OPINIONE

   
14.05.2003 - Trepca.net

Pas miratimit tė tė Regullorės pėr privatizim diaspora mbetet jasht loje, pėrkatėsisht (para)paguesit e Fondit tė Republikės sė Kosovės, Fondit "Vendlindja thėrret"


 

St. Gallen (ZVICĖR), 14 maj 2003 / Zef Ahmeti

Pas njė kohe tė gjatė ėshtė miratuar Regullorja aq shumė e (pėr)folur e privatizimit tė pasurisė shoqėrore ne Kosovė. Njė nga pikat kontestuese qė ishtė shfaqur nė procedimin e kėsaj Regulloreje ishte ēėshtja e punėtorėve qė kanė punuar nė ndėrmarrjet publike. Konkretisht ishte e kontestuar ēėshtja, se cilėt punėtorė duhej tė kompenzoheshin, ata qė kanė punuar para viteve tė `90ta, apo ata qė kanė punuar pas viteve tė `90tė.

Meqė kjo Rregullore ėshtė nėnshkruar nga shefi i Unmikut, Michael Steiner, pas miratimit tė KS tė OKB-sė, edhe ēėshtja kontestuese e lartpėrmendur lidhur me kompenzimin e ish-punėtorėve duket te jetė regulluar de jure si vijon: "Njė pjesė e tė ardhurave tė shitjes nga privatizimi do t’u shpėrndahen punėtorėve tė ndėrmarrjeve tė privatizuara. Kjo pjesė ėshtė fiksuar nė 20 pėr qind tė ēmimit tė ofertave tė paguara pėr NSH-tė e interesuara"

Kjo Regullore (kėtu habitem pse edhe metutje flitet pėr Rregullore e jo pėr ligje) pėr privatizimin e pronave shoqėrore do tė ndikoj nė pėrmirėsimin e jetės ekonomike nė Kosovė, mirėpo nuk duhet tė kemi iluzione se do tė bėhen edhe mrekulli. Edhe mėtutje kėtu do tė pėrfitojnė mė sė shumti ata qė sot janė nė pushtet, tė lidhur me pushtetin, apo ata qė nė shpinė tė patriotizmit kanė rritur pasuritė e tyre nė forma tė paparashikueshme.

II.

Ēėshtja mė e diskutueshme para miratimit tė Rregullorės ka qenė ajo e kompenzimit tė punėtorėve. Njė gjė me rėndėsi tė veēantė, e qė as nga qeveria e as ndonjė segment tjetėr, nuk ėshtė hedhur fare nė dialog, ėshtė e drejta e pjemarrjes sė kontribuesve(parapaguesve) tė Fondit tė Republikės sė Kosovės pėr njė dekadėt tė tėrė, por edhe shumė tė tjerė nga diaspora qė kanė paguar edhe nė fondin tjetėr, tė "Vendlindja Thėret". Atyre (diaspors) nuk iu ėshtė dhėnė mundusia qė tė kompenzohen pėr shumat e mėdha qė kanė derdhur nėpėr kėto fonde, pra qė ato shuma sot t`iu njihen kėtyre njerzve qė tė marrin pjesė si aksionarė, dhe bashk me shumat plotsuese tė hyjnė si aksionarė aty ku ata shofin interesin e tyre.

Pse nuk iu falenderohen struktuart e Kosovės diasporės se sajė nė kėtė formė tė veprimit?!! Ndoshta (para)paguesit nuk kanė interesim?!!

III.

Parlamenti duhet tė kėrkoj pėrgjigje nga tė dy udhėheqėsit e Fondeve, atij tė Republikės sė Kosovės, dhe Vendlindja Thėret lidhur me tė dhėnat dhe gjendjen e tė hollave, djersėn e popullit. Kushe ka tė drejtė tė dispunoj mbi ato tė holla, kurė dihet se destinimi i tyre tani nuk ėshtė relevant me atė tė dhėnė nė fillim?!!

Mėtutje, Parlamenti i Kosovės duhet tė filloj ngadal qė pėrgjegjėsit e Fondeve tė Kosovės, tė thirren qė tė japin pėrgjegjėsit e tyre lidhur me tė hollat shqiptarėve nė diasporė, qė kanė derdhur nėpėr kėto fonde, tė holla kėto tė fituara me mund tė madh!

IV.

Se ky shkrim, si edhe shumė tė tjerė do tė hasė nė veshė tė shurdhėr, ėshtė e vėrtete. Dhe mu pėr arsyen se shumė persona, sot qė kanė marrė vende dhe poste kyqe, kanė qenė tė involvuara nė kėto fonde, direkt apo indirekt. Dhe qė kėto figura tė japin pėrgjigje ėshtė shumė vėshtire. E, edhe mė vėshtirė ėshtė kurė ata sot kontrollojnė pjesė tė mėdha tė pasurisė sė Kosovės.

Kushė do tė pėrfitoj nga privatizimi? Edhe nė procesin privatizimit do tė pėrfitojnė ata qė nė kurrizin e popullit dhe tė patriotizmit mashtrues njė pjesė tė pasurisė shoqėrore e kann privatizuar qė herėt, kurse sot vetem e legalizojne.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.