5.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne, 5 maj 2003

 
 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova mori pjesė nė pėrurimin e njė nisme tė re tė Posttelekomit tė Kosovės

 • Nesėr nė Prishtinė organizohet njė akademi pėrkujtimore pėr Fehmi Aganin

 • A.Gashi: LDK-ja i kundėrshton pėrpjekjet e Serbisė pėr ndėrhyrje nė ēėshtjet e brendshme tė Kosovės

 • R.Trajkoviq kėrkon qė ushtarėt serbo-malazezė tė vijnė nė Kosovė nė kuadėr tė forcave ndėrkombėtare

 • KKSHA-ja do tė organizojė mė 9 maj njė forum publik tė ardhmen e Kosovės

 • N. Daci: Fėrkimet me UNMIK-ut bėhen pėr shkak se besojmė nė forcėn tonė pėr tė udhėhequr Kosovėn

 • Njė helikopter i kontigjentit gjerman tė KFOR-it nė Kosovė ėshtė rrėzuar por pa pasoja pėr ekuipazhin

 • Sipas njė diplomati nė disa fshatra tė Maqedonisė kryetarėt e komunave po u ndajnė uniforma shqiptarėve

 • V. Buēkovski thotė se nuk mund tė konfirmojė lajmin se prefektėt u shpėrndajnė uniforma shqiptarėve

 • Presidenti Moisiu ka theksuar se nuk duhet tė politizohet mosdekretimi i marrėveshjes ushtarake Shqipėri-Greqi

 • Dosta Dimovska ka dhėnė dorėheqje

 • Ndihmėssekretari amerikan i Shtetit u takua nė Ramallah me kryeministrin e ri palestinez

 • Nga virusi SARS nė Kinė kanė vdekur edhe 9 persona

 • Nė Bangladesh nga stuhia e erės vdesin 19 njerėz

 • Seria e tornadove dhe e erėrave tė fuqishme nė SHBA kanė shkaktuar vdekjen e 29 personave

 • Xhej Garner: Udhėheqja e pėrkohshme kolektive nė Irak do tė zgjedhet deri nga mesi i majit

 • Njė seri tornadosh nė SHBA kanė shkaktuar vdekjen e tė pakten 16 personave

 • Nga njė shpėrthim bombe nė Kashmirin indian ka humbur jetėn njė person dhe janė plagosur 17 tė tjerė

 • Presidenti Bush e ka pėrshėndetur nėnshkrimin e kartės sė Adriatikut

 • Kryeministri israelit mund tė takohet sė shpejti me kryeministrin palestinez

 • Ramsfeld: Lufta nė Irak i ka dėrguar njė mesazh tė fuqishėm vendeve tė tjera

 • Papa shenjtėron 5 figura tė tjera tė Kishės Katolike

 • Pauell paralajmėron Sirinė pėr "pasoja"

 • "Soyuz"-i kthehet i sigurtė nga Gjithėsia


 

Presidenti Rugova mori pjesė nė pėrurimin e njė nisme tė re tė Posttelekomit tė Kosovės
 
Prishtinė, 5 maj 2003 - Posttelekomi i Kosovės bėri sot prezentimin e nismės "Kosova Broadband Initituive", nė tė cilėn pėrfshihet ofrimi i shėrbimeve tė gjera tė telekomunikacionit, mbulimin i rrjetit nė mbarė Kosovėn, ofrimi i shėrbimeve tė shpejta nė Internet etj.
 
Nė kėtė mėnyrė qytetarėt e Kosovės mund tė kryejnė shėrbime tė ndryshme nė fushė tė postės, tė telefonisė dhe tė Internetit. Kjo do t'u mundėsoje shfrytėzuesve tė Kosovės shėrbime tė lira e tė shpejta, u tha me kėtė rast.

Nė njė solemnitet tė organizuar me kėtė rast mori pjesė edhe presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova dhe zyrtarė tė tjerė tė Kosovės dhe tė komunės sė Prishtinės.

