OPINIONE

   
24.05.2003 - Trepca.net

Gazeta kombėtare “Bota Sot” ka bėrė dhe po bėn pėrpjekje maksimale pėr bashkim kombėtar


 

24 maj 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Kėto ditė opinionit tonė iu servua njė artikull "i guximshėm" dhe i "jashtėzakonshėm" i kryeredaktorit tė javores "Zėri" i njohur me emrin Halil Matoshi, me titull ""Bota sot" dhe bota tjetėr", me ē'rast ky gazetar i njohur pėr kukamat e tij marroēe tė publikuara pas burgosjes sė tij, (thuaja se vetėm ai kishte pėrjetuar burgun serbosllav dhe askush tjetėr nė Kosovė) i vėrsulet stafit, gazetarėve, bashkėpuntorėve dhe lexuesve tė gazetės kombėtare "Bota sot" nėn moton "Tė eliminohet dhe neutralizohet pėrfundimisht e vetmja gazetė e guximshme kombėtare nė Kosovė, nė troje tjera etnike dhe nė diasporė, gazeta kombėtare "Bota sot""!

Meqenėse i takoj stafit tė bashkėpuntorėve tė ngushtė tė gazetės kombėtare "Bota sot", e ndjej pėr obligim kombėtar, moral dhe intelektualė t'i kundėrvihem shpifjeve tė artikullit tė lartėpėrmendur, nė tė cilin nuk ofrohen kurfarė faktesh nė relacion me atė qė thuhet aty, por ka vetėm tendenca tė hapura tė manipulimit tė njė pjese tė opinionit e cila i beson akoma pseudointelektualėve tė shkolluar nė Kumrovc nė Qendrėn shkollore tė PKJ-sė, tė ushtruar nė mėnyrė precize dhe tė rryer pėr propagandė demagogjike ndaj dr.Ibrahim Rugovės, Lidhjes Demokratike tė Kosovės dhe ndaj gjithė atyre qė kanė guximin t'i thojnė tė zezės e zezė dhe tė bardhės e bardhė, gjegjėsisht kundėr atyre gazetarėve qė luftojnė kundėr rrenės, trillimeve, shpifjeve dhe krimit tė organizuar politik nė Kosovė!

Autori fillimisht shprehet se ėshtė parimisht pėr fjalėn e lirė, ndėrsa aty pėr aty e zbulon veten se ėshtė kundėr kėtij parimi, derisa nė artikullin e tij nuk e pėrmend askund vrasjen e bashkėpuntorėve tė ngushtė tė kėsaj gazete siē ishin pendat mė tė guximshme tė gazetarisė shqiptare nė Kosovė Enver Maloku, Xhemail Mustafa, Shefki Popova dhe Bekim Kastrati!? A nuk ėshtė kjo gėnjeshtėr e kulluar e autorit tė kėtij shkrimi (kupto: fletė aktgjykimi), kur ky del publikisht nė mbrojtje tė vrasėsve tė mendimit dhe fjalės sė lirė, derisa nuk e dėnon me asnjė shkronjė vrasjen e gazetarėve tė gazetės "Bota sot"?

Me fjalė tė tjera, ėshtė kjo hedhje rumuzesh dhe pluhur syve opinionit shqiptar dhe asgjė tjetėr! Pastaj, "Bota sot" anjėherė nuk ka shkruar se e tėrė Partia Socialiste apo e tėrė PDK-ja janė tradhtarė dhe terroristė (kėtu shihet se ka elemente tė futjes sė urrejtjes kundėr gazetės "Bota sot"), por ka shkruar se drejtuesit e Partisė Socialiste janė antikombėtarė (takimi i njohur i Kretės etj.) si dhe disa nga figurat kyēe tė PDK-sė kanė patur lidhje tė drejtėpėrdrejta me krimin politik gjatė dhe pas luftės nė Kosovė, pėr ēka ėshtė argumentuar me qindra herė edhe publikisht, ndėrsa disa media tjera nė Kosovė mund tė thuhet lirisht se janė nėn ēdo nivel profesional dhe kombėtar mu pėr faktin se roli i tyre nė mbrojtje tė fjalės sė lirė dhe kundėr krimit politik ka qenė i rrejshėm dhe barazi me zero.

