28.05.2003 - Trepca.net

MYFTIU I KOSOVĖS DR. REXHEP BOJA PRITI KRYEPARLAMENTARIN E SHQIPĖRISĖ PROF. SERVET PĖLLUMBI


   
Prishtinė 27 maj 2003 / Nga R. Shkodra - Mbrėmė mė 27 maj nė selinė e Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės nė Prishtinė, myftiu dr. Rexhep Boja, i shoqėruar nga bashkėpunėtorėt, priti njė delegacion tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė tė kryesuar nga Kryetari Servet Pėllumbi, ku qe i pranishėm edhe Shefi i Zyrės sė Shqipėrisė nė Prishtinė, z. Bashkim Rama.
 
Nė takim myftiu dr. Rexhep Boja, pasi qė falėnderoi delegacionin e Kuvendit tė Shqipėrisė pėr takim, vizitėn e kryeparlamentarit e cilėsoi si historike: “Vizita e juaj nė Bashkėsinė Islame tė Kosovės ėshtė historike, ngase pėr herė tė parė njė kryeparlamentar shqiptar vie pėr vizitė nė Kryesinė e Bashkėsisė Islame tė Kosovė”.
 
Nė vazhdim myftiu dr. Rexhep Boja, e ka njohur kryeparlamentarin e Shqipėrsisė me gjendjen, sfidat dhe vizionet e Bashkėsisė Islame tė Kosovės.
 
Ndėrsa Kryeparlamentari prof. Servet Pėllumbi, ka ēmuar lartė kontributin e myftiut dr. Rexhep Boja pėr stabilizimin e gjendjes nė Kosovė, sidomos angazhimin e myftiut pėr ndėrtimin e njė shoqėrie tolerante.
 
“Mesazhet tuaja pėr paqe, dashuri e mirėkupim ndėrmjet njerėzve dhe ndėrmjet komuniteteve tė bazuara nė parimet e shėndosha fetare, janė nė pėrputhje me aspiratat e popullit tė Kosovės”, tha pos tė tjerash kryeparlamentari Pėllumbi.
 
Qe konstatim i dyanshėm qė mesazhet fetare tek shqiptarėt gjithėherė kanė qenė nė frymėn e librave tė shenjta, larg ēdo ekskluziviteti dhe fanatizmi.
 
Takimi kaloi nė frymė vllazėrore.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.