OPINIONE

   
20.05.2003 - Trepca.net

Pėr ēka po bėjmė politikė nė Kosovė?


 
20 maj 2003 / DUKA
  
Shikoje situaten nė Kosovė; varferi, skamje, papunėsi, etj ! Prinderit duhet tė luftojn pėr egzistensen e mbijetimin e fėmijve tė tyre. Rinia nuk ka punė, sillet rrugės.
  
Pyes si mund tė jetohet nė Kosovė?! Si po arritin ato familje tė mbijetojn pėr tė jetuar prap nė skamje e varferi, apo a vertet po arrisin tė mbijetojn?
 
Shikoj lideret tanė; ata tė zgjedhur por edhe ata tė pa-zgjedhur (dmth pa poste si nė ministri etj). Pėr ēka po behet politikė nė Kosovė?! Kam frigen se ende pėr karriga, i them vetit se jo, ka kalue kjo situatė, por realiteti flet ndryshe! Ende qėndron situata, kur edhe pse kemi qeveri tė koalicionit, njeri tjetrin nuk kemi deshirė ta shohim tė pėrparon. Rivaliteti ende ekziston edhe pse sot shihet nė forma mė tė mshefura. Ende qėndron situata kur politikant nuk punojn nė tė mirė tė Kosovės por nė tė mirė tė partisė tyre dhe nė ēeshtje personale!
 
A ende nuk kanė kuptuar keta individ (apo parti politike) realitetin? A nuk e shohin kėta individ skamjen e varferin e Kosovarve!! Jo nuk besoj se e shohin sepse ata pėr veti kushtet i kanė krijue; fėmijet e tyre nuk duhet tė punojn ta mbajn familjen, fėmijet e tyre shkojn nė qėrdha e nė shkollė tė vishur mirė, fėmijet e tyre nuk kanė brenga tė tjera.
 
Dhe ēka neve na pengon tė pėrparojm ėsht rivaliteti politik. Nese simpatizon njė tjetėr parti, edhe pse je i zot, nuk ka vend pune apo diēka pėr ty. Vetėm atėher kur ndoshta ke njė intėrvence tė fort mund tė ket. Por ėsht mu kjo politik se nuk na lejon tė pėrparojm. Nė secilin aspekt tė shoqėrisė ne e involvojm politiken. Vend e pa vend! A nuk shikojme se nuk jemi tė aftė as bile qė tė merren me tė! 
 
Shembull se ne gjithqysh nė veprimet tona e involvojm politiken; Me 19 maj, dita e peste e grevės sė studentve, nė Radio Kosova spikerja bisedon nė anė tė telefonit me Gani Morinen, kryetari i unionit tė "pavarur" tė studentve.
 
Po mendoj se pėrse jan nė greve kėta student? Vertet pėrgjegjsi pėr helmimin e disa tė tyre e ka ber ket punė me vetdije dhe me prapvije tė ēfardo? Ēka do ishte motivi i kėtij njeriu, ēka do pėrfiton ky njeri prej kesaj situate. Apo a ka edhe motive kunder z. Halimi (anėtar i PSHDK)? Dhe nje befasi e vėrtetė; njė student pohoj se ministri i arsimi t i kishte kėrcėnuar studentet grevist. Mė kujtohet se ministri i arsimi t ėsht shqiptar, apo jo? Pėrse tė ndodh ky kėrcenim pra?
 
Ta kemi njė gjė parasysh; unė jam vet student por kam lind dhe jetoj nė perendim. Kjo nuk do thot se nuk me dhimbsen koleget e mi nė Prishtinė, tė cilet e kanė shumė mė vėshtirė se une dhe se nuk jauj kuptoj situatėn. Por me kujtohen disa raste tė helmimit me bakterin salmonela nė Britani, Holandė, etj. Eshte njė bakteri qė shperhapet shumė leht, por nė kėto vende nuk ndodhen grevė pas helmimit. Pse nė Kosovė po? Sepse nė Kosovė jan standardet e jetės mė tė larta se nė kėto dy vende?
 
Pra a ėshtė kjo grevė vėrtet e novojshme? Dhe mbas kesaj bisede me Gani Morinėn e kuptova se edhe kėtu mund te ket apo ka prapavi politike. I "pavaruri" z. Morina i doli kohė tė sulmon njė gazetė dhe tė uron rtk-ne e "pavarur" deri nė qielle. Radio Kosova u sigurua se do ta ket mbėshtejen e gjithė studentve gjithėmon! Mendoj se gjithė e kuptojm se cila gazete u sulmua. Dakord se kjo gazete anon nė njė parti politike, por cila gazete vertet ėsht e pavarur nė Kosovė?!!
 
Ndoshta pyetje tė pa nevojshme lidhur me kete ēėshtje, por e konstatoj dhe deshiroj tė dijė tė vėrteten e saj: Kur dhe a e ka ndermend z. Morina qė ta kryen fakultetin, dmth tė merret me punet e studentit? Apo e mban ket post vetėm pėr tė fituar publicitet pėr karieren e tij politike, ashtu siq e mbajten Bujar Dugolli e Driton Lajci. Ja shtroj vetes pyetjen; vėrtetė ėsht Unioni i pavarur i studentve i pavarur? Tė gjithė nuk mund tė merrem me politik, Kosovės i vyn edhe profesionista nė lami tė tjera.
 