"Bota sot" nė vazhdim akuzohet pėr "monopolizim tė luftės kundėr dhunės politike nė Kosovė" dhe pėr "ndarje tė kombit", por nuk theksohet askund se "Bota sot" ėshtė gazeta mė e rrezikuar nga falangat enveristo-titiste tė tėrbuara, mu pėr arsyen se nuk ka mundur tė sillet me sens ledhatimi ndaj krimit dhe dhunės politike nė Kosovė, apo edhe tė presė ndoshta nga stafet e mediave majtiste lejen se ēfarė mund tė botojė dhe ēfarė jo?! "Ndarjen e kombit" nuk e ka bėrė "Bota sot" por pėrēarjet e brendshme i kanė bėrė pėrfaqsuesit dhe pėrkrahėsit e "revolucionit tė vonuar demokratik" dhe anti-Rugovistėt e pėrbetuar, tė cilėt asnjėherė nuk deshtėn t'i njohin institucionet e Kosovės, presidentin e Kosovės, votėn e lirė tė qytetarėve tė Kosovės, e bėnė ndarjen e kombit ata tė cilėt u betuan se do t'i likuidojnė tė gjithė ata qė e pėrkrahin dr.Rugovėn dhe LDK-nė, pra ata qė u treguan hapur kundėr opsionit tė Pavarėsisė sė Kosovė! H.Matoshi duket tė ketė harruar se Ekrem Rexha - komandant "Drini"ėshtė viktimė e mediave qė kanė bėrė ndarjen dhe pėrēarjen brendashqiptare, vetėm e vetėm pėr shkak tė bindjeve tė tij politike, prandaj akuza tė tilla demagogjike ndaj "Botės sot" nuk mund tė pijnė mė ujė "tė ēelbur" nė opinionin tonė tė vetėdijėsuar dhe demokratik.

"Bota sot" nuk "i ka hedhur nė treg plaēkash eshtrat e idealistėve shqiptarė" dhe as nuk "po i shet lirė bulevardeve", siē manipulon me lexuesin ky "kryeredaktor" i revistės javore "Zėri", ngase "Bota sot" i nderon lartė e mė lartė heronjėt e luftės ēlirimtare qė ranė pėr lirinė e Kosovės, duke i pėrkujtuar dhe lartėsuar veprat heroike tė tyre. Eshtė e kundėrta ajo qė po ndodh nė Kosovė, janė mediat private dhe ideologjike (ku bėn pjesė edhe "Zėri") tė cilat duke tentuar t'a bindin opinionin pėr "patriotizmin" e tyre dhe pėr "mbrojtėse tė vlerave" po manipulojnė me emra dėshmorėsh tė pėrvetsuar nė "tė tyre" dhe nė "tė tanėt", e qė historia jonė e re po tregon ēdo ditė se tė kujt ishin dėshmorėt e Kosovės, afėr kujt ishin renditur politikisht dhe pėr ēfarė opsioni politik u angazhuan derisa ishin gjallė.

"Bota sot" ka rėnė nė duar dhe mendje inatēore, nė mendje qė bien dhe ngrihen me intencėn vėllavrasės, qė duan ta kallin atdheun dhe tė ngrohen nė flakėt e tij, tė vetėkėnaqen nė kėtė lloj onanizmi patologjik, tė ekzaltohen tek u kallen ato pak gjėra tė ēmueshme Shqipėrisė dhe Kosovės, pra dy copave tė atdheut tė shqiptarėve: fisnikėria, bujaria dhe nera! Pėr burrėri, nuk kemi ēfarė tė flasim." - trillon nė njė pjesė tė "fletė aktgjykimit" tė tij demagogjik H. Matoshi. Po mirė ore zotėri demagog, kush ia vuri flakėn Shqipėrisė nė vitin 1997 dhe kush ishin ata qė e kallėn dhe u ngrohėn nė flakėt e atij zjarri?

