21.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure, 21 maj 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti z.Pol Xhons, zyrtar i Departamentit amerikan tė Shtetit

 • Ministria e Arsimit ndėrmerr masa pėr kapėrcimin e gjendjes nė Qendrėn e Studenteve

 • Akad.Rexhep Ismajli merr pjesė nė takimin e akademive tė 60 vendeve tė botės qė i fillon punimet sot

 • KFOR-i pėrkrah nismėn pėr hapjen e njė pike kufitare Kosovė - Maqedoni nė Stanēiq

 • Viti 2004 me siguri do tė jetė viti i Kosovės

 • Ndihma amerikane nė asfaltimin e rrugės Mamushė-Studenēan, e cila pėrurohet nesėr

 • Nė Norvegji ėshtė kapur njė bandė e rrezikshme hajnash e shqiptarėve tė Kosovės

 • Presidenti Rugova priti anėtarėt e familjes sė atdhetarit Rifat Berisha

 • Ministria e Arsimit qorton drejtorin e Qendrės sė Studentėve dhe kėrkon nga ai suspendimin e shefit tė mensės

 • Zėdhėnėsja e UNIMK-ut tha se Shtajneri ėshtė pėr pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve tė Kosovės nė takimet ndėrkombėtare

 • Kryeministri Rexhepi do tė marrė pjesė nė takimin e Forumit Ekonomik Botėror nė Athinė tė Greqisė

 • Shtajner thotė se e ka pėrkrahjen e BE-sė qė nė Samitin e BE-sė tė ftohen edhe pėrfaqėsuesit e Kosovės

 • BE ka kėrkuar nga z. Shtajner qė sa mė parė tė fillojė dialogu ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės

 • Mbi 30 ekspertė tė fushave tė ndryshme filluan trajnimin treditor nga lėmi i planifikimit hapėsinor

 • NATO-ja vazhdon tė pėrkrahė sovranitetin e Maqedonisė

 • Nė Shkup u pėruruan zyrat e reja tė Korpusit amerikan tė Paqes

 • BDI dhe PDK bisedojnė pėr formimin e njė partie tė pėrbashkėt

 • Mbi 190 vende kanė miratuar marrėveshjen ndėrkombėtare kundėr pirjes sė duhanit

 • Amerikanėt pranojnė ndryshimet nė projektrezolutėn pėr Irakun

 • Nė luftimet e sotme nė Aceh janė vrarė 13 veta, prej tyre 10 civilė

 • Ushtarėt amerikanė kanė vrarė 3 ushtarė afganė dhe kanė plagosur komandantin e tyre afėr ambasadės nė Kabul

 • Misioni i KB nė Kongo ka gjetur trupat e pajetė tė 230 njerėzve, tė vrarė gjatė luftimeve tė fundit tė fraksioneve rivale nė Bunia

 • Ngrihet niveli i kėrcėnimit prej rrezikut terrorist nga i verdhė nė portokalli

 • SHBA mbyllin ambasadėn dhe dy konsullata nė Arabinė Saudite pėr pesė ditė

 • Presidenti Bush zhvilloi njė bisedė me kryeministrin palestinez


  

Presidenti Rugova priti z.Pol Xhons, zyrtar i Departamentit amerikan tė Shtetit

 
   
Prishtinė, 21 maj 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot z.Pol Xhons, drejtor i Zyrės pėr Evropėn Jugore dhe Qendrore tė Departamentit amerikan tė Shtetit, me tė cilin bisedoi pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė.

Pas takimit presidenti Rugova tha se kishte njohur zotin Xhons me progresin e arritur nė Kosovė gjatė viteve tė fundit, si nė fushėn e sigurisė dhe me objektivat e qeverisė e tė institucioneve tė tjera pėr zhvillimin ekonomik, provatizimin, pėr krijimin e vendeve tė reja tė punės, pėr integrimin e grupeve etnike nė shoqėrinė kosovare.
 
Zoti Rugova tha se angazhohet pėr njė Kosovė demokratike paqėsore e tolerante, tė integruar nė strukturat veriatlantike dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė. Presidenti Rugova me kėtė rast falėnderoi zotin Xhons pėr vizitėn dhe interesimin e vazhdueshėm tė SHBA-ve pėr Kosovėn.

Zoti Xhons nga ana e tij e vlerėsoi takimin me presidentin Rugova tė shkėlqyeshėm, duke shtuar se kishte ardhur nė Kosovė pas takimit tė Grupit tė kontaktit nė Berlin, nė tė cilėn ėshtė shėnuar njė pozicionim dakordues ndėrmjet Uashingtonit dhe anėtarėve tė tjerė tė Grupit tė kontaktit.

