10.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 10 maj 2003

 
 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova ngushėlloi familjet e viktimave, eshtrat e tė cilave janė sjellė nė Kosovė

 • Agim Ēeku ka shkarkuar nga detyra tre oficerė tė lartė tė TMK-sė

 • Nė Oslo organizohet Konferenca pėr Ballkanin Perėndimor dhe integrimet euroatlantike

 • Janjeva me njė solemnitet shėnoi 700-vjetorin e themelimit

 • Kryeministri Rexhepi ėshtė ftuar tė marrė pjesė nė mbledhjen e parė tė Forumit Ekonomik Botėror pėr Evropėn Juglindore

 • Nė Prishtinė po i zhvillon punimet konferenca dyditore pėr vlerėsimin dhe akreditimin e arsimit tė lartė

 • Serbėt e Shtėrpces bllokuan rrugėn qė ēon nė fshatrat shqiptare

 • Mbrėmė nė Prishtinė me shumė sukses u shfaq "Apologjia...", ku shkėlqeu aktori Mirush Kabashi

 • Nė Maqedoni kėrkohet zgjidhja e problemit pėr 15 mijė shqiptarėt qė e kanė refuzuar shėrbimin ushtarak

 • NATO e inkurajon Shqipėrinė qė t'i vazhdojė reformat ushtarake dhe institucionale

 • Athinė: Kundėrshtohet marrėveshja pėr bazėn e Bishtit tė Pallės

 • Ėshtė dėnuar me vdekje personi, qė akuzohej pėr vrasjen e tre mjekėve amerikanė nė Jemen

 • Kėshilli i Sigurimit po debaton pėr projektin amerikan tė njė rezolute tė re pėr Irakun e pasluftės

 • Ėshtė kapur personi qė besohet tė ketė vrarė dje njė person nė njė universitet amerikan

 • Nė aksidentin e helikopterit tė rrėzuar amerikan kanė humbur jetėn tre anėtarė tė ekuipazhit

 • Kina ka njoftuar sot edhe pėr pesė raste tė reja tė vdekjes nga virusi SARS

 • Ukraina mohon se ka pasur viktima nė aeroplanin "Il-76" nė Kongo

 • Bush anagzhohet pėr krijimin e dy shteteve, Izraelit e Palestinės

 • Reporterja e gazetės "Boston glob" vdiq nė njė aksident trafiku nė Irak


 
Presidenti Rugova ngushėlloi familjet e viktimave, eshtrat e tė cilave janė sjellė nė Kosovė
 
Prishtinė 10 maj 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova u ka shprehur ngushėllime familjeve tė viktimave tė luftės, eshtrat e tė cilėve janė kthyer nė Kosovė.

"Me rastin e sjelljes nga Serbia nė Kosovė tė eshtrave tė viktimave qė janė llogaritur tė zhdukur, familjeve u shpreh ngushėllmet e mia dhe tė popullit tė Kosovės.

Familje tė nderuara, bėhuni tė forta nė kėt momente tė rėnda, sepse e gjithė Kosova ėshtė me ju. Ata janė vrarė nga forcat barbare tė vendit fqinjė qė e kishte okupuar vendin tonė. Ata janė dėshmorė qė ranė pėr lirinė deh pavarėsinė e Kosovės. Ju do tė gėzoni kujdesin tonė shtetėror.

Ata do tė pushojnė tė qetė nė tokėn e Kosovės sė dashur.

Zoti i bekoftė! Zoti e bekoftė Kosovėn", thuhet nė njė mesazh tė presidentit Rugova drejtuar familjeve tė viktimave, eshtrat e tė cilave janė sjellė para dy ditėsh nė Kosovė.
 
 
Agim Ēeku ka shkarkuar nga detyra tre oficerė tė lartė tė TMK-sė
 
Prishtinė, 10 maj 2003 - Pėr shkak tė pėrfshirjes sė njė pjesėtari tė Zonės sė Katėrt tė TMK-sė nė aktin e dėmtimit tė urės afėr Zveēanit, komandanti i TMK-sė, gjeneral Agim Ēeku ka shkarkuar nga detyra tre oficerė tė lartė.
 
Nga detyra ėshtė shkarkuar komandanti i deritashėm i Zonės sė Katėrt gjeneral-brigade Kadri Kastrati, komandanti i deritashėm i Batalionit tė katėrmbėdhjetė gardist tė Zonės sė katėrt nėnkolonel Isa Hajrizi dhe oficeri komandues i Inspektoriatit tė rendit nė Zonėn e katėrt tė Mbrojtjes, kapiteni Vllaznim Sahiti.
 
