28.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure, 28 maj 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Shtajner dhe Mini formojnė njė bord pėr hetime rreth pėrfshirjes sė tė mundshme tė pjesėtarėve tė TMK-sė nė AKSH

 • Shtajner thotė se ai qė shkon nė Selanik duhet t'i pranojė rregullat e atjeshme

 • Shtajner largohet nga Kosova

 • Shtajner shkon nė detyrė tė re nė Gjenevė?

 • Delegacioni parlamentar i Kuvendit tė Shqipėrisė i dha fund vizitės triditėshe nė Kosovė

 • Servet Pėllumbi sot viziton Drenasin dhe Prekazin

 • Kryetari i Kuvendit tė Shqipėrisė vizitoi Prizrenin  

 • KMDLNJ shpreh shqetėsim pėr shkak tė pėrdorimit aq tė lehtė tė termit "terrorizėm"

 • Shtyhet seanca gjyqėsore pėr rastin e "Rilindjes"

 • Paqeruajtėsit bashkėbisedojnė pėr paqen me nxėnėsit e Gjilanit

 • Nė Prishtinė u diskutua pėr avancimin e sistemit zgjedhor nė Kosovė

 • Pensionistėt kėrcėnohen me grevė urie

 • Sot mbahet takimi i dytė i grupit tė pėrbashkėt pėr bartjen e pėrgjegjėsive

 • Nė Gjilan hapet ekspozita e fėmijėve refugjatė "78 porta presin lirinė"

 • Sonte zhvillohet ndeshja finale e Ligės sė Kampionėve ndėrmjet dy skuadrave italiane, Milan dhe Juventus

 • Shqipėria analizon propozimin britanik pėr ngritjen e njė qendre strehimi pėr emigrantėt ilegalė

 • Eshtė shėnuar njė shkallė nė rritje e akteve tė dhunės nė rajonin e Kumanovės

 • Irani ka mohuar pohimet amerikane pėr objekte sekrete bėrthamore ose lidhje me Al Kaidėn

 • AI: Lufta kundėr terrorit e ka bėrė botėn njė vend mė tė rrezikshėm

 • Rusia ka konfirmuar sot rastin e vet tė parė tė infektimit me SARS

 • Ukraina dhe Shqipėria nėnshkruajnė disa marrėveshje bashkėpunimi

 • Deputetėt shqiptarė kundėrshtojnė idenė se nataliteti dhe statusi final i Kosovės rrezikojnė sigurinė e Maqedonisė

 • Ministria e brendshme maqedonase ofron njė shpėrblim prej 25.000 eurosh pėr gjetjen e personave tė zhdukur

 • Qeveria gjermane financon procesin e ristrukturimit tė qendrės sė Tiranės

 • Mahmud Abazi: Izraeli duhet tė heqė rezervat nė planin amerikan tė paqes

 • Nė njė aksident ajror nė Everest tė Nepalit kanė humbur jetėn tė pakten tre alpinistė

 • Tė pakten 9 persona kanė humbur jetėn dhe rreth 200 tė tjerė janė lėnduar nė termetet e reja nė Algjeri

 • Ėshtė arrestuar personi i dyshimtė pėr vrasjen e tė pakten pesė grave nė Luziana

 • Janė arrestuar 5 burra tė dyshimtė nė lidhje me bombardimin vetėvrasės nė Riad

 • SHBA rrit presionin ndaj Iranit


 
Shtajner dhe Mini formojnė njė bord pėr hetime rreth pėrfshirjes sė tė mundshme tė pjesėtarėve tė TMK-sė nė AKSH
 
Prishtinė, 28 maj 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner dhe komandanti i KFOR-it Fabio Mini kanė vendosur tė formojnė njė bord special hetues, i pėrbėrė nga pjesėtarėt e UNMIK-ut dhe KFOR-it pėr tė hetuar nėse pjesėtarėt e TMK-sė janė pėrfshirė nė AKSH.
 
Ky vendim ėshtė bėrė i ditur dje nė njė kumtesė tė pėrbashkėt tė zyrave tė shefit tė UNMIK-ut Mihael Shtajner dhe komandantit tė KFOR-it, Fabio Mini.

Ky bord do tė formohet deri mė 2 qershor, ka thėnė zėdhėnėsja e UNMIK-ut, Izabela Karlovic. Ajo ka nėnvizur se detyra e kėtij bordi do tė jetė qė tė hetojė nė lidhje me pjesėtarėt e tashėm dhe tė ardhshėm tė TMK-sė, tė cilėt mund tė jenė tė pėrfshirė nė organizata tė tjera dhe tė merren masa pėr largimin e tyre.
 
