19.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne, 19 maj 2003


 

Pėrmbajtja:

 • P.Mur: Kosova nuk do tė bėhet kurrė njė demokraci e qėndrueshme nėse komuniteti ndėrkombėtar vazhdon t'i trajtojė kosovarėt si fėmijė

 • Senatori Bajden kėrkon qė banorėt e Kosovės nėpėrmjet referendumit tė pėrcaktojnė tė ardhmen politike

 • KMDLNJ dėnon vrasjen nė Vėrboc tė Vitisė

 • Nė fshatin Vėrboc tė Vitisė u gjet i vrarė njė serb

 • Nė Prishtinė themelohet Instituti Ligjor i Kosovės

 • Sipas Dr. Dedushajt, helmimi i studentėve ėshtė shkaktuar nga njė bakterie e grupit tė salmonelave

 • Qytetarėt e Kaēanikut paralajmėrojnė njė protestė mė 25 maj kur Shkupi do tė vėrė gurėt e kufirit

 • Shkrimtari amerikan Ollen Batller do tė ligjėrojė nesėr nė Prishtinė

 • U zgjodh udhėheqėsia e re e Shoqatės sė tė Burgosurve Politikė tė Kosovės

 • KFOR-it nė Prizren i bashkohen 147 paqeruajtės nga Gjeorgjia

 • Privatizimi i pronės siguron pronarėt e ardhshėm

 • Greva e studentėve tė Universitetit tė Prishtinės ka hyrė nė ditėn e pestė

 • Basketboll: Nė garat pėrfundimtare tė Ligės ABK do tė luajnė kėto skuadra: MEB Prishtina, Dukagjini, Mabetex-i dhe Drita

 • Kryeministri i Serbisė e pėrjashton mundėsinė qė Kosova tė bėhet e pavarur

 • Nxėnėsit shqiptarė sėrish bllokuan hyrje-daljet e Kumanovės

 • AKSH-ja ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmin me disa projektile kundėr kazermave tė ushtrisė nė Tetovė

 • Ish-presidenti slloven Kuēan do tė dėshmojė nė procesin gjyqėsor kundėr Millosheviqit

 • Truproja e Osama bin Ladenit tė pakapshėm ėshtė bėrė komandant ushtarak i Al Kaidės

 • Britaniku i lidhur me sulmin nė Tel Aviv ėshtė gjetur i vdekur

 • Dėshtojnė bisedimet pėr paqe me separatistėt nė Indonezi

 • Dollari ka rėnė sot nė paritetin mė tė ulėt nė katėr vitet e fundit kundrejt euros

 • Dy shpėrthime godasin Jerusalemin

 • U martua pasi bėri grevė urie

 • Dy vėzhgues tė Misionit tė Kombeve tė Bashskuara janė vrarė egėrsisht nė Kongo

 • Njė palestinez vetėvrasės nė biēikletė ka sulmuar sot trupat izraelite me bombė

 • Nė tri aksidente tė veēanta nė Irak janė vrarė tre ushtarė amerikanė

 • Numri i tė vdekurve nė vershimet nė Sri Lanka ėshtė ngritur sot nė tė pakten 200 veta

 • Papa Gjon Pali i Dytė festoi 83-vjetorin e lindjes

 • Izraeli kufizon lėvizjen e palestinezėve

 • Ushtria indoneziane fillon ofanzivėn nė Aceh

 • Vėrshime tė mėdha nė Shri Lankė


 
P.Mur: Kosova nuk do tė bėhet kurrė njė demokraci e qėndrueshme nėse komuniteti ndėrkombėtar vazhdon t'i trajtojė kosovarėt si fėmijė
 
Pragė, 19 maj 2003 - Duke komentuar njė deklaratė tė bashkėrenduesit tė Paktit tė Stabilitetit, Erhard Busek, se BE-ja duhet tė marrė pėrgjegjėsinė pėr Kosovėn, analisit i radios "Evropa e lirė" Patrik Mur tha se "kjo nuk ėshtė njė kohė e pėrshtatshme pėr t'u sugjeruar amerikanėve politikisht qė tė heqin dorė nga diēka pėr tė cilėn kanė ēfarė tė thonė pėrmes Kombeve tė Bashkuara".

"Dhe sinqerisht mendoj se kalimi i diēkaje tė komplikuar si puna e Kosovės nė duart e Bashkimit Evropian do tė ishte njė 'pasaportė pėr katastrofėn'", thotė Mur. Sipas tij, Bashkimi Evropian funksionon nė njė mėnyrė shumė tė ngadaltė dhe mėnyra se si e kanė trajtuar Unionin e imponuar Serbi - Mali i Zi, tregon qė atyre nuk u interesojnė pikėpamjet e njerėzve nė rajon.
 
