14.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure, 14 maj 2003


 
 

Pėrmbajtja:

 • Daci: Misioni i OKB-sė do tė bartė tė gjitha pėrgjegjėsitė te populli i Kosovės

 • Kosova ka nevojė tė ndihmohet si nga SHBA-tė ashtu edhe nga Bashkimi Evropian, tha kryeministri Rexhepi

 • Ministri i jashtėm irlandez po qėndron nė Kosovė dhe ėshtė takuar me Shtajnerin

 • Sė shpejti vijnė nė Kosovė 169 oficerė policie nga India

 • BE nuk dėshiron qė aktivitetet nė Kosovė t'i zgjerojė edhe jashtė ndihmės ekonomike, shkruan gazeta "Standard"

 • Bordi i Drejtorėve tė RTK-sė ėshtė kundėr Draftligjit

 • Ministrat e brendshėm gjermanė bisedojnė pėr kthimin e refugjatėve

 • Komuna e Gjilanit i dorėzon ministrit Zef Morina projektin e rrugės Gjilan-Stanēiq

 • S. Hasellok mohon t'u ketė deklaruar mediave serbe se nuk e ka kuptuar vendimin e Shtajnerit pėr privatizim

 • P. Fieski do tė fillojė takimet me institucionet e Kosovės nga tė cilat do tė kėrkojė pėrmirėsimin e gjendjes sė pakicave

 • Kryetari i Kuvendit komunal tė Shterpcės ka dhėnė dorėheqje

 • Kryeparlamentari Daci Daci priti njė delegacion tetėanėtarėsh tė Bundestagut gjerman

 • Nė veri tė Mitrovicės ka ndodhur njė incident ndėrmjet shqiptarėve dhe serbėve

 • Kosova bėhet anėtare e asociacionit ndėrkombėtar nė luftė kundėr drogės dhe narko-biznesit

 • Nė Prekaz tė Skėnderajt u shėnua 22-vjetori i rėnies heroike tė Tahir e Nebih Mehės

 • Nė Maqedoni fillon dhėnia e dokumenteve nė gjuhėn shqipe

 • Ēoviq pas kthimit nė Beograd tha se nuk do tė ketė bashkėpunim me UNMIK-un

 • Banorėt shqiptarė tė Malėsisė sė Tetovės pranuan qė familjarėt e policėve tė vrarė maqedonas tė bėjnė homazhe

 • Filip Vujanoviq ėshtė shpallur edhe zyrtarisht fitues i zgjedhjeve presidenciale nė Mal tė Zi

 • Gregori Xhonson thotė se gjendja e sigurisė nė Maqedoni ėshtė pėrmirėsuar dukshėm

 • Tre serbė nė Hagė pėr Srebrenicėn

 • Futboll: Zhvillohen ndeshjet e kthimit tė ēerekfinales sė Kupės sė Kosovės

 • Liga e Kampionėve: Milan ėshtė finalisti i parė

 • Tė pakten 10 persona janė vrarė nė njė sulm tė ri vetėvrasės nė Ēeēeni

 • Nga njė varrė masiv nė pjesėn qendrore tė Irakut janė zhvarrosur sot eshtrat e 3, 000 trupave tė pa jetė

 • Nė njė shpėrthim nė njė gjykatė nė Jemen ėshtė plagosur njė gjykatės

 • Ėshtė gjetur grupi prej 17 turistėve evropianė, tė zhdukur nė Algjeri dy muaj mė parė

 • Afėr stacionit tė trenit nė Romė janė pėrplasur dy trena ndėrurbanė

 • Forcat izraelite kanė vrarė tre pjesėtarė tė sigurimit palestinez

 • Nė njė minierė tė Kinės humbėn jetėn 63 minatorė

 • Bush tha se nuk ēuditet po qe se Al-Kaida ka lidhje me shpėrthimet nė Arabinė Saudite

 • Hamnei: Rivendosja e lidhjeve me Amerikėn do tė ishte kapitullim i plotė pėr Iranin

 • Amerika dėbon 14 diplomatė kubanė

 • Diplomatėt amerikanė lėnė Riadin

 • Zbulohet varrezė masive me 15 mijė trupa

 • Amerika paralajmėron pėr padinė kundėr Frenks

 • Parlamenti Evropian pėr mbrojtjen e mjedisit

 • Menem mund tė braktisė zgjedhjet


 
Daci: Misioni i OKB-sė do tė bartė tė gjitha pėrgjegjėsitė te populli i Kosovės
 
Pejė, 14 maj 2003 - "Konsiderohet se misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė ėshtė i suksesshėm. Ky mision, duke pasur pėr bazė zgjedhjet e suksesshme, lokale dhe qendrore nė Kosovė dhe ndėrtimin e institucioneve qeverisėse, si edhe aplikimin e ligjeve e standardeve demokratike, do tė bartė tė gjitha pėrgjegjėsitė te populli i Kosovės, tek organet e zgjedhura tė tij dhe do tė kalojė nė mision mbikqyrės dhe kėshilldhėnės", tha kryetari i Kuvendit tė Kosovės sot nė njė ceremoni pėrkujtimore nė fshatin Qyshk tė Pejės, me rastin e 4-vjetorit tė masakrės serbe mbi banorėt e kėtij fshati mė 1999 kur u vranė 62 civilė shqiptarė.
 
 
Kosova ka nevojė tė ndihmohet si nga SHBA-tė ashtu edhe nga Bashkimi Evropian, tha kryeministri Rexhepi
 
Prishtinė, 14 maj 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi deklaroi se Kosova ka nevojė tė ndihmohet si nga SHBA-tė ashtu edhe nga Bashkimi Evropian, ndėrkaq sa u takon kundėrthėnieve ndėrmjet tyre ajo ēėshtje qė nuk u takon kosovarėve, tha zoti Rexhepi duke komentuar njė deklaratė tė koordinatorit tė Paktit tė Stabilitetit Erhard Busek qė BE-ja tė marrė pėrgjegjėsinė pėr Kosovėn.
 
