20.05.2003 - Trepca.net
BAROMETRI DIPLOMATIK

RIARMATIMI I JASHTĖM I UNIONIT SERBOMALAZEZ RREZIKON SIGURINĖ DHE PAQEN NĖ BALLKAN


 
20 maj 2003 / Prof.Dr.Mehdi HYSENI*
 
Shkencėrisht, trajtimi i nocionit tė ēarmatimit nuk mund tė bėhet i plotė, pa shpjegimin paraprak tė fenomenit tė armatimit. Mirėpo, ne duke mos u hedhur nė prejardhjen  e largėt historike tė armatimit (qė nga shigjeta, mburoja e deri te zbulimi i armėve bėrthamore), qė ėshtė zhvilluar nė vazhdimėsi sipas njė vije vertikale, ėshtė e domosdoshme tė nxjerrim konkluzionin, se armėt gjithmonė janė prodhuar pėr nevoja tė brendshme dhe tė jashtme. Objektivisht  armatimi pėr nevoja tė brendshme nėnkupton mbrojtjen e rendit  politik dhe shoqėror, ndėrsa armatimi i jashtėm kryesisht nėnkupton destinimin pėr mbrojtjen e sovranitetit kombėtar dhe tė tėrėsisė territoriale, ose pėr qėllime ekspansioniste.
 
Edhe pse kjo skemė, ipso facto karakterizohet nga rėndėsia e saj teorike dhe jetėsore, si e metė e saj parėsore konsiderohet vėshtirėsia e pėrcaktimit tė saj, sidomos vlerėsimi midis kėtyre raporteve tė armatimit. Dikur konsiderohej se, ishte e mjaftueshme nxjerrja e konstatimit  nėse lloji i caktuar i armėve kishte karakter defensiv ose ofensiv, nė mėnyrė qė tė arrihej njohuria e plotė  lidhur me  karakterin (sulmues ose mbrojtės) e destinimit tė tyre . Doktrinat moderne strategjike pėrfshijnė edhe armėt bėrthamore(ofensive) si mjete mbrojtėse. Gjithashtu, dikur  mbiztėronte bindja se, treguesit sasiorė ishin tė mjaftueshėm pėr pasqyrimin e faktit nėse armėt kishin karakter tė mbrojtjes legale tė rendit politiko-shoqėror ose karakter pėr qėllime luftarake. Ndėrkaq, sot, mbizotėrojnė pikėpamje qė, procesi i tėrėsisht i armatimit, tė trajtohet si pjesė pėrbėrėse  e forcimit tė sigurisė kombėtare  dhe tė asaj ndėrkombėtare.
 
Nė kėtė vėshtrim, arma gjithmonė ka qenė instrument i pėrdorimit tė forcės, kurse procesi i armatimit ka qenė dhe ėshtė nė funksion tė politikės sė mbizotėrimit dhe tė hegjemonisė. Mirėfilli, sikur tė mos ekzistonte armatimi sasior dhe cilėsor, nuk do tė ndodhnin as dy luftėrat botėrore (I dhe II), tė cilat botės i sollėn me miliona viktima nė njerėz dhe shkatėrrime tė mėdha ekonomike dhe tė vlerave tė tjera tė civilizimit njerėzor.
 
Duke i mbajtur parasysh njohuritė teorike dhe empirike tė fenomenit tė armatimit, lind jo vetėm nevoja politike, por edhe synimi i thellė njerėzor pėr arritjen e ēarmatimit. E drejta pėr paqe dhe e drejta e jetės, tė cilat si tė drejta elementare tė njeriut nuk mund tė realizohen pa jetėsimin e procesit tė ēarmatimit. Nga kjo del se, nevoja pėr ēarmatim mund tė justifikohet  duke u bazuar nė argumentet morale, politike dhe juridike, mirėpo kohėve tė fundit (veēanėrisht nga pėrfundimi i luftės sė ftohtė,  dhe dėshtimi i realsocializmit tė ish-BRSS-sė dhe shteteve tė kampit socialist tė tij nė vitin 1989 tė dekadės sė fundme tė shekullit XX) edhe  nė saje tė rivendikimeve imediate  ekonomike dhe sociale. Duke u mbėshtetur nė to, pa dyshim mund tė thuhet se, ēarmatimi duhet tė jetė objektiv, preokupim dhe interes jetik i gjithė njerėzimit. Nė kėtė kontekst, ėshtė e domosdoshme, qė tė vėshtrohet edhe  procesi i ēarmatimit tė Gadishullit Ballkanik.
  
