13.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte, 13 maj 2003


 
 

Pėrmbajtja:

 • Dėshtojnė bisedimet mes UNMIK-ut e Beogradit, Ēoviq braktis takimin

 • Shtajner shpall tė ligjshme rregulloren mbi tė drejtėn pėr shfrytėzimin e tokės

 • Nxirret pėr shqyrtim para Kuvendit rezoluta pėr njohjen e vlerave tė luftės ēlirimtare tė popullit tė Kosovės

 • Programi kompjuterik pėr drejtshkrimin shqip ka hyrė nė fazėn finale

 • Malsore Gashi kryetare e re e Degės IV tė FR tė LDK-sė nė Prishtinė

 • Komandanti i NATO-sė pėr Evropėn Juglindore Xhonson ka shfaqur kėnaqėsinė me pėrparimin e arritur nė Kosovė

 • UNMIK-u kundėrshton idenė e ministrit tė jashtėm serbo-malazez pėr territorializimin e Kosovės

 • Shqetėsime tė panevojshme tė Ombudspersonit Novicki rreth fondit librar nė gjuhėn serbe nė Gjilan

 • Nesėr e pasnesėr pritet kohė me shi dhe rėnie tė temperaturės

 • Ombudsersoni i Kosovės sot shkon nė Beograd

 • Kryetari i Kuvendit komunal tė Prishtinės ėshtė kėrcėnuar nga Armata Kombėtare Shqiptare

 • Paqeruajtėsit rusė tėrhiqen nga Ballkani deri mė 1 gusht

 • Qytetarėt e Kosovės me kartona tė gjelbėr filluan tė hyjnė nė Maqedoni

 • Sipas njė hulumtimi, qytetarėt e Kosovs kanė besim tė madh nė qeveritė lokale

 • Dokumentari "Jeta normale" me temė pėr fėmijėt e Kosovės mori Ēmimin mė tė lartė

 • Tiranė: Kreu i opozitės shqiptare dhe njė grup gazetarėsh kanė kėrkuar njė debat pėr lirinė e shtypit

 • Sipas Nanos, 'Ligji i luftės' me Greqinė ėshtė abroguar

 • Ministri i brendshėm maqedonas takohet me pėrfaqėsues tė bashkėsive vendore tė tri fshtarave tė Tetovės

 • Mė 22 dhe 23 maj tė kėtij viti do tė mbahet nė Ohėr konferenca ndėrkombėtare e vendeve tė rajonit

 • Tiranė: Qeveria pėrpiqet tė rifillojnė bisedimet me ish tė pėrndjekurit politikė

 • Sipas Ēoviqit vendimi i Shtajnerit pėr shfrytėzimin e tokės ėshtė edhe njė provokim pėr Beogradin

 • Ministri i Mbrojtjes Pandeli Majko ka arritur nė njė vizitė zyrtare nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės

 • Njoftohet pėr 29 veta tė vrarė nė Riad

 • Vetėvrasėsit me bomba nė Riad mund tė kenė vrarė deri nė 10 persona dhe tė kenė plagosur mbi 160 tė tjerė

 • Ekspertja irakiane e armėve biologjike iu dorėzua amerikanėve

 • Ėshtė zbuluar njė varrezė masive nė Basra

 • Franca pėrballet me protesta

 • Pauell i dha fund turneut nė Lindjen e Mesme

 • KS debaton rreth situatės nė Kongo

 • Ushtarėt amerikanė kanė zbuluar nė Irak njė laborator

 • Presidenti Bush do tė vizitojė sot me helikopter dhe kėmbė rajonet e goditura rėndė nga stuhitė

 • SHBA-tė nuk planifikojnė tė rishkruajnė ose tė rinogociojnė projektplanin pėr paqen nė Lindjen e Mesme


 
Dėshtojnė bisedimet mes UNMIK-ut e Beogradit, Ēoviq braktis takimin
 
Prishtinė, 13 maj 2003 - Ka dėshtuar takimi i sotėm nė Prishtinė ndėrmjet autoriteteve tė UNMIK-ut dhe atyre tė Beogradit. Shtajner tha para mediave se nuk ėshtė nėnshrkuar as protokolli pėr njohjen e targave tė Kosovės nė territorin e Serbisė.
 
Ēoviq pa pėrfunduar takimi ka braktisur sallėn nė shenjė revolte pėr shkak se UNMIK-u ka refuzuar t'ia dorėzojė Serbisė ish- udhėheqėsin e UĒPMB-sė Shefqet Musliun.
 
Gjithashtu Ēoviq i revoltuar ka thėnė se nuk do tė ketė bisedime me UNMIK-un pa u pėrmbushur kushti qė kėrkon Beogradi - pra Shefqet Musliu t'i dorėzohet organeve serbe.

Bėhet e ditur se Ēoviq ka pasur vėrejtje edhe pėr rregulloren e UNMIK-ut pėr rregullimin e tokės.
 
