9.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte, 9 maj 2003

 
 

Pėrmbajtja:

 • M. Shtajner: Duhet vazhduar puna pėr ta bėrė Kosovėn shembull pėr sundimin e ligjit dhe tė stabilitetit

 • Nė Kosovė u kthyen trupat e 37 shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės e tė zbuluar nė Batajnicė tė Beogradit

 • KFOR-i thekson se ata qė tentojnė tė pengojnė qarkullimin e lirė tė qytetarėve do tė pėrballen me ligjin

 • Njė serb i Zubin Potokut ka kėrcėnuar njė zyrtar tė UNMIK-ut dhe njė shqiptar

 • AAK: Pėrfaqėsuesit e zgjedhur duhet tė kenė sjellje tė respektueshme

 • AKSH mohon se ka kėrcėnuar deputetin Fatmir Rexhepi

 • E.Busek: Pakti i Stablitetit mund tė financojė korridorin 10 Nish-Prishtinė dhe lidhjen Prishtinė-Shkup

 • Pėrgatitet plani pėr kthimin e 22 mjekėve serbė nė Qendrėn Klinike Universitare tė Prishtinės

 • Nė dy incidente tė ndara nė veri tė Kosovės lėndohen katėr policė

 • Eskpertėt e mjekėsisė ligjore fillojnė ekzaminimin e 37 kufomave

 • Nga Kosova tėrhiqen 140 ushtarė gjermanė

 • Gjermania ndihmon Shqipėrinė nė luftimin e korrupsionit

 • KE thotė se ėshtė i zhgėnjyer me Shqipėrinė pas nėnshkrimit tė marrėveshjes me SHBA-tė

 • Braun: Vendimi amerikan pėr tė furnizuar me pajisje Beogradin nuk do tė ketė ndikim nė marrėdhėniet e SHBA-ve me Kosovėn

 • Parlamenti maqedonas nuk aprovoi propozimin pėr tė ndryshuar Kushtetutėn qė do tė pengonte pėrgjimet e telefonatave

 • Prokurorėt nė Hagė kėrkojnė edhe gjashtė muaj pėr tė pėrfunduar procesi kundėr Millosheviqit

 • Filmi "Exit" i motrave Zeqiri mori pjesė nė festivalin ndėrkombėtar tė filmit nė Oberhauzen

 • Nė Gjakovė ka filluar manifestimi tradicional letrar "Mitingu i poezisė shqipe"

 • Trupat amerikane kanė vrarė sot njė irakian 56 vjeēar

 • Palestinezėt kanė gjuajtur dy raketa nė Izrael dhe kanė plagosur njė fėmijė

 • Armitixh optimist i pėrmbajtur mbi marrėdhėniet midis Indisė dhe Pakistanit

 • Shrėder: Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara mė shumė janė unike se sa tė pėrēara

 • Refugjatėve nga Kosova nė Gjermani mund t'u anulohet njohja e tė drejtės sė azilit

 • Doganierėt spanjollė kanė konfiskuar tė enjtėn 3.600 kg kokainė

 • Izraeli i gatshėm tė rifillojė bisedimet me Sirinė

 • Njė uragan ka pėrfshirė periferinė e qytetit Mur tė Oklahomės dhe ka lėnduar mbi 100 njerėz

 • Nė njė aksident trafiku nė Panxhap tė Pakistanit kanė humbur jetėn 24 veta

 • Gjykata federaleamerikane ka ngritur aktpadinė kundėr njė gruaje tė dyshimtė si agjente e dyfishtė kineze

 • Vriten dy ushtarė amerikanė nga goditje me snajper nė Irak

 • Zgjedhjet presidenciale tė vitit 2004 sfiduese si pėr Bushin ashtu edhe demokratėt

 • SHBA kėrkon heqjen e sanksioneve kundėr Irakut

 • Senati amerikan mbėshteti zgjerimin e NATO-s


  
M. Shtajner: Duhet vazhduar puna pėr ta bėrė Kosovėn shembull pėr sundimin e ligjit dhe tė stabilitetit
 
Vjenė, 9 maj 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner tha se lufta kundėr krimit tė organizuar, forcimi i sundimit tė ligjit dhe prishja e strukturave paralele janė pėrparėsitė e komunitetit ndėrkombėtar nė Kosovė.
 
Shtajner i bėri kėto komente nė njė fjalim tė mbajtur dje nė nė Kėshillin e Pėrhershėm tė OSBE-sė nė Vjenė. Ai tha se krimi i organizuar helmon klimėn nė Ballkan dhe kėrcėnon sigurimin nė Evropė, ndėrkaq ekzistenca e strukturave paralele minon vet sundimin e ligjit.

Z. Shtajner tha se misioni i OKB-sė ka hyrė ndoshta nė fazėn e tij mė kritike dhe delikate ku po transferohen pėrgjegjėsitė nga komuniteti ndėrkombėtar tek organet vendore. Kėto pėrgjegjėsi, tha ai, duhet tė transferohen gradualisht nė mėnyrė qė institucionet tė jenė nė gjendje t'i pėrballojnė ato.
 
Por me transferimin e pėrgjegjėsive, theksoi z. Shtajner duhet shtuar vėzhgimin pėr to pėr tė parė se si po zbatohen ato. Me pėrvojen e saj, tha shefi i UNMIK-ut, OSBE-ja ka cilėsi tė duhura pėr tė luajtur njė rol udhėheqės nė kėtė proces kritik.

