17.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 17 maj 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Uolfovic misionin e trupave amerikane nė Kosovė e cilsoi si njė nga mė tė rėndėsishmit

 • Shtajner thotė se nuk bėhet fjalė pėr kurrėfarė rehabilitimi tė raporteve me Beogradin

 • Kryeministri i Kosovės ka shprehur keqardhje pėr shkak tė vendimit tė UNMIK-ut

 • Kryeparlamentari Daci thotė se vendimi i Shtajnerit ėshtė njė vendim i nxituar

 • Zyrat perėndimore nė Prishtinė e kanė pėrkrahur vendimin e Shtajnerit

 • Pritet qė nė Kosovė tė privatizohen rreth 280 ndėrmarrje

 • Grevistėt kėrkojnė dorėheqjen e drejtorit tė Qendrės sė Studentėve, ngase sipas tyre ai ėshtė pėrgjegjės pėr helmimin

 • Gjenerali Klajn thotė se situata nė Mitrovicės po pėrmirėsohet

 • Pėrleshje ndėrmjet tė rinjve shqiptarė dhe maqedonas nė Tetovė - plagosen tre tė rinj

 • SHBA-tė dhe NATO do tė mbeten nė Ballkan deri nė vendosjen e stabilitetit tė pėrhershėm

 • Kryeministri serb thotė se bisedimet pėr statusin e Kosovės do tė fillojnė sė shpejti

 • Nė Tiranė u nėnshkrua marrėveshja e ripranimit mes Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian

 • Ka arritur nė 40 numri i tė vrarėve nė njė sulm vetėvrasės nė Kazablanka tė Marokut

 • Britania e Madhe paralajmėron mundėsinė e atentateve tė reja

 • Bush ende i hidhruar nė Qeverinė gjermane


 
Uolfovic misionin e trupave amerikane nė Kosovė e cilsoi si njė nga mė tė rėndėsishmit
 
Kampi Bondstill afėr Ferizajit, 17 maj 2003 - Zv.sekretari amerikan i Mbrojtjes Pol Uolfovic sot vizitoi kampin amerikan Bondstill afėr Ferizajit. Me kėtė rast Uolfovic misionin e trupave amerikane nė Kosovė e cilsoi si njė nga mė tė rėndėsishmit pėr SHBA-tė.

"Jemi duke shėnuar arritjen e inkurajimin e kosovarėve qė tė marrin pėrsipėr sa mė shumė pėrgjegjėsi mbi vete", tha Uolfovic, duke shtuar se pėrkundėr arritjeve ende ka edhe shumė punė pėr t'u bėrė.
Zv.sekretari amerikan i Mbrojtjes sot do tė shkojė edhe nė Shkup pėr tė biseduar me krerėt mė tė lartė maqedonas.
 
 
Shtajner thotė se nuk bėhet fjalė pėr kurrėfarė rehabilitimi tė raporteve me Beogradin
 
Prishtinė, 17 maj 2003 - Shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner ka deklaruar se vendimi qė t'u ndalohet zyrtarėve tė Kosovės pjesėmarrja nė tubime ndėrkombėtare pėr rajonin, nuk do tė dėmtojė raportet e UNNIK-ut me institucionet e Kosovės dhe se nuk bėhet fjalė pėr kurrėfarė rehabilitimi tė raporteve me Beogradin.
 
 
Kryeministri i Kosovės ka shprehur keqardhje pėr shkak tė vendimit tė UNMIK-ut
 
Prishtinė, 17 maj 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi ka shprehur keqardhje pėr shkak tė vendimit tė UNMIK-ut qė pėrfaqėsuesit e institucioneve tė pėrkohshme tė Kosovės tė mos pėrfshihen nė delegacionet e UNMIK-ut nė tri takimet e ardhshme ndėrkombėtare.

Nė njė komunikatė tė nėnshkruar nga kryeministri Rexhepi thuhet se UNMIK-u ka nevojė pėr institucionet e pėrkohshme dhe anasjelltas, ndėrkaq Qeveria e Kosovės mbetet e pėrkushtuar ndaj proceseve qė janė nė vijim e sipėr si ai i bartjes sė kompetencave.

Kryeministri Rexhepi nė letrėn qė ua ka dėrguar edhe nikoqirėve tė konferencės sė Ohrit ka thėnė se i vjen keq pėr rastin e humbur pėr tė pėrfaqėsuar pikėpamjet e Kosovės rreth gjendjes aktuale, veēanėrisht kur ėshtė fjala pėr konferencėn pėr sigurinė kufitare qė do tė mbahet nė Ohėr, e cila pėr institucionet e Kosovės ishte njė rast i jashtėzakonshėm pėr tė dėshmuar evropianizimin e pikėpamjeve.
 
