OPINIONE

   
15.05.2003 - Trepca.net

PRO ET CONTRA

PSE ĖSHTĖ KĖRCĖNUAR DEPUTETI I LDK-SĖ DHE JO I NDONJĖ SUBJEKTI TJETĖR POLITIK?


 

Pavarėsisht nga deklaratat pompoze tė shefave tė "AKSH"-sė mbi atė se "AKSH"-ja i takon popullit", edhe pse deri mė sot "AKSH" akoma nuk ka dalur zyrtarisht me ndonjė deklaratė se e njeh vullnetin e lirė politik tė shqiptarėve tė Kosovės; e njeh dhe respekton dr.Ibrahim Rugovėn pėr kryetar legjitim tė shqiptarėve tė Kosovės; se i jep pėrkrahje tė plotė politikės kombėtare dr.Rugovės dhe kabinetit tė tij presidencial pėr sa i pėrket ēėshtjes sė Kosovės; se respekton pluralizmin politik nė Kosovė etj.,  ēėshtje kėto qė do t'i qartėsonin edhe mė qartė pozicionimet politike tė AKSH-sė.

14 maj 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Kohėve tė fundit opinionin tonė e kanė "bombarduar" disa komunikata, deklarata dhe intervista tė "AKSH"-sė, tė shpeshtuara e tė publikuara nėpėr faqet elektronike tė saj dhe nė ato tė shtypit majtist, tė nėshkruar nga "gjeneralė" tė vetėshpallur tė "AKSH"-sė, "aktivitet" ky i tėri deri mė tani praktik i strukturave politiko-ushtarake tė "AKSH"-sė nė "ribashkimin e trojeve etnike shqiptare", pėrjashtuar kėtu shkatėrrimin e urės hekurudhore nė Zveēanit, pėr ēfarė  pasoi edhe e shpallja e "AKSH"-sė organizatė terroriste nga ana e administratorit tė OKB-sė nė Kosovė z.Shtajner.

Pėrpiluesit e komunikatave dhe deklaratave nė emėr tė "AKSH"-sė (emrat dhe e kaluara e tė cilėve tashmė janė tė njohur pėr opinionin tonė) janė angazhuar vazhdimisht qė "AKSH"-nė ta paraqesin si "ushtri e dalur nga populli", "armatė e popullit", apo "ushtri me platformė politike gjithėkombėtare" etj., duke ua bashkangjitur komunikatave dhe deklaratave disa tituj bombastik vetėm e vetėm sa pėr tė tėrhequr vėmendjen e njerėzve tė painformuar dhe naiv.

Pavarėsisht nga deklaratat pompoze tė shefave tė "AKSH"-sė mbi atė se "AKSH"-ja i takon popullit", edhe pse deri mė sot "AKSH" akoma nuk ka dalur zyrtarisht me ndonjė deklaratė se e njeh vullnetin e lirė politik tė shqiptarėve tė Kosovės; e njeh dhe respekton dr.Ibrahim Rugovėn pėr kryetar legjitim tė shqiptarėve tė Kosovės; se i jep pėrkrahje tė plotė politikės kombėtare dr.Rugovės dhe kabinetit tė tij presidencial pėr sa i pėrket ēėshthjes sė Kosovės; se respekton pluralizmin politik nė Kosovė etj.,  ēėshtje kėto qė do t'i qartėsonin edhe mė qartė pozicionimet politike tė AKSH-sė.

Prandaj, ne do tė ndalemi nė tre raste konkrete qė argumentojnė tė kundėrtėn e teorisė sė proklamuar aksh-iste, d.m.th. qė argumentojnė se protagonistėt e AKSH-sė gėnjejnė rėndė kur deklarojnė se "AKSH" respekton vullnetin politik tė shqiptarėve. Rasti parė konkret ėshtė "konflikti" i AKSH-sė me ish-ushtarin e komandantit Sali Ēekaj dhe veprimtarin e aktivit tė LDK-sė z.Ismet Ēekajn nga fshati Irzniq i Deēanit si dhe rasti i dytė konkret ėshtė kėrcėnimi me shkrim i AKSH-sė i bėrė ndaj deputetit tė LDK-sė z.Fatmir Rexhepit, kėrcėnim ky tė cilin nuk e pranoi AKSH-ja si vepėr tė saj, por vepėr "e atyre qė nuk ia duan tė mirėn AKSH-sė"!?