Kosova mbetet pėr Evropėn njė ēėshtje parėsore dhe urgjente pėr sa i pėrket sigurisė megjithė sfidat nė rritje nė rajone tė tjera tė botės, tha Shatjner.

Pas investimit tė madh tė bėrė nė Kosovė, tha z. Shtajner duhet tė vazhdojė puna pėr ta bėrė Kosovėn njė shembull pėr sundimin e ligjit dhe njė eksportuese tė stabilitetit. Ai u bėri thirrje serbėve tė Kosovės tė marrin pjesė ploatėsisht nė jetėn politike. Fjala bojkotim, tha ai, duhet tė hiqet nga fjalori politik i Kosovės.

Shtajner ėshtė angazhuar pėr shpejtimin e procesit tė kthimit tė refugjatėve dhe personave tė zhvendosur nga Kosova. Ai ka thėnė gjithashtu se pjesėtarėt e pakicave nacionale duhet tė pranojnė realitetet e reja dhe tė veprojnė nėpėrmjet institucioneve legale. Sa pėr krimin e organizuar Shtajner ka thėnė se ai nuk njeh kufij dhe ėshtė problem rajonal qė kėrkon zgjidhje rajonale.
 
 
Nė Kosovė u kthyen trupat e 37 shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės e tė zbuluar nė Batajnicė tė Beogradit
 
Mėrdar, 9 maj 2003 - Trupat e 37 shqiptarėve tė vrarė gjatė luftės tė zbuluar nė Batajnicė afėr Beogradit njėra nga tri varrezat masive tė zbuluar deri mė tash nė territorin e Serbisė, u kthyen dje pasdite nė Kosovė. Ishte ky grupi i parė i kufomave tė gjetura nė njė varrezė masive nė Batajnicė afėr Beogradit, njė kamp stėrvitjesh i forcave serbe tė sigurimit.
 
Shefi i Zyrės sė UNMIK-ut pėr Persona tė Zhdukur Hoze Pablo Baraibar nė vendkalimin kufitar nė Mėrdare ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, ku edhe ėshtė bėrė transferimi i kufomave, tha se kjo paraqet njė ngjarje tė rėndėsishme dhe tė dhembshme pėr Kosovėn.
 
Ai tha se megjithė paralajmėrimet se do tė kthehen 52 trupa ėshtė vendosur qė tė kthehen 37 pėr arsye se familjeve do t'u kthehen tė gjithė tė zhdukurit pėrnjėherėsh pėr tė pėrmbushur kėsisoj dėshirat e tyre. Ai tha se nė varrezėn e Batajnicės ndodhen trupat e njerėzve tė vrarė nė disa raste.
 
Atje ka trupa tė vrarėve nė Suharekė, nė Gjakovė, nė fshatin Mejė tė kėsaj komune, por edhe nė vende tė tjera. Aktualisht po punohet nė pėrshpejtimin e procesit tė kthimit tė gjithė trupave tė zbuluar. Deri mė tash nė kėto varreza janė zbuluar trupat e tė paktėn 800 shqiptarėve tė vrarė.

Sipas tė dhėnave tė fundit zyrtare edhe 4057 persona tė tjerė vazhdojnė tė figurojnė nė listat e tė zhdukurėve.
 
 
KFOR-i thekson se ata qė tentojnė tė pengojnė qarkullimin e lirė tė qytetarėve do tė pėrballen me ligjin
 
Mitrovicė, 9 maj 2003 - Zyra pėr Informim e trupave paqeruajtėse tė KFOR-it nė Mitrovicė nėpėrmjet njė komunikate pėr shtyp ka bėrė tė ditur se ata tė cilėt tentojnė tė pengojnė qarkullimin e lirė tė qytetarėve do tė pėrballen me ligjin. Sipas kėsaj komunikate incidentet e fundit nė pjesėn veriore tė Mitrovicės janė pasojė e ekstremistėve qė kanė pėr qėllim tė pengojnė kthimin e normalitetit nė vend.
 
Nė kėtė prononcim po ashtu theksohet se incidentet si ai i fundit nė veri tė Mitrovicės janė tė pėrgatitura nga provokatorėt ekstremistė tė cilėt nė kėtė mėnyrė po u bien nė qafė qytetarėve qė kėrkojnė tė punojnė dhe jetojnė nė paqe.
 
Trupat paqeruajtėse kėrkojnė nga qytetarėt e Mitrovicės qė tė mos i pėrkrahin ekstremistėt, tė cilėt po pengojnė kthimin e normalitetit nė rajon. Nė komunikatė po ashtu theksohet se KFOR-i sė bashku me policinė e UNMIK-ut do tė marrin masa ligjore kundėr atyre qė provojnė tė pengojnė lėvizjen e lirė tė qytetarėve.
 
 
 
Njė serb i Zubin Potokut ka kėrcėnuar njė zyrtar tė UNMIK-ut dhe njė shqiptar
 
Zubin Potok, 9 maj 2003 - Njė serb i Zubin Potokut ka kėrcėnuar njė zyrtar tė UNMIK-ut dhe njė shqiptar pasi ata filluan ndėrtimin e njė shkolle nė fshatin Bajė tė kėsaj komune, ka bėrė tė ditur Zyra pėr Informim e policisė nė Mitrovicė.
 
Zėdhėnėsi rajonal i SHPK-sė Besim Hoti tha se i dyshuari ka thėnė se toka ku ata kishin filluar ndėrtimin e objektit i takon atij. Ai tha se asnjė person nuk ėshtė arrestuar lidhur me kėtė rast, por hetimet janė duke vazhduar.
 
