10.05.2003 - Trepca.net
Nė katėrvjetorin e hidhur tė ekzodit shqiptar

RRĖFIME TRONDITĖSE TE MJEKUT- SPECIALIST Dr.SHYQRI SYLA

 
Ēegrane-1999-dr.Shyqri.Syla.jpg (223698 octets)     ...NĖ KOSOVĖ U PĖRSĖRIT VĖRTET HOLOKUASTI SHQIPTAR..!?

thotė nė rrėfimin e tij tė gjatė dhe rrėnēethės Dr. Shyqri Syla, mjek-specialist nga Vushtrria i cili falė gjeturisė sė tij arriti tė shpėtojė nga vdekja e sigurtė sė bashku me familjen si dhe e mijėra shqiptarė tjerė tė cilėt dy ditė pas fillimit tė bombardimeve tė NATO-s u detyruan sė pari tė strehohėn nėpėr podrume tė shtėpive derisa u detyruan qė edhe nga aty disi t“a ēajnė rrugėn e ikjes biblike nga dhuna dhe terrori serb. Duhej disi tė shpėtojnė nga rrethi i vdekjes e cila e kishte mbėrthyer qytetin e Vushtrrisė pėr tė arritur deri nė „Kampin e vdekjes“ nė Bllacė, qė u quajtė mė tė drejtė; Holokausti shqiptar ! Nga Bllaca me tė shoqėn, djalin (19) dhe vajzėn (17) transferohėt nė Stankovc, ku pas rreziqeve dhe vuajtjeve tė mėdha arrijnė tė strehohen nė  qytetin Waldeck-Netzce tė Gjermanisė ku do tė qėndrojnė disa muaj pėr t’u kthyer nė vendlindje me t’u ēliruar Kosova me 12.06.1999.

10 maj 2003 / Pėrgatiti: Rexhep Elezaj

Rrėfimi i Dr. Shyqri Sylės mbi „Holokaustin shqiptar“ ėshtė njė dėshmi e gjallė dhe me vlera tepėr tė mėdha pėr kohėn, historinė dhe gjeneratat qė do vijnė mė pas, ėshtė njė pėrjetim tepėr i hidhur mbi tmerrin, dhunėn dhe gjenocidin serb nė Kosovė gjatė periudhės mars, prill dhe maj 1999. Eshtė njė rrėfim i gjatė qė fletė mbi ngjarjet tragjike tė njė populli i cili nė kėrkim tė lirisė durojė, sakrifikojė, vuajti dhe pėrjetojė peripecitė mė tė tmerrshme qė mud t“i bartė qenja njerėzore, andaj po e sjellim kėtė rrėfim (nė vetėn e parė) pėrmes tė cilit lexuesi do t’i rikujtoi edhe njėherė ngjarjet dhe tmerret qė pėrjetuan shqiptarėt gjatė periudhės mars-qershor 1999 e cila ishte shėndrruar nė arenė tė dramės dhe tragjedisė mė tė madhe shqiptare nė Ballkan nė fund tė shekullit 20-tė..!!

E premte, 25 mars 1999, ditė tregu nė Vushtrri, por qė i ngjante tė dielės, ku vėreje pakė njerėz nė rrugė, por edhe ata qė shikoje ishin tė brengosur dhe tė shqetėsuar pėr ngjarjet qė ndodhnin nė qytet si dhe ato qė po ndodhnin atė ditė nė Prishtinė, nė ditėn e tretė tė sulmit tė NATO-s kundėr Serbisė. Vendosa t“i vizitoi prindėt nė skajin tjetėr tė qytetit dhe njėkohėsisht t“u bėja miqėve njė telefonatė nė Prishtinė. I thirra disa nga ata qė tė vijnė nė Vushtrri, nėsė atje nuk mund t“i qėndrojnė dhunės policore serbe, sepse tek ne kishte vend pėr t“i strehuar. Nga vėllau im mėsova se zyreve tė OESB-sė tė cilat gjendeshin prapa shtėpisė sime nė Vushtrri ēetnikėt dhe paramilitarėt serbė ia kishin vu zjarrin. Prindėrit dhe vėllėzėrit e mij friksoheshin pėr fatin e familjės sime dhe mė lutėn qė t’i sjelli kėtu sa mė parė, sepse tani ishim nė rrezik tė gjithė.

Shtėpia e vėllaut tim tė vogėl, gjysėm e meremetuar, posedonte njė bodrum tė madh tė cilin vendosėm ta shfrytėzojmė si strehimore dhe pėr kėtė e dinin tė gjithė fqinjėt, kėshtu qė oborri i shtėpisė sė vėllaut u mbush pėrplotė me njerėz tė frikėsuar; pleq e tė rinjė, gra e fėmijė tė cilėt kėrkonin strehim dhe shpėtim. Nė mesin e tyre ishte edhe miku ynė me tė fejuarėn e djalit tim si dhe shumė tė tjerė nga Prishtina. Deri nė mbrėmje numri i tė rrezikuarėve arriti nė 87 veta. Ate natė kriminelėt serbė sė pari na e ndėrprenė korentin e pastaj edhe lidhjet telefonike. Tė rriturit u mundonin qė njėrėn anė tė bodrumit ta shtronin me dėrrasa e ta mbulonin me ndonjė batanie nė mėnyrė qė, bile, pleqėt dhe tė smurit tė pushonin nga dy orė me ndėrrime.

