OPINIONE

   
13.05.2003 - Trepca.net

DESHTIMET POLITIKE DUHET KERKUAR TEK FAKTORI SHQIPETAR E JO GJETIU


 
13 maj 2003 / Deli SMAKA
   
Situata aktuale politike ne trojet shqipetare e krijuar me apo pa dashje nga lideret tan na jep te kuptojme se gjendja momentale e popullit shqipetar jo se po keqsohet dita dites por per momentin eshte me se alaranet dhe tragjike.
 
Kur them keshtu kam parasysh disa elemente qensore qe jane prezente ne jeten tone:
 
-se hisrtoria po perseritet per shqipetaret,
 
-se demagoget , analfabetet jane shtresa me e priveligjuar shoqerore,
 
-se lideret shqipetar jane dhene pas interesave vetiake e šeshtja kombetare eshte margjinalizuar fare,
 
-se zgjedhjet e ofruara nga Bashkesia nderkombetare nuk jane efektive dhe transparente,
 
-premtimet nga nderkombetaret deri me sot jane shterpa,
 
-se varferia dhe mjerimi po troket me te madhe ne dyerte e shuices se gjere popullor,'
 
-se nadjet dhe perqarjet jane elementet kryesore te cilat pengojne zhvillimin adekuat,
 
-se idet pa ide jane aktuale nga lideret tane dhe zhvlersojne te arriturat e deritashe dhe pengojne quarjen perpara te qeshtjes kombetare.
 
Se historia po perseritet per ne shqipetaret dhe ate ne aspektin negativ po e shohim te gjithe, mirepo jemi duke u shtire se nuk eshte duke ndodhure asgje , e kjo eshte ajo e keqja e madhe per ne dhe per lideret tan. Po te analizosh rrjedhat jetesore ne gjithe trojet Arberore do te shohesh keto episode negative.Qeveri deshtake, politikaj deshtak, politike shterpe e cila nuk jepe fryte ne asnje drejtim. Ne shtetin ame lufte per karrige, ne pjeset tjera Arberore hasmeri vellazerore deri ne paskajshmeri. E si te shkohet perpara ,si te arrihet ajo cka kombi deshiron dhe kerkon?Lulezon gjithecka negative, kriminale, amorale qe nuk eshte tradite e popullit ton.
 
A nuk eshte kjo nje katastrofe per popullin.
 
Ne te gjitha anet lulezon kriminaliteti, lulezojne trafiqet, papunesia,varferia, e qeverite flejne, duhet te merren me vetveten se perndryshe humb pushtetin.
 
Skamnoret e Migjenit jane ringjallur, i gjene ata kudo ne malesi,i gjene ata duke pritur leoshe nga "Pelikanet" Italian e ne trojet tjera "Karitaset" e ndryshem.
 
A nuk eshte kjo nje tragjedi kombetare, a nuk eshte ku deshtim total i politikes sone te brendshme, kjo eshte nje fiasko, por e tragjike eshte situata ne politiken e jashtme shqipetare ku deri me tani nuk eshte bere asnje hap para ne drejtim te sensibilizimit te faktorit te jashtem ne aspektin e šeshtjes e popullit tone ne trojet jetike shqipetare nen thundren e fqinjeve tane. Qeverit te cilat po nderrohen njera pas tjetres ne shtetin ame me teper merren me šeshtjet e zhberjes se faktorit shqiptar sesa me bashkimin e tij ne aspektin e realizimit te synimeve shekullore te kombit tone.
 
Politikanet dhe udheheqesit shtetror ne shtetin ame si per sehire bejne ndamjen dhe shitne urrejtjen mes liderve ne trojet tjera shqipetare.
 
Kjo eshte ajo e liga e madhe, kjo eshte ajo me te cilen ata ia zgjasin vetes dhe qeverive te tyre jeten, por eshte katastrofa gjithekombetare.
 
Por edhe kur eshte ne pyetje qeshtja e Kosoves shihet se ne te kater anet trumpetohet per demokraci, per qeverisje, liri, por jo se nuk mund ta kuptosh kete apo shohish,por as era demokraci apo liri nuk i vie.
 
Ngado qe shkon degjon te perseriten keto refrene, por si more me 40 ushtar e 4000 pilice te huaj demokraci.Pra kujtoj se ketu nuk kemi te bejme deri me sot as me demokraci as me pavaresi.
 
Te jesh i pavarur dmth te kesh shtetin,organet shtetrore,ligjet,mbrojtesit e rendit,mbrojtesit e shtetit.E keto atribute deri me sot nuk mund te shohesh as gjesh ne Kosove.Pra as era shtet nuk i vie ketu!
 
Si?
 
Pikesepari mungon shteti si shtet,pastaj mungojne ligjet e shtetit,mungojne organet e nje shteti e partite politike na paraqiten ne vend te shtetit. Kjo ndodhe vetem tek ne e askund tjeter ne bote.
 
Dikur Kosova kishte shtetsi e te madhe se sot kur flitet per pavaresin e saj dhe lirine ne keto troje. Kujtoj se keto jane realitet i sotem kosovar.
 