 
Shqiptarėt  nuk mund mbahen “pengjė”  tė pėrjetshėm tė militarizmit imperialist serbomadh nė Ballkan
 
Pėrpjekjet dhe tendencat e disa faktorėve ndėrkombėtarė, qė Unionin e Serbisė dhe tė Malit tė Zi, jo ta ringjallin, por ta modernizojnė nė shkallėn mė tė pėrsosur me arsenal ushtarak dhe me armatime, jo vetėm se janė nė kundėrshtim me interesat jetike tė popullit shqiptar nė Ballkan, por edhe me dispozitat e konventave ndėrkombėtare pėr kontrollin e armatimeve dhe tė ēarmatimit, tė cilat janė nė fuqi. Nė kėtė kuptim, bėn pėrjashtim vetėm OKB-ja, e cila sipas kompetencave dhe autorizimeve tė saj gėzon tė drejtėn e ligjshme pėr shqyrtuar dhe vlerėsuar parimet e ēarmatimit ( Asambleja e Pėrgjithshme, neni 11, paragrafi 1 i Kartės), dhe rregullimin e armatimeve (Kėshilli i Sigurimit, neni 26 i Kartės). Mirėpo, praktika e deritashme mbigjysmėshekullore  e OKB-sė ka provuar se, veprimi i mėvetėsishėm i saj nė kėtė kuptim shpeshherė ka qenė i kufizuar dhe i modifikuar nga efekti i “vetos” sė shteteve- anėtare tė pėrhershmes sė Kėshillit tė Sigurimit.
 
Qysh nga periudha e shekullit XIX, janė bėrė pėrpjekje pėr kufizimin dhe pėr ndalimin e tė ashtuquajturave armė johumane, si dhe pėr ēarmatimin e pėrgjithshėm nėn kontrollin rigoroz ndėrkombėtar, sidomos pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore. Mirėpo, nuk ėshtė arritur ndonjė objektiv i rėndėsishėm deri mė 1989, kur u arrit   nė kuptimin global ndėrmjet dy superfuqive botėrore SHBA-ve dhe Bashkimit Sovjetik, me ē’rast pėrmbyset sistemi komunist i “perandorisė sė kuqe sovjetike” dhe i xhuxhėve tė saj tė Evropės Lindore, si dhe pėrmbyllet kaptina gjysmėshekullore e luftės sė ftohtė  nė dimensione ndėrkombėtare tė pėrbotshme. S’ka dyshim se kjo ishte njė kthesė vendimtare nė historinė e njerėzimit, dhe tė  sistemit tė marrėdhėnieve ndėrkombėtare, ngaqė shumė popuj dhe vende tė ish-kampit socialist  si brenda vetė BRSS-ė, ashtu edhe jashtė tij nė Evropė dhe nė Ballkan, arritėn qė tė pavarėsohen (duke konsumuar vlerat e reja demokratike tė qytetėrimit tė lashtė perėndimor, duke hyrė nė njė fazė tė rėndėsishme historike tė ndėrtimit tė njė shoqėrie tė re me parime dhe  me vlera universale botėrore: liria, siguria, rendi, drejtėsia dhe mirėqenia)  tutela  e totalitarizmit dhe e hegjemonizmit revizionist sovjetik e jugosllav.
 
Nė Ballkan, njė imperativ i kėtillė i vlerave kulminante, siē janė liria dhe pavarėsia kombėtare dhe shtetėrore, nuk u pėrmbushė vetėm pėr kombin e copėtuar dhe tė kolonizuar shqiptar, i cili  edhe nė fillimshekullin XX, viti  2003 akoma   ndodhet nėn kthetrat e pėrgjakshme tė imperializmit gjakatar serbomalazez sllav. Kėto atribute fundamentale nuk u arritėn pėr shkak tė  politikės dhe tė praktikės sė terrorit  dhe gjenocidit shtetėror tė Unionit Serbomalazez, dhe anashkalimit tė bashkėsisė ndėrkombėtare. Kėtė hipokrizi tė agresionit dhe tė terrorit gjenocid shtetėror serbomalazez mbi shkeljen e sė drejtės sė ligjshme historike dhe tė vetėvendosjes sė kombit shqiptar nė Ballkan, qė ėshtė nė shpėrputhje me parimet dhe me vlerat e rendit juridik pozitiv ndėrkombėtar, e provon edhe gjendja e tanishme e Kosovės, pavarėsia e sė cilės  (si rrjedhim  i taktizimeve  tė politikės sė brendshme infantile, ashtu edhe nga interesat dhe divergjencat e bashkėsisė ndėrkombėtare) ka ngelur  pezull “as nė qiell, as nė tokė”, edhe pse kjo i plotėson tė gjitha kushtet sipas standardeve tė sė drejtės ndėrkombėtare.
 
Nė rastin konkret, nuk e kanė “dhėnė provomin” e detyrueshėm dhe tė ligjshėm as Kombet e Bashkuara, sepse  fare nuk i morėn nė konsideratė tė drejtėn e vetėvendosjes dhe tė  drejtėn e mbrojtjes sė shqiptarėve nga ushtrimi i gjenocidit serbomalazez nė Kosovė, sipas Deklaratės pėr njohjen e pavarėsisė vendeve dhe popujve tė kolonizuar, tė sanksionuar nė Rezolutėn 1514 , 14 dhjetor 1960 dhe (II) Rezolutėn 2105 (XX), 20 dhjetor 1965. Duke u mbėshtetur nė kėto dy rezoluta, Asamblea  e Pėrgjithshme e Kombeve tė Bashkuara, ka qenė e detyruar qė ta dėnonte pėrfundimisht krimin e gjenocidit kolonial serbomalazez mbi shqiptarėt dhe Kosovėn, pa marrė parasysh pėlqimin ose dėshirat e shtetit kolonialist serb tė Slobodan Milosheviqit, sepse, si rrjedhojė e njė vendimi tė kėtillė tė ligjshėm juridik tė OKB-sė, do tė vinte nė shprehje realizimi objektiv i sė drejtės sė vetėvendosjes dhe i pavarėsisė sė plotė tė Kosovės, qė do tė ishte nė pėrputhje tė plotė me parimet dhe me rregullat e sė drejtės sė sotme ndėrkombėtare publike. Mirėpo, edhe pse e drejta dhe drejtėsia ndėrkombėtare ishte nė favor tė zgjidhjes sė drejt pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės, kjo edhe pas katėr vitesh nėn mandatin paqėsor juridik ndėrkombėtar tė OKB-sė, ngeli “peng” si pasojė e pėrzierjes direkte  e politikės strategjike tė militarizmit tė Unionit Serbomalazez.
 