Presidenti Rugova pėrkrahu kėtė nismė tė telekomunikacionit duke shprehur falėnderimet e tij pėr kompaninė amerikane, e cila nė Kosovė mund tė ndihmojė nė bashkėpunim me PTK-nė. "Duhet bėrė ēmos qė kompani tė ndryshme tė vijnė nė Kosovė dhe tė zhvillojnė rrjetin e postėtelefonisė nė Kosovė", theksoi me kėtė rast presidenti Rugova.
 
Ai tha se nė Kosovė janė shėnuar pėrparime nė fushėn e komunikimit me internet dhe ėshtė bėrė mjaft pėr dinamizimin e pėrdorimit tė Internetit.

Ndėrkaq, drejtoresha e PTK-sė, Leme Xhema, u shpreh se ėshtė optimiste nė realizimin e kėsaj nisme, duke shtuar se kjo nismė njė fushė e re e Postėtelekomit tė Kosovės, por shpreson se kompaninė amerikane Broadband (BB) do ta pėrkrahin tė gjitha institucionet e Kosovės.
 
Ajo tha se ėshtė njė nismė mjaft me rėndėsi qė do t'i sjellė Kosovės rezultate, tė cilat do tė mundėsojnė shėrbime mė tė mira pėr mbulimin e tėrė territorit tė saj. Sipas zonjės Xhema kjo ėshtė mėnyrė e vetme pėr tė mundur Postėtelekomi i Kosovės tė pėrgatitet pėr konkurrencė, sepse ndryshe PTK-ja nuk do tė mund tė jetė konkurrente nė treg, tha ajo.

Gjithashtu edhe Agron Rrustemaj, drejtor i Dardanetit, tha se me projektin nė fjalė do tė pėrfitojnė qytetarėt e Kosovės, por edhe firmat e huaja dhe tė vendit.
 
Sipas tij, realizimi i kėsaj nisme do tė mundėsojė shėrbime shumė mė tė mira pėr qytetarėt e Kosovės dhe qė ata tė mos presin mė para PTK-sė pėr shėbime. Rrustemaj tha se projekti pas tri vjetėve do tė ketė 600 mijė konsumatorė.
 
 
Nesėr nė Prishtinė organizohet njė akademi pėrkujtimore pėr Fehmi Aganin
 
Prishtinė, 5 maj 2003 - Me rastin e 4-vjetorit tė vrasjes sė akademik Fehmi Aganit, Lidhja Demokratike e Kosovės, nesėr, mė 6 maj, organizon njė akademi pėrkujtimore, e cila mbahet nė nė orėn 12.00, nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė.

Pėr figurėn prej politikani e shkencėtari tė Fehmi Aganit nė kėtė akademi pėrkujtimore do tė flasin presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova dhe akademik Rexhep Ismajli.
 
Fehmi Agani u ekzekutua mizorisht nga forcat kriminale serbe mė 6 maj tė vitit 1999.
 
 
A.Gashi: LDK-ja i kundėrshton pėrpjekjet e Serbisė pėr ndėrhyrje nė ēėshtjet e brendshme tė Kosovės
 
Prishtinė, 5 maj 2003 - Duke komentuar deklaratat serbe pėr themelimin e tė ashtuquajturit "Kėshill shtetėror serb pėr Kosovėn", Dr.Alush Gashi, sekretar pėr marrėdhėnie me jashtė tė LDK-sė dhe deputet nė Parlamentin e Kosovės, i deklaroi QIK-ut se Lidhja Demokratike e Kosovės i kundėrshton pėrpjekjet e vazhdueshme tė Serbisė pėr ndėrhyrje nė ēėshtjet e brendshme tė Kosovės. Qėndrimet e tilla i pamundėsojnė pėrpjekjet e shumicės nė Kosovė qė tė bėjė mė shumė pėr minoritetin serb nė Kosovė, thotė z.Gashi.

"Ne e njohim tė drejtėn pėr interesim pėr pakicėn serbe, por e kundėrshtojmė veprimin e Serbisė pėr vendosje nė emėr tė pakicės serbe", nėnvizon Dr.Alush Gashi.
 