 
Shtajner thotė se ai qė shkon nė Selanik duhet t'i pranojė rregullat e atjeshme
 
Prishtinė, 28 maj 2003 - Ai qė shkon nė Selanik duhet t'i pranojė rregullat e atjeshme, ndėrkaq ai qė dėshiron tė shkojė nė Evropė duhet t'i pranojė rregullat e Evropės, ka deklaruar kryeadministratori i Kosovės, Mihael Shtajner.
 
Sipas tij, ēdo i ftuar nė samitin e Selanikut, duhet tė jetė i gatshėm pėr tė biseduar me pjesėmarrėsit e tjerė. Kjo duhet tė vlejė edhe pėr delegacionet e UNMIK-ut dhe tė Beogradit, ka thėnė Shtajner.  
  
  
Shtajner largohet nga Kosova
 
Berlin, 28 maj 2003 - Qeveria gjermane ka vendosur sot qė shefi i UNMIK-ut nė Kosovė Mihael Shtajner tė jetė pėrfaqėsues i Gjermanisė nė Kombet e Bashkuara nė Gjenevė, bėri tė ditur sot nė mesditė radioja gjermane "Dojēe vele", duke cituar zėdhėnėsen e qeverisė.

Shtajner do tė zėvendėsojė ambasadorin e gjertanishėm gjerman nė selinė e OKB-sė nė Gjenevė Valter Levalter.

Sipas tė njėjtės radio Shtajner nė Gjermani njihet se diplomat i rryer, por ėshtė i njohur edhe pėr tė ashtuquajturėn "aferė tė kaviarit", e cila nė vitin 2001 i kushtoi me karrierė, duke humbur postin e kėshilltarit tė kancelarit gjerman, Shrėder.
 
 
Shtajner shkon nė detyrė tė re nė Gjenevė?
 
Hamburg, 28 maj 2003 - Emėrimi i shefit tė UNMIK-ut nė Kosovė Mihael Shtajner nė krye tė pėrfaqėsuesit tė pėrhershėm tė Gjermanisė pranė Kombeve tė Bashuara nė Gjenevė duhet tė miratohet sot, shkruan gazeta gjermane "Bild".
 
Kjo gazetė saktėson se Kėshilli i Ministrave nė Berlin duhet tė miratojė vendimin qė Shtajner tė zėvendėsojė pėrfaqėsuesin e pėrhershėm gjerman nė OKB Valter Levalter, i cili shkon nė pension kah fundi i muajit qeshor, transmeton Frans Press.

Ndėrkohė nė Prishtinė shtypi spekulon se nė vend tė Shtajnerit mund tė vijė italiani Stafano Sanini.
 
 
Delegacioni parlamentar i Kuvendit tė Shqipėrisė i dha fund vizitės triditėshe nė Kosovė
 
Prishtinė, 28 maj 2003 - Delegacioni parlamentar i Kuvendit tė Shqipėrisė i dha fund vizitės triditėshe nė Kosovė. Gjatė ditės sė sotme ky delegacion nė krye me kryeparlamentarin Servet Pėllukmbi, vizitoi Drenicėn dhe nė Drenas mori pjesė nė zbulimin e bustit tė komanadanti tė Brigadės "Fehmi Ladrovci" nė shkollėn fillore tė kėtushme.

Pastaj delegacioni vizitoi lagjen e Jasharajve nė Prekaz ku bėnė homazhe dhe vunė kurora lulesh nė varrezat e dėshmorėve dhe tė komandantit Adem Jashari, si dhe vizituan familjen Jashari.
 
 
Servet Pėllumbi sot viziton Drenasin dhe Prekazin
 
Prishtinė, 28 maj 2003 - Kryetari i Kuvenditė Shqipėrisė, Servet Pėllumbi, sot do tė vizitojė Drenasin dhe do tė marrė pjesė nė zbulimin e pėrmendores sė dėshmorit tė lirisė, komandantit tė njohur tė UĒK-sė, Fehmi Lladrovci dhe pastaj do tė bėjė homazhe nė varrezat e Jasharajve nė Prekaz.

Sot delegacioni i Kuvendit tė Shqipėrisė i jep fund vizitės triditėshe nė Kosovė delegacioni i Kuvendit tė Shqipėrisė.
 