Kryeministri shtoi se pa rolin udhėheqės tė SHBA-ve nė aspektin politik e tė sigurisė BE-ja pėr momentin nuk ka kapacitete tė nevojshme. Mirėpo, sa i takon aspektit ekonomik dhe integrimit, nė kėtė drejtim me siguri qė BE-ja ėshtė mė afėr dhe ka dhėnė ndihmesa mė tė mėdha.

Ndėrkaq duke folur pėr takimin e sotėm tė qeverisė, Bajram Rexhepi tha se ėshtė pėrkrahur kėrkesa e invalidėve tė luftės pėr trajtimin e tyre nė njė qendėr rehabilitimi nė Slloveni ku hyjnė edhe pagesat pėr protezat e gjymtyrėve qė i kanė humbur gjatė luftės. Ėshtė arritur pajtimi me Ministrinė e Shėndetėsisė pėr mbulimin e kėtyre shpenzimeve.

Rexhepi njoftoi mediat edhe pėr pjesėmarrjen e tij nė konferencėn e Ohrit dhe nė atė tė Forumit ekonomik qė do tė mbahet nė Athinė.
 
 
Ministri i jashtėm irlandez po qėndron nė Kosovė dhe ėshtė takuar me Shtajnerin
 
Prishtinė, 14 maj 2003 - Ministri i Punėve tė Jashtme tė Irlandės Brajan Kouen po qėndron sot nė Kosovė nė kuadėr tė njė turneu nėpėr vendet e Ballkanit Perėndimor. Ministri irlandez fillimisht bisedoi me shefin e UNMIK-ut Mihael Shatjner, kurse pasdite do tė takohet edhe me presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova dhe kryeministrin Bajram Rexhepi.

Shtajner pas takimit, tha se administrata e UNMIK-ut gėzon mbėshtetjen e plotė tė Republikės sė Irlandės, duke shtuar se shefin e diplomacisė sė kėtij vendi e ka njoftuar me punėn e UNMIK-ut nė Kosovė.
 
Shtajner e vlerėsoi vizitėn tė rėndėsishme edhe pėr faktin se Irlanda do ta marrė presidencės e radhės sė Bashkimir Evropian nė gjashtė e parė tė vitit tė ardhshėm dhe ai pret qė angazhimi i BE-sė gjatė kėsaj periudhe tė vazhdojė edhe mė tutje sipas ritmeve tė gjertanishme.

Ministri Kouen nga ana e tij tha se Irlanda gjatė kohės qė do tė kryesojė me BE-nė do tė angazhohet pėr standardet demokratike evropiane nė Ballkan, duke pėrfshirė edhe Kosovėn. Brenda njė periudhe tė shkurtėr nė Kosovė ėshtė arritur njė pėrparim i madh, por ende mbetet shumėēka pėr t'u bėrė, theksoi nė njė prononcim pėr media ministri i Jashtėm i Irlandės.
 
 
Sė shpejti vijnė nė Kosovė 169 oficerė policie nga India
 
Nju Jork, 14 maj 2003 – Burime tė Kombeve tė Bashkuara kanė bėrė tė ditur se nė kuadėr tė pranisė mė tė madhe tė Indisė nė ruajtjen e paqes nė botė, sė shpejti 169 oficerė policie indianė do tė nisen pėr nė Kosovė pėr tė marrė pjesė nė Misionin e Kombeve tė Bashkuara pėr ruajtjen e paqes. Policėt indianė do tė kryejnė mė parė njė trajnim pesėditor.
 
 
BE nuk dėshiron qė aktivitetet nė Kosovė t'i zgjerojė edhe jashtė ndihmės ekonomike, shkruan gazeta "Standard"
 
Vjenė, 14 maj 2003 - Kėrkesa e koordinatorit tė Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore, Erhard Busek, qė Bashkimi Evropian tė marrė pėrsipėr kujdesin pėr Kosovėn, ka hasur nė mbėshtetje tė rezevruar nė Bruksel, pohon gazeta e Vjenės "Standard".

BE pėr pėrcjell me kujdes zhvillimet nė Kosovė dhe tashmė ka marrė disa detyra, siē ėshtė rindėrtimi dhe ndihma ekonomike, citon gazeta burimet nga zyra e pėrfaqėsuesit pėr politikė tė jashtme dhe siguri tė BE Havier Solana. Gjithashtu theksohet se BE aktualisht nuk dėshiron qė aktivitetet e veta t'i zgjerojė edhe jashtė ndihmės ekonomike.
 
Bashkimi Evropian mbėshtet plotėsisht politikėn e shefit tė UNMIK-ut Mihael Shtajner, theksojnė nė zyrėn e Solanės. "Prapa skenės, edhe pėrkundėr rezervimit zyrtar, nė Bruksel ekziston vetėdija pėr problemin e Kosovės. Shefat e diplomacive tė vendeve anėtare tė BE nė takimin e ardhshėm do tė diskutojnė edhe pėr ēėshtjen e Kosovės", paralajmėron gazeta "Standard".
 
 
Bordi i Drejtorėve tė RTK-sė ėshtė kundėr Draftligjit
 
Prishtinė, 14 maj 2003 - Bordi i Drejtorėve i Radiotelevizionit tė Kosovės, pasi ka shqyrtuar draftligjin pėr Komisionin e Pavarur tė Mediave, ka konstatuar se ky draftligj, nė parametrat substancialė ėshtė i konceptuar ashtu qė tė vendosė kontroll tė fortė politik mbi RTK-sė dhe ta rrėnojė njėrin nga burimet e financimit tė tij, thuhet nė njė komunikatė tė kėtij bordi.

