24.05.2003 - Trepca.net

Pjesė nga monografia e Arif Molliqit « Dėshmorėt  jetojnė pas vdekjes » kushtuar dėshmorit Rrustem Bruqi*

ORGANIZIMI I SPITALEVE USHTARAKE GJATĖ LUFTĖS NĖ RRAFSHIN E DUKAGJINIT


Rrėfim autentik  i mjekut Dr. Sylė Bruqi, vėllau i dėshmorit Rrustem Bruqi, i cili i ndejti besnik profesionit tė vet, duke u shėrbyar luftėtarėve tė lirisė qė luftuan pėr ēlirimin e Kosovės

     
  
Ishte e pakuptimtė tė emėrohet shef i spitalit ushtarak mjeku i praktikės sė pėrgjithshme, ndėrsa mjekut specialist t’i ndalohet puna nė spital
 
Bisedėn me Dr. Sylė Bruqin specialist i ORL ( otorinoloringolog), e nisėm shumė kohė pasi ishin qetėsuar shpirtrat qė rrahnin gjoks pėr heroizmat e tyre nė njė kohė kur ata as qė ishin prezent. Kisha frikėn se shumēka Dr. Syla do ti ketė harruar pas gjithė asaj qė i ndodhen atij. Nė Betejėn e Loxhės vėllau Rrustem Bruqi ra dėshmor, babai i vdiq menjeherė pas lufte, kurse ato pėrplasjet e dhembshme qė ia shkaktuan disa kolegė tė profesionit, vetėm pėr pozicione dhe lavdėrime, paksa e kishin shqetėsuar.
 
Por jo. Dr. Bruqi e ruante krenarinė shpirtėrore qė Atdheut i kishte shėrbye me tėrė familje. Dhe, ishte i qartė nė reproduktimin e ngjarjeve tė pėrjetuara gjatė luftės. 
 
« E di, jeta tė pėrplasė edhe aty ku nuk dėshiron ti, andaj gjithmonė duhesh tė jesh i pėrgaditur pėr tė papriturat », me tha para se t“ia niste rrėfimit pėr luftėn qė u zhvillua nė Kosovė. Ai kishte se ēfarė tė tregonte pėr luftėn, sepse tė gjitha i kishte pėrjetuar. Por rrėfimet e tij pėrkufizoheshin vetėm rreth pėrgaditjetve tė kuadrit shėndetėsor pėr luftėn nė Deēan qė nga viti 1990, e gjer me pėrfundimin e saj kur terhiqet nga spitali i Bajram Currit me 12.06.1999.
 
Dr. Sylė Bruqi na rrėfeu edhe pėr pėrplasjet qė kishin ndodhur gjatė formimit tė spitaleve ushtarake tė UĒK-sė pėr Dukagjin. Pėr mosangazhimin e mjekėve specialist nė luftė, si dhe pėr emrimet e kuadrit mjeksor nga „komandat“ qė nuk dinin se ē“ėshtė mjeksia. Dhe, Dr. Sylė Bruqi e nis rrėfimin i qetė…
 
 
 
1. Nė Deēan  me 1990 u formua Shoqata e Pavarur e Mjekėve
 
… Ngjarjet qė rrodhen nė fund tė viteve tetėdhjeta dhe nė fillim tė nentėdhjetave, treguan se lufta nė Kosovė dhe rajon ishte e pashmangshme. Gjithkund, e gjithkah kėrkohej mobilizim i pėrgjithshėm qė nė momentin e caktuar tė mbrohemi. Ishte kjo kohė kur lufta ishte tė dera, por pritej vetėm qė ajo tė hynte brenda.
 
Ishte koha kur nė Kosovė na munguonin spitalet dhe ambulancat tė cilat pushtuesi serb i kishte uzorpuar. Nga kjo mungesė mjekėt kosovarė e panė tė nevojshme, por njė nevojė tė domosdorshme qė tė organizohen rreth njė institucioni qė do ta kryente rolin e instituteve shendetėsore. Kėshtu me 1990 u formua Shoqata e Pavarur e Mjekėve tė Kosovės.
 
