OPINIONE

   
26.05.2003 - Trepca.net

Evoluimi koherent i rezonancės politike shqiptare ėshtė njė proces i pashmangshėm


25 maj 2003 / Shkruan: Rexhep ELEZAJ
 
Procesi evolutiv i tė menduarit si vetėdije dhe logjikė individuale dhe kolektive njerėzore qė ka pėsuar mendja e njeriut gjatė gjithė shekujve ka treguar se ishte kjo njė rrugė e gjatė nėpėr tė cilėn ka kalur dhe vazhdon tė pėrsoset edhe sot kėsaj dite rezonanca dhe tė menduarit njerėzor, duke filluar qė nga historia e lashtė paraneolitike, eneolitike (3000-2100 p.e.r.) ajo e bronzit (2100-1100 p.e.r.), epoka e hekurit (1000 vjeēari i fundit para e.r.), pastaj, feudalizmi, mesjeta, renesansa dhe deri nė kohėt e sotit, i cili nė formė evolutive-kumulative ka shėnuar herė nė formė graduale herė rapide pėrparimet mė komplementare qė ka mundur tė prodhojė mendja njerėzore. Prandaj, zhvillimit tė mendjes si vetėdije dhe intelekt njerėzor i ėshtė dashur kohė e gjatė derisa ka arritur shkallėn e sotme tė pėrparimit dhe zhvillimit tė gjithanshėm shkencorė duke pėrfshirė tė gjitha lėmit dhe segmentėt e jetės sė njeriut.
 
Po ashtu, zhvillimi i mendjes nė aspektin e evoluimit koherent tė saj ka kaluar faza dhe rrugė tė gjata tė zhvillimit, qoftė nga pikėpamja e zbulimeve dhe e shpikjeve nė fusha tė ndryshme shkencore, qoftė nga pikėpamja e zhvillimeve nė lėmin e krijimtarisė nė art, kulturė, politikė, etj. Mu pėr kėtė periudhat kohore tė historisė sė zhvillimeve tė shoqėrive njerėzore janė ndarė sipas shkallės dhe nivelit tė pėrparimeve civilizuese tė njohura si epoka e lashtė parahistorike, epoka e mesjetės, ajo e renesancės, historia e re, etj, zhvillime tė cilat u kanė mundėsuar historianėve dhe analistėve qė t’i vlerėsojnė si periudha tė suksesshme tė pėrparimit njerėzor ose si kohė tė ngecjeve dhe stagnimeve siē ishte ajo e injorancės dhe dekadencės mesjetare, etj.
 
Kur ėshtė fjala pėr procesin e evoluimit psikosociologjik si dhe tė vetė zhvillimit tė filosofisė njerėzore mbi kuptimin e jetės sė njeriut dhe pėrparimet e tij mendore nė fusha dhe disciplina tė ndryshme tė shkencės, pėrfshirė kėtu edhe zhvillimin e sistemeve juridike mbi shtetin dhe shoqėrinė pėr tė qeverisur me popullin, gjejmė se deri nė revolucionin francezė (1789-1794), por edhe pas tij bota ka qenė e udhėhequr nga rende tė ndryshme shoqėrore tė dominuara kryesisht nga ideologjitė dhe rrymat e ndryshme politike, fetare dhe patriarkale, ku secila periudhė pėrpos karakteristikave tė veta specifike ėshtė dalluar edhe pėrnga natyra e udhėheqjeve me masat popullore, por qė tė gjitha tė koncipuara mbi filosofi dhe doktrina tė njėjta politike tė cilat si emrues tė pėrbashkėt kishin sundimin, pushtetin, pasurinė, monopolin dhe interesat vetanake kolektive ose individuale.
 