"Nėse Bashkimi Evropian do tė merrte pėrgjegjėsinė pėr Kosovėn kam frikė se aty nuk do zgjidhej asgjė pėr shumė vite me rradhė. Dhe kjo nuk ėshtė ajo pėr ēka ka nevojė Kosova", thotė Patrik Mur.

Ndėrkaq duke komentuar pohimet e UNMIK-u dhe zyrtarėve perėndimorė se ende nuk ėshtė koha pėr bisedime kushtuar statusit pėrfundimtar tė Kosovės, analisti Mur mbron idenė e hedhur qė statusi tė zgjidhet herėt dhe jo vonė.
 
Ka njė arsye pėr kėtė, thotė Mur, ngase zhagitja dhe pasiguria do tė bėhen burim problemesh dhe derisa gjėrat tė mbeten tė paqarta, probleme tė ndryshme pėrfshirė ato qė prekin pakicat, refugjatėt, dhe krimin e organizuar do tė mbeten dhe do tė pėrkeqėsohen.

"Ka ardhur koha qė nė Kosovė tė shqyrtohet ajo qė ėshtė bėrė njė veprimtari konstante burokratike dhe tė lihen njerėzit tė marrin nė dorė punėt e tyre. Kosova nuk do tė bėhet kurrė njė demokraci e qėndrueshme nėse komuniteti ndėrkombėtar do vazhdojė t'i trajtojė kosovarėt si fėmijė", thotė nė analizėn e tij Patrik Mur.
 
 
Senatori Bajden kėrkon qė banorėt e Kosovės nėpėrmjet referendumit tė pėrcaktojnė tė ardhmen politike
 
Uashington, 19 maj 2003 - Senatori amerikan Xhozef Bajden ka paraqitur para Senatit amerikan njė projektrezolutė pėr Kosovėn.

Nė kėtė projektrezolutė Xhozef Bajden kėrkon qė Shtetet e Bashkuara tė pėrkrahin banorėt e Kosovės qė me referendum qė tė pėrcaktojnė tė ardhmen e tyre politike.
 
Por mė parė kėrkohet qė tė arrihet njė pėrparim nė institucionet demokratike, nė sundimin e ligjit, tė mundėsohet kthimi i tė zhvendosurve dhe riintegrimi i tyre nė institucionet vendore, si dhe tė sigurohet mbrojtja e tė drejtave tė pakicave, sipas standardeve tė OKB-sė.
 
 
KMDLNJ dėnon vrasjen nė Vėrboc tė Vitisė
 
Prishtinė, 19 maj 2003 - Mė 17 maj, nė orėt e vona tė mbrėmjes nė njė kanal nė fshatin Vėrboc tė Vitisė ushtarėt e KFOR-it kanė gjetur trupin e pajetė tė Zoran Mirkoviqit (41) nga Vėrboci, vetėm disa orė pasi qė ai ėshtė parė pėr herė tė fundit derisa me biēikletė po shkonte pėr nė arėn e tij nė dalje tė fshatit.

KMDLNJ gjithnjė ka dėnuar aktet e vrasjes si dhe tė forrmave tė tjera tė shprehura tė dhunės, pa marrė parasysh se kush janė autorėt e kush viktimat. KMDLNJ dėnon edhe vrasjen e fundit, si dhe prononcimet kuturu tė disa politikanėve serbė, tė cilat prejudikojnė rastet e kėtilla pa pasur ende njoftime zyrtare tė rezultateve tė hetimeve.

KMDLNJ kėrkon qė organet pėrkatėse tė ndjekjes tė gjejnė autorin apo autorėt e vrasjes dhe qė ata tė pėrgjigjen para organeve tė drejtėsisė, me ēka do t'u ndėrpritej rruga spekulimeve paushalle. Po ashtu, KMDLNJ u nėm thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė bashkėpunojnė me organet e policisė nė ndriēimin e kėtij akti dhe tė akteve tė tjera kriminele, nė mėnyrė qė tė funksionoj rendi, siguria, drejtėsia dhe ligji.
 
 
Nė fshatin Vėrboc tė Vitisė u gjet i vrarė njė serb
 
Viti, 19 maj 2003 - Paqeruajtėsit e KFOR-it e kanė gjetur tė vrarė dhe tė hedhur nė njė kanal Zoran Mirkoviqin, arsimtar serb nga fshati Vėrboc i Vitisė. Trupi i tij i pajetė ėshtė gjetur tė shtunėn nė orėt e vona tė mbrėmjes. Zyrtarėt e policisė sė UNMIK-ut thonė se nuk kanė ndonjė tė arrestuar dhe nuk i dinė motivet e vrasjes, por janė ndėrmarrė aksione tė gjėra hetimesh.