Edhe nė komunėn e Deēanit bėhet formimi i njė shoqate tė tillė, ku nė zgjedhjet e para kryetar i kėsaj Shoqate nga kolegėt u kėrkua tė zgjedhetm unė, thotė Dr. Sylė Bruqi.
 
Nė fillim, qellimi i shoqatės ishte grumbullimi i barnave dhe i materialit sanitar tė cilat si rezerva permanente mund t’i shfrytėzonim nė gjendje  lufte, por edhe nė atė gjendje ēfare u krijuar pas suspendimit tė shėndetėsisė kosovare. Pas nismės sė Shoqatės sė Mjekėve tė Pavarur nė Deēan, tė gjithė mjekėt e fshatrave dhe punkteve qė punonin nė atė kohė, morėn pėrsipėr  organizimin  e mirėfilltė pėr grumbullimin e mjeteve qė do tė shėrbenin pėr qėllime shėndetsore...
 
Nė ambulancėn e fshatit Isniqit ishte angazhimi im gati kryesor qė nga viti 1990, kur edhe e formuam ilegalisht rrjetin shendetėsor dhe apotekar pėr nevoja ēfarė kėrkonte koha, por edhe pėr nevoja tė luftės. Nė pėrbėrje tė shėrbimit mjeksor tė fshatit ishin: rr. Canė Tishikaj, dr. Zenel dhe Burbuqe Ahmetaj, dr. Arif Tahirsylaj si dhe unė, pastaj tekniku i farmacisė Ismet Pajazitaj. Nga aktivistėt e fshatit Isniq nė vitin 1990/91 u mblodhen mbi 3000 franka zvicerane. Me kėto mjete u blenė barna dhe material sanitar. Materiali sanitar u grombullua edhe nė fshatrat Junik, Strellc, Irzniq, Baballoq dhe Pobėrgjė. Nė Isniq barnat ishin fshehur nė njė shtėpi, dhe pėr kėto e dinin vetem i zoti i shtėpisė, unė dhe dy furnizues me barna.
 
Meqenėse nė kėtė kohė policia serbe po gjurmonte tė gjitha format e organizimit shqiptar, nė bisedė me dr. Zenelin vendosem qė unė dhe ai ti hapin ordinacat private. Menduam se nė rast se zbulohen barnat e grumbulluara, ordinancėn private ta kemi si alibi, se barnat janė tonat. Kjo na shtyri, sepse nė atė kohė zbulohen njė sasi e barnave tė grumbulluara nė fshatin Baballoq dhe Pobėrgj. Barnat e  zbuluara nga policia u konfiskuan, por fatbardhsisht nuk u zbuluan organizatorėt apo grumbulluesit e tyre.
 
Fillimi i vitit 1998 u karakterizua me njė represion tė padurueshėm qė kishte filluar pushteti serb kundėr shqiptarėve. Nė ketė gjendje, lufta shpėrtheu fillimisht nė Drenicė, e mė pak se njė muaj pas edhe nė Deēan. Kjo ndodhi me 24 mars 1998 nė fshatin Gllogjan. Ky fillim i luftės se armatosur nė komunėn e Deēanit, ne mjekėve tė Shoqatės na gjeti nė njė masė tė pėrgaditur, por jo sa duhet pėr njė luftė nė pėrmasa tė tilla.
 
Ballafaqėsimi i parė mes policisė dhe ushtrisė serbe si pushtues, dhe ushtarėve tė UĒK-sė si mbrojtjės tė atdheut, dha shenjė se mjeket shqiptar duhei vepruar me pėrgjegjėsi e moral prej mjeku.
 
 
 
2. Kur disa mendonin se plagėt e marrura nė fushėbetejė shėrohen  vetėm me urdhėra
 
Kishte ardhur momenti kur mjekėt shqiptarė duhej ballafaqėsuar me luftėn dhe vėllezėrit e motrat tona tė plagosura nė fushėbeteja. Ushtarėt e parė tė plagosur seriozisht nė luftime po kėrkonin ndihmė nga mjekėt. Ishin ato kėrkesa qė duhej kryer duke bėr ndėrhyerje kirurgjike jasht spitali dhe ambulancės.
 