 
Shtajner shpall tė ligjshme rregulloren mbi tė drejtėn pėr shfrytėzimin e tokės
 
Prishtinė, 13 maj 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner ka shpallur tė ligjshme rregulloren mbi tė drejtėn pėr shfrytėzimin e tokės. Me kėtė rregullore janė kapėrcyer pengesat e fundit ligjore pėr fillimin e privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė.
 
Ndėrkohė ky ligj ka udhėtuar edhe nė Nju-Jork nė zyrėn ligjore tė OKB-sė pėr t'u shqyrtuar ku edhe ka marrė pėlqimin pėr t'u nėnshkruar.

Rregullorja pėr tė drejtėn e shfrytėzimit tė tokės ėshtė diskutuar gjerėsisht nė Kosovė ndėrmjet qeverisė dhe aksionerėve tė ndėrmarrjeve derisa ėshtė rėnė dakord pėr fillimin e procesit tė privatizimit.

Ftesat pėr tenderė pėr gjashtė ndėrmarrje tė para tashmė tė parapara pėr privatizim nga Bordi i Agjencionit Kosovar tė Mirėbesimit do tė shpallen sė shpejti, tha kreu i UNMIK-ut Shtajner.
 
Nėpėrmjet transformimit tė sė drejtės pėr shfrytėzimin e tokės nė pasuri tė llojit tė pronėsisė kjo rregullore do ta ngrisė nė masė tė madhe vlerėn e ndėrmarrjeve shoqėrore qė do tė privatizohet dhe nė kėtė mėnyrė do tė kontribuohet edhe nė zhvillimin e ekonomisė sė Kosovės.

Njė pjesė e tė ardhurave tė shitjes nga privatizimi do t'u shpėrndahet punėtorėve tė ndėrmarrjeve shoqėrore tė privatizuara dhe kjo shumė do tė arrijė nė 20 pėr qind tė ofertave tė paguara.
 
 
Nxirret pėr shqyrtim para Kuvendit rezoluta pėr njohjen e vlerave tė luftės ēlirimtare tė popullit tė Kosovės
 
Prishtinė, 13 maj 2003 - Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, nė mbledhjen e saj tė rregullt ka konfirmuar rendin e ditės pėr seancėn e 15 majit dhe ka pėrcaktuar rendin e punės pėr seancėn e 22 majit.

Kryesia ka vendosur qė pėr kėtė tė enjte ta nxjerrė pėr miratim para deputetėve Rezolutėn pėr njohjen e vlerave tė luftės ēlirimtare tė popullit tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi.
 
Nė mbledhje ėshtė thėnė se rezoluta ka gjetur mbėshtetjen e shumicės sė grupeve parlamentare nė Kuvendin e Kosovės, se teksti i ri i rezolutės ėshtė mė pėrcaktues dhe eviton dykuptueshmėrinė e mesazheve qė sjell. Gjithashtu u tha se gjatė dy ditėve tė ardhshme shefat e grupeve parlamentare mund ta harmonizojnė edhe mė tekstin e rezolutės.

Nė kėtė seancė do tė shqyrtohet pėr herė tė dytė projektligji pėr kooperativat bujqėsore si dhe rekomandimet e Kėshillit Gjyqėsor dhe Prokurorial tė Kosovės pėr emėrimin e gjyqėtarėve.

Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, ndėrkaq, nuk e ka mbėshtetur mocionin e Grupit parlamentar "Kthimi" lidhur me amendamentet e miratuara mė 8 maj nė Ligjin pėr tregtinė me Jashtė, nė Ligjin pėr telekomuinikacionin dhe nė Ligjin pėr Menaxhimin e Financave Publike dhe Pėlrgjegjėsitė.

Kryesia, nėn pikėn e rendit tė ditės “tė ndryshme” ka debatuar edhe lidhur me incidentin ndėrmjet deputetėve Fadil Geci e Gani Koci. Ėshtė thėnė se kryetari i Kuvendit i ka marrė masat qė parashihen me rregulloren e punės sė Kuvendit dhe ėshtė uruar qė raste tė tilla qė e ulin prestigjin e organit legjislativ tė Kosovės, tė mos pėrseriten nė tė artdhmen.
 
  
Programi kompjuterik pėr drejtshkrimin shqip ka hyrė nė fazėn finale
 
Prishtinė, 13 maj 2003 - Programi kompjuterik pėr drejtshkrimin shqip ka hyrė nė fazėn finale. Qendra pėr Edukim dhe Pėrparim paralajmėroi se projekti "Gjuha shqipe dhe kompjuteri" do t'i dorėzohet mė 15 korrik Ministrisė sė Shėrbimeve Publike tė Kosovės. Ky program ėshtė pėrgatitur nga njė grup tė rinjėsh.
 
