2.05.2003 - Trepca.net

English / Anglisht

SEMINARI NDĖRKOMBĖTAR PĖR GJUHĖN, LETĖRSINĖ DHE KULTURĖN SHQIPTARE

Prishtinė (KOSOVĖ), 18 - 31 gusht 2003

 

Oslo, 01 maj 2003 / Gėzim Mekuli

Nėpermes agjensisė sė lajmeve "Trepca.net" informojmė opinionin kombėtar e ndėrkombėtar, se edhe kėtė vitė, bashkėorganizuar nga Universitetet shqiptare (TIRANĖ - PRISHTINĖ), organizohet seminari ndėrkombėtar pėr gjuhėn, letėrsinė dhe kulturėn shqiptare.

Ėshtė ky edhe njė rast e mundėsi, qė secili nga ne, si shqiptarė qė jemi, tė informojmė e mundėsojmė qe sa mė shumė miq e dashamirė tė huaj, tė cilėt admirojnė artin, gjuhėn dhe kulturėn tonė tė pasur shqiptare, t'u lehtėsohet e t'u jipet mundėsia qė tė pajisen me informacionin e duhur dhe tė paraqiten me kohė pėr tė marrė pjesė nė kėtė ngjarje tė madhe kulturore.

 

SEMINARI NDĖRKOMBĖTAR PĖR GJUHĖN, LETĖRSINĖ DHE KULTURĖN SHQIPTARE

FAKULTETI I FILOLOGJISĖ I UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Prishtinė, Rruga Nėnė Tereza, pn. KOSOVĖ    
Tel. ++38138 222 970
E-mail: bardhrugova@yahoo.com, lsejdiu@yahoo.com  
 
FAKULTETI I HISTORISĖ DHE I FILOLOGJISĖ I UNIVERSITETIT TĖ TIRANĖS
Tiranė, Rruga e Elbasanit, nr. 7, REPUBLIKA E SHQIPĖRISĖ
Tel. ++ 3554 369 987 
 
Drejtor nderi: Akademik Idriz AJETI, Prishtinė
 
Drejtorė: Prof. dr. Fadil RAKA, Prishtinė
               Prof. dr. Ethem LIKAJ, Tiranė
 
Sekretarė: Prof. dr. Liman MATOSHI, Prishtinė
                 Prof. Asoc. dr. Ymer ĒIRAKU, Tiranė
 
Sekretarė teknikė: Bardh RUGOVA e Lindita SEJDIU, Prishtinė dhe Kastriot GJIKA, Tiranė 

Seminari Ndėrkombėtar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare ėshtė themeluar nė vitin 1974 pranė Fakultetit tė Filologjisė (atėherė: Fakulteti Filozofik) tė Universitetit tė Prishtinės. Ky Seminar organizohet pėr studentė e studiues qė merren me probleme tė gjuhės, tė letėrsisė e tė kulturės shqiptare, po edhe me albanologjinė pėrgjithėsisht.

Seminari ka zhvilluar gjithsej njėzet e njė sesione. Nė vitin 1991 ėshtė ndėrprerė veprimtaria e tij nga organet e dhunshme serbe. Nė vitet 1995 e 1996 sesionet e kėtij Seminari u mbajtėn nė Tiranė nė bashkėpunim me Institutin e Gjuhėsisė e tė Letėrsisė tė Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė. Nga viti 2000 Seminari vepron sėrish nė Prishtinė. Sesionet 19 dhe 20 (2000-2001) janė organizuar nė bashkėpunim me Institutin e Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė tė Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė.

 

SEMINARI XXII DO T'I ZHVILLOJĖ PUNIMET NĖ PRISHTINĖ NGA 18 - 31 GUSHT 2003.

Arritja e seminaristėve nė Kosovė dhe vendosja e tyre nė hotel ILIRIA (Prishtinė) 17 gusht 2003. Hapja solemne e Seminarit XXI mė 18 gusht 2003 nė orėn 11:00.

Programi bazė i Seminarit XXII:

  1. Kurse intensive tė mėsimit tė shqipes (tri shkallė);
  2. Ligjėrata tė veēanta tė gjuhėsisė;
  3. Ligjėrata pėr letėrsinė shqiptare;
  4. Referime shkencore ;
  5. Ligjėrata tė pėrgjithshme;
  6. Tryezė e rrumbullakėt;
  7. Program kulturor plotėsues pėr t'i njohur seminaristėt me bukuritė natyrore, me veprimtaritė kulturore e tė mira tė tjera nė qendra tė Kosovės;

 

SESIONI SHKENCOR (30 - 31 gusht 2003)

  1. Fjalėformimi i gjuhės shqipe
  2. Gjuha e arbėreshėve tė Italisė
  3. Jeronim de Rada dhe vepra e tij

 

PARAQITJA DHE REGJISTRIMI

 

Mbiemri e emri........................................................................................................

Datėlindja, vendlindja .....………….............................................................................

Seksi......................................................................................................................

Profesioni …………..................................................................................................

Kombėsia...............................................................................................................

Vendi (shteti) .........................................................................................................

Adresa e saktė …………………................................................................................

Cilin kurs tė shqipes do tė ndiqni...............................................................................

A do tė paraqitni kumtesė ose referim shkencor?

Tema ..........................................…........................................................................

   

Drejtoria e Seminarit do t'i mbulojė shpenzimet e vendosjes dhe tė ekskursioneve eventuale nė Kosovė. Shpenzimet e rrugės pėr Prishtinė dhe e kundėrta i heqin vetė pjesėmarrėsit.

Paraqitja pėr tė marrė pjesė nė Seminarin XXII duhet tė arrijė nė Drejtori tė seminarit deri mė 31 maj 2003 nė njė prej adresave tė sipėrshėnuara.

Drejtoria e Seminarit

    

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.