Ishte kohė e zymtė, askush nuk guxonte tė kullej, tė teshte apo tė tymoste duhan nė bodrum, por nuk ankoheshim, mė rėndėsi ishte ta shpėtonim kokėn..!

Rruga e asfaltuar qė kalonte afėr bodrumit tonė vlonte nga paramilitarėt dhe policėt serbė tė armatosur deri nė dhėmb tė veshur mė tė zeza e fytyra tė lyera me ngjyra si „Apaēėt“ e perėndimit tė egėr ! Shtinin nga kallashnikovėt sa kishin fuqi si tė ēmendur, fyenin e shanin nėnėn shqiptare, UĒK-nė, NATO-n dhe Amerikėn mė njė zė tė njerėzve tė ēartur nga „shlivovica“ e vjedhur dhe e plaēkitur nga dyqanet e thyera tė shqiptarėve.

Fėmijtė nga frika qanin mė zė, dhe pėr fat tė mirė ata i largonim disi nė anėn tjetėr tė shtėpisė sė vėllazėrve. Nuk guxonim tė leviznim as nė oborre prej snajperistėve, qielli pėrflakej nga zjarri i shtėpive qė digjeshin, digjej e gjithė qėndra e qytetit mė tė vjetėr nė Kosovė, barbarėt digjnin kėshtu antikėn bashkė me xhaminė kryesore, njėra ndėr mė tė vjetrat nė Ballkan. Ai qė nuk e kishte pėrjetuar ferrin deri ate natė e pėrjetonte kėtu nė kėtė pjesė tė harruar tė kėtij qyteti. Tė gjithė ndanin ndjenjėn se ky ishte fundi i jetės e sidomos gratė tė cilat pa ndėrprerė mė pyetnin se ēka po bėhėt mė neve, a do tė na ndihmojė ndokush, etj?! Pėr tė gjithė gjėja disi fjalė qetėsuese dhe as vetė nuk e dija se nga mė vinin ato, u ipja shpresė se kjo gjendje do tė kalojė  shpejt..!?

Maxhetorėt e kishin vėshtirė tė pėrgadisnin bukė pėr gjithė kėtė popullatė, nuk kishim sasi tė mjaftuar tė miellit, vajit, sheqerit e besa as drunjė pėr zjarr, pasiqė askush nuk e kishte parapa kėtė gjenocid tė shpejtė dhe kaq tė pamėshirshėm prej „fqinjėve“ tė deridjeshėm. Megjithatė, disi ngrėnėm darkė dhe ashtu tė lodhur e tė rraskapitur u shtrimė mbi dėrrasa pa jasteka nėn kokė, me apo pa batanie pėr t“u ēlodhur me ndėrrime. Gjumi nuk na zinte nga friga se po na vrisnin kėtu ku ishim strehuar, apo mos po na qonin n“ajėr me ndonjė mjet eksplodues, pasiqė strehimorja jonė gjendej mu buzė rrugės sė asfaltuar. Kur zbardhi dita, u ngritėm tė kėnaqur qė ende ishim gjallė dhe po e shihnin njėri tjetrin..

E shtunė, 27 mars, nė rrugė nuk kishte njerėz, aty kėtu endej ndonjė qen endacak i uritur tė cilėt poashtu ishin tė frikėsuar nga krismat e armėve. Nga kurreshtja u ngjita nė katin e dytė tė kėsaj shtėpie gjysėm tė meremetuar dhe prej aty kuptova nga njė i afėrm se ēetnikėt me kokarda nė ballė ate natė kishin plaēkitur tėrė qytetin dhe pastaj ia kishin vu zjarrin dyqaneve tė shqiptarėve. Kriminelet serbė qitnin me armė rrugėve tė qytetit dhe njerėzit iknin prej tyre si prej bishave duke u fshehur nėpėr oborre tė huaja, poashtu kėndonin kėngė nacionaliste-ēetnike duke i fyer shqiptarėt nė ēdo hap, sepse e dinin se shqiptarėt ishin tė ē’armatosur dhe duarthatė e tė pa organizuar, prandaj edhe silleshin shlirė dhe barbarisht ndaj tyre.