Me kėtė ata synojnė tė krijojnė programin pėr drejtshkrim sikur te disa gjuhė tė mėdha botėrore.

Drejtori i Qendrės pėr Edukim dhe Pėrparim Lulėzim Shishani thotė se programi do t'i dorėzohet pėr pėrdorim sė pari Ministrisė sė Shėrbimeve Publike nė mėnyrė qė tė evitohen gabimet drejtėshkrimore nė shkresat zyrtare. Programi ka thėnė ai do tė pėrfshijė 2 milionė trajta tė ndryshme.

Programi pėrfshin leksikun e shqipės sė sotme, fjalorin e shprehjeve tė huaja, emrat gjeografikė tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės, emrat e njerėzve, fjalorėt terminologjikė, fjalorin e gjeologjisė, fjalorin e termave tė ekonomisė, tė transportit, fjalorin e pedagogjisė, fjalorin e mekanikės.

Ky program ėshtė realizuar me ndihmėn dhe bashkėpunimin e Institutit tė Gjuhėsisė dhe Letėrisė nė Tiranė dhe me ekspertė e gjuhėsisė nga Kosova.
 
 
Malsore Gashi kryetare e re e Degės IV tė FR tė LDK-sė nė Prishtinė
 
Prishtinė, 13 maj 2003 - Me pjesėmarrjen e 45 delegatėve dhe tė mysafirėve dje u mbajt Kuvendi i Pestė Zgjedhor i Degės IV tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė. Kuvendin e pėrshėndetėn Sejdė Tolaj, nėnkryetar i FR tė LDK-sė dhe Shasivar Sadiku, kryetar i degės IV tė LDK-sė, tė cilėt vlerėsuan rolin dhe kontributin e jashtėzakonshėm tė tė rinjve tė cilėt gjithmonė u dėshmuan si shtylla mė e fortė e LDK-sė.
 
Nė Kuvend u paraqit raporti i punės dyvjeēare, i cili u miratua unanimisht nga delegatėt e pranishėm. Nė fund tė punimeve tė Kuvendit nga lista me mė shumė kandidat, me vota tė fshehta u zgjodh kryesia e re 11 anėtarėshe.
 
Kryetare e re u zgjodh juristja Malsore Gashi, nėnkryetarė u zgjodhėn Korab Goēi dhe Mirand Tafarshiku, ndėrsa sekretare e pėrgjithshme u zgjodh Adelina Selimi. Kuvendi zgjodhi edhe 7 delegat pėr Kuvendin qendror tė FR tė LDK-sė.
 
 
Komandanti i NATO-sė pėr Evropėn Juglindore Xhonson ka shfaqur kėnaqėsinė me pėrparimin e arritur nė Kosovė
 
Prishtinė, 13 maj 2003 - Komandanti i forcave pėr Evropėn Juglindore Gregori Xhonson ka qėndruar dje nė Kosovė. Ai nė njė takim me shefin e UNMIK-ut Mihael Shtajner ka diskutuar rreth ēėshtjeve tė sigurisė, si dhe pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė dhe nė rajon.

Komandanti i NATO-s pėr Evropėn Juglindore, Gregori Xhonson ka shfaqur kėnaqėsinė me pėrparimin e arritur nė Kosovė. Megjithatė ai nuk deshi tė spekulonte se kur do tė mund tė largoheshin trupat ndėrkombėtare nga Kosova.
 
 
UNMIK-u kundėrshton idenė e ministrit tė jashtėm serbo-malazez pėr territorializimin e Kosovės
 
Prishtinė, 13 maj 2003 - Pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut nuk do tė pranojnė kurrėfarė idesh qė do tė ishin nė kundėrshtim me parimet pėr Kosovėn e integruar. Kėto komente u bėnė pas deklaratave tė ministrit tė jashtėm tė Unionit Serbi - Mali i Zi, Zoran Svillanoviq, i cili ka propozuar "territorializim tė pranisė serbe nė Kosovė".

Zėdhėnėsja e Misionit tė UNMIK-ut Izabela Karlovic citohet tė ketė thėnė se pozicioni i UNMIK-ut ėshtė i qartė: pavarėsisht nga propozimet teorike statusi i Kosovės do tė pėrcaktohet nė KS tė OKB-sė dhe se ēdo ide sikurse ajo e ministrit Svillanoviq ėshtė kundėr parimeve tė tilla. Nė Kosovė nuk do tė pranohen kurrėfarė organizimesh njėetnike, ka theksuar kjo zėdhėnėse e UNMIK-ut.

Edhe zėdhėnėsi tjetėr i UNMIK-ut Sunil Narula tha se nuk ėshtė punė e UNMIK-ut apo dikujt nė Beograd qė tė vendosė pėr ndonjė model nė Kosovė. "Ne duam njė Kosovė tė bashkuar dhe nėse shikoni komentet qė vijnė nga kryeqytetet perėndimore mund tė shihni se ata pėrkrahin qartė qėndrimin e UNMIK-ut pėr kėtė ēėshtje", tha Narula.
 