Organet e Komisionit tė Pavarur tė Mediave, Kėshilli dhe veēmas Zyra e Drejtorit Ekzekutiv, nė fakt janė konceptuar si organe ekzekutive tė transmetuesit publik, me kompetenca tė pakufizuara kontrolli dhe arbitrariteti. Nė rast se do tė miratohej ky draft-ligj, ai praktikisht do ta bėnte inekzistent dhe tė tepėrt Bordin e RTK-sė dhe menaxhmentin e tij, duke krijuar precedentin e kontrollit tė fortė politik dhe administrativ mbi politikat editoriale tė RTK-sė.
 
Praktikisht zgjedhja e anėtarėve tė Bordit tė RTK-sė sipas kėsaj skeme, do tė bėhej nga pjesėtarėt e asociacioneve qė kontrollohen nga rivalė privatė tė transmetuesit publik, qė ėshtė njė gjė krejtėsisht e palogjikshme dhe e papranueshme.

Mė tutje nė kėtė komunikatė thuhet se Draftligji ka ofruar shumė zgjidhje jologjike, kontradiktore dhe jofunksionale edhe nė aspekte tė tjera, duke e quajtur tė papranueshėm. Gjithashtu theksohet se Drafti i propozuar paraqet kompilim tė njėanshėm dhe tė qėllimshėm tė praktikave mė restriktive tė vendeve tė ndryshme nė tė cilat tregu medial dhe ambienti politik ndryshojnė shumė nga ai nė Kosovė.
 
Si i tillė ky draft pasqyron tendencėn jo vetėm pėr dobėsimin e RTK-sė nė tregun e kufizuar medial tė Kosovės, por qartazi shpreh qėllimin pėr eliminimin e plotė tė kėtij shėrbimi publik nga spektri medial kosovar.

Pėr shkak tė arsyeve tė lartpėrmendura Bordi i RTK-sė ka vendosur qė tė suspendojė mandatin e anėtarit tė vet nė Grupin Punues pėr vlerėsimin e draft-ligjit dhe njėherėsh ka kėrkuar nga Kryeministri i Kosovės, Dr. Bajram Rexhepi.

Nė rast se ky drafligj nė kėtė formė miratohet, Bordi i Drejtorėve i RTK-sė njofton opinionin se nuk merr pėrgjegjėsi pėr pasojat qė do tė shkaktoheshin jo vetėm nė dėm tė transmetuesit tė vetėm publik kosovar, por nė dėm tė gjithė qytetarėve dhe nė dėm tė procesit tė demokratizimit tė shoqėrisė kosovare, thuhet mes tejrash nė ktė komunikatė tė nėnshkruar nga kryetari i Borditė tė Drejtorėve tė RTK-sė, Adem Demaēi.
 
 
Ministrat e brendshėm gjermanė bisedojnė pėr kthimin e refugjatėve
 
Berlin, 14 maj 2003 - Komesariati i lartė i Kombeve tė Bashkuara pėr refugjatė ka apeluar te ministrat e brendshėm tė bundeslandeve gjermane qė tė mos nguten me kthimin e refugjatėve afganė. Gjendja e sigurisė nė Afganistan ėshtė pėrkeqėsuar muajve tė fundit, thuhet nė njė deklaratė.
 
Ministri i brendshėm gjerman Oto Shili takohet sot nė Erfurt me ministrat e brendshėm tė bundeslandeve gjermane pėr tė diskutuar mbi kthimin e refugjatėve nga Iraku, Kosova dhe Afganistani.

Sipas vlerėsimeve tė UNHCR-it gjendja nė Kosovė pėr minoritetet vazhdon tė mbetet e theksuar. Qeveria gjermane dhe administrata e OKB-sė nė Kosovė kanė njė marrėveshje sipas tė cilės kthimi i refugjatėve mund tė bėhet vetėm nė grupe tė vogla.
 
Pėrfaqėsuesit e minoritetit serb apo romėt e Kosovės janė tė pėrjashtuar prej dėbimeve nga Gjermania deri mė 21 mars tė vitit 2004.
 
 
Komuna e Gjilanit i dorėzon ministrit Zef Morina projektin e rrugės Gjilan-Stanēiq
 
Gjilan, 14 maj 2003 - Ministri i Transportit dhe Telekomunikacionit, Zef Morina me bashkėpunėtorė ka vizituar Gjilanin dhe disa nga fshtarat e kėsaj komune dhe nė bisedė me zėvendėskryetarin e Kuvendit, Xhemajl Hyseni dhe kryeshefin ekzekutiv, Enver Muja, ėshtė njoftuar pėr gjendjen nė infrastrukturėn rrugore dhe tė telekomunikacionit.

Udhėheqja komunale i ka dorėzuar ministrit Morina projektin e rrugės Gjilan-Stanēiq, e cila e lidh Kosovėn me Maqedoninė dhe rajonin, qė ka gjatėsi prej 30 kilometra dhe kėrkon njė vlerė investive rreth 13 milionė euro.

Zef Morina premtoi se do tė hulumtojė tė gjitha mundėsitė pėr tė siguruar mjetet e nevojshme pėr kėtė projekt, i cili i hap Kosovės njė portė tė rėndėsishme nė koridorin e tetė ndėrkombėtar tė komunikacionit rrugor.