 
Kryetari i Kuvendit tė Shqipėrisė vizitoi Prizrenin
 
Prizren, 28 maj 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Shqipėrisė Servet Pėllumbi, i shoqėruar nga kryeparlamentari i Kosovės, Nexhat Daci, dje pasdite ka vizituar Prizrenin, ku janė takuar me kryetarin e Kuvendit Komunal tė Prizrenit, Eqrem Kryeziu.

Delegacioni i pėrbashkėt shqiptaro-shqiptar ka vizituar monumentin e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit dhe selinė e Ipeshkvisė sė Kosovės, ku u pritėn nga ipeshkvi imzot Mark Sopi.
 
 
KMDLNJ shpreh shqetėsim pėr shkak tė pėrdorimit aq tė lehtė tė termit "terrorizėm"
 
Prishtinė, 28 maj 2003 - Tė martėn, mė 26 maj, policia e UNMIK-ut, me anė tė njė kumtese, ka njoftuar pėr arrestimin e njė tė riu shqiptar (23) nė Mitrovicė pėr “konspiracion pėr tė kryer vrasje” dhe pėr “akte tė terrorizmit”.
 
Po sipas kėsaj kumtese, arrestimi ėshtė bėrė nė bazė tė fletarrestimit tė lėshuar nga njė gjykatės i Kosovės dhe ka tė bėjė me krime tė kryera nė fillim tė vitit 2003, thuhet nė njė prononcim tė KMDLNJ-sė.

Duke mos mohuar aspak tė drejtėn e policisė qė tė arrestojė personat e dyshimtė pėr kryerjen e veprave penale, Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut nė Prishtinė nė prononcimin e tij shpreh shqetėsimin pėr shkak tė pėrdorimit aq tė lehtė dhe tė shpeshtė tė termit “terrorizėm” nė akuzat e policisė ende pa u bėrė hetimi i rasteve.

Cilėsimet e policisė, sidomos kur ėshtė fjala pėr raste tė rėnda, para se tė dėshmohen akuzat duhet tė jenė tė mbėshtetura nė prova tė besueshme, e tė mos ndodhė si nė kėtė apo edhe nė rastet e tjera tė mėparshme qė njė kualifikim aq i rėndė si akuzimi pėr “terrorizėm” mė vonė tė demantohet nga vetė policia.
 
Rastet e kėtilla mund tė shkaktojnė huti tė panevojshme, pėr tė mos thėnė edhe tė dėmshme te opinioni, thuhet nė fund tė kėtij prononcimi tė KMDLNJ-sė.
 
 
Shtyhet seanca gjyqėsore pėr rastin e "Rilindjes"
 
Prishtinė, 28 maj 2003 - Kryetari i Kėshillit Drejtues edhe u.d. kryeredaktori i "Rilindjes", Behlul Jashari, me avokatin mbrojtės z. Ilaz Ramajli, iu pėrgjigjen sot ftesės sė Gjykatės Komunale tė Prishtinės pėr shqyrtimin kryesor lidhur me dėbimin e gazetės “Rilindja” nga Pallati i Rilindjes.

Gjykatėsja Sanije Muēolli kumtoi vendimin se seanca e shqyrtimit kryesor shtyhet pėr datėn 24 qershor 2003 meqė pala e paditur – UNMIK-u nuk e ka pranuar ftesėn e gjykatės me arsyetim se nuk ėshtė precizuar se cilės strukturė tė UNMIK-ut i ėshtė adresuar ftesa.

"Mbetet qė ne tė precizojmė padinė dhe tė identifikojmė se cila strukturė brenda UNMIK-ut do tė jetė konkretisht palė e paditur.

“Rilindja” kėrkon qė t'i jepet fund mbylljes sė gazetės tradicionale tė Kosovės, kėrkon tė drejtėn lokaleve tė punės – pronės dhe tė dėmshpėrblimit", thonė drejtuesit e "Rilindjes".

Gazetės “Rilindja” detyrimisht i ėshtė ndėrprerė botimi mė 21 Shkurt 2002 me zbatimin e vendimit tė UNMIK-ut pėr marrjen e Pallatit tė Rilindjes pėr ndėrtesė qeveritare. Zgjidhja alternative pėr lokale pune qė i ishte premtuar “Rilindjes” ende nuk ėshtė bėrė.
 