Zėdhėnėsi i Misionit tė UNMIK-ut, Andrea Annjeli tha se viktima ėshtė profesor, i moshės 41 vjeēare dhe kishte dy plagė plumbash nė kokė. Bazuar nė hetimet e para, i ndjeri ishte vrarė nė ndonjė vend tjetėr dhe mė pas ėshtė gjuajtur nė hendek, ku edhe ėshtė gjetur kufoma e tij.
 
 
Nė Prishtinė themelohet Instituti Ligjor i Kosovės
 
Prishtinė, 19 maj 2003 - Nė Prishtinė u themelua Insituti Ligjor i Kosovės, i cili pėrbėhet nga njė bord nėnėtanėtarėsh. Ndėrkaq, kryetari i Kuvednit tė Kosovės Nexhat Daci, kryetari i Gjykatės Supreme Rexhep Haxhimusa dhe Jurgen Vos, zv.shef i Shytllės sė katėrt tė UNMIK-ut do tė jenė disa nga anėtarėt e Bordit. Themelimi i kėtij instituti ka pėr qėllim ndihmėn shkencore dhe profesionale pėr institucionet e Kosoves.

Kryeparlamentari Daci vlerėsoi me kėtė rast se Kosovės i nevojitet njė institucion i tillė, i cili do ta ndihmonte parlamentin nė nxjerrjen e ligjeve tė nevojshme. Ai tha se njė pjesė e mediave bėnte presion qė tė nxirreshin sa mė shpejt ligje, ndėrkaq qėndrimi i parlamentit ishte se ai nuk guxon qė njerrjen e ligjeve ta shndėrrojė nė "darvinizėm".
 
Sipas Dacit, kjo do tė bėhej lehtė po tė kopjoheshin ligjet e Bundestagut gjerman ose tė parlamentit francez, apo tė kongresit amerikan brenda njė muaji Kosova tė kishte tėrė strukturėn ligjore.

Nexhat Daci tha se Insituti Ligjor do tė ketė karakter ndėrkombėtar dhe do ta furnizojė Kuvendin e Kosovės me ligjet e nevojshme, tė cilat do tė jenė nė harmoni tė plotė me standardet e Bashkimit Evropian.
 
 
Sipas Dr. Dedushajt, helmimi i studentėve ėshtė shkaktuar nga njė bakterie e grupit tė salmonelave
 
Prishtinė, 19 maj 2003 - Drejtori i Institutit tė Shėndetit Publik Dr. Jusuf Dedushaj, pas analizave tė bėra nė kėtė institut, lidhur me helmimet nė mensėn e studentėve, thotė se helmimet janė shkaktuar nga njė bakterie nga grupi i salmonelave.
 
Ai thotė se instituti do tė dalė me njė komunikatė zyrtare pėr helmimet e shkaktuara nė mensėn e studentėve, me rekomandime tė qarta pėr eliminimin e burimeve qė shkaktuan helmimin e studentėve.
 
Dr.Dedushaj dyshon se ndonjėri nga punėtorėt brenda mensės ėshtė bartės i kėtij virusi, ndėrkohė qė kėrkimet janė nė zhvillim e sipėr pėr identifikimin e rastit.

Studentėt e helmuar kanė kaluar lehtė, thotė ai, dhe prej tė shtunės nė Qendrėn Klinike nuk ndodhet asnjė i student i sėmurė. Dr. Dedushaj mohoi mundėsinė qė studentėt e helmuar tė kenė pasoja edhe nė tė ardhmen.

Ministria e Arsimit mė herėt ka bėrė tė ditur se vetėm pas publikimit tė rezultateve tė helmimit do tė marrė masa pėrkatasėe nė Qendrėn e Studentėve.
 
 
Qytetarėt e Kaēanikut paralajmėrojnė njė protestė mė 25 maj kur Shkupi do tė vėrė gurėt e kufirit
 
Kaēanik, 19 maj 2003 - Qytetarėt e Kaēanikut kanė paralajmėruar njė protestė gjithėpopullore pas njoftimeve se qeveria e Shkupit mė 25 maj do tė vėrė gurėt e kufirit ndėrmjet Kosovės dhe Maqedonisė. Ndryshimi i kufijve ėshtė i papranueshėm pėr qytetarėt e kėsaj zone dhe ēdo tendencė e implementimit tė marrėveshjes do tė ngrisė tensione tė mėdha, thotė kryetari i komunės sė Kaēanikut Tahir Ēaka.