Pėrndryshe, komuna e Gjilanit ka arritur deri tani tė pėrmirėsojė sadopak gjendjen e infrastrukturės rrugore lokale, por nė projektet qė kėrkojnė investime mė tė mėdha, siē janė rrugėt Gjilan-Pogragjė, Gjilan-Bujanoc, Gjilan-Ferizaj dhe rruga qarkore nė pjesėn lindore tė qytetit, ajo ka nevojė pėr pėrkrahjen e Ministrisė dhe tė donatorėve tė jashtėm, tha Xhemajl Hyseni.

Fshatrat e kėsaj komune kanė nevojė edhe pėr rrjetin e telefonisė fikse dhe sinjalin e RTK-sė, i cili nė disa vende nuk ka parnim tė mirė, ose edhe mungon fare.
 
 
S. Hasellok mohon t'u ketė deklaruar mediave serbe se nuk e ka kuptuar vendimin e Shtajnerit pėr privatizim
 
Prishtinė, 14 maj 2003 - Nė mediat e shkruara dhe elektronike serbe ėshtė emetuar njė deklaratė e zėdhėnėsit tė UNMIK-ut Sejmon Hasellok, ku ai citohet tė ketė thėnė se nuk i kupton qėndrimet e kryeadministratorit Mihael Shtajner pėr vendimin e privatizimit tė pronės shoqėrore nė Kosovė.
 
Mirėpo Hasellok pėrgėnjeshtroi kėto pohime duke nėnvizuar se i ka tė pėrbashkta qėndrimet me Shtajnerin. Ai ka kritikuar Ēoviqin pėr mosnėnshkrimin e protokollit pėr njohjen e ndėrsjellė tė targave tė automjeteve, i cili do tė mundėsonte lėvizjen e lirė tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės.
 
 
P. Fieski do tė fillojė takimet me institucionet e Kosovės nga tė cilat do tė kėrkojė pėrmirėsimin e gjendjes sė pakicave
 
Prishtinė, 14 maj 2003 - Udhėheqėsi i Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, ambasadori Paskal Fieski do tė fillojė javėn e ardhshme njė sėrė takimesh me institucionet e Kosovės, pėr tė kėrkuar prej tyre tė ndėrmarrin veprime tė nevojshme pėr pėrmirėsimin e gjendjes sė pakicave.
 
Ambasadori Fieski do tė adresojė kėtė ēėshtje tė bazuar nė rekomandimet dhe vlerėsimet tė OSBE-sė dhe tė UNHCR-sė pėr situatėn e pakicave etnike nė Kosovė.
 
 
Kryetari i Kuvendit komunal tė Shterpcės ka dhėnė dorėheqje
 
Shterpcė, 14 maj 2003 - Kryetari i Kuvendit komunal tė Shterpcės Sllagjan Iliq ka dhėnė dorėheqje nga ky funksion i pakėnaqur me sjelljen e anėtarėve tė koalicionit vendor serb me pėrfaqėsuesit e misionit ndėrkombėtar dhe me qėndrimin e Qeverisė sė Serbisė ndaj serbėve nė Kosovė.
 
Nė arsyetimin me shkrim tė dorėheqjes Iliq thekson se koalicioni tė cilit i takon, i ka tradhtuar shpresat e tij qė pėr hir tė interesave personale disa anėtarė tė tij kanė rrezikuar interesat e bashkėsisė serbe.
 
 
Kryeparlamentari Daci Daci priti njė delegacion tetėanėtarėsh tė Bundestagut gjerman
 
Prishtinė, 14 maj 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci priti dje pasdite njė delegacion tetanėtarėsh tė Komisionit pėr Ēėshtje tė Brendshme tė Bundestagut gjerman. Kryeparlamentari Daci u ka thėnė me kėtė rast anėtarėve tė kėtij delegacioni se Kosova dėshiron qė Gjermania tė ndihmojė gjithmonė Kosovėn dhe qė miqėsia shumėvjeēare me kėtė vend tė vazhdojė edhe mėtutje.

"Unė u mundova qė nė mėnyrėn mė tė mirė t'u japė njė prezentim pėr gjendjen nė Kosovė dhe nė parlament. Shpreha dėshirėn qė Bundestagu tė jetė gjithmonė si ndihmesė e parlamentit tonė tė ri dhe nė kėtė aspekt mora pėrkrahjen e plotė nga ky delegacion", ka thėnė z. Daci.

Ndėrkaq, kryesuesja e delegacionit gjerman, zonja Korneli ka thėnė se ėshtė dėshirė e madhe e saj qė Kosova sa mė shpejtė qė ėshtė e mundur tė zhvillohet me demokracinė e saj tė re qė tė mund tė flitet pėr njė Kosovė paqėsore dhe shumetnike dhe qė parlamenti tė ketė suverenitetin e tij tė plotė.
 
 
Nė veri tė Mitrovicės ka ndodhur njė incident ndėrmjet shqiptarėve dhe serbėve
 
Mitrovicė, 14 maj 2003 - Grupe tė shqiptarėve dhe serbėve shkėmbyen gurė ndėrmjet veti nė njė incident qė ndodhi dje nė orėt e pasditės nė afėrsi tė "Lagjes sė Boshnjakėve" nė veri tė Mitrovicės.
 
Zėdhėnėsi rajonal i SHPK-sė Besim Hoti tha se policia ka ndėrhyrė pėr tė qetėsuar situatėn, ndėrkaq nuk pati tė lėnduar gjatė incidentit. Nuk dihen arsyet e kėtij incidenti, por policia ka arrestuar njė serb lidhur me kėtė rast, tha zėdhėnėsi Hoti.
 