Vushtrria mė 28 mars nuk ekzistonte mė, ky ishte njė realitet tragjik, kėshtu nuk kishte ndodhur as nė kohėn e Krishtit, as nė kohėn e inkvizicionit, as nė kohėn e fashizmit e as kur ka patur bota faraonė, despotė e feudė, dhe as historia e njerzimit nuk ka shėnuar kėso lloj dhune me djegje, rrahje, plaēkitje dhe vrasje tė pleqėve dhe tė tė rinjėve. Tėrė ditėn mundohesha qė t’i qetėsojė gratė dhe fėmijt qė ishin tmerruar nga tė shtėnat e ēetnikėve, por e njėjta gjė na ndodhi edhe natėn e dytė. Ndėrsa ditėn e tretė (28 mars) ashtu i lodhur dhe i pa gjumė mė erdhi ideja tė dėpėrtoi disi bashkė me musafirėt e mij deri tek shtepia ime nė anėn tjetėr tė qytetit duke shpresuar se ajo ende nuk ishte djegur. Nuk munda tė pėrshendetėm mė askend, as me nėnėn time tė smurė ngase kisha frikė se mos po brengoset pėr ne..! U nisėm rrugicave tė qytetit dhe duke u fshehur aty-kėtu, mė nė fund arritėm nė shtėpinė time, tė gėzuar qė ajo ende nuk ishte djegur, por edhe pėr faktin se i ēliruam pakėz kėta njerėz tė shumtė tė strehuar aty ku ishim edhe ne mė parė nė bodrumin e shtėpisė sė vėllaut tim. Aty gjetėm pakėz miell e vaj; ditėn ende kishte korrent, prandaj e shfrytzuam rastin tė gatuanim bukė, sepse nė dyqane nuk guxonim tė shkonim dhe as qė nė to gjendej ndonjė artikull..! Po ashtu, natėn nuk guxonim t’i ndeznim dritat, flinim tėrė kohėn tė veshur dhe tė mbathur nė mėnyrė qė nė rast rreziku tė iknim pa u vonuar.

Dy netėt e para nė shtėpinė time na dukeshin mė tė qeta, ndoshta pse ishim tepėr tė lodhur prej strehimorės, apo ndoshta pse krismat e armėve tė ēetnikėve dėgjohėshin mė larg..!  Ende nuk iu kisha lajmėruar vėllėzėrve, edhe pse nuk kisha harruar, kėtė nuk mund ta bėja sepse lidhjet telefonike ishin tė ndėrprera. Pėr njė ēast mendova tė shkoi tek ata, por nuk mė lejojė gruaja ime e cila shprehu gadishmerinė qė kėtė punė ta mirrte ajo pėrsipėr duke menduar se si fėmėr dhe relativisht e vjetėr mė lehtė do t’i kalonte rrugėt e qytetit, prandaj edhe u nis me njė qantė nė dorė. Pas njėzet minutash u kthye e zbehur dhe e friksuar, meqė paramilitarėt pėrpak sa nuk e kishin vrarė, mirėpo kishte arritur tė ikte disi.

Ditėn e tretė filluan kalljet e shtėpive tona, sė pari tė atyre afėr kazermės ushtarake e pastaj edhe ato afėr lagjės tonė. Tė njejtėn ditė nė njė shtepi afėr nesh ēetnikėt morrėn me dhunė njė makinė Golf dhe njė Mercedes, ndėrsa i zoti i tyre iku nga shtėpia e tij duke u frikėsua se mos po ia vrasin fėmijt. Prej tė shtėnave tė mėdha tė armėve u trishtuan edhe musafirėt e mij nga Prishtina, sepse paniku na hyri tė gjithėve nė palcė tė kurrizit, ne burrave e lėrė mė fėmijve, pasi qė njė automobil me ngjyrė tė verdhė tėrė kohėn me shpejtėsi marramendėse kalonte rreth e rrotull lagjės sonė duke shkrepur nga armėt e zjarrit pa ndėrpre. Mė nė fund erdhi nata mė e tmerrshme e kėsaj odisejade shqiptare.

E merkurė, 31 mars 1999, nė ora 01.15 tė mengjesit filloi njė breshėri tė shtėnash mbi dritarėt e shtėpisė sonė. Shpejt u zgjuam por edhe mė shpejt u ngritėm nga shtrati dhe qė tė gjithė tentuam se kush mė para tė vėrente pėrmes dritareve se ēka po ndodhte jashtė nė oborr. I pari, edhe pse kisha harruar kėshillėn qė u pata dhėnė musafirėve tė mij qė tė mos e ngrisin kokėn nė dritare kur ēetnikėt tė gjuajnė me armė, sepse ekziston mundėsia qė e shtėna e dytė tė qėllon nė kokė, u afrova tė shikoj se ē’po ndodhte jashtė. Nė oborr nuk vėreja asgjė, si duket ata kishin shti prej rruge. Nė shtėpi u krijua huti dhe kaos, nuk guxonim ta ndiznim qirin, prandaj, kėmba-doras u takuam nė njė vend mė tė sigurt, por ishim mjaftė tė friksuar. E dinim se kjo ishte vėrejtja e fundit nga armiku sepse herėn tjetėr do tė na vrasin dhe do tė na i djegnin shtepitė bashkė me ne tė gjallė ose tė vdekur, prandaj duhej tė bėnim plane pėr ikje sa mė para.

