OPINIONE

   
8.05.2003 - Trepca.net

Reagim rreth komentit "Kundėrshtarėt e LDK-sė tė mėsojnė nga kryeparlamentari Nexhat Daci !" tė z. Besim Krasniqi

 
Sot, ende nuk kemi ndonjė politikan tė cilin do duhej marrur si shembull pėr tė mirė, pra  as  z. Nexhat Daci ....!!!
 
7 maj 2003 / Shkruan: Brahim Halimi
      
Gjendja aktuale nė Kosovė si nė aspektin politik, atė ekonomik por edhe nė atė tė sigurisė, nuk i japin askujt tė drejtė e sidomos atyre qė e konsiderojnė vetėn intelektual apo qė pretendojnė tė sillen si intelektual, qė t’i bėjnė propagandė negative popullit, duke e lavdėruar ēdo here atė palė qė e simpatizon dhe duke e kritikuar rregullisht atė qė nuk e simpatizon, sėpaku kjo veti nuk iu pėrket intelektualėve tė vėrtetė ....
 
Z. Krasniqi gjendja nė Kosovė nuk mund tė ndryshohet pėr tė mirė vetėm me deklarata shtypi tė z. Daci, tė zotit Rexhepi e as me deklarimet e zotrinjėve Rugova, Thaqi dhe Haradinaj. Kjo gjendje nuk mund tė ndryshohet fare edhe nėse kėto pėrsonalitete kritikojnė ditė e natė UNMIK-un, sepse, siq ka treguar  koha dhe pėrvoja, ndryshimet bėhen vetėm pėrmes veprimeve politike dhe juridike respektivisht pėrmes vendimeve nė interes tė popullit, pėr marrrjėn e tė cilave nevojitet edhe guximi intelektual, gjė qė qė nuk e kanė tė gjithė veprimtarėt politik.
 
Unė nuk jam njeri partiak dhe nuk shoh asnjė interes qė tė merrem me emrat qė ju jeni marrur nė shkrimin e juaj, por mund tė konstatoj se Kosova si njė problem madhor e shqelmon secilin politikan individualisht por edhe gjithė kėtė klasė politike bashkarishtė, (nėse ai apo ata) nuk do ta mbrojnė seriozisht interesin e popullit.
 
Unė them se Kosovėn po e defaktorizojmė pikėrisht ne me politikėn tonė pasive dhe se ėshtė mjerim i rėndė kur ne i ndėgjojmė udhėheqėsit tanė qė aq shpeshė thirren nė njohje formale tė pavarėsisė (LDK-ja), nė moratorium pėr afatizimmin e kohės pėr tė ardhur te pavarėsia(PDK-ja), nė pavarėsi duke e ndėrtuar atė si proces (AAK-ja) , nė union me Shqipėrinė (LPK-ja), nė bashkim kombėtar (LKĒK-ja, UNIKOMB-i, AKSH)...etj., ndėrkohė qė udhėheqėsit e kėtyre subjekteve nuk kanė mundėsi tė pajtohen nė mes vete pėr pėrpilimin e njė strategjie konkrete - tė pėrbashkėt, sipas tė cilės realizimin e pavarėsisė sė Kosovės do e bėnim realitet.
 
Vetė fakti qė asnjėri subjekt si i vetėm nuk ka mundėsi ta realizoj pavarėsinė ėshtė argument i mjaftueshėm qė udhėheqėsit e subjekteve tona tė pajtohen pėr njė bashkėrėnditje tė veprimeve dhe veprimtarisė konkrete nė funksion tė ndėrtimit tė strategjisė sė pėrbashkėt, nėse vėrtetė ata ia duan tė mirėn popullit nė emėr tė tė cilit po thirrėn.
 
Ėshtė botėrisht e ditur se parimi i parė i partive politike ėshtė angazhimi pėr marrjėn e pushtetit respektivisht lufta pėr pushtet siq njihet kudo, por, me qė neve nė Kosovė na mungojnė shumė mekanizma tė rėndėsishėm tė cilėt jo vetėm qė do i bėnin rregullat e lojės por edhe do e caktonin kufirin deri ku mund tė luhet nė kuadėr tė luftės pėr pushtet, atėhere kjo situatė po keqėperdoret nga partitė tona, pėr ta mashtruar popullin kush mė shumė e kush mė pak, pa i dhėnė askujt pėrgjegjėsi pėr mashtrimin apo manipulimin e bėrė.....
 
Sigurisht se ēdo fazė me e re e procesit tonė ka qenė mė e shkurtė se e vjetra, por qė kjo fazė e sotme tė jetė edhe mė e shkurtė,  nevojitet njė angazhim i gjithanshėm kritik (i argumentuar) qė do tė ndikonte nė zgjimin nga gjumi si tė klasės tonė politike ashtu edhe tė atyre intelektualėve tė cilėt  u janė nėnshtruar vijave partiake apo presin kohėra mė tė mira pėr t’u angazhuar (pėr pėrparimin  e karrierės sė tyre politike).
 
E them me bindje tė plotė se problemet madhore ekzistuese siq janė: pasiguria territoriale e Kosovės (ku herė pas here hyjnė brenda edhe forca tė uniformuara serbe), Mitrovica e ndarė, ēėshtja e pa zgjidhur e tė zhdukurve, pazgjidhshmėria e qėshtjes sė pronės dhe pengesat rreth privatizimit, vazhdimi i zbatimit nė Kosovė tė ligjeve serbosllave (pėrmes tė cilave dėnohen shqiptarėt siq dėnoheshin edhe pėrpara), varfėria ekstreme e popullit nė Kosovė, lėnja e mėrgatės sonė nė harresė, mos hapja e zyrave tė Kosovės nė disa qendra ndėrkombėtare, mosdefinimi i qartė i dokumentit tė udhėtimit etj...,  janė probleme tė atilla me tė cilat do duhej tė merreshin institucionet e Kosovės : kryetari, kryeministri, kryeparlamentari dhe tė gjithė qeveritarėt dhe deputetėt tjerė.
 
        Por, me qė ata fare pak janė marrur dhe mirren me zgjidhjen e kėtyre problemeve, atėhere na takon neve qė tė mirremi me ta, sepse, duke ua pėrkujtuar atyre mė shpeshė punėt e pa kryera, ia bėjmė edhe njė shėrbim tė mirė popullit – pra ia tregojmė popullit tė vėrtetėn siq ėshtė e jo ashtu siq e thonė politikanėt tanė....!
 
Tė shpresojmė pėr njė vetėdijėsim mė tė shpejtė tė politikanėve tanė, sa pėr ta kuptuar se pa bashkim dhe strategji tė pėrbashkėt nuk ka ardhmėri tė sigurt tė Kosovės-pra as pavarėsi...!!!

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.