OPINIONE

   
25.05.2003 - Trepca.net
  Heronjtė si ēasje pėr tė shkruar libra  

DY LIBRA TĖ PA VLERA; OSE TĖ SHKRUARA PĖR INTERESAT E GRUPIT DHE MALLIT PĖR TREG


Bedri Tahiri, " Adem Jashari legjendė e legjendave", Rilindja, Prishtinė, 1999 dhe, Nimon Muēaj " Sali Ēekaj gurthemeli i pavarėsisė sė Kosovės", botim i autorit, 2003
25 maj 2003 / Petrit SHALA (student)
Sigurisht kur Bedri Tahiri dhe Nimon Muēaj vendosen tė shkruajnė libra pėr Adem Jasharin dhe Sali Ēekajn, nuk e kishin lehtė. Vėshtirėsitė janė sepse tė dy librat u shkruan nė njė kohė komplekse, tė ngarkuar me konflikte e probleme tė mprehta, me kundėrthėnie ēfarė gjurmat e tyre ndikuan drejtpėrsedrejti nė vlerėn e kėtyre dy librave.
Mirėpo, kėtu pa pretendime tė bėj ndonjė vlerėsim tė thukėt tė kėtyre dy librave nga aspekti tė njė universi letrar, u ndala nė njė ēasje tė thjeshtė tė njė sfere qė pretondohet tė janė shkruar ato. Mendej se nga kjo prizmė qė i kam lexuar kėto dy libra ėshtė dashur tė shkruajnė kritikėt tanė. Kritikat qellimmira nuk e lėndojnė librin, e as qė duhet tė nisemi me pretendimet se, gjithēka qė shkruhet pėr Adem Jasharin dhe Sali Ēekaj, pa marrė parasysh si shkruhen janė tė mira. Nėse kėshtu mendojmė atėherė do ti lėndojmė rėndė figurat e kėtyre dy heronjėve tė kohės tonė tė re. 
E gjithė vlera e kėtyre librave ėshtė pjellė e drejtpėrdrejtė e momentit historik, qė ka tė bėjė me ngjarje dhe figura reale tė kohės. Sepse ėshtė fjala pėr dy figurat mė tė rėndėsishme tė kohės tonė, gjegjėsisht tė luftės tonė tė fundit.  Mė kėtė nuk dua tė them se, Bedri Tahiri dhe Nimon Muēaj kanė bėr gabim qė janė marrė me kėto dy figura tė tilla madhore. Jo. Por me dukėt se ata  i kanė lejuar vetės tė shkruajnė pėr Adem Jasharin dhe Sali Ēakaj, tė ndikuar nga tri ēasje, tė themi tė pavlera;
E para; nuk duhej tė kishit lejuar veten qe me njė gjuhė spekulative, aspak shkencore dhe aspak tė mbeshtetura nė fakte tė manipuloni me figurat e heronjėve. E vėrteta ėshtė se libri " Adem Jashari legjendė e legjendave" ashtu siē paraqitet, ka njė mbingarkesė tė lėndės jetėsore me folklor tė tepruar dhe shtrirje tė mitit dhe kuptimit legjendė pa kompaktėsi kompozicionale. Libri ėshtė i ngarkuar me njė frymėmarrje folklorike qė ja humb vlerėn jo vetėm librit, por edhe kuptimit tė luftės dhe flijimit tė Adem jasharit. Ushqimi kryesor i autorit pėr ta paraqitur sa mė madhėshtor Adem Jasharin ka qenė pikėnisja folklorike. Bedri Tahiri me gojėdhėnat, me kėngėt popullore dhe folklorike ėshtė munduar ta pėrcaktoj figurėn e madhe tė heroit. Prandaj edhe figura e heroit kombėtar karakterizohet si figurė e theksuar folklorike e jo si njė figurė reale qė ka jetuar dhe ėshtė flijuar pėr Kosovėn.
Tė libri i dytė " Sali Ēekaj gurthemeli i pavarėsisė sė Kosovės", zotėrojnė bisedat e pėrshkrimet pa ndonjė kuptim logjik dhe kjo ka ngarthtėsuar karakterin e heroit dhe ka ngadalėsuar ritmin, dinamikėn e brendshme tė kompozicionit tė heroit.  Nė dallim nga libri i parė, ky i dyti ėshtė munduar ti ik foklorit, ai ėshtė nisur kurdoherė nga rrėfimet e drejtpėrdrejta, nga ngjarje tė treguara nga njerėz prej mjediseve konkrete. Kjo tregon se Muēaj s“ka pas nevojė tė shpikė e tė fantazojė e aq mė tepėr tė mistifikojė pėr heroin, siq ishte tek autori i parė. Kjo do tė thotė se Muēaj  u pėrpoq tė ecė nėpėr rrugėn e realizmit. Mirėpo rruga pėr te cilėn ec Muēaj, duhet parė nė njė rrafsh mė tė gjerė, ai nuk e pėrfill asnjė element tė faktorit letrarė. Libri i tij nuk ėshtė as monografi, as roman, as histori siq ngjet tė libri i parė.
Kėtu del elementi i pėrbashkėt i dy librave; nėse shprehemi me njė gjuhė aspak tė dėshiruar, tė dy librat si shumė libra tjera kohėve tė fundit na dalin si njė malli tregtar.
