20.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte, 20 maj 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Vendimi i Shtajnerit pengon qasjen e institucioneve tė Kosovės nė strukturat evropiane

 • Zyrtarėt e KFOR-it bėnė tė ditur largimin e trupave paqeruajtėse ruse nga Kosova

 • Ēėshtja e mbrojtjes sė dėshmitarėve tė proceseve gjyqėsore ėshtė shqetėsuese, tha Paskal Fieski

 • L.Haziri i thotė "jo" nė Kėshillin e Evropės decentralizimit mbi baza etnike nė Kosovė

 • Shėndetėsia primare e Mitrovicės me tri autoambulanca tė pajisura me aparaturėn e nevojshme

 • Ministria e Arsimit thotė se nuk ka informacione tė plota pėr grevistėt nėse ata janė studentė tė UP apo jo

 • Drejtori i Qendrės sė Studentėve nuk e ka ndėrmend tė tėrhiqet nga detyra

 • Kėshilli i Ministrave tė BE-sė shpreh keqardhje pėr miratimin e Rezoluatės pėr vlerat e luftės nga Parlamenti i Kosovės

 • Komandanti i trupave amerikane thotė se nė Kosovė ka ende raste tė izoluara tė dhunės

 • Pėr situatėn e krijuar nė Kosovė do tė bėhet fjalė edhe sot nė Bruksel

 • Komisioni Parlamentar pėr Marrėdhėnie Ndėrkombėtare kėrkon tė mos pengohet komunkimi me botėn

 • Policia e UNMIK-ut konstaton se shkalla e vrasjeve me motive etnike ka shėnuar rėnie tė dukshme

 • Gjilas: Serbia po e humb Kosovėn

 • Nė Tiranė organizohet seminari pėr trajnimin e mėsuesve me temėn "Edukimi pėr tė drejtat e njeriut"

 • Ministria serbe e policisė e quan gėnjeshtėr deklaratėn e zv.kryeministrit serb Ēoviq

 • Zgjatet pėr disa muaj gjyqi i Millosheviqit

 • Qeveritarėt aktualė serbė janė tė lidhur me krimin e organizuar

 • Krerėt e partive tė djathta shqiptare e kundėrshtuan deklaratėn e kryeministrit Nano se komuniteti ēam nuk ėshtė etnik

 • Nė Shqipėri PS dhe PD pėrfundojnė hartimin e paketės sė reformės zgjedhore

 • Greqia kėrkon nga BE mė shumė pėr Ballkanin

 • Hetimet e shpėrthimeve nė Kazablankė kanė identifikuar 14 sulmues dhe lidhjen e tyre me “terrorizmin ndėrkombėtar”

 • Nė njė kampin tė refugjatėve palestinezė nė Liban janė vrarė 8 veta dhe janė plagosur dhe 25 tė tjerė

 • Tajvani ka raportuar sot edhe pėr 39 raste tė reja tė SARS-it

 • Katėr marinsa amerikanė kanė humbur jetėn kur helikopteri i tyre ėshtė rrėzar nė Irak

 • Nga njė shpėrthim nė qendėr tė Ankarasė ėshtė vrarė njė person

 • Bush: SHBA-tė po bėjnė pėrparim nė luftėn kundėr terrorizmit

 • Rezolutė e re nė OKB pėr Irakun

 • Katėr tė vdekur nė sulm tė ri nė Izrael

 • Forca e BE-sė e gatshme, por e kufizuar


 
Vendimi i Shtajnerit pengon qasjen e institucioneve tė Kosovės nė strukturat evropiane
 
Prishtinė, 20 maj 2003 - Nė seancėn e ardhshme tė Kuvendit tė Kosovės nė rend dite do tė jetė shqyrtimi i projektligjit pėr qasjen e dokumenteve zyrtare, atij pėr regjistrimin e popullsisė dhe ekonomive familjare si dhe projektligji pėr plehėrat artificiale, u tha pas mbledhjes sė sotme tė Kryesisė sė Kuvendit.

Ndėrkaq Fatmir Sejdiu anėtar i Kryesisė, duke komentuar vendimin e shefit tė UNMIK-ut Mihael Shtajner pėr anulimin e pjesėmarrjes sė pėrfaqėsuesve tė institucioneve tė Kosovės nė takimet ndėrkombėtare shpreson se kjo nuk do tė pengojė pjesėmarrjen e Kosovės nė integrimet evroperėndimore.
 
Por vendimi i Shtajnerit pengon qasjen e institucioneve tė Kosovės nė strukturat evropiane. "Dėshirojmė qė kjo tė mos marrė pėrmasa thjesht tė atilla qė do tė pengojnė gravitimin e mėtejshėm tė Kosovės nė integrimet e pėrgjithshme tė saj nė rrjedhat evropiane", tha z.Sejdiu.
 
Ai shtoi se duhet bashkėbiseduar me kuvendin pėr tė ecur bashkė pėrpara me ndėrkombėtarėt nė rrjedhat e reja. Njėherit a kėrkoi mė shumė mirėkuptim nga ndėrkombėtarėt pėr rolin e kuvendit, duke e quajtur tė drejtė rezolutėn e miratuar javėn e kaluar nga Kuvendi i Kosovės.
 
 
Zyrtarėt e KFOR-it bėnė tė ditur largimin e trupave paqeruajtėse ruse nga Kosova
 
Prishtinė, 20 maj 2003 - Zyrtarėt e KFOR-it bėnė tė ditur largimin e trupave paqeruajtėse ruse nga Kosova gjatė javėve tė ardhshme. Pėrfundimisht trupat ruse duhet tė largohen nga Kosova deri mė 1 gusht kėtij viti.
 