Dolėn shumė propozime, por asnjėri nuk ishte i sigurtė, gjumi mė nuk na mirrte, pritnim tė dėgjonim ndonjė thirrje prej vajzės sė tezės apo nga bashkėshorti i saj pasiqė e kishim lėnė tė hapur rrethojėn e oborrit qė na ndante me qėllim qė tė iknim mė lehtė tek njėri tjetri nė rast rreziku. Nė ato ēaste mendoja; si ta lėshoi shtėpinė time, vatrėn time tė cilėn me aq mund e ndėrtova pas tridhjet vjet pune nė lėmin e shendetsisė, si tė pėrkulėm para plaēkitėsve e gjakpirėsve serbė !? Pasi nuk kishim armė zjarri m“u kujtua njė sopatė e vogėl dore nėn shkallėt e betonit dhe thash me vedi; le tė ikin tė gjithė e unė do tė qėndroi nė mbrojtje tė shtėpisė, pasurisė dhe nderit tė kombit tim me ate sopatė pėr aq sa do tė kem forcė, por kurrėsesi nuk do tė dorėzohėm..!!  Frigohesha pėr tė gjithė, por mė sė shumti pėr tė vetmin djalė qė e kisha aty, Mentorin, pėrndryshe student i shkelqyeshėm i Fakultetit tė Mjeksisė, por edhe pėr vajzėn time shtatėmbdhjet vjeēare dhe katėr vajza tjera tė mikut tim qė gjendeshin po aty. U propozova qė tė ikin tė gjithė sa nuk ėshtė bėrė vonė e unė do t“iu bashkangjitėsha pas pakė kohe duke mos u tregua qėllimin tim. Djali im si dukėt mi lexoi mendimet dhe u betua para tė gjithėve se as ai nuk do tė ikė nėsė nuk shkoi me ta. Kjo ma theu mendjen dhe u detyrova tė iki edhe unė. Gratė nė shpejtėsi i fėrguan vetė e fundit qė na kishin mbetur dhe na thirrėn t’i afrohemi sofrės. Kafshata na u lidhte tė gjithėve nė gojė, u munduam ta shtyjmė mė qumsht tė ftohtė, por nuk patėm sukses dhe askush nga ne nuk e pranonte se nga frika nuk po i hahej buka. Sofra dhe teshat nėpėr dhomė tė fjetjės mbetėn tė shtruara e unė ende mundohesha t“u japė kurajo tė tjerėve, por kot, si duket edhe te unė vėrenin frikėn. Tė gjithė dridheshim, ishim zbehur, bebėzat e syve na ishin zgjeruar dhe kishim levizje tė duarėve jo tė koordinuara mirė. Njė temperaturė e paprekshme na i kaplonte zorrėt, kėmbėt menzi na mbanin, ishte vėshtirė ta prisje vdekjen nė kėmbė pa patur mundėsi qė tė mbrohėsh !!

Me tė zbardhur dita i pamė fqinjėt tanė me rraqe dhe ēakla tjera duke ikur pranė derės sė oborrit tonė, nė mes tyre ishte edhe tezja ime me tė bijėn, dhėndrrin dhe nipin e vogėl tė cilėt na njoftuan se plumbat e krismave tė natės kishin rėnė edhe nė dritarėt e shtėpisė sė tyre, prandaj iknin duke mos ditur se kah po ia mbajnė..!! Edhe ne dolėm, mbyllėm vėtėm derėn e oborrit, nuk kishte kohė tė mirrnim apo tė menjanonim diēka me vlerė, sepse nė pyetje ishte jeta.. Njė grua fqinje e prindėrėve tė mi e pashė aty dhe e porosita qė t“i njoftoi ata se ne ende jemi gjallė dhe se po iknim kah tė na shohin sytė..