 Ata janė angazhuar nė detyra tė reja brenda TMK-sė.
 
 
Nė Oslo organizohet Konferenca pėr Ballkanin Perėndimor dhe integrimet euroatlantike
 
Prishtinė, 10 maj 2003 - Kryetari i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės dhe kryetari i Kuvendit Komunal tė Gjilanit, Lutfi Haziri udhėton nesėr pėr nė kryeqytetin norvegjez nė Oslo, ku do tė marrė pjesė nė Konferencėn pėr Ballkanin Perėndimor dhe integrimet euroatlantike.

Kjo konferencė konsiderohet me rėndėsi tė veēantė pėr Kosovėn, dhe organizohet me mbėshtetjen e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Norvegjisė, ndėrsa punimet e Konferencės do tė fillojnė nga 13 maji dhe do tė zgjasin dy ditė.

Nė kėtė Konferencė, Lutfi Haziri do tė prezentohet me njė fjalė rreth zhvillimeve rajonale dhe ndikimit nė integrime.

Tė pėrkujtojmė se Kuvendi Komunal i Gjilanit, ditė mė parė ka nėnshkruar njė marrėveshje bashkėpunimi ndėrkufitar me Kumanovėn (FYROM) dhe Preshevėn (Serbi), marrėveshje kjo e cila ėshtė e njohur si iniciativė mikroregjinale evropiane.

Nė kėtė konferencėn nga Kosova do tė marrin pjesė edhe Besim Beqaj, koordinator i Kosovės nė Paktin e Stabilitetit dhe Endi Berpark, pėrfaqėsues i UNMIK-ut nė Kosovė.
 
 
Janjeva me njė solemnitet shėnoi 700-vjetorin e themelimit
 
Janjevė/Prishtinė 10 maj 2003 - Janjeva dje me njė solemnitet shėnoi 700-vjetorin e themelimit tė kėsaj qyteze, 15 km larg Prishtinės, e ku morėn pjesė edhe kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner dhe kryeministri Bajram Rexhepi.

Z.Rexhepi duke folur nė kėtė pėrvjetor tha se Janjeva ėshtė oazė e paqes dhe e tolerancės ndėretnike, i cili ka ftuar pjesėtarėt e pakicės kroate qė tė kthehen nė Kosovė, ku do ta kenė pėrkrahjen e shumicės shqiptare.
 
Kryeministri Rexhepi me kėtė rast ka vizituar edhe shtėpinė e Shtjefėn Gjeēovit dhe ka premtuar se Ministria e Kulturės do tė marrė pėrsipėr renovimin e kėsaj shtėpie pėr ta vėnė atė shtėpi muze.

Manifestimin e djeshėm e ka pėrshėndetur me njė telegram edhe presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, ndėrkohė qė nė kėtė pėrvjetor tė rėndėsishėm merrnin pjesė krerėt e Kishės Katolike tė Kosovės dhe Kroacisė, tė Serbisė dhe tė Malit tė Zi. Nė mesin e klerikėve tė lartė qė morėn pjesė nė meshėn solemne ishte edhe ipeshkvi i Kosovės imzot Mark Sopi.
 
Ai ka thėnė me kėtė rast se "ne si popull shqiptar besimtarė katolikė siē na mėson feja gjithėherė, pėrherė edhe nė tė kaluarėn edhe para lufte, gjatė luftės dhe tash premtojmė se do tė pėrpjekemi qė tė jetojmė nė paqe me tė gjithė".

Mark Sopi e ka vlerėsuar Janjevėn njė shembull tė toleranės ndėretnike e ndėrfetare nė Kosovė.
 
 
Kryeministri Rexhepi ėshtė ftuar tė marrė pjesė nė mbledhjen e parė tė Forumit Ekonomik Botėror pėr Evropėn Juglindore
 
Prishtinė, 10 maj 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi ėshtė ftuar tė marrė pjesė nė mbledhjen e parė tė Forumit Ekonomik Botėror pėr Evropėn Juglindore, i cili mbahet nė kryeqytin grek mė 23 dhe 24 maj.
 
Takimi do tė drejtohet nga Xhorxh Soros, drejtues i fondacionit "Soros" dhe nga guvernatori i Bankės Kombėtare nė Greqi. Forumi do tė tubojė investitorė ndėrkombėtarė, udhėheqės tė bizneseve rajonale, si dhe kryetar shtetesh dhe qeverishė.