 
Paqeruajtėsit bashkėbisedojnė pėr paqen me nxėnėsit e Gjilanit
 
Gjilan, 28 maj 2003 - Dita ndėrkombėtare e paqeruajtėsve, edhe nė Kosovė, ku ata i shėrbejnė paqes dhe sigurisė qė prej katėr vitesh, do tė shėnohet me njė varg aktivitetesh.

Sipas njoftimeve nga Divizoni pėr informata nė UNMIK, njė grup i paqerujatėsve elitė, tė njohur me emrin "All Star" (Tė gjithė yjet), do tė vizitojnė gjimnazin "Zenel Hajdini" nė Gjilan, ku do tė takohen me nxėnėsit e kėtushėm pėr tė bashkėbiseduar pėr paqen nė botė.

Takimi i "yjeve tė paqes" me nxėnėsit e kėsaj shkolle tė Gjilanit do tė mbahet tė enjten, mė 29 maj, nga orėn 15 deri nė 16.
 
 
Nė Prishtinė u diskutua pėr avancimin e sistemit zgjedhor nė Kosovė
 
Prishtinė, 28 maj 2003 - Pėrfaqėsuesit e mekanizmave ndėrkombėtarė, tė partive politike, tė organizatave joqeveritare dhe tė asociacioneve tė ndryshme profesionale mbėshtetėn ndryshimin e sistemit zgjedhor nė Kosovė. Nė konferencė me temėn: "Reformimi i sistemit zgjedhor nė Kosovė", u dhanė disa rekomandime lidhur me kėto ndryshime.
 
Gjithashtu u tha se ndryshimet nė sistemin zgjedhor janė tė domosdoshme, ngase tani nė Kosovė ėshtė krijuar njė situatė e re dhe sistemi zgjedhor i aplikuar nė zgjedhjet e kaluara nuk u pėrshtatet kushteve dhe rrethanave tė reja. Me kėtė rast po ashtu u theksua se sistemi zgjedhor nė Kosovė ėshtė e drejtė e rezervuar e pėrfaqėsuesit special e sekretarit tė pėrgjithshėm.

Grupi punues i OSBE-sė ėshtė duke marrė rekomandime pėr procesin e ardhshėm zgjedhor nė mesin e tė cilave do tė pėrfshihen edhe struktura e partive politike, financimi, kandidatėt e tjerė, u shpreh Suzan Danduf, drejtoreshė e operacioneve zgjedhore nė OSBE. Ajo theksoi se OSBE-ja do tė fokusohet nė krijimin e njė trupi implementues lokal, qė i referohet trupit zgjedhor menaxhues.
 
 
Pensionistėt kėrcėnohen me grevė urie
 
Prishtinė, 28 maj 2003 - Shoqata e Invalidėve tė Punės ėshtė kėrcėnuar se nėse deri nė 16 qershor tė kėtij viti nuk pėrmbushen kėrkesat e tyre pėr pensione, mė 17 qesrhro do tė hynė nė njė grevė urie, deklaroi kryetari Kėshillit grevist Avdi Uka.
 
Ai ka akuzuar me radhė kryeadministratorėt e Kosovės, prej Kushnerit, Hakerupit, Shtajnerit e deri te ministri Ahmet Isufi, duke i bėrė pėrgjegjės pėr shkeljen e tė drejtave tė pensionistėve dhe tė invalidėve tė punės nė Kosovė.
 
 
Sot mbahet takimi i dytė i grupit tė pėrbashkėt pėr bartjen e pėrgjegjėsive
 
Prishtinė, 28 maj 2003 - Sot mbahet takimi i dytė i grupit tė pėrbashkėt tė UNMIK-ut dhe qeverisė sė Kosovės pėr bartjen e pėrgjegjėsive.
 
Pėrfaqėsuesit vendorė kėrkojnė pėrshpejtimin e kėtij procesi, ndėrsa autoritetet ndėrkombėtare thonė se deri nė fund tė vitit pritet kalimi i tė gjitha pėrgjegjėsive tė parapara me ligj pėrveē atyre qė mbeten tė rezervuara pėr shefin e UNMIK-ut. Kundėr kėtij procesi vazhdojnė tė jetė pėrfaqėsuesit politikė sėrbė.
 
 
Nė Gjilan hapet ekspozita e fėmijėve refugjatė "78 porta presin lirinė"
 
Gjilan, 28 maj 2003 - Pėr nder tė 1 qershorit, ditės ndėrkombėtare tė fėmijėve, nė Gjilan, mė 31 maj, do tė hapet ekspozita e fėmijėve nga kjo komunė, qė ishin refugjatė nė kampin Stankovec tė Maqedonisė, gjatė luftės nė Kosovė.