Cila gazetė shqiptare nė Kosovė e dėnoi dhe vazhdon ta dėnojė aktin terrorist tė socialistėve tė Shqipėrisė ndaj vetė Shqipėrisė i njohur si "revolucion i vonuar demokratik" dhe cilat gazeta (anti)shqiptare nė Kosovė e pėrkrahėn fuqimisht kėtė revolucion dhe vazhdojnė tė stimulojnė akoma revolucione tė ngjajshme edhe nė Kosovė, duke intervistuar figura tė dyshimta e tė maskuara kriminele? Cila redaksi ėshtė pra mė inatēore, "patriotike" qė bie dhe ngrihet me intenca tė vėllavrasjes nė Kosovė se ajo nė emėr tė sė cilės flisni kėsaj rradhe? Kėtė e fsheh autori H. Matoshi qėllimisht, pėr tė helmuar opinionin me fjalamaninė e tij demagogjike dhe krejtėsisht vėllavrasėse! Kur ėshtė fjala te listat e likuidimeve, tė cilat sipas autorit i paska shpikur "Bota sot", atėherė si mund tė shpjegohet lista e pėrgaditur me emrat e politikanėve dhe ushtarakėve me orientim tė djathtė kombėtar e nėnshkruar nga B. Zyrapi? Si shpjegohet fakti se nė listėn e likuidimeve janė emrat e atyre qė u vranė gjatė periudhės sė luftės dhe asaj tė pasluftės nė Kosovė siē ishin Ahmet Krasniqi, Azem Hajdari, Xhemail Mustafa, Enver Maloku, Smajl Hajdaraj, Tahir Zemaj etj.?

Se ka ekzistuar shėrbimi sekret dhe eskalioni mafiozė kriminelė nė Kosovė, mjaftojnė tė shohim se kush dhe pėr ēfarė po dėnohet sot nė Kosovė dhe do tė bindemi se shėrbime tė tilla kanė ekzistuar dhe vepruar kundėr "demokratėve" tė Kosovės dhe "pėr rrėzimin e pushtetit tė Rugovės"! 

Kėtu shihet qartė se kush e kishte marrė nė dorė vetėgjyqėsinė dhe vendoste mbi atė se kush ka merita e kush jo, se kush ėshtė patriot dhe kush tradhtar, se kush ėshtė pėrēarės dhe kush bashkues, se kush, prap sipas tyre, ėshtė kriminelė dhe kush viktimė, se kush i gėzohej vrasjeve tė burrave mė tė devotshėm tė Kosovės e kush qante pėr ta, se kush i pėrvetėsonte vlerat e luftės dhe kush luftonte pėr ruajtjen e tyre, se kush lėshonte ēėrtifikata pėr patriotizėm dhe kush pėr tradhėti, se kush e kishte monopolizuar tė drejtėn pėr ta dashur atdheun e kush e kishte tė ndaluar, se kush e kishte shėndrruar atdheun nė ēiflig privat dhe kush vdiste pėr tė, se kush i kėndonte mjellmės sė varreve tė reja dhe kush qante pranė funebrės sė bijėve mė tė shtrenjėt tė kombit, se kush ngrehte kurtha dhe kush ishin "peshqit" e zėnė nė to, se kush vriste dhe kush ishin tė vrarėt, dhe kėshtu me rradhė deri nė pafundėsi!?