Pol Xhons theksoi se me Presidentin e Kosovės kishte biseduar pėr rrugėt mė tė mira tė implemetimit tė standardeve tė cilat janė pėrcaktuar nga misioni i OKB-sė nė Kosovė, para se tė fillojė dialogu pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.
 
Zyrtari amerikan tha se nė takim ėshtė biseduar edhe pėr mėnyrat mė tė mira pėr zbatimin e standardeve nė praktikė, pėr tė mirėn e tė gjithėve nė Kosovė dhe pėr rajonin nė tėrėsi. Gjithashtu ai tha se kishte vizituar edhe disa serbė tė kthyer nė Kosovė dhe ishte i kėnaqur me fillimin e procesit tė kthimit serbėve nė Kosovė.
 
 
Ministria e Arsimit ndėrmerr masa pėr kapėrcimin e gjendjes nė Qendrėn e Studenteve
 
Prishtinė, 21 maj 2003 - Nė mbledhjen e sotme tė Qeverisė sė Kosovės, Ministria e Arsimit ka paraqitur njė raport pėr masat qė ka ndėrmarrė pėr kapėrcimin e gjendjes sė krijuar nė Qendrėn e Studentėve.
 
Mirėpo, kryeministri Bajram Rexhepi ka kėrkuar masa mė rigoroze qė tė mos ndodhin mė gjėra tė tilla pas helmimit tė studentėve nė mensėn e tyre. Njeherit zoti Rexhepi u bėri thirrje studenėtve grevistė tė ndėrpresin grevėn pėr tė mos e rrezikuar shėndetin e tyre dhe t'i kthehen procesit mėsimor nė universitet.
 
Qeveria pėrkrah masat qė i ka paraparė Ministria e Arsimit pėr krijimin e kushteve mė tė mirė dhe ajo ka marrė pėrsipėr qė deri nė semestrin e ardhshėm tė krijojė kushte shumė mė tė mira pėr studentėt, tha ai.

Duke folur pėr takimin e BE-sė nė Selanik, Rexhepi tha se nė rast tė pjesėmarrjes sė tij nė kėtė takim dhe kėrkesės qė tė takohet me delegacion serbe atje, paraprakisht do tė konsultohet me Kuvendin e Kosovės. Kjo kėrkesė sipas Rexhepit ėshtė e kahmotshsme, si nga BE-ja Kėshili i Sigurimit dhe nė pėrgjithėsi nga faktori ndėrkombėtar, por tha se nuk do tė paragjykojė.

Nė vazhdim kryeministri njoftoi se gruper punuese kanė identifikuar tė gjitha fushat e bartjes sė kompetenvave, ndėrkohė qė takimi i dytė i Kėshillit do tė mbahet nė fund tė kėtij muaji.

Gjithashtu nė takimin e sotėm qeveria ka miratuar edhe dy projektligje tė cilat mund tė procedohen nė parlament - projektligjin pėr Parkun Nacional Bjeshkėt e Nemuna dhe atė pėr pajisjet dhe produktet mjekėsore.
 
 
Akad.Rexhep Ismajli merr pjesė nė takimin e akademive tė 60 vendeve tė botės qė i fillon punimet sot
 
Cyrih, 21 maj 2003 - Sot nė qytetin Askona Monteverita tė Zvicrės i fillon punimet takimi bienal i Rrjetit Ndėrkombėtar pėr tė Drejtat e Njeriut i akademive dhe i shoqėrive shkencore nga mbarė bota, nė tė cilin merr pjesė edhe Rexhep Ismajli, kryetar i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės.

Nė kuadėr tė kėtij takimi triditėsh do tė mbahet edhe njė simpozium me temėn "Shkenca nė shėrbim tė tė drejtave tė njeriut dhe tė drejtat ndėrkombėtare", si dhe njė takim pune nė mbėshtetje dhe nė mbrojtje tė shkencėtarėve pėr fjalėn e lirė.

Pjesėmarrjen e tyre e kanė paralajmėruar kryetarėt dhe pėrfaqėsuesit e akademive nga 60 vende tė botės.

Qendra e kėtij Rrjeti Ndėrkombėtar ėshtė nė Uashington, ndėrsa kryetar i Komitetit Ekzekutiv ėshtė Torsten Vizel.
 
