OPINIONE

   
12.05.2003 - Trepca.net

Chapeau, Iraku dhe Statusi Pėrfundimtar i Kosovės


Prishtinė, 12 maj 2003 / Prof. Dr. Enver HASANI*  

  
Chapeau ėshtė njė fjalė franceze e cila ka kuptimin e kapelės. Nė lėmin e politikės, megjithatė, kjo ėshtė njė shprehje mjaft e dobishme metaforike, e cila pėrshkruan situatat ku disa veprimeve u pranohet njė lloj legjitimiteti, pa marrė parasyshė pėmrbajtjen dhe vlerėn e tyre reale.
 
Kjo shprehje sikur u bė aktuale gjatė luftės kundėr Sadam Husein-it, me mundėsinė e ndikimit tė kėsaj lufte nė statusin final tė Kosovės, njė lidhje pak sa e quditshme dhe, mbase, nė shikim tė parė pak e besueshme pėr kosovarėt. SHBA-tė i thanė botės se, kėsaj radhe, pra me Irakun, nuk do tė ketė mision paqėruejtės tė llojit tė UNMIK-ut, don tė thotė se nuk do tė pasojė njė vendim i OKB-sė pėr t’i futur nėn ombrtellen e Kombeve tė Bashkuara trupat evro-atlantike dhe, bashkė me kėtė, edhe rezultatet e njė lufte tepėr tė sukseshme, ēka pėr pasojė do tė kishte pasur krijimin edhe tė njė misioni tjetėr me mjaft pak pėrgjegjėsi ndaj atyre nė emėr tė tė cilėve administrohet/qeveriset.
 
 
Pse ndodhi Iraku?!
 
Qėndrimi amerikan qe bėrė i njohur qė nga fillimi i luftės. Atherė u tha se nuk do tė lejohej qė Kombet e Bashkuara tė shpenzonin paratė e taksapaguesėve amerikan. Megjithatė, ėshtė shumė vėshtirė, pse jo edhe e pamundur, tė besohet se SHBA-tė patėn pėr qėllim rrėnimin e Kombeve tė Bashkuara dhe sistemin e saj tė sigurisė. Kjo, sipas mendimit tonė tė palėkundur, don tė nėnkuptonte mė shumė anarki dhe jostablititet, paparashikueshmėri nė marrdhėniet ndėrkombėtare dhe kėshtu me radhė, diēka qė nė asnjė mėnyrė nuk u pėrkon me interesat nacionale amerikane. Pse, atėherė, ndodhi Iraku dhe ku ėshtė vendi i OKB-sė nė kėtė kontekst?!
 
Nė rend tė parė, duhet ditur se sistemet ndėrkombėtare janė dy llojėsh, grosso modo, ato fleksibile dhe, lloji tjetėr, sistemet e ngurėta ndėrkombėtare. Tė llojit tė parė janė thuase tė gjitha sistemet ndėrkombėtare tė cilat i kemi parė nė kohėt moderne, siē ėshtė ai i krijuar me Paqen e Vestfalisė (1648), i Aleancės sė Shejtė (1815), Versajės (1918), etj. I llojit tė dytė ėshtė sistemi i krijuar gjatė Luftės sė Ftohėt dhe qė njihet edhe si bipolaritet (1945-1989). Kjo, megjithatė, nuk ėshte e tėra. Sistemet ndėrkombėtarė gjatė historisė kanė pasur dhe nėnsistemet e tyre, tė cilat nė njė formė ose tjetėr kanė luajtur rol tė caktuar nė prodhimin e paqes dhe tė stabilitetit ndėrkombėtar. 
  