Nė tė gjitha anėt shikonim njerėz duke ikur; po shfaqej golgota shqiptare, dikush me qerre kuajsh, dikush me automjete pėrsonale e dikush me traktora dėbohėshin nė anė tė kundėrta, kėshtu qė dukeshin edhe mė shumė tė shpėrndarė. Neve u drejtuam kah fshati Lugu i Mirė, por pasiqė edhe atje ishte gjendje e tendosur u drejtuam kah Shtitarica nėpėr ara, drejt shtėpisė sė djalit tė hallės i cili ishte me ne. Pak pa mbėrri mbi urėn e lumit Sitnicė, prej shkollės fillore „21 Nėntori“ ,ku tashmė ishin vendos snajperistėt dhe ushtarėt serbė, njė plumb pushke fishkėlloi pranė kėmbėve tė tė tri vajzave tona qė shkonin disa metra prapa burrave. U trembėm tė gjithė, por nuk kishim mė kohė pėr asgjė. Mė nė fund mbėrritėm nė fshatin e Shtitaricės dhe prej oborrit tė shtėpisė u drejtova sė pari kah hambari i grurit dhe i misrit duke e vertetuar sasinė e drithit qė nė rast nevoje tė kemi diē pėr ushqim. Edhe pse dėgjoheshin granatime, aty disa ditė e ndjenim vehtėn mė tė qetė se sa nė qytet. Ende flinim mbathur. Ēdo ditė e mė tepėr dėgjonim granatime dhe shihnim djegje tė shtėpive tė afėrta e kur kjo ndodhi edhe nė Dolak, fshat shumė afėr nesh na kaploi serish tmerri. Isha shumė i brengosur pėr dy djemėt qė kishim me vehte e sidomos pėr pesė vajzat e mėdha, sepse ēetnikėt vrisnin e dhunonin kudo qė mbėrrinin. Mentori, djali im dhe miku i tij deshėn tė shkojnė nė UĒK,  ashtu tė pa armatosur edhepse nė mes nesh dhe luftėtarėve tė UĒK-sė ishin tė pėrqendruara forcat kriminale ushtarake dhe policore serbe, isha i sigurtė se do t’i vrisnin, prandaj unė i kundėrshtova. Nuk fjeta tėrė natėn duke menduar se si ta zgjidhnim kėtė problem, kah tė ikim ?! Mė nė fund vendosa tė shkoi fshehtas deri nė stacionin hekurudhor nė Vushtrri dhe tė informohėm pėr ndonji tren i cili do tė na bartė deri nė kufi tė Maqedonisė. Nga njė shqiptar shef i stacionit mėsova qė po ate ditė, mė 4 prill 1999 nė ora 10.30 do tė mbėrrinte treni special pėr shqiptarėt e pėrndjekur me dhunė i cili do t’i ēonte deri nė Bllacė. Shpejtė e njoftova grupin tim, e edhe mė shpejtė u nisėm pėr nė tren. Rrugės na u bashkangjitėn edhe fqinjėt tjerė. I pari hypa nė tren duke mė ardhur turp qė po e lėshoja vendin tim. Isha mjaftė i merzitur, vajin e kisha nė buzė, por nuk dorėzohesha para fėmijve dhe miqėve tė mi. Kjo nuk zgjati shumė, posa u nis treni ia filluam spontanisht tė qajmė tė gjithė, i madh e i vogėl, sikur tė kishim qėnė nėn komandė, treni u bė vajtore, nuk dallonin tė vjetrit prej fėmijve, u ngritėm nė kėmb sikur donim tė mos shkonim nė Maqedoni. Tani mė nuk kishte rėndėsi se ku shkonim, sepse pas vetės po linim gjithė ate qė ia kishim kushtuar tėrė jetėn; shtėpitė dhe varret tona, shokėt e miqėt tanė, prindėrit e vėllėzėrit tanė, vendet e punės e pacientėt gjysėm tė shėruar qė ende pritnin ndihmėn tonė. Ishim tani vėtėm njė grup trupash tė gjallė, njė kope delesh para ujqėve tė qartur e tė uritur. Turp mė vinte nga duarkryqėsia jonė; ngase ditė tė tėra nuk muarėm kufrarė udhėzimesh dhe as kėshillash nga udhėheqsit tanė tė kthyer nga Rambujeja. Si dukėt ata ikėn tė parėt jashtė Kosovės duke e lėnė popullin ashtu tė „pa krye“ !?

Siē thashė, nė tren ishim ngritur nė kėmbė sikur donim tė dinim pėr herė tė fundit diēka mė shumė pėr prindėt, familjet, qytetin dhe vendlindjen nėpėrmjet njė pjese tė xhamit tė dritarės sė trenit qė ende kishte mbetur pa u mbuluar nga duartė e shumta tė tė deportuarėve. Duke kaluar nėpėr fshatin tim-vendlindjen time Mikaliē, pashė qė barbarėt i kishin djeg tė gjitha shtėpit afėr asfaltit, ato tani ishin vėtėm gėrmadha, bari mbi varrezat e tė parėve tė mi ishte bėrė shkrum nga zjarri qė ua kishin vėnė hordhitė ēetnike. Mė dukej se unė nuk qaja, ndėrsa lotėt mė shkonin rrėke faqeve; qante zemra ime. Rrija nė koridor tė trenit nė mėnyrė qė unė i pari tė bisedoja me policėt serbė duke ua menjanuar frikėn bashkėudhtarėve tė mi, sepse askush nuk posedonte pasaporta e as deviza tė cilat ata i lypnin. Ashtu edhe ndodhi; policėt pas bisedės qė bėra me ta nuk e munduan askend. Pas bashkangjitjes se dhjetė vagonave tė tjerė nė Fushė Kosovė tė stėrmbushur me tė dėbuar- deportuarė nga Llapi, mė nė fund mbėrrimė nė Hanin e Elezit, prej ku vazhduam nė kėmbė edhe 400-500 metra gjerė nė Bllacė, vend neutral nė mes kufirit kosovaro-maqedonas. Nė oborrin e ēimentorės nė Han tė Elezit pashė shumė shqiptarė tė njohur qė kishin ardhė me automjete private e traktora tė ngarkuar me familjet e tyre qė kufitarėt serbė e maqedonas nuk i lėshonin tė shkojnė m­ėtutje pa u dhėnė deviza. Ata qė mė njihnin mė drejtohėshin me pyetjen; a edhe Ju doktor a ?, a mbet kush nė Vushtrrinė tonė ?! Nuk dija si t“iu pėrgjigjem me saktėsi. Mė vinte turp tė mė shihnin tė pėrlotur. Prej tyre mėsova se duhej ngritur tendėn prej najllonave qė i hudhnin nga traktorėt e shumtė qė endeshin aty pari. Por, problem ishte se si tė ngritej ajo pa material tė nevojshėm ? Njėri prej tyre mė tha se duhet pėrdorur drunjėt e krasitur nga plepat dhe shelgjet edhe ashtu tė cunguara gjerė nė rrėnjė nga nevojtarėt e mėparshėm. Ne nuk posedonim kurfarė mjeti qė t’i prenim ato, bile as thikė buke nuk kishim me vete duke iu frikėsuar kontrollit nė kufi se mos po na shpallin edhe kėtu nė ikje  „terrorist“ e do tė na vrasin.