 
KFOR-i pėrkrah nismėn pėr hapjen e njė pike kufitare Kosovė - Maqedoni nė Stanēiq
 
Gjilan, 21 maj 2003 - Xhemajl Hyseni, zėvendėskryetar i komunės sė Gjilanit tha tė mėrkurėn, pas takimit me kolonelin amerikan Dejvid Sejxh, se KFOR-i e ka pėrkrahur nismėn pėr hapjen e njė pike kufitare nė Stanēiq, e cila do tė lehtėsonte lėvizjen e banorėve nga tė dy anėt e kufirit Kosovė - Maqedoni, e sidomos tė atyre nga fshatrat e Grykės sė Karadakut.

"Ne vlerėsojmė se kjo do tė jetė njė pikėnisje e rėndėsishme nė bashkėpunimin ndėrkufitar tė rajonit, projekt ky qė ka mbėshtetjen edhe tė Paktit tė Stabilitetit dhe Kėshillit tė Evopės, tė cilėt kanė vizituar edhe mė herėt komunat Gjilan - Preshevė - Kumanovė, pėr tė inkurajuar kėtė proces", tha z. Hyseni.

Nė tė ardhmen, Kosova shpreson tė jetė njė vend qė reflekton paqen dhe progesin nė rajon. Hapja e kėsaj pike kufitare dhe ndėrtimi i rrugės Gjilan - Stanēiq - Kumanovė, e cila do ta lidhte Kosovėn me koridorin e tetė ndėrkombėtar, vetėm sa do t`i pėrshpejtonin kėto procese.

Pėrndryshe, koloneli Dejvid Sejxh e ka vlerėsuar tė mirė gjendjen e sigurisė nė komunėn e Gjilanit, gjatė takimit tė sotėm me zėvendėskryetarin e komunės, Xhemjal Hyseni.
 
 
Viti 2004 me siguri do tė jetė viti i Kosovės
 
Bruksel, 21 maj 2003 - Zyrtarėt perėndimorė po shqyrtojnė mundėsinė pėr fillimin e bisedimeve tė cilat mund tė rezultonin me pavarėsinė e Kosovės, njofton Rojter nga Brukseli, duke iu referuar burimeve diplomatike.

Vendet evropiane tė cilat njė kohė tė gjatė kanė kundėrshtuar ēfarėdo lloj ndarjesh tė tjera nė Ballkan, tani gjithnjė mė shumė e pranojnė idenė se ėshtė mė mirė qė sa mė shpejtė tė jetė e mundur tė zgjidhet statusi i Kosovės, sesa ajo tė mbetet "protektorat jofunksional i Kombeve tė Bashkuara".

Intoleranca ėshtė nė rritje, ndėrkaq njerėzit kanė filluar tė kuptojnė se misioni i KB-ve nė Kosovė nuk funksionon, se ai ėshtė pjesė e problemeve, e jo pjesė e zgjidhjeve dhe se nuk arrin tė bėjė asgjė pėr pėrmirėsimin e situatės, ka theksuar njė zyrtar i lartė perėndimor.

Zyrtarėt evropianė theksojnė se hapi i parė i domosdoshėm nė zgjidhjen e statusit tė Kosovės ėshtė fillimi i dialogut tė drejtpėrdrejtė ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.

"Kemi filluar ta shqyrtojmė kėtė ēėshtje dhe duhet ta zgjidhim sa mė shpejtė tė jetė e mundur, si dhe tė pėrgatitemi pėr kėtė", ka deklaruar njė diplomat i lartė i panjėjtėsuar evropian. Sipas tij, pikėnisje do tė jetė takimi i BE-sė nė Selanik mė 21 qershor.

Viti 2004 me siguri do tė jetė viti i Kosovės, ka nėnvizuar ky diplomat, duke theksuar se kjo nuk do tė thotė se Kosova patjetėr do ta fitojė pavarėsinė, por megjithatė ka shtuar se shqiptarėt e Kosovės nuk do tė pranonin ndonjė zgjidhje tjetėr.
 
 
Ndihma amerikane nė asfaltimin e rrugės Mamushė-Studenēan, e cila pėrurohet nesėr
 
Prishtinė, 21 maj 2003 – Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė njofton pėr pėrfundimin e njė projekti tė infrastrukturės pėr asfaltimin e rrugės Mamushė-Studenēan. Drejtori i Agjencisė sė Shteteve tė Bashkuara pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID), Misioni nė Kosovė, Dejll Fajfer, do ta pėrurojė kėtė projekt zyrtarisht nė njė ceremoni qė do tė mbahet mė 22 maj.

Ky projekt ėshtė pjesė e angazhimit tė qeverisė sė SHBA-ve pėr tė ndihmuar nė zhvillimin demokratik dhe ekonomik tė Kosovės.