 
R.Trajkoviq kėrkon qė ushtarėt serbo-malazezė tė vijnė nė Kosovė nė kuadėr tė forcave ndėrkombėtare
 
Beograd, 5 maj 2003 - Deputetja e kolacionit serb "Kthimi" nė Kvendin e Kosovės Rada Tarjkoviq kėrkon qė njėsitėt e ushtrisė serbo-malazeze tė pėrfshihen nė forcat ushtarake ndėrkombėtare nė Kosovė, njoftojnė mediat serbe.
 
Duke marrė parasysh se ushtria serbo-malazeze ėshtė "rehabilituar", thotė ajo, dhe se pjesėtarėt e saj ndodhen nė Timorin Lindor nė kuadėr tė misionit tė OKB-sė, ajo mendon se nuk ka pengesa qė tė jenė prezente edhe nė forcat e OKB-sė nė Kosovė. Dhe sipas zonjės Trajkoviq kėto forca do tė kishin pėr qėllim tė mbrojnė jo vetėm qytetarėt e rrezikuar joshqiptarė por edhe ata shqiptarė!

Zyrtarėt e Beogradit kanė kėrkuar vazhdimisht qė forcat ushtarake policore tė kthehen nė Kosovė, por kjo kėrkesė e tyre ėshtė hedhur poshtė vendosmėrisht nga KFOR-i dhe UNMIK-u.
 
 
KKSHA-ja do tė organizojė mė 9 maj njė forum publik tė ardhmen e Kosovės
 
Uashington, 5 maj 2003 - Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan (KKSHA) do tė organizojė njė forum publik me zyrtare tė Departamentit amerikan tė Shtetit pėr tė diskutuar tė ardhmen e Kosovės. Ky forum do tė mbahet mė 9 maj nė Nju Jork.

Janė ftuar tė marrin pjesė nė kėtė forum Donald Braun, zėvendės-drejtor pėr Kosovėn nė Zyren e Ēėshtjeve tė Evropes Qendrore dhe Jugore ne Departamentin e Shtetit Amerikan, Z. Joshua Black, zyrtar mbi ceshtjet e Kosoves dhe Martin Vulaj, Drejtor i Pergjithshem i KKSHA-se, si dhe pėrfaqėsues tė organizatave shqiptaro-amerikane dhe anėtarė tė komunitetit shqiptar nė Amerikė.

Nė kėtė forum, zyrtarėt e Departamentit tė Shtetit do tė diskutojnė perspektivat dhe qėndrimin politik tė qeverisė amerikane mbi tė ardhmen e Kosovės, si dhe do te flasin mbi sfidat qė po has Kosova sot gjatė procesit tė ndėrtimit tė institucioneve demokratike.
 
 
N. Daci: Fėrkimet me UNMIK-ut bėhen pėr shkak se besojmė nė forcėn tonė pėr tė udhėhequr Kosovėn
 
Gjilan, 5 maj 2003 - "Fėrkimet e fundit me UNMIK-ut bėhen pėr shkak se besojmė nė forcėn tonė pėr tė udhėhequr Kosovėn", ka deklaruar kryeparlamentari Nexhat Daci dje nė fshatin Zhegėr tė Gjilanit, nė pėrurimin e shtėpisė sė komandantit tė UĒK-sė Agim Ramadani.

Z. Daci me kėtė rast ka thėnė: "Ne po kėrkojmė frutat e arave tona, qė ne i kemi mbjellė dhe i kemi korrė ne t'i disponojmė. Ne besojmė se do t'ia dalim". Sipas tij tashmė ėshtė fituar pėrkrahja e Zyrės austriake.
 
Qėndrim tė ngjashėm ka edhe Zyra britanike, e cila shprehet se pėrgjegjėsitė, obligimet, qė u takojnė kosovarėve duhet tė kalojnė tek institucionet vendore, ka thėnė kryeparlamentari Daci, duke shtuar se vetėm kėshtu do tė kryhej edhe misioni i UNMIK-ut.
 