Fatushe Haliti, koordinatore e Asamblesė sė fėmijėve nė Gjilan thotė se ekspozita pėrbėhet nga 78 vizatime tė fėmijėve dhe njė numėr i fotografive, tė cilat gjatė luftės nė Kosovė, i ka grumbulluar nė kampin Stankovec tė Maqedonisė, pėrfaqėsuesja e organizatės "Merci Cor", Rreze Duli.

Ekspozita ėshtė titulluar "78 porta presin lirinė", ndėrsa pasqyron ėndrrat dhe vizionet e fėmijėve refugjatė pėr lirinė e Kosovės, kryesisht tė atyre nga Pėrlepnica, Malisheva, Llashtica dhe disa vendbanime tjera tė kėsaj komune.

Ekspozita do tė jetė e hapur deri mė 8 qershor.
 
 
Sonte zhvillohet ndeshja finale e Ligės sė Kampionėve ndėrmjet dy skuadrave italiane, Milan dhe Juventus
 
Prishtinė, 8 maj 2003 - Sonte nė stadiumin "Old Traffod" tė Manēesterit do tė zhvillohet ndeshja finale e Ligės sė Kampionėve tė Evropės, ku kundėrshtarė janė dy skuadra italiane, Milan dhe Juventus.

Kjo ėshtė hera e parė qė nė finale Ligės sė Kampionėve dy ekipe Italiane do tė luajnė kundėr njėra tjetrės.

Pėr kundėr faktit se nė kėtė finale Milan do tė luajė pa Pipo Inzagin ndėrkaq Juventusi do tė luajė pa Pavel Nedvedin, shpresojmė se kjo ndeshje do tė jetė mjaft interesante.

Milan deri mė tash pesė herė ka qenė kampion evropian, mirėpo pėr herė tė fundit kampion evropian ka qenė nė vitin 1994.
 
Ndėrkaq Juventusi, pasi qė ka siguruar titullin e kampionit nė Ligėn italiane (Seria A) synimet e tij janė qė edhe pėr herė tė tretė tė stoliset me kėtė titull. Herėn e fundit Kampion i Evopės, Juventusi ishte nė vitin 1996.
 
 
Shqipėria analizon propozimin britanik pėr ngritjen e njė qendre strehimi pėr emigrantėt ilegalė
 
Tiranė, 28 maj 2003 - Pėrfshirja e Shqipėrisė nė propozimin e Britanisė sė Madhe si njė nga vendet ku do tė mund tė ngriten qendra tė strehimit pėr emigrantėt ilegalė tė diktuar nė zonėn e BE- sė, po merr formė zyrtare.

I pyetur pėr qėndrimin e Shqipėrisė pėr kėtė ēėshtje, ministri i Jashtėm, Ilir Meta, tha se ēėshtja nuk mund tė kapėrcehet vetėm me masa restriktive.

"Nė kėto momente ne po e studiojmė kėtė propozim. Ėshtė e rėndėsishme tė kuptohet se problemet e emigracionit ilegal nuk mund te zgjidhen vetėm me masa restriktive, pavarėsisht nga angazhimet e mėdha qė ne kemi marrė nė kėtė drejtim dhe nga progresi i shėnuar nė vitet e fundit.
 
Mėnyra mė efikase dhe mė afatgjatė ėshtė angazhimi i BE-sė pėr tė mbėshtetur mė tej zhvillimin e vendeve tona dhe integrimin e tyre nė Bashkimin Evropian", tha zėvendėskryeministri shqiptar.

Rrjedhimisht, ende nuk janė dhėnė hollėsi se nė ē'pėrmasa ėshtė menduar tė jenė kėto qendra tė strehimit, kur mund tė ngrihen dhe me ēfarė rregullash do tė mund tė funksionojnė.
 
 
Eshtė shėnuar njė shkallė nė rritje e akteve tė dhunės nė rajonin e Kumanovės
 
Shkup, 28 maj 2003 - Sipas OSBE-sė nė Shkup, ėshtė shėnuar njė shkallė nė rritje e akteve tė dhunės nė rajonin e Kumanovės dhe nė ish-rajonet e krizės. Kėshtu ka deklaruar zėdhėnėsi i OSBE-sė Volfgang Greven, nė takim tė pėrbashkėt pėr media tė NATO-s, tė OSBE-sė dhe tė Bashkimit Evropian.