Sipas njė marrėveshjeje ndėrmjet Shkupit dhe Beogradit njė pjesė e territorit qė gjithmonė ka qenė i Kosovės do t'i takojė Maqedonisė. Bėhet fjalė pėr 2500 hektarė tė territorit tė Kosovės, i cili sa kohė ėshtė kontestuar nga qytetarėt e kėsaj zone se i takon vendit fqinjė.
 
 
Shkrimtari amerikan Ollen Batller do tė ligjėrojė nesėr nė Prishtinė
 
Prishtinė, 19 maj 2003 – Tė martėn, mė 20 maj, nė orėn 18:00, nė mjediset e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare nė Kosovė, shkrimtari amerikan Robert Ollen Batller, fitues i ēmimit "Pulicer", do tė diskutojė si ėshtė jeta nė SHBA pėr shkrimtarė.
 
Fillimisht Zyra amerikane nė Prishtinė do ta dhurojė njė koleksion tė librave tė autorėve amerikanė pėr qendrėn e ardhshme tė bibliotekės "Qendrėn amerikane".

Ollen Batller ėshtė duke udhėtuar anembanė Kosovės dhe Ballkanit pėr tė diskutuar si ėshtė jeta nė SHBA pėr shkrimtarė dhe si tė zbulohet procesi kreativ.
 
Batller ka botuar 10 libra qė nga viti 1981 dhe i ka shkruar disa skenare tė metrazhit tė gjatė pėr kinostudiot si New Regency, (Njė rexhensi), Universal Pictures (Juniverzal pikēers) dhe Disney (Dizni).
 
 
U zgjodh udhėheqėsia e re e Shoqatės sė tė Burgosurve Politikė tė Kosovės
 
Prishtinė, 19 maj 2003 – Pas Kuvendit tė tretė tė Shoqatės sė tė Burgosurve Politikė tė Kosovės, mbajtur me 10 maj 2003, me ē'rast ishte zgjedhur kryesia e re, nė pėrbėrje: Gani Krasniqi, Lumnije Morina, Basri Musmurati, Ilmi Ramadani, Xhevat Haziri, Hyda Dobruna dhe Selatin Novosella, u mbajt mbledhja e parė e kėsaj Kryesie ku u vlerėsua se Kuvnedi i tretė i SHBPK-sė kishte zhvilluar punimet dhe kishte pėrfunduar me sukses.

Nė kėtė mbledhje tė Kryesisė u zgjodhėn, me vota unanime, Selatin Novosella, kryetar dhe Xhevat Haziri sekretar tė SHBPK-sė.

Kryesia e SHBPK-sė e pėrshėndeti Rezolutėn e Kuvendit tė Kosovės pėr luftėn ēlirimtare tė popullit tė Kosovės pėr liri e pavarėsi.
 
 
KFOR-it nė Prizren i bashkohen 147 paqeruajtės nga Gjeorgjia
 
Prizren, 19 maj 2003 - Brigadės Shumėkombėshe tė KFOR-it nė Prizren qė nga dita e sotme do t'i bashkohen 147 paqeruajtės nga Gjeorgjia tė cilėt do t'i zėvendėsojnė ushtarėt gjermanė nė sigurimin e kampeve nė kėtė pjesė tė Kosovės, njoftojnė burimet e KFOR-it nė Prizren.
 
 
Privatizimi i pronės siguron pronarėt e ardhshėm
 
Prishtinė, 19 maj 2003 - Rregullorja e re e UNMIK-ut pėr privatizimin e pronės shoqėrore nė Kosovė, siguron pronarėt e ardhshme se nuk janė tė detyruar t'i pranojnė tė gjithė punėtorėt nė kompaninė e re, nėse nuk kanė nevojė. Pronari i ri ėshtė pėr 99 vjet i garantuar se nuk do tė ketė ndryshime pronėsoro-juridike.
 
Kjo gjė i siguron ata edhe nga pretendimet e ndryshme pėr pronėsinė mbi tokėn e privatizuar, tė cilat konteste do tė zgjidhen nėpėrmjet odės speciale, thotė pėrfaqėsuesi i AKM-sė.
 
 
Greva e studentėve tė Universitetit tė Prishtinės ka hyrė nė ditėn e pestė
 
Prishtinė, 19 maj 2003 - Greva e studentėve tė Universitetit tė Prishtinės ka hyrė nė ditėn e pestė. Ndryshe nga ditėt e mėparshme gjendja e tyre shėndetėsore thuhet se ėshtė keqėsur. Studentėt thonė se nuk do ta ndėrpresin grevėn derisa tė mos plotėsohen kėrkesat e tyre.
 
Madje ata pohojnė se nėse nuk do tė japė dorėheqje drejtori i Qendrės sė Studentėve, atėherė ėshtė e mundur qė sot tė bojkotohet edhe procesi mėsimor nė Universitetin e Prishtinės dhe greva tė shndėrrohet nė protestė gjithėstudentore.