"Sigurimi i Atdheut" - "produkt alibie" i "AKSH"-sė

Pėr tė mbuluar turpin e "maskave tė zeza" tė cilat veprojnė nėpėr fshatrat e Deēanit por tashmė edhe nėpėr pjesė tjera tė Kosovės, shefat e  "sigurimit tė AKSH"-sė respektivisht  tė "Shėrbimit Informativ Ushtarak" (SHIU-t) me anė tė njė njoftimi publik njoftojnė pėr kompletimin e dosjeve tė zeza pėr "ata qė po e diskreditokan emrin e shenjtė tė AKSH-sė" dhe se "maskat e zeza" nė komunėn e Deēanit qenkan pjesėtarė tė "Sigurimit tė Atdheut", (organizatė kjo e panjohur pėr opinionin, e paraqitur deri mė sot vetėm "online" me anė tė njė komunikate "Komunikatė Nr.001") dhe se udhėheqės i tyre nė Deēan qenka z.Ismet Ēekaj, i cili do tė del sipas njoftimit publik tė "AKSH"-sė "para ligjit dhe drejtėsisė"!

Duke e njohur mirė personalitetin e Ismet Ēekajt si individ por edhe si familje kombėtare, "AKSH"-ja demanton vetveten se ėshtė "ushtri nė shėrbim tė popullit dhe se nuk i takon asnjė subjekti politik" derisa ajo denoncon dhe akuzon pa asnjė argument veprimtarin politik tė LDK-sė i cili faktikisht ėshtė pėrfaqsues politik legjitim i LDK-istėve tė fshatit Irzniq, dhe dėshiron ta vė atė para "ligjit dhe drejtėsisė", pa e sqaruar kėtu se pėr cilin ligj dhe cilėn drejtėsi e ka fjalėn "shėrbimi informativ ushtarak i AKSH"-sė?! Pastaj, tė gjitha deklaratat, njoftimet si dhe njė apo dy intervista tė shefave tė "AKSH"-sė kanė gjetur vend nė faqet e njė fletushke ditore majtiste qė pėrkrah dhe nxit haptas krimin politik ndaj veprimtarėve tė LDK-sė, e cila fletushkė qysh moti ėshtė dashur tė shpallet e paligjshme nga ana e institucioneve tė drejtėsisė legjitime nė Kosovė dhe jo tė dėnohen gazetat ditore qė e luftojnė krimin politik.

Sikurse e theksuam mė lartė, nė njoftimin e saj publik "AKSH" shprehet pėr "maskat e zeza" se qenkan pjesėtarė tė "Sigurimit tė Atdheut", qė tregon faktin se "AKSH" paska informacione tė sakta se kush qenka "Sigurimi i Atdheut" dhe kush qėndron prapa kėsaj organizate!

Thėnė mė konkretisht, "AKSH" qenka ajo qė e paska formuar organizatėn "Sigurimi i Atdheut" respektivisht ajo e paska nxjerrė "Komunikatėn nr.001 tė "Sigurimit tė Atdheut" pėr opinion, duke e paraqitur "Sigurimin e Atdheut" si "organizatė e cila ėshtė kundėr krimit politik dhe tė afėrt me politikėn e dr.Rugovės", nė mėnyrė qė "AKSH" tė ketė "alibi" pėr veprimtarinė e saj destruktive kundėr aktivistėve politik tė LDK-sė, nė njėrėn anė, si dhe pėr t'i dhėnė mundėsi medias enveriste nė Kosovė pėr tė sulmuar dhe kompromituar figurėn politike tė dr.Rugovės me tituj bombastik si "Rugova e formoi ushtrinė e tij" e tituj tjerė kompromitues, e tėrė kjo nėn moton " me njė grusht tė mbyten dy miza". Nėse nuk ėshtė kėshtu, atėherė "AKSH"-ja e ka pėr detyrim t'i publikojė "dosjet e zeza" qė i paska mbledhur diku (?!) dhe t'i publikojė pėrfaqsuesit e "Sigurimit tė Atdheut", pėrndryshe "alibia" e saj bie nė ujė dhe nuk ka mė efekt!