Pėrfundimet e kėsaj konference do tė jenė pjesė e takimit ndėrqeveritarė pėr procesin e integrimit ballkanik nė Bashkimin Evropian.
 
 
Nė Prishtinė po i zhvillon punimet konferenca dyditore pėr vlerėsimin dhe akreditimin e arsimit tė lartė
 
Prishtinė, 10 maj 2003 - Nė Prishtinė dje dhe sot po i zhvillon punimet konferenca dyditore pėr vlerėsimin dhe akreditimin e arsimit tė lartė nė Kosovė. Qėllimi i kėsaj konference ėshtė kėmbimi i pėrvojave dhe kontributit nė themelimin e agjencisė pėr akreditim tė arsimit nė Kosovė.
 
Kjo konferencė ėshtė model i skicimit tė kėsaj agjencie, e cila parasheh tė jetė strukturė tėrėsisht akademike.

Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė Rexhep Osmani, duke folur pėr rėndėsinė e akreditimit tha se sė shpejti ligji pėr arsimin e lartė do tė nėnshkruhet nga kryeadministratori Shtajner dhe do tė hapet rruga pėr fillimin e zbatimit dhe implementimit tė ligjit.

Luis Perse, udhėheqės i Zyrės nė Asociacionin e universiteteve evropiane e sheh shumė tė rėndėsishme kėtė konferencė pėr akreditim, sepse do tė sjellė pėrvoja tė reja nga partnerėt evropianė, tė pėrfshirė nė kėtė sistem.
 
 
Serbėt e Shtėrpces bllokuan rrugėn qė ēon nė fshatrat shqiptare
 
Shterpcė, 10 maj 2003 - Serbėt e Shtėrpces nė shenjė proteste pėr kthimin e 50 familjeve shqiptare nė rajonin e kėsaj komune bllokuan dje rrugėn qė ēon nė fshatrat shqiptare. Zyrtarėt e UNMIK-ut, tė KFOR-it dhe Kuvendit komunal, si dhe pėrfaqėsues serbė kanė mbajtur njė takim tė pėrbashkėt pėr tė gjetur njė zgjidhje.
 
 
Mbrėmė nė Prishtinė me shumė sukses u shfaq "Apologjia...", ku shkėlqeu aktori Mirush Kabashi
 
Prishtinė, 10 maj 2003 - Mbrėmė nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė me shumė sukses u shfaq monodrama "Apologjia e vėrtetė e Sokratit" tė shkrimtarit grek Kostas Varnadis, e nė regji tė Gėzim Komės, ku shkėlqeu aktori i mirėnjohur shqiptar Mirush Kabashi.

Publiku i kryeqendrės sė Kosovės qė kishte mbushur pėrplot sallėn, e priti ngrohtėsisht interpretimin e Mirush Kabashit, duke e duatrokitur gjatė nė fund tė shdaqjes.

Ndryshe Mirush Kabashi me kėtė shfaqje ka korrė sukses tė madh nė vitet e kaluara kudo qė ėshtė paraqitur. Mes tjerash ai me kėtė rol ka fituar ēmimin e parė, "Statuja artė", mė 1997 nė njė festival nė Kajro tė Egjiptit.
 
 
Nė Maqedoni kėrkohet zgjidhja e problemit pėr 15 mijė shqiptarėt qė e kanė refuzuar shėrbimin ushtarak
 
Shkup, 10 maj 2003 - Nė Maqedoni ende mbetet problem i pazgjidhur ēėshtja e personave, tė cilėt nuk u janė pėrgjigjur thirrjes pėr kryerjen e sherbimit ushtarak. Ministri i Drejtėsisė Ismail Dardhishta ka deklaruar se bėhet fjalė pėr 15 shqiptarė.

Ai ka theksuar se nė Maqedoni mbisundon mendimi se duhet tė nxirret njė ligj i veēantė pėr amnisti, i cili do tė falė tė gjithė ata persona, tė cilėt gjenden nė vuajtje tė dėnimit dhe ndaj tė cilėve ėshtė ngritur procedurė pėr ndjekje, ose pritet qė tė ngritet procedurė pėr ta.

Nė anėn tjetėr, Ministria e Mbrojtjes ka bėrė tė ditur se e mėshtet iniciativėn pėr faljen e tė gjithė atyre personave qė nuk u janė pėrgjigjur thirrjeve pėr kryerjen e shėrbimit ushtarak.
 