Zėdhėnėsi i OSBE=sė nuk ka ndonjė pėrgjigje pėr shkaqet e rritjes sė dhunės, por thotė se zgjidhje e mundshme pėr kėtė problem janė prania e shtuar e forcave policore, progresi ekonomik dhe infrastruktura e mirė.

Zėdhėnėsi i OSBE-sė mendon se shenjė pozitive ėshtė ajo qė nė kėto rajone kėrkohet prani e pėrforcuar e forcave tė policisė, gjė qė tregon se po rritet besimi ndaj pushtetit.
 
Ndėrkaq, shkatėrrimi dhe vandalizmi mbi shtėpitė e rindėrtuara nė ish-rajonet e krizės ka prapavijė kriminele e jo politike, ka vlerėsuar zėdhėnėsi Greven, njofton MIA nė gjuhėn shqipe.
 
 
Irani ka mohuar pohimet amerikane pėr objekte sekrete bėrthamore ose lidhje me Al Kaidėn
 
Teheran, 28 maj 2003 – Irani ka mohuar sot (e merkurė) pohimet amerikane pėr objekte sekrete bėrthamore ose lidhje me Al Kaidėn dhe ka akuzuar Uashingtonin pėr standarde tė dyfishta nė luftėn kundėr terrorizmit, njofton Rojter.
 
Zyrtarėt amerikanė kanė shtuar trysninė nė ditėt e fundit nė Teheranin, duke e akuzuar atė pėr ndėrmarrje tė pamjaftueshme tė hapave pėr tė zbuluar anėtarėt e Al Kaidės nė Iran, tė cilėt mund tė kenė luajtur rol nė bombardimet vetėvrasėse nė Arabinė Saudite nė fillim tė kėtij muaji.
 
 
AI: Lufta kundėr terrorit e ka bėrė botėn njė vend mė tė rrezikshėm
 
Londėr, 28 maj 2003 - Lufta kundėr terrorit qė e kanė shpallur liderėt e Perėndimit e ka bėrė botėn njė vend mė tė rrezikshėm, ka vlerėsuar organizata joqeveritare ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut Amnesti Interneshėnell (AI).
 
Nė njė raport vjetor tė publikuar nė Londėr konstatohet se njerėzit anembanė botės sot janė mė pak tė sigurt sesa nė cilėndo qoftė periudhė pas pėrfundimit tė luftės sė ftohtė.
 
Amnesti Interneshėnell paralajmėron se nėn pretekstin e luftės kundėr terrorizmit qeveritė anembanė botės kanė forcuar represionin politik gjė qė ka shkaktuar rrezikimin e tė drejtave tė njeriut, thotė AI.
 
 
Rusia ka konfirmuar sot rastin e vet tė parė tė infektimit me SARS
 
Moskė, 28 maj 2003 – Rusia ka konfirmuar sot (e merkurė) rastin e vet tė parė tė infektimit me SARS tė njė burri nė kufirin e saj tė largėt lindor me Kinėn, njofton Rojter. Personi i diagnozuar me SARS ėshtė nga Blagoveshensku nė breglumin Amur, i cili ėshtė kufi natyror me Kinėn.
 
 
Ukraina dhe Shqipėria nėnshkruajnė disa marrėveshje bashkėpunimi
 
Kiev, 28 maj 2003 - Nė takimin e zhvilluar dje, mė 27 maj nė Kiev, Ukrainė, mes Zv.Kryeministrit dhe minister i Puneve te Jashtme, z. Ilir Meta, me ministrin e Puneve te Jashtme te Ukraines, z. Anatolij Zlenko, te dy bashkebiseduesit shprehen vullnetin dhe identifikuan hapat konkretė per te zhvilluar me tej marredheniet midis dy vendeve qe kane njohur nje progres te vazhdueshem gjate vitit te fundit.

Ata shprehen kenaqesine e tyre per realizimin e disa marreveshjeve te rendesishme bilaterale se fundi, si dhe ndane te njejtin mendim per nevojen e plotesimit te shpejte te kuadrit ligjor te bashkepunimit.
 
Ata vleresuan progresin e bere ne fushen e shkembimeve tregtare dhe ekonomike, te cilat do te marrin nje impuls te ri pas nenshkrimit, prej Kryetareve te Dhomave te Tregtise te dy vendeve, te Protokollit te Bashkepunimit midis tyre.