Bllaca ishte fshat 20 km. larg Shkupit dhe i ngjante kampeve tė pėrqendrimit gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, i rrethuar me policė dhe ushtarė. Ishin aty mijėra shqiptarė tė dėbuar me dhunė, nėn kushte tepėr tė vėshtira hygjeniko-atmosferike e nėn qiell tė hapur. Ēdo skutė, ēdo pėllėmbė e tokės ishte e mbuluar me fekale-nuk kishte nevojtore e mos tė flasim pėr banjo apo kuzhina?! Lumi Lepenc ishte i stėrngarkuar me flliqėsira e gratė shqiptare ishin tė shtrenguara tė lanin teshat e fėmijve nė te..!?

Bllacėn e pagėzova me emrin „Ferri i tė dėbuarėve shqiptarė“. Aty nuk pashė fėtyra tė buzėqeshura, por vėtėm tė merzitura dhe tė pėrlotura qė tentonin tė hynin sa mė parė nė Maqedoni. Kisha pėrshtypjen se mė tė friksuarit ishin pleqėt nga se ata mundoheshin tė zinin rendin tė parėt. Kėtu nuk vlenin rregullat e pėrparėsisė. Tė rinjėt thonin se ishin mė tė rrezikuarit, pleqėt se nuk mund tė qėndronin. Tė gjithė i kishte kapluar friga e vdekjes- e vdekjes nga uria gjatė deportimit. Si tė shpjegohėt ndryshe vrapimi i pa ndėrprerė i fėmijve dhe i disa tė rriturėve pas traktorėve nga tė cilėt hudheshin „vekket“ e bukėve shumica e tė cilave binin nė baltėn e pėrzier me fekale e fėmijt as qė mbėrrinin t“i pastronin si duhėt, por ua dorėzonin prindėrve tė tyre nėn tenda duke grumbulluar sasi mė tė mėdha se sa u duhej. Pleqėt dhe tė smurėt kėshtu ngelnin pa bukė, sepse nuk kishin forcė tė vraponin ose tė shtyheshin nė rend. “Ishte koha e tė fortit”. Edhe ne mbetėm pa tendė e bukė, prandaj, vendosėm menjėherė ta zėmė rendin duke shpresuar se dikur do t’i afrohemi kufirit maqedon.

Pėr t“iu afruar kufirit duhej kaluar nėpėr njė shpat tė Bllacės tė cilin me qėllim e kishin ujitur-ngopė me ujė pėr t’u bėrė balta sa mė e rrėshqitshme dhe sa mė e ngjitshme pėr kėmbėt e tė dėbuarėve nė mėnyrė qė t’i pengonin qė mos t“i afrohėn kufirit. Nė kėtė baltė rrėshqitnin dhe menzi leviznin pleqėt, fėmijt dhe gratė shtatzėna, tė hendikepuarit e tė smurėt, pra njerėz qė e pėrjetonin kėtė tmerr kishte me mijėra. Ishte terr dhe pasi na futėn nė baltė e tela me gjemba policia maqedone i sillej turmės sė njerėzve si hijenat rreth krapojėve tė friksuar. I rrahnin, u bėrtisnin si bishave duke i dyndur nė anėn e kundėrt tė vendit duke i goditur me shkopinjė gome dhe kėshtu me rradhė..?!