Studentėt grevistė dje i vizitoi personeli mjekėsor dhe rektori i Universitetit tė Prishtinės, Zenel Kelmendi.
 
 
Basketboll: Nė garat pėrfundimtare tė Ligės ABK do tė luajnė kėto skuadra: MEB Prishtina, Dukagjini, Mabetex-i dhe Drita
 
Prishtinė, 19 maj 2003 -Tė shtunėn dhe tė dielen (mė 17 dhe 18 maj) u zhvillua xhiroja e 28-tė Ligės ABK nė basketboll. Kjo njėherit ishte edhe xhiroja e fundit e pjesės sė rregullt tė kampionatit tė sivjetshėm. Pėr garat pėrfundimtare tė Play – off-it u kualifikuan kėto skuadra: MEB Prishtina, Dukagjini, Mabetex-i dhe Drita.

Ndeshjet e para gjysmėfinale tė Play-off-it do tė zhvillohen mė 27 dhe 28 maj ku do tė takohen MEB Prishtina - Drita dhe Dukagjini – Mabetex.
 
  
Kryeministri i Serbisė e pėrjashton mundėsinė qė Kosova tė bėhet e pavarur
 
Beograd, 19 maj 2003 - Kryeministri i Serbisė Zoran Zhivkoviq tha se e pėrjashton mundėsinė qė Kosova tė bėhet e pavarur, duke thėnė se ajo ėshtė "pjesė e Serbisė" dhe se kjo nuk ėshtė ēėshtje qė varet nga mėshira e Bashkimit Evropian apo Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

"Mė tregoni njė dokument tė sė drejtės ndėrkombėtare i cili e arsyeton pavarėsinė e Kosovės", ka thėnė Zhivkoviq nė njė intervistė pėr revistėn gjerman "Shpigel", duke iu pėrgjigjur pyetjes nėse sipas mendimit tė tij mund tė pengohet pavarėsimi i Kosovės.

Zhivkoviq ka thėnė se aktualisht nuk ėshtė momenti pėr hapjen e negociatave pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, duke akuzuar bashkėsinė ndėrkombėtare se nuk ka plotėsuar asnjė tė tretėn e detyrimeve nė lėmin e sigurisė nė Kosovė.
 
 
Nxėnėsit shqiptarė sėrish bllokuan hyrje-daljet e Kumanovės
 
Kolombo, 19 maj 2003 – Numri i tė vdekurve nė vershimet nė Sri Lanka ėshtė ngritur sot (e hėnė) nė tė pakten 200 veta, kurse numri i tė zhdukurve ėshtė edhe mė i madh, njofton Rojter.
 
Autoritetet vendore kanė thėnė se vėrshimet dhe rrėshqitjet e dheut ende po vazhdojnė. Rreth 100 mijė njerėz kanė mbetur pa kulm mbi kokė. Kėto janė vershimet mė shkatėrrimtare nė 60 vitet e fundit.
 
 
AKSH-ja ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmin me disa projektile kundėr kazermave tė ushtrisė nė Tetovė
 
Shkup, 19 maj 2003 - Organizata e quajtur Armata Kombėtare Shqiptare ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmin me disa projektile kundėr kazermave tė ushtrisė nė Tetovė nė orėt e hershme tė ditės sė shtunė.
 
Nė njė komunikatė tė saj thuhet se projektilėt ishin shkrepur kundėr kazermave tė ushtrisė pėr tė dėmtuar potencialet ushtarake tė lidershipit maqedonas, tė cilin e akuzon se pėrgatitet tė ushtrojė dhunė kundėr shqiptarėve. Policia e Maqedonisė kishte konfirmuar se disa projektilė ishin shkrepur, por tha se asnjera nuk ka qėlluar kazermat.
 
 
Ish-presidenti slloven Kuēan do tė dėshmojė nė procesin gjyqėsor kundėr Millosheviqit
 
Lubjanė, 19 maj 2003 - Ish-presidenti i Sllovenisė, Millan Kuēan sot shkon nė Hagė qė tė dėshmojė nė procesin gjyqėsor kundėr ish-presidentit jugosllav Sllobodan Millosheviq si dėshmitar i Prokurorisė sė Tribunalit tė Hagės pėr Krime Lufte. Millosheviq gjykohet pėr krime lufte nė Kosovė, nė Kroaci dhe nė Bosnje e Hercegovinė.
 
