OPINIONE

   
8.05.2003 - Trepca.net

E KUJTOJMĖ KOLONEL TAHIR ZEMAJN NĖ KATĖRMUJORIN E VRASJES MAKABRE

- Emri i kolonel Tahir Zemaj, do tė zė vend tė veēantė nė kaptinat e historisė !


Kaluan katėr muaj nga atentati famėkeq ndaj kolonelit Tahir Zemaj ndėrsa ne qė e njohėm dhe qė bashkėvepruam me tė nuk po ia arrijmė tė pajtohemi me kėtė humbje tė burrit tė madh tė Kosovės, me tė cilin shpresuam tė arrijmė t'i realizojmė shumė ambicie qė do t'i shėrbenin Kosovės dhe qytetarėve tė saj. E shpresuam Kosovėn me njė homogjenizim tė forcave atdhetare dhe neutralizimin e konfliketeve brendapėrbrenda Kosovės si dhe pėrfaqsimin e interesave tė tė gjitha shtresave tė qytetarėve! Por, ja qė tanimė kur Tahir Zemaj fizikisht nuk ėshtė nė mesin tonė, kanė quar kokėn maska tė zeza nė zemėr tė Rrafshit tė Dukagjinit dhe po krijojnė pasiguri, pakėnaqėsi, rrahje, vrasje dhe degjenerim nė mesin e qytetarėve tė kėsaj ane, bashkė me degėt e tyre nėpėr anė tjera tė Kosovės qė duan t'i "vlorizojnė" qytetet e Kosovės me "revolucione tė vonuara demokratike", sepse kėshtu i duan armiqtė e Kosovės.
 
7 maj 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI
 
Kur na erdhi lajmi tepėr i hidhur nga Peja e Dukagjinit, mbi atentatin ndaj kolonelit tė luftės ēlirimtare Tahir Zemaj, ndaj birit tė tij Enisit dhe tė aktivistit tė LDK-sė Hasan Zemaj, gjaku ynė mbeti pėr shumė kohė i ngrirė nė vend, duke mos gjetur fjalė ngushėlluese pėr njėri-tjetrin pėr kėtė humbje qė i ndodhi kombit shqiptar! Ndodhi edhe njė vrasje tepėr e hidhur, por jo edhe e papritur, sepse porositėsit e kėsaj vrasjeje na kishin paralajmėruar me kohė, pa asnjė rezervė, se koloneli Tahir Zemaj i cili kishte bėrė luftėrat e suksesshme e profesionale kundėr policisė dhe ushtrisė serbosllave nė Rrafshin e Dukagjinit, nė Loxhė e Koshare, pra ky njeri i madh i luftės do tė goditet pėr vdekje nga dora e zezė kriminale, e cila vepron akoma nė Kosovė.
 
Seē ndihet njė zbrazėti e madhe nė Kosovė dhe diasporėn shqiptare, kur nėpėr tubimet tona nuk ndihet mė zėri i kolonelit Tahir Zemaj, kur nuk shihet buzėqeshja e natyrshme e tij qė afronte secilin shqiptar, kur nuk dėgjohen fjalėt e tij kuptimplote pėr rėndėsinė e ekzistimit tė institucioneve legjitime tė Kosovės, pėr rėndėsinė e ekzistimit tė njė ushtrie tė profesionalizuar tė Kosovės, pėr organizimin e shtetit tė pavarur tė Kosovės bazuar nė vullnetin e lirė tė popullit shqiptar tė Kosovės, pėr rėndėsinė e veēantė historike tė diasporės shqiptare nė periudhėn e paraluftės, nė periudhėn e luftės si dhe nė periudhėn e pasluftės respektivisht nė proceset e demokratizimit, pluralizmit dhe zhvillimit tė gjithmbarshėm tė Kosovės...
 