Historia e deritashme e popujve ballkanikė ka dėshmuar se, tė gjitha luftėrat tė cilat janė zhvilluar qė nga dhjetėvjetshi i parė i shekullit XX (1912-1945),  dhe nė dekadėn e fundme tė tij(1989-1999), shkaktar kryesor i tyre ka qenė hegjemonizmi kolonial dhe imperializmi sllav  i Serbisė dhe i Malit tė Zi ndaj territoreve shqiptare, hungareze, bullgare dhe kroate. Kėtė nė veēanti, e provojnė edhe luftėrat gjenocidale tė Serbisė sė Slobodan Milosheviqit, tė zhvilluara kundėr Koracisė, Bosnjės dhe Kosovės gjatė viteve 1990-1999. Konstanta dhe simetria kryesore e qėllimit tė gjitha kėtyre luftėrave ishte pastrimi etnik dhe gjenocidi serbomalzez ndaj shqiptarėve, kroatėve dhe myslimanėve boshnjakė, si dhe pėrthithja e territoreve tė tyre  etnike.
 
Nė realizimin e kėtij koncepti militarist kolonial serbomadh, pikėrisht kanė ndikuar stoqet  enorme dhe tė pakontrolluara tė arsenalit dhe tė armatimit ushtarak tė Serbisė dhe tė Malit tė Zi(“RFJ), tė “trashėguara” nga  ish-Ushtria Popullore e Jugosllavisė (APJ) e ish-RSFJ-sė, e cila gjatė periudhės pothuaj se gjysmėshekullore (1945-1990), ishte produkt i financuar jo vetėm nga buxheti i Republikės sė Serbisė dhe i Malit tė Zi, por edhe nga fondi buxhetor i katėr republikave tė tjera: Sllovenia, Kroacia, Bosnja e Hercegovina, Maqedonia, si dhe nga buxheti i qeverive tė Krahinės Autonome tė Kosovės dhe tė Krahinės sė Vojvodinės. Pėrpos financimit tė fondit  buxhetor tė pėrbashkėt tė tė gjitha kombėsive tė ish-RSFJ-sė, qė pėrbėhej nga 4% e tė ardhurave per capita, struktura fizike dhe  ushtarake e ish-APJ-sė pėrbėhej nga tė gjithė pjesėtarėt e pėrkatėsive etnike tė ish-RSFJ-sė, e cila numėrone “70.000 mijė oficerė dhe stafin e saj, si dhe rreth 150.000 rekrutė. Pėrveē urshtrisė sė rregullt Jugosllavia e Titos, kishte nė dispozicion edhe Mbrojtjen Territoriale me mbi 1000.000 (njė) milion ushtarakė rezervė. Ndėr shtatėdhejtėmijė oficerė sa kishte APJ-ja, 70% prej tyre ishin tė kombėsisė serbe dhe malazeze. Gjatė periudhės sė viteve 1986-1991, shpezimet e buxhetit ushtarak kapnin shumėn  prej  $ 2.491 milionė dollarė, shumė kjo, e cila nė krahasim me atė tė vitit 1988, ishte reduktuar nė $ 1.376 milionė dollarė (SIPRI Yearbook 1992:World Armaments and Disarmaments,  citat i cituar sipas Mary Kaldor, New and Old Wars, 2001, f.44-45).
 
Duke mbajtur parasysh kėto shifra fragmentare tė statistikės sė ushtrisė  “jugosllave”, s’ka dyshim se, si  ish-RSFJ-ja, ashtu edhe “RFJ-ja”(Serbia+Mali i Zi) e Dobrica Qosiqit dhe e Slobodan Milosheviqit, kanė pasur njė emėrues tė pėrbashkėt:”Jugoslavia ka qenė ndėr vendet mė tė militarizuara nė Evropė, duke pėrjashtuar ish-Bashkimin Sovjetik”(Mary Kaldor, po aty, f.44).
 
Nė saje tė njė armatimi tė tillė mė modern dhe tė pakontrolluar tė ish-Jugosllavisė nė Ballkan dhe nė pėrmasa evropiane, qė ishte vepėr financiare gjysmėshekullore, jo vetėm e serbėve dhe e malazezėve, por, edhe e tė gjitha kombeve tė tjera, sė kėndejmi edhe e shqiptarėve, Serbia dhe Mali i Zi nė fillim tė dekadės sė fundme tė shekullit XX, e uzurpuan tėrė arsenalin ushtarak dhe armatimet e ish-Jugosllavisė sė Titos, duke i bėrė pronė  tė veten tė paligjshme, tė cilėn edhe e shfrytėzuan si epėrsi ushtarake me rastin  e zhvillimit tė agresionit dhe tė luftėrave gjenocidale dhjetėvjeēare (1989-1999) kundėr Kroacisė, Bosnjės dhe Kosovės.
 
