8.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte, 8 maj 2003

 
 

Pėrmbajtja:

 • Sipas njė gazete austriake, Shtajner largohet nga Kosova  

 • Deputetėt miratuan Kodin penal tė Kosovės, atė tė procedurės penale dhe tri ligje tė tė tjera

 • Mbrėmė nė Prishtinė u bė promovimi i bankės sė fuqishme austriake "Raiffeisen Bank"

 • Grupi Parlamentar i LDK-sė shpreh keqardhje pėr incidentin ndėrmjet deputetėve Gani Koci e Fadil Geci

 • LDK shpreh shqetėsimin pėr kėrcėnimin ndaj anėtarit tė Kryesisė dhe deputetit Fatmir Rexhepi

 • Njė delegacion i Degės sė LDK - Prizren vuri kurora lulesh mbi varrin e komandant Ekrem Rexha "Drini"

 • Policia e UNMIK-ut ndėrpret bashkėpunimin me dy gazetarėt e Kohės ditore" nė Pejė

 • Gjendja shėndetėsore e katėr tė lėnduarve mbrėmė ėshtė stabile, policia nuk ka arrestuar askėnd

 • Fėmijėt jetimė nga Kosova qėndrojnė nė Ulqin

 • PVD e pakėnaqur me zhvillimet nė luginėn e Preshevės

 • Pėr shkak tė njė incidenti mes dy deputetėve ende nuk ka filluar seanca e sotme Kuvendit tė Kosovės

 • Njė fond austriak njofton kosovarėt me mundėsitė e dėmshpėrblimit nga regjimi nacional-socilist

 • Nė fshatin Suhadoll tė Mitrovicės njė grup ekstremistėsh serbė u pėrplas me forcat e KFOR-it

 • R. Harnish: Pėr momentin bashkėsia ndėrkombėtare nuk ėshtė e gatshme qė tė merret me statusin pėrfundimtar tė Kosovės

 • Sot nė Kosovė sillen trupat e pajetė tė 52 shqiptarėve tė ekshumuar nė varrezėn masive afėr Beogradit

 • SHBA-tė ndihmojnė me mbi 14 milion dollarė kthimin e tė zhvendosurve dhe refugjatėve nė Kosovė

 • Mbrėmė nga njė shpėrthim i fuqishėm nė Prishtinė janė lėnduar katėr tė rinj

 • Nė Kuvendin komunal tė Dardanės ėshtė arritur marrėveshja qeverisjeje mes LDK-sė dhe AAK-sė

 • Futboll: Nė ēerekfinale tė Kupės sė Kosovės, Prishtina mundi Dritėn e Gjilanit me rezultat 2:1

 • Liga e Kampionėve: Milan – Inter 0:0

 • Nė takimin e Selanikut do tė kėrkohet nga vendet e Ballkanit Perėndimor qė tė ndėrmarrin reforma tė shpejta

 • Marrėveshja qė qytetarėt e Kosovės mund tė hyjnė me veturat e tyre nė Maqedoni hyn nė fuqi prej sot

 • Ambasadori gjerman nė Beograd thotė se ende ėshtė herėt tė thuhet nėse Kosova do tė bėhet shtet i pavarur

 • Ministri i brendshėm maqedonas thotė nuk ka tė dhėna pėr shpėrndarjen e uniformave pėr shqiptarėt

 • Tiranė: Hapet procesi i legalizimit tė Bathores

 • Presidenti Bush pret Kryeminsitrin e Spanjė Aznar

 • Bler: Vendet kundėrshtare tė luftės sė Irakut tė bashkėpunojnė pėr rindėrtimin e tij

 • Gjermania nuk do tė marrė pjesė nė trupėn e planifikuar paqeruajtėse pėr Irakun

 • Autoritetet amerikane kanė siguruar shumė dorėshkrime dhe objekte arti nga Muzeu Kombėtar nė Bagdad

 • Departamenti i Shtetit ka futur nė listėn e grupeve terroriste partinė baske nė Spanjė Batasuna

 • Njė helikopter izraelit ka vrarė nė qytetin Gaza tė pakten njė person

 • Numri i pėrgjithshėm i tė vdekurve nga virusi SARS ka kaluar sot (tė enjten) shifrėn 500

 • Janė arrestuar tre burra palestinezė nė lidhje me sulmet me bombė

 • Nė autobusin e aksidentuar gjerman nė Hungari kanė humbur jetėn 32 veta

 • SHBA paraqesin nė KS njė projektrezolutė pėr heqjen e sanksioneve

 • SHBA do tė zbusin bazėn ligjore pėr sanksionet kundėr Irakut

 • KS pritet tė miratojė nesėr njė rezolutė pėr fillimin e eksportit tė naftės sė Irakut

 • Tė pakten 27 udhėtarė tė njė autobusi gjerman turistik kanė humbur jetėn nė Hungari

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė palestinez, tė veshur nė rroba tradicionale arabe

 • Nė Xhakartė filloi gjykimi kundėr njė militanti islamik


  
Sipas njė gazete austriake, Shtajner largohet nga Kosova
  
Vjenė, 8 maj 2003 - Nė Kosovė do tė ketė ndryshime nė krye tė administratės sė KB-ve, vlerėson sot gazeta e Vjenės, "Presse".

Gazeta nė fjalė paralajmėron se diplomati gjerman Mihael Shtajner, i cili qė nga janari i vitit 2002 ndodhet nė funksionin e tė dėrguarit tė posaēėm tė KB-ve nė Kosovė, planifikon qė ta dorėzojė funksionin e tij.

Pėr pasardhės tė Shtajnerit prej kohėsh pėrmendej ambasadori suedez nė KB nė Gjenevė, Pjer Shori por pėr shkak tė qėndrimit tė tij negativ ndaj luftės nė Irak, SHBA-tė dhe Britania e Madhe nuk dėshirojnė ta mbėshtesin kandidaturėn e tij.

Si zėvendės tė mundshėm tė Shtajnerit nė Kosovė pėrmenden deputeti i mėpėrparshėm i Bashkimit Evropian nė Maqedoni, francezi Alen lė Rua, diplomati amerikan Zhan Poll Klajn dhe finlandezja Elizabet Ren.
 
  
Deputetėt miratuan Kodin penal tė Kosovės, atė tė procedurės penale dhe tri ligje tė tė tjera
 
Prishtinė, 8 maj 2003 - Pėr shkak tė njė incidenti ndėrmjet dy deputetėtve, me njė orė e gjysmė vonesė seanca e sotme e Kuvendit tė Kosovės i vazhdoi punimet me rendin e ditės tė caktuar mė herėt.
 
Kryeparlamentari Nexhat Daci incidentin e quajti teknik dhe tha se ka marrė vendim qė tė dy deputetėt tė pėrjashtohen nga mbledhja e sotme dhe se Kuvendi duhet t'i vazhdojė punimet, duke proceduar me rendin e ditės.
 
