OPINIONE

   
24.05.2003 - Trepca.net

Mediat dhe Politika

Roli i mediave masive pas kolapsit tė regjimeve


Oslo (Norvegji), 24 maj 2003 / Shkruan: Gėzim MEKULI
 
   
Mediat dhe shoqėria
 
Gjdo shoqėri dhe komb, nė vecanti ato kombe tė "vogla", duhet tė kujdesen pėr mbarėvajtjen dhe profesionalizimin e mediave kombėtare. Nėpėrmes tyre tė mundėsojnė artikulimin, propagandimin dhe kultivimin e identitetit tė tyre kombėtar, kulturor, ekonomik dhe strategjik.
 
Posaqėrisht ato kombe qė nuk e kan tė shėndoshė sistemin e tyre tė ”imunitetit” (mbrojtjes) mbi sigurinė kombėtare  duhet t'i kushtojnė rėndėsi e investim tė madh intelektual, demokratik e material nė kėto institucione. Jo vetėm pėr ato kombe qė kan mbetur nė "gjysmė tė rrugės" por edhe shoqėritė mė perparimtare e demokratike kanė nevojė pėr kultivimin dhe artikulimin e interesave tė tyre politike, ekonomike e sociale.
 
Pėrgjegjėsia mė e madhe e mediave, pėr njė shoqėri demokratike, ėshtė qė kjo t'i shėrbej nė mėnyrė tė shėndosh popullit pra, opinionit publik. Asnjė shoqėri mediale "nuk  guxon" t'i ikė kėsaj pėrgjegjėsie. Kėrkesat e opinionit publik nga mediat ėshtė qė kėto mos tė degjenerohen dhe mos tė "tėrbohen" nga interesi material dhe ai karierist... Dėnimi nga opinioni publik, dėnim qė gjeneron nga paknaqėsia informative, shumėherė mund tė vie befasisht shpejt.
 
Se a jetojn popujt prapa perdeve tė mendafshta, perdeve tė celikta apo pa perde fare, kombet janė, sė pari, tė interesuar dhe "tė etshėm" pėr lajmin, informacionin, lajm e informacion, i cili ndikon tek ai, fqiu, dhe larg tijė...
 
Detyra e mediave ėshtė qė tė bėjė "tė kapshėm" kėtė interes tė vazhdueshėm, nė njė lajm cilsor e objektiv. Obligimet parėsore dhe fundamentale tė mediave masive janė: qė lajmin, informatėn pra tė renė "t'a mbuloi dhe t'a mbeshtjelle" objektivisht dhe saktėsisht, t'a thotė besueshėm dhe natyrisht t'ia shpjegoi popullit se c’fare don tė thotė ai lajm apo informatė pėr jetėn e pėrditshme.
 
 
Mediat dhe lakmia pėr "dominim"
 
Nė ato shoqėri dhe kombe ku pushtuesi ka lėnė gjurmėt e veta, padyshim se ai aty ka "mbjellė" edhe opinionin dhe veset e tija coroditese. Kėshtu, shumė shtepi tė mediale pas ndryshimit tė rendit tė ri politik e shoqėror, tentojnė qė tė marrin nė dorė rolin e "udhėheqjes mediale", rolin e "ushqimit" pėr opinionin publik. Ushqim, qė gjthsesi nuk do ta kishte  sasinė e domosdoshme tė vitaminės, proteines, energjisė…pra, do tė ishte ushqim-helm!  
 
Nė shumė shtete post komuniste kemi shum shtepi mediale si: gazeta, radio e TV, tė cilėt provojnė tė mėsojne dhe tė japin leksione gazetarie tė tjerave kompani mediale,... se si duhet tė punohet, se si duhet bėrė lajmi! Nė kėta "publicist" akoma kemi tė mbjellurė farėn e mendimit prej pushtuesit, totalitarizmit, pra dominuesit. Pėr kėta gazetar e gazetare vlenė vetėm "realiteti” i prodhuar nga mediat e tyre. Jo rrallė nga ky lloj lansues informatash opinioni publik ėshtė i irituar, i gėnjyer dhe i shqetsuar. Pėr kėta mediatorė, siq duket, vlen motoja: "Unė jam vetė media !!!
 