 
AAK: Pėrfaqėsuesit e zgjedhur duhet tė kenė sjellje tė respektueshme
 
Prishtinė, 9 maj 2003 - "Ngjarjet e djeshme nė Kuvend janė njė turp pėr demokracinė tonė tė re. Ato janė, gjithashtu, njė fyerje ndaj njerėzve tanė, tė cilėt ua dhanė besimin e tyre pėrfaqėsuesve tė zgjedhur", thuhet nė njė reagim kryetari i tė AAK-sė Ramush Haradinaj.
 
"Unė iu jam drejtuar liderėve tė LDK-sė dhe tė PDK-sė dhe kam kėrkuar bashkėpunimin e tyre, qė tė sigurojnė se ngjarje tė tilla tė mos ndodhin kurrė mė nė tė ardhmen. Unė, gjithashtu, u jam drejtuar deputetėve tė AAK-sė nė Kuvendin e Kosovės pėr t'u siguruar se ata e kuptojnė qėndrimin tim ndaj njė sjelljeje tė tillė. Ne tė gjithė e ndajmė pėrgjegjėsinė pėr njė sjellje tė drejtė nė institucionet tona tė qeverisjes".
 
"Ashtu siē ne veprojmė nė drejtim tė ndėrtimit tė Kosovės sė lirė dhe tė pavarur, nė veēanti, pėrfaqėsuesit e zgjedhur duhet tė kuptojnė qė ata duhet tė kenė sjellje tė drejtė dhe tė respektueshme. Ata janė pėrfaqėsuesit e popullit.
 
Si politikanė tė njė vendi e populli qė po angazhohet pėr shtet tė pavarur e demokratik, detyra jonė ėshtė tek njerėzit tė ndėrtojmė nder dhe besim nė proces dhe jo zhgėnjim", thuhet nė reagimin e kreuut tė AAK-sė.
 
 
AKSH mohon se ka kėrcėnuar deputetin Fatmir Rexhepi
 
Prishtinė, 9 maj 2003 - AKSH shpreh keqardhje lidhur me letrėn kėrcenuese qė i ėshtė drejtuar anėtarit tė Kryesisė sė LDK-sė dhe deputetit tė Parlamentit tė Kosovės Fatmir Rexhepi, thuhet nė njoftim qė u ėshtė shpėrndarė mediave nga AKSH-ja.
 
Kjo organizatė thotė se dėnon ashpėr kėtė akt tė paprecedent dhe hedh poshtė me neveri insinuatat se gjoja pas kėtij veprimi kriminal qėndrojnė pjestarė tė AKSH.

"Deklarojmė se nė AKSH nuk ekziston asnjė person me emrin Spartak Tusha dhe se nė strukturat e kėsaj Armate nuk ekziston emėrtimi i funksionit tė "Shefit Ekzekutiv"!

"Distancohemi kategorikisht nga akti i kryer kunder deputetit Fatmir Rexhepi", thuhet nė kėtė njoftim.
Tė pėrkujtojmė se deputeti i LDK-sė Fatmir Rexhepi ka gjetur nė kutinė e tij pėr materiale nė Kuvendin e Kosovės njė letėr kėrcėnuese nga AKSH e tė nėnshkruar Kostaq Tushi.
 
 
E.Busek: Pakti i Stablitetit mund tė financojė korridorin 10 Nish-Prishtinė dhe lidhjen Prishtinė-Shkup
 
Pragė, 9 maj 2003 - "Ne po shohim mundėsinė qė tė pėrfshijmė Kosovėn nė marrėveshjet e tregtisė sė lirė, sepse kėshilltarėt ligjorė tė Kombeve tė Bashkuara na kanė thėnė se ėshtė e mundur njė gjė e tillė pėrmes UNIMK-ut", tha Erhard Busek, bashkėrendues i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore.

Nė njė intervistė dhėnė radios "Evropa e lirė", Busek theksoi se Kosova po bashkangjitet nė projektet pėr luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe nė aktivitete tė tjera. "Nga pikėpamja teknike ne po pėrpiqemi tė integrojmė Kosovėn pasi nuk duhet qė Kosova tė jetė njė vrimė e zezė nė hartėn e rajonit", thotė Busek.

Busek si njė problem tė pėrgjithshėm theksoi statusin e Kosovės qė po bllokon gjithēka. "Dhe derisa statusi nuk ėshtė i zgjidhur njė numėr gjėrash nuk mund tė zhvillohen. Por mendoj dhe po e pėrsėris sėrish se kjo nuk ėshtė njė ēėshtje qė ėshtė detyrė e Paktit tė Stabilitetit", theksoi.

I pyetur se kur do tė fillojė Pakti i Stabilitetit tė financojė ndėrtimin e largpėrēuesit tė energjisė elektrike mes Prishtinės dhe Tiranės, Busek tha se nėse punėt shkojnė rrugės sė duhur atėherė se ėshtė e mundur tė ndėrtohet ky largpėrēues 300 kilovatėsh.
 
"Ideja ėshtė tė lidhim Kosovėn me Shqipėrinė, pasi nga ana e Shqipėrisė kemi burime energjitike ujore, ndėrsa nga ana e Kosovės burimet energjitike janė pėrmes qymyrit", tha ai.

Pyetjes se sa projekte ka Pakti pėr Kosovėn dhe cila ėshtė vlera e pėrgjithshme financiare e tyre, bashkėrenduesi i Paktit tė Stabiliteit tha se nuk ka asnjė projekt, pasi nė Kosovė Pakti nuk ka pasur fazėn e quajtur zhvillim projektesh.