Daci bėri thirrje pėr njė unitet veprues tė cilin ky kuvend e ka pasur prej njė vit e gjysmė. Ndėrkohė deputeti Berat Luzha nė emėr tė Grupit parlamentar tė PDK-sė lexoi njė deklaratė tė ashpėr lidhur me incidentin e shkaktuar mes deputetėve Fadil Geci (LDK) e Gani Koci (PDK).
 
Deklarata e PDK-sė veprimin e Fadil e Gecit e quan "akt kriminal" dhe se ėshtė kryer pėr motive politike. Gjithashtu deklarata kėrkon nga LDK-ja qė tė distancohet nga Fadil Geci, ndjekje penale kundėr Gecit dhe qė ai tė pėrjashtohet pėrgjithmonė nga Kuvendi i Kosovės.

Pas leximit tė deklaratės deputetėt e PDK braktisėn seancėn e sotme.

Kryeparlamentari Daci ndėrkaq kėrkoi qė kjo deklaratė, pėr shkak tė fjalorit tė saj, tė mos hyjė nė procesverbal.

Kuvendi i vazhdoi punimet me procedimin nen pėr nen tė kodit penal tė Kosovė bashkė me amandamentet e paraqitura nga komisionet respektive. Me gjithė kundėrshtimet e deputetėve serbė Kodi penal u miratua me shumicė votash dhe Kodi i procedurės penale.

Gjithashtu pas rekomandimeve tė komisioneve respektive u miratuan amandamentimet e Ligjit pėr transport, telekomunikacion si dhe amandementimi i ligjit pėr menaxhim tė financave publike dhe Ligji pėr aktivitetet e tregtisė me jashtė. Tė gjitha kėto ligje mė herėt ishin kthyer pėr rushqyrtim nga shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner.
 
 
Mbrėmė nė Prishtinė u bė promovimi i bankės sė fuqishme austriake "Raiffeisen Bank"
 
Prishtinė, 8 maj 2003 - Me moton "Jeto mė mirė" mbrėmė nė mjediset e hotelit "Grand" nė Prishtinė u bė promovimi i bankės sė fuqishme austriake "Raiffeisen Bank" e cila hyn nė sistemin bankar tė Kosovės. Kjo bankė do ta ketė selinė e Bankės Amerikane nė Prishtinė, e cila nė dhjetor tė vitit tė kaluar ia shiti bankės austriake 76 pėr qind tė aksioneve.

Stefen Grunerud, drejtor i Raiffesienit nė Kosovė, tha nė promovimin e kėsaj banke se Kosova ėshtė njė vend shumė i mirė pėr tė zhvilluar biznes, duke u bėrė thirrje investitorėve tė huaj tė ndėrrojnė kahjen e zhvillimeve tė biznesit dhe tė ekonomisė sė Kosovės pėr tė mirė tė vendit. "Ėshtė njė vend i shkėlqyeshėm. Ne erdhėm nė Kosovė qė tė zhvillojmė sektorin bankar aksionar", tha Grunerud.

Nė promovimin e Raifeisenit morėn pjesė personalitetet mė tė larta tė Kosovės, Presidenti Ibrahim Rugova, Kryeministri Bajram Rexhepi, si dhe disa ministra tė Qeverisė sė Kosovės.

Presidenti Rugova, duke folur nė kėtė solemnitet, krijimin e bankės sė re, pas shitjes sė shumicės sė aksioneve Raiffeissen Bank nga Austria, e ka quajtur kėtė proces bashkimi tė bankave tė fuqishme njė ngjarje tė rėndėsishme pėr Kosovėn.

Presidenti Rugova tha se veprimtaria e Bankės Amerikane ishte nė funksion tė mirė tė qytetarėve tė Kosovės, duke shprehur bindjen qė "Raifessen Bank", do tė bėhet njė bankė e fuqishme e Kosovės, e cila do tė shėrbejė nė tė mirė tė ekonomisė sė Kosovės dhe do tė forcojė sistemin bankar tė vendit.

Presidenti Rugova paralajmėroi krijimin e bankės nacionale tė Kosovės. "Ne jemi nė rrugė tė krijimit tė Bankės Nacionale, jemi nė bisedime me UNMIK-un dhe se ajo do tė ketė mbėshtetjen e institucioneve tė Kosovės, e cila do tė ndikojė nė forcimin e sistemit bankar tė Kosovės", tha ai.

Ndėrkaq, kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi, duke folur pėr kėtė bankė tė re, shfaqi bindjen se kjo bankė po bashkohet nė rrugėn e pėrballimit tė sfidave tė ardhshme nė Kosovė.
 
Ai u shpreh optimist se kjo bankė do tė ndikojė nė dinamizimin e biznesit nė Kosovė, veēanėrisht atij tė vogėl dhe tė mesėm, zhvillimin i tė cilėve do tė jetė bazė pėr ekonominė e ardhshme tė Kosovės.
 
"Banka Amerikane arriti objektivat e saj, siguroi treg tė shėndoshė tė parasė, e cila ka rėndėsi tė madhe pėr ekonominė kombėtare", tha Rexhepi.

Shefi i USAID-it pėr Kosovėn (agjencioni qė e themeloi ABK-nė). Dejl Fajfer tha se kur ABK ka arritur t'ia shesė pjesėn mė tė madhe tė aksioneve Raiffeisenit vetėm njė vit pas themelimit tė saj paraqet njė tė arritur shumė tė madhe.

Kjo bankė do tė kontribuojė nė zhvillimin e sektorit tė kredive, ngase nė Kosovė janė 428 milionė euro tė depozituara, ndėrsa vetėm 160 milionė, apo njė e katėrta e tyre janė ndarė pėr kredi", tha zėvendėsi i shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut Jurgen Vos.
 
Edhe shefja e misionit austriak nė Kosovė, znj.Gerda Vogl, tha se hapja e kėsaj banke pėr biznismenėt austriakė, duhet tė jetė shembull guximi dhe inkurajimi pėr tė investuar kėtu.
 
 
Grupi Parlamentar i LDK-sė shpreh keqardhje pėr incidentin ndėrmjet deputetėve Gani Koci e Fadil Geci
 
Prishtinė, 8 maj 2003 - Nė njė deklaratė tė lėshuar nga Grupi Parlamentar i LDK-sė nė Kuvendin e Kosovės shprehet keqardhje pėr incidentin ndėrmjet deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės Gani Koci e Fadil Geci.

"Konsiderojmė qė rreth kėtij rasti do tė veprohet nė bazė tė kodit tė mirėsjelljes tė deputetit nė Kuvendin e Kosovės.

Grupi Parlamentar i LDK-sė shpreson dhe angazhohet qė ky incident nuk do tė prodhojė raporte tė kėqija politike ndėrmjet partive nė Kuvend, duke ndjekur pėrvojėn e bashkėpunimit tė deritashėm, qoftė nė Kuvend tė Kosovės, qoftė nė Qeverinė e koalicionit", thuhet nė fund tė deklaratės sė Grupit parlamentar tė LDK-sė, lidhur me incidentin qė ndodhi sot nė Kuvendin e Kosovės.
 
