OPINIONE

   
20.05.2003 - Trepca.net

Rrethi vicioz, inercioni politik dhe koha e humbur..!


 
20 maj 2003 / Shkruan: Rexhep ELEZAJ
 
Se ėshtė koha pėr veprime shumė mė aktive politike nė tė gjitha nivelet shtetrore tė Kosovės, tregojnė qartė debatet e ashpra si dhe raportet e tensionuara midis subjekteve vendore me ato ndėrkombėtare, nė rendė tė parė pėr shkak tė pasivitetit dhe qėndrimit konfuz tė UNMIK-ut dhe shefit tė saj z. M. Steiner ndaj statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Mirėpo, shembulli mė i shkelqyer se subjektet tona shtetrore duhet tė jenė tė pavarura nė fushėveprimtarinė dhe vendimet e tyre politike pa kėrkuar leje nga kjo adminstratė, tregon rasti i aprovimit tė Rezulutės pėr luftėn ēlirimtare tė shqiptarėve tė Kosovės tė miratruar me 15 tė kėtij muaji nga shumica e deputetėve tė Parlamentit tė Kosovės, tė cilėt me kėtė akt sublim bėn njė hap tė madh pėrpara pėr t’i treguar botės se Kosova dhe populli i saj nuk mund tė ngelin pėrgjithmonė peng i njė politike inerte dhe globale tė administratės civile ndėrkombėtare nė Kosovė e cila, siē duket, me ēdo kusht dėshiron ta mbajė kėtė pjesė tė Europės tė ngrirė dhe jashtė proceseve integruese brenda kontinentit mė tė vjetėr.
 
Pa kyējen e kėsaj pjese tė Ballkanit, gjegjėsisht tė Kosovės nė rrjedhat zhvillimore europiane nuk mund tė realizohet asnjė ecje pėrpara drejt bashkimit real tė Europės nė njė familje tė pėrbashkėt, por as drejt jetėsimit tė Rendit tė ri botėror si nė aspektin politik ashtu dhe ate ekonomik. Prandaj, mbajtja e Kosovės tė izoluar (ndalimi i z. Steiner pėrfaqėsuesėve tė shtetit tė Kosovės qė tė marrin pjesė nė tubimet e ardhshme ndėrkombėatre nė Bruksel dhe Selanik) dhe nė gjendje tė njė status-quoje tė pakuptimtė pėr kohėn dhe rrethanat politike botėrore, tė shprehur qartė nė kėrkesėn absurde tė njė subjekti politik shqiptar qė statusi final i Kosovės tė prolongohet me Moratorium politik (lexo: mortum-vdekje e pėrkohėshme), ku, pranė rrjedhave edhe ashtu tė ngadalshme politike, do tė pushonin krejtėsisht aktivitetet politike si dhe ato mė tė zakonshmet tė organeve shtetrore dhe subjekteve politike shqiptare, ku do tė ndėrpriten angazhimet rreth jetėsimit sa mė parė tė vullnetit politik tė popullit shqiptar pėr pavarėsi dhe shtet tė pavarur e sovran, ku pėr njė periudhė dy-tri vjeēare nuk do tė ketė biseda nė asnjė nivel diplomatik rreth shqyrtimit tė modaliteteve tė ndėrtimit tė shtetit tė ardhshėm tė Kosovės, etj, por, ku sipas kėsaj kėrkese absurde dhe vetėvrasėse ēdo gjė nė Kosovė do tė shndrrohej nė njė trup tė vdekur, pėrkatėsisht nė njė shoqėri inerte dhe amorfe pa gjak dhe ngjyre njerėzore, ku ēdo levizje, punė dhe aktivitet do t’i ngjajė erės qė frynė nė kahje tė ndryshme dhe pa ndonjė cak, ku ēdo gjė do tė sillej brenda rrethit vicioz siē ėshtė tani situata, ku konkurenca politike do tė merrte karakterin e njė lufte tė kotė dhe tė pakuptimtė, ngase kur vdes ideali shuhet edhe vullneti pėr veprim, etj, e pranuam ose jo kėtė realitet tė hidhur, e gjithė kjo zallahamė e cila e ka kapluar sot hapsirėn politike nė Kosovė po i dėmton nė mėnyrė tė pariparueshme interesat politike tė shqiptarėve nė rrugėn e tyre tė pavarėsisė dhe ndėrtimit tė shtetit tė pavarur, aspiratė kolektive pėr tė cilėn sakrifikuan me mijėra dėshmorė.
 