Nė fshatin Gllogjan erdhi rasti kur nė kėto kushte duhej ndihmuar tė plagosurit. Dhe kjo ndodhi me njė fillim tė vėshtirė. Unė, dr.Hilmi Shehaj dhe dr. Selman Berisha e kryem qepjen e parė te njė i plagosur pas njė betejė. Kjo qepje u krye nė njė shtėpi private dhe nė kushte tė vėshtira pėr mjekėt dhe tė plagosurin. Eh, sa e rėndė ishte kjo nderhyerje kirurgjike kur disa nga personat jo pėrgjegjės ngatėrroheshin nė profesionin e mjekut. Ata duke dhėnė urdhėra, duke mos e njohur fare problematikėn e shėndetėsisė, nė vend se tė ndihmonin, nga ngatėrronin. Ata mendonin se plagėt e luftės shėrohen me urdhėra prej « komandantesh ».
 
Nė betejėn tjetėr nė fshatin Dashinoc mes atyre armiqve serb qė vriten, plagosėt edhe Deli Pergjegjaj nga Lumbardhi. Dr. Sylė Berisha nga Pozhari i dergon disa ushtarė nga ky fshat tė me njoftojė se njė i plagosur duhei qepur. Ate qepje duhet ta bėj gjithėsesi Dr. Bruqi, kishte thėnė dr. Berisha. Nė Pozhar kam shkuar me mjaft sakrifica sepse ishim nė shenjestruar nga policia serbe. Megjithatė, arrita dhe sebashku me dr. Sylė Berishėn nė xhaminė e fshatit e kryemė qepjen e cila zgjati afėr 4 orė. Ndoshta kjo ishte edhe ndėrhyerja e parė mjaftė e ndėrlikuar pėr kushte dhe rrethana ēfarė ishin nė xhaminė e Pozharit.
 
Koha po kalonte dhe armiku gjithnjė e mė shumė bėnte sulme ndaj fshatrave tė Dukagjinit. Filluan tė granatohen fshatrat Baballoq, Gllogjan, Irzniq, dhe nė kėto granatime plagoset  dėshmori Shkelzen Haradinaj nga Gllogjani. Dr. Haki Shehaj nėpėrmjet njė ushtari me lajmėron qė tė shkojė nė Gllogjan, pėr ta bėr qepjen e plagės. Nė Gllogjan kam arritur shumė shpejt. Aty i kam gjetur mjekėt dr.Adem Ēekaj, dr. Haki Shehun, dr. Selman Berishėn. Plaga qė kishte marrė Shkelzen Haradinaj ishte nė mjekėrr, dhe nofulla kishte pėsuar thyerje, ashtu qė intervenimi ynė i kalonte mundėsitė tona. Pas pak nė shtėpinė ku ishte i plagosuri Shkelzeni erdhen edhe dr. Rrustem Gashi nga Broliqi i cili ishte anestelog, dr. Shyt Shala nga Prapaqani, edhe dy mjek tjerė tė praktikės sė pėrgjithsme. Pėr kushtet nė tė cilat u krye, intervenimme u konsiderua i  suksesshėm.
 
Ky takim nė Gllogjan ishte edhe tė njė rendėsie tjetėr, sepse pėr herė tė parė u bisedua edhe pėr formimin e njė qėndre tė ashtuquajtur spital. Gjatė diskutimit, kėtu hasėm nė divergjnca joparimore por edhe jo profesionale tė disa kolegėve. Disa pėrsona qė nuk e njihnin strategjinė e luftės, fatkeqėsisht edhe disa mjekė, insistonin qė spitali ushtarak tė ngritet nė Gllogjan. Shpjegimet se spitali ushtarak duhet tė formohet nė njė largėsi prej 15-20 km nga vija e parė e fronit, pėr njė moment u kuptua. Si pėrfundim u arrit qe ky spital tė hapet nė Irzniq, nė kodren e Dodajve 3-4 km. nga Gllogjani. Kėshtu mendojmė se ky edhe ishte spitali i parė ushtarak pėr Dukagjinin.
 
Mirėpo, mė formimin e spitalit ushtarak nė Izniqi, shumēka tregoi se dikujt nuk i interesonte suksesi i spitalit, por emėrimi si drejtor i parė i tij. Njė konkurencė e tillė amorale pėr momentin, e disa kuadro tė specializuara mjekėsh krojoi pakėnaqėsi. Kėtu, mjekėt qė me vite tė tėra kishin bėrė pėrgaditjet pėr luftė, qė ishin nė profesion mė afėr pėr ta ndihmuar spitalin, u anashkaluan, u veēuan dhe me urdhėra tė analfabetėve pėr drejtor u zgjodh Adem Ēekaj nga Irzniqi.
 