 
LDK shpreh shqetėsimin pėr kėrcėnimin ndaj anėtarit tė Kryesisė dhe deputetit Fatmir Rexhepi
 
Prishtinė, 8 maj 2003 - Nė njė reagim tė saj, Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės shpreh shqetėsimin e vet pėr letrėn kėrcėnuese e cila i ėshtė drejtuar anėtarit tė Kryesisė dhe deputetit tė LDK-sė, z.Fatmir Rexhepi.

Kryesia e LDK-sė, duke dėnuar kėtė dhe akte tė tjera kėrcėnuese, kėrkon nga organet e drejtėsisė qė tė ndėrmarrin masa adekuate.
 

Njė delegacion i Degės sė LDK- Prizren vuri kurora lulesh mbi varrin e komandant Ekrem Rexha "Drini"

Prizren, 8 maj 2003 - Nė pėrvjetorin e tretė tė ramjes sė Ekrem Rexhės - Komandant-DRINI, njė delegacion i Degės sė LDK - Prizren, nė pėrbėrje Besim Telaku, Sefer Rexhaj , Islam Bajrami dhe Nderim Gashi, vizitoi varrezat e dėshmorėve ( nė Landovicė ) me at rast u vu kurora lulesh nė varrin e Ekrem Rexhės.

Me kėt rast u vizitua familja e Ekrem Rexhės , ku u pritėn nga nėna dhe anėtarėt e tjerė tė familjes Rexha.

 
Policia e UNMIK-ut ndėrpret bashkėpunimin me dy gazetarėt e Kohės ditore" nė Pejė
 
Pejė, 8 maj 2003 - Policia e UNMIK-ut nė Pejė paralajmėron arrestimin e disa personave tė dyshimtė tė involvuar nė disa vrasje qė kanė shqetėsuar qytetarėt e Pejės dhe tė Kosovės. Ndėrkohė janė duke u zhvilluar hetime intensive.

Poashtu u bė e ditur se policia e UNMIK-ut ka ndėrprerė pėr tre muaj bashkėpunimin me dy korrespondentėt e gazetės "Koha ditore" nga Peja pėr shkak tė njė informacioni tė botuar nė kėtė gazetė se kinse policėt e UNMIK-ut janė pėrzier nė prostitucion nė komunėn e Pejės. Vendimin e ka marrė zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut nė Prishtinė Derek Ēaepll.
 
 
Gjendja shėndetėsore e katėr tė lėnduarve mbrėmė ėshtė stabile, policia nuk ka arrestuar askėnd
 
Prishtinė, 8 maj 2003 - Gjendja shėndetėsore e katėr tė lėnduarve nga shpėrthimi i mbrėmshėm nė Prishtinė ėshtė stabile. Ndėrkaq njė prej tyre ka shkuar nė shtėpi, kurse tre tė tjerė ndodhen nė Qendrėn Klinike pėr kurim tė mėtejshėm. Sipas mjekėve tė kėsaj qendre gjendjen mė tė rėndė e ka Armend Braholli i cili ka pasur njė operacion tė komplikuar.

Lidhur me shpėrthimin e mbrėmshėm policia ėshtė ende duke i zhvilluar hetimet dhe sipas zėdhėnėsit tė saj Refki Morina, nuk ėshtė arrestuar askush. Pas mbledhjes sė faktve policia do tė njoftojė pėr rezultatet e hetimeve, thotė ai.

Jozyrtarisht mėsohet se shpėrthimi i mbrėmshėm ėshtė pasojė e njė konflikti ndėrmjet disa personave.
 

Fėmijėt jetimė nga Kosova qėndrojnė nė Ulqin

Prishtinė, 8 maj 2003 - Nė Ulqin mė 10 maj do tė mbahet manifestimi "Tė gjithė pėr turizėm", me tė cilin shėnohet hapja e sezonit turistik 2003. Manifestimi do tė pėrcillet me njė varg tė aktiviteteve tė ndryshme kulturore, pėrkatėsisht program tė posaēėm artistik-muzikor.

Sezonin turistik nė mėnyrė simbolike do ta shpallin tė hapur 120 fėmijė jetimė nga Kosova, (qė i kanė humbur prindėt gjatė luftės) tė cilėt do tė jenė tė vendosur nė familjet ulqinake.

Mė saktėsisht, nė organizim tė Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut 120 fėmijė jetimė nga vise tė ndryshme tė Kosovės (Skėnderaj, Vushtrri, Mitrovicė, Therandė (Suharekė) dhe fshati Lybeniq i Pejės), do tė qėndrojnė nė Ulqin prej 7 - 11 maj 2003.

Gjithashtu nė organizim tė Asamblesė komunale tė Drenasit 100 fėmijė jetimė nga kjo komunė do tė qėndrojnė nė Ulqin prej 7 11 maj 2003.

Tė gjitha shpenzimet pėr fėmijėt jetimė i ka mbuluar nikoqiri, agjencionet turistike tė Ulqinit si edhe qytetarėt e Ulqinit.

Pėr fėmijėt jetimė nga Theranda materialisht kanė kontribuar Asamblea Komunale e Therandės dhe donatorėt lokal si edhe KMDLNJ, ndėrkaq kontribut pėr tė gjithė fėmijėt jetimė ka siguruar Bali Mekaj, pronar i firmės “Eksim Kosova” nga Peja.


KMDLNJ i informon familjarėt e fėmijėve jetimė se fėmijėt kanė udhėtuar shumė mirė, janė sistemuar nė familjet ulqinake dhe se nė pritjen e tyre ka marrė pjesė i tėrė qyteti.

  
PVD e pakėnaqur me zhvillimet nė luginėn e Preshevės
 
Preshevė, 8 maj 2003 - Kryesia e Partisė pėr Veprim Demokratik (PVD) shqyrtoi rrjedhat aktuale politike nė Luginėn e Preshevės, duke vlerėsuar se procesi politik pas konflikteve tė armatosura tė viteve 2000 dhe 2001, edhe mė tutje vazhdon tė jetė shumė i ngadalshėm.

Mirėpo, aktualisht nė dyvjetorin e fillimit tė procesit politik, qė nė bazė tė planit dhe programit tė dy qeverive duhet tė realizohet brenda tri viteve, Kryesia e PVD-sė pėrmes njė komunikate konstaton se nė shumė fusha tė rėndėsishme jetėsore ende nuk kanė filluar tė bėhen as hapat e parė ndėrsa nė komunėn e Medvegjės, ku edhe mė tutje vazhdon tė jetė gjendja mė e vėshtirė, ende nuk janė krijuar kushtet elementare pėr kthimin e popullatės shqiptare.
 