Ministrat vleresuan gjithashtu nenshkrimin e Marreveshjes ne fushen e “Luftes Kunder Krimit te Organizuar dhe Trafiqeve te Paligjshme”, Arsimit dhe Mjekesise, te cilat do te zgjerojne dhe konkretizojne bashkepunimin edhe ne keto fusha te reja midis dy vendeve.

Po kėshtu, Ilir Meta theksoi se komuniteti shqiptar qe jeton ne Ukraine, duhet te gezoje te gjithe te drejtat qe I takojne ne nje vend demokratik, duke u bere nje faktor tjeter per forcimin e marredhenieve midis dy vendeve.

Me pas bashkebiseduesit shkembyen mendime rreth situates ne rajon, si dhe per zhvillimet e rendesishme ne fushen nderkombetare.

Presidenti i Ukraines, z. Leonid Kuchma priti ne nje takim te veēante Zv/kryeministrin dhe Ministrin e Puneve te Jashtme, Ilir Meta.
 
 
Deputetėt shqiptarė kundėrshtojnė idenė se nataliteti dhe statusi final i Kosovės rrezikojnė sigurinė e Maqedonisė
 
Shkup, 28 maj 2003 - Deputetėt shqiptarė nė Parlamentin e Maqedonisė e quajnė tė papranueshme inkuadrimin e natalitetit dhe statusit pėrfundimtar tė Kosovės si rrezik pėr sigurinė e Maqedonisė nė konceptin nacional pėr siguri dhe mbrojtje tė vendit, ėshtė i papranueshėm.

Deputetėt shqiptarė nė Komisionin pėr miratimin e kėtij dokumenti pėr konceptin e mbrojtjes dhe tė sigurisė sė Maqedonisė i ka irituar paraqitja e deputetit tė VMRO-DPMN Zoran Jovanov, i cili nė propozimin e tij ka kėrkuar qė nė koncept tė inkoorporohet qėndrimi me kėtė pėrmbajtje: "Statusi i padefinuar i Kosovės, paraqet rrezik potencial pėr sigurinė e Maqedonisė".

Duke kundėrshtuar kėtė spekulim deputeti i BDI-sė, Talat Xhaferi lidhur me kėtė propozim ėshtė shprehur se "aktualisht Kosova e ka statusin e protektoratit ndėrkombėtar tė OKB-sė dhe ajo ka pėrgjegjėsi pėr gjithēka qė ndodh nė atė territor", duke shtuar se zgjidhja e statusit tė Kosovės nuk ka kurrėfarė implikimi nė sigurinė e Maqedonisė dhe nuk do tė ketė kurrėfarė ndikimi me konotacion negativ, tha ky deputet shqiptar.
 
 
Ministria e brendshme maqedonase ofron njė shpėrblim prej 25.000 eurosh pėr gjetjen e personave tė zhdukur
 
Shkup, 28 maj 2003 - Ministria e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė ka ofruar njė shpėrblim prej 25 mijė eurosh pėr personat qė japin informacione qė do tė ēonin nė gjetjen e personave tė rrėmbyer dhe tė zhdukur gjatė konfliktit tė armatosur nė kėtė vend, ose nė gjetjen e varrezave ku ata janė varrosur.
 
Deri mė tash nuk ka pasur asnjė njoftim nė lidhje me zhdukjet misterioze tė 20 personave megjithė kėrkimet qė janė bėrė nė rrethinėn e Tetovės ku dyshohej se mund tė ishte njė varrezė masive, por kjo doli e pavėrtetė.
 
 
Qeveria gjermane financon procesin e ristrukturimit tė qendrės sė Tiranės
 
Tiranė, 28 maj 2003 - Qeveria gjermane do tė financojė gjithė procesin e konkurrimit ndėrkombėtar pėr ristrukturimin e qendrės sė Tiranės. Pėrveē kėsaj pala gjermane do tė financojė dy ēmimet e para tė arkitektėve qė do tė shpallen fitues nė konkurs.
 
Ndėrkohė nė Tiranė ka mbėrritur njė konsulent nga bashkėsia e Frankfurtit i kontraktuar nėpėrmjet organizatės gjermane pėr ndihmė teknike GTZ qė vepron nė Shqipėri nė kuadėr tė bashkėpunimit gjermano-shqiptar.
 
