9.05.2003 - Trepca.net

Komunikatė pėr shtyp e familjes Geci

 
9 maj 2003 / Nga Halil Geci
 
Ne familja Geci nga Llausha – komuna e Skėderajt, jemi tė detyruar tė bėjmė kėtė komunikatė pėr mediat nė Kosovė.
 
Tė gjithė e dinė se nė vitin 1998, mė datėn 19 gusht 1998, me urdhėrin e kreut tė tashėm tė PDK-sė, ėshtė plagosur vėllau i ynė Esat Geci, poashtu dy muaj mė vonė ėshtė tentuar tė vritet vėllau i ynė Gani Geci, poashtu me urdhėrin e kreut tė tanishėm tė PDK-sė dhe me intriga tė deputetit tė PDK-sė Gani Koca.
 
Poashtu nė vitin 2001, nė Prekaz, para shumė burrave Gani Koci ka kėrcėnuar vėllaun tonė Fadilin dhe familjen tonė kinse do tė na vrasin tė gjithėve. Gjithashtu, njė muaj para vrasjes sė Besim Dajakut dhe Bekim Kastratit, dhe plagosjes sė vėllaut tonė Gani Gecit, nė darsmen e Ragip Kocės, Gani Koca kėrcėnoi vėllaun tonė Ganiun duke i thėnė:
 
Do t’ju vrasin, do t’ju vrasin! E njė muaj mė vonė ndodhi krimi terrorist kundėr Besimit, Bekimit dhe Ganiut, me atė rast u realizua kėrcėnimi i Gani Kocės.
 
Tė gjitha vrasjet politike nė Drenicė, qė nga drejtori i shkollės sė Aēarevės, poashtu drejtorit tė shkollės sė Qubrelit dhe drejtorit tė shkollės sė Polacit, i cili ėshtė plagosur, por edhe vrasja e fundit tė nipit tė Ahmet Delisė janė rezultat i intrigave tė deputetit tė PDK-sė Gani Koci, sė bashku me kreun e lartė tė PDK-sė.
 
Familja Geci kėrkon nga populli i Kosovės qė tė jenė gjakftohtė se as Sadam Husseinit nuk i ka shkuar njėqind vjet kungulli mbi uj. Kemi besim tė plotė nė SHBA-tė dhe aleatėt e saj qė me ndihmen e tyre do tė fitojmė pavarėsinė e Kosovės.
 
Lusim qytetarėt qė tė mos biejnė pre e kėtyre deputetėve kriminelė si Gani Koci.
 
Vėllau i ynė Fadil Geci, nė hyrje tė Parlamentit tė Kosovės, para shumė dėshmitarėve ėshtė kėrcėnuar prap nga ky deputet dhe ėshtė fyer rėndė duke tentuar ta sulmojnė edhe fizikisht. Me kėtė rast vėllau i ynė, Fadil Geci ėshtė mbrojtur, dhe asgjė mė shumė.
 
Familja Geci nga Llausha

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.