Mirėpo, edhe nė ish zonėn e sigurisė tokėsore dhe nė zonėn me gjėrėsi prej 5 km nga kufiri i Maqedonisė vazhdon edhe mė tutje gjendje jonormale meqė ka probleme serioze me shfrytėzimin e pronės private dhe qarkullimin e lirė tė qytetarėve pėr shkak tė koncentrimit tė madh tė forcave ushtarake dhe tė policisė speciale.
 
Edhe me kėtė rast u vlerėsua se pengesa kryesore pėr zhvillimin e njė procesi tė mirėfilltė politik ėshtė vonesa dyvjeēare nė transformimin e Trupit Koordinues tė angazhuar pėr zgjidhjen e krizės nė Luginėn e Preshevės, nė tė cilin mbizotėrojnė pėrfaqėsuesit ushtarakė dhe policorė.

Ėshtė e patolerueshme qė pėr problemet e rėnda dhe specifike tė Luginės sė Preshevės tė vendoset pa pėrfaqėsuesit legjitim tė shqiptarėve, thuhet nė komunikatė.

Gjithashtu nuk ka filluar tė zgjidhen as problemet shumė tė ndieshme nė kėtė rajon multietnik, nė arsim e kulturė, nė mbrojtje shėndetėsore dhe sociale, nė aplikimin zyrtar tė gjuhės shqipe dhe nė pėrdorimin e lirė tė simboleve kombėtare.

Kryesia e PVD-sė vlerėson se edhe pėrskaj incidenteve sporadike dhe tensionet qė i pėrcjellin kėto incidente mbetet i paluhatshėm orientimi i subjekteve politike shiptare, brenda tė cilave janė aktivisht tė kyēur edhe ish pjesėtarėt e UĒPMB-sė, pėr zgjidhjen politike tė tė gjitha problemeve me tė cilat ballafaqohen shqiptarėt e Luginės sė Preshevės.

Kryesia e PVD-sė e analizoi veprimin joparimor tė partive opozitare shqiptare, PBDSH dhe LPD, tė cilat shpesh sė bashku me partitė serbe SPS dhe SPO, po mundohen ta paralizojnė punėn e Kuvendit Komunal tė Preshevės, thuhet mes tjerash nė kėtė komunikatė tė PVD-sė.
 
 
Pėr shkak tė njė incidenti mes dy deputetėve ende nuk ka filluar seanca e sotme Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 8 maj 2003 - Seanca e sotme e Kuvendit tė Kosovės e cila ėshtė dashur tė fillojė nė orėn 10.00 ėshtė shtyrė mbi njė orė e mė tepėr pėr shkak tė njė incidenti qė ndodhi ndėrmjet dy deputetėve nė hollin e Kuvendit.
 
Deputeti i LDK-sė Fadil Geci dhe ai i PDK-sė Gani Koci kanė shkėmbyer grushta mes vete. Nė kėtė incident si duket mė sė shumti ka pėsuar deputeti Gani Koci i cili ka kėrkuar edhe ndihmėn e mjekut.

Ndėrkohė ėshtė mbledhur Grupi parlamentar i PDK-sė pėr tė diskutuar gjendjen e krijuar pas kėtij incidenti.

Ndėrkohė rreth orės 11.30, Kuvendi i filloi punimet me rendin e ditės, por nė sallė nuk ndodhen deputetėt e Grupit parlamentar tė PDK-sė.
 
 
Njė fond austriak njofton kosovarėt me mundėsitė e dėmshpėrblimit nga regjimi nacional-socilist
 
Prishtinė, 8 maj 2003 - Organizuar nga Fondi austriak i vėllazėrimit - asistencė pėr skllevėrit dhe punėtorėt me mėditje tė regjimit nacional-socialist nė territorin e Austrisė, dje nė Prishtinė ėshtė mbajtur njė konferencė me gazetarė.
 
Kjo konferencė kishte pėr qėllim informimin e qytetarėve kosoavarė, qė personat, tė cilėt janė keqpėrdorur nga regjimi nacional-socilist, tė njoftohen me mundėsitė e dėmshpėrblimit, nė qoftė se u takojnė kategorive qė i mbulon ky fond.
 
 
Nė fshatin Suhadoll tė Mitrovicės njė grup ekstremistėsh serbė u pėrplas me forcat e KFOR-it
 
Mitrovicė, 8 maj 2003 - Dje nė fshatin Suhadoll nė veri tė Mitrovicės njė grup prej 50 ekstremistėve serbė u pėrplas me forcat paqeruajtėse daneze tė KFOR-it.
 
Trazirat shpėrthyen kur ushtarėt e KFOR-it provuan tė heqin barrikadat qė serbėt i kishin vendosur nė nė kėtė fshat nė veri tė Mitrovicės me qėllim tė pengimit tė qarkullimit pėr banorėt shqiptarė qė jetojnė nė atė pjesė tė qytetit.

Njė zėdhėnės i forcave franceze, tha se protestuesit serbė hodhėn gurė mbi automjetet e KFOR-it, ndėrkaq kėta tė fundit u pėrgjigjen me gaz lotėsjellės dhe bomba paralizuese pėr tė shpėrndarė turmėn e serbėve tė cilėt kishin bllokuar rrugėn nė fshatin Suhadoll. Zyrtarė tė KFOR-it thonė se asnjė ushtar i KFOR-it nuk ėshtė lėnduar gjatė trazirave dhe se situata ėshtė nėn kontrollė.
 
 
R. Harnish: Pėr momentin bashkėsia ndėrkombėtare nuk ėshtė e gatshme qė tė merret me statusin pėrfundimtar tė Kosovės
 
Prishtinė, 8 maj 2003 - Shefi i Zyrės Amerikane nė Prishtinė ka sqaruar pėr BBC-nė se qėndrimet e SHBA-ve pėr moratoriumin e propozuar nga udhėheqėsi i PDK-sė janė se pėr momentin ėshtė mirė qė tehu i veprimit tė forcave politike tė pėrqėndrohet nė pėrmbushjen e standardeve para statusit.
 
Sipas tij tash pėr tash bashkėsia ndėrkombėtare nuk ėshtė e gatshme qė tė merret me statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

I pyetur pse SHBA-tė nuk e mbėshtesin afatizimin kohor dhe mekanizmat pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, ambasadori Harnish u pėrgjigj:

"Afatizimi kohor nuk ėshtė diēka qė ėshtė pėrcaktuar akoma. Unė personalisht mendoj se duhet tė vendoset sė shpejti. Ne duhet ta caktojmė njė datė diku, por nuk e dimė se kjo do tė ndodhė".
 
Ambasadori Harnish ka theksuar se Kosova tash pėr tash ėshtė nė fazėn kur duhet tė pėrmbushė standardet para statusit dhe vetėm pasi qė kjo tė ndodhė, tha ai, Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė do tė reagojė nė emėr tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr nismen e diskutimeve pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Rino Harnish ka thėnė se bashkėsia ndėrkombėtare nuk po merret tash pėr tash me kėtė ēėshtje, prandaj as nuk mund tė thuhet se kur do tė mund tė zgjidhet statusi pėrfundimtar i Kosovės. "Duhet tė shohim se kur ėshtė e gatshme bashkėsia ndėrkombėtare tė kemi diskutime pėr kėtė ēėshtje. Nuk mund tė them nėse kjo do tė bėhet mė 2005, 2006 apo 2007", tha z. Harnish.
 