"Mendoj se projekti pėr tė cilin po shohim mundėsinė e zbatimit dhe qė ndoshta mund tė jemi nė gjendje ta vėmė nė jetė ėshtė ai i korridorit 10 qė shkon nga Nishi nė Prishtinė dhe lidhjen Prishtinė- Shkup.
 
Pėrfshirja e drejtpėrdrejtė nė realizimin e kėtij projekti nuk ka ekzistuar mė parė", theksoi nė fund tė intervistės Erhard Busek.
 
 
Pėrgatitet plani pėr kthimin e 22 mjekėve serbė nė Qendrėn Klinike Universitare tė Prishtinės
 
Prishtinė, 9 maj 2003 - Nė bazė tė njoftimeve ende tė pakonfirmuara, kėshilltari ndėrkombėtar pranė Ministrisė sė Shėndetėsisė Dr.Hanu Vori ėshtė duke pėrgatitur planin pėr kthimin e 22 mjekėve serbė nė Qendrėn Klinike Universitare tė Prishtinės.
 
Por nė Ministrinė e Shėndetėsisė nuk kanė njohuri pėr kėtė nismė tė kėshilltarit ndėrkombėta. Ndėrkaq Hanu Vori u deklaroi mediave se komentet e tij do t'ia japė vetėm me shkrim komitetit respektiv.
 
Gjithashtu as mjekėt e QKU nuk dinė pėr kėtė nismė tė Hanu Vorit.
 
 
Nė dy incidente tė ndara nė veri tė Kosovės lėndohen katėr policė
 
Mitrovicė, 9 maj 2003 - Persona tė panjohur mbrėmė nė afėrsi tė Leposaviqit nė pjesėn veriore tė Koosvės kanė shtie me armė zjarri njė patrullė tė policisė sė UNMIK-ut. Sipas zėdhėnėsit tė SPK tė Mitrovicė Besim Hoti asnjėri nga policėt qė ndodheshin nė veturė nuk ėshtė lėnduar, por vetėm shihen gjurmėt e sulmit nė veturė. Policia po i kryen hetimet ndėrkohė qė nuk ka tė arrestuar.

Ndėrkaq nė njė incident tjetėr qė ndodhi nė njė fshat afėr Zveēanit janė lėnduar katėr policė. Zėdhėnėsi i policisė thotė se policėt kanė ndėrhyrė nė njė incident famuiljar, kurse njė person i pėrzier nė kėtė incident ka sulmuar policėt, tė cilėt kanė marrė lėndime tė lehta. Sulmuesi ėshtė arrestuar.
 
 
Eskpertėt e mjekėsisė ligjore fillojnė ekzaminimin e 37 kufomave
 
Rahovec, 9 maj 2003 - Pas sjelljes sė 37 kufomave dje nga Beogradi, sot nė morgun e Rahovecit ka filluar inspektimi i tyre nga eskpertėt e mjekėsisė ligjore tė Prishtinės dhe ata ndėrkombėtarė. Pėrparėsi nė ekzaminimin e kufomave do tė kenė ato tė viktimave tė zhdukur nė grup pėr tė bėrė tė mundshėm rivarrimin e tyre grupor.
 
Pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Hoze Pablo Baraibar tha se fillimisht do tė bėhet inspektimi i kufomave kurse qė nga dita e nesėrme edhe ekzaminimi i tyre. Ai tha se kthimi i kufomave qė ndodhen nė Serbi do tė bėhet deri nė mesin e qershorit.
 
 
Nga Kosova tėrhiqen 140 ushtarė gjermanė
 
Prizren, 9 maj 2003 - Ushtria gjermane do tė zvoglojė numrin e ushtarėve tė saj nė Kosovė. Siē njoftohet deri mė datėn 19 maj nga Kosova do tė tėrhiqen 140 ushtarėt tė aviacionit, tė cilėt ishin ngarkuar me sigurimin e katėr kampeve gjermane nė Prizren.
 
Shkak pėr kėtė hap janė mungesat nė personel. Kompania gjermane do tė zėvėndėsohet prej ushtarėve nga Gjeorgjia (Gruzia), ka bėrė tė ditur njė zėdhėnės i KFOR-it nė Prizren.
 
 
Gjermania ndihmon Shqipėrinė nė luftimin e korrupsionit
 
Tiranė, 9 maj 2003 - Nė mes tė kėtij muaji nė Shqipėri do tė qėndrojnė disa prokurorė tė grupit kundėr korrupsionit tė landit Shlesvig-Holshtajn, mes tyre prokurori i pėrgjithshėm i kėtij landi Erhard Reks dhe drejtuesi i njėsisė kundėr korrupsionit Hybner.
 
Lidhur me veprimtarinė e kėsaj njėsie hetimore kundėr korrupsionit prokurori i pėrgjithshėm Erhard Reks shpjegon: "Nė rast se njė prokuror ulet nė tryezėn e tij tė punės dhe pret t'i vijnė dosjet qė lidhen me korrupsionin, atėherė pret mė kot, sepse tė tilla nuk do t'i vijnė ndonjėherė", njofton DV.

Ftesa pėr tė shkruar nė Shqipėri erdhi prej BE, i cili kontribuon pėr ngritjen e sistemit tė drejtėsisė nė Shqipėri si dhe pala shqiptare, e pėrfaqėsuar prej prokurorit tė pėrgjithshėm tė Shqipėrisė.
 
