OPINIONE

   
27.05.2003 - Trepca.net

Letėr publike e poetit Shefqet Dibrani


Moderatorit tė listės www.kosova.de dhe tė gjithė debatuesve nė DForum

 
I nderuari Meni,
 
tė nderuar debatues nė kėtė listė dhe Ju tė dashur lexues tė kėtyre debateve virtuale njė miku im mė njoftoi pėr debatėt qė bėhen nė "@kosova.de" dhe se aty nėpėrkėmbet vazhdimisht dinjiteti dhe emri im.
 
I pash tė gjitha ato debate, edhe ato tė mė hershmet, i pash edhe artikujt e mi tė publikuar sikurse edhe kundėr "debatet?!" tė cilat i lexova me vėmendje!
 
Natyrisht unė nuk jam pa ndjenja, jam person publik, autor i 5 librave me poezi, anėtarė i shumė forumeve me rėndsi kėtu nė Zvicėr, korrospondues i letrave me personalitete tė shquara kombėtare e botėrore, (sidomos me ato amerikane), jam pritur dhe pėrcjellur nga personalitete botėrore me ndikim nė jetėn politike tė Kosovės,  madje  pėr t'u takuar e  pėr tė  diskutuar kanė ardhur edhe profesorė universitarė, madje edhe akademikė nga shtete tė fuqishme siē ėshtė Anglia, Amerika etj. ēka dmth se ndikimi im publik ka marrė atė formėn mė serioze dhe tamam intelektuale, dhe kurrė  asnjėherė  nė jetėn time nuk e kam marrur me mend se deri nė kėtė shkallė mund tė shkojnė njerėzorja dhe ēoroditja  e njerėzve tanė.
 
U shqetėsova deri nė atė shkallė kur njeriu kupton se dikush jeton me kėto gjėra, ashtu siē jeton terroristi me terror, krimineli me krim, spiuni me spiunim dhe alkoolisti me alkool. Prandaj jua nisa kėtė letėr tė pėrgjithshme jo pėr tė debatuar a pėr t'u sqaruar por pėr t'ua bėrė me dije tė gjithė atyre qė mund tė dyshojnė se unė mund tė qėndroj prapa ndonjė pseudonimi apo debatimi nė kėto faqe , nė veēanti nė DForum tė  www.kosova.de !
 
Deklaroj publikisht se pėr 12 vjetėt qė kam qasje nė internet, nuk ka ndodhur qė tė debatoj nė asnjė forum, nuk kam bėrė asnjė lundrim nėpėr bisedat e metodės CHAT dhe nuk kam plasuar asnjė shkrim me pseudonime tė ēfardolloji qofshin ato. Shkrimet e mia janė dėrguar nga unė vetėm nė gazeta dhe nė ato faqe interneti qė moderohen nga moderatorėt, siē ėshtė QIK-u,  Trepēa.net, Shkodra.net e ndonjė faqe letrare. Para disa vite kam dėrguar ndonjė shkrim edhe nė ndonjė listė  siē ėshtė Albeuropa, Albania, Alb.Club, etj. dhe kur kam vėrejtur se aty nuk ėshtė vendi im i kam ndėrpėrer fare. Mendoj se kjo kohė ėshtė relativisht e gjatė!
 
Me kėtė letėr nuk dua tė fyej apo tė futem nė debate, por dua t'i sqaroj vetėm ata qė rrėmbehen dhe pa vetėdije po njėllosin personalitetin tim pa pasur ndonjė arsye. Me kėtė rast nuk kam qėllim t'i pengoj  as ata zėra tė cilėt mund tė janė nė detyrė tė misionit pėr t'ua lėnduar sedren tė tjerėve, nė kėtė rast edhe mua.
 
Mbetem me shpresė se letra do tė publikohet pikėrisht nė kėtė listė debatesh dhe kėrkoj nga tė gjithė tė pėrmbaheni. Poashtu i lus edhe ata emra qė pa lejen time i kanė bartur shkrimet e mia pėr tė ndezur kėto debate, tė jenė mė tė kujdesshėm dhe pa lejen time mos t'i bėjnė publike  mė tutje  asnjėrin nga shkrimet e mia.
 
Duke ju pėrshendetur tė gjithėve ju apeloj pėr njė ndergjegjsim nacional sepse kemi shumė nevojė!
 
Me nderime!
Shefqet Dibrani
Thaler str.4
9404 Rorschacherberg (SG)
Schweiz - Zvicėr
E-Mail: shefqet.dibrani@bluewin.ch

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.