OPINIONE

   
9.05.2003 - Trepca.net

Pase ka mangėsi tek UNMIK-u dhe KFOR-i kur janė nė pyetje shqiptarėt...?

  SI DO TA ARSYETOJĖ UNMIKU SJELLJEN E PAKICĖS SERBE NĖ MITROVICĖ?

 
Pėrderisa UNMIK-u dhe KFOR-i nuk do tė jenė nė gjendje t'i mbajnė nėn kontroll ekstremistėt serbė dhe derisa mungon vullneti dhe angazhimi serioz i pakicės serbe pėr t'u integruar nė shoqėrinė e Kosovės sipas normave tė parapara ligjore qė dalin nga institucionet e Kosovės, edhe pėrmbushja e standardeve nga ana e shqiptarėve do tė mbetet krejtėsisht e paefekt, sepse atėherė kemi tė bėjmė me standarde tė njėanshme tė cilat do tė kontestohen vazhdimisht nga njėra apo tjetra palė.

9 maj 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Siē janė informuar lexuesit tanė, nė mbrėmjen e sė dielės sė kaluar (me 4.maj 2003) kriminelėt serbė rrahėn rėndė z.Shaip Zhilivodėn me shufra tė metalit dhe boksa hekuri, i cili nė atė kohė kthehej pėr nė shtėpinė e tij nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, duke e lėnė tė shtrirė pėr toke dhe tė pėrgjakur, plotėsisht pa vetėdije.

Tė gjithė jemi dėshmitarė tė faktit se bashkėsia ndėrkombėtare pėrveq zotimeve tė saj pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Mitrovicės sė enklavizuar nga serbėt, nuk ka bėrė aspak nė kėtė drejtim dhe aq mė pak ėshtė bėrė nė mbrojtjen e qytetarėve shqiptare tė cilėt banojnė nė pjesėn veriore tė qytetit nga ekstremistėt serbė, sikurse dėshmon edhe rasti i fundit i Shaip Zhilivodės si dhe i rasteve tjera tė serbėve tė Suhodollit tė Epėrm! Nė anėn tjetėr, nga shqiptarėt UNMIK-u dhe administrata ndėrkombėtare nė krye me z.Shtajner kėrkojnė pėrmbushjen e standardeve, e nė veēanti ato qė kanė tė bėjnė me tė drejtat e pakicave nacionale nė Kosovė, duke i mbyllur vazhdimisht sytė pėrpara akteve esktremiste tė pakicės serbe kundėr shqiptarėve!?

Ky "model i pėrmirėsimit" tė marėdhėnieve ndėrnacionale nė mes tė shqiptarėve dhe pakicės serbe, duke shkelur dhe duke dominuar mbi tė drejtat e shumicės sė shqiptarėve pėr hir tė pakicės serbe, e pastaj tė kėrkohet edhe tolerancė mė e madhe nga qytetarėt shqiptarė, ėshtė vėrtetė "model" qė i tejkalon kufijtė e reciprocitetit dhe standardeve tė parashtruara para shqiptarėve.

Andaj, si mund ta arsyetojė UNMIK-u rrahjen gati pėr vdekje tė qytetarit tė lirė shqiptar, i cili nuk i ka patur askujt borxh qė t'ia shkallmojnė kokėn me shufra metali e boksa hekuri? Ku ėshtė siguria UNMIK-ase pėr shqiptarėt e pjesės veriore tė Mitrovicės, derisa nė Kishėn serbe nė Prizren dhe enklavat serbe, serbėt ruhen ditė e natė nga forcat e KFOR-it? Pse tolerohen veprimet e tilla kriminale tė pakicės serbe nga UNMIK-u dhe KFOR-i? A mund tė konsiderohen kėto sjellje tė bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj shqiptarėve si tė ballancuara dhe tė drejta? Kursesi jo!       

