26.05.2003 - Trepca.net

Kryetari Agim Veliu priti minsitrin e qeverisė sė Tirolit Peter Logar dhe udhėheqėsin e zyrės sė Belgjikės nė Prishtinė z. Ēentri


   
Podujevė, 26 maj 2003 (TN) – Kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu priti sot ministrin e Qeverisė sė Tirolit tė Austrisė z. Peter Logar me bashkėpunėtoren Melita Duma si dhe udhėheqėsin e zyrės sė Mbretėrisė sė Belgjikės nė Prishtinė z. Hugues Chantry.
 
Ministri Logar dhe kryetari Agim veliu dje nė fshatin Orllan Ministri shpėrndanė 30 lopė dhe pesė traktorė me pajisje pėr blegtorėt e kėsaj ane me qėllim tė forcimit tė ekonomisė lokale dhe tė zhvillimit mė tej tė projektit turistik pėr regjionin e Liqenit tė Batllavės.
 
Z. Logar ka njoftuar se vlera e kėsaj ndihme ėshtė mbi 150 mijė euro, kurse menagjeri i Qendrės informative Agim Abdullahu tha se pėr dhjetė familje u ndanė nga 3 lopė tė racės sė njohur grauf dhe pesė familjeve tjera iu dhanė pesė traktorė me pajisje komplet.
 
Qeevria e Tirolit nė kuadėr tė ndihmės pėr komunėn e Podujevės ka dhuruar 5 vetura pėr nevojat e komunės me vlerė prej 25 mijė euro.
 
Ministri Logar premtoi se ndihma e Tirolit pėr Podujevėn do tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen.
 
 
   
Ndėrkaq z. Ēentri pas takimit tha: “Ne patėm njė diskutim tė gjatė me z. Veliu i cili na njoftoi shumė hapur pėr zhvillimet e pėrgjithshme politike, ekonomike, ēėshtjet e sigurisė, komunitetet, etj”.
 
Ai pohoi se veēanėrisht u bisedua pėr problemet e sigurisė nė regjionin e komunės sė Podujevės qė gjendet nė kufi me Serbinė. Ndėrkaq kryetari Veliu tha se takimi ishte miqėsor dhe se ka njoftuar shefin e zyrės sė Belgjikės me situatėn politike e tė sigurisė nė komunėn e Podujevės.
 
Kjo ėshtė hera e parė qė shefi i zyrės belge nė Prishtinė viziton komunėn e Podujevės dhe kjo sipas z. Ēentry bėhet nė kuadėr tė vizitave qė ai po u bėn komunave tė Kosovės.
   
“Ne me kėto vizita dėshirojmė tė njihemi drejtėpėrdrejtė me ēėshtjet politke, ekonomike, tė minoriteteve, tė sigurisė nė tė gjitha komunat e Kosovės prej tė cilave aktualisht i kemi vizituar 12”, tha Ēentri.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.