Pastaj, shkrimi i kėtij autori me stilin e pėrdorur, gjuhėn dhe logjikėn e formulimit tė fjalive dhe periudhave, me shprehjet shizofrenike tė pa konstruktuara mirė gjuhėsisht dhe as politikisht, a nuk dėshmon se ėshtė pikėrisht kjo metodė e pėrdorur viteve tė fundit me tė cilėn ėshtė nxitur dhe ushqyer vėllavrasja, me tė cilėn gjuhė bastarde ėshtė sulmuar pandėrprerė gazeta kombėtare "Bota sot", e cila jo vetėm se ka bėrė pėrpjekje maksimale pėr bashkim kombėtar, por me gjithė qenjėn e saj, bile edhe me gjakun e gazetarėve tė saj dhe me mund tė madh ka luftuar pėr realizimin e aspiratave kombėtare tė kombit shqiptar, pėr zgjidhjen e kauzės nacionale shqiptare ende tė pazgjidhur.

Pendat, analistėt politikė dhe ushtarakė, komentatorėt, publicistėt dhe gazetarėt e saj janė tė gjithė njerėz me biografi tė pastėr morale dhe kombėtare, janė atdhetarė dhe patriotė tė shquar tė cilėt nuk janė pajtuar dhe as nuk kanė mundur tė pajtohen kurrė, si disa pseudointelektualė shqiptarė, me rrenėn, me aktrimin e rrejshėm nė gazetari, me krimin dhe vrasjet politike, se nuk i ka lejuar ndėrgjegja qė tė pajtohen as me sjelljet dhe logjikėn servile prezente tek njė pjesė e mediave shqiptare ndaj padronėve tė tyre politikė, tė cilat jo vetėm se nuk e kanė luftuar krimin politik nė Kosovėn e pasluftės, por sipas tė gjitha gjasave e kanė stimuluar me shkrime dhe qendrime tė cilat nė esencė e kanė favorizuar dhe trimėruar mendėsinė e vrasjeve politike, dhe si duket kėtė e kanė bėrė vetėm se "bota tjetėr", 70 pėrqind e popullit (pjesa analfabete, sipas R. Qosjes dhe A. Demaēit) e ka pėrkrahur politikėn e udhėhequr nga lideri kombėtar dr. I. Rugova, pastaj janė vrarė ata gazetarė dhe ėshtė sulmuar "Bota Sot" vetėm se i ka thėnė NDAL krimit dhe vrasjeve politike nė Kosovė.

"Bota Sot" ėshtė sulmuar dhe ėshtė urrejtur vetėm pse e ka luftuar logjikėn qė e ka monopolizuar historinė, luftėn dhe vlerat e saja, vetėm pse i ka mbrojtur institucionet shtetėrore tė Kosovės, vetėm se e ka njohur dr. I. Rugovėn pėr president tė Kosovės, vetėm pse e ka thėnė tė vėrtetėn pėr luftėn ēlirimtare dhe aktorėt realė tė saj, vetėm se ka dashur ta zbardh realitetin nė Kosovė ashtu siē ėshtė dhe jo tė profilizuar sipas tekeve dhe interesave tė klaneve uzurpuese dhe mafioze.

Fjalori qė ka pėrdorur z. Matoshi nė shkrimin e tij shpifės fletė qartė se i cilės gjuhė ėshtė,  cilit "zhanėr" politik i takon, i cilės ēmenduri politike ėshtė, ngase vetė stili i pėrdorur "gazetaresk" ėshtė i tipit qė vretė, i metodės qė linēon, i mėnyrės qė atyre qė kanė pikėpamje tjera politike t'ua mbyllė gojėn me dhunė. Janė vetė gjuha dhe "argumentet" qė pėrdorė autori faktet mė bindėse qė zbulojnė qėllimin dhe fytyrėn e tė pafytyrėve tė cilėt me ēdo mjet e luftuan dhe vazhdojnė ta vrasin gazetėn dhe gazetarėt e "Bota Sot".