Pėrderisa UNMIK-u dhe KFOR-i nuk do tė jenė nė gjendje t'i mbajnė nėn kontroll ekstremistėt serbė dhe derisa mungon vullneti dhe angazhimi serioz i pakicės serbe pėr t'u integruar nė shoqėrinė e Kosovės sipas normave tė parapara ligjore qė dalin nga institucionet e Kosovės, edhe pėrmbushja e standardeve nga ana e shqiptarėve do tė mbetet krejtėsisht e paefekt, sepse atėherė kemi tė bėjmė me standarde tė njėanshme tė cilat do tė kontestohen vazhdimisht nga njėra apo tjetra palė.

Duhet pranuar haptas se veprimet energjike dhe efikase tė UNMIK-ut dhe KFORI-it nė pjesėn veriore tė Mitrovicės si dhe aty ku janė krijuar enklavat serbe mungojnė sot e kėsaj dite, andaj edhe parimi "Zero tolerancė krimit" kalon nė parim poashtu tė njėanshėm, qė nėnkputon se ky "parim shtajnerian" vlen vetėm pėr shqiptarėt, edhe nėse shqiptarėt nė tė shumtėn e rasteve janė viktimė (nė vendin e tyre) e mostolerancės dhe e urrejtjes serbe!?

Kryetari i Kuvendit tė Komunės z.Faruk Spahija me tė drejtė dhe me kohė e ka paralajmėruar UNMIK-un dhe KFOR-in pėr neglizhencėn e tyre, pėr pasojat e paparashikueshme si dhe pėr pėrgjegjėsinė qė bie mbi UNMIK-un dhe KFOR-in. Duke mos pėrjashtuar kėtu edhe mosangazhimin e partive politike nė tejkalimin e rrethanave tė tilla siē ėshtė enklavizimi i Kosovės dhe "serbizimi" i Mitrovicės sė veriut, mendojmė ėshtė koha e fundit qė pėr hir tė ikjes sė situatave konfliktuoze dhe tė tensionuara nė mes tė shqiptarėve dhe serbėve, klasa politike e Kosovės nėpėrmes institucioneve legjitime duhet tė angazhohet makismalisht qė:

- t'i bėhet presion politik bashkėsisė ndėrkombėtare dhe z.Shtajner qė "problemi i Mitrovicės" tė zgjidhet njėherė e pėrgjithmonė, duke i burgosur kriminelėt e njohur serbė, duke ia mundėsuar kėshtu edhe shqiptarėve nė veriun e Mitrovicės njė jetė tė lirė e tė qetė;

- qė tė kėrkohet nga UNMIK-u dhe KFOR-i qė t'i zhbėjnė sa mė parė enklavat tashmė tė njohura serbe nėpėr tėrė territorin e Kosovės;

- qė tė kėrkohet nga pakica serbe rrespektimin dhe zbatimin e ligjeve tė dalura nga Korniza Kushtetuese si dhe nga institucionet e Kosovės, dhe t'i qojnė duart nga politika shoviniste antishqiptare e Beogradit.

Deri mė sot shqiptarėt janė treguar tė gatshėm pėr kooperim dhe kanė treguar tolerancė ndaj tė gjitha pakicave nacionale nė Kosovė. Kjo gatishmėri ėshtė treguar edhe nė kohėn kur shqiptarėt sundoheshin me dhunė nga pakica serbe, mirėpo pakica serbe ishte gjithmonė ajo qė i ka prirė dhunės dhe krimeve ndėrnacionale duke patur vazhdimisht pėrkrahjen e pushtetit kriminal tė Millosheviqit. Mirėpo, askush nuk ka tė drejtė tė kėrkojė nga shqiptarėt t'a urrejnė vetėveten dhe ta duan dikė tjetėr pėr hirė tė bashkėjetesės me pakicat tjera, tė cilat pėrkrahen sa herė qė ato rrebelohen kundėr shqiptarėve!

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.