 
Sot nė Kosovė sillen trupat e pajetė tė 52 shqiptarėve tė ekshumuar nė varrezėn masive afėr Beogradit
 
Merdar, 8 maj 2003 - Sot nė Merdar UNMIK-ut do t'i dorėzohen kufomat e identifikuara tė viktimave shqiptare nga Kosova, qė janė gjetur nė varrezat masive te poligoni i policisė serbe nė Batajnicė afėr Beogradit.
 
Nė Petrovo Sello, Batajnicė dhe nė liqenin Perugja - Vaina Bashta, u gjetėn kufomat e 800 viktimave shqiptare, tė cilat forcat serbe i varrosėn atje pėr t'u humbur gjurmėt e krimit. Siē njoftoi UNMIK-u pas dorėzim-pranimit, kufomat do tė vendosen nė morgun e Rahovecit.
 
 
SHBA-tė ndihmojnė me mbi 14 milion dollarė kthimin e tė zhvendosurve dhe refugjatėve nė Kosovė
 
Prishtinė, 8 maj 2003 - Z. Rino Harnish, shef Misioni i Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė, njoftoi se Qeveria amerikane ėshtė duke i akorduar 14,400,000 dollarė pėr tė pėrkrahur procesin e kthimit tė personave tė zhvendosur dhe refugjatėve nė Kosovė. Kjo shumė ėshtė mbi dyfishin e shumės sė shpenzuar vitin e kaluar pėr kthimet (5,731,461), dhe ėshtė njė demonstrim i qartė i pėrkushtimit tė popullit amerikan pėr banorėt e zhvendosur tė Kosovės.

Sipas z. Harnish, "ky financim tregon pėr prioritetin e lartė qė tė kthimet kanė pėr Qeverinė amerikane. Shtetet e Bashkuara janė fuqishėm tė pėrkushtuara tė ndihmojnė qeverinė dhe popullin e Kosovės nė pėrmbushjen e tetė standardeve qė ne i zhvilluam sė bashku me partnerėt tonė ndėrkombėtarė pėr tė ndihmuar Kosovėn tė demonstrojė aftėsitė e saja pėr njė vetėqeverisje efektive.
 
Njėri nga kėto standarde nėnkupton zgjidhjen e problemit tė qytetarėve qė janė tė zhvendosur nga shtėpitė e tyre, posaēėrisht ata tė komuniteteve pakicė".

Me kėtė shumė 14 milionė dollarėsh, thekson mė tutje z.Harnish "Shtetet e Bashkuara i demonstrojnė popullit tė Kosovės dhe ēdonjėrit nė rajon se ne besojmė qė tani ėshtė koha e pėrshtatshme qė personat e zhvendosur tė kthehen nė shtėpitė e tyre nėse ata dėshirojnė tė bėjnė njė gjė tė tillė.
 
Tani i pėrket liderėve lokalė dhe politikė nė Kosovė, Sėrbi, Mal tė Zi dhe Maqedoni qė tė punojnė sė bashku nė mėnyrė konstruktive nė zgjidhjen e kėrkesave pėr pronėsi, qė t'i ndihmojnė qytetarėt tė kthehen nė shtėpitė e tyre nėse ata dėshirojnė njė gjė tė tillė, apo tė integrohen nė bashkėsitė nė tė cilat ata tani jetojnė, nėse kjo ėshtė zgjedhja e tyre".
 
Por njėkohėsisht kėrkohet qė liderėt nė Serbi dhe Mal tė Zi tė japin njė pasqyrė tė saktė tė situatės pėr tė kthyerit nė Kosovė, ashtu qė personat e zhvendosur tė jenė nė gjendje qė vetė tė zgjedhin duke u bazuar nė informata tė sakta dhe duke punuar me institucionet e Kosovės pėr tė ndihmuar kthimin e tyre.
 
 
Mbrėmė nga njė shpėrthim i fuqishėm nė Prishtinė janė lėnduar katėr tė rinj
 
Prishtinė, 8 maj 2003 - Mbrėmė rreth orės 21.40 nė diskotekėn "Nju-Jork" nė lagjen Dardania tė Prishtinės ka ndodhur njė shpėrthim i fuqishėm. Katėr persona janė lėnduar, prej tė cilėve tre rėndė. Ata ndodhėn nė Qendrėn Klinike Universitare tė Prishtinės. Sipas policisė janė lėnduar:
 
Fitim Berisha (1984), Xhemshit Gashi (1985), Arben Braholli (1984), mėsohet se ėshtė nga Kodra e Trimave, gjithashtu edhe Armend Braholli (1984) banor i Lagjes sė spitalit, tė gjithė nga Prishtina.
 
Ndėrkaq sipas mjekėve nė Qendrėn Klinike nė emergjencė njoftohet se tre prej tyre janė mė tė lėnduar, ndėrkaq njėri prej tyre ka marrė lėndime mė tė lehta trupore.

Policia nuk ka dhėnė hollėsi pėr kėtė shpėrthim dhe se ende nuk ka asnjė tė arrestuar.
 
 
Nė Kuvendin komunal tė Dardanės ėshtė arritur marrėveshja qeverisjeje mes LDK-sė dhe AAK-sė
 
Dardanė, 8 maj 2003 - Pas disa muajsh zvarritjeve nė punėn e Kuvendit komunal tė Dardanės ėshtė arritur marrėveshja mes LDK-sė dhe AAK-sė pėr tė bashkėpunuar nė periudhėn katėrvjeēare dhe kėshtu ėshtė siguruar funksionaliteti i Kuvendit.
 
Marrėveshja u bė e ditur nė mbledhjen e djeshme tė jashtėzakonshme tė Asamblesė komunale tė Dardanės, nė tė cilėn u formua edhe kolegji pėr intervestimin e kandidatėve pėr drejtorė tė drejtorive.
 
Kjo marrėveshje ėshtė e rėndėsishme pėr faktin se asnjė subjekt politik nuk ka fituar shumicėn e votave dhe faktikisht katėr kėshilltarėt serbė ishin ata tė cilėt vendosnin pėr ndonjė vendim nė kuvend.
 
Pėrkundėr kėsaj marrėveshje 9 kėshilltarėt e PDK-sė nuk morėn pjesė as nė mbledhjen e djeshme, duke qenė tė vendosur nė qėndrimin e tyre rreth zgjedhjes sė kryeshefit, por 14 kėshilltarėt e LDK-sė dhe katėr tė AAK kalojnė 50 pėr qindshin pėr tė marrė vendime dhe kėshtu qėndrimi i kėshilltarėve serbė nuk do tė jetė mė vendimtar.
 