"Kjo kėrkesė lidhet me faktin se ne nė landin Shlesvig-Holshtajn kemi njė njėsi tė specializuar pėr luftimin e korrupsionit, e cila ėshtė lavdėruar edhe prej organizatave tė tilla ndėrkombėtare qė merren me luftimin e korrupsionit, si bashkimi ndėrkombėtar kundėr korrupsionit "Transparency International", - shpjegon Reks.
 
 
KE thotė se ėshtė i zhgėnjyer me Shqipėrinė pas nėnshkrimit tė marrėveshjes me SHBA-tė
 
Bruksel, 9 maj 2003 - Komisioni Evropian tha se ishte i zhgėnjyer me vendimin e Shqipėrisė pėr tė nėnshkruar njė marrėveshje dypalėshe me Shtetet e Bashkuara qė u njeh imunitet shtetasve amerikanė nga ndjekja e Gjykatės Penale Ndėrkombėtare.

Por, pas bisedimeve nė Bruksel ndėrmjet ministrit tė jashtėm, Ilir Meta, dhe komisionerit evropian pėr ēėshtjet e jashtme, Kris Paten, njė zėdhėnėse e Komisionit Evropian tha se kjo nuk do tė ndikonte nė vazhdimin e negociatave me Shqipėrinė.

Sipas BBC-sė Tirana duhet ta rishikojė kėtė marrėveshje nė mėnyrė qė kėrkesa e saj pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian tė merret seriozisht nga Brukseli.

Javėn e kaluar Shqipėria u bė vendi i 32-tė qė nėnshkroi njė marrėveshje dypalėshe me Shtetet e Bashkuara pėr mosndjekjen e shtetasve amerikanė nga Gjykata Penale Ndėrkombėtare.

Tė enjten qeveria shqiptare e miratoi marrėveshjen e nėnshkruar pak ditė mė parė nė Tiranė nga kryeministri Fatos Nano dhe sekretari amerikan i shtetit, Kolin Pauell.

Kjo marrėveshje tashmė duhet tė ratifikohet nga parlamenti shqiptar.

Mosmarrėveshjet pėr Gjykatėn Penale Ndėrkombltare i acaruan mardhėniet mes Bashkimit Evropian dhe Amerikės verėn e kaluar.
 
 
Braun: Vendimi amerikan pėr tė furnizuar me pajisje Beogradin nuk do tė ketė ndikim nė marrėdhėniet e SHBA-ve me Kosovėn
 
Uashington, 9 maj 2003 - Donald Braun, nėndrejtor pėr Kosovėn nė Zyrėn e Departamentit amerikan tė Shtetit pėr Evropėn Jugore dhe Qendrore i tha "Zėrit tė Amerikės" se vendimi i presidentit Bush pėr tė furnizuar me pajisje ushtarake Serbinė dhe Malin e Zi nuk do tė ketė ndonjė ndikim nė marrėdhėniet e Shteteve tė Bashkuara me Kosovėn.
 
Ai shtoi se SHBA-tė e mbėshtesin plotėsisht punėn e OKB-sė dhe tė administratorit tė saj nė Kosovė, Mihael Shtajner.

Duke u pėrgjigjur nė pyetjen se si e vlerėsojnė SHBA-tė pėrparimin qė Kosova ka bėrė nė pėrmbushjen e standardeve tė shpallura nga UNMIK-u si dhe si e vlerėson ritmin e transferimit tė kompetencave nga administrata ndėrkombėtare tek institucionet e Kosovės, z. Braun ka thėnė:
 
"Kėshilli e shqyrtoi nė hollėsi raportin e sekretrit tė pėrgjithshėm dhe arriti nė pėrfundimin se nė drejtim tė pėrmbushjes sė standardeve qė i janė caktuar Kosovės rezultatet janė tė pėrziera.
 
Pėr shembull pėr mėse njė viti janė ngritur dhe po funksionojnė institucionet demokratike, janė kapėrcyer disa prej problemeve me tė cilat ndeshej fillimisht parlamenti dhe po shohim pėrshpejtimin e ritmeve nė proceset legjislative, gjė qė ėshtė njė shenjė shumė e mirė".

Ky zyrtari i lartė i Departamentit amerikan tė Shtetit ka theksuar se nė pėrgjithėsi nė Kosovė janė organizuar tri palė zgjedhje demokratike shumė tė mira, ėshtė arritur pėrparim nė drejtim tė forcimit tė sistemit gjyqėsor...

Ndėrkaq, pėr sa i pėrket kalimit tė pėrgjegjėsive nga administarata e UNMIK-ut tek institucionet e Kosovės, z. Braun ka thėnė se SHBA-tė mbėshtetėn deklaratėn e KS qė brenda kėtij viti tė barten tė gjitha kompetencat jo tė rezervuara nė duar tė autoriteteve tė Kosovės.
 
 
Parlamenti maqedonas nuk aprovoi propozimin pėr tė ndryshuar Kushtetutėn qė do tė pengonte pėrgjimet e telefonatave
 
Shkup, 9 maj 2003 - Deputetėt nė Kuvendin e Maqedonisė nuk aprovuan propozimin e dhėnė nga Qeveria pėr tė ndryshuar Kushtetutėn i cili do tė mundėsonte tė pėrligjen pėrgjimet e telefonatave dhe korrespondencave private.
 
Pėr tė miratuar kėtė propozim nevojiteshin dy tė tretat e votave ēka nėnkuptonte edhe votat e partisė mė tė madhe opozitare VMRO-DMNE, e cila votoi kundėr. Kjo parti tha se nuk i besonte Qeverisė aktuale dhe prandaj nuk e pėrkrahu propozimin pėr ndryshimin e Kushtetutės.
 
