OPINIONE

   
13.05.2003 - Trepca.net

DECENTRALIZIMI ĖSHTĖ INSTITUCIONALIZIM I ENKLAVAVE SERBE NĖ KOSOVĖ


 
13 maj 2003 / Agron XHEMAJLI
 
 
Plani Shtajner dhe pėrmbajtja e tij
 
Plani “Shtajner” pėr Mitrovicėn dhe decentralizimin e pushtetit lokal, nė realitet nuk ėshtė plan vetėm i tij. Nė tė janė pėrfshirė shumė faktorė, e gjithsesi edhe faktori serb nga Beogradi. Vėrehet se ky plan ėshtė pėrgatitur me mjeshtėri dhe ėshtė mjaft i rafinuar. Ai mundohet ta paraqesė procesin e decentralizimit si njė proces qė do ta shpėtojė Kosovėn nga shumė probleme lokale qė paskan lindur “si mungesė e decentralizimit”, si dhe do tė krijojė mė shumė siguri e mė shumė hapsirė pėr qeverisje ėt vendorėve.
 
Nė kėtė drejtim mė sė shumti pėrmendet Mitrovica veriore (pra enklava sebe), e cila si rezultat i decentralizimit do tė qetėsohet dhe do tė ribashkohet! Tani UNMIK-u e pranon edhe publikisht se ky qytet ėshtė i ndarė! Ky plan poashtu, sipas autorėve, do ta shkarkojė kuvendin komunal nga shumė probleme administrative tė stėrgrumbulluara, dhe ato do t’ua bartė njėsive mė tė ulėta qeverisėse. Karakteristikė tjetėr e kėtij plani ėshtė se ai u mundėson “njėsive komunale” qė tė kenė edhe buxhetin e vet dhe tė vendosin pėr ēfardo ēėshtje pėrbrenda saj pavarėsisht nga vendimet e organeve mė tė larta!
 
 
Ēka do tė thotė ky plan nė rrethanat nė tė cilat ndodhemi?
 
Decentralizimi si mėnyrė e ndėrtimit dhe qeverisjes me sistemin politik nė njė vend tė lirė, ėshtė njė fenomen pozitiv dhe ai ka njė kuptim tjetėr nga ai qė po tentohet t’i jipet nė rrethanat tona kėtu nė Kosovė, e cila nuk ėshtė e lirė. Vetėm nė rrethanat e njė shteti tė lire, tė pavarur e sovran, decentralizimi ka kuptim tė vėrtetė. Nė ēdo rrethanė tjetėr ai do tė jetė iluzion dhe njė manipulim i kulluar, siq ėshtė rasti edhe me Kosovėn. Ne nuk kemi asnjė garanci se ky process nuk do tė inkurajon enklavizimin dhe ndarjen e mėtutjeshme tė Kosovės edhe ashtu tė coptuar! Hartuesit e kėtij plani kanė punuar nė bashkėpunim tė ngushtė me Beogradin, dhe rrjedhimisht pėr ne ky plan duhet tė jetė me pikėpyetje tė mėdha. Nė rrethanat qė ky plan do tė zbatohet ėshtė shumė i dėmshėm pėr tė ardhmen e Kosovės. Pėrgjithėsisht mendojmė se dėmet qė do t’i sillte ai, do tė jenė: 
 
- Krijimi i rrethanave tė pėrshtatshme pėr ndėrtimin e enklavave tė reja dhe pėr forcimin e tyre deri nė atė masė sa qė ato nė tė ardhmen do tė bėhen pengesė serioze pėr zgjidhjen e ēėshtje sonė kombėtare;
 
-   Duke qenė se enklavat serbe do t’i kenė nė shfrytėzim pjesėt mė tė begatshme tė ekonomisė sė Kosovės, pjesa tjetėr e saj do tė shkojė kah njė varfėrim i vazhdueshėm ekonomik. Kėtė process ėshtė i gatshėm ta ndihmojė edhe vet Beogradi, dhe pėr kėtė e ka mundėsinė e hapur sipas Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė;
 
- Ndrrimi radikal i pėrbėrjes etnike tė Kosovės, sepse enklavave duke pasur njė pushtet tė madh nė duart e veta, do t’u mundėsohet qė ta vazhdojnė pa asnjė pengesė kolonizimin e Kosovės, tė cilin e kanė filluar me ndihmėn e UNMIK-ut e posaqėrisht OSBE-sė. Mbi to shqiptarėt nuk do tė kenė kontroll;
 
- Decentralizimi, mbi tė gjitha do tė krijojė iluzione se jemi tė lirė dhe se nuk na ka mbetur gjė tjetėr pėr tu bėrė por vetėm edhe reforma nė sistemin politik dhe ēdo gjė do tė jetė nė rregull pastaj!?   
   