 
Futboll: Nė ēerekfinale tė Kupės sė Kosovės, Prishtina mundi Dritėn e Gjilanit me rezultat 2:1
 
Prishtinė, 8 maj 2003 – Dje u zhvilluan ndeshjet e para tė ēerekfinales sė Kupės sė Kosovės nė futboll. Vetėm takimi nė Pejė, nė mes tė Shqiponjės dhe Vėllaznimit pėrfundoj pa gola (0:0), ndėrkaq nė tri takimet tjera ēerekfinale fitore shėnuan skuadrat vendėse.
 
Fitoren mė tė lartė e arriti Gjilani, i cili mposhti Drenicėn me rezultat tė thellė 5:0 dhe me kėtė rezultat ata me njė kėmbė janė nė gjysmėfinale tė Kupės sė Kosovės.

Prishtina mundi Dritėn, por me rezultat minimal 2:1, kėshtu qė gjysmėfinalisti nga ky duel megjithatė do tė pėrcaktohet nė Gjilan. Edhe Liria, pėrkundėr lojės sė mirė qė bėri nuk arriti mė shumė se nė gol tė shėnojė nė takimin kundėr KEK-ut, skuadėr kjo nga Liga e dytė e Kosovės.

Rezultatet komplete tė ēerekfinales janė:

Prishtina – Drita 2:1
Liria – KEK-u 1:0
Gjilani – Drenica 5:0
Shqiponja – Vėllaznimi 0:0

Ndeshjet e kthimit tė ēerekfinales zhvillohen pas njė jave.
 
 
Liga e Kampionėve: Milan – Inter 0:0
 
Milano, 8 maj 2003 – Mbrėmė nė stadiumin e njohur tė Milanos "Giuseppe Meazza" u zhvillua ndeshja e parė e gjysmėfinales sė dytė tė Ligės sė Kampiuonėve, nė mes tė skuadrave milaneze, Milan dhe Inter.

Edhe pse kishte raste pėr gola nė tė dy anėt, si nga Milan ashtu edhe nga Inter, megjithatė ndeshja pėrfundoi pa gola (0:0). Kėshtuqė nė ndeshjen e kthimit Interi shkon me nje pėrparėsi tė vogel ndaj Milanit.
 
 
Nė takimin e Selanikut do tė kėrkohet nga vendet e Ballkanit Perėndimor qė tė ndėrmarrin reforma tė shpejta
 
Shkup, 8 maj 2003 - Delegacioni i Komisionit Evropian nė Maqedoni bėri tė ditur se nė takimin e nivelit tė lartė tė Selanikut qė do tė mbahet sė shpejti, vendeve tė Ballkanit Perėndimor do t'u kėrkohet qė atė ndėrmarrin reforma tė shpejta pėr tė mirėn e popujve, por edhe pėr interesin e pėrbashkėt tė popujve tė vendeve tė BE-sė.
 
Zyrtarėt e kėsaj organizate i bėnė kėto komente nė Shkup me rastin e festės sė "Ditės sė Evropės" mė 9 maj. Kjo ditė e ka zanafillėn me shpalljen e Deklaratės pėr njė Evropė tė bashkuar nė vitin 1950 nga ministri i atėhershėm gjerman Robert Shuman.
 
 
Marrėveshja qė qytetarėt e Kosovės mund tė hyjnė me veturat e tyre nė Maqedoni hyn nė fuqi prej sot
 
Shkup, 8 maj 2003 - Zėdhėnėsi i Qeverisė maqedonase, Sasho Ēollakovski, duke komentuar marrėveshjen ndėrmjet UNMIK-ut dhe Maqedonisė qė qytetarėt e Kosovės mund tė hyjnė nė kėtė vend me automjetet e tyre pa pagesėn e obligueshme, ka thėnė:
 
"Marrėveshja e nėnshkruar midis Byrosė kombėtare nė Shkup dhe administratės sė UNMIK-ut do tė lehtėsojė komunikimin midis qytetarėve tė Maqedonisė dhe tė Kosovės dhe si e tillė ėshtė nė interesin e tyre. Ajo hyn nė fuqi qė prej sot".
 
 
Ambasadori gjerman nė Beograd thotė se ende ėshtė herėt tė thuhet nėse Kosova do tė bėhet shtet i pavarur
 
Beograd, 8 maj 2003 - Ambasadori gjerman nė Beograd Kurt Leonmberger nė Beograd deklaroi se ėshtė ende herėt tė thuhet nėse Kosova do tė bėhet shtet i pavarur apo jo. Ai sugjeroi qė bisedimet pėr statusin e Kosovės nuk mund tė zhvillohen pa Beogradin. Sipas tij ėshtė detyrė e UNMIK-ut qė tė sigurojė respektimin e standardeve mė tė larta tė tė drejtave tė njeriut.

Ambasadori gjerman pastaj ka theksuar se Gjermania sė bashku me partnerėt e saj nė KS tė OKB-sė ka konstatuar se statusi i Kosovės ėshtė i pazgjidhur dhe ka shtuar se ka mirėkuptim tė plotė pėr iniciativėn e tė ndjerit kryeministėr Zoran Gjingjiq, qė Beogradi tė inkuadrohet intenzivisht nė shqyrtimin e statusit tė Kosovės.

Ambasadori Leonberger i bėri kėto komente gjatė njė vizite nė qytetin e Nishit.
 
 
Ministri i brendshėm maqedonas thotė nuk ka tė dhėna pėr shpėrndarjen e uniformave pėr shqiptarėt
 
Shkup, 8 maj 2003 - Ministri i brendshėm maqedonas, Hari Kostov e ka vlerėsuar gjendjen e sigurisė mė tė mirė krahasuar dhe ka shtuar se nuk ka kurrėfarė tė dhėnash pėr shpėrndarjen e uniformave nė mėnyrė tė organizuar.
 
Por ai thotė se ka grupe qė sipas tij kanė qėllime kriminale dhe terroriste. Kostov ka thėnė se janė 5-10 persona dhe sipas tij nuk mund tė ndėrmerren veprime frontale me pajisje tė mekanizuar, por ndėrmerren aksione si ai nė Bogovinė.
 
 
Tiranė: Hapet procesi i legalizimit tė Bathores
 
Tiranė, 8 maj 2003 - Mė shumė se 40 mijė banorė tė rinj tė Tiranės, ata tė zonės sė Bathores, pėr herė tė parė dje kanė marrė frymė disi tė lehtėsuar, kur kanė dėgjuar vendimet e Kėshillit tė Rregullimit tė Territorit tė Republikės.

Ky Kėshill, i kryesuar nga kryeministri Nano, e ka cilėsuar dje Bathoren "qendėr urbane", gjė qė do tė thotė hapje e procesit tė legalizimit tė banesave.

Sipas BBC, tani mė tė lehtė do ta kenė ata pak banorė qė janė vendosur nė Bathore duke blerė truallin e banesės tek ish-pronarėt e tokės.