U ndalėm pak mė gjatė tek hyrja e kėtij shkrimi, jo pėr t’u marrė me ecurinė e ndėrrimeve tė sistemeve shoqėrore ndėr shekuj, por pėr tė vėnė nė pah faktin se truri dhe tė menduarit njerėzor gjatė mileniumeve kanė bėrė pėrparime tė hatashme nė tė gjitha lėmit e shkencave natyrore dhe ekzakte, e poashtu edhe nė aspektin e rezonancės nė lėmin e politikės e cila “si art i sė mundshmės” u ka prirė gjithėherė ngjarjeve tė mėdha historike nė botė duke u transformuar nga format e uniformizmit, konformizmit, unitarizmit, hegjemonizmit e deri tek ato tė diktatrės politike tė udhėheqjes me shtetin tė cilat pėr pasojė kanė sjellur shumė herė deri tek luftrat e shumta civile si dhe atyre midis popujve dhe grupeve tė ndryshme etnike.
 
Revolucionet borgjeze si dhe ato tė mė vonėshmet kanė qenė kryesisht rrjedhojė e diktaturave tė instaluara ndaj popujve vetanakė ose tė pushtuar, ndonėse nė periudha tė caktuara tė historisė kanė qenė aq tė mėdha shtypjet e bindjeve politike tė njeriut sa shpeshherė jeta nė kushte tė tilla ka qenė e padurueshme, meqė ēdo ide ose veprim pak sa mė progresiv i dalė nga shtresat e vegjelisė shtypej dhe mbahej nėn diktatin dhe cenzurėn e rrebėt despotėve, monarkėve e mė vonė edhe nga diktatorėt e egėr tė kohės sė monizmit marksist-leninist-stalinist.
 
Megjithate, koha e komunizmit do tė ngelė nė historinė e njerėzimit si periudha mė e errėt qė ka pėrjetuar mendja njerėzore dhe liria e shprehjes sė mendimit dhe fjalės sė lirė, kohė kurė mendėsia politike, kreativiteti, idetė pėrparimtare, konceptet, projektet dhe iniciativat pėr ndėrrime tė reja nė shoqėri, lufta pėr shumėsinė e ideve dhe planeve zhvillimore, d.m.th. kur ēdo gjė i nėnshtrohej dhunės, represionit ideologjik dhe terrorit psiqik e fizik nga njė qendėr e vetme e vendosjeve politike, dhe jo vetėm se ēdo gjė progresive pengohej qė nė embrion, por i tėrė potenciali njerėzor dhe ekonomik brenda bllokut komunist ishte shėndrruar nė objekt i cili shfrytzohej dhe keqpėrdorohej nė mėnyrat mė brutale pėr interesa tė ngushta tė parisė shtetrore dhe asaj partiake.
 
Koha e monizmit komunist do tė mbahet mend edhe si koha mė e egėr gjatė tė cilės inteligjencia dhe shkenctarėt e mirėfilltė kanė pėsuar goditjet mė tė rėnda qė janė bėrė ndonjėherė kundėr tyre gjatė historisė sė re. Ishte kohė aq e zezė sa pėr njė fjalė goje mijėra njerėzve u ka shkuar koka ose janė internuar nė kampe tė pėrqendrimit vetėm se kanė tentuar qė ta thonė mendimin tjetėr politik, sado qė ishte i parrezikshėm pėr sistemin dhe diktatorin, periudhė kur intelektualėt ishin qenja mė e persekutuar nė aspektin njerėzor dhe krijues, mbase do tė mbahet mend edhe pėr dukurinė mė bizare; kur tė gjithė shpiunonin pėr njė dhe njė shpiunonte pėr tė gjithė tek organet e partisė dhe tė pushtetit?! Rasti i Shqipėrisė ishte mė eklatanti brenda kėtij blloku pas vdekjes sė Stalinit nė Rusi, kur vetėm pėr njė fjalė tė thėnė me dy kuptime, qė ndoshta fare nuk kishte tė bėnte me partinė dhe diktatorin, konsiderohej si veprim subversiv kundėr partisė dhe shtetit. Shtrohet pyetja: a do tė publikohet ndonjėherė numri i saktė i shqiptarėve tė internuar, tė vrarė dhe tė likuiduar gjatė kohės sė komunizmit nė Shqipėri?!
 