 
Kryeparlamentari Daci thotė se vendimi i Shtajnerit ėshtė njė vendim i nxituar
 
Prishtinė, 17 maj 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, duke komentuar vendimin e administratorit Shtajner pėr ndėshkimin e institucioneve tė Kosovės, ka thėnė se ky ėshtė njė vendim i nxituar dhe tepėr i katalizuar nga senduiēi nė tė cilin gjendet ai prej sulmeve nga Beogradi. Sipas mendimit tė tij instititucionet e Kosovės kanė qenė tė suspenduara prej fillimit nė politikėn ndėrkombėtare.
 
Z. Daci tha se ky vendim ėshtė kundėr UNMIK-ut pasi pengimi i institucioneve tė Kosovės pėr t'u pėrfaqėsuar jashtė ka dėmtuar vetė UNMIK-un. Megjithatė Daci tha se nuk don ta fajėsojė njėshin e UNMIK-ut pasi Shtajner po mundohet nė shumė vende qė ta pėrfaqėsojė mirė Kosovėn siē, ishte rasti me pėrfaqėsimin nė Vjenė. "Unė kėtė vendim dua ta kuptoj si vendim tė nxjerrė me dhunė", thotė Daci.

"Me pėrgjegjėsi tė plotė them se vendet e bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė kanė reaguar me njė nervozizėm tė pahijshėm pėr tė tentuar qė mosmarrėveshjet nė nivel botėror t'i projektojnė mbi supat e dobėta tė Kosovės", ka thėnė Daci dhe ka shtuar se kosovarėt kanė forcė qė tė bashkėpunojnė edhe mė tutje me gjithė bashkėsinė ndėrkombėtare. Ai shpreson se ky vendim nuk do tė ndikojė nė procesin e bartjes sė kompetencave.
 
 
Zyrat perėndimore nė Prishtinė e kanė pėrkrahur vendimin e Shtajnerit
 
Prishtinė, 17 maj 2003 - Zyrat perėndimore, pėrkatėsisht zyrat e pesėshes nė Prishtinė e kanė pėrkrahur vendimin e kryeadministratorit tė Kosovės Mihael Shtajner. Nė njė komunikatė tė tyre thuhet se tejkalimi i ndasive brendashqiptare ėshtė i mirėseardhur, por Kuvendi i Kosovės vlerėsohet si njė institucion nė tė cilin janė bashkarisht edhe shqiptarėt edhe serbėt.
 
 
Pritet qė nė Kosovė tė privatizohen rreth 280 ndėrmarrje
 
Prishtinė, 17 maj 2003 - Privatizimi i pronės shoqėrore nėnkupton investime tė reja dhe fillimin e njė periudhe historike pėr Kosovėn. Kėshtu kanė vlerėsuar autoritetet e AKM-sė nė njė takim me gazetarėt nė Prishtinė.
 
Pas shpalljes sė procesit tė privatizimit pėr gjashtė kompani tė ish-sektorit shoqėror, Bordi i Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit ka njoftuar se do tė shpallė tenderėt pėr privatizimin edhe tė 12 ndėrmarrjeve tė tjera.
 
Anėtari i Bordit tė AKM-sė Jurgen Vos tha se fillimi i procesiti tė privatizimit ka qenė i lidhur ngusht me miratimin e Rregullores pėr shfrytėzimin e tokės dhe se pas nėnshkrimit tė saj nga ana e shefit tė UNMIK-ut pritet qė tė fillojė ky proces pėr tė gjitha ndėrmarrjet qė konsiderohet se mund tė privatizohen.
 
Ai ka shtuar se kthimi i kompanive nga prona shoqėrore nė investime private nėnkupton investime tė reja, struktura tė reja menaxhuese, dhe shpreson se kjo do tė nėnkuptojė rivitalizimin e ekonomisė sė Kosovės.

Ministri pėr Tregti dhe Industri nė Qeverinė e Kosovės Ali Jakupi ka thėnė se me fillimin e procesit tė privatizimit Kosova fillon tė familjarizohet me ekonominė e tregut. Ai ka shtuar se nuk duhet krijuar iluzione se me fillimin e kėtij procesi do tė zbutet dukshėm papunėsia si problemi mė i madh aktualisht nė Kosovė.