Prezent jemi se sot Kosoven ne OKB e perfaqeson Qovic, anomali se jo mahi.Kush eshte ky? Ke e perfaqeson ky?
 
E kur eshte fjala per pushtetin qendror dhe ate lokal ne Kosove,cka te themi.Qeveria e Kosoves merret me qeshtjet e fshatrave kosovare, dikur te Bashkesive lokale, cfar kompetencash keto. E si te merret kjo qeveri me qeshtjet jetike te shtetit te ardhshem te Kosoves kur ajo nuk eshte askund e perfaqesuar deri me sot ne asnje forume apo organ boteror.
 
Anomali se jo mahi!Por si te perfaqesoj ajo kur organet perkates i mungojne e lideret tan na flasin per perparim, shkuarje perpara te qeshtjes kombetare.
 
Behet pyetja:
 
Ku eshte ministria e finansave dhe ekonomise, ajo e brendshme, e mbrojtjes, e jashtme. Kujtoj se keto jane ato shtyllat themelore te nje shteti e jo" ministrit qe kemi ne qe merren me šeshtjet e zhvillimit te fshtarave te Kosoves".
 
A nuk eshte demagogji kjo?
 
Besoj se po.
 
Por si e quajne veten disa individ "minister"pa kurafr funksionit qe te vendos apo ndermarre dicka.
 
Ku eshte shteti, ku qeveria?
 
Mirepo njeriu kur i analizon te gjitha ato qe po ndodhin ne truallin Arberor nxjerr nje konkluzion negativ te disfavorshem ne realizimin e qeshtjes kombetare.
 
-Te bie ne sy se politika e jashtme dhe e brendshme eshte shterp,'
 
-se ne shtetin ame egziston nje amulli e pergjithshme,
 
-se lideret politike jane aq te ndare mes veti sa per momentin eshte nje tragjedi kombetare dhe eshte e pamundur te realizohet ndonje synim per realizimin e aspiratave shekullore te popullit ton.
 
Ne te gjitha anet e botes do shohesh shenja bashkimi, perparimi edhe te atyre vendeve dhe popujve qe asgje nuk i bashkon,nuk i lidh asgje mes veti.
 
Tek ne eshte e kunderta, nje komb, nje gjuhe por te ndare ne pesshe.
 
A thua a ka kush pergjigje per kete.
 
Do lexosh se behen perpjekje per bashkim, bashkepuni ne fushen e konomike e ushtarake es Gjermanise-Frances e Luxemburgut, bashkimit ekonomik e ushtarak te shtetev skandinave e shume e shume vendeve tjera ku i shohin interesat e veta te perbashketa, por tek ne shqipetaret si duket ne Shqiperi ekzitojne interesa tjera nga ato te bashkekombaseve ne Kosove e Maqedoni.
 
E kush fajtor per kete...???
 
Dhe bie pyetja athua pse keshtu?
 
Pergjigjen duhet kerkuarte faktori politike shqipetar e jo gjetiu,sepse i madhi Fishte para mese njeqind vitesh njashtu kete deshtim e kerkon tek faktori shqipetar kur ai shkruan tek "Dredha e Djallit" dhe thot:
 
"E kjo name, ase kjo rrfe, ka me ngjatun, thon nder ne
 
Dersa menden na ta rrisim, eme dije mos ta shndrisim;
 
Dredha e djallit, pse s asht tjeter, si e kam kndue nder libra t vjeter
 
Vec padija edhe krenija, Qi shkojne njijte si trupi e hija"
 
Faktori shqipetar keshtu si eshte di i shkoje per shtati Bashkesise nderkobetare, do i shkoje per shtati Srbise, Maqedonise. Po ata kane interesat e tyre ne te gjitha keto te liga, kane hespaet e tyre te perbashketa. Por jane shume indikative deklaratat e pa perpunuara, e pa pertypura mire nga disa lider tane koheve te fundit per te fituar poena politike me politiken shterpe. Jane shume deshpruese vizitat e qeveritareve shqiptare ne vende fqinje te kosovareve si ne Serbi e Maqedoni.
 
Jane mjaft inidikative dhe tragjike deklaratat per moratorium te šeshtjeve jetike ne Kosove, Iliriade po edhe ne shtetin ame, keto deklarata behen ne kohen kur diplomacia e shteteve fqinje sllave eshte mjaft aktive dhe superiore ne aspektin e qeshtjeve tona jetike, por me gabimet dhe fajin tone.
 
Keto dhe shume qeshtje tjera jane te mireseardhura per armiqet tan. Por eshte interesant me cfare simpatie dhe admirimi shume lider tanet u japin perkrahje liderve sllav ne realizimin e synimeve te tyre te errta ne nenshtrimin e trojeve shqipetare.
 
Koha do tregoje se me te vertete demagogjija dhe kokefortesia jan du faktore qorr ne realizimin e aspiratave shekullore te popullit.

 

Copyrightę2000-2003 Trepca.net - TŰ gjitha tŰ  drejtat e rezervuara.