Pra, gjatė kohės se monizmit nuk mund tė thuhet se ka patur evoluim demokratik tė rezonancės politike ose zhvillim tė lirė tė tė menduarit dhe vepruarit konform rrjedhave bashkėkohore tė udhėheqjes tė cilat zbatoheshin nė botėn e pėrparuar dhe demokratike tė Europės pėrendimore. Kishte, pra, dhunė, terror shtetror, diktate politike nė kulturė, arsim, shkencė si dhe shkelje sistematike tė tė drejtave mė elementare tė njeriut nė aspektin juridik, politik dhe fetar, sepse pluralizmi i mendimeve, shumėsia e ideve dhe e opsioneve tė zhvillimit modern tė shoqėrisė kanė qenė tė ndaluara me urdhėr tė diktatorėve komunistė, andaj ēfarėdo tentative pėr ndryshime politike qė i ka nxitur masat e gjėra popullore tė ēohen kundėr pushtetmbajtsėve ėshtė shuar me gjak.
 
Dhe, sot pas trembdhjetė viteve qėkur njėherė e pėrgjithmonė u shėmb sistemi diktatorial komunist, kur pėr fat procesi i demokratizimit dhe i sistemit tė ri tė vlerave nė vendet dhe shoqėritė e dala nga ish diktatura komuniste (pėrjashto kėtu Serbinė) ka zėnė tė funksionojė dhe tė pėrvetėsohet si vlerė mė e lartė e rendit tė ri dhe demokratik botėror, qė padyshim se nė kėto vende do tė nxisė dhe pėrshpejtoi krijimin e kushteve dhe rrethanave tė tilla politike ku individi lirisht mund t’i shfaq idetė dhe bindjet e tij politike duke i vėn ato nė shėrbim tė begatimit sa mė tė madh tė lirive politike, qė nė rastin e Kosovės do ēojnė nė mėnyrė tė pakthyeshme drejt rrumbullakėsimit tė projektit mė tė madh kombėtarė siē ėshtė pavarėsia e saj dhe bashkimi ynė kombėtar.
 
Andaj, sot si kurrėnjėherė mė parė shumėsia e ideve, propozimeve dhe e projekteve politike tė pėrbashkėta shtrohet si imperativ edhe pėr avansimin e statusit politik dhe tė faktorizimit tė shoqėrisė shqiptare nė rajon dhe mė gjėrė, e jo tė tentohet qė pėrmes kundėrthėnjėve dhe kundėrshtive partiake t’ju vazhdohet jeta konflikteve politike, sepse vetėm duke e begatuar spektrin politik shqiptar me pluralizėm dhe konkurrencė vlerash mund tė arrihet shkalla mė e lartė e vetėdijes dhe tolerancės politike nė mėnyrė qė njėherė e mirė tė bėhėt e qartė se armiqėsit politike, tė cilat nė Kosovėn e pasluftės kanė pėrfunduar me disa vrasje qė kanė patur motive politike, nuk ishin tjetėr veēėse akte tė njė ēmendurie primitive, gjė qė shpresojmė se shumė shpejt do tė kuptohet se aktet e tilla ishin gabim fatal pėr ata qė nxitėn vepra tė tilla kriminale, tė cilat padyshim se e kanė dėmtuar rėndė spektrin politik shqiptar tė Kosovės.
 
Fundja, pėr t’u arritur sa mė parė shkalla mė e lartė e vetėdijės politike dhe kombėtare brenda spektrit politik shqiptar, lypset qė procesi i evoluimit koherent tė mendėsisė politike dhe i rezonancės demokratike brenda tė menduarit kolektiv dhe individual shqiptar tė kuptohet mė shpejt se ėshtė premisė dhe vlerė e pazavėndsueshme pėr demokracinė shqiptare, e jo tė trajtohet edhe mėtej si antivlerė e saj.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.