27.05.2003 - Trepca.net

Nė konkursin letrar tė Qendrės kulturore "Naji Naaman" nė Bejrut - Shaip Emėrllahu fitoi ēmimin letrar "Naji Naaman"


Poeti Shaip Emėrllahu ėshtė shpallur njėherit edhe anėtar nderi i Qendrės sė njohur  kulturore "Naji Naaman" tė Bejrutit sė bashku me fituesit e tjerė. Cikli fitues i poezive tė poetit Shaip Emėrllahu "Mollėt e Tetovės" sė bashku me njė biografi tė shkurtėr tė tij dhe njė fotografi artistike kėtė javė i botohet nė njė botim special tė shtėpisė botuese "Naji Naaman" tė Bejrutit.

27 maj 2003 / TN / A. A.

Lėtėrsia shqipe sa vjen e afirmohet nė botė. Kėto ditė Qendra kulturore "Naji Naaman" e Bejrut shpalli fituesit e konkursit pėr lėtėrsi qė e hap ēdo herė nė fillim tė vitit.

Poeti Shaip Emėrllahu ėshtė shpallur fitues i ēmimit letrar pėr krijimtari "Naji Nanman" nė mesin 155 poetėve konkurentė nga e gjithė bota me ciklin e poezive "Mollėt e Tetovės".

Kjo qendėr ka ndarė edhe dy ēmime tjera letrare ate tė meritės ( fitues ėshtė poeti Nadine Devoille nga Franca) dhe ate tė inkurajimit ( Abdur Rahman Ismail et Malak Mikhail Chnuda nga Egjipti).

Nė kėtė cikėl tė pėrkthyer nė frėngjisht nga Andre Varfi janė pėrfshirė shtatė poezi. Poeti Shaip Emėrllahu njėherit ėshtė shpallur edhe anėtar nderi i Qendrės sė njohur  kulturore "Naji Naaman" tė Bejrutit sė bashku me fituesit e tjerė.

Cikli fitues i poezive tė poetit Shaip Emėrllahu "Mollėt e Tetovės" sė bashku me njė biografi tė shkurtėr tė tij dhe njė fotografi artistike kėtė javė i botohet nė njė botim special tė shtėpisė botuese "Naji Naaman" tė Bejrutit.

Poeti Shaip Emėrllahu ėshtė fitues i disa ēmimeve letrare kombėtare e ndėrkombėtare dhe ėshtė pėrkthyer nė disa gjuhė tė botės.  

- Ju njohim me poetėt tanė: Shaip Emėrllahu

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.