Zyrtarėt e KFOR-it thanė se janė duke punuar me kontigjentin paqeruajtės rus pėr pranim-dorėzimin e objekteve dhe hapėsirave tė pėrgjegjėsive tė kėtyre trupave.

Zėdhėnėsi i KFOR-it Geri Benister Grin tha se trupat ruse do tė tėrhiqen deri nė fund tė kėtij muaji nga komanda e sigurisė nė aeroportin e Prishtinės. Ndėrkaq funksionet dhe shėrbimet e tjera tokėsore do tė merren nėn kontrollin e forcave paqeruajtėse tė administratės ndėrkombėtare nė muajin qershor.

Tė premtėn e ardhshme Komiteti ndėrkombėtar ushtarak, institucioni mė i lartė politik-ushtarak nė NATO, do tė vizitojė Shtabin qendror tė KFOR-it nė Kosovė.

Zyrtarėt e KFOR-it kritikuan shkrimet e njė gazete tė Prishtinės, ("Zėri") e cila sipas zėdhėnėsit nė njė artikull tė saj ka provuar tė ndajė komunitetin nė Kosovė me artikuj konfrontues me akuza tė paqena.

Poashtu zyrtarėt veēuan kritikat qė i janė bėrė shefit tė UNMIK-ut Mihael Shtajner, kinse ai ka qenė i detyruar tė pėrkrahė vendimin e komandantit tė KFOR-it Fabio Mini tė pėrkrahė vendimin pėr suspendimin e trajnimit jashtė vendit tė pjesėtarėve tė TMK-sė.

Zėdhėnėsi Grin kėto metoda i quajti tė vjetra dhe tė cilat nuk kanė vend nė Kosovėn e re. Ai tha se komandanti i KFOR-it nuk do tė reagojė pėr shkrime tė tilla qė provokojnė konflikte personale, duke i quajtur kritika destruktive dhe tė cilat dėmtojnė komunitetin nė Kosovė dhe imazhin e Kosovės nė botė.
 
Forcat paqeruajtėse do tė pėrdorin ligjin dhe masat e tjera tė nevojshme kundėr atyre qė tentojnė tė destabilizojnė Kosovėn, ofendojnė apo pėrēajnė popullatėn e kėtueshme.
 
 
Ēėshtja e mbrojtjes sė dėshmitarėve tė proceseve gjyqėsore ėshtė shqetėsuese, tha Paskal Fieski
 
Prishtinė, 20 maj 2003 - Shefi i OSBE-sė nė Kosovė Paskal Fieski sot i dorėzoi Gjykatės Supreme tė Kosovės raportin e pestė pėr funksionimin e sistemit gjyqėsor penal nė Kosovė.
 
Si pikė kryesore nė raport konstatohet ēėshtja e mbrojtjes sė dėshmitarėve tė proceseve gjyqėsore dhe kjo ėshtė shqetėsuese pėr gjyqėsinė kosovare, tha zoti Fieski.

"Besojmė se mbrojtja e dėshmitarėve do tė jetė njė ēėshtje shumė e rėndėsishme pėr gjykatėsit e Kosovės pėr shkak se pėrditė e mė shumė po shtohen rastet e krimit tė organizuar", tha ai.
 
"Nėse vėshtrojmė se ēka ka ndodhur muajve tė fundit, konstatojmė se ėshtė shqetėsues fakti se niveli i kėrcėnimeve ndaj dėshmitarėve ėshtė nė rritje. Ne duhet tė angazhohemi pėr minimizimin e opinionit kosovar se sistemi gjyqėsor nė Kosovė nuk ėshtė nė gjendje tė vendosė rendin e ligjin", tha Fieski.

Mirėpo raporti i OSBE-sė konstaton edhe pėrmirėsim tė dukshėm tė funksionimit tė sistemit gjyqėsor nė Kosovė.

Nga ana e tij kryetari i Gjykatės Supreme tė Kosovės Rexhep Haxhimusa tha se ky raport ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr ndėrtimin e njė sistemi gjyqėsor funksional.
 
Sipas tij, procedurat e gjyqėsorit po arrijnė standardet dhe mekanizmat tė cilat mundėsojnė njė efiēiencė tė funksionimit tė gjyqėsorit, si pushtet i veēantė, i ndarė, i paanshėm, i cili po tregon njė rezultat pėrditė e mė tė mirė.

Ky raport ėshtė hartuar nga monitoruesit e 0SBE-sė nė bashkėpunim me Departamentin e Drejtėsisė tė UNMIK-ut.
 
 
L.Haziri i thotė "jo" nė Kėshillin e Evropės decentralizimit mbi baza etnike nė Kosovė
 
Strasburg, 20 maj 2003 - Lutfi Haziri, kryetar i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės dhe kryetar i komunės sė Gjilanit, i cili po merr pjesė nė takimin e dytė vjetor tė autoriteteve lokale tė Europės Juglindore, qė po mbahet nė Strasburg tė Francės, tha se Kosova nuk ėshtė kundėr decentralizimit tė pushtetit, siē mund tė kuptohet ndonjėherė nga reagimet e ndryshme nė opinion, por ajo ėshtė kundėr decentralizimit mbi baza etnike, sepse njė proces i tillė do tė ishte i dėmshėm pėr tė ardhmen e kėtij vendi.

Kėtė deklaratė, z. Haziri e bėri nė sesionin e kryetarėve tė asociacioneve nacionale, nė cilėsinė e pėrfaqėsuesit tė pushtetit lokal tė Kosovės, ku ai po merr pjesė bashkė me z.Ilir Mustafa, nga shoqata "Sė bashku pėr Kosovėn" (Kosova Asamble), qė ėshtė partnere implementuese e programit pėr Demokraci Lokale tė Kėshillit tė Evropės.