 
Prokurorėt nė Hagė kėrkojnė edhe gjashtė muaj pėr tė pėrfunduar procesi kundėr Millosheviqit
 
Hagė, 9 maj 2003 - Prokurorėt e Gjykatės Ndėrkombėtare tė OKB-sė pėr Krimet e Luftės dhe krimet kundėr njerėzimit nė Hagė kanė kėrkuar sė paku edhe gjashtė muaj mė shumė kohė pėr tė pėrfunduar procesi gjyqėsor kundėr ish-presidentit jugosllav Sllobodan Millosheviq. Prokurorėt thanė se ata shpresojnė tė thrrasin edhe mėse 100 dėshmitarė.
 
 
Filmi "Exit" i motrave Zeqiri mori pjesė nė festivalin ndėrkombėtar tė filmit nė Oberhauzen
 
Paris, 9 maj 2003 - Filmi i shkurtėr artistik "Exit" i motrave Lendita dhe Blerta Zeqiri mori pjesė nė konkurrencėn zyrtare nė edicionin e 49-tė tė Festivalit ndėrkombėtar tė filmit dokumentar dhe tė shkurtėr nė Oberhauzen tė Gjermanise, festival ky mė prestigjiozi dhe mė i vjetri i metrit tė shkurtėr nė botė.

Nė edicionin e sivjetshėm kishin konkurruar rreth 4800 filma nga mbarė bota, por janė seleksionuar pėr t'u shfaqur vetėm 80, nė mesin e tyre edhe filmi "Exit".

Festivali u mbajt prej datės 1-6 maj 2003 dhe u pėrmbyll me filmin "Exit" dhe kjo ėshtė pjesėmarrja e parė e njė filmi nga Kosova nė kėtė festival.

Ditė mė parė filmi "Exit" i motrave Zeqiri fitoi "Grand prix" nė festivalin e Koenit nė Francė.
 
 
Nė Gjakovė ka filluar manifestimi tradicional letrar "Mitingu i poezisė shqipe"
 
Gjakovė, 9 maj 2003 - Sot nė Gjakovė ka filluar manifestimi tradicional letrar "Mitingu i poezisė shqipe".
Manifestimi ka filluar me njė tribunė letrare qė sivjet ka pėr temė antologjitė shqipe. Ndėrkaq nė orėt e mbrėmjes organizohet mbrėmja qendrore letrare, ku do tė ndahen disa ēmime tradicionale letrare.
 
 
Trupat amerikane kanė vrarė sot njė irakian 56 vjeēar
 
Bagdad, 9 maj 2003 – Trupat amerikane kanė vrarė sot (tė premten) nė Bagdad njė irakian 56 vjeēar, njofton Rojter. Incidenti ka ndodhur pasi njė patrullė ushtarke amerikane kishte parkuar automjetin nė trotuar, kanė thėnė dėshmitarėt. Dėshmitarėt kanė thėnė se ai ishte vrarė pa kurrfarė motivi. Ushtria amerikane ende s'ka dhėnė koment.
 
 
Palestinezėt kanė gjuajtur dy raketa nė Izrael dhe kanė plagosur njė fėmijė
 
Jerusalem, 9 maj 2003 – Dy raketa prodhim vendi janė shkrehur sot (e premte) nga Rripi i Gazės dhe kanė goditur qytetin jugor izrelit Sderot, ku kanė plagosur njė fėmijė, njofton Rojter. Incidenti ka ndodhur vetėm njė ditė pasi Izraeli ka vrarė militantin e Hamasit me njė sulm nga helikopteri.
 
Kjo gjkaderdhje izraelito-palestineze bėhet nė prag tė arritjes tė shtunėn tė sekretarit amerikan tė Shtetit, Kolin Pauell, pėr vizitė nė Izrael dhe nė territoret palestineze, pėr tė paraqitur palnin amerikan pėr paqe nė Lindjen e Mesme.
 
 
Armitixh optimist i pėrmbajtur mbi marrėdhėniet midis Indisė dhe Pakistanit
 
Islamabad, 9 maj 2003 - Zėvendėssekretari amerikan i Shtetit Riēard Armitixh shprehu optimizėm tė pėrmbajtur mbi zhvillimin e marrėdhėnieve midis Indisė dhe Pakistanit.
 
Pas njė takimi me zyrtarė pakistanezė Armitixh tha nė Islamabad se takimi i kryeministrave tė tė dy vendeve javėn e kaluar ishte shpresėdhėnės. Nė kuadėr tė shtendosjes nė marrėdhėniet midis dy fuqive bėrthamore qeveria nė Nju Delhi emėroi njė ambasador nė vendin fqinjė.
 
 
Shrėder: Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara mė shumė janė unike se sa tė pėrēara
 
Berlin, 9 maj 2003 – Kancelari Gerhard Shrėder ka deklaruar sot (tė premten) se Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara mė shumė janė unike se sa tė pėrēara, njofton Rojter. Kėshtu, Shrėder ėshtė pėrpjekur tė riparojė lidhjet e shkėputura dhe tė heqė shijen e hidhur tė kundėrshtimit verbal tė luftės sė udhėhequr nga amerikanėt nė Irak.
 
"Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara janė tė lidhura me njė miqėsi vėrtet jetike. Kjo miqėsi ėshtė krijuar mbi njė bazė solide tė pėrvojės dhe vlerave tė pėrgjithshme", ka thėnė Shrėder.
 