Nėpėrmjet USAID-it, populli amerikan investoi 440,188 euro pėr ta asfaltuar njė pjesė tė rrugės nė gjatėsi prej 3.7 km, qė shkon prej Piranės nė komunėn e Prizrenit deri nė qytetin e Suharekės.
 
Kjo ėshtė rruga kryesore pėr popullin e kėsaj zone, tė cilėt shpesh e shfrytėzojnė atė si rrugė tranzit qė i lidh dy rrugėt kryesore Gjakovė-Prizren dhe Prizren-Prishtinė. Para se tė rindėrtohej nga USAID-i, rruga e dėmtuar nuk i plotėsonte nevojat e kėsaj zone pėr transport, thuhet nė kėtė njoftim.
 
 
Nė Norvegji ėshtė kapur njė bandė e rrezikshme hajnash e shqiptarėve tė Kosovės
 
Oslo, 21 maj 2003 - Nė Norvegjinė Jugore ėshtė kapur njė bandė e rrezikshme hajnash prej tetė vetash, e pėrbėrė nga shqiptarėt e Kosovės, qė kishte operuar kryesisht nėpėr dy qytete, nė Stavnger dhe Sandnes. Kjo bandė vjedhjet dhe thyerjet e shtėpive i kishte kryer kryesisht gjatė festės sė Pashkėve.

Sipas mediave norvegjeze gjatė kontrollit policor qė u ėshtė bėrė hajnave nėpėr shtepite e tyre u ėshtė gjetur sasi e madhe e gjėsendeve tė ēmuara, stoli ari, rroba superluksoze, pajisje elektronike si dhe pistoletė gazi.

Policia norvegjeze kishte kohė qė ishte nėn ndjekjen e kėsaj bande hajnash. Edhe pse tė gjitha vilat dhe shtėpitė ishin tė pajisura me sistemin e alarmit, kjo nuk ishte ndonjė propblem pėr hajnat specialistė.
Policia ka arrestuar dy pjesėtarė tė kėsaj bande nė flagrancė.
 
Dy pjesėtarė tė saj do tė dėbohen qė nesėr nga Norvegjia pėr nė Kosovė, pasi qė kėta kishin statusin e azilkėrkuesit, ndėrkaq anėtarėt e tjerė tė kėsaj bande ndodhen nė burgun hetues.
 
 
Presidenti Rugova priti anėtarėt e familjes sė atdhetarit Rifat Berisha
 
Prishtinė, 21 maj 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti dje pasdite Muamer dhe Ylber Berishėn, bijtė e atdhetarit tė njohur Rifat Berisha. Tė pranishėm nė pritje ishin edhe anėtarė tė tjerė tė familjes Berisha.

Presidenti Rugova i siguroi familjarėt e Rifat Berishės se autoritetet e Kosovės do tė kujdesėn pėr tė nderuar kujtimin dhe veprėn e veprimtarėve qė luftuan pėr njė Kosovė demokratike dhe tė mėvetėsishme.

Rifat Berisha ėshtė vrarė nė maj tė viti 1949 sė bashku me vėllezėrit dhe nipin e vetė Islam, Mustafė dhe Brahim Berisha nė pėrleshje me forcat jugosllave nė Gajrak tė Malishevės. Rivarrimi i tyre u bė nė vendlindjen e tyre me 17 maj tė kėtij viti nė Berishė tė Malishevės.
 
 
Ministria e Arsimit qorton drejtorin e Qendrės sė Studentėve dhe kėrkon nga ai suspendimin e shefit tė mensės
 
Prishtinė, 21 maj 2003 - Ministria e Arsimit ka ndėrmarrė masa, por jo edhe tė plota nė kėrkesė tė studentėve, sepse ka konsideruar se punėn tė cilėn e ka bėrė drejtori aktual i Qendrės sė Studentėve ka qenė punė jashtėzakonisht e mirė dhe nė dobi tė studentėve.
 
Kėshtu u shpreh ministri i Arsimit tė Kosovės nė njė konferencė me gazetarė. Ai njoftoi se drejtori i Qendrės Nazmi Halimi pėrkundėr sukseseve tė jashtėzakonshme pėr shkak tė pėrgjegjėsisė objektive qė bart si njeriu i parė i Qendres qortohet publikisht qė nuk ishte sa duhet rigoroz ndaj pėrgjegjėsve tė menses. Kėrkohet nga drejtori Nazmi Halimi qė menjėherė tė suspendojė nga puna shefin e mensės sė studentėve dhe dy shefat e ndėrrimit.

Ministri Osmani shtoi se Ministria e Arsimit si masė e parė obligohet qė gjatė pushimeve verore tė bėjė ndėrrimin e pajisjeve dhe tė interierit nė mensė, qė dyshohet tė jetė bartės kryesor tė papastėrtisė nė kėtė objekt.
 