Sistemet ndėrkombėtare nuk ėshtė e thėnė tė jetnė tė njėllojėta gjatė tėrė kohės dhe  nė tė gjitha pjesėt e tyre, gjė qė ėshtė vėretuar nė tė gjitha fazat e sistemeve tė sipėrcekura. Ta zėmė, nė ndėrkohė qė Aleanca e Shejtė ka arritur tė ruaj paqen mė sė gjati nė historinė mė tė re, prapseprap ka pasur luftėra nė Greqi (1820-1830), revolucione tė pėrgjakshme nė Evropė (1848), luftime pėr  Krime-nė (1856) etj., tė cilat kanė treguar se regjimi i tillė nuk ka qenė fleksibėl nė tė gjitha pjesėt dhe gjatė tėrė kohės. E njejta ka ndodhur edhe mė Irakun e pas mbarimit tė Luftės sė Ftohėt. Sistemi ndėrkombėtar i pas vitit 1989 ka filluar tė bėhet fleksibėl ndaj ndryshimeve dhe akomodues ndaj konflikteve tė mėdha. Por, jo nė tė gjitha anėt. 
  
Nė Lindje tė Mesme procesi paqėsor, sado i filluar mbarė, ka pasur ngecje konstante dhe ka prodhuar pasiguri pėr tė gjithė: palestinezėt, izraelitėt dhe, sė fundi, arabėt. Kjo pasiguri ka ardhur si pasojė e ekzistimit tė hegjemonėve rajonal, tė cilėt nuk kanė lejuar akomodimin e interesave konfliktuoze nė atė pjesė tė botės sepse njė gjė  e tillė do t’u heqte nga dora mjetin kryesor tė luftės sė tyre pėr pushtet: dhunėn. Pėr tė bėrė sistemin nė fjalė flkesibėl, pra qė akomodon interesat e ndryshme dhe u pėrshtatet ndryshimeve nė mėnyrė paqėsore, historikisht shikuar, nevoitet njė goditje e sistemit tė tillė tė ngurtėsuar, me qėllim qė pjesa e goditur tė kthehet prapa nė tėrsinė e sistemit ndėrkombėtar felksibėl pėr t’iu pėrshtatur trendeve kryesore tė ndryshimeve dhe adaptimeve paqėsore.
 
Arsyeja pse ėshtė goditur Iraku i Sadam Husei-nit, pra, ka qenė kjo: bėrja fleksibėl e asaj pjese tė sistemit ndėrkombėtar, pėr t’i hapur mė pastaj rrugėn ndryshimeve kolosale historike paqėsore nė Lindje tė Mesme dhe nė tėrė botėn muslimane. Ndryshe, sistemi i tillė, i modeluar sipas mendjes totalitare, apo tani qė synohet tė modelohet sipas njė toitalitarizmi tjetėr tė llojit fetar, nuk mund tė jetė veēse burim konstant i pasigurisė dhe jostabilitetit ndėrkombėtarė.
 
  
Kombet e Bashkuara nė Kosovė dhe pėrtej
 
Nė anėn tjetėr, kundrejt Kombeve tė Bashkuara, kjo don tė thotė se kjo organizatė duhet qė tė mos shpresojė kėsaj radhe se do tė ketė mandat ku fjhalėn kryesore e kanė njerėzit me asnjė interes pėr ndryshim tė gjėrave dhe zgjidhjes sė problemeve kruciale pėr qytetarin deri sa tė zgjidhen ēėshtjet kontestuese politike lidhur me territorin e dhėnė dhe banorėt e tij. Kombet e Bashkuara dhe mandati i tyre duhet tė ndryshojnė, jo pėr rastin e Kosovės vetėm, por nė kuptimin absolut tė fjalės, nėse duan t’i pėmrbushin kėrkesat e kohės sė sotme. Iraku ėshtė njė shans i mirė pėr kėtė, kurse Kosova aty afėr por nė drejtim tė kundėrt tė mėsimit dhe pėrvojės sė fituar.
 
