OPINIONE

   
13.05.2003 - Trepca.net

BARTJA E KOMPETENCAVE NUK ĖSHTĖ NĖ FUNKSION TĖ SYNIMEVE TONA KOMBĖTARE


 
13 maj 2003 /  Agron XHEMAJLI
  
   
Ėshtė e njohur se institucionet e pėrhohshme tė qeverisjes nė Kosovė janė duke punuar sipas Kornizės Kushtetuese, tė shpallur nga UNMIK-u nė formėn e njė rregulloreje qė quhet Rregullorja 2001/19. Kėtu ėshtė rasti tė rikujtojmė se ajo ėshtė pėrkrahur edhe nga subjektet politike tė bashkėqeverisjes. Nė kohėn kur u shpall kjo kornizė kishte subjekte qė bėheshin se nuk e pranonin, por qė mė vonė pranuan tė hedhin valle sipas saj.
 
Pas njė “krize” qė mė shumė ishte njė krizė e interesave partiake se sa krizė parimore, pėr shkaqe politike apo kombėtare, me ērast pati shtyerje tė mėdha mes tri partive mė tė mėdha parlamentare rreth karrigeve nė institucionet qė po ndėrtoheshin ku nė fakt kompetencat kryesore po i mbeteshin UNMIK-ut, siē parashihet nė Kreun 8 tė Kornizės Kushtetuese. Kėto ēėshtje u zgjidhėn me njė marrėveshje e cila i pėrfshiu nė “pushtet” qė tė tri partitė shqiptare,  e poashtu edhe koalicionin serb “Povratak”. Kėshtu marrėveshja e cila u quajt Marrėveshja pėr Bashkėqeverisje, shprehte vullnetin e LDK-sė, PDK-sė, AAK-sė dhe tė “Povratak”-ut pėr ta qeverisur sė bashku Kosovėn nė mandatin 3 vjeēar, sipas dokumentit “Korniza Kushtetuese”.
 
Ani pse subjektet shqiptare ishin tė njohura se me ē’kompetenca do tė ballafaqohen nė tė ardhmen, ato nė zgjedhjet pėr kėto institucione premtonin pa mbulesė se do ta realizonin “shtetin” e Kosovės, do ta zhvillojnė ekonominė e saj etj. Kjo nėnkupton bėrjen e Kosovės “shtet” brenda 3 viteve (2001-2004), gjė qė ėshtė e parealizueshme. Nuk kaloi shumė kohė dhe filluan ato kundėrshtime pėr tė cilat ne kishim bėrė fjalė paraprakisht. Kohėve tė fundit ka filluar njė kritikė ndaj kėtyre kornizave ligjore tė qeverisjes.
 
Mirėpo, faktori politik qė ėshtė nė bashkėqeverisje edhe atė pak kritikė qė po e bėnė nuk ėshtė nė baza parimore. Gjatė kritikės ndaj UNMIK-ut, siē po veprohet edhe me rastin e kėrkesave pėr tė lėnė nė duart e vendorėve mė shumė kompetenca, vėrehen interesat e ngushta partiake e klanore. Secili bėnė njė kritikė apo njė kėrkesė nė atė mėnyrė qė tė pėrfitojė partia e tij; secili ngutet qė i pari tė bėjė njė propozim, tė hedhė njė ide! Kjo ndodhė pėr shkak se kėto parti nuk janė duke vepruar ashtu siē janė deklaruar se janė tė pėrcaktuara tė gjitha pėr njė qėllim kur ėshtė nė pyetje ēėshtja kombėtare.
 
Kėshtu ndodhė sepse kėto parti janė tė dhėna pas karrigeve e jo pas zgjidhjes sė ēėshtjes kombėtare. Pavarėsisht se tė gjitha partitė kanė njė kėrkesė tė pėrbashkėt politike, dhe pavarėsisht se kjo pikė ata i bashkon, nė praktikė ato i ka karakterizuar njė mosunitet i madh. Kjo ka ardhė nė shprehje edhe nė shumė ēėshtje tjera qė konsiderohen tė pėrbashkėta pėr tė gjitha kėto parti politike. Rastet kur LKĒK-ja bėrė pėrpjekje qė t’i ulė tė gjitha partitė pa dallim nė tryeza pėr tė biseduar pėr shumė ēėshtje tė interesit tė pėrbashkėt kanė qenė tė shpeshta, mirėpo tek kėto parti ka dominuar mė shumė interesi partiak se ai kombėtar, duke krijuar kėshtu njė skenė tė pėrqarė politike nė Kosovė.
 