E dyta; dikush mund tė besoj se pėr dy heronjtė tonė Adem Jasharin dhe Sali Ēekajn, ka mjaftuar tė rėnditėn disa fjalė e fjali, vetem e vetem qė tė thuhet; ėshtė shkruaj njė libėr pėr Adem Jasharin, pėr Sali Ēekaj..., Gabim i rėndė. Pse gabim?! Sepse, Bedri Tahiri pėr Adem Jasharin nuk ka ēasje drejtė formės dhe pėrmbajtjes qė kėrkon libri nė kuptimin monografik apo historik. Fund e krye tė librit, ku pėrshkruhet trungu i Jasharajve, na del se jasharajt nuk kanė ekszistuar si realitet por ėshtė pjellė e njė autori me aftėsi tė kufizuar prej rrėfimtari. Autori duke shkruar librin na del se ėshtė i frymzuar nga ndonjė prrallė qė ia ka treguar gjyshja ose gjyshi. Pastaj, nga ajo prrallė ai nxjerr figurėn e Adem Jasharit duke e futur nė njė legjendė; legjendė e legjendave. E dihet se Adem Jashari ka ekzistuar me gjithė dimensionin tė kohės tonė, tė historisė tonė tė re dhe ēlirimtare.
Nimon Muēaj, ngjajshėm si autori i parė pėr nga vlera, por jo pėrnga rruga, niset njė ēasje tjetėr ta paraqes heroin Sali Ēekaj. Ai duke u bazuar nė rrėfimet e tė tjerėve, fund e krye tė librit lėvizė, ose rrėfehet brenda njė rrethi qė s“ka shteg kalimi. Rrėfimet kėtu janė inerte, tė vdekura, pa  argumente dhe herė-herė jo bindėse.
E treta; nė librin e Bedri Tahirit "Adem Jashari legjendė e legjendave", ėshtė i tejdukshėm spekulimi me figuren e mėdha historike tė kombit shqiptar. Ai edhe pse librin e pėrshkojnė shumė figura historike kombėtare, nė libėr ato nuk e gjejnė vendin e vet krahasuar me veprimtarinė e heroit. Kjo rrjedh sepse autori i ndikuar nga grupe (ideologjike), jo pa qellim nuk i lejojnė ta pėrmend askund bashkėpuntorin dhe bashkthemeluesin e UĒK-sė, heroin Sali Ēekaj. Tahiri jo pa qellim e ka kufizuar edhe fushėveprimin, apo fushėluftimin e heroit Adem Jashari brenda regjionit gjeograf tė Drenicės. Pse atėherė  aty hyejnė emra heronjėsh pasi ata nuk kanė rol historik nė bashkveprim me Ademin siq ishte rasti pėr Sali Ēekaj? Pse lėvizjet dhe bashkpunimi i Adem Jasharit me luftėtaret jasht Drenicės janė aq tė kufizuar sipas Tahirit, kur dihet se ai kishte lidhje tė ngusht me Sali Ēekaj?!
Nimon Muēaj, kėtė mangėsi e eviton, sepse ai pėrmes rrėfimeve tė te intervistuarėve gjithmonė nė qėndėr tė ngjarjeve sėbashku me Sali Ēekaj e ka vue Adem Jasharin. Edhe tė Muēaj pėrsėritet elementi i grupacionit (ideologjik), sepse rrėfyesit i takojnė njė grupi dhe thėnė ndryshe deri diku njė regjioni tė caktuar. Qė vepra jetėsore e heroit Sali Ēekaj, tė arrinte njė kapėrcim monografije apo, themi kushtimisht njė libri kujtimesh, Muēaj ėshtė dashur tė shkoj edhe nė Drenicė, tė bisedoj mė ata qė e kanė njohur Salihun. Pse tė mos thuhet asgjė nga  Rifat Jashari nga Drenica, vllau i Adem Jasharit? Pse nuk thuhet asgjė nga Dr. Rexhep Gjergji nga Llapi, Mehmet Kraja,  Xhafer Shatri, Bujar Bukoshi? Futja e disa fytyrave politike si e presidentit tė Kosovės Dr. Rugova, ish presidentit tė Shqipėrisė Dr. Sali Berishės, apo e Ali Aliu e ndonjė tjetėr brenda kornizave tė librit nga Muēaj mė tepėr janė dekorime pėr tė u gjendur nė treg sa mė mirė libri, se sa kanė vlerė artistike e historike.
Nuk desha ta them kėtė, por nė dy librat e pėrmendura hetohet qartė ndarja e shqiptarėve, ndoshta jo vetem nė aspektin ideologjikisht, por edhe nė atė regjional; dukagjinas dhe drenicas(?!) Njėri shkruan vetem pėr heroin i Drenicės duke i pėrmendur luftėtarėt e tijė, tjetri e pėrmend ata tė Dukagjinit.
Nė fund, kėto dy libra munden tė quhen libra, por jo libra pėr Adem Jasharin dhe Sali Ēekaj si dy heronj qė dhanė jetėn pėr Kosovėn.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.