Nė bazė tė rezultateve qė priten nga Instituti Kombėtar i Shėndetit Publik pėr identifikimin e bartėsve tė bakteries masat e pėrgjegjėsisė mund tė zgjerohen edhe mė tutje, ose ndaj kėtyre personave ose tė tjerėve.

Ministri ka ripėrsėritur se greva e studėntėve ėshtė e politizuar dhe ka theksuar se ajo ėshtė ėshtė pėrgatitur mė parė ndoshta edhe jashtė vetė qarqeve studentore dhe jashtė institucioneve ku studentėt banojnė dhe jetojnė.

Ministria e Arsimit do tė kėrkojė nga organet kompetenate hetuese inicimin e hetimeve tė plota rreth keqpėrdorimeve nė Qendrėn e Studentėve.
 
 
Zėdhėnėsja e UNIMK-ut tha se Shtajneri ėshtė pėr pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve tė Kosovės nė takimet ndėrkombėtare
 
Prishtinė, 21 maj 2003 - Zyrtarė tė UNMIK-ut thonė se shefi i kėtij Misioni Mihael Shtajner ėshtė nė favor tė pjesėmarrjes sė institucioneve tė Kosovės nė takimet ndėrkombėtare, porse kjo do tė varet nga organizatorėt e takimeve.
 
Sipas zėdhėnėses Izabela Karlovic, shefi i UNMIK-ut gjithmonė ėshtė nė favor tė pjesėmarrjes sė pėrfaqėsuesve tė institucioneve tė pėrkohshme vetėqeverisėse nė zhvillimet ndėrkombėtare.
 
 
Kryeministri Rexhepi do tė marrė pjesė nė takimin e Forumit Ekonomik Botėror nė Athinė tė Greqisė
 
Prishtinė, 21 maj 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi do tė marrė pjesė nė takimin e Forumit Ekonomik Botėror pėr Evropėn Juglindore nė Athinė tė Greqisė nė fund tė kėtij muaji, ka njoftuar zėdhėnėsja e UNMIK-ut.
 
Shefi i shtyllės tė BE-sė nė Kosovė, Endi Birpark nė takimin e Athinės do tė marrė me vete edhe kryeministrin Bajram Rexhepin dhe koordinatorin e Kosovės tė Paktit tė Stabilitetit, Besim Beqajn.

Kjo do tė jetė edhe veprimtaria e parė jashtė vendit pas pezullimit tė veprimtarive tė tilla nga ana e shefit tė UNMIK-ut, Mihael Shtajner, pas miratimit tė njė Rezolute pėr njohjen e vlerave tė luftės nga ana e Parlamentit tė Kosovės.
 
 
Shtajner thotė se e ka pėrkrahjen e BE-sė qė nė Samitin e BE-sė tė ftohen edhe pėrfaqėsuesit e Kosovės
 
Bruksel, 21 maj 2003 - Nė bisedimet e kryeadministratorit tė Kosovės Mihael Shtajner me pėrfaqėsuesit e lartė tė BE-sė dje nė Bruksel, ėshtė bėrė fjalė pėr zhvillimet e fundit politike nė Kosovė.
 
Shtajner ka deklaruar se ka pėrkrahjen e BE-sė qė nė Selanik, nė Samitin e BE-sė dhe vendeve tė Ballkanit tė ftohen nė kuadėr tė delegacionit tė UNMIK-ut edhe pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės.
 
Sipas Shtajnerit me kėtė do tė dėshmohet se masat qė janė ndėrmarrė pėr mospjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve tė institucioneve tė Kosovės nė konferencat ndėrkombėtare kanė qenė tė pėrkohshme dhe tė kufizuara vetėm pėr njė javė.
 
Ai megjithatė ka thėnė se me Solanėn janė pajtuar se institucionet e Kosovės duhet tė tregojnė mė shumė pėrgjegjėsi nė punėn e tyre, mė shumė pjekuri politike.

Shtajner ėshtė takuar dje nė Bruksel edhe me eurokomesarin Kris Paten.
 
 
BE ka kėrkuar nga z. Shtajner qė sa mė parė tė fillojė dialogu ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės
 
Bruksel, 21 maj 2003 - BE ka kėrkuar nga kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner qė sa mė parė tė fillojė dialogu ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės pėr ēėshtje tė interesit tė pėrbashkėt.