Njė raport rreth pėrgatitjeve pėr procesin e reformave nė administratėn lokale tė Kosovės, e ka paraqitur pėrfaqėsuesi i Kėshillit tė Evropės nė Kosovė, z. Xhorxh Bergun, zėvendės i ambasadorit Karlo Ēivilieti, ndėrsa kjo ēėshtje ėshtė diskutuar pastaj edhe nga pjesėmarrėsit e takimit nė Strasburg.

Nė fjalėn e tij, z. Lutfi Haziri i ka theksuar nevojat dhe problemet e pushtetit lokal nė Kosovė, ndėrsa i ka vlerėsuar tė papranueshme tendencat pėr ndarje tė administratės lokale mbi parime etnike e politike.
 
Reformat duhet tė bazohen nė nevojat reale tė Kosovės, pėr ta shtrirė sa mė afėr qytetarėve tė saj, njė administratė qė do tė jetė njėsoj nė shėrbim tė tė gjithėve, pa dallime e favorizime mbi motive tjera etnike, politike apo racore, ka thenė ai.

Lutfi Haziri i ka deklaruar pėrmes telefonit bashkėpunėtorit tonė se Kėshilli i Evropės, edhe njėherė e ka
 
konfirmuar mbėshtetjen e vet pėr politikėn lokale nė Kosovė, duke kundėrshtuar njėkohėsisht ēdo lloj decentralizmi mbi baza etnike ose ndarje tė pushtetit lokal mbi forma tjera joreale pėr Kosovėn.

Kryesuesi i takimit, z. Sofianski, kryetar i Sofjes, pastaj z. M. Owens, raportues i Kėshillit tė Evropės e tė tjerė, kanė ēmuar lart progresin e arritur nė Kosovė si dhe rolin e kontributin e Asociacionit tė Komunave tė Kosovės pėr avancimin e pushtetit lokal.
 
 
Shėndetėsia primare e Mitrovicės me tri autoambulanca tė pajisura me aparaturėn e nevojshme
 
Mitrovicė, 20 maj 2003 - Drejtoresha e Drejtorisė pėr Shėndetėsi dhe Mirėqėnie Sociale, dr. Sadije Asllani-Bilalli ka njoftuar se pėr nevojat e shėndetėsisė primare nė komunė, kanė arritur tri autoambulanca tė reja tė prodhimit francez "Reno", tė pajisura me aparaturėn e nevojshme komplete.
 
Mjetet nė shumė prej mbi 85.000 euro pėr blerjen e kėtyre tri autoambulancave janė siguruar nga buxheti komunal i shėndetėsisė.

Dy nga kėto autoambulanca janė dedikuar pėr shėndetėsinė primare nė pjesėn jugore tė komunės, ndėrsa e treta pėr shėndetėsinė primare nė pjesėn veriore tė komunės.

Me sigurimin e kėtyre tri autoambulancave, janė pėrmirėsuar dukshėm kushtet pėr intervenim tė shpejtė nė transportimin e pacientėve deri te mjeku nė shtėpinė e shėndetit dhe mėtutje nė klinikat e Fakultetit tė Mjeksisė nė Prishtinė.
 
 
Ministria e Arsimit thotė se nuk ka informacione tė plota pėr grevistėt nėse ata janė studentė tė UP apo jo
 
Prishtinė, 20 maj 2003 - Ministria e Arsimit, Shkencės dhe e Teknologjisė sė Kosovės nė njė komunikatė pėr opinion thekson se nuk ka informacione tė plota pėr grevistėt nėse ata janė studentė tė Unviersitetit tė Prishtinės apo jo. Njė numėr i konsiderueshėm i tyre nuk figurojnė nė listat e studentėve tė Universitetit tė Prishtinės.
 
Andaj ekziston dyshimi i bazuar se bartės dhe nxitės tė grevės sė studentėve janė grupe dhe individė jashtuniversitarė. Ministria sot do tė publikojė masat emergjente dhe ato afatgjata qė do tė ndėrmarrė si nė aspektin e sanimit teknik tė situatės nė menzėn e studentėve, ashtu edhe do tė propozojė masa tė pėrgjegjėsisė eventuale pėr fajtorėt qė gjenden pėr gjendjen e krijuar.

Ministria e Arsimit u bėn apel studentėve grevistė qė menjėherė tė ndėrprejnė grevėn dhe t'i kthehen jetės normale studentore. Ndėrkaq, studentėve tė tjerė jogrevistė u bėn apel qė tė mos bien nėn ndikimin e emisarėve tė ndryshėm, tė cilėt me forma presioni dhe shantazhe, provokojnė studentėt e tjerė, qė t'i bashkangjiten grevės sė studentėve grevistė.
 
 
Drejtori i Qendrės sė Studentėve nuk e ka ndėrmend tė tėrhiqet nga detyra
 
Prishtinė, 20 maj 2003 - Studentėt grevistė thonė se nuk do tė heqin dorė nga kėrkesa e tyre pėr dorėheqjen e drejtorit tė Qendrės sė Studentėve, duke e parė atė si fajtorin kryesor pėr helmimin e tyre. Nė anėn tjetėr Rektorati i Universitetit tė Prishtinės dhe Ministria e Arsimit kėrkojnė ndėrprerjen e grevės.

Mirėpo, drejtori i Qendrės sė Studentėve Nazmi Halimi nuk e ka ndėrmend tė tėrhiqet nda detyra.
 
Ai i ka deklaruar BBC se fjala ėshtė pėr njė fushatė tė sprovuar tė disa personave nė Unionin e Pavarur tė Studentėve dhe tė kreut tė kėtij Unioni z. Gani Morina, qė ta sulojnė atė dhe nuk ėshtė fjala pėr pėrgjegjėsi objektive. "Unė shpreh brengosjen time pėr tė gjithė ata qė solidarizohen me z, Morina dhe jam i interesuar qė atyre mos t'u ndodhė asgjė edhe nė kėtė moment.
 