 
Njė helikopter i kontigjentit gjerman tė KFOR-it nė Kosovė ėshtė rrėzuar por pa pasoja pėr ekuipazhin
 
Prizren, 5 maj 2003 - Njė helikopter i kontigjentit gjerman tė KFOR-it nė Kosovė ėshtė rrėzuar pėr shkaqe tė panjohura. Tė katėrt anėtarėt e ekuipazhit kanė shpėtuar dhe nuk janė plagosur. Helikopteri luftarak u rrėzua nė njė lumė 15 kilometra nė veriperėndim tė Prizrenit.
 
Ekspertėt e KFOR-it do tė hetojnė shkakun e kėtij aksidenti, tha njė zėdhėnės i sektorit tė pėrbashkėt gjermano-italian nė Kosovė.
 
 
Sipas njė diplomati nė disa fshatra tė Maqedonisė kryetarėt e komunave po u ndajnė uniforma shqiptarėve
 
Shkup, 5 maj 2003 - Njė diplomat i huaj nė Shkup ka thėnė se ka tė dhėna se qė nė disa fshatra tė Maqedonisė kryetarėt e komunave po u ndajnė uniforma shqiptarėve, duke e cilėsuar kėtė si pjesė tė skenarit pėr destabilizimin e Maqedonisė.
 
Njėkohėsisht Misioni ndėrkombėtar nė Maqedoni ka pranuar se posedon tė dhėna se nė disa fshatra tė Malit tė Sharrit nė rrethinat e Tetovės dhe Kumanovės kryetarėt e kėtyre komunave janė duke ndarė uniforma shqiptarėve vendorė.
 
Sipas njė diplomatit tė panjėjtėsuar perėndimor kryetarėt e komunės sė Tetovės dhe Kumanovės janė duke ndarė uniforma dhe se kėta dy drejtues komunalė janė anėtar tė Partisė Demokratike Shqiptare. Bashkėsia ndėrkombėtare ka fotografinė e plotė se ēfarė po ndodh saktėsisht nė terren.
 
Shėrbimet e fshehta ndėrkombėtare kanė tė dhėna se kohėt e fundit janė duke iu ndarė uniforma banorėve shqiptarė nė malet e Sharrit dhe atyre tė rrethinės sė Kumanovės, thekson ky diplomat perėndimor.
 
Ai ka thėnėse se kjo ėshtė pjesė e destabilizimit tė Maqedonisė nė tė cilėn janė duke marrė pjesė Arbėr Xhaferi dhe Menduh Thaēi. Ky i fundit para disa ditėve ka kėrcėnuar destabilizimin e Maqedonisė.
 
 
V. Buēkovski thotė se nuk mund tė konfirmojė lajmin se prefektėt u shpėrndajnė uniforma shqiptarėve
 
Shkup, 5 maj 2003 - Ministri maqedonas i Mbrojtjes Vllado Buēkovski ka deklaruar se nuk mund tė konfirmojė pohimet sipas tė cilave nė disa fshatra tė Kumanovės dhe Tetovės prefektė shqiptarė shpėrndajnė uniforma pėr vendėsit e tyre.
 
Ai ka nėnvizuar se nėse njė gjė e tillė konfirmohet qeveria e tij do tė ndėrmarrė masa energjike dhe do t'i pengojė tė gjitha pėrpjekjet pėr destabilizimin e Maqedonisė.
 
 
Presidenti Moisiu ka theksuar se nuk duhet tė politizohet mosdekretimi i marrėveshjes ushtarake Shqipėri-Greqi
 
Tiranė, 5 maj 2003 - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu ka paralajmėruar qė tė mos politiizohet mosdektretimi nga ana e tij e marrėveshjes ushtarake mes Shqipėrisė dhe Greqisė. Moisiu e ka quajtur politizimin pėr kėtė ēėshtje pasojė pėr mosfirmosjen dhe ka paraqitur rezervat vetėm tė natyrės teknike pėr disa formulime.
 
