24.05.2003 - Trepca.net

Pėrfundoi punėn konferenca shkencore “Shtypi islam dje, sot nesėr”


Prishtinė, 24 maj 2003 / Nga Ramadan Shkodra - Sot nė Prishtinė, pėrfundoi punimet Konferenca  shkencore “Shtypi islam dje, sot dhe nesėr”, qė e organizoi Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, ku qenė tė pranishėm mbi 50 punonjės shkencor dhe ekspetė tė shtypit nga tė gjitha trojet shqiptare si dhe nga diaspora.
 
Nė ditėn e dytė me kumtesa u paraqitėn Bujar Shehu dhe dr. Njizazi Kazazi (Shkodėr) “Kontributi i shtypit fetar nė rilindjen islame gjatė periudhės sė ndryshimeve demokratike 1990-2003”; Dr. Bajram Xhafa (Shkodėr)  “Kontributi i shtypit islam nė unitetin e kombit shqiptar”; Ahamet Sadriu (Prishtinė) “Fazat nėpėr tė cilat kaloi “Dituria Islame”; Isa Bajēina “Shkalla e zbatimit tė shqipes standarte nė shtypin islam tė Kosovės nė vitet 70 tė shekullit tė shkuar” etj.
 
Me mjaft interes ishte edhe kumtesa e Mr. Besa Ismailit (Prishtinė) “Portretizimi i femėrs muslimane nė shtypin shqiptar”; pastaj njė vėmendje e posaēėme nga referuesit iu kushtua ardhėmerisė sė shtypit islam, pėrse referuan: Ervin Hatibi (Tiranė); Rolad Hysa (Tiranė); Olsi Jazexhi (Tiranė); Omer Kajosha (Podgoricė); Mehmet Kalisi (Kaēanik), Sabri Bajgora (Prishtinė) etj.
 
Qe konstatim i pėrgjithshėm se shtypit nė tė ardhmen duhet t’i kushtohet kujdes edhe mė meritor. Gjithashtu u shtrua nevoja e njė koordinimi dhe bashkėpunimit mė tė madh nė mes  tė botuesve nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia dhe diaspora.
 
Organizatorėt janė shprehur tė kėnaqur me rrjedhėn e konferencės dhe premtuan qė kumtesat e konferencės t’i botojnė nė njė botim tė veēantė. Pėr nesėr organizatori pėr pjesėmarrwsit nga Shqipėria  ka paraparė njė ekskursion nėpėr Kosovė.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.