 
Truproja e Osama bin Ladenit tė pakapshėm ėshtė bėrė komandant ushtarak i Al Kaidės
 
Singapur, 19 maj 2003 – Egjiptiani qė e ka ruajtur Osama bin Ladenin e pakapshėm ėshtė bėrė komandant ushtarak i Al Kaidės dhe kėshtu e ka pasuar Khalid Sheik Muhamedin e arrestuar, i cili ėshtė njė nga kryeorganizatorėt e 11 shtatorit, ka bėrė tė ditur sot (e hėnė) njė ekspert i terrorit, njofton Rojter.
 
Koka e Saif al-Adelit, qė besohet tė ketė hyrė nė tė 40-tat nė muajin e kaluar, ėshtė vlerėsuuar 25 milionė dollarė nė listėn e FBI-sė tė terroristėve mė tė kėrkuar. SHBA-tė e kanė akuzuar atė pėr bombardimet e ambasadave amerikane nė Kenia dhe nė Tanzani mė 1998.
 
Thuhet se Al-Adel mund tė sjellė stil tjetėr nė sulmet e ardhshme. Ai besohet se fshihet njėsoj si Bin Ladeni pėrgjatė kufirit pakistanezo-afgan.
 
 
Britaniku i lidhur me sulmin nė Tel Aviv ėshtė gjetur i vdekur
 
Jerusalem, 19 maj 2003 – Ekspertėt mjekoligjorė kanė konstatuar sot (e henė) se trupi i pajetė, i gjetur nė bregdetin izraelit, ėshtė i njė britaniku tė dyshimtė se e ka ndihmuar bombėhedhėsin vetėvrasės britanik, i cili kishte vrarė tre persona nė Tel Aviv, kanė bėrė tė ditur burimet e sigurimit, njofton Rojter.
 
Me testin e ADN-sė ėshtė konstatuar se trupi ėshtė i Omar Sharifit, 27-vjeēar, qytetar britanik me prejardhje pakistaneze. Shkaku i saktė i vdekjes sė tij ende nuk dihet.
 
Policia izraelite ka thėnė se Omar Sharif, ka planifikuar tė kryejė njė sėrė bombardimesh nė bregdetin e Tel Avivit mė 30 prill, por pasi ka dėshtuar, ka ikur.
 
Tre anėtarė tė familjes sė Sharifit qenė arrestuar kohė mė parė nė Britani lidhur me sulmin me bomba nė njė klub nate nė Tel Aviv. Gruaja dhe vėllai i i tij qenė liruar, kurse motra e tij ka mbetur ende nė burg.
 
 
Dėshtojnė bisedimet pėr paqe me separatistėt nė Indonezi
 
Xhakartė, 19 maj 2003 - Njoftimet nga kryeqyteti provincial, Banda Aceh, thonė se ushtria indoneziane goditi me raketa pozicionet e rebelėve, duke sinjalizuar kėshtu fillimin e operacioneve ushtarake.

Presidentja e Indonezisė, Megawati Sukarnoputri, miratoi operacionet ushtarake pasi bisedimet e fundit pėr paqe ndėrmjet qeverisė indoneziane dhe Lėvizjes sė Lirė Aceh, pėrfunduan pa sukses dje nė Tokio tė Japonisė.
 
Zonja Megawati shpalli gjendjen e luftės nė provincė, duke thėnė se rebelėt kishin hedhur poshtė ofertėn e Xhakartės pėr autonomi tė veēantė, si shkėmbim pėr ēarmatimin e tyre.
 
 
Dollari ka rėnė sot nė paritetin mė tė ulėt nė katėr vitet e fundit kundrejt euros
 
Londėr, 19 maj 2003 – Dollari ka rėnė sot (e hėnė) nė paritetin mė tė ulėt nė katėr vitet e fundit kundrejt euros, ndėrsa nė pikėn mė tė ulėt nė dy vitet e fundit kundrejt jenit, njofton Rojter.
 
Rėnia e tillė e dollarit ka ndodhur pasi sekretari amerikan i Thesarit, Xhon Snou, ka thėnė se Uashingtoni ėshtė i kėnaqur me dollarin e dobėt. Snou ka thėnė kėshtu pas takimit tė ministerave tė finanacave tė Grupit tė tė Shtatėve nė Doville tė Francės.
 
Qendrimi i tillė amerikan ka forcuar bindjet e tregtarėve se Uashingtoni jozyrtarish e ka braktisur politikėn e dollarit tė fortė.
 
 
Dy shpėrthime godasin Jerusalemin
 
Jerusalem, 19 maj 2003 - Tė paktėn 7 izraelitė u vranė dhe 20 tė tjerė u plagosėn dje nga njė shpėrthim vetėvrasės nė Jerusalem. As njė orė mė vonė, njė sulm tjetėr vetėvrasės ndodhi pranė vendit tė shpėrthimit tė parė.