Kėshilli i Rregullimit ka vendosur qė tė bėhet studimi i planit tė zhvillimit strategjik urban pėr kėtė zonė.
Vendimet lidhur me Bathoren merren pas protestės sė dhunshme tė dy javėve mė parė tė banorėve tė kėsaj zone, tė cilėt, tė vendosur aty nė vitet pas regjimit komunist, ankohen tashmė jo vetėm pėr statusin e paligjshėm tė ndėrtesave, por edhe pėr prapambetjen nė shėrbimet jetėsore si furnizimi me ujė, energji elektrike etj.
 
 
Presidenti Bush pret Kryeminsitrin e Spanjė Aznar
 
Uashington, 8 maj 2003 - Presidenti Bush e ftoi Kryeministrin spanjoll, Aznar, nė Shtėpinė e Bardhė pėr ta falenderuar personalisht atė pėr mbėshtetjen nė luftėn me Irakun. Por ai e bėri tė qartė se aleatėve u mbetet ende shumė punė pėr tė bėrė, si nė Irak ashtu edhe nė Kombet e Bashkuara.

Zoti Bush tha se Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Spanja do tė paraqesin njė rezolutė nė Kėshillin e Sigurimit pėr heqjen e sanksioneve qė iu vunė Irakut pas pushtimit tė Kuvajtit nga Saddam Husseini nė vitin 1990. Ai tha se sanksionet kishin si objektiv njė regjim qė nuk sundon mė nė Irak.
 
 
Bler: Vendet kundėrshtare tė luftės sė Irakut tė bashkėpunojnė pėr rindėrtimin e tij
 
Londėr, 8 maj 2003 - Kryeministri britanik, Toni Bler u ka kėrkuar kundėrshtarėve tė luftės sė Irakut, si Franca, Gjermania dhe Rusia qė tė bashkėpunojnė nė rindėrtimin e Irakut.
 
E kaluara tani duhet lėnė pas vetes dhe tė synohen rezoluta tė pėrbashkėta tė OKB-sė, pėr tė arritur mė tė mirėn pėr popullin irakian, tha Bler pas njė takimi nė Londėr me kryeministrin australian, Xhon Houard.
 
Tani duhet tė garantohet qė Iraku tė bėhet njė vend stabil dhe i lulėzuar, me njė qeveri tė zgjedhur nga populli, tha Bler. Iraku mund tė bėhet forcė shtytėse pėr mė shumė stabilitet nė rajon, tha kryeministri britanik.
 
 
Gjermania nuk do tė marrė pjesė nė trupėn e planifikuar paqeruajtėse pėr Irakun
 
Berlin, 8 maj 2003 - Qeveria gjermane ka refuzuar njė propozim pėrkatės nga pala polake. Ministri gjerman i Mbrojtjes Peter Shtruk, gjatė njė vizite nė Kopenhagen, ra dakort megjithatė me homologėt e tij nga Danimarka dhe Polonia pėr vėnien e oficerėve polakė tė korpusit gjermano-danezo-polak tė Veri-lindjes nė dispozicion tė kėsaj trupe pėr Irakun.
 
Gjermania me kėtė refuzim vazhdon politikėn e saj ndaj luftės sė Irakut tha zėdhėnėsi i qeverisė gjermane nė Berlin Bela Anda. Zėdhėnėsi i ministrit gjerman tė mbrojtjes ka bėrė tė ditur se rreth 50 ushtarė polakė do tė lirohen pėr misionin nė Irak.
 
Vizita e Struk nė Kopenhagėn bėhet me rast e takimit tė ministrave tė mbrojtjes sė Gjermanisė, Danimarkės dhe Polonisė me homologėt e tyre nga Estonia, Letonia dhe Lituania.
 
 
Autoritetet amerikane kanė siguruar shumė dorėshkrime dhe objekte arti nga Muzeu Kombėtar nė Bagdad
 
Uashington, 8 maj 2003 - Siē u bė e ditur zyrtarisht nė Uashington ndėr to bėjnė pjesė dhe njė amforė 7000 vjet e lashtė dhe njė pllakė guri me mbishkrime nga koha e mbretit Nebukadnezar. Antikat kishin humbur gjatė plackitjeve tė muzeut pas rrėzimit tė regjimit irakian.
 
Mė tej autoritetet amerikane bėjnė tė ditur se njė numėr objektesh arti tė deklaruar tė humbur janė rigjetur nė qilaret e muzeumeve.
 
Mendohet se ato janė vendosur nė qilare pėr arsye sigurie nė fillim tė luftės. Trupat amerikane po bashkėpunojnė me drejtuesit dhe punonjėsit e muzeumeve pėr hartimin e listave me objektet qė rezultojnė vėrtet tė humbura.
 
 
Departamenti i Shtetit ka futur nė listėn e grupeve terroriste partinė baske nė Spanjė Batasuna
 
Uashington, 8 maj 2003 - Siē u bė e ditur zyrtarisht futja nė kėtė listė ka si pasojė ngrirjen e tė gjitha pasurive tė kėsaj partie nė SHBA. Partia baske Batasuna ėshtė e afėrt me organizatėn terroriste ETA.
 
Njoftimi pėr futjen e saj nė listen e grupeve terroriste i paraprin vizitės nė Uashington tė kryeministrit spanjoll Hoze Maria Aznar. Qeveria nė Madrid pati mbėshtetur nė mėnyrė tė vazhdueshme kursin amerikan gjatė luftės sė Irakut. Spanja ėshtė aktualisht njė nga anėtarėt jo tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara.
 
 
Njė helikopter izraelit ka vrarė nė qytetin Gaza tė pakten njė person
 
Gaza, 8 maj 2003 – Njė helikopter izraelit ka shkrehur dy predha nė njė veturė nė qytetin Gaza dhe kėshtu ka vrarė sot (tė enjten) tė pakten njė person, kanė bėrė tė ditur burimet e policisė palestineze dhe dėshmitarėt, njofton Rojter.
 
Njė burim izraelit ka deklaruar se predhat kanė vėnė nė shenjestėr njė militant islamik tė grupit tė Hamasit. Policia palestineze ka thėnė nė vendngjarje se ka ndodhur njė vrasje, po nuk mund tė idfentifikojnė menjėherė viktimėn.
 
 
Numri i pėrgjithshėm i tė vdekurve nga virusi SARS ka kaluar sot (tė enjten) shifrėn 500
 
Pekin, 8 maj 2003 – Numri i pėrgjithshėm i tė vdekurve nga virusi SARS ka kaluar sot (tė enjten) shifrėn 500 pasi Kina ka njoftuar edhe pesė vdekje tė reja, njofton Rojter. Ministria e shėndetėsisė ka deklaruar se edhe 146 njerėz tė tjerė janė infektuar dhe kėshtu, numrin e rasteve tė tilla nė botė e kanė ngritur nė 4,698 sosh.
 
