12.05.2003 - Trepca.net

NĖ ROTTWEIL TĖ GJERMANISĖ NĖ SHENJĖ TĖ 125 VJETORIT TĖ LIDHJES SHQIPTARE TĖ PRIZRENIT “TEATRI I QYTETIT” NGA PRIZRENI SHFAQI KOMEDINĖ E YMER SHKRELIT “ HOTEL KASHTA”

NJĖ SHFAQJE E BUKUR TEATRALE E CILA I NGAZĖLLEU PA MASĖ MĖRGIMTARĖT TANĖ


Rottweil (GJERMANI), 10 maj 2003
Teksti dhe fotot: Rexhep ELEZAJ
   
shtimjani.gjakovari.dhe.pijaneci1.jpg (64799 octets)   aktoret.falenderojne.publikun1.jpg (59658 octets)   pranimi.dhurates1.jpg (59879 octets)
 
Me iniciativėn e Kėshillit tė Arsimtarėve Shqiptarė nė Gjermani dhe nė organizim tė Shoqatės Kulturore Shqiptare “Iliria” nė Rottweil gjatė kėtyre ditėve nė Gjermani po qendron grupa teatrale nga “Teatri i Qytetit” – Prizren e cila me sukses para mėrgimtarėve nė Rottweil me datėn 10 maj dha shfaqjen e komedisė nė dy akte tė shkrimtarit Ymer Shkreli “Hotel Kashta” nė regjinė e regjisorit dhe humoristit Luan Daka, skenografinė e Maksut Vezgishit si dhe muzikėn e zgjdhur nga Dashnor Xėrxa.
 
Historiku i teatrit: “Teatri i Qyteti” – Prizren e ka zanafillėn e tij qysh para tetėdhjet vjetėsh, mirėpo si “Teatėr Amator i Qytetit”, prej vitit 1992 emėrtohet “Teatri i Qytetit” – Prizren.
 
Ky teatėr ka realizuar mėse 80 shfaqje, drama, komedi, satira, tragjedi si dhe shfaqje pėr fėmijė. Shfaqjet e realizuara: “Nita”, “Kthimi i Euridikės”, “Sfinga e Gjallė”, “Familja e Peshkatarit”, “Erveheja”, “Nėna Kurajė”, “Mosmarrėveshja”, “Pahintik nė Ėndėrr”, “Balada e Urtisė”, etj. Shfaqjet pėr fėmijė: “Lulja dhe Shega”, “Kthimi”, “Borėbardha dhe Shtat Shkurtabiqėt”, “Dembeli”, “Koha e Tjetrit”, etj. Pėr sukseset qė ka arritur ky teatėr kontribut tė veēantė kanė dhėnė regjisorėt; Xhemil Doda, Shemsedin Kirajtani, Kolė B. Shiroka, Luljeta Ēeku, Luan Daka, Luan R. Kryeziu, Sefo Beto Krasniqi, Fetah Mehmeti, Muharrem Qena, Melihate Qena, Sadedin Prekazi, Nimon Muēaj, Xhevdet Doda, Merita Berisha, etj. Pėr punėn dhe sukseset e arritura nė shumė festivale tė mbajtura nė Gjilan, Kullė, Prizren, Hvar, Trebinje, Jesenicė, Ulqin, Lublanė, dhe qytete tjera ėshtė shpėrblye mė medalje dhe mirėnjohje tė shumta.
 
Komedia nė dy akte e Ymer Shkrelit “Hotel Kashta”, ėshtė njė shfaqje e cila shijohet me lehtėsi e kėnaqėsi tė madhe nga shikuesit, e cila ėshtė luajtur para ca vitesh nė skenat amatore dhe profesionale tė teatrit nė Kosovė dhe lirisht mund tė thuhet se edhe sot ėshtė mjaftė aktuale pėr rrethanat nėpėr tė cilat po kalon shoqėria shqiptare nė Kosovė. Syzheu i kėsaj komedie lidhet me jetėn e njerėzve gjatė njė mbrėmjeje verore nė njė recepcion tė njė hoteli. Protagonisti kryesor i komdisė, Pirruci, qė pėrmes tij zhvillohet e gjithė loja, mundohet t’u shėrbejė tė gjithė musafirėve qė vijnė nė hotel, por qė nė momente dalin nė pah profkat e tij ndaj tė tjerėve. Mysafiri i parė i cili vjen nė hotel ėshtė Shapi njė “xhentelmen” me veshje elegante e mendjemadh, por injorantė deri nė skaj.
 