Ministri i Mbrotjes tė Shqipėrisė Pandeli Majko paralajmėroi se Shqipėria do tė tregohet e matur nė raportet e saj me Greqinė nė konfliktin qė lidhet me legalizimin e emigrantėve shqiptarė.
 
 
Dosta Dimovska ka dhėnė dorėheqje
 
Shkup, 5 maj 2003 - Dosta Dimovska ka dhėnė dorėheqje nga funksioni drejtoreshės sė Agjencisė sė Zbulimit tė Maqedonisė.

Nė njė letėr dėrguar presidentit Trajkovski, nė tė cilėn justifikohen arsyet e dorėheqjes, Dimovska thotė se kjo ka qenė e domosdoshme pėr shkak tė fushatės sė pashembullt qė ėshtė zhvilluar kundėr saj.

Mbi Dosta Dimovskėn kanė rėnduar akuza tė ndryshme, por atė e ka falur me njė dekret presidenti maqedonas Boris Trajkovski, duke shkaktuar reagime tė shumta nė vend.
 
 
Ndihmėssekretari amerikan i Shtetit u takua nė Ramallah me kryeministrin e ri palestinez
 
Ramallah, 5 maj 2003 – Njė emisar i lartė amerikan ka zhvilluar sot (e hėnė) bisedime me kryeministrin e ri palestinez, Mahmud Abas, duke anashkaluar presidentin Jaser Arafat nė kontaktet e nivelit tė lartė pėr paqe, njofton Rojter.
 
Ndihmėssekretari i amerikan i Shtetit, Uilliam Bėrns, gjatė kėsaj vizite, po e pėrgatit terrenin para vizitės sė sekretarit tė Shtetit, Kolin Pauell, qė pritet tė bėjė mė vonė gjatė javės me qėllim tė bashkėrendimit tė proceseve paqėsore nė rajon.
 
Njoftohet se projektplani amerikan pėr paqe, qė synon t'i japė fund dhunės 31 muajėshe izraelito-palestineze dhe krijimin e shtetit palestinez deri nė vitin 2005, ka qenė nė axhendė tė bisedimeve ndėrmjet Bėrnsit dhe Abasit, qė u zhvilluan nė Ramallah tė Bregut Perėndimor.
 
 
Nga virusi SARS nė Kinė kanė vdekur edhe 9 persona
 
Pekin, 5 maj 2003 - Nga virusi SARS nė Kinė kanė vdekur edhe 9 persona, ndėrkohė qė janė paraqitur edhe 163 tė sėmurė tė rinj, ka bėrė sot tė ditur Ministria kineze e Shėndetėsisė. Numri i viktimave nga SARS-i nė Kinė ka arritrur 260 vetė.

Ndryshe nė Pekin mbretėron panik i vėrtetė nė mesin e popullsisė. Autoritetet kineze kanė ndaluar notin, peshkimin dhe lundrimin me vela, si dhe ėshtė ndaluar hyrja nė rezervoaret e ujit.

Njė studim ka treguar se virusi SARS mund tė jetojė 24 orė ndėrkaq nė kanalizim katėr ditė.
 
 
Nė Bangladesh nga stuhia e erės vdesin 19 njerėz
 
Daga, Bangladesh, 5 maj 2003 - Njė erė e fuqishme tropikale qė ka pėrfshirė mbrėmė disa fshatra nė Bangladeshin Lindor, rreth 80 km larg kryeqytetit Daka, ka marrė jetėn e 19 njerėzve, ndėrkaq disa persona konsiderohen si tė zhdukur. Trupat e tė vdekurve janė nxjerrė nėn gėrmadhat e shtėpive, tė cilat pėr shkak tė stuhisė sė fuqishme janė shembur.
 
 
Seria e tornadove dhe e erėrave tė fuqishme nė SHBA kanė shkaktuar vdekjen e 29 personave
 
Qyteti Piersi, SHBA, 5 maj 2003 – Seria e tornadove dhe e erėrave tė fuqishme, qė i kanė goditur tri shtete tė SHBA-ve, kanė shkaktuar vdekjen e 29 personave dhe kanė shkatėrruar njė brez tė gjerė prej njė qerek mile, njofton AP.
 