 
Shqetėsime tė panevojshme tė Ombudspersonit Novicki rreth fondit librar nė gjuhėn serbe nė Gjilan
 
Gjilan, 13 maj 2003 - Duke iu referuar ankesave nga pala serbe pėr kinse agjėsimin e fondit librar nė gjuhėn serbe nė bibliotekėn e Gjilanit, ombudspersoni Marek Novicki, pėrmes njė letre i ka shprehur mospajtimet e tij te Drejtoria pėr kulturė e kėsaj komune.

Nė pėrgjegjen e Drejtorisė pėr z. Novikci thuhet se nuk ka arsye pėr shqetėsime, sepse shkrimet nė mediat serbe pėr kinse shkatėrrimin e librave nė kėtė gjuhė janė vetėm shpifje.

Biblioteka e qytetit "Fan Noli" nė Gjilan, sikur edhe tė gjitha bibliotekat tjera regjionale nė Kosovė, nga data 15 qershor - 25 korrik 2002, ka punuar nė pėrpunimin, klasifikimin, formimin e fondeve rezervė si dhe ēregjistrimin e librave tė dėmtuara, sipas projektit tė pėrbashkėt tė Ministrisė pėr Kulturė, Rini, Sporte dhe Ēėshtje Jorezidente dhe UNMIK-ut.

Fjala ėshtė pėr ēregjistrimin e librave tė dėmtuara e tė grisura, proces ky qė ėshtė bėrė nė mbėshtetje tė normave mbi pasurimin dhe spastrimin e fondit librar, sipas standardeve profesionale botėrore nga veprimtaria bibliotekare.

Pėrdorimi i materialeve referative tė vjetra mund t'i japė pėrdoruesit informacion tė papėrshtatshėm. Prandaj, kėtij procesi u janė nėnshtruar njėsoj edhe librat nė gjuhėn shqipe e turke.
 
 
Nesėr e pasnesėr pritet kohė me shi dhe rėnie tė temperaturės
 
Prishtinė, 13 maj 2003 - Pas vapės sė madhe qė po mbretėron prej shumė ditėsh nė rajonin e Evropės Juglinodre, meteorologėt parashikojnė freskim dyditėsh tė kohės, tė shoqėruar me shi dhe bubullima.
 
Nesėr pasdite pritet kohė me vranėsira dhe me shi, e cila do tė ulė temperaturėn. Kohė e ngjashme do tė jetė edhe tė enjtėn, me vranėsira tė kohėpaskohshme. Por tė premtėn sėrish do tė jetė mot me diell dhe i thatė.

Dje nė mesditė nė disa pjesė tė Kosovės ra shi i dobėt, por qė fare nuk ndikoi nė uljen e temperaturės.
 
 
Ombudsersoni i Kosovės sot shkon nė Beograd
 
Prishtinė, 13 maj 2003 - Z. Marek Antoni Nowicki, Ombudspersoni i Kosovės filloi sot vizitėn triditore nė Beograd, sė bashku me zėvendėsin e tij, Lubinko Todoroviq.

Gjatė kėsaj vizite, Ombudspersoni do tė takohet me zyrtarėt mė tė lartė tė Unionit serbo-malazez.
Qėllimi i kėsaj vizite ėshtė takimi me udhėheqjen e re tė Unionit SM dhe informimi mbi tė drejtat e njeriut nė Kosovė nė kontekst tė zhvillimeve politike nė Ballkan, si dhe nė kontekst tė integrimit nė Evropė.
 
 
Kryetari i Kuvendit komunal tė Prishtinės ėshtė kėrcėnuar nga Armata Kombėtare Shqiptare
 
Prishtinė, 13 maj 2003 - Kryetari i Kuvendit komunal tė Prishtinės Ismet Beqiri tė shtunėn nė njė pliko ka marrė njė kėrcėnim nga Armata Kombėtare Shqiptare. Ai e ka konfirmuar kėtė para gazetarėve duke thėnė:
 
"Ditėn e shtunė nė njė pliko mė ka ardhė njė shkresė, tė cilėn nė emėr tė AKSH-sė e ka nėnshkruar komandant Rrapi. Pavarėsisht nga ky kėrcėnim, unė do tė vazhdoj tė punoj pėr interesat e qytetarėve tė Prishtinės deri nė maksimum", ka thėnė z. Beqiri.
 
 
Paqeruajtėsit rusė tėrhiqen nga Ballkani deri mė 1 gusht
 
Moskė, 13 maj 2003 - Minsitri rus i Mbrojtjes Sergej Ivanov deklaroi sot se Rusia nė periudhėn prej gjysmės sė majit e deri mė 1 gusht tė do tė tėrheqė kontigjentin e saj nga pėrbėrja e forcave paqeruajtėse nė Bosnjė e nė Kosovė.

