13.05.2003 - Trepca.net

ASKUSH TĖ MOS "VIKTIMIZOHET" DUKE FYER AKSH-nė


 
(Deklaratė e Sekretarit Politik tė FBKSH-sė, Alban Vjosa, lidhur me letrėn kėrcėnuese tė drejtuar ndaj Kryetarit tė Komunės sė Prishtinės, Ismet Beqiri tė LDK-sė)
 
13 maj 2003 / Kreshnik Sokoli
 
Zėdhėnėsi pėr Informim i FBKSH-sė dhe i AKSH-sė, Kreshnik Sokoli, bėnė tė ditur se Sekretari Politik i FBKSH-sė, Alban Vjosa, pasi ka dėgjuar lajmin se Kryetari i Komunės sė Prishtinės, zoti Ismet Beqiri i LDK-sė ka marrė njė letėr kėrcėnuese nga komandant "Rrapi" i AKSH-sė, ka dhėnė kėtė prononcim pėr masmediat dhe opinionin e gjerė:
 
" Udhėheqja e lartė e FBKSH-sė dhe e AKSH-sė pėrmes njė deklarate zyrtare, deklaratė tė cilėn e nxorri  me rastin e  kėrcėnimit qė i ishte bėrė njė deputeti tė LDK-sė nga gjoja "njė pėrfaqėsues i AKSH!-sė", u bėri me dije opinionit dhe masmediave se akte tė tilla janė tė papranueshme dhe tė dėnueshme prej strukturave politiko-ushtarake kombėtare tė saj.
 
AKSH-nė nuk e lidh asgjė me elementė qė merren me akte tė tilla kriminale, dhe ajo, jo vetėm distancohet prej tyre, por ėshtė e angazhuar nė luftėn pa kompromis pėr kapjen, denoncimin dhe vėnien para pėrgjegjėsisė ligjore tė elementėve tė tillė keqdashės. Tė njėjtėn gjė pėrsėrisim edhe me rastin e kėrcėnimit qė i ėshtė bėrė me anėn e njė letre Kryetarit tė Komunės sė Prishtinėn, zotit Ismet Beqiri, pėrfaqėsues i LDK-sė, nga njė i ashtuquajtur komandant "Rrapi" i AKSH-sė!
 
Pikėsėpari njoftojmė opinionin se nė rradhėt e AKSH-sė nuk ekziston as me emėr tė vėrtetė dhe as me pseudonim ndonjė komandant "Rrapi". Dhe, mė kryesorja, kėrcėnime tė tilla nuk janė nė metodėn e veprimit tė AKSH-sė, e cila ėshtė njė strukturė e organizuar, e disiplinuar, qė rrespekton hierarkinė dhe parimet e luftės dhe qė ėshtė e orientuar saktė kah qėllimi i saj final - ēlirimi dhe ribashkimi i trojeve etnike shqiptare nga kolonializmi serbo-sllavomaqedon.
 
Lufta "e ftohtė" dhe "lufta ndėrshqiptare" janė tė papranueshme pėr FBKSH-nė dhe strukturėn e saj ushtarake, AKSH-nė, tha zoti Alban Vjosa. Mė tej zoti Alban Vjosa u bėri thirrje strukturave tė LDK-sė qė: "kėto kėrcėnime jo vetėm tė mos i marrin kaq seriozisht, sa po i marrin, por tė bėhet kujdes dhe tė tregohet pjekuria e duhur nė deklarimet qė bėhen, sepse ndoshta padashur  po bėhen shpėrndarės tė njė opinioni famėkeq qė pėrpunohet nė kuzhinat antishqiptare serbo-sllavomaqedone me qėllimin e vetėm njollosjen e emrit, platformės, organizimit, disiplinės, punės dhe luftės sė drejtė tė FBKSH-sė dhe strukturės sė saj serioze ushtarake AKSH-sė, pėr sendėrtimin e shtetit tė ribashkuar shqiptar, pa kolonizatorėt dhe okupatorėt serbo-sllavomaqedonė nė trojet e tyre etnike."
 
Kreshnik Sokoli

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.