Pėr shumė njerėz e sidomos pėr tė hendikepuarit e vetmja shtroje ishte ēanta me bukė e marrė nga shtepia pėr rrugė. Trupave tė zhytur nė baltė u kishte mbetur vetėm forma e njeriut. Turma nuk lėshonte pe, vazhdonin tė qėndronin nė kėmbė mbi baltė duke e shtyrė dhe shkelė njėri tjetrin vėtėm qė tė afroheshin kufirit. Aty u binda se shqiptarėt janė mė tė fortė se vdekja; aty lindnin fėmijė dhe vdisnin e nuk i shihte askush, edhe nė baltė fėmijt i mirrte gjumi, shkeleshin nga turma dhe nuk zgjoheshin mė. Tė shėndoshėt smuheshin e tė smurėt vdisnin pa i parė askush, gadi ēdo dhjetė minuta dikush alivanosej. Disa tė rinjė tė Shoqatės „El-Hilal“ , pjesa mė vitale e popullsisė shqiptare nė trojet etnike nė Maqedoni qė u lind dhe u rrit, po ashtu nė luftė dhe nė mes zjarrit, dhunės, vrasjeve dhe masakrave tė sllavėve gjakatarė maqedonė, ia shtrinė dorėn shqiptarėve tė deportuar nga pjesa tjetėr e trojeve etnike (Kosovė), kur bota i kishte lėnė nė baltėn e Bllacės. Tėrė kohėn i bartėn tė alivanosurit gjerė nė spitalin e improvizuar mu nė mes tė policėve maqedonas, edhe pse shpesh rraheshin nga ata. Anėtarėt e kėsaj shoqate ishin tė gatshėm tė pranonin me mijėra njerėz nė shtepitė e tyre nė Maqedoni.

Policia maqedone sillej me turmėn shqiptare si me njerėz tė pa vlerė; i fyenin dhe ua shanin kombin dhe nėnėn shqiptare, i urdhėronin tė shtriheshin nė baltė pastaj tė ngriteshin, pėrndryshe pasonin ramjet me shkopij gome nė kokė prej tė cilave shumė tė smurė nuk ēoheshin mė nė kėmbė..!! Nuk kishe kujt t“i ankohėsh, tė gjithė ishim nėn mėshirėn e kriminelėve maqedonė. Mendoj se Bllaca do tė ngelė njolla „mė e rėndė“ nė ndėrgjegjėn e popullit maqedonas, nėsė janė popull..?! Aty ishte apokalipsa moderne-viktima u pėrleshte me xhelatin si nė arenat romake. BLLACA ISHTE HOLOKAUSTI SHQIPTAR ! Nuk dihet, dhe besojė se kurrė nuk do tė del nė shesh e verteta se sa varre lanė shqiptarėt aty, sepse aty ishim nė mes tė plumbave tė serbėve dhe shkopinjėve tė vėllazėrve tė tyre siamezė maqedonė tė cilėt ushqeheshin patologjikisht me vuajtjet e popullit tonė duke u thirrur nė njėfarė balansi etnik..!?

Edhe ne qėndruam ashtu tė pėrbaltur gjer nė kokė plotė dymbėdhejtė orė. Nuk i ndjenim kėmbėt se janė tonat. Aty mu infektua thembra e kėmbės dhe me tė mbėrritur nė Gjermani e bėra operacion. Tek kur zbardhi dita duke u shtyrė iu afruam kufirit dhe aty pamė si i fyenin shqiptarėt dhe askend prej tyre nuk e lėshonin qė ta kalojė kufirin, pėr ēka edhe kishim ardhur. Ishim mjaftė tė lodhur dhe para se tė alivanoseshim edhe ne vendosėm tė lėshohemi poshtė tė pushonin pakėz dhe tė planifikonim ē’ka tė ndėrmarrim mė tej. Duke zbritur shpatit mu afrua njė hoxhė qė mė njohu dhe mė pyeti: „Doktor, a e keni paraparė ju tė shkolluarit tanė kėtė barbari dhe ku e keni udhėheqjen kosovare, si dukėt ata kanė ikur tė parėt si pulat prej korbit..!?“  Nuk dija si t’i pėrgjigjem, sepse as vet nuk kuptoja asgjė nga e gjithė kjo qė po ndodhte me popullin shqiptar tė Kosovės..!

Pas njė pushimi tė vogėl dėgjuam se spitali i improvizuar ka nevojė tė madhe pėr mjekė me pėrvojė, sė bashku me djalin dhe njė shok tė tij u paraqitėm menjėherė. Aty ndihmuam tė smurit pėr shtat orė derisa erdhi njė ekip i mjekėve shqiptarė nga Maqedonia e unė ngadalė e mblodha grupin tim prej asaj turme pėr t’u nisur pas pakė kohe me autobus pėr Stankovc. Gjatė kėsaj kohe nė spitalin e improvizuar kishte shumė pleq e fėmij tė lėnduar nga shkeljet, tė uritur dhe tė smurė mentalė. Shumica pas ndihmės sė parė vinin nė vedi e disa prej tyre ngelnin aty, sepse ata dhe tė afėrmit e tyre policia nuk i lejonte tė leviznin duke mos i lejuar tė shkonin mbrėnda nė Maqedoni. Pas arritjes nė Stankovc diku nė ora 03.30 tė mengjesit, (6 prill 1999) u gėzuam shumė kur i pamė ushtarėt e NATO-s tė cilėt sė shpejti na i ndėrtuan tendat dhe na dhanė me ngrėn e pi; sjelljet e tyre ishin shumė njerėzore. Nuk ishim mėsuar ta shohim njeriun e uniformuar (ushtarin) tė jetė ashtu i kulturuar, qė don tė tė ndihmojė pa hile. Thamė; o Zot, ēfarė dallimi nė mes tė kėtyre njerėzve me uniformė ushtarake tė NATO-s dhe ushtarėve kriminelė serbė tė cilėt po vritnin dhe masakronin njė popull tė tėrė..!?