Nuk do tė kishte asgjė tė keqe kėtu sikur ky drejtori i spitalit tė parė ushtarak pėr Dukagjin mos tė fillonte me pėrqarjet e para. Ai nė prezencėn time (dr. Sylė Bruqit), tė dr. Shyt Shalės dhe tė eprorit ushtarak Skender Rexhahmetajt, na tha : « Ky spital ėshtė i yni dhe ju pėrtej Bistrice shkoni e hapeni spitalin tjeter ». Kėshtu deshtėm, apo nuk deshtėm, ne disa nga mjekėve na u ndalua puna nė ketė spital…
 
Tani ishte koha ku nė ēdo fshat u formuan shtabet e para tė mbrojtjes. U formuan njesitė e para tė UĒK-sė, ēka kėrkohej nevoja e njė organizimi edhe nė shėndetėsi. Kėshtu nė Isniq po vazhdonte puna rreth formimit tė njė ambulance e cila pėr momentin duhej plotėsuar kėrkesat qė nga dita nė ditė po shtoheshin. Ideja qė ambulanca e fshatit tė mbetet aty ku ishte, tani ra prej kombinimi, sepse ajo ishte afėr vijės se fronit dhe lehtė mund tė granatohej nga “ Podi i gėshtenjave”, ku i kishte bazat ushtria serbe. Nė konsulltimet mes mjekėve u vendos qė hėpėrhė ambulanca tė mbetet ajo qė e kishte dr. Zenel Ahmetaj, e sidomos ajo tė vihet nė shėrbim pėr tė plagosurit.
 
Nė granatimin qė ndodhi ato ditė, luftėtari qė kishte ardhur nga mėrgimi pėr tė luftuar nė Isniq, Avni Pėrgjegja plagoset rėndė. Nė ambulancėn e dr. Zenelit i japet ndihma e parė, por pasi gjendja ishte e vėshtirė, dergohet menjėherė nė spitalin e Irzniqit. Avni Pergjigja, pas njezetė e katėr orėsh vdes, me gjithė pėrpjekjet e mjekėve.
 
Mė datėn 23 05.1998, nga sulmet e policisė dhe ushtarėve serb nė fshatin Lubeniq dhe Strellc, pati tė vrarė dhe tė plagosur. Gati tė gjithė tė plagosurit i sollen nė Isniq ku ua japem ndihmen e parė, por njė e kishin sjellė tė vdekur.
 
Nė ketė kohė, gjithnjė e mė shumė shtohej numri qė kėrkonte ndihmė mjeksore, e ambulanca e dr. Zenelit, nuk kishte mundėsi t“u delte nė ndihmė, andaj u kerkua qė tė gjindej njė shtėpi e cila pėrafėrsisht do t’i plotėsonte nevojat e ambulancės. Ishte kjo shtėpia e Nezir Mehmetaj e cila ishte e ndėrtuar me material tė fortė dhe i plotėsonte kushtet pėr njė ambulancė tė zgjeruar.
 
Kjo ambulancė e filloi punėn me datėn 30.05.1998, nė pėrbėrje tė kėtyre mjekėve : dr. Canė Tishukaj,  dr. Zenel Ahmetaj dhe dr. Hasan Ahmetaj. Dr. Arif Tahirsylaj kishte shprehur dėshiren qė tė vazhdonte me ushtarėt nė vijė tė frontit luftarak. Nė ambulancė ndihmuan edhe infermieret : Valbone Januzaj, Sanije Ahmetxhekaj e Hysnije Pajazitaj. Me pėlqimin e tė gjithėve pėrgjgjegjės me caktuan mua ( Dr. Sylė Bruqi- v. a).
 
Nė ketė kohė vuam nė dispozicion tė gjitha mjetet personale qė i kishim ne si mjekė, e sidomos mjetet tė cilat ishin ruajtur dhe grumbulluar qė nga viti 1990, e qė i kishte ndihmuar Shoqata Humanitare «  Agim Kukleci » nga Isniqi.
 