Stuhia e tornadove ka kapur shtetet qendrore tė SHBA-ve: Kanzas, Misuri dhe Tenesi. Kėshtu, nė qytetin Piersi, prej rreth 1,400 banorėsh, pothuajse s'ka mbetur shtėpi apo biznes i paprekur.
 
Drurėt janė shkulur, linjat elektrike janė kėputur, copėrat e xhamave tė thyer kanė bėrė tė pamundur ecjen nėpėr rrugėt e qytetit.
 
 
Xhej Garner: Udhėheqja e pėrkohshme kolektive nė Irak do tė zgjedhet deri nga mesi i majit
 
Bagdad, 5 maj 2003 – Administratori civil amerikan, Xhej Garner ka deklaruar sot (e hėnė) se udhėheqja e pėrkohshme kolektive nė Irak do tė zgjedhet deri nga mesi i majit, njofton Rojter.
 
Garner gjithashtu ka thėnė se ai pret qė kėtė grup udhėheqės ta pėrbėjnė deri nė nėntė irakianė. Nė kėtė grup do tė marrin pjesė disa irakianė tė kthyer nga ekzili dhe disa vendės, me njė pėrfaqėsim tė spektrit etnik dhe religjioz tė Irakut.
 
 
Njė seri tornadosh nė SHBA kanė shkaktuar vdekjen e tė pakten 16 personave
 
Kanzas, SHBA, 5 maj 2003 – Nė Kanzas dhe nė Misuri tė SHBA-ve, njė seri tornadosh kanė shkaktuar vdekjen e tė pakten 16 personave, bėn tė ditur UPI nė njė njoftim tė sotėm (e hėnė). Rrethi i Lorensit nė Misuri duket tė ketė qenė mė sė shumti i goditur nga tornadot, pasi atje kanė humbur jetėn 12 veta.
 
Tornado atje ka zgjatur 30 minuta dhe shkatėrruar edhe shumė shtėpi dhe linja tė energjisė elektrike.
 
 
Nga njė shpėrthim bombe nė Kashmirin indian ka humbur jetėn njė person dhe janė plagosur 17 tė tjerė
 
Xhamu/Indi, 5 maj 2003 – Kryengritėsit separatistė muslimanė kanė vėnė njė bombė nė njė stacion autobusash pėrplot udhėtarė nė Kashmirin indian, e cila ka shpėrthyer fuqishėm dhe kėshtu ka shkaktuar vdekjen e njė personi dhe plagosjen e 17 personave tė tjerė, njofton Rojter. Policia ka thėnė se deri tash asnjė grup s’e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr kėtė shpėrthim nė Doda, 110 mila nė lindje tė Xhamusė. Katėr tė plagosur janė nė gjendje tė rėndė.
 
 
Presidenti Bush e ka pėrshėndetur nėnshkrimin e kartės sė Adriatikut
 
Ushington, 5 maj 2003 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Xhorxh Bush ka pėrshėndetur nėnshkrimin e kartės SHBA - Adriatiku, e cila premton mbėshtetjen e vendit tė tij pėr Shqipėrinė, Kroacinė dhe Maqedoninė pėr pranimin e tyre nė Aleancėn Veriatlantike. Ky pohim doli nga deklarata e Shtėpisė sė Bardhė.
 
 
Kryeministri israelit mund tė takohet sė shpejti me kryeministrin palestinez
 
Tel Aviv, 5 maj 2003 - Mjetet izraelite tė informimit njoftojnė se kryeministri Ariel Sharon, mund tė takohet sė shpejti me kryeministrin palestinez, Mahmud Abbaz.

Burime tė qeverisė izraelite kanė thėnė se bisedimet ka tė ngjarė tė zhvillohen pasi sekretari amerikan i Shtetit tė vizitojė rajonin kėtė javė.