Ivanov nė takimin e Kėshillit Rusi-NATO, qė ka filluar sot nė Moskė, saktėsoi se ushtarakėt dhe teknika do tė tėrhiqen me tren dhe me aeroplanė transportues.
 
 
Qytetarėt e Kosovės me kartona tė gjelbėr filluan tė hyjnė nė Maqedoni
 
Hani i Elezit, 13 maj 2003 - Nė bazė tė Memorandumit pėr njohjen e ndėrsjellė tė qarkullimti tė lirė tė automjeteve ndėrmjet Kosovės e Maqedonisė, qė nga mesnata qytetarėt e dy vendeve tani e tutje me kartona tė gjelbėr mund tė hynė pa paguar sigurimin e domosdoshėm pėr autopėrgjegjėsinė.

Sipas njoftimeve nga Shkupi, gjatė ditės sė sotme shumė qytetarė tė Kosovės me automjetet e tyre kanė mundur tė hynė nė Maqedoni vetėm me kartona tė gjelbėr.

Pas Shqipėrisė, Maqedonia ėshtė vendi i dytė me tė cilin Kosova ka nėnshkruar njė memorandum tė tillė.
 
 
Sipas njė hulumtimi, qytetarėt e Kosovs kanė besim tė madh nė qeveritė lokale
 
Prishtinė, 13 maj 2003 - Qytetarėt e Kosovs kanė besim tė madh nė qeveritė lokale. Ky ėshtė rezultat qė ka dalė nga njė hulumtim i UNDP me rreth 6 mijė qytetarė nė tė gjitha komunat e Kosovės.

Por qytetarėt presin tė realizojnė detyrat e veta gjatė muajve dhe viteve tė ardhshme. 73 pėr qind e dinė se cili ėshtė kryetari i komunės sė tyre.

Shefi i zyrės sė UNDP pėr Kosovė Robert Fajfer tha se kėto tė dhėna janė mjaft inkurajuese dhe se ky ėshtė njė rezultat i mirė krahasuar edhe me vendet e zhvilluara, ku shkalla e demokracisė ėshtė e lartė.

Ndėrkaq pėr shėrbimet publike qytetarėt janė shprehur ndryshe. Ndėrsa shėrbimet emergjente, ambulancat, shkollat dhe shėrbimet e zjarrfikėsve janė vlerėsuar lart nga qytetarėt, ndėrkaq pėr energjinė elektrike, pensionet dhe mirėmbajtjen e rrugėve ata kanė kanė dhėnė vlerėsim tė dobėt.
 
 
Dokumentari "Jeta normale" me temė pėr fėmijėt e Kosovės mori Ēmimin mė tė lartė
 
Nju Jork, 13 maj 2003 – Nė festivalin e filmit "Trebeca" tė Nju Jorkut, bashkėthemelues i tė cilit ėshtė aktori i njohur Robert de Niro, ēmimin mė tė lartė e pėr film dokumentar e kanė fituar autorėt Elizabet Ēei Vasarheli dhe Hugo Berkeli me dokumentarin "Jeta normale" ("A Normal Life"), i cili ka pėr temė zhvendosjen e fėmijėve tė Kosovės gjatė luftės sė fundit, njofton bashkėpunėtori ynė nga Nju Jorku.
 
 
Tiranė: Kreu i opozitės shqiptare dhe njė grup gazetarėsh kanė kėrkuar njė debat pėr lirinė e shtypit
 
Tiranė, 13 maj 2003 - Lideri i Partisė Demokratike Sali Berisha kėrkoi njė debat nė Parlamentin e Shqipėrisė lidhur me lirinė e shtypit. Sipas z. Berisha shtypi i pavarur po kėrcėnohet nga presioni i qeverisė e cila po e vė atė pėrballė alternativės sė falimentimit apo tė nėnshtrimit.

Tė njėjtin shqetėsim ka shprehur edhe njė grup gazetarėsh tė pavarur, tė cilėt apelojnė pėr tė ruajtur tė drejtėn e informimit tė publikut nė kushtet kur qeveria aktuale po bėnė presione pėr tė kufizuar informacionin mbi veprimtarinė e qeverisė me pasqyrimin e jetės politike nė vend.
 
 
Sipas Nanos, 'Ligji i luftės' me Greqinė ėshtė abroguar
 
Tiranė, 13 maj 2003 - Kryeministri shqiptar Fatos Nano ka konfrimuar se i ashtuquajturi 'Ligj i luftės' ndėrmjet Shqipėrisė dhe Greqisė ėshtė abroguar me nėnshkrimin e Traktatit tė Miqėsisė midis tė dy vendeve.