 
NATO e inkurajon Shqipėrinė qė t'i vazhdojė reformat ushtarake dhe institucionale
 
Bruksel, 10 maj 2003 - NATO e inkurajon Shqipėrinė qė t'i vazhdojė reformat ushtarake dhe institucionale. Zyrtarėt e NATO-s citohen t'i kenė shprehur mirėnjohje Shqipėrisė pėr tė arriturat pėr reformimin dhe modernizimin e forcave ushtarake shqiptare, por kanė kėrkuar qė mė shumė tė bėhet nė reformat e ligjeve dhe asaj ekonomike, tė cilat po ashtu janė tė rėndėsishme pėr NATO-n.
 
Ky takim ėshtė zhvilluar nė kuadėr tė planit tė veprimit pėr anėtarėsim nė tė cilin Shqipėria tashmė ka pasur katėr cikle vjetore bisedimesh me Aleancėn. NATO-ja edhe me kėtė rast ka vlerėsuar lart rolin pozitiv qė e ka luajtur Shqipėria nė rajonin e Ballkanit qė nga shpėrthimi i krizave tė kėtushme.
 
 
Athinė: Kundėrshtohet marrėveshja pėr bazėn e Bishtit tė Pallės
 
Athinė, 10 maj 2003 - Njė komision i parlamentit grek ka kthyer mbrapsht pėr rishikim njė marrėveshje midis qeverive tė Shqipėrisė e Greqisė pėr rikonstruksionin e njė baze ushtarake shqiptare nė bregdetin e Adriatikut.

Komisioni i politikės sė jashtme dhe mbrojtjes nė parlamentin grek nuk e ka miratuar marrėveshjen pėr rikonstruksionin e bazės ushtarake tė Bishtit tė Pallės me arsyetimin se ajo nuk merr parasysh interesat e Greqisė.

Deputetėt janė shprehur me fjalė shumė tė ashpra kundėr marrėveshjes, ēka e ka detyruar zėvendėsministrin grek tė Mbrojtjes, Lukas Apostolidis, i cili e kishte nėnshkruar marrėveshjen para disa muajsh nė Tiranė, tė deklarojė se e tėrheq atė.
 
 
Ėshtė dėnuar me vdekje personi, qė akuzohej pėr vrasjen e tre mjekėve amerikanė nė Jemen
 
Sana, 10 maj 2003 – Njė gjykatė e Jemenit ka dėnuar me vdekje personin, qė akuzohej pėr vrasjen e tre amerikanėve nė dhjetorin e kaluar, tė cilėt kanė punuar nė njė spital kristian, njofton BBCWorld.
 
I dėnuari, Abid Abdulrezak Kamal, 30-vjeēar, i cili atėherė shtihej si pacient dhe kishte futur fshahtas armėn nė spital nė qytetin jugor Xhibla dhe pastaj kishte vrarė tre mjekė amerikanė, pėrfshirė drejtorin e spitalit dhe njė mjeke, vetėm pse ishin tė krishetėr. SHBA-tė kanė bėrė hetime nė ka qenė Al Kaida e pėrzier nė kėto vrasje.
 
 
Kėshilli i Sigurimit po debaton pėr projektin amerikan tė njė rezolute tė re pėr Irakun e pasluftės
 
Kombet e Bashkuara, 10 maj 2003 - Nė Kėshillin e Sigurimit ėshtė duke u zhvilluar debati pėr projektin amerikan tė njė rezolute tė re pėr administrimin e pasluftės sė Irakut.

Pjesa qendrore e tekstit tė propozuar ka tė bėjė me heqjen e sanksioneve kundėr kėtij vendi. Sipas kėtij plani, OKB-ja do tė kishte rol dytėsor, kryesisht rol konsulatativ nė Irak, gjė qė tė paktėn deri mė tash kundėrshtohet nga i ashtuquajturi "lob anti-luftė" - Franca, Gjermania dhe Rusia.

Amerikanėt dhe britanikėt janė rikthyer nė Kėshillin e Sigurimit, i cili refuzoi tė lejojė luftėn nė Irak dhe kėrkojnė nga ky forum dritėn jeshile pėr administrimin e Irakut.
 
 
Ėshtė kapur personi qė besohet tė ketė vrarė dje njė person nė njė universitet amerikan
 
Klevlend, SHBA, 10 maj 2003 – Njė person i armatosur, qė besohet tė ketė vrarė dje njė person dhe tė ketė plagosur tė pakten edhe njė tjetėr nė njė universitet amerikan, ėshtė kapur sot (e shtunė), njofton Rojter.
 