Kush e kėrcėnoi me vrasje deputetin e LDK-sė Fatmir Rexhepin?

Rasti i dytė tejet spekulativ, ėshtė rasti i kėrcėnimit me shkrim i tė deputetit tė parlamentit tė Kosovės, pėrfaqsuesit tė LDK-sė z.Fatmir Rexhepit, i bėrė nė emėr tė "AKSH"-sė. "Sekretariati Vendimmarrės i Frontit Pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar dhe Shtabi i Pėrgjithshėm i AKSH-sė" janė distancuar publikisht nga ky kėrcėnim me vrasje, mirėpo, mbetet e paqartė ēėshtja se pse ėshtė kėrcėnuar mu deputeti i LDK-sė dhe jo i ndonjė subjekti tjetėr politik si dhe pse kėrcėnimi pėrmban logon dhe firmėn e "AKSH"-sė dhe jo tė ndonjė organizate tjetėr? 

Natyrisht qė tani "AKSH"-ja nuk mund ta pėrdorė "Sigurimin e Atdheut" si "alibi", sepse "Sigurimi i Atdheut" sipas AKSH-sė ėshtė me LDK-nė, dhe t'i lihet faji asaj pėr kėrcėnim me vrasje ndaj deputetit tė LDK-sė nuk ka mė logjikė! Kėsaj rradhe "Sigurimi i Atdheut" mbetet kartė e djegur nė duar tė AKSH"-sė! Pra, siē po shihet, shumė gjėra po mbeten pezull, pa u sqaruar mirė, dhe kjo siq duket ėshtė edhe strategjia e aksh-istėve tė sprovuar dhe specializuar pėr propagandė dhe agjitacion, qė tė pėrhapet sa mė shumė pasiguri dhe paqartėsi nė popull, urrejtje ndėrvllazėrore, mospajtime brendashqiptare dhe me kėtė edhe rritja e numrit tė vrasjeve politike ndaj veprimtarėve politik tė LDK-sė.

Se ēfarė ėshtė qėndrimi i AKSH-sė ndaj LDK-sė si subjekti mė i madh politik shqiptar nė Kosovė, tregon qartė shkrimi i artikullshkruesit Bashkim Hoxha me titull bombastik: "Ribashkimi i Shqipėrisė - ēelės stabiliteti rajonal", ku ndėr tjerash thotė: "Duke filluar me propagandėn nė  disfavor tė luftės, bllokimin e mjeteve financiare tė mbledhura nga populli (populli i kishte dhėnė pėr tu ēliruar nga prangat shekullore), dhe sobotime tė tjera tė panumėrta tė cilat do tė merrnin mjaft kohė dhe hapsirė pėr tu pėrmendur tė gjitha.

Partia e quajtur LDK me satelitėt e saj, si dhe "institucionet" fiktive legale kėmbėngulėsisht tentonin qė me ēdo kusht, madje duke pėrdorur tė gjitha mjetet, herė hapur e herė fshehur, (diverzive) nė mėnyrė perfide t'i shuanin lėvizjet ēlirimtare"- fund i citatit. A nuk tė kujton ky citat shkrimet denigruese tė majtistėve tė Kosovės kur janė nė pyetje LDK-ja, institucionet legjitime tė Kosovės dhe presidenti i Kosovės?!