Vetė "faktet" qė ka pėrdoruar autori janė argumente tė forta qė flasin se ėshtė pikėrishtė stafi i "Zėrit" (tė qyqeve) ai i cili injorancėn politike e kanė "adutin" mė tė fortė tė vetėdijes qorre kombėtare, qė lavirėsinė e pikėpamjeve politike e ka shprehi tė punės sė pėrditėshme, se ky staf vetė ėshtė dėshmuar si punėtori mė i zellshėm pėr zbatimin nė mesin shqiptar tė formulės serbe "pėrēaj e sundo", se ėshtė vetė ky staf i cili e ka terrorizuar deri nė ēmenduri opinionin shqiptar me rrena dhe gėnjeshtra tė paskrupullta pėrmes paraqitjeve nė opinion tė opsioneve "tė moderuara" politike pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės, plotėsisht nė frymėn e "bashkimvėllazėrimit" socialist jugosllavė. Pastaj, opinionit i ka ofruar "analiza" me tė cilat ėshtė ushqyer nė rrėnjė logjika dhe mendėsia e teorisė staliniane pėr "spastrimin e oborreve" duke u kamufluar nė opinion nėn petkun e "gazetarisė moderne" se ja ne nuk hudhim nė fushė tė gjitha tė palarat tona, qė nė realitet s'ishte tjetėr veēėse punė pazari me gjakun e mijėra dėshmorėve tė kombit.

Tė shkretėt, mendonin se "Bota Sot" nuk ka sy qė t'i sheh kėto hile dhe pazarllėqė qė bėheshin dhe qė vazhdojnė tė luhen mbi kurrizin e varfėr tė popullit shqiptar, se kjo ka qenė gjuha mė perfide (katile) qė ka njohur ndonjėherė opinioni shqiptar, gjuha e cila ka kurdisur me perfiditet prita dhe pusia mortit, nga tė cilat janė sulmuar burrat mė tė mėdhenjė tė kombit, intelektualėt dhe patriotėt tė cilėt dhanė dhe hartuan opsionin mė kombėtar pėr thyerjen njėherė e pėrgjithmonė tė prangave tė robėrisė sllave, dhe vetė fakti se vrahet njė minstėr i mbrojtjes sė Kosovės, njė deputet i parlamentit, njė kryetar komune, njė gazetarė, njė kryekomandant lufte, njė kryekėshilltarė, etj, ėshtė i mjaftuar pėr tė kuptuar se cila ishte prapavija e kėtyre vrasjeve tė heshtura, nė mos edhe tė dėshiruara nga disa "intelektualė" e tipit dhe sojit Matoshi and Company. Janė pikėrishtė musketarėt e kėtillė ata tė cilėt duke e sulmuar "Botėn Sot" deshėn ta vrasin krahun mė tė pėrkushtuar kombėtar tė intelektualėve dhe liderėve politikė tė Kosovės.

Dhe e gjithė ajo ē'ėshtė shkruar nė mediat e verdha tė Kosovės kundėr kėtij krahu nuk na qenka "hyrje nė ujėrat e thella tė pėrēarjes kombėtare", por vetėm ajo qė shkruajnė gazetarėt e "Bota Sot", ajo qė kanė shkruar (trilluar) mediat majtiste kundėr kryetarit tė Kosovės nuk na qenkan "impenjim kundėr Kosovės dhe lirisė sė saj", por vetėm ajo qė shkruhet nė "Bota sot" nė pėrkrahje dhe njohje tė presidentit legjitim tė Kosovės, ajo qė shkruan ky artikullshkrues i porositur nuk na qenka "terrorizėm qė fillon nė gjuhė dhe me gjuhė", por vetėm ajo ēka shkruajnė gazetarėt e "Bota sot" dhe kėshtu me rradhė deri nė pafund tė pafytyrėsisė sė tyre intelektuale dhe politike?! Shtrohet pyetja vetėm deri ku e ka kufirin durimi njerėzor?

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.