 
Edhe pas bombardimit tė NATO-s, arma e SMZ-sė kėrcėnon Ballkanin
 
Janė iracionale dhe tė papeshuara konstatimet se, pas bombardimit  78-ditor tė “RJF-sė” (Serbia+Mali i Zi) nga ana e Aleancės sė Atlantikut Verior (NAO-s) ėshtė gjunjėzuar nė aspektin e “varfėrimit” tė  armatimeve dhe tė arsenalit ushtarak. Pėrkundrazi, nė kėtė vėshtrim, SMZ-ja  edhe mė tej ka ngelur e paprekur si faktor dominat ushtarak nė rajon, nė krahasim me shtetet e tjera fqinje ballkanike. S’ka dyshim se, edhe pas asgjėsimit tė njė pjese tė arsenalit ushtarak nga forcat ushtarake tė NATO-s, SMZ-ja vazhdon prodhimin e llojeve tė reja tė armėve tė lehta, mesatare dhe tė rėnda, natyrisht me njė ritėm diē mė tė ngadalshėm se pėrpara. Mirėpo, kjo nuk do tė thotė se SMZ-ja  pas pėrfundimit tė bombardimeve ushtarake tė NATO-s, ka “bankrotuar” ushtarakisht, pėrkundrazi disponon  stoqe tė mėdha tė arsenalit ushtarak dhe tė armatimeve moderne. Kėtė  e provon edhe raporti  zyrtar (RFE/RL) i specialistėve tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara (1.11.2002), sipas tė cilit  qeveria jugosllave e Beogradit nė mėnyrė ilegale u ka livruar armė Irakut, Liberisė dhe disa shteteve tė tjera tė Afrikės, tė cilat ndodhen nėn embargo, pėr shkak tė tė ndikimit tė disa zonave tė luftės. Sipas  tė dhėnave tė Raportit  tė ekspertėve tė OKB-sė, del se Jugoslavia brenda mujve qershor-gusht 2002, i ka livruar  mė se 200 tonelata armė dhe pajisje tė ndryshme ushtarake qeverisė sė Liberisė.
 
Gjithashtu, ėshtė e ditur se, Serbia dhe Mali i Zi kanė zhvilluar transanksione tė transferit  ushtarak edhe me vendet arabe, me Kubėn, me Ukrainėn, me Bellorusinė dhe me Rusinė. Tė gjitha format e kontraktimit, tė shitjes dhe tė livrimit tė armėve dhe pajisjeve ushtarake SMZ-ja i ka kryerė pėrmes fabrikės sė njohur ushtarake”Orao” (tanimė e dislokuar nė zonėn serbe tė Bosnjės),  e cila  ka qenė e pėrfshirė nė riparimin e aeroplanėve tė Irakut, si dhe pėrmes  firmave tė  tjera civile tė Beogradit “Jugoimport” dhe  “Temex” etj. Kundėr kėsaj forme ilegale tė kontrabandimit me armė tė Unionit tė SMZ-sė pat reaguar ashpėr (2002) edhe Ambasada e SHBA-sė nė Sarajevė. Gjithashtu, nė kėtė ton u shpreh edhe nėnsekretari shtetėror i kontrollit tė armėve dhe tė sigurisė ndėrkombėtare tė SHBA-sė Xhon R.Balton, duke nėnvizuar se, Serbia e ka  ka ndihmuar Libinė nė programin zhvillimor tė raketave balistike, si dhe pėrmes firmės “Jugoimport” ka pėrfunduar kontrata  me Irakun pėr zhvillimin dhe prodhimin e motorėve tė raketave “cruise”.(The Spectator, 11.2.2002). Mirėpo, me gjithė kėto vėrejtje dhe paralajmėrime serioze tė OKB-sė dhe tė SHBA-sė, kundėr Serbisė  nuk u ndėrmor asnjė masė “preventive”, qė kjo tė vihej nėn embargo (sipas ligjeve pėrkatėse ndėrkombėtare) pėr pezullumin e kontrabandimit tė armėve (eksport-import) me shtete tė ndryshme nė Evropėn Lindore, nė Afrikė dhe nė Ballkan.
 