 
Kosova bėhet anėtare e asociacionit ndėrkombėtar nė luftė kundėr drogės dhe narko-biznesit
 
Prishtinė, 14 maj 2003 - Kosova prej dje ėshtė anėtare e asociacionit ndėrkombėtar nė luftė kundėr drogės dhe narko-biznesit. Nė njė konferencė me temėn: "Metodat e reja nė luftė kundėr varshmėrisė ndaj narkotikėve dhe drogė" e mbajtur dje nė Prishtinė u tha se ky asociacion mbledh rreth vetes tė gjithė tė interesuarit pėr evitimin e pėrdorimit tė drogės.
 
Kjo konferencė nxori nė pah shumė aspekte tė verifikimit dhe tė luftimit tė kėsaj dukurie negative. Gjithashtu u shtjelluan disa programe qė ndihmojnė reahabilitimin e personave qė janė tė varur nga droga dhe narkotikėt.
 
 
Nė Prekaz tė Skėnderajt u shėnua 22-vjetori i rėnies heroike tė Tahir e Nebih Mehės
 
Prekaz, 14 maj 2003 - Nė lagjen Mehaj nė Prekaz tė Skėnderajt dje u shėnua 22-vjetori i rėnies heroike tė Tahir e Nebih Mehės. Nė kėtė tubim pėrkujtimor ishin tė pranishėm pėrfaqėsues tė institucioneve komunale tė Skenderajt si edhe qytetarė tė shumtė.
 
Pėr veprimtarinė patriotike tė Tahir Mehės me kėtė rast foli kolonel Zenun Kodra, i cili mes tjerash tha se lufta e Tahir Mehės ishte njė vazhdimėsi e luftės pėr liri, tė cilėn e bėri edhe komandanti legjendar Adem Jashari.

Pėr nder tė Tahir Mehės u mbajtė dje edhe njė akademi pėrkujtimore nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė.
 
 
Nė Maqedoni fillon dhėnia e dokumenteve nė gjuhėn shqipe
 
Shkup, 14 maj 2003 - Ministria e Punėve tė Brendshme prej nesėr do tė fillojė dhėnien e letėrnjoftimeve edhe nė gjuhėn dhe alfabetin qė e pėrdorin qytetarėt tė cilėt flasin nė gjuhėn zyrtare qė dallohet nga ajo maqedonase, bėri tė ditur kjo Ministri.

Formularėt pėr letėrnjoftim do tė jenė nė dy gjuhė - maqedonisht dhe shqip.

Letėrnjoftimet e reja janė pjesė e procesit tė zbatimit tė plotė tė Marrėveshjes sė Ohrit, nė pajtim me ligjet e nxjerra dhe me ndryshimet kushtetuese - me Ligjin pėr ndryshimin dhe pėr plotėsimin e Ligjit pėr letėrnjoftimin.

Deri nė fund tė kėtij viti parashihet qė MPB-ja tė vazhdojė, nė mėnyrė suksesive, zbatimin praktik tė ndryshimeve tė tjera ligjore lidhur me dhėnien edhe tė dukementeve tė tjera personale nė dy gjuhė - tė pasaportave, tė patentave dhe tė lejave tė qarkullimit dhe tė tė gjitha dokumenteve tė tjera, njofton MIA nė gjuhėn shqipe.
 
 
Ēoviq pas kthimit nė Beograd tha se nuk do tė ketė bashkėpunim me UNMIK-un
 
Beograd, 14 maj 2003 - Zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq, i cili e braktisi takimin e djeshėm nė Prishtinė me kryeadministratorin Mihael Shtajner, pas kthimit nė Beograd ritheksoi se nuk do tė ketė bashkėpunim me UNMIK-un pa dorėzimin e Shefket Musliut.
 
Ēoviq fajėsoi UNMIK-un dhe Shtajnerin pėr mosrealizimin e Marrėveshjes pėr Mitrovicėn. Ai tha se nė takimin e djeshėm ka kundėrshtuar edhe vendimin pėr privatizimin e pronės shoqėrore nė Kosovė.
 
 
Banorėt shqiptarė tė Malėsisė sė Tetovės pranuan qė familjarėt e policėve tė vrarė maqedonas tė bėjnė homazhe
 
Tetovė, 14 maj 2003 - Nė Maqedoni pėrfundoi me kompromis takimi i pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė, ministrit tė brendshėm tė Maqedonisė dhe kryetarit tė BDI-sė me kėshillin protestues tė fshatrave tė Malėsisė sė Tetovės. Banorėt e kėtyre rajoneve pranuan qė familjarėt e policėve tė vrarė nė vitin 2001 tė bėjnė homazhe nė varret e tyre.

Ministri i Brendshėm Hari Kostov tha se ende janė tė freskta kujtimet e popullatės nga konflikti i kaluar dhe nė mungesė tė informatave ata i kanė bllokuar rrugėt qė tė shtunėn e kaluar. Nėse do tė pėrdoreshin masat e dhunshme pėr hapjen e rrugės do tė ndodheshin tensione dhe destabilizimi i gjendjes.

Ai bėri tė ditur se ditėve tė ardhshme anėtarėt e familjeve tė policėve tė vrarė do tė mund ta mund ta vizitojnė vendin e vrasjes sė tyre.

Ndėrkohė, Ali Ahmeti tha se tė gjitha palėt kishin mirėkuptim midis vete dhe konfirmoi atė qė tha ministri i brendshėm Kostov para tij.
 
 
Filip Vujanoviq ėshtė shpallur edhe zyrtarisht fitues i zgjedhjeve presidenciale nė Mal tė Zi
 
Podgoricė, 14 maj 2003 - Filip Vujanoviqi ėshtė shpallur edhe zyrtarisht fitues i zgjedhjeve presidenciale nė Mal tė Zi pasi ka marrė rreth 60 pėr qind tė votave. Vujanoviqi i cilėsuar si kandidati pro-pavarėsisė ka deklaruar pak pas komunikimit tė rezultateve se pas tri vjetėsh do tė mbahet referendumi ku qytetarėt do tė vendosin nėse bashkėsia Serbi-Mali i Zi do tė ekzistojė apo jo.
 