Nėnshkruar nga njėfarė "komandant Rrapi", njė letėr kėrcėnuese e "AKSH"-sė iu ėshtė dėrguar edhe kryetarit tė komunės sė Prishtinės z.Ismet Beqiri. Siē dihet edhe z.Beqiri vie nga rradhėt e LDK-sė ("ēfarė koiēidence", do tė thonė kėta tė "AKSH"-sė), dhe pėrsėri pritet qė "AKSH-ja zyrtare" ta dėnojė ashpėr kėtė kėrcėnim tė "dikujt qė nuk ia do tė mirėn AKSH-sė"!? Andaj, tė jesh me popullin tėnd dhe tė jesh pėrfaqsues i denjė i tij, kėtė duhet treguar me fakte dhe veprime konkrete nė dobi tė tij, dhe jo tė manipulohet me ndjenjat e qytetarėve me anė tė frazave demagogjike tė mbėshtjellura me patriotizėm folklorik, pa ndonjė sens tė ndershmėrisė.

Padyshim se shqiptarėt janė tė interesuar pėr ēlirimin dhe bashkimin e trojeve etnike shqiptare dhe se ky interesim daton historikisht shumė mė herėt, mirėpo synimet politike tė shqiptarėve nuk arrihen me "gjyqe dhe drejtėsi" ilegale, me kėrcėnime dhe vrasje tė aktivistėve dhe pėrfaqsuesve legjitim tė popullit, me njė politikė pėrēarėse dhe kokė mė vete, me monopolizim tė ēėshtjes sė procesit tė bashkimit tė trojeve shqiptare, me imponime dhe presione, me kėrcėnime dhe dėnime tė pėrfaqsuesve tė fjalės sė lirė (shih "Deklaratėn pėr shtyp nr. (3)1 tė datės: 19.maj 2002, Dosja nr.5 - 19-05/002-6/1, ku kėrcėnohen redaktori i gazetės kombėtare "Bota sot" B. Ajeti dhe bashkėpuntori i saj B. Krasniqi) si dhe me veprime tė tjera tė shkėputura nga realiteti politik nė tė cilin gjenden shqiptarėt sot.

Pėrgjatė procesit tė pavarėsimit tė Kosovės nga Serbia institucionet e Kosovės kanė mjaft shtresime dhe probleme tė natyrave tė ndryshme qoftė nė raport me bashkėsinė ndėrkombėtare apo qoftė edhe me pakicėn serbe, momente kėto tė cilat kėrkojnė maturi dhe menēuri pėr t'i tejkaluar ato, pa i bėrė dėm ardhmėrisė politike tė Kosovės, prandaj Kosovės dhe qytetarėve tė saj nuk i duhen diferenca tė reja, probleme tė reja ndėrshqiptare, problemet qė i krijojnė vetė disa koka tė nxehta pėr interesa tė ngushta personale e karrieriste.

Nė kėtė kontekst, identiteti i "AKSH"-sė si "Armatė Kombėtare Shqiptare" do tė mbetet vetėm njė frazė boshe e faqeve tė internetit, nė qoftė se ajo:

- nuk e respekton vullnetin politik tė shumicės sė shqiptarėve nė Kosovė;

- nuk e njeh presidentin Rugova pėr kryetar tė shtetit tė Kosovės;

- nuk distancohet nga veprimet kriminale ndaj figurave politike tė LDK-sė dhe subjekteve tjera politike me orientim kombėtar e demokratik;

- nuk sqaron realisht se kush qėndron prapa organizatės sė ashtuquajtur "Sigurimi i Atdheut", tė cilėn po e pėrdor AKSH- si "alibi" sa herė qė i duhet asaj;

- nuk i kontribuon klimės pozitive politike nė skenėn politike tė Kosovės;

- nuk i tėrheq "maskat e zeza" nga Kosova;

- vazhdon tė bėjė dallime partiake e ideologjike nė mes tė shqiptarėve;

Deklaratat, artikujt dhe komunikatat e deritanishme tė AKSH-sė na konfirmojnė tė kundėrtėn e pikave tė lartėpėrmendura, andaj AKSH nuk ka as gjasa minimale tė jetė "armatė kombėtare" e shqiptarėve!

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.