Pas dy netėve qėndrimi kėtu, djali im Mentori na regjistroi qė tė deportohemi pėr nė Gjermani, gjė qė na gėzoi pa masė, sepse e dinim se vėtėm gjermanėt mund tė na kuptojnė dhe ndihmojnė si duhėt nė kėto ēaste dramatike pėr kombin shqiptar. Me 8 prill 1999 aeroplani i ynė ateroj nė aeroportin e Frankfurtit, ku pranė pritjes vėllazėrore dhe tė ngrohtė qė na e bėnė gjermanėt, mė shumė na gėzoi, por edhe na preku thellė nė shpirt pritja qė kishin organizuar bashkėatdhetarėt tanė nė krye tė cilėve sė pari na pėrshendetėn dhjetė vajza shqiptare tė cilat nė dorė mbanin flamurin tonė kombtar. Askush nga ne nuk mundi t“iu pėrmbahėt lotėve, e pėrqafova njė voglushe dhe e putha flamurin shqiptar. Me tė arritur nė Gjermani na u duk se lindėm pėrseri, sepse kishim ardhur pėr t’u strehuar nė njė shtet tė lirė ku njeriu trajtohėt si njeri dhe ku i gėzon tė gjitha tė drejtat. Pasi qė u vendosėm nė banesa kuptova pėrmes telefonit qė paramilitarėt serbė ma kishin plaēkitur dhe djegur shtėpinė nė Vushtrri gjer nė themel, kurse nė Prishtinė kishin plaēkitur banesėn e djalit me tė gjitha gjėrat dhe librat tė cilat me aq mund ia kisha ble. Nuk u merzitėm shumė, me rėndėsi ishte qė dolėm gjallė nga e gjithė ajo sketerrė dhe apokalisė e tmerrshme.

Si pėrfundim rreth gjithė kėsaj Dr. Shyqri Syla shton; politika shfarosėse e urrejtjės sė tėrbuar e regjimeve kriminele serbe kundėr shqiptarėve e kultivuar mė shumė se njė shekull e gjysėm nga mediat dhe nga vetė populli serb, gjatė dekadės sė fundit tė shekullit tė kaluar bėri pėrpjekjet e fundit qė t’i qėroi hesapet definitivisht me shqiptarėt e Kosovės, qė t’i zhbėjė nga faqja e dheut. Gjenocidi serbė ndaj shqiptarėve i vitit 1998/99 i ka tejkaluar krimet e viteve 1877/78, e viteve 1912, 1918, 1945, ndaj nuk duhej tė ēuditeshim me ate ē’bėri Millosheviqi nė Kosovė, sepse tė njėjtin gjenocid kundėr shqiptarėve e kishin bėrė para tij edhe Stefan Dushani, Obrenoviqėt, Karagjorgjeviqėt, Pashiqėt e Rankoviqėt. Ē’ka mund tė pritej tjetėr prej njė krimineli siē ishte Millosheviēi me urdhėrin e tė cilit ishin vrarė nė Bosnjė mbi 250.000 njerėz tė pafajshėm, ushtria e tė cilit masakrojė tė gjithė tė smurit nė spitalin e Vukovarit? Ai kishte zgjedhur rrugėn e Neronit-rrugėn e tokės sė djegur, zhbėrjen e njė populli para tėrė botės paqėdashėse, nė fund tė shekullit tė -XX-t­ė. Deri nė luftėn e fundit nė Kosovė, kur do tė ndėrhyjė NATO kundėr Serbisė, gjithmonė ishte ndihmuar xhelati duke e lėnė viktimem nėn mėshirėn e tij, prandaj duke iu dalė nė mbrojtje parimeve tė shėnjta tė qytetrimit pėrballė instikteve gjakatare e shtazarake mesjetare serbe bota e civilizuar nuk ishte mė nė gjendje qė tė lejojė deportime popujsh me trena si nė kohėn e Stalinit pėr nė Sibiri, nuk mund tė lejonte mė zhdukje tė popujve nė mėnyrė kolektive, as dėbime me dhunė dhe vrasje tė fėmijve shqiptarė duke iu plaēkitur paratė e fundit nėpėr xhepat e tyre tė dedikuara pėr blerjen e kafshatės sė bukės ose tė ndonjė libri, pra, ndėrgjegja njerėzore nuk mund ta pranonte kapitulimin para njė regjimi kriminal i cili po ndėrmerrte masa gjenocidi kolektivė kundėr njė populli tė tėrė vetėm pėr shkak tė pėrkatėsisė sė tij nacionale !

                                                          

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.