Duke folur nė njė seancė parlamentare tė kėrkuar nga opozita pas paqartėsive nėse ekzistonte ende ligji, Fatos Nano tha se kjo i ishte konfirmuar atij edhe nga kryeministri grek Kostas Simitis gjatė njė takimi tė fundit.

"Kryeministri Simitis rikonfirmoi se ēėshtja e ligjit tė luftės me Shqipėrinė politikisht dhe juridikisht pėrfundimisht ėshtė mbyllur me Traktatin e Miqėsisė dhe tė bashkėpunimit tė ratifikuar nga tė dy parlamentet, ai i Greqisė dhe i Shqipėrisė, duke i dhėnė fund nė mėnyrė ligjore kėtij kazusi," tha kryeministri shqiptar duke ju referuar traktatit tė arritur nė vitin 1996, njofton BBC.

Mirėpo, sipas udhėheqėsit tė opozitės Sali Berisha se "nuk ekziston njė situatė lufte me Greqinė, kjo ėshtė jorealiste".

"Traktati i Miqėsisė parashikon bashkėpunimin e gjithanshėm, pėrfshirė bashkėpunimin ushtarak midis tė dy vendeve," tha ai.

Lideri i opozitės e akuzoi qeverinė socialiste se nuk ka bėrė sa duhet pėr zgjidhjen e kėtyre ēėshtjeve nė rrugė institucionale.
 
 
Ministri i brendshėm maqedonas takohet me pėrfaqėsues tė bashkėsive vendore tė tri fshtarave tė Tetovės
 
Shkup, 13 maj 2003 - Ministri i Punėve tė Brendshme i Maqedonisė Hari Kosov, ambasadori amerikan Lorens Batler, pėrfaqėsues tė OSBE-sė, tė Bashkimit Evropian dhe tė misionit "Konkordia" prej paraditės po qėndrojnė nė fshatin Sellcė tė Malit Sharr.

Siē njofton MIA nė gjuhėn shqipe, nė shkollėn fillore "Rilindja" janė duke mbajtur mbledhje me pėrfaqėsuesit e bashkėsive vendore tė Vijcės, tė Sellcės dhe Llacės nė tė cilėn merr pjesė edhe lideri i BDI-sė, Ali Ahmeti.

Temė e takimit janė ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me bllokimin e sė shtunės me tė cilėn u parandalua ardhja e familjarėve dhe e miqve nga Manastiri dhe nga viset e tjera tė vendit tė cilėt dėshironin ta vizitonin vendin ku para dy vitesh u vranė tetė pjesėtarė tė forcave maqedonase tė sigurimit dhe tė njėjtėve t'u bėjnė homazh
 
 
Mė 22 dhe 23 maj tė kėtij viti do tė mbahet nė Ohėr konferenca ndėrkombėtare e vendeve tė rajonit
 
Shkup, 13 maj 2003 - Qeveria maqedonase edhe zyrtarisht ka njoftuar se mė 22 dhe 23 maj tė kėtij viti do tė mbahet nė Ohėr njė konferencė ndėrkombėtare e vendeve tė rajonit.
 
Nė kėtė konferencė, ku do tė marrin pjesė kryaeministrat dhe ministrat e mbrotjes dhe punėve tė brendshme tė vendeve tė rajonit, pėr herė tė parė pritet tė marrė pjesė edhe kryeministri i Kosovės Bajaram Rexhepi, ku do tė takohet me homologėt e tij tė vendeve tė rajonit.

Nė kėtė konferencė, Pakti i Stabilitetit nė bashkėpunim me NATO-n, OSBE-ja dhe BE do t'i obligojnė shtetet e rajonit tė Ballkanit qė t'i hapin kufijtė sipas standardeve evropiane dhe t'i menjanojnė dallimet dhe mosmarrėveshjet ndėrkufitare.
 
Po kėshtu pritet qė tė merret vendim qė deri nė vitin 2005 kontrolli i kufijve nga ushtritė tė kalojė nė duart e policisė.
 
 
Tiranė: Qeveria pėrpiqet tė rifillojnė bisedimet me ish tė pėrndjekurit politikė
 
Tiranė, 13 maj 2003 - Pėrfaqėsues tė qeverisė nė Tiranė thonė se po pėrpiqen qė tė vazhdojnė bisedimet me ish tė pėrndjekurit politikė pėr kompensimet e tyre financiare. Sipas llogaritjeve nė bazė tė njė projektligji, bėhet fjalė pėr njė shumė prej mbi 1 miliardė e gjysėm dollarėsh, e cila vlerėsohet si tepėr e madhe pėr ekonominė e brishtė tė Shqipėrisė.
 
 
Sipas Ēoviqit vendimi i Shtajnerit pėr shfrytėzimin e tokės ėshtė edhe njė provokim pėr Beogradin
 
Beograd, 13 maj 2003 - Duke komentuar vendimin e kryeadministratorit tė Kosovės pėr shfrytėzimin e tokės, zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq citohet tė ketė thėnė se ky vendim paraqet plaēkitjen e pronės shoqėrore.
 