Nga njė lexim i kujdeshėm i Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, mund tė vėrehet se fjala ėshtė pėr njė dokument tė ngarkuar me frazeologji e cila reflekton kompromisin e kohės ndėrmjet akterėve kryesor: SHBA-ve, Evropės, si dhe anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit. Nė fakt, ky dokument rikujton fitoren e fundit diplomatike tė Millosheviēit ndaj mosunitetit tė bashkėsiė ndėrkombėtare, interesat kryesor tė sė cilės kanė qenė tė fokusuar kah ruajtja e integritetit territorial dhe sovranitetit tė shtetit ekzistues tė Republikės Federale tė Jugosllavisė (Serbi dhe Mali i Zi).
 
Kjo ėshtė arsyeja qė SHBA-tė kanė theksuar gjatė tėrė kohės sė luftės kundėr Sadam-it se nuk do tė ketė ndryshime territoriale si pasojė e luftės nė vijim. Qėllimi i saj ka qenė, pėrkundrazi, qė Iraku tė bėhet shtet demokratik, i modeluar sipas vendeve perėndimore liberale e demokratike tė Perėndimit, qė respekton sundimin e ligjit, tė drejtat e njeriut dhe tė pakicave. Ky projekt i restruktuimit tė organizimit politik nė Irak qė ka nisur sot ėshtė pjesė e njė tėrsie mė tė madhe, e njė pėrpjekje tmerrėsisht titanike amerikane, intelektuale e filozofike, mė e madhja nė historinė  e njerėzimit, e cila ka pėr synim tė vetin ndryshimin social, kulturor, politik dhe ekonomik tė shoqėrive dhe sistemeve tė cilat janė treguar si tė ngurėta dhe jo akomoduese ndaj ndryshimeve nga jashtė.
 
Me qėllim tė bėrjes fleksibėl tė kėtyre shoqėrive dhe sistemeve tė tyre politike dhe tjetėr, pėrdorimi i forcės brutale ėshtė i nevojshėm. Kjo ka qenė qėllimi i fushatės kundėr Sadam Husen-it dhe, tanimė duhet tė jetė e qartė, kundėr Millosheviē-it. Kjo don tė thotė se kėto dy shoqėri ėshtė dashur tė bėhen fleksibėl dhe tė adaptueshme ndaj ndryshimeve nė rajon, tė krijuara si rezultat i ndryshimeve tjera mė tė mėdha sistemike pas vitit 1989. Sa do tė jetė kjo njė sukses, mbetet tė shihet, por fakt ėshtė se kjo paraqet pėrpjekjen mė tė madhe intelektuale e filozofike nė histori. Ne vendet e Gjirit kjo edhe mund tė kėrkojė shumė kohė, por kėtu nė Ballkan pėrshtatjet sistemike janė mė tė lehta dhe po shkojnė me njė shpejtėsi mė tė madhe se atje.
 
 
Mesazhi pėr Kosovėn
 
Mėnyra se si po bėhet rekonstrumi i Irakut do tė ketė ndikim edhe nė Kosovė. Zaten, ky ndikim veē ėshtė ndier. Nė rend tė parė, UNMIK-u e ka shumė tė vėshtirė pėr tė shėrbyer akoma si njė lloj chapeau-je. Ai duhet tė jetė mė shumė se kaq. I ashtuquajturi transfer i kompetencave, sado i ngadalshėm dhe i mjegullėt qė ėshtė, ka pėr t’i shėrbyer kėtij qėllimi, pra tė pasurimit tė pėrmbajtjes sė UNMIK-ut dhe punės sė tij. Mesazhi  i dytė ėshtė se Iraku nuk ka ndėrmend tė ndjekė modelin e Kosovės. Kjo u  bė e qartė edhe gjatė vizitės nė Kosovė, mė 4 prill 2003,  tė njėrit prej liderėve tė opozitės nė Irak, Bahtiar Amin. Ky mesazh u keqkuptua nė Kosovė dhe u interpretua si njė shans i  mirė pėr largimin e UNMIK-ut nga Kosova. Bile-bile,  u pėrcaktua se deri kur duhet tė rrijė UNMIK-u kėtu. Kjo, natyrisht, nuk ndodhi. Mbase edhe nuk mund tė ndodhė pėr shumė kohė.
 