Mirėpo, formėn dhe fushatėn e tij nuk mund ta pranoj, sepse kam pėrgjegjėsi institucionale dhe jamė njėri ndėr personat, i cili do tė kontribuojė shumė qė kjo ēėshtje tė jetė vetėm institucionale", ka thėnė z. Halimi.
 
 
Kėshilli i Ministrave tė BE-sė shpreh keqardhje pėr miratimin e Rezoluatės pėr vlerat e luftės nga Parlamenti i Kosovės
 
Bruksel, 20 maj 2003 - Kėshilli i Ministrave tė BE-sė ka kritikuar ashpėr Rezolutėn e Kuvendit tė Kosovės nė mbrojtje tė vlerave tė luftės dhe i dha pėrkrahje tė plotė idesė sė kryeadministratorit Shtajner pėr mospjesėmarrje tė liderėve tė Kosovės kėtė javė nė Bruksel dhe nė Ohėr.

Nė kėtė takim tė Kėshillit tė Ministrave u theksua se institucionet e Kosovės, duhet tė kenė kujdes dhe tė mos kapėrcejnė kompetencat e tyre.
 
Nga Brukseli njoftohet se ministrat e jashtėm tė BE-sė duket se po shqyrtojnė mundėsinė qė ta thellojnė edhe mė shumė masėn e ndėshkimit, duke anuluar edhe pjesėmarrjen e udhėheqėsve tė Kosovės nė samitin e kryetarėve tė shteteve dhe qeverive tė vendeve evropiane qė do tė mbahet nė Selanik tė Greqisė mė 20 qershor.
 
Nė konkluzionet e Kėshillit tė ministrave tė BE-sė kushtuar Ballkanit nė pjesėn ku trajtohet gjendja nė Serbi dhe forcimi i marrėdhėnieve tė saj me Malin e Zi pėrfshihej nė njė kapitull tė veēantė, ndėrkaq Kosova bėnte pjesė nė kapitullin e pėrbashkėt Serbi - Mali i Zi - Kosovė.

Nė konkluzionet pėrfundimtare pėr Kosovėn ndėr tė tjera thuhet se BE-ja u bėn thirrje tė gjitha palėve qė tė heqin dorė nga ndėrmarrja e nismave tė njėanshme qė mund tė dėmtojnė stabilitetin nė rajon.
 
Me kėtė rast Kėshilli i Ministrave tė BE-sė shpreh keqardhjen e tij ndaj miratimit nė Parlamentin e Kosovės i Rezolutės pėr vlerat e luftės, duke e konsideruar atė si "pėrēarėse dhe mospėrfillėse" ndaj politikės sė ripajtimit dhe kėshillon klasėn politike nė Kosovė tė pėrqėndrohet nė kompetncat e saj.
 
 
Komandanti i trupave amerikane thotė se nė Kosovė ka ende raste tė izoluara tė dhunės
 
Bonstill, 20 maj 2003 - Komandanti i trupave amerikane, gjenerali Daniel Kif thotė se nė Kosovė ka ende raste tė izoluara tė dhunės qė mund ta dėmtojė demokracinė e brishtė, duke u bėrė thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė kundėrshtojnė veprimet kriminale, veprime kėto qė duan ta kthejnė Kosovėn nė tė kaluarėn.
 
Ai i bėri kėto komente nė konferencėn e djeshme me gazetarė nė kampin e forcave amerikane nė kampin "Bondstill" afėr Ferizajt. Sipas tij, gjendja e sigurisė nė zonėn lindore tė Kosovės ėshtė e qėndrueshme, por shtoi se aktet kriminale mund ta dėmtojnė demokracinė edhe ashtu tė brishtė nė Kosovė.

Ai u bėri thirrje qytetarėve qė t'i kundėrshtojnė kėto veprime pėr hir tė sė ardhmes sė Kosovės. Nė kėtė kontekst gjenerali Kif dėnoi vrasjen e pjesėtarit tė komunitetit serb nė rrethana tė pasqaruara nė fshatin Vėrboc tė komunės sė Vitisė.

Ai shtoi se gjatė kėtij vitin nė zonėn e lindjes e cila kontrollohet nga forcat amerikane kanė ndodhur shumė pak raste tė dhunės qė do tė ishin normale pėr shumė vende tė rajonit, mirėpo sipas tij ato duken mė tė rėnda pėr shkak tė demokracisė ende tė brishtė nė Kosovė. Gjenerali Kif tha se situata e sigurisė megjithatė ėshtė shumė mė e mirė se sa nė tė kaluarėn.

Komandanti i trupave amerikane hodhi poshtė pohimet e zėvendėskryeministrit serb Ēoviq sipas tė cilit ish-udhėheqėsi i kryengritėsve shqiptarė tė Luginės sė Preshevės Shefket Musliu po mbahet nė kampin "Bonstell" pėr t'u stėrvitur me trupat amerikane pėr veprimtari terroriste. Ai hodhi poshtė ēdo mundėsi qė arrestimi i z. Musliut tė ketė ndonjė lidhje me fletarrestin e lėshuar nga autoritetet serbe.
 
 
Ministria serbe e policisė e quan gėnjeshtėr deklaratėn e zv.kryeministrit serb Ēoviq
 
Beograd, 20 maj 2003 - Ministria serbe e Punėve tė Brendshme dhe Shėrbimi sekret serb e kanė quajtur gėnjeshtėr deklaratėn e zv.kryeministrit serb Nebojsha Ēoviq se udhėheqėsit e vrarė tė klanit tė Zemunit, Dushan Spasojeviq dhe Milorad Lukoviq kanė marrė pjesė nė arrestimin e Sllobodan Millosheviqit.