 
Gregori Xhonson thotė se gjendja e sigurisė nė Maqedoni ėshtė pėrmirėsuar dukshėm
 
Shkup, 14 maj 2003 - Komandanti i forcave tė NATO-s pėr Evropėn Juglindore Gregori Xhonson, gjatė vizitės sė tij tė djeshme nė Shkup, ka vlerėsuar se gjendja e sigurisė nė Maqedoni ėshtė pėrmirėsuar dukshėm gjatė dy viteve tė fundit.

Pas takimeve me zyrtarėt maqedonas, komandanti Xhonson ka nėnvizuar se po vazhdon puna pėr zbatimin e reformave nė fushėn e mbrojtjes nė Maqedoni.
 
 
Tre serbė nė Hagė pėr Srebrenicėn
 
Hagė, 14 maj 2003 - Tre serbė tė Bosnjės dalin tė mėrkurėn para gjykatės sė Hagės me akuzėn se kanė marrė pjesė nė masakrėn e Srebrenicės tė vitit 1995.

Dy prej tyre, Vladoje Blagojevic dhe Dragan Obrenoviq akuzohen pėr genocid pėr pjesėmarrje nė vrasjet e mbi 7 mijė myslimanėve civilė.

Ata komandonin forcat e serbėve tė Bosnjės qė morrėn Srebrenicėn nė kontroll nė kohėn kur ndodhi masakra. I akuzuari i tretė, Dragan Jokiq, pėrballet me akuza mė tė lehta pėr krime lufte.

Tė tre tė akuzuarit nuk i kanė pranuar akuzat ndaj tyre.
 
 
Futboll: Zhvillohen ndeshjet e kthimit tė ēerekfinales sė Kupės sė Kosovės
 
Prishtinė, 14 maj 2003 – Sot zhvillohen ndeshjet e kthimit tė ēerekfinales sė Kupės sė Kosovės nė futboll. Pėrveq skuadrės sė Gjilanit i cili qysh nė takimin e parė para njė jave kur mundi Drenicėn me rezultat tė thellė (5:0), pothuajse e ka siguruar plasmanin nė gjysmėfinale, Prishtina dhe Liria e Prizrenin edhepse nė ndeshjet e para kanė shėnuar fitore minimale kundėr Dritės sė Gjilanit gjegjėsisht KEK-ut, asgjė nuk kanė tė sigurtė pėr t'u kualikuar nė gjysmėfinale.

Takimi nė Gjakovė ndėrmjet Vėllaznimit dhe skuadrės nga Liga e Dytė e Kosovės, Shqiponjės nga Peja do tė zhvillohet tė mėrkurėn e ardhshme, mė 21 maj.

Rezultatet e ndeshjeve tė para tė ēerekfinales janė:

Drita – Prishtina (1:2)
KEK-u – Liria (0:1)
Drenica – Gjilani (0:5)
Vėllaznimi – Shqiponja (0:0)

Ndeshjet e kthimit tė ēerekfinales zhvillohen sot nė ora 16.30.
 
 
Liga e Kampionėve: Milan ėshtė finalisti i parė
 
Milano, 14 maj 2003 – Mbrėmė nė stadiumin e Interit nė Milano ishin mbledhur rreth 80.000 shikues pėr ta pėrcjellė takimin e kthimit nė mes tė skuadrave lokale Inter dhe Milan. Edhepse Inter ndeshjen e zhvilloi si vendės dhe kishte njė rezultat tė favorshėm nga takimi i parė (0:0) megjithatė nuk arriti tė kualifikohet nė finale tė Ligės sė Kampionėve Evropian.

Edhe takimi i dytė mes kėtyre dy skuadrave pėrfundoi me rezultat tė barabartė 1:1 por pasi qė Milan kishte shėnuar gol si "mysafir" u kualifikua nė finale. Golin pėr Milanin e shėnoi Shevēenko nė minutėn e fundit tė pjesės sė parė, ndėrkaq golin e barazimit pėr Interin e shėnoi rezervisti Martins nė minutėn e 86 tė takimit. Inter pas barazimit kishte edhe njė rast shumė tė mirė qė tė shėnojė gol dhe tė kualifikohet pėr finale por futbollisti me numėr 3 Kalom nga njė afėri nuk arriti qė tė shėnoj.

Milan nė finale tė Ligės sė Kampionėve do tė takohet me fituesin e takimit Juventus – Real Madrid (1:2 – takimi parė) ndeshje kjo qė zhvillohet sonte nė orėn 20.45.
 
 
Tė pakten 10 persona janė vrarė nė njė sulm tė ri vetėvrasės nė Ēeēeni
 
Moskė, 14 maj 2003 – Tė pakten 10 persona janė vrarė sot (e merkurė) nė njė sulm tė ri vetėvrasės me bombė nė Ēeēeninė kryengritėse, ka bėrė tė ditur Kremlini, njofton Rojter.
 
Zėdhėnėsja e zyrės sė Kremlinit nė Ēeēeni ka thėnė se sulmi ka ndodhur nė qytetin Iliskhan, nė lindje tė kryeqytetit Grozni. Numri i tė plagosurve ende nuk dihet, ka thėnė ajo.
 
 
Nga njė varrė masiv nė pjesėn qendrore tė Irakut janė zhvarrosur sot eshtrat e 3, 000 trupave tė pa jetė
 
Bagdad, 14 maj 2003 – Nė pjesėn qendrore tė Irakut, fshatarėt irakianė kanė zhvarrosur sot (e merkurė), njė nga njė, eshtrat e 3.000 trupave tė pa jetė nga njė varrė masiv. Ata dyshohet tė jenė vrarė gjatė revoltės shite mė 1991 kundėr regjimit tė Sadam Hyseinit, njofton AP.
 