Pėr nevoja urgjente kontaktova edhe me dr. Shyt Shalėn, i cili e vuri nė dipozicion ambulancėn e vet nė Prapaqan.
 
   
Me datėn 13.06.1998, nė Isniq vjen nga diaspora edhe Rrustem Bruqi me disa luftėtarė. Ai posa erdhi, e qe kishte pėr detyrė pėrgaditjen e terenit pėr ushtarėt e UĒK-sė, qė po hynin nė Kosovė nėn komanden e kolonel Tahir Zemajt dhe Sali Ēekajt, i vizitoi ambulancat e mjekėve isniqas. Rrustemi i vizitoj punktet shendetėsor por edhe spitalin ushtarak nė Irzniq...
 
Ardhja e ushtarėve tė UĒK-sė, tė prirė nga komandanti Tahir Zemaj, qė ishte emruar nga Ministria e Mbrojtjes e Republikės sė Kosovės, shtoj vullnetin pėr luftė dhe rezistencė tė dukagjinasve. Gjithkund, nėpėr fshatra bėheshin organizime mė profesionale si nė mbrojtje ashtu edhe nė shėndetėsi.
  
Kėshtu ambulanca e Isniqit iu dorėzua komplet UĒK-sė, ēka edhe dr. Arif Tahirsylaj u angazhua drejtpėrsėdrejti nė mjekėsi. Koordinator pėr shėrbime shendetėsore nė ushtri ishte oficieri Ali Osmani, nė ambulancėn e ushtrisė punonte edhe Edmond Shala dhe Valbona Shala. Nė ndėrkohė nė Strellc tė Poshtem u hap ambulanca ku punonin vėllezėrit Rabushaj, dr. Ramadan Tahiraj dhe nė dispozicion tė luftės u vu edhe ambulanca e stomatologut dr. Ibėr Hasanaj i cili kishte merita tė mėdha nė  ndihmonte qė u kishte ofruar fshatarėve edhe mė parė.
 
Nė ketė kohė ambulancat i vizituan edhe Kryqi i Kuq ndėrkombėtar, mjeket e njohur nga Prishtina si Dr. Ymer Aliu, Dr. Osman Sejfijaj, Dr. Ilir Tolaj. Ata interesoheshin pėr kushtet dhe merrnin informata pėr tė plagosurit. Nė biseda me ta u shtrua domosdorshmėria e kirurgėve qė duhej ardhur nė kėto anė. Kėrkohej ndihmė edhe nga spitalet e Pejės dhe Gjakovės, sidomos pėr ortopedi. Premtimet nuk mungonin, por kuadri nuk vinte. Edhe nėse vinte ndonjėri, ai qendronte pak dhe ikte. Ndihmė tė madhe me mjete sanitare dhe barna gjatė vitit 1998 nė ambulancat ushtarake tė Isniqit, Irzniqit, Strellcit ka dhėnė Kėshilli i Emergjencės nga Peja. Ata me rreziqe kanė arritur qė herė pas here tė sjellin barna.
 
Kėtu e gjithė kohėn do ti mbeteshim borxh, ashtu siē i mbeten borxh edhe para meje, nėse nuk e permendim kontributin e madhe qė i ka dhėnė spitalit ushtarak nė Irzniq profesor dr. Avdyl Krasniqi. Ardhja e profesorit dr. Krasniqit, qė ishte njė kirurg i rrallė, jo vetėm qė ndihmoi nė operimin e rasteve tė rėnda tė tė plagosurėve, por edhe te personeli mjeksor i spitalit e shtoi shumė vullnetin pėr punė. Nė spitalin ushtarak u ngrit disiplina, kualiteti dhe siguria nė ndėrhyerjet kirurgjike. Dr. Krasniqi bėri qė shumė luftėtarė tė plagosur rėndė tė aftėsohen pėrseri pėr beteja tė ardhshme deri nė ēlirim.
 