Sot, (pas pėrfundimit tė kapitullit tė parė tė luftėrave gjenocidale tė Unionit Serbomalazez nė Ballkan) nėse,  vėrtet duam ta shikojmė me sy kritik objektiv,, dhe ta  ēmojmė realisht pozitėn e paqes dhe tė sigurisė nė Ballkan, ( me gjithė praninė e forcave paqėruajtėse ndėrkombėtare-UNMIK dhe KFOR nė Kosovė) kėto dy atribute thelbėsore pėr mirėqenien dhe perspektivėn e ardhme tė gjithė popujve nė Ballkan, akoma qėndrojnė larg qėndrueshmėrisė sė tyre, sepse nė forma tė ndryshme latente dhe tė hapura po kėrcėnohet nga ndėrhyrja e politikės militariste propagandistike e Unionit Serbomalazez. Sė pari (duke shfrytėzuar si “monedhė kusuri” minoritetin serbomalzez, qė me ēdo kusht tė rikthejė pushtetin shtetėror kolonial nė Kosovė, qoftė edhe pėrmes ndonjė “lufte tė re gjithėserbe”, sipas “Orės sė madhe” mitologjike tė Gazimestanit, mė 28 qershor 1989, me ē’rast kryekrimineli i Ballkanit, Slobodan Milosheviq,  i bekuar nga politika klerike e Kishės Ortodokse Serbe, duke pėrkujtuar 600-vjetorin e disfatės serbe nė Betejen e Kosovės sė vitit 1389, u shpalli luftė tė re shfarosėse  tė gjithė shqiptarėve nė Kosovė.
 
Mirėpo, dhjetė vjet mė pas, pikėrisht mė 24 mars 1999, lufta gjenocidale njėnacionale e Serbisė sė Slobodan Milosheviqit, pėsoi tė njėjtėn disfatė sikurse nė Betejėn e Kosovės nga lufta ēlirimtare kombėtare e UĒK-sė dhe e trupave ushtarake e Aleancės sė Atlantikut Verior-NATO-s), Serbia+Mali i Zi, tė favorizuara nga qarqe tė caktuara tė politikės ndėrkombėtare proevropiane, sėrish kanė filluar tė shkaktojnė tendosje (provokime konvencionale dhe jokonvencionale) nė rrafshin e konfliktiteve ndėretnike dhe territoriale. Njė gjendje e kėtillė, posaēėrisht e karakterizon Kosovėn dhe pjesėt e saj lindore. Sė dyti, (duke u shtirur nė rolin e viktimės) Unioni i Serbisė dhe i Malit tė Zi  (pėrveē armatimeve dhe arsenalit  vendor dhe tė importuar nga Rusia, posaēėrisht aeroplanė luftarakė supersonikė “Mig29M”, ‘SHU-27”, “TU-25”) kanė pranuar ofertėn qė tė importojnė kontingjente tė reja armatimesh edhe nga Shtetet e Bashkuara. Po qe se njė imperativ i kėtillė, do tė konkretizohej nė praktikė, sipas parashikimeve tė deklaruara tė zyrtarėve amerikanė, si rezultat i  livrimit tė armėve dhe  tė pajisjeve tė tjera ushtarake SMZ-sė, s’ka dyshim se brenda njė kohe shumė tė shkurtėr, do tė vinte nė shprehje dėshira megalomane  e serbėve dhe e malazezėve, qė shtetin e tyre tė pėrbashkėt ta rikthejnė nė njė “superfuqi ushtarake-raketore” nė Ballkan, ashtu siē kanė ėndėrruar edhe pesėdhjetė vitet e shkuara nė sistemin jugosllav, si kundėrpeshė parėsore  shqiptarėve dhe e Shqipėrisė Etnike.
 
Unioni Serbomalazez nuk ka kurrfarė nevoje tė ndihmohet me mjete ushtarake dhe me armatime tė reja tė SHBA-sė, sepse ky ka nė dispozicion rezerva tė mjaftueshme tė armatimeve, tė cilat nė njė mėnyrė, edhe e karakterizojnė si fuqi tė parė raketore nė Ballkan. “Mostėr janė raketat indiane tokė-tokė (Beogradi nė tė kaluarėn ishte i informuar pėr projektet indiane). Me irakianėt qysh pėrpara se tė shpėrthenin konliktet e armatosura nė hapėsirat e ish-RSFJ-sė, kishte njė bashkėpunim tė ngushtė disavjeēar nė programet raketore me rreze veprimi 65 dhe 72. Mirėpo, planerėt ushtarakė serbė synojnė tė prodhojnė ose tė importojnė raketa tė reja  me rreze veprimi 120 dhe 150 km. Pėr kėtė qėllim tė shkėmbimit programor nė fushėn e pajisjes, tė prodhimit dhe tė modernizimit raketor  ish-RSFJ-ja, pėrkatėsisht Unioni Serbomalazez ka pasur njė bashkėpunim tė gjatė disavjeēar me ekspertėt mė tė njohur tė Bagdadit, tė cilėt disa herė me radhė, edhe e kanė vizituar Serbinė, duke zhvilluar konsultime me karakter pune.”( b.mediumet,14.9.1994,f.6).
 
Pikėrisht, duke u mbėshtetur nė logjikėn e doktrinės dhe tė filozofisė militariste, si dhe tė paranojės tradicionale si “kombi mė luftarak dhe me epėrsi ushtarake” ndėr popujt e tjerė nė Ballkan, Serbia dhe Mali i Zi, edhe i zhvilluan tri luftėrat  gjenocidale tė fundit kundėr Kroacisė, Bosnjės dhe Kosovės (1990-1999).
 