Shembull se ende nuk jemi tė pjekur pėr politik; shikoj politikanėt tanė! Ata nuk mund ti anashkalojn ēeshtjet partiake dhe individuale nė tė mirė tė Kosovės. Shikoje parlementin, qeverinė, komunat! Ende nuk jemi nė gjendje tė bashkėpunojn nė njė interes tė pėrbashkėt. Gjejm rezoluta, morutoriume etj. ku me japet tė mendoj se a jan kėto nė dobi tė Kosovės apo jan vetem pėr parada vetanake. Presidenti Rugova nuk pajtohet me as qė tjeter se pavarsi tė plotė, kurse kryetari i njė partie del me projektin e vet lidhur me statusin final tė Kosovės. 
  
Une ndoshta nuk i kuptoj gjėrat si ecin nė Kosovė sepse nuk jetoj nė Kosovė, por ku mundet tė jet kjo nė tė mirė tė Kosovės. Nė njė situate kur kemi presidencen, qeverinė dhe parlementin etj. qė partitė politike tė dalin me projektet e tyre pa konsultime me kend. Por a me duket se i kemi zgjedhur kėto institucione pėr kėto ēeshtje?! Ku mbetet autoriteti i Presidentit nė ket mėnyre, tė cilin shumica e popullit nė menyrė indirekte e ka zgjedhur?! Me japet tė kujton, dhe shpresoj se e kam gabim, se kėto parti nuk e njohin Presidentin. Atėher mė mirė ta mbajm tė huajin mbi krye sepse tonin nuk e deshirojm!
 
Nė parlement po ashtu. Kryetari i Parlamentit deshiron qė Kosova tė ket ligjet e veta, nė tė mirė tė popullit. Kurse disa prej deputeve, parlamenten e shohin si mjet pėr publicitet. Cka pėrfiton populli me disa rezoluta tė miratuara. Ku ėsht pėrfitimi i tyre. Prap unė nuk e kuptoj ket por ndoshta gaboj. Nė anen tjetėr disa tė tjere vetem dalin nė parlement me kritika. Ata vetem vijn nė parlament me energji destruktive; jo z. Daci nuk po punon si duhet, jo kryesia nuk funksionon mirė, jo nuk i kemi marr materialet me kohė, etj etj. Kur do mundohen kėta parlementare tė punojn ti ndryshojn kėto punė? 
  
Kur do jene keta individ construktiv e jo vetem destruktiv. Ta marrin shembull kryetarin e kėtij institucioni aq tė rėndsishėm. Kjo eshte nė tė mirė tė Kosovės e jo tė rritet njė mosmarrėveshje ndėrmejt dy deputetve tė dy partive tė ndryshme! Pse kjo mosmarrėveshje ishte ēeshtje politike, e ato vrasjet e pasluftes (kujtoj deputetin Hajdaraj, kryetarėt e komunave Rraci e Bytyci psh.) nuk ishin sipas tyre? Kur do mėsohem tė jemi tė drejt, dmth jo tė drejt vetem atėher kur na pėrshtatet!
 
A nė ket mėnyre deshirojm ta zgjedhim stasin politik tė Kosovės? A kėshtu ne do i tregojm Unmik-ut se jemi tė zot tė vetqeverisem nė ēdo aspekt tė qeverisjes? Kėshtu mendojm se jemi duke punuar nė tė mirė tė fėmijve tė Kosovės? Deri kur do mendojm se gjithėēka vjen prej qiellit. Kur do fillojm tė punojn e mos tė presim prej tė tjereve? Kur do ta kutpojm se nese deshirojm tė ndryshojm diqka pėr tė mirė duhet filluar nga vetvetja!
 
Shpresoj se nuk mė keqkupton ndokush, duke menduar se jam munduar tė sulmoj ndokend. Vetem jam i brengosur si student nė “gyrbet” se ku po shkon Kosova. Neve na vyn njė ekonomi e fort e tė pavarur prej shteteve nė rajon por edhe tė pavarur prej politikes nacionale. Neve na vyn uniteti nė punė tė pėrbashkėta, si statusi i Kosovės, lufta kundėr papunėsisė, lufta kundėr vafėrisė e skamjės, lufta kundėr krimit dhe kurrupcionit!
 
Kur do lejm anash politiken e mosmarrėveshjet individuale? Ta harrojm pyetjen; me kanė je! Ne deshirojm tė bėhem shtet demokratik me standarde tė perendimit, por nė perendim me polike merren vetėm politikant. Kur do merren ne me ēeshtjet essentiale pėr ndryshimin e kėtyre karakteristika tė palakmueshme.
 
Kur do punojm nė tė mirė tė fėmijve tė Kosovės? Tė bejm politik pėr fėmijet e Kosovės! Qė bile ata tė jetojn mė mirė se prindėrit e tyre! Koha nuk pret.
 
Nese tjetri ėsht mė i zot se ti; leshoja rrugėn sepse edhe ti do pėrfitosh nga kjo sepse Kosova ėsht e jona gjithve!

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.