 
Refugjatėve nga Kosova nė Gjermani mund t'u anulohet njohja e tė drejtės sė azilit
 
Lajpcig, 9 maj 2003 - Gjykata administrative federale e Gjarmanisė nė Lajpcig ua ka lehtėsuar zyrave tė strehimit politik anulimin e njohjes sė tė drejtės sė azilit. Pas tre vendimesh tė shpallura dje, veēanėrisht refugjatėt nga Kosova duhet tė llogarisin me anulime tė shtuara nė rast se e kanė fituar tė drejtėn e azilit nėpėrmjet proceve gjyqėsore, por njohja e tė drejtės ka ndodhur pas hyrjes sė trupės sė paqes tė OKB-sė KFOR nė qershor 1999.

Nė rastet e shqyrtuara dje, shqiptarėt nga Kosova i kishin fituar me rrugė gjyqėsore gjatė konfliktit nė pranverėn e vitit 1999 nė Kosovė tė drejtat e azilit. Enti federal pėr njohjen e refugjatėve tė huaj i pati respektuar vendimet e gjykatave, por i pati lėshuar aktet e njohjes sė azilit pas hyrjes sė trupave tė KFOR-it nė Kosovė.
 
Enti i anuloi aktet e njohjes sė azilit me arsyetimin se pas hyrjes sė trupave tė OKB-sė nė Kosovė shqiptarėt nuk kėrcėnoheshin mė me pėrndjekje. Kjo ishte arsyeja pėrse refugjatėt ngritėn padi.
 
Ata u mbėshtetėn nė parimin se zakonisht autoritetet mund ta anullojnė njė vendim favorizues vetėm nė rast se kushtet ndryshojnė rrėnjėsisht. Rastet e tyre nuk ishin tė tilla pasi akti i njohjes sė azilit ishte shpallur pas hyrjes sė trupave tė KFOR-it nė Kosovė.

Por siē vendosi tani gjykata administrative federale parimi i pėrgjithshėm nuk vlen nė rastin kur zyrat e strehimit politik zbatojnė vendimet e gjykatave. Nė tė tilla raste vendimtare ėshtė gjendja nė kohėn e vendimimmarrjes.
 
Edhe nė rast se mė pas gjendja ndryshon gjykata administrative federale ka tė drejtė ta zbatojė fillimisht vendimin e gjykatės dhe ta anullojė mė vonė njohjen e sė drejtės sė azilit, thuhet nė njė raport tė DW.
 
 
Doganierėt spanjollė kanė konfiskuar tė enjtėn 3.600 kg kokainė
 
Londėr, 9 maj 2003 - Doganierėt spanjollė kanė konfiskuar tė enjtėn 3.600 kg kokainė gjatė njė kontrolli nė Oqeanin Paqėsor. Fjala ėshtė pėr njė nga aksionet mė tė mėdha tė konfiskimit tė drogės deri mė tash, e cila ishte dedikuar pėr tregun e siujdhesės Iberike, ka thėnė zėdhėnėsi i doganave britanike, duke theksuar se vlera e kėsaj droge ėshtė 400 milionė dollarė.
 
Me atė rast ėshtė arrestuar kapiteni i anijes me prejardhje nga Republika Dominikane dhe shtatė anėtarėt e ekuipazhit nga Greqia, tė cilėt po i merr nė pyetje policia spanjolle. Doganierėt kishin hipur nė anije tė ndihmuar nga njė luftanije britanike.
 
 
Izraeli i gatshėm tė rifillojė bisedimet me Sirinė
 
Tel Aviv, 9 maj 2003 - Kryeministri izraelit Ariel Sharon ka deklaruar se ėshtė i gatshėm tė rifillojė bisedimet me Sirinė, tri vjet pas ndėroprejes sė tyre pėr shkak tė kontestit rreth rrafshnaltės sė Golanit, tė cilėn Izraeli e ka pushtuar nė vitin 1967.

Sharon ka theksuar se nga qeveria e Damaskut ka marrė njė mesazh indirekt nė tė cilėn paralajmėrohet gatishmėria pėr bisedime.

Ndėrkaq autoritetet e Sirisė kanė reaguar ndaj deklaratės sė Sharonit me njė dozė skepiticizmi, duke shfaqur shpresėn se oferta ėshtė e sinqertė, dhe duke theksuar se edhe mė tutje kanė rezerva serioze.
 
 
Njė uragan ka pėrfshirė periferinė e qytetit Mur tė Oklahomės dhe ka lėnduar mbi 100 njerėz
 
Mur, Oklahoma, 9 maj 2003 – Njė uragan i fuqishėm ka pėrfshirė periferinė e qytetit Mur tė Oklahomės dhe kėshtu ka shkatėrruar ndėrtesa, ka shkulur shtyllat e linjave elektrike dhe ka lėnduar mė shumė se 100 njerėz, por lajmi mė i mirė ėshtė se pėr fat s'ka konfirmim pėr tė vdekur, njofton Rojter.
 
Uragani ka dėmtuar 1,500 shtėpi dhe ka shkatėrruar tė pakten 3oo syresh. Zyrtarėt e shpėtimit kanė thėnė se tė pakten 103 veta janė lėnduar, 12 syresh kanė marrė lėndime tė rėnda dhe janė nė gjendje kritike.
 
 
Nė njė aksident trafiku nė Panxhap tė Pakistanit kanė humbur jetėn 24 veta
 
Maltan, Pakistan, 9 maj 2003 – Njė autobus ėshtė pėrplasur sot (e premte) me njė autocisternė nė provincėn Panxhab nė Pakistanin qendror dhe nė kėtė aksident trafiku kanė humbur jetėn tė pakten 24 njerėz dhe 20 tė tjerė janė lėnduar, kanmė bėrė tė ditur burimet policore dhe spitalore, njofton Rojter.
 