Nė njė komunikatė tė pėrbashkėt thuhet se pasoja e kėsaj gėnjeshtre ėshėt teza se shėrbimi sekret dhe policia kanė bashkėpunuar nė mėnyrė aktive me Lukoviqin dhe Spasojeviqin edhe gjatė mandatit tė qeverisė sė tashme republikane qė gjė ėshtė akuzė serioze tė cilėn duhet dėshmuar, duke e quajtur njėherit trillim tė rėndė e cila paraqet vepėr penale, thuhet nė kėtė komunikatė duke kėrkuar nga Ēoviqi qė menjeherė tė ofprojė prova pėr kėtė.
 
 
Zgjatet pėr disa muaj gjyqi i Millosheviqit
 
Hagė, 20 maj 2003 - Gjykatėsit nė Gjykatėn Ndėrkombėtare pėr Krimet e Luftės nė Hagė i kanė dhėnė mė shumė kohė prokurorėve pėr tė paraqitur padinė e tyre ndaj ish-presidentit jugosllav Sllobodan Millosheviq.

Prokurorėve u janė dhėnė 100 ditė gjykimi shtesė. Fillimisht, prokurorėve u ishte dhėnė kohė deri mė 16 maj pėr tė pėrfunduar rastin e tyre qė lidhet me akuzat pėr gjenocid dhe krime kundėr njerėzimit.

Ata kishin kėrkuar mė shumė kohė, pėr tė vazhduar deri nė shkurt tė vitit tė ardhshėm, por gjykatėsit thanė se kjo gjė do ta bėnte gjyqin tepėr tė gjatė e tė lodhshėm dhe u kėrkuan prokurorėve pėr ta pėrfunduar rastin e tyre deri nė fund tė vitit.

Millosheviēit do t'i jepet e njėjta kohė pėr tė paraqitur rastin e tij, qė pritet tė shkojė deri nė vitin 2005.
Nė fund mund tė dalė qė ky tė jetė procesi mė i gjatė para kėsaj gjykate.
 
 
Pėr situatėn e krijuar nė Kosovė do tė bėhet fjalė edhe sot nė Bruksel
 
Bruksel, 20 maj 2003 - Pėr situatėn aktuale nė Kosovė do tė bėhet mė shumė fjalė edhe sot nė Bruksel, ku nė njė takim tė BE-sė do tė marrė pjesė edhe kryeadministaratori Mihael Shtajner.
 
Ėshtė paraparė qė Shtajner tė bisedojė me krerėt e BE-sė Havier Solanin dhe Kris Patenin, ku temė kyēe do tė jenė pasojat e miratimit tė Rezolutės pėr mbrojtjen e vlerave tė luftės nė Parlamentin e Kosovės.
 
Ndėrkaq, tė mėrkurėn Shtajner do t'i drejtohet Kėshillit tė Pėrhershėm tė NATO-s, ku ai do tė paraqesė qėndrimet e tij rreth situatės sė sigurisė nė Kosovė.
 
 
Komisioni Parlamentar pėr Marrėdhėnie Ndėrkombėtare kėrkon tė mos pengohet komunkimi me botėn
 
Prishtinė, 20 maj 2003 - Komisioni Parlamentar pėr Marrėdhėnie Ndėrkombėtare nė mbledhjen e udhėhequr nga Sabri Hamiti, kryetar, e ka vlerėsuar shumė tė vlefshėm seminarin e pėrbashkėt dyditor me parlamentarėt holandez, rreth zhvillimeve demokratike nė Kuvend i cili gjatė tetorit do tė vazhdojė nė Holandė.
 
Komisioni, ndėrkaq ka shprehur keqardhje pėr bllokimin e udhėtimit tė pėrfaqėsuesve tė katėr partive politike nė sesionin e majit tė Parlamentit Evropian nė Bruksel.

Nė kėtė mbledhje ėshtė thėnė se suksesi i UNMIK-ut nė Kosovė mund tė rritet duke ndihmuar komunikimin e parlamentarėve dhe jo duke bllokuar atė. Komisioni e sheh tė domosdoshme qė nė Samitin e Selanikut tė BE-sė tė marrin pjesė pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės, qoftė nė kuadėr tė delegacionit tė UNMIK-ut, qoftė si delegacion i veēantė.
 
Komisioni mbėshtet iniciativat e fundit nė Kongresin dhe nė Senatin amerikan lidhur me statusin politik tė Kosovės dhe mėnyrėn e realizimit tė tij.
 
 
Policia e UNMIK-ut konstaton se shkalla e vrasjeve me motive etnike ka shėnuar rėnie tė dukshme
 
Prishtinė, 20 maj 2003 - Shkalla e vrasjeve me motive etnike sipas policisė sė UNMIK-ut ka shėnuar rėnie tė dukshme krahasuar me vitet e mėparshme. Sipas statistikave tė policisė gjatė kėtij viti nė Kosovė nga 23 vrasje, ėshtė shėnuar vetėm njė vrasje e pjesėtarėve tė minoritetit serb dhe sipas policisė as pėr kėtė vrasje ende nuk dihet nėse ėshtė e motivuar etnikisht.

Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Beri Fleēėr tha se ende nuk dihet as motivi e as kryesi i vrasjes sė njė serbi nė Vėrboc atė Vitisė. "Viktima vėrtetė ėshtė serb, por ėshtė ende herėt pėr tė kualifikuar si vrasje me motive etnike", tha zėdhėnėsi Fleēėr. Ai shtoi se me kalimin e kohės po shėnohet ftohja e urrejtjes dhe pasioneve ndėrmjet grupeve tė ndryshme etnike.