 
Qėndrimi i partive politike dhe institucioneve tė Kosovės ndaj kėtij problemi
 
Sa i pėrket qėndrimit tė partive politike dhe institucioneve tė Kosovės ndaj kėtij plani, ato si nė kor e pėrkrahėn atė, pa e analizuar mirė domethėnjen e tij nė rrethanat qė gjindemi. Ato kur e panė planin, deklaruan me nxitim se e mbėshtesin kėtė plan. Ata kur e bėnė kėtė menduan vetėm nė pjesėn e vet tė “pushtetit”, pra nė Kosovėn jasht enklavave!! Kjo ėshtė edhe njė dėshmi pėr kursin politik qė janė duke e ndjekur kėto parti, pėr servilizmin qė janė duke e treguar ndaj UNMIK-ut, si dhe pėr dėmet qė po ia sjellin ato ēėshtjes. Me kėtė, ato po krijojnė iluzionin se “ēdo gjė qė vjen nga UNMIK-u, ėshtė e pranueshme pėr ne”, qė nuk ėshtė aspk parimore dhe e vėrtetė.
 
Qėndrime tė tilla tė dėmshme tė kėsaj politike, ne kemi parė edhe mė herėt. Si nė rastin e kufijėve, Mitrovicės, tė nmarrėveshjes serbo-malaziase ku pėrfshihet edhe Kosova tė cilėn gjė kėta e konsiderojnė si njė ndodhi nė fqinjėsi, etj! Dhe, hapa tė tillė tė do tė shohim edhe nė tė ardhmen, prandaj nuk duhet t’i jipet mė besimi kėsaj politike.
 
 
Politika e UNMIK-ut - politikė e privilegjimit tė serbėve
 
Sikur edhe nė zgjedhjet e kaluara, ku serbėt nxorrėn disa privilgje, edhe para kėtyre zgjedhjeve ata u sollėn nė mėnyrė tė njejtė kushtėzuese. Ata tė mbėshtetur nga Beogradi dhe tė pėrkdhelur nga UNMIK-u, arritėn qė duke e kushtėzuar daljen e tyre nė zgjedhjet lokale tė fitojnė njė plan qė do t’ju siguronte atyre mundėsinė e vetqeverisjes sėinstitucionalizuar dhe legjitime, njėherit edhe tė izoluar nėpėr enklavat ku janė barrikaduar. Kjo u arrit me planin e Shtajnerit pėr decentralizim. Kėshtu atyre po ju mundėsohet qė kenė qeverisje ekskluzive nė baza nacionale nė nivelin lokal. Kjo mėnyrė e veprimit ėshtė njė politikė ekskluzive e UNMIK-ut pėr serbėt, e cila po bėhet nė kurriz tė shqiptarėve. Kėtė e pėrforcon edhe qėndrimi i UNMIK-ut, tani pas zgjedhjeve, se pa serbėt nuk ka edhe decentralizim!?
 
Decentralizimi nė kėto rrethana ėshtė mundėsi e hapur pėr kolonizimin e mėtutjeshėm tė Kosovės me kolonė tė rinj nga Serbia. Njė derė tė madhe kėsaj politike kolonizuese, ia ka hapur edhe OSBE-ja me rastin e rexhistrimit tė votuesve e ndriti artificialisht numrin e serbėve nė rreth 30%, gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me hartėn e vėrtetė etnike tė Kosovės. Procesi i decentralizimit vetėm sa do ta ndihmojė kolonizimin dhe ndarjen e Kosovės. Ai do tė jetė perdja pėr tė mos e vėrejtur populli kolonizimin, tė cilėn perde po e mbajnė me duart e tyre UNMIK-u dhepartitė politike.
 
 
Politika ēlirimtare duhet tė shtrihet nė gjithė territorin e Kosovės administrative
 
Politika ēlirimtare duhet tė shtrihet dhe tė veprojė nė gjithė territorin e Kosovės administrative. Ajo duhet tė punojė ashtu qė tė sigurojė njė kompaktėsi tė kėsaj pjese tė trojeve tona ende tė paēliruara. Pastaj, e tėrė veprimtaria ēlirimtare duhet tė lidhet edhe me pjesėt tjera tė trojeve tė paēliruara shqiptare dhe kėshtu mė sė miri do tė luftohet politika e parcializimit tė zgjidhjes sė ēėshtjes sonė kombėtare. Nė kėtė mėnyrė do t’i kundėrvihemi me sukses tė gjitha planeve tė errėta pėr ne, dhe pėrfundimisht nė kėtė mėnyrė do tė krijohen parakushte pėr tė zhvilluar njė veprimtari konkrete e tė suksshme pėr ēlirim dhe bashkim tė trojeve tona nė njė shtet tė vetėm.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.