Dialogu i Shapit me Pirrucin pėr ato minuta sa zgjatė krijon tė qeshura, sepse Shapi nė stilin e tij e injoron recepcionistin, por edhe ky me dokrrat e tij mundohet qė t’i kundėrvihet. Fati i Shapit nė fillim i paraqitur si njeri i ngritur, pėrfundon me arrestimin e tij nga policia, sepse ėshtė njė “shvercer”.
 
Autori i komedisė me njė mjeshtri futi nė skenė: llapjanin, shtimjanin, gjakovarin dhe prizrenasin, duke paraqitur para publikut persona nga treva tė ndryshme tė Kosovės, tė cilėt veēoheshin me tė folmet e tyre karakteristike. Qė tė gjithė kishin ardhur nė hotel pėr t’i kryer punėt e veta, dhe vertetė llafazania e Pirrucit me tė gjithė kėta nė skenė ishte e mrekullueshme dhe e pelqyer pėr syrin e publikut.
 
Llapjani kėrkonte ta takonte dostin e tij Xhymshitin, qė s’e kishte parė pėr afro dhjetė vjet; shtimjani kishte ardhur pėr tė shitur vezė, gjakovari qė nė fakt ishte njė tregtar me profesion mundohej qė me dallaveret e tij prej gjakovari ta sigurojė njė dhomė pėr fjetje me pakė tė holla; kurse prizrenasi asnjėherė nuk arriti tė flejė i qetė nė hotel pėkundėr faktit se ai e kishte paguar dhomėn, ngase vazhdimisht vazhdonte zhurma dhe nuk kishte qetėsi pėr asnjė ēast. Edhe Rrepulli njė personazh me njė pamje prej “vagabondi”, qė nė realitet ishte punėtor nė botėn e jashtme, vazhdimisht ishte problematik nė sjellje dhe tepėr i ashpėr ndaj recepcionistit, ku nė momente e grushtonte ate, duke e pyetur se ku ėshtė Zhaneti dhe nė cilėn dhomė fle ajo.
 
Prej Zhanetit ai merrte tė hollat qė ajo i fitonte gjatė kėndimit. Zuka, deputet i njė komune tė pazhvilluar, bashkė me tė shoqen Loten, ishin vazhdimisht nė qendėr tė vemendjes tek publiku, sepse dialogu i tyre nuk pėrfundonte kurrė pa grindje para syve tė Pirrucit. Edhe Beni e Buba, dy dashnorė, pastaj Miss Brauni njė turiste angleze tė cilės i kishte humbur qeni, pastaj policėt Lushi e Tushi, edhe pse demode fund e krye; pastruesja e hotelit me rolin e saj epizodik shkelqente nė skenė, si dhe i dehuri qė mundohej tė mbante fjalim nė gjysmėterr, qė tė gjithė para Pirrucit kėkonin qė ky t’ua kryejė punėn e sėcilit, gjė qė ishte e pamundur. Edhe pse Pirruci disa musafirė arrin t’i sistemojė nėpėr dhoma tė fjetjes, i cili nė fakt nuk e njeh zanatin e recepcionistit, qė musafirėve u jep ēelsat e dhomave gabimisht, megjithate nė fund dalin tė gjithė musafirėt dhe grumbullohen para tij, ku nga e gjithė kjo tollovi tė cilėn e krijon ai vetė, Pirrucit vetėm sa nuk i bie tė fikėt.
 