 
 
3. Ofensiva e ushtrisė serbe nė Dukagjin, dhe evakuimi i tė plagosurėve nga spitali i Irzniqit
 
Nė ofenzivėn e madhe tė ushtrisė serbe tė datės 15.08.1998, e cila e pėrdori gjithė arsenalin ushtarak duke sulmuar fshtarat Prilep, Rastavicė, Gllogjan, Gramaqel, Irzniq, Pozhar etj., nė pamundėsi tė rezistencės tė duhur tė UĒK-sė, popullėsia e kėtyre fshatrave u terheq nė drejtim tė Llukės, Prapaqanit, Dubovikut dhe Isniqit. Pėrpara kėtij sulmu barbar, Shtabi i “ Gllogjanit“ nuk kishte mundur ta mbrojė spitalin ushtarak nė Irzniq. Spitalin nuk e kishin mbrojtur as ata qė njė kohė kishin deklaruar se ky spital ėshtė i tyre. Kėshtu, personeli mjeksor sė bashku me tė plagosurit u evakun me njeqindė sakrifica. Ishte fatkeqėsi qė personeli mjekėsor ishite terhjekur duke  lėnė tė gjitha paisjet midicinale tė vlefshme.
 
Dr. Avdyl Krasniqin, qė pėr banorėt dhe ushtarėt nė pėrgjithėsi ishte shumė i ndėruar, nė kėtė kohė u vendos nė Isniq. Edhe njė pjesė tė stafit mjeksor tė kėtij spitali erdhi kėndej „ Bistrice“, duke u vendos nė ambulancėn e Isniqit…
 
Nė ketė kohė gadishmėria ne kazėrmes ushtarake „Jusuf Gėrvalla” nė Prapaqan ishte nė shkallė tė lartė. Sidomos, kėrkohej evakuimi dhe vendosja nė vende tė sigurta tė tė plagosurėve. Meqenėse numėri ishte i madh, shumė tė plagosur i vendosin nė shtėpin e Selman Mulajt (20 tė plagosur)
 
Kur gjendja po keqėsohej, dr. Rrustem Gashi  anasteziolog qė herė pas here angazhohej nė spitalin e Irzniqit, gjeti njė shtėpi nė fshatin Kryshec tė Pejės duke e vendosur spitalin ushtarak. Shtepia ishte e bukur dhe deri diku i plotėsonte nevojat pėr njė spital tė improvizuar. Sigurimin e spitalit e mori pėrsiper komanda ushtarake e Prapaqanit. Nuk duhet lėnė pa u pėrmendur se falė trimėrisė dhe aftėsive tė tij prej njė luftėtari tė UĒK-sė, Rexh Osaj (tė cilin pas lufte e vrasin), dhe oficierit sanitar Ali Osmanit, i gjithė materiali sanitar e sidomos ai teknik (aparatet) u terhoqen nėpėr flakėn e luftės nga spitali Irzniqit qė ishte thuaja nė duar tė armikut…
 
Spitali ushtarak nė Kryshec filloi tė fuknsionojė dhe aty punova nė kushte tė rėnda, ishte kjo kohė kur nė Betejen e Loxhės m“u kishte vrarė vėllau Rrustem Bruqi. Kolegėt kėrkuan qė unė tė marr detyren e udhheqėsit tė kėtij spitali, por e refuzova. Komandanti i UĒK-sė, pėr Dukagjin kolonel Tahir Zemaj duke i hetuar divergjencat dhe fėrkimet qė ishin krijuar nė spitalin e Irzniqit (mes Adem Ēekajt dhe dr. Himi Shehut), me pėlqimin e Ministrisė sė Mbrojtjes pėr drejtor spitali nė Kryshec caktoi dr. Ryve Loshajn.
 
Njė hendikep i madh pėr spitalin ushtarak nė Kryshec  krijoi shkuarja e prof. dr. Avdyl Krasniqit, por edhe largimi i dr. Hilmi Shehaj dhe i imi.
 
Me datėn 08.09.1998, soldateska serbe mori njė ofensivė shkatėrruese nė Dukagjin, thėnė mė sė pėrafėrmi, nga Drini e deri nė Deēan. Ushtria dhe mbrojtja territoriale e fshatrave u bėnė rezistencė aq sa munden, u munduan ti zbrasin por ishte e pamundur. Spitali ushtarak nė Kryshec po pėrjetonte ēaste tė vėshtira. Tė plagosur dhe tė vdekur po sillnin nga tė katėr anėt. Ishte shumė i pakėt numri i personelit mjeksor qė t’i pėrballojė kėsaj gjendjeje tė krijuar nė spital. Disa tė rinj ndihmonin edhe me dhėnjėn e gjakut, por kjo nuk mjaftonte qė shumė luftetarė kanė vdekur nė mungese tė ndihmės profesionale dhe adekuate.
 