 
Mediat dhe "demokracia"
 
Tani nė kėtė pozitė tė re e demokratike, aparati shtetėror, pra qeveria, "nuk ka mundėsi", qė nėpėrmes mediave tė tyre tė pėrkdhelura, tė kapi dhe "tė fus nėn sqetull" tė gjitha mediat komunikative dhe agjensit e lajmeve. Fatkeqėsisht opinioni publik nė dardani ėshtė duke vėshtruar humbjen e pavarsisė tė disa mediave para "donatorėve" ndėrkomėtar dhe instrumentit politik…!  Nė ato shtėpi mediale mbizotron sjellja e fryma partiake, pėrkulja dhe ndėgjueshmėria fėminore; Nga kėto media, jo rrallė, lansohen deklarata e mendime tragji-komike pėr kombin shqiptar nė pėrgjithėsi.
 
Megjithatė duhet nėnvizuar dhe besuar se lėvizja dhe progresi ynė medial, me gjithė tė metat dhe mangėsirat e saja, ecėn pėrpara me hapa breshke. Kėto ”lėvizje breshke” ( demokratike e shpresėdhenėse ) kanė thyer monopolin medial dhjetevjeqar, kanė arritur tė "lexojnė" dallimin nėmes mediave tė regjimit, karieriste, tė shitura e partiake ndaj atyre hulumtuese, kritikuese, informative e kombėtare. Problemi qė ka "helmuar" nė masė tė madhe mediat shqiptare ėshtė mangėsa e ndjenjės tė pėrgjegjėsis ndaj lajmit tė vėrtet dhe objektiv.
 
Nė situata tė ndryshme politike, mediat kanė edhe rolin e tyre tė definuar, shpesh herė tė shenjtė e tė pazavendėsuar. Ne jemi dėshmitar, kur mediat masive ishin faktor kryesor organizativ dhe konsolidues nė proceset e udhėheqjeve tė popujve nė luftėrat e tyre pėr clirim e pavarėsi kombėtare, ekonomike e politike... Shumė shtete tė paktit socialist tė Evropės lindore "gjetėn rrugėn", nga Lindja nė Pėrendim, mu nė saje tė ndihmės titanike tė mediave profesionale e kombėtare.
 
 
Mediat nė shoqėritė transitore
 
Nė periudhėn transitore, nga sistemi politik totalitar nė atė demokratik, gazetarėt dhe gazetaret, po ashtu edhe recipicientėt, duhet "tė mėsojnė" tė ambientohen nė njė shoqėri ku egsistojn, krah pėr krah, mega mendime e opinione afėr njėra tjetrės,… puthurazi.
 
Njerėzit e lapsit, "kėta nxitesit e turbullirave" duhet "vetėm" tė informojnė pėr kėto mendime e opinione dhe, publiku tė vendose vet se, cili mendim apo opinion ėshtė mė i "shėndosh dhe/apo i kapshėm" pėr veten e tijė.
 
Nė kėtė periudhė transitore tė rregullimit shtetėror mediat duhet tė rishiqojnė pozitat e tyre "miqėsore" nė raport me "aparatin shtetėror" dhe politikėbėrėsit, pra UNMIK-un. Nėse nė periudhen e luftės pėr pavarėsi kombėtare, funksioni i mediave ishte tė pėrkrahė dhe tė ndihmoi "verbėrisht " politikanėt dhe politikat e tyre kundėr pushtuesit apo totalitarizmit tė mirėarmatosur, sot, mediat do tė ndihmonin qeverinė, forcat politke, pra pavarėsin e bashkimin kombėtar, vetėm nėpėrmes kritikės sė guximshme objektive, profesionale dhe argumentuese,...por gjithsesi pa ndėrskamsa e xhelozi ballkanike. 

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.