 
Janė arrestuar tre burra palestinezė nė lidhje me sulmet me bombė
 
Tripoli, Liban, 8 maj 2003 – Autoritet libaneze kanė arrestuar gjatė natės tre burra palestinezė, tė dyshimtė nė lidhje me sulmet me bombė kundėr njė restorani perendimor pėr ushqim tė shpejtė, kanė bėrė tė ditur sot (e enjte) burimet e sigurimit libanez dhe palestinez, njofton Rojter.
 
Arrestimet janė bėrė njė ditė pasi zyrtarėt libanezė kanė deklaruar se anėtarėt e rrjetit tė fajėsuar pėr kėto bombardime, kishin planifikuar tė vrasin edhe ambasadorin amerikan Vinsent Batle nė veri tė qyteti tė Tripolit.
 
 
Nė autobusin e aksidentuar gjerman nė Hungari kanė humbur jetėn 32 veta
 
Budapest, 8 maj 2003 – Sipas burimeve tė AFP-sė, nė aksidentin e trafikut kur, siē kemi njoftuar nė edicionet e mėhershme, janė pėrplasur njė autobus turistik gjerman me njė tren udhėtarėsh nė Hungari, kanė humbur jetėn tė pakten 32 persona nga autobuisi gjerman.
 
 
SHBA paraqesin nė KS njė projektrezolutė pėr heqjen e sanksioneve
 
Nju Jork, 8 maj 2003 - SHBA do tė paraqesin brenda kėsaj javė nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara njė projekt-rezolutė pėr heqjen e sanksioneve tė Kombeve tė Bashkuara kundėr Irakut. Kjo u bė e ditur nga ministri amerikan i punėve tė jashtme Kolin Pauell pas njė bisede me sekretarin e OKB-sė Kofi Anan.
 
Pauell tha se projekt-rezoluta synon krijimin e kushteve mė tė mira tė jetės pėr irakianėt. Nė debatin pėr projekt-rezolutėn nuk do tė ketė kthim nė polemikėn e sė kaluarės ka thėnė Pauell duke iu referuar polemikave pėrpara luftės sė Irakut. Kombet e Bashkuara patėn vendosur sanksionet kundėr Irakut nė verėn e vitit 1990 pas pushtimit prej tij tė Kuvajtit fqinj.
 
 
SHBA do tė zbusin bazėn ligjore pėr sanksionet kundėr Irakut
 
Uashington, 8 maj 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush bėri tė ditur nė Shtėpinė e Bardhė se do tė pezullojė kushtet ligjore qė ndalonin deri tani eksportet e mallrave tė caktuara nė Irak.
 
Ai gjithashtu do tė heqė sanksionet tė cilat ndalonin shtetasit dhe firmat amerikane tė kryenin biznese nė Irak. Ndėrmarrjen e kėtyre hapave Bush e ka argumentuar me ndryshimin e gjendjes nė Irak.

Regjimi kundėr tė cilit ishin vendosur sanksionet nuk ekziston mė ėshtė shprehur Bush.
 
 
KS pritet tė miratojė nesėr njė rezolutė pėr fillimin e eksportit tė naftės sė Irakut
 
Nju Jork, 8 maj 2003 – Pas suspendimit tė embargos kundėr Irakut, Shtetet e Bashkuara shpresojnė tė paraqesin tė premten nė Kėshillin e Sigurimit rezolutėn, me tė cilėn do tė hiqeshin sankasionet dhjetėvjeēare tė OKB-sė dhe kėshtu tė lejohet rifillimi i eksportit tė naftės sė Irakut, njofton, Rojter.
 
Rezoluta do tė afatizojė programin humanitar naftė pėr ushqim gjatė disa muajve dhe do tė respektojė edhe kontratat ekzistuese nė vlerė prėj 13 miliardė dollarėsh pėr ushqim, barna dhe mallra tė tjera civile tė porositura nga qeveria e pėrmbysur e Sadam Hyseinit.
 
 
Tė pakten 27 udhėtarė tė njė autobusi gjerman turistik kanė humbur jetėn nė Hungari
 
Budapest, 8 maj 2003 – Tė pakten 27 udhėtarė tė njė autobusi gjerman turistik kanė humbur jetėn kur ėshtė pėrplasur sot (tė enjten) me njė tren nė Hungarinė qendrore, njofton BBCWorld.
 
Njoftohet se treni ėshtė pėrplasur me autobus kur ai ishte duke kaluar udhėkryqin afėr qytetit Sofok nė brigjet e liqenit Balaton, qė ėshtė njė nga atraksionet kryesore turistike tė vendit.
 
Pas aksidentit, autobusin dykatėsh e ka marrė flaka. Autoambulancat dhe helikopterėt i kanė dėrguar tė lėnduarit nė spitalet e afėrme. Lokomotivisti i trenit ėshtė lėnduar, ndėrsa nga udhėtarėt e trenit nuk ėshtė lėnduar askush.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė palestinez, tė veshur nė rroba tradicionale arabe
 
Gaza, 8 maj 2003 – Ushtart izraelitė kanė vrarė sot (e enjte) nė Rripin e Gazės njė palestinez, tė veshur nė rroba tradicionale arabe derisa ai po i afrohej pikės sė kontrollit nė koloninė ebraite dhe ky incident ėshtė dhuna mė e re para paraqitjes sė planit amerikan pėr paqe nė Lindjen e Mesme, njofton Rojter.
 
Burimet ushtarake izraelite kanė thėnė se palestinezi ka hyrė nė zonėn e sigurisė, me tė cilėn mbrohet kolonia ebraite dhe ka injoruar edhe thirrjet pėr ndalje edhe shtėniet paralajmėruese me armė zjarri, tė shkrehura nė ajėr. Ai ėshtė vrarė rreth 50 metra afėr pikės sė tyre tė kontrollit.
 
Po kėshtu, njoftohet se sot ka vdekur edhe njė grua palestineze nga plagėt e marra muajin e kaluar kur ushtarėt izraelitė e patėn qėlluar me armė zjarri derisa po punonte me vajzėn e saj.
 
 
Nė Xhakartė filloi gjykimi kundėr njė militanti islamik
 
Xhakartė, 8 maj 2003 – Udhėqėsi i njė grupi militant islamik indonezian, i cili ėshtė pėrpjekur tė rekrutojė vullnetarė pėr tė luftuar kundėr Shteteve tė Bashkuara nė Afganistan dhe nė Irak ka dalė sot (e enjte) para gjykatės nė Xhakartė, njofton Rojter.
 
Rrreth 200 pėrkrahės tė kėtij militanti me emrin Muhamed Rezik kanė protestuar rreth gjykatės kundėr kėtij gjykimi. Prokurori ka thėnė se Rezik i ka udhėzuar anėtarėt e grupit tė tij pėr tė shkatėrruar shpalljet "imorale" nė vende publike dhe pėr tė mbyllur baret dhe lokalet e tjera tė natės.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.