Raportet e ndėrkombėtarėve siē ėshtė ai i "Amnesty International" shohin nga e kaluara, por situata tash ka ndryshuar rrėnjėsisht dhe krimet serioze etnike janė shumė tė ralla, ka nėnvizuar Fleēėr.
Policia ndėrkombėtare nė Kosovė i ka mohuar spekulimet nė masmediat serbe se kinse nė trupin e serbit tė vrarė Zoran Mirkoviq, ėshtė gjetur njė material prove tė AKSH-sė, qė dėshmon motivet etnike tė kėsaj vrasje.
 
 
Gjilas: Serbia po e humb Kosovėn
 
Beograd, 20 maj 2003 - Jetė tė pėrbashkėt ndėrmjet serbėve dhe shqiptarėve nuk ka, dhe nga kjo ēėshtje duhet hequr dorė nėse duhet shikuar realisht gjėrat, ka thėnė pėr mediat e Beogradit analisti dhe sociologu Aleksa Gjilas (i biri i disidentit mė tė njohur jugosllav Milovan Gjilas). Sipas tij kjo ėshtė vėshtirė tė pranohet kur dihet se serbėt janė tė lidhur historikisht pėr "Serbinė e vjetėr" (Kosovėn).
 
Gjilasi mendon se nė njė afat tė gjatė kjo nėnkupton se Serbia po e humb Kosovėn. Por edhe vendet e tjera gjatė historisė i kanė humbur territoret e dikurshme, thotė Gjilas, duke marrė si shembull sesi njė ep polak e fillon strofėn "Lituani, atdheu im", apo grekėt qė kanė jetuar nė Azi tė Vogėl, Keninsbergu qė gjendet nė Rusi po ashtu ka qenė qytet i gjermanėve etj.

Gjilas thekson se Beogradi ka marrė premtime nga bashkėsia ndėrkombėtare se Kosova do tė jetė shumetnike, dhe kjo jep tė drejtėn qė tė kėrkohet mbrojtja e plotė tė popullsisė joshqiptare e cila mund tė ketė autonominė dhe sigurimin e vet.

Mirėpo, Kosova ėshtė shumė e pazhvilluar, me shkallė mė tė lartė tė natalitetit nė Evropė, dhe nėse shikohet nga ky kėnd as vendet mė shumė tė zhvilluara nuk do tė mund tė arrinin pėrparim mė tė shpejtė tė atij territori, thotė Gjilas dhe konstaton se nga pikėpamja ekonomike zhvillimi i Serbisė pa Kosovėn ėshtė mė i sigurt.
 
 
Nė Tiranė organizohet seminari pėr trajnimin e mėsuesve me temėn "Edukimi pėr tė drejtat e njeriut"
 
Prishtinė, 20 maj 2003 - Qendra Shqiptare pėr tė Drejtat e Njeriut me seli nė Tiranė, nė kuadėr tė Rrjetit Ballkanik pėr tė Drejtat e Njeriut (BHRN), prej 12 - 14 qershor 2003 organizon nė Tiranė seminarin treditor tė trajnimit tė mėsuesve shqipfolės tė rajonit "Edukimi pėr tė drejtat e njeriut".

Nė kėtė trajnim do tė marrin pjesė nga katėr mėsimdhėnės dhe nga njė pėrfaqėsues tė OJQ-ve qė merren me tė drejtat e njeriut nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi.

Nga radha e mėsimdhėnėsve do tė jenė 2 meshkuj dhe 2 femra tė mėshės deri nė 35 vjeē. Kandidatėt duhet tė japin mėsim nxėnėsve tė moshės 10 - 15 vjeēare nė njėrėn nga kėto lėndė: edukatė qytetare, histori, gjeografi, letėrsi dhe gjuhė shqipe.

Kandidatėt e interesuar nga Kosova pėr pjesėmarrje nė trajnimin nė Tiranė duhet tė paraqiten nė lokalet e KMDLNJ-sė deri mė 24 maj 2003 (e shtune) ose nė nė tel. 038/ 249 006 dhe 038/ 244 029 apo nė tel. mobil 044/ 500 502 dhe 044/112 128, thuhet nė njė njoftim tė Shėrbimit pėr Informim tė KMDLNJ-sė nė Prishtinė.
 
 
Qeveritarėt aktualė serbė janė tė lidhur me krimin e organizuar
 
Beograd, 20 maj 2003 - Guvernatori i Bankės Popullore serbo-malazeze Mlagjan Dinkiq, anėtar i partisė G-17, ka deklaruar se disa anėtarė tė Qeverise serbe janė tė lidhur me kriminalitetin dhe pėr kėtė arsye qeveria nė pėrbėrjen e tanishme nuk mund tė udhėheqė luftėn kundėr krimit tė organizuar. Dinkiq thotė se nė qeverinė serbe bėhen edhe intriga.

Kėto fjalė tė Dinkiqit nė njė mėnyrė i vėrteton edhe z.kryeministri serb Nebojsha Ēoviq, i cili ka thėnė se Dushan Spasojeviq, i quajtur "Shiptar" dhe Mile Lukoviq i quajtur "Kum", udhėheqės tė vrarė tė klanit tė Zemunit, kanė marrė pjesė nė arrestimin e Sllobodan Millosheviqit mė 31 mars tė vitit 2001.

Ēoviq i ka thėnė njė agjencie beogradase tė lajmeve se ai vetė ėshtė takuar disa herė me kreun e njėsistit famėkeq "Beretat e kuqe", Milorad Lukoviq "Legija". Por Ēoviq thotė se me Lukoviqin ėshtė takuar mė pak sesa disa tė tjerė, duke mos saktėsuar se pėr cilėt njerėz ėshtė fjala.
 
