9.05.2003 - Trepca.net

DISTANCOHEMI DHE DĖNOJMĖ ASHPĖR AKTIN KĖRCĖNUES NDAJ DEPUTETIT TĖ LDK-sė, FATMIR REXHEPI  

 
   
9 maj 2003 /  Kreshnik Sokoli
 
Sekretariati Vendimmarrės i Frontit Pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar dhe Shtabi i Pėrgjithshėm i AKSH-sė, shprehin keqardhjen e tyre lidhur me letrėn kėrcėnuese qė i ėshtė drejtuar anėtarit tė Kryesisė sė LDK-sė dhe deputetit tė Parlamentit tė Kosovės, Fatmir Rexhepi. Ne e dėnojmė ashpėr kėtė akt tė paprecedent dhe i hedhim poshtė me neveri insinuatat se, gjoja pas kėtij veprimi kriminal qėndrojnė pjestarė tė AKSH-sė.
  
Deklarojmė se nė AKSH nuk ekziston asnjė person me emrin "Spartak Tusha" dhe se, nė strukturat e kėsaj Armate nuk ekziston emėrtimi i funksionit tė "Shefit Ekzekutiv" ! Konstatojmė se qarqe tė caktuara antishqiptare, tani kur FBKSH-ja, si njė Lėvizje e fuqishme politike e kombėtare, dhe krahu i saj i armatosur AKSH-ja po pėrparojnė nė tė gjitha drejtimet, pėrpiqen tė njollosin emrin dhe veprėn e mirė tė tyre.
 
FBKSH-ja ėshtė udhėheqėsja e vetme politike e AKSH-sė. Ajo nuk do tė lejojė kurrė kėtė Armatė popullore tė shndėrrohet nė njė organizatė terroriste dhe pėr mė keq, qė luftėn e shenjtė kundėr kolonializmit serbo-sllavomaqedon, luftėn pėr ēlirimin dhe ribashkimin e trojeve etnike shqiptare, ta shndėrrojnė nė luftė kundėr vetvetes, kundėr forcave politike shqiptare apo udhėheqėsve, anėtarėve dhe simpatizantėve tė tyre.
 
Distancohemi kategorikisht nga akti i kryer kundėr deputetit Fatmir Rexhepi dhe ju bėjmė thirrje tė gjitha masmediave, posaēėrisht atyre pranė LDK-sė, qė tė mos manipulojnė opinionin me tė pavėrteta absurde, pasi pėr AKSH-nė dhe udhėheqjen e saj politike FBKSH-nė, akte tė tilla konsiderohen kriminale dhe luftohen si tė tilla.
 
Shtabi i Pėrgjithshėm i AKSH-sė u ka dhėnė detyrė urgjente strukturave tė specializuara qė tė zbulojnė, tė kapin dhe tė dorėzojnė para organeve tė drejtėsisė tė ashtuquajturin "Spartak Tusha", i cili edhe mė parė ka lėshuar letra tė tjera kėrcėnuese ndaj qytetarėve tė ndryshėm.
 
PĖR SEKRETARIATIN VENDIMMARRĖS TĖ FBKSH-sė,
SEKRETARI POLITIK                                                                
Av. Alban Vjosa                                                                      
 
K R Y E T A R I
Mr. Valdet Vardari
 
SHEFI I SHTABIT TĖ PĖRGJITHSHĖM TĖ AKSH-sė
Gjeneral *** Vigan Gradica

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.