OPINIONE

   
19.05.2003 - Trepca.net

Pse qohet aq shumė pluhur rreth fotografisė sė presidentit Rugova


   

Kjo armiqėsi partiake e sė majtės politike tregon shumė qartė se ajo ka humbur qysh moti vetėkontrollin e saj politik, si dhe pėr tė fshehur dobėsimin e ndikimit tė saj tė vazhdueshėm politik ndaj njė pjese tė qytetarėve tė Kosovės, tė cilėt i besuan propagandės sė saj tė bėrė mbi kurriz tė luftės ēlirimtare, kjo opozitė e mjerė politike vazhdon tė sabotojė haptazi institucionin mė tė lartė tė Kosovės, Presidentin e Kosovės dr.Ibrahim Rugovėn, pavarėsisht ēmimit qė mund t'i kushtojė procesit real tė shtetėzimit tė Kosovės, proces ky i pavarėsimit tė Kosovės, nė tė cilin po merr pjesė aktive edhe njė pjesė e bashkėsisė ndėrkombėtare e prirė nga mikja e shqiptarėve SHBA-ja.

19 maj 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

 
Tashmė nuk ka asnjė dilemė se fitorja bindėse e subjektit politik Nr.1 tė Kosovės, pra e Lidhjes Demokratike tė Kosovės nė zgjedhet e lira pas ēlirimit tė Kosovės, ishte njė fiasko dhe nokdaun (grusht i rėndė) pėr subjektet e vogla politike tė spektrit tė majtė politik pėrkatėsisht ndaj grupeve politike tė ish-"Qeverisė sė Pėrkohshme", tė pėrfaqsuara sot edhe nė Parlamentin e Kosovės. Kjo fiasko dhe "trullimi" i ish-QPK-istėve u reflektua dhe po vazhdon akoma tė reflektohet qoftė nė skenėn e politikės sė Kosovės apo qoftė edhe nė jetėn e pėrditshme institucionale ku LDK-ja e ka fjalėn kryesore.

Mosgatishmėria e partive opozitare tė spektrit tė majtė pėr tė pranuar realitetin politik respektivisht vullnetin e shumicės sė qytetarėve tė Kosovės ėshtė shprehur nė mėnyra dhe forma tė ndryshme, duke filluar me qėndrime aspak dashamirėse dhe kontradiktore ndaj aktiviteteve tė kuvendeve komunale ku dominon LDK-ja, pa pėrfillur nė asnjė mėnyrė rregullat ligjore dhe institucionale pėr qeverisje. Me kėto veprime kundėrinstitucionale, opozita e majtė politike i ka sjellur dėme tė pakompensueshme institucioneve tė Kosovės nė tė gjitha nivelet e veprimit, duke penguar nė kėtė mėnyrė drejtėpėrdrejtė ndryshimet e mėdha pozitive nė dobi tė qytetarėve tė Kosovės, nė mėnyrė qė dėshtimet e mundshme t'i atribuohen partisė politik nė pushtet, pra LDK-sė.

Si rrjedhim i konflikteve tė paraprogramuara politike nga ana e opozitės majtiste, Kosova u pėrball me shumė vrasje politike ndaj figurave tė shquara tė LDK-sė dhe tė bashkėmendimtarėve tė saj, qė nėnkupton shkuarjen deri nė ekstremizėm edhe tė vetė anėtarėve tė partive tė majta politike kundėr veprimtarėve tė LDK-sė. Kjo armiqėsi partiake e sė majtės politike tregon shumė qartė se ajo ka humbur qysh moti vetėkontrollin e saj politik, si dhe pėr tė fshehur dobėsimin e ndikimit tė saj tė vazhdueshėm politik ndaj njė pjese tė qytetarėve tė Kosovės, tė cilėt i besuan propagandės sė saj tė bėrė mbi kurriz tė luftės ēlirimtare, kjo opozitė e mjerė politike vazhdon tė sabotojė haptazi institucionin mė tė lartė tė Kosovės, Presidentin e Kosovės dr.Ibrahim Rugovėn, pavarėsisht ēmimit qė mund t'i kushtojė procesit real tė shtetėzimit tė Kosovės, proces ky i pavarėsimit tė Kosovės, nė tė cilin po merr pjesė aktive edhe njė pjesė e bashkėsisė ndėrkombėtare e prirė nga mikja e shqiptarėve SHBA-ja.

Tė dhėnat nga terreni njoftojnė se nėpėr disa Kuvende Komunale, qė njihen si organe mė tė larta institucionale tė njė komune tė pavarur, si dhe nėpėr institucione tjera tė niveleve tė ndryshme institucionale akoma mungon fotografia e Presidentit tė Kosovės, e cila ėshtė figurė qendrore e jona qė simbolizon identitetin e shtetit tė Kosovės. Kjo dukuri e shėmtuar tregon qartė pėr nivelin e ulėt tė vetėdijes demokratike tė opozitarėve nėpėr komunat pėrkatėse tė Kosovės, pėr xhelozinė patologjike mbi pėrkatėsinė partiake tė presidentit Rugova, edhe pse ēėshtja e pėrkatėsisė partiake e presidentit tė shtetit do tė duhej tė ishte ēėshtje e dorės sė dytė. Opozitarėt majtistė para se tė denigrojnė figurėn e presidentit tė Kosovės, ata do tė duhej ta dinin se:

a) presidenti i Kosovės pėrfaqson interesat e gjithmbarshme kombėtare tė mbarė popullit shqiptar tė Kosovės;

b) presidenti i Kosovės pėrfaqson shtetin e Kosovės nė raport me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe me kėtė ėshtė edhe identifikimi i parė i shtetit tė Kosovės nė rangun botėror;

c) presidenti i Kosovės ambiciet kombėtare tė Kosovės padyshim i vė mbi interesat partiake tė partisė tė cilės i takon;

d) presidenti i Kosovės ėshtė figurė qė simbolizon homogjenizimin e klasės politike tė Kosovės;

e) presidenti i Kosovės nuk ka pushtet absolut, por pushteti i tij ėshtė shprehje e vullnetit tė lirė tė qytetarėve tė Kosovės.

Ishin pra kėto disa nga parimet themelore qė do tė duhej t'i kishin parasysh tė gjitha subjektet politike, posaēėrisht ato tė spektrit tė majtė politik dhe simpatizuesve tė pakėt tė tyre, tė cilėt po dallohen pėr zhurmėn e tyre neverike kundėr prezencės sė fotografisė sė presidentit Rugova nėpėr objektet dhe institucionet tona zyrtare tė anekėnd Kosovės. Kur ėshtė fjala tek vetėdija shtetėrore, kundėrshtarėt e Rugovės nuk do tė duhej tė vepronin sipas thėnies "pėr shkak tė resė mė vdektė djali"!

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.