Kaluan katėr muaj nga atentati famėkeq ndaj kolonelit Tahir Zemaj ndėrsa ne qė e njohėm dhe qė bashkėvepruam me tė nuk po ia arrijmė tė pajtohemi me kėtė humbje tė burrit tė madh tė Kosovės, me tė cilin shpresuam tė arrijmė t'i realizojmė shumė ambicie qė do t'i shėrbenin Kosovės dhe qytetarėve tė saj. E shpresuam Kosovėn me njė homogjenizim tė forcave atdhetare dhe neutralizimin e konfliketeve brendapėrbrenda Kosovės si dhe pėrfaqsimin e interesave tė tė gjitha shtresave tė qytetarėve! Por, ja qė tanimė kur Tahir Zemaj fizikisht nuk ėshtė nė mesin tonė, kanė quar kokėn maska tė zeza nė zemėr tė Rrafshit tė Dukagjinit dhe po krijojnė pasiguri, pakėnaqėsi, rrahje, vrasje dhe degjenerim nė mesin e qytetarėve tė kėsaj ane, bashkė me degėt e tyre nėpėr anė tjera tė Kosovės qė duan t'i "vlorizojnė" qytetet e Kosovės me "revolucione tė vonuara demokratike", sepse kėshtu i duan armiqtė e Kosovės.
 
Para katėr muajve, kur sytė e Kolonelit u mbyllėn pėrgjithmonė, qytetarėt e Kosovės u gjenden pėrballė njė propagande tė papėrballueshme tė bėrė gati nė kuzhinat mė antishqiptare qė mund t'i ketė njohur historia e jonė, sepse nė kėtė vrasje janė kryqėzuar interesat dhe pikėpamjet anti-institucionale dhe anti-Kosovė tė "revolucionarėve" tė ideologjizuar rusofilė, tė cilėve iu pengonte figura e shquar ushtarake e Tahir Zemės qoftė si demokrat i mirėfilltė apo qoftė edhe si pjesėmarrės dhe dėshmitar i ngjarjeve historike tė luftės ēlirimtare. U pėrhapėn gėnjeshtra dhe dezinformata aq tė turpshme mbi figurėn e Kolonelit, duke e shprehur gjithė mllefin e promovuar nėpėr kuloaret antishqiptare tė Tiranės zyrtare dhe nėpėr seli tė redaksive tė "barrikaduara" partiake, qė e konsiderojnė veten si "krah i luftės"! Kėsaj valle monstrumėsh iu bashkangjitėn natyrisht edhe ato media qė e mbajnė veten pėr paēavura "tė pavarura", derisa nė anėn tjetėr i gėzohen mė sė shumti hapjes sė fronteve nė mes tė forcave progresive dhe atyre destruktive. Edhe pas katėr muajve tė mungesės fizike tė kolonelit Tahir Zemaj, porositėsit (udhėheqėsit shpirtėrorė) dhe atentatorėt vazhdojnė akoma tė bėjnė "hije mbi tokė", tė papenguar vazhdojnė tė bėjnė plane pėr likudimet e ardhshme politike, duke i pikatur mu ato personalitete politike, ushtarake, institucionale, arsimore e publicistike qė i duhen mė sė shumti Kosovės dhe ardhmėrisė sė saj, sepse kėshtu e kėrkon "revolucioni i vonuar demokratik". 
 
Pavarėsisht se historia jonė mė e re i ka defektet e veta dhe edhe pse ajo shkruhet sipas kuteve tė ca "liderėve partiak" akoma nė fuqi, emri i kolonelit Tahir Zemaj do ta zė vendin e veēantė nė kaptinat e historisė shqiptare, sepse kontributi i tij pėr ēlirimin dhe  institucionalizimin e Kosovės ėshtė i shkruar me veprėn dhe gjakun e Tij dhe tė bashkėluftėtarve tė tij si Ahmet Krasniqi, Sali Ēekaj, Agim Ramadani, Rrustem Bruēi etj., andaj qytetarėt e Kosovės dhe diaspora shqiptare do ta pėrkujtojnė me pietet tė lartė Kolonelin e Rrafshit tė Dukagjinit dhe tė mbarė Kosovės, kolonel Tahir Zemajn. Lavdi e pėrjetshme jetės dhe veprės sė Tij madhore pėr Kosovėn e lirė!    

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.