UNMIK-u duhet tė ndryshojė, megjithatė. Kjo don tė thotė se SHBA-tė dhe Britania e Madhe duhet tė provojnė ndryshimin e mandatit tė UNMIK-ut sepse kėshtu si ėshtė mund tė shėrbej vetėm si prodhues i jostabilitetit dhe pasigurisė ndėrkombėtare. Kjo shihet nga ngadalėsimi i procesit tė bartjes sė kompetencave. Realiteti i krijuar pas rrėximit tė Sadam-it ka nxitur njė diskurs mjaft rrėnues ndėr kosovarėt kundruall rolit dhe rėndsisė sė Kombeve tė Bashkuara dhe cilsisė sė adminsitrimit nga to. Ky ėshtė njė fakt qė nuk duhet neglizhuar. Sado qė janė zbutur thirrjet pėr largim tė menjėhershėm tė UNMIK-ut, prap se parap nė sytė e kosvarėve ai ka pasur njė rėnie drastike tė autoritetit. Mandati i llojit tė chapeau-sė ėshtė i pamudnur tė ruhet nė Kosovė edhe pėr shumė kohė.
 
Mandati i UNMIK-ut duhet tė ndryshojė. Kjo nuk don tė thotė se ndryshimi duhet patjetėr tė jetė nė kuptimin formal (Rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit). Ai duhet dhe mund tė ndryshojė nė pėrmbajtje dhe nė natyrėn e kompetencave dhe pėrgjegėjsive qė mban pėr veti UNMIK-u, pa marrė parasyshnė se cilit kapitull dhe cilit dokument i takojnė ato. Kėshtu si ėshtė sot  e ka tė vėshtirė t’i rezistojėe kėrkesave tė kohės pėr ndryshim. Derisa kjo tė bėhet, nėse bėhet ndonjėherė, statusi pėrfundimtar i Kosovės mbetet nė duart e kinezėve dhe rusėve, dy anėtarėve tjerė tė rėndėsishėm tė Kėshillit tė Sigurimit. Ky ėshtė mesazhi kryesor pėr statusin e Kosovės. Vėshtirė mund tė  paramandohen rusėt e kinezėt, pa llogaritur kėtu francezėt pas plasaritjes me amerikanėt rreth Sadam-it, nė anėnė e vullnetit politk tė shumicės sė kosovarėve. Poashtu, nuk mund tė imagjinohet njė situatė nė tė cilėn fuqitė e mėdha do tė luftonin me njėra tjetrėn pėr tė ndryshuar statusin/mandatin e tanishėm tė Kosovės. Kjo don tė thotė se akoma duhet tė llogarisim nė chapeau-nė e UNMIK-ut. 
  
Mesazhi qė u lexua nė Kosovė pas rrėximit tė Sadam-it rreth rolit tė Kombeve tė Bashkuara nė tė ardhmėn, duket se ka qenė i gabuar. Dobėsitė e theksuara tė UNMIK-ut nė Kosovė kanė shėrbyer si inkurajim vetėm pėr mos tė pėrsėritur njė mandat tė njejėt nė Irak, dhe asgjė mė shumė. Roli ynė, sėrish ka qenė konstruktiv: treguam se tjerėt nuk duhet tė jenė nėn Kombet e Bashkuara. Pse jemi ne, nuk prishė punė. Edhe “transferi i kompetencave” mund tė pret njė kohė mė tė mire, kur tė ketė mė shumė stabilitet rajonal, edhe mė shumė se ky qė u krijua pas vrasjes sė kryeministrit serb Gjingjiē.
 
 
 
 
*Autori  ėshtė profesor i sė Drejtės Ndėrkombėtare
 
Ky shkrim ėshtė botuar nė “Koha Ditore”, mė 7 maj 2003

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.