Por pse i gjithė ky mosunitet politik? Kur flasim pėr kėtė mosunitet, ai i ka rrėnjėt pikėrisht nė pamundėsinė e realizimit tė kėrkesės pėr “shtetin” e Kosovės. Pikėrisht pėr kėtė shkak, partitė politike janė duke u ndeshur njėra me tjetrėn. Ato nė pamundėsi qė tė gjejnė zgjidhje, shtyejnė njėra tjetrėn; shtyejnė kohėn kur do ta shpallin “pavarėsinė” e Kosovės. Dhe, duke e shtyrė kohėn e shpalljes sė “pavarėsisė” ato po mundohen ta shtyejnė kohėn e rėnjes sė iluzioneve, e me kėtė edhe tė zgjidhjes sė ēėshtjes kombėtare. Por, kėtė gjė ato s’do tė mund ta bėjnė pėr njė kohė tė gjatė. Koha e rėnjes sė iluzioneve pėr “shtetin” e Kosovės po afrohet - kėto institucione nuk kanė mundėsi ta shtyejnė ēėshtjen kombėtare asnjė hap pėrpara, sepse punojnė pėr kėrkesa tė parealizueshme.
           
Fillimisht kur u themeluan kėto institucione, partitė qė bėnė marrėveshje pėr bashkėqeverisje, e lavdėronin Kornizėn Kushtetuese ashtu siē bėnin dikur me Rambujenė, Rezolutėn 1244 etj. Ato nuk patėn aspak ēasje reale dhe kritike ndaj tyre, edhe pse ato cungojnė pa masė tė drejtat tona kombėtare. Sot qė zhvillimet kanė ardhur nė njė pikė ku kompetencat brenda kėtyre dokumenteve janė bėrė pengesė e hapur pėr tė ecė mė tutje, kėto parti ngrisin si parėsore ēėshtjen e bartjes sė kompetencave.
 
Ėshtė iluzore tė pritet qė UNMIK-u tė u jap atyre kompetenca jasht atyre dokumenteve mė tė cilat partitė e bashkėqeverisjes kanė pranuar ta hedhin vallen. Arsyetimi i tyre pėr mungesė kompetencash, ėshtė demagogji, ėshtė pėrpjekje pėr t’i mbuluar dėshtimet e deritanishme. Ata po shohin se nė popull ėshtė rritur revolta kundėr qeverisjes sė tyre dhe tė UNMIK-ut, andaj duan qė ta evitojnė komprometimin e plotė para tij. Nė kėtė ēėshtje ėshtė angazhuar edhe UNMIK-u me tėrė “gjenialitetin” e tij i cili domosdo se do t’i bartė disa kompetenca tek vendorėt, por natyrisht kompetencat nga ato qė nuk e cenojnė sovranitetin serb mbi Kosovėn.
 
Nė kėtė mėnyrė ai zvoglon problemet e veta pėr njė ēast dhe njėkohėsisht Serbia mbetet e kėnaqur me tė. Pra, procesi i bartjes sė kompetencave po aktualizohet mu nė kohėn kur po rritet vetėdijėsimi i popullit pėr dėshtimet e kėsaj politike; kur po dalin nė shesh parashikimet tona nga e kaluara e afėrt se dokumentet e lartėpėrmendura dhe kompetencat nė kaudėr tė tyre nuk janė nė shėrbim tė ēėshtjes sonė; kur vetėdija po i afrohet realitetit dhe kur mjegulla fillon tė shpėrndahet; kur mashtrimeve e improvizimeve po u vie fundi  ngrihen e bėjnė zhurmė pėr kompetenca vetėm e vetėm pėr tė zhvendosur vėmendjen e popullit nė ēėshtje tė dorės sė dytė.
 
Por nė realitet ē’mundėsi kemi ne edhe pas marrjes sė gjithė atyre kompetencave qė janė nė kreun 5 tė Kornizės Kushtetuese sepse pėr ato qė janė nė Kreun 8 tė Kornizės Kushtetuese as qė mund tė bėhet fjalė; a do tė bėhet Kosova shtet nėse i merr ato, a zgjidhen problemet nė kėtė mėnyrė? Kosova edhe me tė gjitha kėto kompetenca nuk do tė jetė nė gjendje tė shkėputet nga Serbia. Nė realitet Korniza Kushtetuese si tėrėsi nuk ia cėnon asaj nė asnjė nen integritetin dhe sovranitetin tėrritorial mbi Kosovėn.
 