Varreza masive ndodhet nė njė fshat, 60 milje nė jug tė Bagdadit. Kjo ėshtė varreza mė e madhe qė ėshtė zbuluar nė Irak, qėkur forcat amerikane kanė pėrmbysur Sadamin dhe qeverinė e partisė sė tij. Njoftohet se trupa tė panumėrt ende mbeten nėn dhe.
 
 
Nė njė shpėrthim nė njė gjykatė nė Jemen ėshtė plagosur njė gjykatės
 
Sana, 14 maj 2003 – Njė gjykatės i Jemenit ėshtė plagosur sot (e mėrkurė) nė njė shpėrthim tė vogėl nė njė sallė tė gjykatės, ku ėshtė dėnuar me vdekje kėsaj jave njė burrė pėr vrasjen e njė mjeku amerikan misionar dhe dy kolegėve tė tij, njofton Rojter.
 
Shkalla e plagėve tė gjykatėsit ende nuk dihet, por dėshmitarėt kanė thėnė se shpėrthimi i sotėm nė provincėn Eb, 105 mila nė jug tė kryeqytetit Sana, besohet tė jetė shkaktuar nga njė granatė dore. Koment zyrtar ende s’ka.
 
 
Ėshtė gjetur grupi prej 17 turistėve evropianė, tė zhdukur nė Algjeri dy muaj mė parė
 
Berlin, 14 maj 2003 – Ėshtė gjetur njė grup prej 17 turistėve evropianė, ndėr tė cilėt 10 austriakė, 6 gjermanė dhe njė suedez, tė cilėt qenė zhdukur nė Algjeri dy muaj mė parė, kanė bėrė tė ditur ministrat e jashtėm tė kėtyre vendeve, njofton Rojter.
 
Gjithsej 32 turistė evropianė qenė zhdukur para dy muajsh nė njė rajon tė largėt shkretėtire nė jug tė Algjerisė, i njohur pėr vendvarre antike.
 
 
Afėr stacionit tė trenit nė Romė janė pėrplasur dy trena ndėrurbanė
 
Romė, 14 maj 2003 – Dy trena ndėrqytetorė janė pėrplasur sot nė orėt e hershme tė mėngjesit (e mėrkurė) afėr stacionit Tiburtina tė Romės kur ishin nė shpejtėsinė mė tė madhe. Nė kėtė aksident janė lėnduar shumė njerėz, bėn tė ditur zėdhėnsi i hekurudhave tė Italisė, njofton Rojter.
 
Policia ka thėnė se lokomativa dhe gjashtė vagona tė njėrit tren kanė dalė nga binarėt. Ende nuk ėshtė e qartė pėr gjendjen e tė lėnduarve, nė janė tė lėnduar rėndė apo vetėm lehtė.
 
 
Forcat izraelite kanė vrarė tre pjesėtarė tė sigurimit palestinez
 
Gaza, 14 maj 2003 – Forcat izraelite nė Rripin e Gazės kanė vrarė sot (e merkurė) nė njė shkėmbim zjarri tre pjesėtarė tė sigurimit palestinez dhe kanė plagosur tė pakten 20 veta nė njė sulm tjetėr nė njė kamp tė refugjatėve palestinezė, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt dhe dėshmitarėt palestinezė, njofton Rojter.
 
Gjakderdhja, qė pasoi sulmin me bomba mortaje kur u plagosėn 10 ushtarė izraelitė, tregon se pėrpjekjet e reja amerikane pėr paqe pas luftės nė Irak kanė pasur efekt tė vogėl nė dhunėn e pėrditshme tė konfliktit izraelito-palestinez.
 
 
Nė njė minierė tė Kinės humbėn jetėn 63 minatorė
 
Pekin, 14 maj 2003 - Nga shpėrthimi i gazit nė njė minierė tė thėngjillit nė Kinėn Jugore kanė humbur jetėn tė paktėn 63 minatorė, ndėrkaq pėr 23 tė tjerė edhe mė tutje gjurmohet, njoftuan sot nė mėngjes (e mėrkurė) autoritetet lokale.

Shpėrthimi ka ndodhur tė martėn pasdite nė minierėn afėr qytetit Hefei nė provincėn Anhui, rreth 1000 km nė jug tė Pekinit.
 
 
Bush tha se nuk ēuditet po qe se Al-Kaida ka lidhje me shpėrthimet nė Arabinė Saudite
 
Uashington, 14 maj 2003 - Presidenti amerikan Bush thotė se nuk do tė ēuditej, po qe se zbulohej qė terroristėt e Al-Kaidės ishin autorė tė shpėrthimeve vetėvrasėse nė Arabinė Saudite, nga tė cilėt humbėn jetėn tė paktėn 29 vetė. Presidenti Bush thotė se duhet tė bėhen hetime tė hollėsishme, por e shpreh qartė se dyshon pėr lidhje tė Al-Kaidės.

"Nuk mund tė them ende me siguri se pėrgjegjėse pėr shpėrthimet ėshtė Al-Kaida. Por nuk do tė ēuditesha po tė ishte kėshtu".

Zoti Bush foli me gazetarėt ndėrkohė qė po inspektonte zonat e dėmtuara nga njė ciklon vdekjeprurės, qė goditi qytetin Pirs nė shtetin Misuri, javėn e kaluar.
 