Personi i paidentifikuar ka plagosur dy veta para se tė dorėzohet dhe gjatė ndjekjes sikur ka lozur me policinė "si maca me miun", duke u fshehur nėpėr ndėrtesėn e shkollės sė biznesit, ka thėnė policia e Klevlendit. Personit nė fjalė i janė kapur dy armė, njėra syresh automatike.
 
 
Nė aksidentin e helikopterit tė rrėzuar amerikan kanė humbur jetėn tre anėtarė tė ekuipazhit
 
Uashington, 10 maj 2003 – Nė aksidentin e helikopterit amerikan "Fajkoi i zi", qė ėshtė rrėzuar tė premten nė lumin Tigėr afėr qytetit irakian Samara, kanė humbur jetėn tre anėtarė tė ekuipazhit, kurse njė tjetėr ėshtė plagosur, kanė bėrė tė ditur sot (e shtunė) zyrtarėt e mbrojtjes, njofton Rojter. Buri thotė me kusht anonimiteti se s'kanė vėrejtur tė ketė pasur sulm armiqėsor nė helikopter para se tė rrėzohet. Hetimet po vazhdojnė.
 
 
Kina ka njoftuar sot edhe pėr pesė raste tė reja tė vdekjes nga virusi SARS
 
Pekin, 10 maj 2003 – Kina ka njoftuar sot (e shtunė) edhe pėr pesė raste tė reja tė vdekjes nga virusi SARS dhe pėr 85 tė tjerė tė infektuar, duke e ngritur kėshtu numrin e tė vdekurve nė 235 dhe numrin e rasteve tė infektuara nė 4, 884 sosh.
 
Ministria e Shėndetėsisė ka thėnė se dy raste vdekjesh kanė ndodhur nė Pekin, qė aktualisht ėshtė vendi mė i goditur nė botė nga SARS-i.
 
 
Ukraina mohon se ka pasur viktima nė aeroplanin "Il-76" nė Kongo
 
Kiev, 10 maj 2003 - Shefi i qendrės pėr informim pranė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Ukrainės Konstantin Kivrenko ka mohuar njoftimet, sipas tė cilave tė paktėn 120 pasagjerė tė aeroplanit ukrainas "Ilushin 76" kanė vdekur nė aksidentin ajror i cili ndodhi tė enjtėn nė mbrėmje mbi Kongo dhe deklaroi se viktima nuk ka pasur.

Autoritetet e Kongos mė herėt kanė njoftuar se tė paktėn 160 nga 200 pasagjerė nė linjėn Kinshas -Lumumbash kanė vdekur, pasi qė i kishte hedhur presioni nėpėr derėn e aeroplanit, qė ishte hapur gjatė fluturimit, nė njė lartėsi prej 2000 metrash.
 
 
Bush anagzhohet pėr krijimin e dy shteteve, Izraelit e Palestinės
 
Uashington, 10 maj 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka ofruar perspektivėn pėr njė partneritet tė ri ekonomik me shtetet arabe, por thotė gjithashtu se ato duhet tė modernizohen.
 
Duke folur nė njė universitet nė Karolinėn e Jugut, zoti Bush tha se po dėrgonte sekretarin e Shtetit, Kolin Pauell, nė Lindjen e Mesme pėr tė shprehur angazhimet e tij personale pėr krijimin e dy shteteve, Izraelit e Palestinės.

Presidenti Bush ka bėrė thirrje pėr krijimin e njė zone tė lirė tregėtie midis Shteteve tė Bashkuara dhe Lindjes sė Mesme me qėllim qė tė shpėrblejė vendet qė ndjekin rrugėn e reformave politike dhe ekonomike.

Zoti Bush tha se bota arabe kishte njė traditė tė madhe kulturore, por nuk kishte mundur tė bėnte pėrparim ekonomik.

Ai tha se atje duhet tė ketė arsimim mė tė gjerė dhe mė tė mirė, sidomos pėr gratė arabe, duhet tė vendoset sundimi i ligjit dhe tė goditet korrupsioni.

Zoti Bush tha se zona e tregtisė sė lirė mund tė vendoset brenda njė dekade.
 
 
Reporterja e gazetės "Boston glob" vdiq nė njė aksident trafiku nė Irak
 
Bagdad, 10 maj 2003 - Reporterja e gazetės amerikane "Boston glob" Elizabet Nefer ka vdekur nė njė aksident trafiku dje nė Irak, dhe raportonte pėr ngjarjet pas pėrmbysjes sė regjimit tė Sadam Huesinit.

Njoftohet se Elizabet Nefer (46) pėsoi nė aksidentin e trafikut duke u kthyer nga Tikriti rrugės pėr nė Bagdad.
 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.