Sulmi i parė kishte nė shėnjestėr njė autobus pranė lagjes French Hill nė Jeruzalemin verior nė fillim tė orėve tė mėngjesit me qarkullim tė dendur. Policia e bllokoi zonėn, ndėrkohė qė ambulancat dėrgonin me shpejtėsi tė plagosurit nė spitalet pranė.
 
Pak mė vonė, autori i njė sulmi tjetėr vetėvrasės hodhi veten nė erė pranė njė udhėkryqi, jo larg vendit tė sulmit tė parė. Policia izraelite tha se autori i sulmit humbi jetėn, por shpėrthimi nuk shkaktoi viktima tė tjera.
 
 
U martua pasi bėri grevė urie
 
Nju Delhi, 19 maj 2003 - Njė vajzė indiane nga shtetit jugor Pondiēeri ia doli tė detyrojė tė dashurin e saj pėr t'u martuar, duke bėrė grevė urie para shtėpisė sė tij.

Selvi Kamaraj (21) bėri grevė urie para shtėpisė sė tė dashurit tė saj Anandua, gjė qė e shtyri policinė lokale t'i detyrojė pėr t'u martuar.

Fillimisht martesa u ndal kur prindėrit e Ananduos kėrkuan prikė (miraz), ndėrkaq Anandua ishte tepėr i druajtshėm pėr tė kundėrshtuar. Kjo e shtyri Selvin qė tė pijė helm. Mirėpo me kohė u transferua nė spital dhe shpėtoi. Pastaj Selvi vendosi tė bėjė gervė urie.

Kur para shtėpisė sė Ananduos u tubua masa e njerėzve, policiasė iu desh tė reagojė. E dėrguan Selin nė stacionin e policisė dhe vendosėn tė ndėshkojnė prindėrit e Ananduos. Me ndėrmjetėsimin e policisė familjet pranuan martesėn.
 
 
Dy vėzhgues tė Misionit tė Kombeve tė Bashskuara janė vrarė egėrsisht nė Kongo
 
Bunia, Kongo, 19 maj 2003 - Dy vėzhgues ndėrkombėtarė nga Misioni i fuqishėm prej 700 pjesėtarėsh i Kombeve tė Bashkuara janė vrarė sot (e hėnė) egėrsisht nė pjesėn verilindore tė Republikės Demokratike tė Kongos, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i KB-sė, njofton BBCWorld. Ushtarėt, njėri nigerian, kurse tjetri jordanian, kanė qenė zhdukur tė martėn e kaluar nė njė vend, 70 kilometra nė veri tė qytetit Bunia, ku ėshtė i vendosur pjesa dėrrmuese e stafit tė KB-sė.
 
 
Njė palestinez vetėvrasės nė biēikletė ka sulmuar sot trupat izraelite me bombė
 
Jerusalem, 19 maj 2003 – Njė palestinez vetėvrasės nė biēikletė ka sulmuar sot (e hėnė) nė Rripin e Gazės trupat izraelite me bombė, por, pėrpos vetėvetės, s'ka pasur sukses tė vrasė askė, ndėrkaq, i ka lėnduar tre ushtarė izraelitė, qė ėshtė njė nga sulmet e fundit nė spiralėn e dhunės, e cila ka zbehur shpresat pėr planin e ri amerikan tė paqes, njofton Rojter.
 
Bombėhedhėsi ka kryer kėtė sulm afėr kolonisė hebraike Kfar Darom nė Gazėn qendrore, njė ditė pasi militanti i kamufluar si religjiopz ebre, e hodhi vetėn nė erė me bombė nė njė autobus nė Jerusalem, ku janė vrarė 7 persona.

Kryeministri izraelit, Ariel Sharon, menjėherė e ka braktisur planin pėr tė vizituar SHBA-tė pėr bisedimet paqėsore dhe ka urdhėruar ndalimqarkullimin nė zonat palestineze.
 
 
Nė tri aksidente tė veēanta nė Irak janė vrarė tre ushtarė amerikanė
 
Uashington, 19 maj 2003 - Tre ushtarė amerikanė janė vrarė dhe katėr tė tjerė janė plagsur nė tri aksidente tė veēanta nė Irak, ka bėrė tė ditur dje Komanda Qendrore Amerikane nė Kuvajt, njofton Rojter. Njė ushtar amerikanė ka humbur jetėn, kurse tre tė tjerė janė plagosur nė njė shpėrthim nė Bagdad.
 
Ndėrkaq, njė ushtar amerikan ka vdekur nga njė plagė e marrė nga njė e predhė aksidentale, kurse ushtari i tretė amerikan ka humbur jetėn nė njė aksident trafiku, ku ėshtė lėnduar edhe njė ushtar tjetėr.
 