Mirėpo, Ēoviq kohė mė parė pat akzuuar zv.kryeministrin aktual serb Ēedomiq Jovanoviq se nė njė rast ka ndėrhyrė nė lirimin e kriminelit tė njohur Dushan Spasojeviq nga burgu.
 
 
Krerėt e partive tė djathta shqiptare e kundėrshtuan deklaratėn e kryeministrit Nano se komuniteti ēam nuk ėshtė etnik
 
Tiranė, 20 maj 2003 - Krerėt e partive tė djathta nė Shqipėri e kanė kundėrshtuar deklaratėn e kryeministrit Fatos Nano se komuniteti ēam nuk ėshtė etnik. Ata e cilėsuan kėtė deklaratė njė spekulim tė radhės tė kryeministrit Nano. Krerėt e partive tė djathta u shprehėn se Nano qėllimisht i paraqet tė djathtėt si armiq tė minoriteteve dhe tė zgjidhet nė mėnyrė institucionale problemi ēam.
 
 
Nė Shqipėri PS dhe PD pėrfundojnė hartimin e paketės sė reformės zgjedhore
 
Tiranė, 20 maj 2003 - Nė Shqipėri dy partitė kryesore, ajo socialiste dhe Partia Demokratike, pėrfunduan hartimin e paketės sė reformės zgjedhore. Dy drejtuesit e komisionit dypalėsh nėnshkruan dje nė zyrėn e OSBE-sė nė Tiranė njė marrėveshje pėr ēėshtjet e mbetura.
 
Paketa me ndryshimet nė kodin zgjedhor ėshtė tashmė e gatshme pėr tė kaluar e plotė nė parlament. Kėto ndryshime u realizuan sipas rekomandimeve tė ODHIR-it, pas zgjedhjeve parlamentare tė vitit 2001.
 
 
Greqia kėrkon nga BE mė shumė pėr Ballkanin
 
Bruksel, 20 maj 2003 - Greqia u ka bėrė thirrje qeverive tė tjera tė BE-sė qė tė bien dakord tė shpenzojnė deri treqind milionė euro mė shumė pėr tė mbėshtetur shtetet ballkanike.

Greqia, e cila ėshtė kryesuese e radhės e BE-sė deri nė fund tė qershorit, dėshiron tė shtojė gjasat e shteteve tė Ballkanit pėr t'u pėrgatitur pėr anėtarėsim nė BE.

Greqia dėshrion qė samiti i radhės i BE-sė nė Selanik nė qershor tė vėrė pesė shtetet e Ballkanit, Shqipėrinė, Bosnjėn, Kroacinė, Maqedoninė dhe Serbinė e Malin e Zi, nė njė kurs tė pakthyeshėm drejt anėtarėsimit nė BE. Pėr momentin, ato pėrshkruhen si kandidatė potencial.

Anėtarėsimi i dhjetė shteteve kryesisht tė Evropės qėndrore nė BE vitin e ardhshėm do tė lėrė 1.8 miliardė euro nė buxhetin vjetor tė caktuar nga BE-ja pėr zgjerim, njofton BBC.
 
 
Hetimet e shpėrthimeve nė Kazablankė kanė identifikuar 14 sulmues dhe lidhjen e tyre me “terrorizmin ndėrkombėtar”
 
Kazablanka, 20 maj 2003 – Hetimet e bombardimeve vetėvrasėse nė javėn e kaluar nė Kazablankė kanė rezultuar me identifikimin e 14 sulmuesve dhe lidhjen e tyre me "terrorizmin ndėrkombėtar", ka bėrė tė ditur ministri i Brendshėm maroken, njofton AFP.
 
Arrestimi i dy terroristėve ka mundėsuar pėrparimin e hetimeve dhe ka zbuluar se 12 sulmues, jo 13 siē ėshtė raportuar, kanė vdekur gjatė sulmeve tė tyre tė premten, ndėrsa dy syresh kanė mbijetuar.
 
Njėri nga sulmuestit ėshtė arrestuar menjėherė pas sulmit dhe pėrgjigjet pėr 28 jetė tė pafajshme, kurse tjetri ėshtė arrestuar tė dielen, ka thėnė ministri Sahel, i cili njėherėsh ka falenderuar shėrbimet e sigurimit tė vendeve mike pėr ndihmėn e dhėnė nė identifikimin e terroristėve.
 
 
Nė njė kampin tė refugjatėve palestinezė nė Liban janė vrarė 8 veta dhe janė plagosur dhe 25 tė tjerė
 
Ain El-Helvih, Liban, 20 maj 2003 - Nė kampin e refugjatėve palestinezė Ain El-Helvih nė jug tė Libanit ėshtė kthyer mė nė fund qetėsia pas njė dite shumė tė pėrgjakshme kur u vranė tetė persona dhe u plagoson edhe 25 tė tjerė, bėn tė ditur sot (e martė) njė burim palestinez, njofton AFP.
 
Anėtarėt e Lėvizjes Fatah tė liderit palestinez, Jaser Arafat, gjashtė pjesėtarė tė sė cilės janė vrarė nė pėrleshjet e tė hėnės ndėrmjet fraksioneve tė ndryshme, kanė nėnshkruar marrėveshjen e armėpushimit me grupin fundamentalist Osbat al- Nour dhe Osbat al-Ansar, tė cilat gjenden nė listėn amerikane tė organizatave terroriste.
 