Policia ka thėnė se autobusi ėshtė pėrplasur nė cisternė duke u pėerpjekur ta tejkalojė njė automjet tjetėr. Cisterna ka eksploduar.
 
 
Gjykata federaleamerikane ka ngritur aktpadinė kundėr njė gruaje tė dyshimtė si agjente e dyfishtė kineze
 
Uashington, 9 maj 2003 – Gjykata federale e Shteteve tė Bashkuara ka ngritur sot (e premte) aktpadinė kundėr njė gruaje tė dyshimtė tė ketė qenė agjente e dyfishtė kineze me akuzat se ilegalisht ka marrė, ka kopjuar dhe ka mbajtur dokumente sekrete, njofton Rojter.
 
Aktpadia e ngarkon Katrarina Leung se ka marrė dokumentet nga Xhejms Smith, ish-agjent i FBI-s, i cili ka qenė ai qė e ka rekrutuar atė pėr spiune dhe dashnore. Znj. Leung ėshtė akuzuar me pesė akuza nga juria e madhe e Gjykatės nė Los Angjelos, ku ėshtė aktualisht nė burg.
 
 
Vriten dy ushtarė amerikanė nga goditje me snajper nė Irak
 
Uashington, 9 maj 2003 - Kreu i Komandės Qendrore tė Shteteve tė Bashkuara, gjenerali Tomi Frenks, thotė se pret qė Iraku tė mbetet njė vend i rrezikshėm nė tė ardhmen e afėrt, pas vrasjes sė dy ushtarėve amerikanė gjatė ditės sė djeshme nė dy incidente tė veēanta.

Gjenerali Frenks tha se pret tė shohė sjellje tė vrazhda nė Irak pėr njė tė ardhme tė afėrt. Por ai shtoi se trupat amerikane janė tė pėrgatitura ta pėrballojnė situatėn.

Ai i bėri kėto komente pasi njė snajper vrau njė ushtar amerikan nė Bagdad.
 
 
Zgjedhjet presidenciale tė vitit 2004 sfiduese si pėr Bushin ashtu edhe demokratėt
 
Uashington, 9 maj 2003 - Fitorja ushtarake nė Irak ka shtuar mbėshtetjen e publikut amerikan pėr Presidentin Bush dhe anketat tregojnė se mbi 70 pėr qind e miratojnė vijėn politike qė po ndjek ai, njė tregues shumė i lartė ky njė vit para zgjedhjeve presidenciale.

Por Presidenti e ka mirė parasysh se ēfarė ndodhi me babanė e tij. Pas luftės nė Gjirin Persik nė vitin 1991, rezultatet e anketave ishin shumė tė larta nė mbėshtetje tė Presidentit Bush, megjithatė ai i humbi zgjedhjet ndaj demokratit Bill Klinton, njė vit mė vonė pėr shkak tė ngecjes ekonomike tė vendit.

Edhe pse presidenti Bush tani e ka pėrqendruar vemendjen tek pėrmirėsimi i ekonomisė, ekipi qė merret me pėrgatitjet pėr rizgjedhjen e tij duhet tė punojė intensivisht nė muajt e ardhėshėm pėr t’i vėnė nė dukje zgjedhėsve meritat e tij pėr ēėshtjet e sigurimit kombėtar.
 
 
SHBA kėrkon heqjen e sanksioneve kundėr Irakut
 
Nju Jork, 9 maj 2003 - Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Spanja pritet tė paraqesin sot njė rezolutė nė Kombet e Bashkuara, qė do t'i jepte fund sanksioneve tė vėna ndaj Irakut mė shumė se njė dekadė mė parė.

Rezoluta parashikon heqjen e menjėhershme tė sanksioneve ekonomike tė OKB-sė tė vėna ndaj Irakut pas pushtimit tė Kuvajtit nga ky i fundit nė vitin 1990.
 
Rezoluta parashikon gjithashtu edhe heqjen gjatė njė periudhe 4-mujore tė programit tė Kombeve tė Bashkuara, naftė-pėr-ushqim, qė ka pasur si qėllim lehtėsimin e barrės sė sanksioneve mbi popullin irakian. Iraku do tė lejohet tė shesė pėrsėri naftė pa kontrollin e OKB-sė.

Franca, Rusia dhe Kina kanė thėnė se nuk do tė miratojnė asnjė rezolutė pėr heqjen e sanksioneve para se inspektorėt e Kombeve tė Bashkura tė kthehen nė Irak pėr tė vėrtetuar se ky vend nuk ka mė armė tė shkatėrrimit nė masė.
 
 
Senati amerikan mbėshteti zgjerimin e NATO-s
 
Uashington, 9 maj 2003 - Senati amerikan shprehu mbėshtetje pėr raundin e dytė tė zgjerimit tė NATO-s, duke votuar njėzėri pėr pranimin e 7 vendeve tė Evropės Lindore nė Organizatėn e Atlantikut Verior.

Nė praninė e ministrave tė jashtėm tė Bullgarisė, Rumanisė, Sllovakisė, Sllovenisė, Estonisė, Letonisė dhe Lituanisė, senatorėt vunė nė dukje se votimi i tyre nė favor tė zgjerimit tė Natos bėhej nė pėrvjetorin e fitores sė aleatėve nė Luftėn e Dytė Botėrore.

Udhėheqėsi i shumicės sė senatit, Bill Frist, theksoi mbėshtetjen e tė shtatė vendeve nė luftėn e udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara kundėr Irakut.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.