Me njė fjalė, komedia “Hotel Kashta” ėshtė njė akt teatral i cili, pėrveē anės komike ka edhe anėn e saj satirike pėrmes sė cilės qartė vihen nė pah dukuritė e ndryshme negative nė shoqėri siē ėshtė loja e bixhozit, prostitucioni, fitimi i parave pėrmes mashtrimit me tri letra, por edhe varfėrinė qė kishte kapluar disa shtresa krijusish dhe shkrimtarėt tė cilėt nuk kanė mundėsi qė t’i botojnė veprat e tyre, ndaj tė zhgėnjyer i kthehen pijes sė alkoolit, dhe kėshtu me rradhė.
Rolet i lujtėn mjaftė bukur: Luan Kryeziu (Pirruci), Ramush Rushiti (Shapi), Albulena Kadriu (Miss. Braun), Arbresha Berisha (Zhaneti), Hasim Iballi (Rrepulli), Alma Lleshi (Pastruesja), Besnik Zogaj (Lushi), Ismet Kryeziu (Tushi), Isuf Gashi (Gjakovari), Beqir Bekteshi (Gafuri), Gazmend Krajku (Myzegjidi), Bashki Ostrozubi (Zuka), Alma Sallauka (Lotja), Din Kukaj (Beni), Edona Dida (Buba), Fikret Ramaj (Luta) dhe Myzafer Arifi (I dehuri).
 
 Salla ku po mbahej shfaqja ishte e mbushur plotė mė mėrgimtarė tė cilėt kishin ardhur tė pėrcjellnin pėr herė tė parė njė shfaqje teatrale nė gjuhėn shqipe e cila po shfaqej para tyre, ngase ėshtė kjo vizita e parė e njė teatri nga Kosova qėkur ka mbaruar lufta nė Kosovė i cili kishte ardhur pėr t’i prezentuar vlerat artistike tė tij para mėrgimtarėve tanė, tė cilėt duke e shikur kėtė komedi u ē’mallėn mjaftė dhe sikur pėr disa ēaste harruan barrėn e madhe tė kurbetit. Pra, me kėtė shfaqje u dėshmua mirė e qartė se mėrgata shqiptare ėshtė pjesė e pandarė e kombit e cila dinė t’i ē’mojė dhe shijojė vlerat e artit tonė skenikė, por qė fletė edhe pėr faktin se vizitat e kėtij lloji janė digė e fortė pėr parandalimin e asimilimit tė tė rinjėve tanė nė mėrgim.
 
Ne pėfituam nga rasti qė z. Dashnor Xėrxa, drejtor i Shtėpisė sė kulturės “Xhemajli Berisha” nė Prizren dhe njėherit udhėheqės i grupit teatral, ta pyesim; se cili ishte motivi i ardhjes sė “Teatrit tė Qytetit” – Prizren nė mesin e mėrgimtarėve tanė nė Gjermani, ai u pėrgjigj: ėshtė hera e parė pas luftės nė Kosovė qė trupa e “Teatrit tė Qytetit” – Prizren tė dalė jashtė Kosove. Kemi udhtuar mbi 2500 km. me autobus pėrmes Maqedonisė, Greqisė, Adriatikut, Italisė dhe Austrisė pėr tė ardhur kėtu me qėllim qė ta shfaqim komedinė nė fjalė para mėrgimtarėt tanė qė t’i bėjmė tė qeshėn sadopakė, sepse ne i dijmė dhe i ēmojmė lartė ndjenjat e tyre atdhetare, por edhe brengat qė kanė pėr vendlindjen dhe tė afėrmit e tyre atje, e dijmė se shumica e tyre ende vuajnė nga dhimbjet dhe plagėt pėr mė tė dashurit tė vrarė gjatė luftės sė fundit nė Kosovė, prandaj me qėllim e zgjodhėm kėtė komedi pėr tė mos i nxitur ndjenjat dhe mallin qė kanė mėrgimtarėt tanė pėr vendlindjen.
 