Riarmatimi shtesė i SMZ-sė nga shtetet e huaja, mund tė shpie edhe nė penetrimin e armatimeve rajonale( kėrcėnimi jokonvencional), duke pėrfshirė edhe armėt kimike dhe biologjike (rrezikun konvencional), tė cilin disa qeveri mund ta blejnė ose ta prodhojnė mė lehtė sesa armėt bėrthamore. Nė kėtė kontekst, do tė pėsonte jo vetėm stabiliteti politik i brishtė i Kosovės dhe shqiptarėt, por edhe paqja dhe siguria e pėrgjithshme nė Ballkan.
 
 
Serbia ka nevojė pėr ndihmė ekonomike dhe zhvillim, e jo pėr modernizim ushtarak pėr t’i sunduar shqiptarėt nė Ballkan(!)
 
Dekada e fundme e shekullit XX, ka provuar se konfliktet e armatosura dhe agresionet e pėrgjakshme, tė zhvilluara nė hapėsirat e ish-Jugosllavisė scialiste, se shkaktar dhe pasojė kryesore e tyre ka qenė militarizimi i skajshėm i Serbisė dhe i malit tė Zi, shtete kėto, tė cialt nėn flamurin e nacionalshovinzimit dhe tė hegjemonizmit tradicional serbomadh, edhe  shkaktuan me qindra  e mijėra viktima nė njerėz nė Koraci, nė Bosnjė dhe nė Kosovė, vetėm pse ato nuk ishin nė gjendje tė vetėmbroheshin, duke e pėrballuar terrorin gjenocid serb,sepse nuk posedonin as njė tė dhjetėn e armėve dhe tė armative tė pėrgjithshme, qė i kishte nė “trashėgim”  Serbia dhe Mali i Zi nga  rezervat dhe buxheti i dikurshėm ushtarak i pėrbashkėt, tė cilat dyzet vjet rresht  ishin prodhuar, depozituar dhe destinuar pėr vatrat e krizave tė luftės nė Lindjen e Afėrt dhe tė Mesme, e jo pėr vrasjen dhe pėr spastrimet etnike tė kroatėve, tė boshnjakėve dhe tė shqiptarėve nga vatrat e tyre stėrgjyshore.
 
Me qėllim parandalimi tė shpėrthimit tė krizave dhe tė konflikteve tė armatosura nė Ballkan, nė radhė tė parė , ėshtė e domosdoshme ēarmatosja  nė stadin e lejueshėm (sikurse edhe shtetet e tjera fqinje) e Unionit Serbomalazez, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė, do tė arrihej baraspeshimi i raportit ushtarak tė forcave tė armatosura nė Ballkan. Njė strategji e kėtillė afatgjatė e “zhveshjes” nga stoqet dhe armatimet e tepruara tė Unionit Serbomalazez, pa dyshim do tė hapėte shtigje tė reja reale tė ndėrtimit  dhe tė thellimit tė masave tė mirėbesimit dhe tė fqinjėsisė sė mirė ndėrmjet shteteve ballkanike. Pėrndryshe, derisa Serbia dhe Mali i Zi, tė kenė mbiepėrsinė e fakotrit ushtarak, jo vetėm Kosova dhe shqiptarėt, por edhe tėrė rajoni ballkanik, nuk do tė kenė shans, qė tė  flejnė tė qetė, dhe tė jetojnė nė paqe e siguri, por do tė pėrballen me sfida tė vazhdueshme tė militarizmit imperialist serbomadh, sikurse gjatė periudhave tė deritashme tė historisė sė tyre tė hidhur.
 
Nė vend tė livrimit tė armaėve dhe pajisjeve tė tjera moderne ushtarake Serbisė dhe Malit tė Zi, kėto dy shtete, me procedurė tė shkurtėr nevojitet tė ēarmatosen nė radhė tė parė nga posedimi i stoqeve tė armėve kimike  (tė inspektohen nga ekspertėt ndėrkombėtarė tė OKB-sė, Vinēa nė afėrsi tė Beogradit, Lluēani, Krushevaci etj.), njė dozė e tė cilave (sarini) edhe ėshtė pėrdorur nga forcat militariste serbe edhe nė  rajonet e prekura nga lufta nė Bosnjė e Hercegovinė (kėtė e kanė vėrtetuar ekspertėt e njė laboratori suedez, nė saje tė gjetjes sė mbeturinave tė armės kimike nė fabrikėn  e shkatėrruar serbe tė armatimeve nė Trebinje), si dhe nė helmimin masiv tė nxėnėsve dhe tė studentėve shqiptarė nė Kosovė, mė 1987. Efektet dhe pasojat e helmimit tė rinisė studentore nė Kosovė nga ana e pėrdorimit tė helmeve luftarke tė Serbisė, i kanė konstatuar edhe ekspertėt mė tė njohur tė qendrave dhe instucioneve mjekėsore ndėrkombėtare (Parisi dhe Londra), si dhe specialistėt e mjekėsisė shqiptare nė Kosovė.
 