 
Mahmud Abazi: Izraeli duhet tė heqė rezervat nė planin amerikan tė paqes
 
Jerusalem, 28 maj 2003 – Kryeministri palestinez, Mahmud Abazi, ka deklaruar sot (e merkurė) se Izraeli duhet tė heqė rezervat nė planin amerikan tė paqes dhe tė tumir atė si njė rast historik pėr t'i dhėnė fund gjakderdhjes gati trivjeēare, njofton Rojter.
 
Abazi ka paraqitur kėshtu pozicionin e tij negocues nė njė intervistė tė tij tė parė njė gazete izraelite qė kur e ka marrė pozitėn e kryeministrit palestinez. Ai do tė takohet me kryeministrin izraelit, Ariel Sharon, si duket, tė enjten, para takimit me presidentin Bush, qė pritet tė bėhet nė javėn e ardhshme.
 
 
Nė njė aksident ajror nė Everest tė Nepalit kanė humbur jetėn tė pakten tre alpinistė
 
Katmandu, 28 maj 2003 – Njė helikopter ėshtė pėrplasur sot (e merkurė) duke u pėrpjekur pėr tė ateruar nė kampin bazė nė Everest nė Nepal dhe nė kėtė aksident kanė humbur jetėn tė pakten tre dhe janė lėnduar rėndė njė numėr tė tjerėsh, njofton BBCWorld.
 
Atje po kremtohej jubileu i artė i ngjitjes sė parė nė Monteverest. Heliopteri po kthente prapa ekipin e alpinistėve nė kryeqytetin nepalez Katmandu.
 
 
Tė pakten 9 persona kanė humbur jetėn dhe rreth 200 tė tjerė janė lėnduar nė termetet e reja nė Algjeri
 
Algjer, 28 maj 2003 – Tė pakten 9 persona drohet se kanė humbur jetėn dhe rreth 200 tė tjerė janė lėnduar nė termetet e reja, qė kanė goditur Algjerinė pas termetit tė fuqishėm tė javės sė kaluar kur humben jetėn 2.200 njerėz, njofton Rojter.
 
Njoftohet gjithashtu se janė shkatėrruar edhe mėtej shumė ndėrtesa banimi dhe janė tmerruar sėrish qytetarėt algjerianė, tė cilėt nga paniku kanė dalė nė rrugė.
 
 
Ėshtė arrestuar personi i dyshimtė pėr vrasjen e tė pakten pesė grave nė Luziana
 
Atlanta, 28 maj 2003 – Policia e Atlantės ka arrestuar personin e dyshimtė pėr vrasjen e tė pakten pesė grave nė Luziana, bėjnė tė ditur burimet policore, njofton Rojter. I arrestuasri ėshtė Derrik Li, 34-vjeēar, i cili ėshtė dėrguar nė burg nga depatrtmenti i policisė sė FBI-sė sė Atlantės pa ndonjė incident.
 
 
Janė arrestuar 5 burra tė dyshimtė nė lidhje me bombardimin vetėvrasės nė Riad
 
Riad, 28 maj 2003 – Autoritetet saudite kanė arrestuar pesė burra tė dyshimtė nė lidhje me sulmin vetėvrasės vdekjesjellės nė Riad, kur u vranė 34 persona, kanė bėrė tė ditur burimet saudite nė njė njoftim tė sotėm (e merkurė), njofton Rojter.
 
Njėri nga tė arrestuarit besohet tė jetė kryeorganizator. Tė gjithė janė arrestuar nė qytetin e shenjtė musliman Medina, por nuk janė dhėnė detaje tė tjera.
 
 
SHBA rrit presionin ndaj Iranit
 
Uashington, 28 maj 2003 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes Donald Ramsfeld e ka paralajmėruar pėrsėri Iranin qė tė mos ndėrhyjė nė punėt e Irakut tė pasluftės.

Komentet e zotit Ramsfeld erdhėn nė njė kohė qė vazhdon retorika e ashpėr e Uashingtonit drejtuar Teheranit.
Ka dyshime se Uashingtoni po vazhdon tė ruajė presionin verbal ndaj Teheranit. Nuk ėshtė ende e qartė nėse kjo do tė thotė mė shumė se ē'provon nė kėto momente.

Ka lėvizje pėr bisedime ku administrata pritet tė ashpėrsojė tonin ndaj Iranit.

Megjithatė nuk ka shenja pėr atė qė do tė pėrkthehej si njė politikė e re ndaj Iranit.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.