Ky dokument ėshtė bėrė ashtu qė tė jetė leht i integrueshėm me Kartėn Kushtetuese tė SMZ-sė. Tė gjitha kompetetncat e institucioneve tė Kosovės, qė parashihen nė kėtė document nuk janė aspak tė papranueshme pėr Serbinė. Sjelljet gjoja kundėrshtuese tė politikės serbe nė lidhje me bartjen e kompetencave dhe qėndrimi i saj se UNMIK-u po e ēon Kosovėn kah pavarėsimi, janė lojė e kulluar pėr tė rritur iluzionet tek ne se vėrtetė kemi kompetenca tė njė shteti, etj. Nė realitet Serbia ėshtė plotėsisht dakord me pėrmbajtjen dhe mėnyrėn e bartjes sė kompetencave nė institucionet e Kosovės, me ērast garantohet sovraniteti i saj plotėsisht.
 
Derisa deklaratat popmpoze tė UNMIK-ut se edhe pėrkundėr kundėrshtimit tė Serbisė, ai do ti bartė kompetencat tek institucionet e Kosovės bėhen poshtu pėr tė pėr tė hedhur mjegull dhe pėr ta vazhduar iluzionimin e popullit tonė. Nė kėtė funksion politika serbe organizoi edhe disa protesta tė serbėve nė Kosovė. UNMIK-u dhe Serbia nuk kanė kundėrshtime reale rreth bartjes sė kompetencave derisa kjo po bėhet plotėsisht sipas dokumenteve nė fuqi. Ajo qė duket nė sipėrfaqe ėshtė vetėm kamuflim i veprimeve tė ardhsme qė do tė jenė edhe mė tė dėmshme se ato deri mė tani. Politika e Serbisė dhe e UNMIK-ut janė nė njė vijė. Ato kanė pėr qėllim ta shtyejnė mė tej procesin e Rezolutės 1244, pėrkatėsisht realizimit tė saj tė plotė. Ne duhet tė pėrqėndrohemi nė kėtė fak qė nė realitet ėshtė sprova mė e madhe pėr politikėn tonė nė kėtė pjesė tė Kosovės.
 
Tri vjet pas luftės ēlirimtare kundėr hordhivefashiste serbe, shqiptarėt nė Kosovėn administrative bėnė njė politikė nė rrethin vizioz, i cili pėrbėhet prej akteve, dokumenteve dhe marrveshjeve tė ndryshme qė parimisht janė kundėr aspiratės sė kėtij populli pėr ēlirim e liri kombėtare dhe pėrbėjnė njė sfidė tė madhe. Politikanėt i thonė popullit se ai ėshtė I lirė, ndėrsa premtojnė se do tė angazhohen pėr njė “shtet” tė Kosovės! Pse ka nevojė ky angazhim kur jemi tė lirė!!  Ėshtė kjo njė kundėrshti e madhe vetanake e tė gjitha forcave politike qė angazhohen pėr “shtetin” e Kosovės. Ky qėndrim kundėrthėnės e demagogjik i kėsaj politike po shterret ngadalė.
 
Tri palė zgjedhje kaluan e nuk dhanė zgjidhje. Nga ato qė vijnė edhe mė pak pritet zgjidhja e dėshiruar. Pėr njė zgjidhje definitive dhe tė dėshiruar duhet tė bashkohemi dhe tė shtrojmė vetėm njė kėrkesė: ēlirimin dhe bashkimin e trojeve shqiptare nė njė shtet tė vetėm shqiptar. Ēdo angazhim tjetėr do tė jetė sjellje nė rrethin vizioz, nė tė cilin do tė pengohet zgjidhja e ēėshtjes sonė kombėtare. Vėrtetė sot jemi nė njė sprovė tė madhe: ta ndjekim pas politikėn e UNMIK-ut dhe tė mbetemi pjesė e Serbisė apo tė ndėrtojmė politikė tė mirėfillėt kombėtare me kėrkesa politike pėr bashkim kombėtar si e vetmja zgjidhje e mundėshme dhe e realizueshme pėr rrethanat e sotme. Jemi tė bindur se kėtė sprovė populli ynė do ta kalojė me sukses.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.