22.05.2003 - Trepca.net

Mė 23-24 maj nė Prishtinė, Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės organizon Konferencėn shkencore “Shtypi islam dje, sot dhe nesėr”.


 
Prishtinė, 22 maj 2003 / Nga R. Shkodra - Nesėr dhe pasnesėr mė 23-24 maj nė Prishtinė, Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės organizon Konferencėn shkencore “Shtypi islam dje, sot dhe nesėr”.
 
Nė kėtė Konferencė e para e kėtij lloji qė mbahet nė trojet shqiptare, pritet qė me kumtesa tė paraqitėn 50 shkenctarė nga Kosova, Shqipėria, Maqedonia, Mali i Zi si dhe nga diaspora.
 
Nė Konferencė do tė diskutohet pėr kontributin e shtypit islam nė gjuhėn shqipe nė fillet e tij pas shpallje sė pavarsisė sė Shqipėrisė nė dobi tė ēėshtjes kombėtare, pastaj kontributi i ylemave shqitar pėr ēėshjen fetare e kombėtare.
 
Gjithashtu, nė Konferencė do tė diskutohet edhe fati i shtypit islam pas ardhjes nė pushtet tė komunistėve nė Shqipėri, pastaj fillet e shtypit islam nė gjuhėn shqipe nė Kosovė, sfidat dhe problemet me tė cilat ėshtė pėrballur, si dhe kontributi i tij nė edukimin e rinisė.
 
Interesimin e studiuesve e kanė tėrhequr mjaft edhe temat: roli i shtypit nė kultivimn e tolerancės ndėrfetare tek shqipatrėt, si dhe ardhmėria e shtypit islam mė trojet shqiptare.
 
Nė kėtė konferencė pos tė tjerėve nga Kosova pritet qė tė referojnė: mr. Qemjal Morina, akad. Jashar Rexhpagiqi, dr. Daut Bislimi, dr. Hakif Bajrmi, dr. Jusuf Osmani dr. Feti Mehdiu, dr. Qazim Qazimi, mr. Naim Tėrnava, mr. Besa Ismaili etj, ndėrsa nga Shqipria prite qė tė referojnė: Dr. Arian Kadiu, dr. H.C Faik Luli, dr. Ruzhdie Qafmolla, Ervin Hatibi, dr. Bajram Xhafa, Olsi Jazexhi, Bujar Shehu etj.
 
Organizatori pret qė nga konferenca tė dalin rezultate tė pa njuhura deri me tani pėr shtypin islam nė gjuhėn shqipe, si dhe me propozime pėr vizionet pėr tė ardhmen e shtypit islam tek ne.

Faqja zyrtare e Bashkėsisė Islame tė Kosovės: http://www.bashkesiaislame.net/

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.