 
Tajvani ka raportuar sot edhe pėr 39 raste tė reja tė SARS-it
 
Tajpeh, 20 maj 2003 - Tajvani ka raportuar sot (e martė) edhe pėr 39 raste tė reja tė SARS-it, qė ėshtė rekord i ri ditor dhe ngrit numrin e rasteve tė tilla nė 383 sosh, njofton BBCWorld. Pothuajse njė e katėrta e rasteve nė ujėdhesė janė shėnuar nga e diela.
 
Qė kur ėshtė paraqitur nė nėntor nė Kinėn jugore, virusi i SARS-it ua ka marrė jetėn rreth 643 njerėzve nė mbarė botėn dhe ka infektuar mbi 7.800 njėtrėz, kryesisht nė Azi.
 
 
Katėr marinsa amerikanė kanė humbur jetėn kur helikopteri i tyre ėshtė rrėzar nė Irak
 
Qerbela, 20 maj 2003 – Katėr marinsa amerikanė kanė humbur jetėn dje kur helikopteri ityre CH0-46 “Konti i detit” (“Sea Knight”) ėshtė rrėzar nė njė lum tė lundrueshėm afėr Qerbelasė nė Irak, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt e mbrojtjes, njofton Rojter. Zyrtarėt, qė s'kanė dashur tė identifikohen, kanė thėnė se 4 marinsat kanė qenė vetėm nė bordin e helikopterit. Pentagoni s'ka dhėnė detaje pėr shkakun e rrėzimit tė helikopterit, por s'ka indikacione pėr farė incidenti me armė zjarri nga toka.
 
 
Nga njė shpėrthim nė qendėr tė Ankarasė ėshtė vrarė njė person
 
Ankara, 20 maj 2003 – Njė shpėrthim ka ndodhur sot (e martė) nė njė kafe nė qendėr tė kryeqytetit turk, Ankara, duke vrarė kėshtu njė person dhe plagosur edhe njė tjetėr, njofton Rojter. Shkaku i shpėrthimit, ende nuk ėshtė i qartė.
 
Televizioni ka dhėnė pamje tė copave tė xhamave tė thyer tė shtėpive dhe lokaleve tė tjera afariste pėrgjatė rrugės afėr vendit tė ngjarjes.
 
 
Bush: SHBA-tė po bėjnė pėrparim nė luftėn kundėr terrorizmit
 
Uashington, 20 maj 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush tha se Shtetet e Bashkuara po bėjnė pėrparim nė luftėn kundėr terrorizmit, pavarėsisht nga shpėrthimet nė Arabinė Saudite dhe nė Marok, tė cilat shkaktuan 75 tė vrarė.

Presidenti tha se rrjeti ndėrkombėtar terrorist Al-Kaida po shpėrbėhet gradualisht. Ai i bėri kėto komente dje, disa orė para se ambasadori i Arabisė Saudite nė Shtetet e Bashkuara shprehu shqetėsim se sė shpejti mund tė kryhet njė sulm i madh terrorist kundėr vendit tė tij ose Shteteve tė Bashkuara.
 
 
Rezolutė e re nė OKB pėr Irakun
 
Nju Jork, 20 maj 2003 - Rezoluta e re do tė zgjerojė kuadrin kohor tė programit tė OKB-sė naftė-pėr-ushqim qė siguron furnizimet thelbėsore pėr popullin irakian.

Ambasadori britanik nė OKB, Xheremi Grinstok, thotė se projektrezoluta e re mund tė votohet gjatė javės.

"Shpresoj se anėtarėt e tjerė tė Kėshillit do ta shohin se projekt-rezoluta ėshtė pėrmirėsuar nė mėnyrė tė konsiderueshme duke pasqyruar shumė prej shqetėsimeve tė tyre," tha ambasadori britanik.
 
 
Katėr tė vdekur nė sulm tė ri nė Izrael
 
Tel Aviv, 20 maj 2003 - Nė Izrael ka ndodhur tė hėnėn pasdite njė sulm tjetėr vetėvrasės me bombė, i dyti gjatė ditės dhe i pesti brenda dy ditėve tė fundit.

Sulmi ndodhi nė njė qendėr tregtare nė qytetin verior Afula.

Katėr vetė kanė vdekur, pėrfshirė sulmuesin, dhe tė paktėn 30 tė tjerė janė plagosur, disa rėndė.

Autori i sulmit ėshtė identifikuar si njė grua nga Xhenini, qė mendohet se ėshtė anėtare e grupit militant, Xhihadi Islamik.

Dy organizata militante kanė marrė pėrgjegjėsinė pėr kėtė sulm - Xhihadi Islamik dhe Brigada e Martireve 'Al Aqsa'. Tė dyja kėto organizata kanė prani tė fuqishme nė qytetin Xhenin tė Bregut Pėrendimor, i cili ndodhet shumė afėr qytetit Afula.
 
 
Forca e BE-sė e gatshme, por e kufizuar
 
Bruksel, 20 maj 2003 - Bashkimi Evropian thotė se 60.000 trupat e Forcės sė tij pėr Reagim tė Shpejtė janė tė gatshme pėr detyra paqėruajtjeje por ministrave tė mbrojtjes u ėshtė thėnė se duhet bėrė shumė mė shumė pėr ta bėrė forcėn tė efektshme ushtarakisht. Shefi i politikės sė jashtme tė BE-sė, Havier Solana, tha se duhet shqyrtuar me urgjencė nevojat e saj.

Ministrat e mbrojtjes, nė takim nė Bruksel, pranuan se forca ishte e ngarkuar pėr shkak tė boshllėqeve nė aftėsitė ushtarake tė BE-sė.

BBC thotė se forca e BE-sė do tė kishte vėshtirėsi nė ndėrhyrje tė shpejtė, apo nė mbrojtje tė vetvetes nė rast tė pėrkeqėsimit tė papritur tė konfliktit.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.