"Ne nuk dėshirojmė tė flasim pėr afate, por do tė kishim dashuar qė deri nė samitin e Selanikut tė shohim lėvizje nė kėtė drejtim edhepse i kuptojmė rrethanat e vėshtira", citohet tė ketė thėnė njė diplomat evropian.

Edhe Shtajner ka thėnė se nė Kosovė ekziston vetėdija se duhet biseduar madje edhe me ata qė kanė mendime diametralisht tė kundėrta. "Nėse nuk pajtohemi pėr shumė gjėra, kjo nuk do tė thotė se nuk duhet tė bisedojmė", ka thėnė ai.

Kryeadministratori i Kosovės sot do tė flasė para Kėshillit tė NATO-s.
 
 
Mbi 30 ekspertė tė fushave tė ndryshme filluan trajnimin treditor nga lėmi i planifikimit hapėsinor
 
Prishtinė, 21 maj 2003 - Mbi 30 arkitektė, inxhinierė, ekonomistė, socilogė dhe ekspertė ligjorė tė Insitutit tė Planifikimit Hapėsinor kanė filluar trajnimin treditor nga lėmi i planifikimit hapėsinor, tė cilin e organizuan Ministria e Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor dhe organizata e OKB-sė "Habitat".

Planifikimi hapėsinor pėr Kosovėn ka rėndėsi tė posaēme, ngase Kosova ėshtė territor mjaft tė vogėl, andaj edhe planifikimi duhet tė jetė gjithėpėrfshirės, duke inkuadruar nė tė ekspertė nga sa mė shumė fusha.

Organizata e OKB-sė "Habitat" ka dhėnė kontribut tė ēmueshėm nė hartimin e ligjit pėr planifikimin hapėsinor tė Kosovės, i cili pas debatit publik tashmė ėshtė nė duar tė deputetėve tė Parlamentit tė Kosovės dhe pritet tė miratohet shpejt.
 
 
NATO-ja vazhdon tė pėrkrahė sovranitetin e Maqedonisė
 
Shkup, 21 maj 2003 - Konferenca rajonale pėr sigurinė dhe administrimin e kufijve nė Ohėr nuk ka tė bėjė me ndryshimin e kufijve, por me menaxhimin e tyre, ka thėnė Mark Lejti, zėdhėnės i NATO-s nė Bruksel, nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr media tė Aleancės, tė BE-sė, tė OSBE-sė dhe tė Misionit evropian "Konkordia", njofton MIA nė gjuhėn shqipe.

"Kufijtė nuk duhet tė ndryshohen. Nuk shohim kurrfarė nevoje pėr kėtė gjė. Ēdoherė e kemi respektuar dhe e respektojmė sovranitetin e Maqedonisė", ka thėnė Lejti, duke theksuar se NATO-ja vazhdon me pėrkrahjen e sovranitetit tė Maqedonisė.

Sipas tij, gjatė dy viteve tė kaluara, pėrparėsi mė e madhe pėr KFOR-in ishte mbrojtja e kufirit tė Maqedonisė me Kosovėn, ndėrsa e gjithė kjo nė koordinim me autoritetet e Maqedonisė.
 
 
Nė Shkup u pėruruan zyrat e reja tė Korpusit amerikan tė Paqes
 
Shkup, 21 maj 2003 - Korpusi i Paqes Agjencia amerikane qė ka sy synim tė nxisė paqen botėrore dhe miqėsinė me vendet e tjera do tė zgjerojė veprimtarinė e saj nė Maqedoni.
 
Dje nė Shkup u pėruruan zyrat e reja tė Korpusit tė Paqes nė njė ceremoni ku morėn pjesė ambasadori amerikan nė Shkup Lorens Batler dhe presidenti maqedonas Boris Trajkovski.

Nė kėtė ceremoni u theksuar se veprimtaria e Korpusit tė Paqes nė Maqedoni do tė zgjerohet dhe se do tė ketė njė numėr madh vullnetarėsh.

Ndėrkaq, ambasadori amerikan nė Shkup Lorens Batler ritheksoi angazhimin dhe dedikimin e Korpusit tė Paqes pėr Maqedoninė dhe nėnvizoi se bazė bashkėpunimi ėshtė marrėveshja e arritur midis dy vendeve nė vitin 1996.
 
 
BDI dhe PDK bisedojnė pėr formimin e njė partie tė pėrbashkėt
 
Shkup, 21 maj 2003 - Bashkimi Demokratik pėr Integrim dhe Partia Demokratike Kombėtare i kanė filluar bisedimet pėr formimin e njė subjekti tė pėrbashkėt politik. Kėtė e konfirmoi Hysni Shaqiri, kryetar i komisionit negociues nga radhėt e BDI-sė nė pushtet. Ai ka shtuar se gjatė bisedimeve ėshtė arritur tė tejkalohen tė gjitha divergjencat qė ekziston ndėrmjet kėtyre dy partive.
 