Ardhjen tonė kėtu e kemi bėrė pa kurfarė kompenzimi material e cila ėshtė edhe mjaftė e shtrenjėt, mirėpo falė donatorėve tė cilėt na ndihmuan jemi shumė tė lumtur qė na u dha mundėsia qė para publikut tonė nė diasporė dhe para publikut gjerman t’i realizojmė disa shfaqje, sepse siē shihet nė periudhėn e pas luftės prezantimi i vlerave tė kulturės shqiptare nė mesin e mėrgimtarėve tanė si dhe para publikut gjerman ėshtė mjaftė i vogėl, prandaj shpresoj se tani pasiqė i kemi institucionet tona shtetrore njė zbrazti e kėtillė nuk do tė paraqitet mė nė tė ardhmen nė relacionin atdhe-diasporė, mbase kultivimi dhe ruajtja e vlerave tė kulturės sonė nė mesin e mėrgimtarėve mbetet detyrė primare e tė gjithė neve.
 
Besoj se nė tė ardhmen administrata e UNMIK-ut do tė jetė mė e angazhuar nė kėtė drejtim, sidomos pres shumė nga Departamenti pėr Ēėshtje Jorezidente i cili edhe e ka ndihmuar vizitėn tonė tek ju. Ndėrsa lidhur me organizimet dhe pritjen qė iu bė trupės sė Teatrit nga Prizreni, z. Shpėtim Kabashi, koordinator i kėsaj trupe tha: Ishte kėnaqėsi e vertetė tė gjendesh nė mesin e bashkėatdhetarėve tanė nė Rottweil dhe gjetiu. Shoqata tejet e organizuar “Iliria” kishte anėtarė shumė tė vyeshėm, tė cilėt bėn ēdo gjė qė ky organizim tė jet i suskseshėm. Njė organizim tė tillė nuk e kemi parė askund mė herėt, madje as nė Kosovė. Kjo i entuziazmoi amatorėt, iu dha forcė e vullnet pėr angazhim tė mėtejshėm.
 
Me tė pėrfunduar tė shfaqjes, nė njė atmosferė vertetė artistike dhe mallėngjyese nė praninė e qindra bashkėatdhetarėve qė kishin ardhur, pėrpos nga qytetet e shumta gjermane, edhe nga Zvicra dhe Austria, z. Zenel Osmanaj, kryetar i SHKSH “Iliria” nė emėr tė bashkėatdhetarėve nė Rottweil, oranizuese e kėtij manifestimi, trupės sė “Teatrit tė Qytetit” – Prizren i dhuroi maskotat e njohura qė simbolizojnė traditėn kulturore tė qytetit Rottweil (dhuratė tė cilėn e siguruan bashkėatdhetarėt qė jetojnė nė kėtė qytet me rrethinė), ndėrsa z. Dashnor Xėrxa Shoqatės “Iliria” i dhuroi njė pllakatė tė qytetit tė Prizrenit, monografinė e qytetit tė autorit Salajndin Krasniqi si dhe librin “Prizreni i lashtė” tė autorit Muhamet Shukriu. Sallėn moderne ku u shfaq komedia e siguroi qyteti i Rottweilit, pėrkatėsisht Drejtoria pėr kulturė dhe sport tė cilėn e udhėheq z. Müller. Shfaqjen e ndoqėn edhe shumė gjermanė, miq e adhurues tė shqiptarėve, njohės tė mirė tė vlerave kulturore dhe traditės shqiptare.
 
Krejtė nė fund nė emėr tė trupės teatrale publikut mėrgimtarė iu falenderua aktori i njohur z. Isuf Gashi me fjalėt: ka qenė dėshirė jona e kahmotėshme qė tė gjendemi nė mesin tuaj, sepse ju ishit pjesa mė e pėrkushtuar e kombit para dhe gjatė luftės sonė ēlirimtare, ju kemi dhe do t’ju mbajmė gjithmonė nė zėmėr, ju e keni merituar kujdesin tonė nė atdhe. Ndėrsa nė emėr tė orgaizatorėve pėr mundin dhe shfaqjet e kėsaj trupe teatrale nė Gjermani u falenderua mėsuesi dhe intelektuali i palodhshėm pėr ēėshtjen tonė kombėtare, iniciatori pėr ardhjen e Teatrit tė Prizrenit nė Gjermani z. Ēerkin Bytyēi, i cili e falenderoi edhe gazetėn kombėtare “Bota Sot” pėr kontributin e saj qė po jep nė planin e informimit tė drejtė dhe mė kohė tė bashkėatdhetarėve tanė kudo.  
 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.