 
Hamnei: Rivendosja e lidhjeve me Amerikėn do tė ishte kapitullim i plotė pėr Iranin
 
Teheran, 14 maj 2003 - Udhėheqėsi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Hamnei, tha se rivendosja e marrėdhėnieve me Shtetet e Bashkuara do tė ishte njė kapitullim i plotė nga ana e Iranit.

Tė hėnėn, nė njė fjalim para studentėve nė Teheran, Ajatollah Hamnei kritikoi ashpėr reformistėt iranianė qė kėrkojnė marrėdhėnie mė tė mira me Amerikėn, nė mėnyrė tė veēantė pas fitores sė shpejtė tė koalicionit tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara nė Irak.
 
 
Amerika dėbon 14 diplomatė kubanė
 
Uashington, 14 maj 2003 - Shtetet e Bashkuara urdhėruan dėbimin e 14 diplomatėve kubanė, duke pėrfshirė shtatė qė punonin nė misionin e Kubės pranė Kombeve tė Bashkuara.
 
Njė zyrtar amerikan tha se diplomatėt kubanė po dėbohen sepse merreshin me veprimtari qė konsiderohen tė dėmshme pėr Shtetet e Bashkuara - terminologji diplomatike kjo qė zakonisht nėnkupton spiunazhin.

Shtatė diplomatėt e tjerė punojnė nė Seksionin e Interesave Kubane nė Uashington. Dėbimet bėhen nė atmosferėn e keqėsimit tė marrėdhėnieve midis Uashingtonit dhe Havanės.
 
 
Diplomatėt amerikanė lėnė Riadin
 
Riad, 14 maj 2003 - Departamenti amerikan i Shtetit ka urdhėruar familjet e diplomatėve dhe stafin dytėsor tė ambasadės amerikane nė Arabinė Saudite, qė tė largohen nga vendi, pas sulmeve tė tė hėnės qė lanė tė paktėn 29 tė vrarė.

Po ashtu, shtetasit amerikanė janė kėshilluar qė tė largohen nga vendi pas sulmeve tė tė hėnės nė tre zonat rezidenciale tė Riadit tė banuara nga perėndimorė.

Ndėrkohė, FBI po dėrgon njė ekip agjentėsh nė Arabi Saudite pėr tė ndihmuar nė hetimin e sulmeve vetėvrasėse .
 
 
Zbulohet varrezė masive me 15 mijė trupa
 
Bagdad, 14 maj 2003 - Eshtrat e rreth 10-15 mijė personave janė nxjerrė nė jug tė Bagdadit pranė qytetit Hila. Vullnetarė vendas thanė se mė shumė se tre mijė trupa janė nxjerrė deri mė tani. Ata shihnin nga njėra anė e gropės sė hapur kur eksavatori nxirrte tė vdekurit.

Irakianė qė kishin pritur pėr mė shumė se njė dekadė pėr njė fjalė nga tė dashurit e tyre gėrrmonin tokėn me duart e tyre duke gjetur katėr - pesė trupa nė ēdo grumbull dheu. Disa kishin plagė plumbi nė kokė. Disa ishin varur. disa ishin gra dhe fėmijė. Shumė prej tyre ende kishin karta identifikimi.
 
 
Amerika paralajmėron pėr padinė kundėr Frenks
 
Uashington, 14 maj 2003 - Ushtria amerikane ka paralajmėruar Belgjikėn pėr pasojat e dėmshme qė mund tė ketė ngritja e padisė nė Bruksel kundėr komandantit tė forcave amerikane nė Irak.

Njė avokat belg ka deklaruar se ai do tė ngrejė padi tė mėrkurėn kundėr gjeneralit amerikan Tomi Frenks nė emėr tė 19 irakjanėve qė pretendohet se janė viktima tė veprimeve ushtarake amerikane.

Shefi i Shtabit tė Ushtrisė Amerikane, Gjen. Riēard Majers, tha se kjo ēėshtje mund tė ndikojė nė disa takime tė rėndėsishme tė NATO-s qė e ka selinė pikėrisht nė Bruksel.

Gjen. Majers tha se qeveria amerikane e vlerėson situatėn si shumė serioze.

Padia ndaj gjen. Frenks, do tė ngrihet nė bazė tė njė ligji belg qė lejon ngritjen e padive nė Belgjikė pavarėsisht nga vendi se ku janė kryer krimet pėr tė cilat bėhet fjalė nė padi.
 
 
Parlamenti Evropian pėr mbrojtjen e mjedisit
 
Bruksel, 14 maj 2003 - Parlamenti evropian do tė votojė tė mėrkurėn pėr disa masa tė reja, sipas tė cilave, kompanitė qė shkaktojnė dėmtimin e mjedisit, do tė paguajnė pėr kėtė.

Deri tani janė propozuar dy versione tė kėtyre masave.

Njėri prej versioneve ėshtė mbėshtetur nga disa kompani dhe grupe tė mbrojtjes sė mjedisit.

Pasi legjislacioni nė fjalė tė votohet nė Parlamentin Evropian, ai do tė dikutohet edhe nga qeveritė e vendeve tė Bashkimit Evropian.
 
 
Menem mund tė braktisė zgjedhjet
 
Buenos Ajres, 14 maj 2003 - Njoftohet se ish-presidenti i Argjentinės, Karlos Menem ėshtė gati tė lėrė garėn presidenciale para zgjedhjeve tė sė dielės.

I gjithė spekulimi bazohet nė deklarata tė ndihmėsve tė z. Menemit qė thonė se ai do tė largohet nga gara zgjedhore.

Shumica e figurave tė larta nė kampin e ish-presidentit po takohen nė selinė e tij nė Buenos Aires duke pritur njė deklaratė zyrtare.

Nėse njoftimet janė tė vėrteta, atėherė rivali i tij Nestor Kirshner, automatikisht mund tė shpallet president.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.