Nė Kosovė sipas shėnimeve tė AKM-sė pritet qė tė privatizohen rreth 280 ndėrmarrje dhe tenderėt qė do tė shpallen pėr kėto ndėrmarrje sipas zyrtarėve tė kėtij agjencioni janė tė njėjta si pėr investitorėt nga Kosova, ashtu edhe pėr ata nga jashtė.
 
 
Grevistėt kėrkojnė dorėheqjen e drejtorit tė Qendrės sė Studentėve, ngase sipas tyre ai ėshtė pėrgjegjės pėr helmimin
 
Prishtinė, 17 maj 2003 - Studentėt grevistė tė Universitetit tė Prishtinės me ēdo kusht kėrkojnė dorėheqjen e udhėheqėsit tė Qendrės sė Studentėve meqė, sipas tyre, ai ėshtė pėrgjegjės pėr helmimin e studentėve.
 
Krahas kėrkesės pėr dorėheqjen e drejtorit tė Qendrės sė Studentėve, studentė grevistė kanė paraqitur dje edhe njė kėrkesė pėr Ministrinė e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė nė Qeverinė e Kosovės: tė caktojė njė komision sanitar qė merret ekspertizėn e ushqimit nė menzė e qė nė pėrbėrje tė ketė edhe disa studentė.

Ekspertėt thonė se tė hėnėn do tė pėrfundojnė analizat e mostrave tė ushqimit, qė ka gjasė tė ketė shkaktuar helmimin e mbi 100 studentėve.
 
 
Gjenerali Klajn thotė se situata nė Mitrovicės po pėrmirėsohet
 
Mitrovicė, 17 maj 2003 - Situata nė Mitrovicė po pėrmirėsohet pėrkundėr pranisė sė ekstremistėve nė kėtė qytet, ka thėnė komandanti i Brigadės Veri-Lindje, gjenerali francez Mishel Klajn, tė cilit pas njė jave i pėrfundon misioni nė kuadėr tė KFOR-it nė Kosovė.

Ai ka theksuar se Brigada Verilindje pėrveē aksioneve tė sigurisė ka sendėrtuar edhe projekte ekonomike dhe rindėrtim, qė kishin pėr qėllim tė ndihmonin zhvillimin e jetės normale tė tė gjithė qytetarėve tė rajonit tė Mitrovicės.
 
 
Pėrleshje ndėrmjet tė rinjve shqiptarė dhe maqedonas nė Tetovė - plagosen tre tė rinj
 
Tetovė, 17 maj 2003 - Gjatė natės sė mbrėmshme nė Tetovė janė plagosur tre tė rinj gjatė njė pėrleshjeje ndėrmjet disa tė rinjve shqiptarė dhe maqedonas. Incidenti ka ndodhur rreth orės 22.00 para kafiterisė "Arbi" nė qendėr tė qytetit, ku nxėnėsit shqiptarė po kremtonin mbrėmjen e maturės.
 
Ndėrkohė pėrleshje ka pasur edhe nė kafiterinė tjera, ku zbaviteshin tė rinjtė maqedonas. Me kėta rast janė pėrdorur edhe armė zjarr nga tė cilat janė plagosur Argjend Islami, i cili ka marrė plagė tė rėnda dhe ėshtė transferuar nė spitalin e Shkupit, Mevlude Selimi dhe njė i ri maqedonas.

Pas ndėrhyrjes sė policisė situata ėshtė qetėsuar.
 
 
SHBA-tė dhe NATO do tė mbeten nė Ballkan deri nė vendosjen e stabilitetit tė pėrhershėm
 
Sarajevė, 17 maj 2003 - Ndihmėssekretari amerikan i Mbrojtjes Pol Uolfovic ka deklaruar nė Sarajevė se trupat e Shteteve tė Bashkuara dhe aleatėve tė NATO-sė do tė qėndrojnė nė Ballkan aq gjatė sa do tė jetė e nevojshme pėr tė vendosur stabilitet tė pėrhershėm nė rajon.
 
Trupat amerikane nuk janė nė mision humanitar nė Bosnje dhe ėshtė plotėsisht e qartė se stabiliteti nė Ballkan ėshtė pjesė e luftės kundėr terrorizmit, ka thėnė ky zyrtar amerikan.

Uolfovic ndodhet nė njė turne pesėditėshe nė Evropė, ku pėrveē Bosnje e Hercegovinės do tė vizitojė Kosovėn, Maqedoninė, Francėn dhe Rumaninė.
 