Pėr t’iu shmangur rrezikut tė rishfaqejes sė njė tragjedie tė tillė  nė pėrmasa rajonale (qė Serbia pėrmes strategjisė sė frikėsimit ushtarak ,dhe nga kėrcėnimi i politikės nga pozita e forcės, nė vazhdimėsi synon pėr t’i  “disipliniuar”  shqiptarėt, tė cilėt  me tė drejtė po kėrkojnė qė tė dalin nga kthetrat e pėrgjakshme tė militarizmit kolonialist serbomadh dhe sllav), politika zyrtare shqiptare nė Kosovė, qė tani, duhet tė reagojnė kundėr ēdo iniciative a programi pėr riarmatimin e Unionit tė SMZ-sė. Nė kėtė kontekst, pa u vonuar pėr nesėr, Qeveria dhe Kuvendi i Kosovės, duhet tė hartojnė kėrkesėn urgjente pėr ēarmatimin e SMZ-sė nga arma kimike, dhe atė t’ua drejtojnė direkt SHBA-sė dhe Kombeve tė Bashkuara. Parashtrimi i njė kėrkese tė kėtillė pėrkitazi me asgjėsimkin e armės kimike tė SMZ-sė, ka bazėn e qėndrueshme ligjore dhe morale, sepse ėshtė nė pėrputhje me tė plotė me dispozitat e Kartės sė OKB-sė dhe me normat e rregullat e sė drejtės ndėrkombėtare.
 
Arsyeja pėr ushtrimin e njė kėrkese tė kėtillė formale bashkėsisė ndėrkombėtare, para sė gjithash qėndron nė faktin se, politika e Unionit tė SMZ-sė, edhe pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė (10 qershor 1999), ėshtė duke u kėrcėnuar se, do tė pėrdorė tė gjitha forcat e saj qė ka nė dispozicion pėr pengimin e pavarėsimit tė Kosovės. Pėr kėtė qėllim (rikthimin e forcave tė saj ushtarake nė Kosovė) Unioni i SMZ-sė nuk ka hequr dorė nga gatishmėria dhe pėrqėndrimi i forcave ushtarake e policore nė kufirin me Kosovėn, si dhe nga infiltrimi i pėrditshėm latent i tyre pėr kryerjn e “destinimeve speciale” me karakter diversant dhe subversi nė territorin e saj. Indikator tjetėr, qė paralajmėron shpėrthimin e njė konflikti tė ri tė armatosur pėr ta invaduar Kosovėn, janė edhe kritikat, kushtėzimet, diktati dhe ndėrhyrjet e vazhdueshme tė politikės dhe propagandės luftarake tė Beogradit kundėr UNMIK-ut, KFOR-it dhe Qeverisė sė Kosovės (si pretekest, pėrdorin vonesėn e kthimit tė organizuar tė “refugjatėve” serbomalazezė, tė cilėt shumica prej tyre e kanė braktisur Kosovėn, jo pse kanė qenė tė diskriminuar nga shqiptarėt, por pse dirket dhe indirekt kanė qenė tė involvuar nė kryerjen e krimeve gjenocidale ndaj shqiptarėve, dhe se kanė plaēkitur dhe djegur me mijėra shtėpi tė tyre nė Kosovė.
 
Prandaj, ligjėrisht, tė gjitha ata serbomalazezė, tė quajtur “refugjatė” nga SMZ-ja, qė mbi ēfarėdo baze kanė kryerė krime ndaj shqiptarėve, nuk kanė kurrfarė tė drejte tė kthehen nė Kosovė, por duhet tė nxirren para Tribunalit tė Hagės). I gjithė ky spektėr i politikės kėrcėnuese dhe i demokracisė luftarake tė SMZ-sė kundėr interesave jetike tė shqiptarėve dhe tė Kosovės, nuk premton asgjė tė mirė, as pozitive nė planin e arritjes sė kompromisit me Unionin Serbomalazez, kur ėshtė fjala pėr zgjidhjen e drejtė tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Pėrkundrazi, SMZ-ja duke u mbėshtetur nė forcėn e  epėrsisė ushtarake, dhe nė premtimet e aranzhmaneve tė reja tė armatimeve me disa vende tė huaja, vazhdon ta shtojė buxhetin e saj ushtarak, gatishmėrinė, pėrkatėsisht stėrvitjen permanente tė forcave tė saj tė armatosura, blerjen e pajsijeve  dhe tė armatimeve ushtarake mė moderne, tė cilat, s’ka dyshim se, po qe se  krijohet, sado e vogėl qoftė ndonjė “mundėsi hapėsinore”, ajo sėrish do tė marshojė nė okupimin e Kosovės, sikurse mė 28 mars 1989, dhe fare nuk pėrjashtohet mundėsia, se pėr kėtė “luftė finale” me shqiptarėt, do t’i pėrdorė edhe armėt kimike, tė cilat i ka “eksperimentuar” kundėr shqiptarėve qysh nė vitin 1987.
 
Duke marrė nė konsideratė, shfqajen e njė rreziku (tė cilėn momentalisht politika shqiptare, as qė ėshtė duke e ėndėrruar, duke ushqyerė iluzione se Serbia dhe Mali i Zi “kanė ngordhur” si fuqi mbizotėruese ushtarake nė Ballkan) tė kėtillė nga invazioni ushtarak, dhe pėrdorimi i armėse kimike tė SMZ-sė, Kuvendi i Kosovės, duhet tė nxjerrė rezolutėn, qė pėrmes saj tė kėrkojė nga SHBA-ja dhe bashkėsia ndėrkombėtare, qė tė marrin hapa konkret (sikurse nė rastin e Irakut)  dhe urgjentė pėr ēarmatin e konglomeratit shtetėror serbomalazez.
 