 
Mbi 190 vende kanė miratuar marrėveshjen ndėrkombėtare kundėr pirjes sė duhanit
 
Gjenevė, 21 maj 2003 – Mbi 190 vende kanė miratuar pėr herė tė parė sot (tė merkurėn) marrėveshjen ndėrkombėtare kundėr pirjes sė duhanit, pėrfshirė edhe ndalesėn e reklamimit, qė ka pėr qėllim shuarjen e shprehisė, e cila mbyt rreth pesė milionė njerėz nė vit, njofton Rojter.
 
Asambleja Botėrore e Shėndetėsisė nė takimin vjetor tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, ku pėrfaqėsoheshin 192 vende, njėzėri ka miratuar Konventėn e Kontrollit tė Duhanit, duke i vėnė kėshtu vetvetes pėr detyrė, siē thuhet shprehimish, luftimin e rrjedhojave shkatėrruese tė konsumimit dhe tė ekspozimit publik tė duhanit.
 
 
Amerikanėt pranojnė ndryshimet nė projektrezolutėn pėr Irakun
 
Kombet e Bashkuara, 21 maj 2003 - Amerikanėt kanė pranuar tė rishikojnė projektrezolutėn pėr tė ardhmen politike dhe ekonomike tė Irakut, dokument tė cilėn bashkė me Britaninė ia kanė paraqitur Kėshillit tė Sigurimit.

Kjo lėvizje erdhi disa orė pas diskutimeve nė Kėshillin e Sigurimit nė Nju Jork, ndėrsa votimi pėr tė pritet tė bėhet tė enjten.

Pikat kryesore tė projektrezolutės origjinale janė heqja e sanksioneve ndaj Bagdadit dhe marrja nė kontroll nga ana e amerikanėve dhe britanikėve tė tė ardhurave nga nafta e vendit.

Megjithatė, ambasadori amerikan nė Kombet e Bashkuara, John Negroponte tha se ai ishte i hapur pėr disa ndryshime, ndėrsa homologu i tij rus Sergei Lavrov, tha se duheshin bėrė disa ndryshime nė ēėshtjet e ēarmatimt tė Irakut.
 
 
Nė luftimet e sotme nė Aceh janė vrarė 13 veta, prej tyre 10 civilė
 
Xhakartė, 21 maj 2003 – Luftime tė rrepta janė zhvilluar sot (e merkurė) nė provincėn indoneziane Aceh dhe si duket janė pėrleshjet mė tė pėrgjakshme, qė kur trupat qeveritare kanė ndėrmarrė njė ofensivė tė madhe kundėr kryengritėsve separatistė, njofton BBCWorld.
 
Zėdhėnėsi i Lėvizjes pėr Acehun e Lirė (Gam) ka thėnė se nė sulmin e sotėm ushtarak afėr qytetit Bireuen, janė vrarė 13 veta, prej tyre 10 civilė. Ndėrkaq, zėdhėnėsi ushtarak indonezian ka konfirmuar se ėshtė nė vazhdim njė operacion nė kėtė rajon, por s'ka dhėnė detaje.
 
 
Ushtarėt amerikanė kanė vrarė 3 ushtarė afganė dhe kanė plagosur komandantin e tyre afėr ambasadės nė Kabul
 
Kabul, 21 maj 2003 – Ushtarėt amerikanė kanė vrarė sot (e merkurė) tre ushtarė afganė dhe kanė plagosur komandantin e tyre afėr ambasadės amerikane nė Kabul, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt e sigurimit afgan, njofton Rojter.
 
Njė zyrtar afgan zbulimi ka thėnė se ushtarėt amerikanė, duke ruajtur ambasadėn, kanė hapur zjarr kur kanė vėrejtur se afganėt po lėvizin armėt nga kazerma ushtarake pėrballė ambasadės. Ai e ka quajtur kėtė incident si "keqkuptim".
 
Ndėrkaq, zėdhėnėsi i forcave paqėruajtėse ka thėnė se ka pasur njė shkėmbim zjarri. Zėdhėnėsi i ambasadės ka thėnė se njėherė pėr njėherė s’ka koment.
 
 
Misioni i KB nė Kongo ka gjetur trupat e pajetė tė 230 njerėzve, tė vrarė gjatė luftimeve tė fundit tė fraksioneve rivale nė Bunia
 
Bunia, 21 maj 2003 – Tė dhėna tė reja kanė dalė nė lidhje me dhunėn e pėrgjakshme nė Kongo dhe kėshtu ka shkaktuar shqetėsimet pėr gjenocid potencial nė Republikėn qendrore tė Afrikės, njofton BBCworld.
 
Misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kongo ka thėnė sot (e merkurė) se ka gjetur trupat e pajetė tė 230 njerėzve, tė vrarė gjatė luftimeve tė fundit tė fraksioneve rivale nė kryeqytetin provincial, Bunia.
 
Refugjatėt civilė nė Ugandė, qė kanė ikur pėr t’i shpėtuar dhunės, kanė njoftuar pėr mizoritė e mėdha, qė kanė kryer milicitė etnike. Qė kur kanė filluar konfliktet e atjeshme mw1999, rreth 50 mijė njerėz kanė humbur jetėn dhe rreth gjysmė milioni tė tjerė janė zhvendosur.
 
 
Ngrihet niveli i kėrcėnimit prej rrezikut terrorist nga i verdhė nė portokalli
 
Uashington, 21 maj 2003 - Qeveria amerikane e ngriti nivelin kombėtar tė gatishmėrisė ndaj rrezikut terrorist nė "tė lartė", ndėrsa ekziston frika se vala e fundit e sulmeve terroriste nė Arabinė Saudite dhe Marok mund tė pėrhapet nė Shtetet e Bashkuara.

Niveli i kėrcėnimit nga rreziku terrorist u rrit nga i verdhė nė portokalli. Ky ėshtė njė shkallė mė poshtė nivelit mė tė lartė tė gatishmėrisė.

Vendimi pėr tė ngritur nivelin e gatishmėrisė u mor pasi zyrtarė tė lartė tė administratės sė Presidentit Bush rishikuan tė dhėnat e zbulimit tė bazuara nė pėrgjimin e komunikimeve qė tregojnė pėr njė rritje tė mundėsisė pėr sulme terroriste nė Shtetet e Bashkura.
 
 
SHBA mbyllin ambasadėn dhe dy konsullata nė Arabinė Saudite pėr pesė ditė
 
Riad, 21 maj 2003 - Shtetet e Bashkuara po mbyllin ambasadėn e tyre dhe dy konsullata nė Arabinė Saudite pėr tė paktėn pesė ditė pėr shkak tė shqetėsimeve se sulme tė tjera terroriste mund tė kryhen kundėr interesave amerikane nė atė vend. Departamenti amerikan i Shtetit thotė se ky vendim nuk pasqyron pakėnaqėsinė me pėrpjekjet saudite tė sigurimit pas sulmeve vetėvrasėse tė javės sė kaluar nė Rijad, ku humbėn jetėn 34 veta, mes tyre edhe 8 amerikanė.

Zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit Riēard Bauēer tha se vendimi pėr tė mbyllur ambasadėn nė Riad dhe konsullatat amerikane nė Jeda dhe nė Dharan ėshtė njė hap i matur pas asaj qė ai e quajti informacion i besueshėm se sulme tė tjera terroriste po planifikohen kundėr objekteve nė Arabinė Saudite.

Shtetet e Bashkuara po evakuojnė pjesėtarėt e familjeve tė diplomatėve dhe po lėnė vetėm njė personel tė kufizuar nė Arabinė Saudite.
 
 
Presidenti Bush zhvilloi njė bisedė me kryeministrin palestinez
 
Uashington, 21 maj 2003 - Gjatė njė bisede telefonike qė zhvilloi tė martėn me kryeministrin palestinez, Mahmud Abas, Presidenti Bush theksoi nevojėn pėr tė luftuar terrorizmin. Kėto ishin bisedimet e para qė Presidenti Bush zhvillon me kryeministrin palestinez.

Njė zėdhėnės i Shtėpisė sė Bardhė tha se tė dy udhėheqėsit nuk diskutuan rreth ēėshtjeve specifike, por presidenti Bush theksoi pėrsėri vizionin e tij tė njė shteti palestinez qė jeton nė paqe pėrkrah Izraelit.

Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Ari Fleisher, tha se Presidenti Bush ritheksoi nevojėn e domosdoshme qė tė gjitha palėt tė luftojnė terrorizmin dhe tė marrin hapa konkrete pėr krijimin e kushteteve tė prėshtatshme pėr paqe e siguri.

Biseda telefonike u zhvillua ndėrkohė qė njė valė e re shpėrthimesh vetėvrasėse palestineze dhe sulmesh nga forcat izraelite tė sigurimit pasoi paraqitjen e planit tė ri tė paqes pėr Lindjen e Mesme, qė parashikon krijimin e njė shteti palestinez deri nė vitin 2005.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.