14.05.2003 - Trepca.net

Manifestim me rastin e ditėlindjes sė Muhamedit a.s.- Mevludit


 

Prishtinė, 14 maj 2003 / Nga: R. Shkodra - Sot nė xhaminė “Sulltan Mehmet Fatih” (Xhamia e Madhe) tė Prishtinės, pas namzit tė drekės me njė solemnitet u shenuar Ditėlindaj e profetit Muhamed a.s. e njohur tek ne si fillimi i Muajit tė Mevludit tė organizuar nga Kėshilli i Bashkėsisė Islame tė Prishtinės, ku qenė tė pranishėm udhėheqsit mė tė lartė tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės Ahmet ef. Sadriu zv/Kryetari i Kryesisė sė BI tė Kosovės, serkretari i Kryesisė sė BI h. Jashar ef. Jashatri, Hajrullah ef. Hoxha, ekrem simnica, Burhan Hashani etj.

Para pjesėmarrsėve pėr shembėlltyrėn e Muhamedit a.s., foli Resul ef. Rexhepi- profesor i Qytetrimi islam ne Fakultetin e Studimeve Islame tė Prishtinės, i cili pasi qė elaboroi jetėn dhe veprėn Muhamedit a.s. ndėr tė tjerat veēoi: ”Misioni i Muhamedit a.s. ishte si edhe misionet e pejgamberėve para tij qė thirrėn popullin nė besimin e drejtė nė njė Zot, ku respektohen normat e morali, tė drejta e njeriut pėr jetė tė lumtur nė paqe e luturi”

Me Resul ef. Rexhepi pasi qė i bėri njė vėshtrim kohės sė misionit tė pejgamberit, peripecive e veshtirėsive me te cilat u pėrball, ndėr tė tjerash nė pėrfundim tha edhe kėtė:”Pejgamberi pas vete nuk la ari, nuk la as pallate, nuk la asgje nga pasurria, por pas vete la mesazhin e Zotit tė cilin e kultivojmė ne sot”.

Mė pas grupi i imamėve kėndoi pjesė nga muvludi i rilidėsit Tahir efendi Popova, qė ėshtė mevludi mė i pėrhapur nė Kosovės e Maqedoni.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.