Pa dyshim, kjo kėrkesė e zyrtarizuar nga Kuvendi i Kosovės, do tė gjente pėrkrahje edhe nga OKB-ja, mbase ėshtė nė frymėn e Konventės ndėrkombėtare mbi ndalimin, prodhimin, depozitimin e armės bakteriologjike(biologjike) dhe tė armės toksikologjike, dhe mbi asgjėsimin e saj, e miratuar nga Asamblea e Pėrgjithshme e Kombeve tė Bashkuara, mė 1972. Hėpėrhė, ushtrimi i kėsaj kėrkese OKB-sė, do tė ishte aduti mė i qėndrueshėm dhe mė racional i diplomacisės sonė, qė balancėn ta kthejė nė favor tė sė vėrtetės ndaj Kosovės dhe shqiptarėve, duke treguar nė kėtė mėnyrė se politika shqiptare nuk ėshtė e pėrqėndruar, as e involvuar nė asnjė “projekt” tė brendshėm, bilateral ose multilateral tė jashtėm pėr ta militarizuar Kosovėn, por ėshtė pėrcaktuar qė me dialog dhe me rrugė paqėsore, tė zgjidhė statusin e pavarėsisė dhe tė sovranitetit tė saj shtetėror. Pa ēarmatimin e SMZ-sė nga armėt kimike, si dhe armatimet e tjera tė pakufizuara jo tė ligjshme,  realisht nuk mund tė pritet se, do tė krijohet  ndonjė klimė e pėrshtatshme, dhe e pranueshme pėr zhvillimin e dialogut dhe tė detantit ndėrmjet Kosovės dhe Unionit Serbomalazez.
 
Nė pėrputhje me objektivat dhe me kriteret e agjendave paqėsore demokratike, integruese dhe  zhvillimore tė Rendit tė Ri Botėror dhe tė Kombeve tė Bashkuara, ėshtė e domosdoshme, qė edhe shtetet e Gadishullit Ballkanik, tė lirohen nga bagazhi ideologjik  dhe tendencat e rikthimit nė periudhėn e luftės sė ftohtė tė konfrontimit bllokist, dhe tė garės nė armatime, garė kjo, nė tė cilėn sėrish mė sė shumti do tė goditeshin interesat vitale kombėtare dhe shtetėrore tė Shqipėrisė Etnike, e sė kėndejmi edhe tė Kosovės. Prandaj, pėr tė skapulluar Ballkanin nga recidivat e politikės sė rivalitetit tė sferave tė interesit Lindje- Perėndim, ėshtė e domosdoshme, qė pikėsėpari tė bėhet demilitarizimi i tij, duke filluar sė pari me Unionin Serbomalazez, sepse nė kėtė mėnyrė, do tė arrihej mė lehtė ekuilbri i paqes dhe i sigurisė nė pėrmasa ballkanike. Pa evititimin e rrezikut potencial tė faktorit mbizotԯrues ushtarak serbomalazez nė rajon, tė gjitha pėrpjekjet pėr vendosjen e paqes dhe tė stabilitetit ekonomik, politik dhe ushtarak, do tė ngelin vetėm pėrpjekje nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare.
Lind pyetja se nė ēfarė mėnyre mund tė ndikojė zhvilli ekonomik dhe proceset integruese demokratike jo vetėm nė forcimin e sigurisė nė kuptimin rajonal ballkanik, por edhe nė atė mė tė gjerė ndėrkombėtar? – Sė pari, i shikuar nė kuptimin kompleks, procesi i zhvillimit, si  ekonomik, shoqėror, integrues, demokratik , kulturor dhe pluralist ndėretnik – forcon qėndrueshmėrinė e brendshme tė ēdo komuniteti kombėtar, qė ėshtė njė nga premisat dhe tiparet thelbėsore tė forcimit tė qėndrueshmėrisė dhe tė sigurisė sė pėrgjithshme tė bashkėsisė ndėrkombėtare. Sė dyti, ndikon pozitivisht nė zbutjen e pengesave ndėrmjet vendeve tė zhvilluara dhe vendeve nė zhvillim, si dhe nė demokratizimin dhe baraspeshimin e marrėdhėnieve ekonomike ndėrkombėtare, tė cilat janė faktorė relevantė, qė ndikojnė nė konsolidimin e sigurisė rajonale dhe ndėrkombėtare. Sė treti, nė kuptimin mė tė gjerė civilizues, zhvillimi ėshtė levė e fuqishme pėr forcimin e ndėrvarėsisė sė botės, duke u mbėshtetur nė lirinė dhe barazinė e ndėrsjellė tė tė gjithė popujve. Prandaj, liria dhe zhvillimi janė  baza themelore e proceseve  tė mirėfillta demokratike  dhe integruese si nė kuptimin rajonal, ashtu edhe nė atė ndėrkombėtar. Pa liri dhe zhvillim nuk mund tė ketė as mėvetėsi ekonomike, demokraci, pluralizėm e as pavarėsi politike.
 
* Autori ėshtė bashkėpunėtor shkencor i “American Diplomacy”, North Carolina, USA.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.