 
Kryeministri serb thotė se bisedimet pėr statusin e Kosovės do tė fillojnė sė shpejti
 
Beograd, 17 maj 2003 - Sipas kryeministrit tė Serbisė, Zoran Zhivkoviq, bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovė, ku do tė pėrfshiheshin, sipas tij, Beogradi, shqiptarėt e Kosovės, Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe Kombet e Bashkuara, do tė fillojnė sė shpejti.
 
Nė njė intervistė pėr Rojtersin Zhivkoviq ka thėnė gjithashtu se Serbia do tė vazhdojė tė bashkėpunojė me Tribunalin e Hagės dhe se do tė dorėzojė tė gjithė tė akuzuarit qė ndodhen nė arrati nė territorin e saj.
 
 
Nė Tiranė u nėnshkrua marrėveshja e ripranimit mes Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian
 
Tiranė, 17 maj 2003 - Nė Tiranė ėshtė nėnshkruar zyrtarisht marrėveshja e ripranimit mes Shqipėrisė dhe Bashkimit Evropian, e cila ishte miratuar njė javė mė parė nga ana e Qeverisė sė Shqipėrisė.
 
Nė emėr tė Qeverisė shqiptare marrėveshja ėshtė nėnshkruar nga ministri i integrimit Sokol Nako. Ajo parashikon ripranimin e shtetasve shqiptarė pa dokumenta qė jetojnė nė vendet e Bashkimit Evropian dhe shtetasve tė huaj qė kalojnė nga Shqipėria.
 
 
Ka arritur nė 40 numri i tė vrarėve nė njė sulm vetėvrasės nė Kazablanka tė Marokut
 
Rabat, 17 maj 2003 – Tė pakten 40 veta janė vrarė mbrėmė dhe rreth 100 tė tjerė janė plagosur nė njė sulm vetėvrasės me bombė nė qytetin mė tė madh tė Marokut, Kazablanka, kanė bėrė tė ditur sot (e shtunė) burimet diplomatike nė Rabat, njofton Rojter.
 
Nė shenjestėr kanė qenė Qendra e komunitetit hebraik dhe njė klub dhe restoran spanjoll nė qendėr tė Kazablankės. Asnjė grup nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr kėto sulme, tė cilat janė aktet e para tė tilla tė dhunės nė mbretėrinė muslimane tė Aftrikės sė Veriut nė vitet e fundit.
 
 
Britania e Madhe paralajmėron mundėsinė e atentateve tė reja
 
Londėr, 17 maj 2003 - Qeveria britanike ka zgjeruar paralajmėrimet pėr sulme terroiste nė Afrikėn Lindore edhe nė gjashtė vende tė tjera. Nė Ugandė, Etiopi, Tanzani, Somali, Eritre dhe nė Xhibuti ka shenja pėr mundėsinė e atentateve, ka sqaruar Ministria e jashmte nė Londėr. Qė nga e enjta pėr shkak tė rrezikut nga sulme tė reja, Britania e Madhe ka ndėrprerė fluturimet e aeroplanėve pėr nė Kenia.

Edhe Ministria e Jashtme nė Berlin ka paralajmėruar qytetarėt gjermanė tė jenė tė kujdeshėm nga sulme tė mundshm ne Kenia dhe nė Malajzi. Megjithatė, njė pralajmėrim tė drejtpėrdrejtė pėr mos udhėtim nė kėto vende nuk ėshtė dhėnė. Ndėrkaq, Ministria amerikane e Punėve tė Jashtme ka paralajmėruar pėr atentate tė tjera nė Arabinė Sudite.
 
 
Bush ende i hidhruar nė Qeverinė gjermane
 
Visbaden, 17 maj 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush, sipas fjalėve tė kryeministrit tė landit Hesen, Roland Koh, ėshtė edhe mė tej i hidhėruar me qeverinė gjermane. Koh, njėri nga udhėheqėsit e opozitės ishte tė enjtėn nė Shtėpinė e Bardhė dhe nė njė formė pak tė pazakonshme ėshtė takur me presidentin amerikan Bush.
 
Pas kthimit tė tij nė Gjermani, Koh theksoi se presidenti Bush ishte i pakėnaqur me qėndrimin gjerman gjatė luftės nė Irak. Kancelari gjerman Shrėder duhet tė marrė iniciativėn pėr afrim me qeverinė amerikane, ka kėrkuar politikani i opozitės Koh.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.