 
Numri i tė vdekurve nė vershimet nė Sri Lanka ėshtė ngritur sot nė tė pakten 200 veta
 
Kolombo, 19 maj 2003 – Numri i tė vdekurve nė vershimet nė Sri Lanka ėshtė ngritur sot (e hėnė) nė tė pakten 200 veta, kurse numri i tė zhdukurve ėshtė edhe mė i madh, njofton Rojter. Autoritetet vendore kanė thėnė se vėrshimet dhe rrėshqitjet e dheut ende po vazhdojnė. Rreth 100 mijė njerėz kanė mbetur pa kulm mbi kokė. Kėto janė vershimet mė shkatėrrimtare nė 60 vitet e fundit.
 
 
Papa Gjon Pali i Dytė festoi 83-vjetorin e lindjes
 
Varshavė, 19 maj 2003 - Papa Gjon Pali i Dytė festoi 83 vjetorin e lindjes, duke kanonizuar 4 katolike tė shenjta. Rreth 50 peligrinė morėn pjesė nė ceremoninė e sotme nė sheshin e Shėn Pjetrit, duke pėrfshirė edhe njė numėr tė madh qytetarėsh polakė, mes tyre edhe presidentin Aleksandėr Kvashnjevski.

Papa shenjtėroi 4 gra, 2 italiane dhe 2 polake, themeluese urdhėrash fetarė. Ati i shenjtė ka kanonizuar 473 tė shenjtė, mė shumė se ēdo Papė tjetėr nė historinė e kishės katolike. Papa u kėrkoi gjithashtu besimtarėve qė tė vazhdojnė tė luten pėr tė.

Dje, njė zyrtar i lartė i Vatikanit pranoi pėr herė tė parė se Papa vuan nga sėmundja e Parkinsonit dhe shtoi se lutjet e kanė ndihmuar Papėn qė tė pėrballojė kėtė sėmundje.
 
 
Izraeli kufizon lėvizjen e palestinezėve
 
Telv Aviv, 19 maj 2003 - Izraeli ka mbyllur kufijtė me Bregun Perėndimor dhe Rripin e Gazės, nė pėrgjigje ndaj dy sulmeve vetėvrasėse ku u vranė 9 vetė, pėrfshirė edhe dy kamikazėt.

Kryeministri Ariel Sharon, i cili ka shtyrė nisjen pėr bisedime nė Uashington, ka fajėsuar pėr sulmet e fundit udhėheqėsin palestinez Jaser Arafat.

Sulmet e sė dielės u bėnė pak orė pasi zoti Sharon kishte takuar homologun e tij palestinez, Mahmud Abas, nė takimin e nivelit mė tė lartė mes tė dy palėve pėr mė shumė se dy vjet.
 
 
Ushtria indoneziane fillon ofanzivėn nė Aceh
 
Xhakartė, 19 maj 2003 - Armata indoneziane ka filluar njė ofensivė kundėr forcave rebele nė krahinėn e trazuar Aceh, vetėm disa orė pas dėshtimit tė bisedimeve paqesore dhe pas pesė muajsh armėpushimi.
Sulmet vijnė pas njė deklarate formale tė ligjit tė luftės.

Rreth pesėqind trupa u lėshuan me parashuta nė bazėn ajrore nė Acehun perėndimor, derisa pėrfaqėsues tė medias po vėshtronin.

Njė zėdhėnės i armatės, gjeneral majori Erwin Sujono, tha se aeroplanėt hapėn zjarr nė bazėn e rebelėve nė afėrsi tė kryeqytetit tė krahinės, Banda Aceh, dhe ka patur pėrleshje me forcat rebele nė lindje.
 
 
Vėrshime tė mėdha nė Shri Lankė
 
Kolombo, 19 maj 2003 - Kryqi i Kuqi i Shri Lankės thotė se beson se mė shumė se dyqind njerėz janė mbytur nė vėrshimat e mėdha nė jug tė vendit. Radioja shtetėrore njoftoi se njėqind e pesėdhjetė persona vdiqėn, shumica pas rrėshqitjes sė dheut, por tha se edhe shumė tė tjerė janė zhdukur.

Pėrpjekjet pėr shpėtim po vazhdojnė, por shumė fshatra janė tė shkėputura nga bota. Dhjetėra mijėra qytetarė janė bllokuar nga vėrshimat, tė cilat vlerėsohet tė jenė mė tė rėndat qė kanė goditur vendin pas shumė vjetėsh.

Kryqi i Kuq apeloi pėr ndihmė nga jashtė dhe brenda vendit dhe tha se vėrshimat kanė shkatėrruar shtėpi, kanė bllokuar rrugė dhe penguar rrjetin energjetik.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.