Gjendjen e keqėson edhe mė shumė kur filloi tė terhiqet popullata nga fshati Kryshec. Po atė ditė, rreth orės 18:oo, nė spital vjen komandanti Tahir Zemaj, tė cilin e njoftuam pėr gjendjen e rėndė tė pacientėve tė plagosur. Ai me keqardhje na njoftoi se ka marrė urdhėrin qė ushtria duhet terhequr. Ēdo rezistencė tjetėr do tė jetė vdekjeprrėse pėr popullaten e pambrojtur. Poashtu, ai na njoftoi se bashkė me ushtrinė duhet tė terhiqet edhe personeli mjeksor me tė plagosurit. Problemi qė u shtrua nga komandanti dhe personeli mjeksor ishin tė plagosurit e rėndė. Sidomos ata qė nė kushte tė tilla dhe nėpėr terren tė tillė duhet ti kalonin Bjeshket e Nemura deri nė Shqipėri. U vendos qė njė numėr i tė plagosurve me tė lehtė tė dergohen mes popullatės nė Isniq, ku gjendeshin afėr 50 mijė. Ata dukhet futur mes popullatės derisa tė kalojnė nė Shqipėri. Pėr pjesen tjetėr qė ishtin mė rėndė tė plagosur, u lajmėrua Kryqi i Kuq Ndėrkombėtar qė t’i shpetojė. Mirėpo, Kryeqi Kuq ishte penguar nga forcat serbe dhe kishte arritur me vonesė nė spitalin e Kryshecit dhe nė Isniq, ku kishin mbetur disa tė plagosur nė xhami…
 
Mė vonė kam kuptuar se ata kishin rėnė nė dorė tė ushtrisė dhe paramilitarėve serb.
 
Pas terhjeqjes se personelit mjekėsor nga spitali i Kryshecit, i vetmi mjek vullnetar qe mbeti me pacientet ishte dr. Rrustem Gashi nga Broliqi dhe dy motrat: Bute Aliaj dhe Vjollca Kastrati, qė ndoshta ishte ky njėri ndėr aktet mė humane qė ėshtė treguar gjatė gjithė luftės sonė. Mė vonė u njoftuam se dr. Rrustem Gashi kishte shpetuar duke i falėnderuar Zotit, trimėrisė dhe gjeturisė sė tij.
 
Nė ambullancėn e Isniqit, njė ditė para terheqjes, numri i pacientėve nė librin evidentues e kalonte shifren 15 mijė, kurse  nė mbi tetė qindė plagė kemi ndėrhyrė, qofshin ato plagė tė vogla apo tė mėdha.
 
Tėrheqja nga spitali ėshtė berė me datėn 9.9.1998, aty rreth orės 03:00 tė mėngjesit.
 
Nė Shqipėri kam arritur me 20.9.1998, duke u lajmėruar menjeherė nė Ministrinė e Mbrojtjes. Nė Ministrin e Mbrojtjes kishte arritur edhe ekipi Shendetėsor nga Spitali i Dobroshit (Reka e keqe). Aty menjeherė na lajmėruan tė ministri i posazgjedhur Halil Bicaj dhe zv.Ministri Agim Mehmetaj (nė Ministrin e Mbrojtjes  Ahmet Krasniqi kishte disa ditė qė kishin bėrė atentat me vdekje). Kėtu, ne mjekėt kėrkuam pėr tė vazhduar pėrgaditjet dhe tė hymė nė Kosovė mė tė pėrgaditur.
 