"Ky ėshtė edhe njė provokim ndaj Beogradit, i cili nuk ėshtė konsultuar fare pėr kėtė vendim", tha Ēoviq, duke shtuar se kjo do tė jetė njė prej ēėshtjeve tė para tė cilėn do ta shtrojė nė takimin e delegacionit serb me Shtajnerin, qė pritet tė zhvillohet sot nė Prishtinė.
 
 
Ministri i Mbrojtjes Pandeli Majko ka arritur nė njė vizitė zyrtare nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės
 
Uashington, 13 maj 2003 - Ministri i Mbrojtjes Pandeli Majko ka udhėtuar dje nė njė vizitė pune nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ai e filloi vizitėn me njė takim me gazetarė dhe ekspertė tė Ballkanit nė qendrėn ndėrkombėtare "Udro Uillson" nė Ushington ku foli pėr pėrpjekjet e Shqipėris pėr t'u integruar nė strukturat evroatlantike.
 
Gjatė vizitės nė SHBA ministri Majko do tė takohet me zyrtarė tė lartė tė Departamentit amerikan tė Mbrojtjes pėr tė biseduar rreth pėrparimeve qė ka bėrė Shqipėria drejt reformimit tė forcave tė saj tė armatosura.
 
 
Njoftohet pėr 29 veta tė vrarė nė Riad
 
Riad, 13 maj 2003 - Arabia Saudite ka thėnė se 29 veta, pėrfshirė 7 amerikanė dhe 9 bombėhedhės tė dyshimtė, javė vrarė nė tri sulmet vetėvrasėse qė kanė ndodhur nė Riad tė hėnėn mbrėma. Thuhet se 194 persona janė lėnduar nga shpėrthimet e njėpasnjėshme tė autobombave, njofton Rojter.
 
 
Vetėvrasėsit me bomba nė Riad mund tė kenė vrarė deri nė 10 persona dhe tė kenė plagosur mbi 160 tė tjerė
 
Riad, 13 maj 2003 – Vetėvrasėsit me bomba mund tė kenė vrarė deri nė 10 persona dhe tė kenė plagosur mbi 160 amerikanė dhe shtetas tė tjerė nė tri sulmet e mbrėmshme vetėvraswse nė kompleksin e tė huajve nė Riad, kanė bėrė tė ditur diplomatėt nė Arabinė Saudite, njofton Rojter.

Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, i cili fluturoi me aeroplan nga Jordani nė kryeqytetin saudit vetėm disa orė pas bombardimit, ka thėnė se sulmet mė tė fundit antiperendimore nė vendlindjen e islamit mbajnė vulėn e al Kaidės dhe tė liderit tė saj Osama bin Laden, tė lindur nė Arabinė Saudite.
 
 
Ekspertja irakiane e armėve biologjike iu dorėzua amerikanėve
 
Bagdad, 13 maj 2003 - Zyrtarė amerikanė nė Bagdad pohuan se njė eksperte irakiane e armėve biologjike mbahet nga autoritetet amerikane. Njė zėdhėnės i Komandės Qendrore amerikane u tha gazetarėve se Doktoresha Rihab Rashid Taha, u dorėzua vullnetarisht pas negociatave rreth kushteve tė dorėzimit.

Zonjės Taha i ishte dhėnė nofka Doktresha Mikrobi pėr punėn e saj pėr krijimin e antraksit tė cilėsisė sė armėve dhe mendohet tė ketė informacion qė mund tė ndihmojė procesin e vazhdueshėm tė kėrkimit pėr armė tė shkatėrrimit nė masė brenda Irakut.
 
 
Ėshtė zbuluar njė varrezė masive nė Basra
 
Basra, 13 maj 2003 - Njė varrezė masive ėshtė zbuluar nė qytetin jugor tė Irakut nė Basra. Zyrtarėt e njė xhamie nė qytet thonė se kanė zbuluar eshtrat e njėqind e njėzet e gjashtė personave.

Vetėm dymbėdhjetė trupa janė identifikuar deri tashti. Zyrtarėt e xhamisė thanė se tre janė pushkatuar nė tė njėjtėn kohė me njė klerik me ndikim nė vitin 1999.
 
Ata ishin sė bashku me klerikun, Mohhamed Sadeq al Sadr, i cili u nderua si martir nga miliona shiitė tė Irakut. Besohet se ai u ekzekutua pėr shkak tė kundėrshtimeve ndaj Saddam Husseinit.

Kjo varrezė masive duket se ėshtė e re dhe jo prej luftės Iran-Irak tė viteve 1980.
 
 
Franca pėrballet me protesta
 
Paris, 13 maj 2003 - Punonjėsit francezė tė sektorit publik sot mbajnė njė grevė tė pėrgjithshme nė shenjė proteste ndaj reformave tė planifikuara nė sistemin pensionist.