Nė pėrgatitje tė vizitės sė sekretarit Pauell, i dėrguari amerikan nė Lindjen e Mesme, Uiliam Bėrns, u takua me zyrtarėt izraelitė dje pėr tė diskutuar planin ndėrkombėtar tė paqes, i cili parashikon pėrfundimin e konfliktit izraelito-palestinez deri nė vitin 2005.
 
 
Ramsfeld: Lufta nė Irak i ka dėrguar njė mesazh tė fuqishėm vendeve tė tjera
 
Uashington, 5 maj 2003 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, tha se lufta nė Irak i ka dėrguar njė mesazh tė fuqishėm vendeve tė tjera qė tė mos pėrpiqen tė zotėrojnė armė tė shkatėrrimit nė masė apo tė mbėshtesin terrorizmin.

Sekretari Ramsfeld tha tė dielėn pėr rrjetin televiziv Fox se lufta nė Irak mund tė bėhet shkak pėr ndryshimin e qendrimeve tė vendeve qė pėrpiqen tė zotėrojnė armė tė shkatėrrimit nė masė apo qė mbėshtesin terroristėt.

Sekretari Ramsfeld shprehu besimin se forcat e koalicionit nė Irak do tė gjejnė eventualisht udhėheqėsin e pėrmbysur, Sadam Husein, dhe prova tė armėve kimike dhe biologjike.
 
 
Papa shenjtėron 5 figura tė tjera tė Kishės Katolike
 
Madrid, 5 maj 2003 - Papa Gjon Pali i Dytė shenjtėroi nė Madrid edhe 5 udhėheqės tė Kishės Katolike. Papa 82 vjeēar kryesoi ceremoninė gjatė njė meshe pėrjashta tė dielėn nė Sheshin Kolon tė kryeqytetit spanjoll, ku morėn pjesė rreth 1 milion besimtarė.
 
Shenjtorėt e rinj ishin tė gjithė priftėrinj dhe murgesha spanjolle, qė jetuan nė shekullin e 20-tė dhe janė tė njohur pėr punėn e tyre me tė varfėrit. Gjatė shėrbimit tė tij, Papa Gjon Pali i Dytė ka shenjtėruar gjithsejt 469 shenjtorė, mė shumė se ēdo Papė tjetėr nė histori.
 
 
Pauell paralajmėron Sirinė pėr "pasoja"
 
Uashington, 5 maj 2003 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell ka paralajmėruar Sirinė se do tė ketė pasoja nėse nuk bėn pjesėn qė i takon pėr paqen nė rajon.

Z. Pauell foli pas vizitės sė tij tė parė nė Lindjen e Mesme qė nga rėnia e ish-presidentit irakjan, Sadam Husein dhe nga publikimi i njė plani tė ri paqėsor pėr rajonin.

Z. Pauell tha se ėshtė me rėndėsi qė Siria tė luajė njė rol pozitiv nė rajon duke siguruar kufirin e saj me Irakun dhe duke mbyllur zyrat e disa grupeve palestineze tė vijė sė ashpėr me seli nė Damask.
 
 
"Soyuz"-i kthehet i sigurtė nga Gjithėsia
 
Bajkonur, 5 maj 2003 - Ekipi prej tre vetash i Stacionit Ndėrkombėtar Hapėsinor, i bllokuar pas shkatėrrimit tė anijes kozmike "Kolumbia" nė shkurt, ėshtė kthyer i sigurtė nė tokė, por jo pa probleme.

Zyrtarėt rusė humbėn kontaktet me anijen "Soyuz", dhe i dėrguan ekipet shpėtimtare me njė flotė prej pesėmbėdhjetė aeroplanėsh dhe pesėdhjetė makinash pėr ta pastruar shketėtirėn nė Kazakistan.

Ekipi u gjet dy orė mė vonė dhe dy amerikanė dhe dy rusė nga ekipi, hapėn fluturaken dhe zbritėn nga ajo. Lėshimi u bė katėrqind kilometra larg nga vendi i caktuar pėr aterim.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.