Nė Shqipėri, pas njė konsultimi u vendos qė pėr kordinator pėr shendetėsi tė zgjedhet dr. Haxhi Kamberi, veprimtar i dalluar dhe shef i spitalit tė Dobroshit, zevendėse u zgjodh dr. Ryve Loshaj, ndėrsa dr. Sylė Bruqi shef pėr ambullancen ushtarake pranė Ministrisė nė Tiranė. Detyra e jonė nė ketė ambulancė ishte t“iu ndihmojmė tė gjithė tė plagosurėve qė vinin nga Kosova dhe ushtarėt tanė qe ishin nė pėrgaditje ushtarake nė kufi. Kėtu punonin mjekėt: dr. Sylė Bruqi, dr. Haxhi Kameri, dr. Afrim Sylejmani, dr. Fazli Shala, dr. Skender Ahmetaj, dr. Ryve Loshaj, dr. Time Kadrijaj, dr. Iliriana Hasaj. Pastaj apsolventet e mjeksisė: Ismet Avdimetaj, Miftar Zenelaj, Bajram Zeqiri, Edmond Shala, Resmije Ademaj, si dhe infermierja Sadije Ademaj.
 
Me datėn 20.02.1999, ekipi nė pėrbėrje tė dr. Sylė Bruqit, Haxhi Kameraj, Afrim Sylejmanit, Bajram Zeqirit shkuam nė fshatin Papaj tė Tropojės ku sterviteshin brigadat tona 134 e 131 nėn komanden e rrustem Berishės, Sali Ēekajt dhe Agim Ramadanit. Qellimi i shkuarjes sonė atje, ishte qė tė pėrgadisim kuadrin pėr kohėn qė po vinte. E nesėrmja tregonte se atje do tė ketė luftė tė ashpėr. Edhe kėtu pasi e studium gjendjen reale erdhėm nė pėrfundim se pėr njė spital ushtarak tė mirėfillt mungonte shumēka. Po na mungonte lokali, por ishte pengese edhe kuadri profesional mjeksor, sepse kėtu duheshin specialistė tė kirurgjisė e ortopedisė. Pas disa bisedave qė zhvilluam me spitalin e Bajram Currit, u dakorduam qė ai spital tė shėrbej pėr nevoja tė luftės. Thėnė mė shkoqitur, disa nga repartet e spitalit tė Bajram Currit do tė veheshin nė funksion tė luftėtarėve tė Kosovės. Tė gjithė mjeket e spitalit Bajram Curri na afruan ndihmė dhe gadishmėri pėr t“iu ndihmuar ushtarėve tė plagosur.
 
Koordinator tė kėtij spitali u zgjodh dr. Sylė Bruqi, kuptohet pėr mjekėt nga Kosova, kurse kordinator pėr vijen e frontit u zgjodh dr. Afrim Sylejmani. Specialistet e spitalit tė Bajram Currit na priten mjaftė mirė duke na afrua shėrbime nė ēdo kohė. Kėtu nga Kosova u vendosėn mjeket : dr. Sylė Bruqi, dr. Rifat Bajrami - kirurg, dr. Armend Agolli, dr. Hysen Demelezi, Rrahman Shala, Bajram Zeqiri. Pastaj teknikėt Shpend Kuqi dhe Servete Llulluni.  Njė kohė tė shkurter kėtu ishte edhe dr. Isa Kaliqani, pastaj Nexhat Rexha, Nexhat Myftari dhe anesteziologu Zekė Zeka dhe Halim Baxhaku, kirurg nga Prizreni.
 
Nė vijėn e frontit u mobilizuan dr. Afrim Sylejmani, dr. Fazli Shala, dr. Ryve Loshaj, dr. Mustafė Loxha, dr. Time Kadrijaj, dr. Iliriana Hasaj, absolventet Ismet Avdimetaj e Miftar Zeneli.
 
Nė fund mund tė thėmi sipas portokolit evidencues, nėpėr spitalin e Bajram Currit kanė kaluar mbi 4oo tė plagosur, kurse nga regjistri i tė vdekurėve, i marrė nga terreni i luftės rezulton numėri 123.
 
 
Ekipi shendetėsor nga Kosova ėshtė terhequr nga spitali i Bajram Currit pas datės 12.06.1999.
  
 
*Pjesė nga monografia « Dėshmorėt  jetojnė pas vdekjes » kushtuar dėshmorit Rrustem Bruqi. Me pajtimin e autorit tė monografisė Arif Molliqit, zgjodhi pėr Trepca.net  Sefedin Krasniqi.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.