Njė e katėrta e punėtorėve francezė janė tė punėsuar nė sektorin publik dhe ndalimi i punės do tė mbyllė shkollat, spitalet, do tė pengojė linjat e transportit dhe zyrat qeveritare gjithandej vendit.

Njė demonstratė e madhe ėshtė paralajmėruar tė zhvillohet nė Paris.
 
 
Pauell i dha fund turneut nė Lindjen e Mesme
 
Uashington, 13 maj 2003 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell e pėrfundoi turneun e tij nė Lindjen e Mesme me vizitėn nė Arabinė Saudite, kryeqyteti i tė cilės u trondit tė martėn nga disa shpėrthime.

Zoti Pauell qėndroi nė Jordani ku iu kėrkua mė shumė angazhim nga ana e Amerikės pėr pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės pėr palestinezėt.

Ministri i jashtėm jordanez, Marėan Muasher tha se duhen marrė menjėherė masa pėr tė ndryshuar kushtet katastrofike - siē u shpreh ai - nė tė cilat jetojnė palestinezėt nė Gaza dhe Bregun Perėndimor.
 
 
KS debaton rreth situatės nė Kongo
 
Nju Jork, 13 maj 2003 - Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara ka debatuar pėr mėnyrėn e pengimit tė pėrshkallėzimit tė dhunės etnike nė verilindje tė Republikės Demokratike tė Kongos.

Disa zyrtarė i kanė krahasuar vrasjet e fundit me pėrshkallėzimet raciste nė rajon nė fillim tė gjenocidit tė Ruandės tė vitit 1994.

Gjatė ditės sė parė tė bisedimeve, udhėheqėsi i operacioneve paqeruajtėse tė Kombeve tė Bashkuara, Jean Marie Guehenno, ka tėrhequr vėrejtjen se pa njė aksion vendimtar do tė ketė njė gjakderdhje tė madhe nė krahinėn Ituri tė Kongos, ndėrmjet shumicės Lendu dhe pakicės Hema.

Civilėt janė zėnė mes pėplasjeve tė armatosura dhe thuhet se rreth 4 mijė njerėz po strehohen tani nė aeroportin e qytetit Bunia.
 
 
Ushtarėt amerikanė kanė zbuluar nė Irak njė laborator
 
Bagdad, 13 maj 2003 - Ushtarėt amerikanė kanė zbuluar nė Irak njė laborator ku supozohet tė jenė prodhuar armėt kimike-biologjike. Zėdhėnėsi i SHBA Ari Fleicher ka njoftuar se laborfatori mobil nė njė kamion po hetohet ndėrkohė.
 
Edhe mė tej mendohet se nė Irak gjinden armėt pėr shfarosje masive. Mė parė qenė arrestuar dy pjestarė tė njohur tė ish udhheqjes irakiane nėn mbikqyrjen amerikane.
 
Fjala ėshtė pėr udhėheqėsin e sypozuar tė programit irakian pėr armėt biologjike, shkencėtarin Rihab Taha, dhe ish shefin e armatės izraelite. Nė Bagdad ka arritur administratori i i ri i emėrtuar nga presidenti amerikan Bush, Pol Bremer.
 
 
Presidenti Bush do tė vizitojė sot me helikopter dhe kėmbė rajonet e goditura rėndė nga stuhitė
 
Indiapolis, 13 maj 2003 – Presidenti Bush do tė vizitojė sot (e martė) me helikopter dhe kėmbė rajonet e goditura rėndė nga stuhitė, njofton Rojter. Bushi ėshtė takuar privatisht me grupin e liderėve republikanė fill pasi ka arrritur dje nė Indianapolis. Presidenti Bush me kėtė rast nė njė fjalim tė tij, qė pritet ta mbajė sot (e martė) do tė flasė pėr uljen e taksave dhe shqetėsimet e tij pėr deficitin e buxhetit.
 
 
SHBA-tė nuk planifikojnė tė rishkruajnė ose tė rinogociojnė projektplanin pėr paqen nė Lindjen e Mesme
 
Aman, 13 maj 2003 – Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, ka deklaruar sot (e martė) se Shtetet e Bashkuara nuk planifikojnė tė rishkruajnė ose tė rinogociojnė projektplanin pėr paqen nė Lindjen e Mesme, njofton Rojter. Pauelli ka thėnė gjithashtu se plani, qė ėshtė pranuar nga palestinezėt, por jo edhe nga Izraeli, ishte "i vetmi shteg" pėr paqe.
 
Plani paqėsor kėrkon qė Izraeli tė pranojė njė shtet tė pavarur palestinez mė 2005, tė heqė kibucet e ndėrtuara nė territoret palestineze dhe tė ngrijė aktivitetet e ndėrtimit tė mėtejshėm tė kolonive ebraite.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.