Pjatimi i tyre me kėtė gjendje inercioni politik ėshtė barazi me kapitulim. Njė rrjedhė tė kėtillė nuk e dėshiron askush, por as qė mund ta pranojnė si akt tė kryer, sepse populli shqiptar i Kosovės nuk ka luftuar qė tė ngelė pas gjithė asaj tragjedie kolektive qė e pėrjetoi gjatė viteve 1990/99 edhe mėtej si shoqėri me njė status tė padefinuar juridikisht dhe politikisht, kur dihet mirėfilli se gjithė ato viktima dhe sakrifica nuk i dha pėr mbetur edhe mė tej monedhė pėr ē’kusuritje politike nė Ballkan e pėr t’i paguar edhe kėsaj rradhe borqet e huaja. Kjo situatė e krijuar pas katėr viteve qėkur Kosova ėshtė ēliruar ėshtė e paparanueshme pėr shqiptarėt, prandaj subjektet tona shtetrore dhe politike duhet tė ndėrmarrin hapa konkret, siē ishte Rezoluta e fundit, nė planin e jetėsimit sa mė tė shpejt tė pavarėsisė sė Kosovės, posaēėrisht nė planin e aktiviteteve diplomatike, sepse ėshtė koha e fundit qė tė thyhet kjo heshtje edhe nė arenėn ndėrkombėtare, qė tė dilet nga ky rreth vicioz i mosveprimit politiko-diplomatik, nė kohėn kur megjithė disa levizje shumė tė vogla drejtė qendrave tė vendosjeve ndėrkombėtare, prezenca e ēėshtjes dhe statusit final tė Kosovės si ēėshtje e pazgjidhur kombėtare e njė populli, ėshtė shumė pakė e pranishme.
 
Realizimi dhe respektimi i tė drejatve legjitime tė njė populli pėr pavarėsi dhe vetėvendosje i cili e ka paguar aq shtrejtė ēmimin e lirisė dhe pavarėsisė sė tij, siē ėshtė rasti me popullin shqiptar tė Kosovės, i cili nuk e ka meritur njė tretman dhe zhagitje kaq tė gjatė kur ėshtė fjala pėr njohjen e pavarėsisė sė tij nga ana e faktorėve ndėrkombėtarė, ngase parimet mbi tė cilat janė ngritur dhe pranuar shtetet nacionale mė herėt nuk kanė ndryshuar ende nė mėnyrė qė tani ndaj shqiptarėve tė aplikohen moduse dhe shema tė reja juridike, mbase nuk ka ndryshuar asgjė as nė pėrmbajtje e konventave ndėrkombėatre me tė cilat ėshtė rregulluar ēėshtja e tė drejatve tė popujve pėr vetėvendosje si dhe krijimi i shteteve tė pavarura. Atėherė, pse sot bėhėn pėrjashtime vetėm nė rastin e Kosovės, pse vetėm ndaj shqiptarėve po zbatohen rregulla tė posaēme politike dhe juridike ndėrkombėtare, pse vetėm ndaj Kosovės po aplikohen korniza kushtetuese, ligje tė pėrkohėshme, kompetenca tė rezervuara, tė drejta tė kufizuara, organe shtetrore tė cunguara dhe pa kompetenca vendimmarrėse, dhe kėshtu limit pas limiti tė pa zbatuara askund deri mė tani nė botė, mbetėt njė ēėshtje komplekse e cila kėrkon analiza dhe shqyrtime mė tė gjėra politike.
 
Shqiptarėt nuk kanė bėrė luftė ēlirimtare pėr tė mbetur serish nėn jurisdikcionin e unionit sero-malazez, nuk i rrokėn armėt qė ta dėbojnė armikun nga trojet e veta pėr tė ngelur prapė nėn robėrinė sllave, por ate luftė e bėn pėr tė qenė tė lirė, sovran dhe tė pavarur nga nga tutela dhe okupimi fashizoid serbosllav, prandaj zhagitja e njohjes formale tė pavarėsisė dhe shtetit tė Kosovės nga ana e faktorėve ndėrkombėtarė pashmangshėm se do tė hap dilema dhe ēėshtje tė reja brenda spektrit politik shqiptar nė raport me gjendjen aktuale politike nė rajon, sidomos ndaj qendrimit neglizhent tė BE-sė ndaj zgjidhjes sė statusit final tė Kosovės, zgjidhja e tė cilit ka vetėm njė rrugė; Kosova tė njihet sa mė parė shtet i pavarur dhe sovran me tė drejta dhe obligime tė barabarta ndaj organizmave ndėrkombėtarė njėsoi sikur qė kanė tė gjitha shtetet tjera anėtare tė OKB-sė. Nė tė kundėrtėn, ēdo solucion tjetėr politik i disfavorshėm pėr Kosovėn dhe shqiptarėt nėnkupton shtruarjen e kėrkesės nga ana e tyre pėr ribashkim kombėtar realizimin e tė cilit nuk mund ta pengojė mė askush.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.