OPINIONE

   
2.05.2003 - Trepca.net

KOMENT

Kundėrshtarėt e LDK-sė tė mėsojnė nga kryeparlamentari Nexhat Daci !

 

Distancimi i akademik Dacit nga papėrgjegjėsia e burokracisė unmikase vie nė momentin e fundit, kur dihet se Kosova zė vendin e parė nė Ballkan e mė gjerė pėr papunėsi tė madhe pėrkundėr resurseve tė saja natyrore dhe ndihmave qė vijnė nga bashkėsia ndėrkombėtare;  pastaj kur dihet se krimi politik e ekonomik ka pėrfshirė shoqėrinė e Kosovės pėrkundėr prezencės sė numrit tė madh tė policėve tė UNMIK-ut; edhe kur dihet se institucionet e Kosovės ēdo ditė e mė tepėr po bėhen detyrimisht "institucione kukull" dhe institucione tė instrumentalizara tė bashkėsisė ndėrkombėtare, pa arritur tė ēojnė as edhe  ndonjė proces pėrpara!

2 maj 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Nė kėto rrethana politiko-ekonomike nė tė cilat gjendet Kosova pėr mė tepėr  nė stilin "njė hap para-dy prapa", kritikat e fundit tė Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės akademik z.Nexhat Daci drejtuar burokracisė sė UNMIK-ut janė pozicionime politike vėrtetė tė papritura pėr UNMIK-un, dhe kjo u pa edhe nė pėrgjigjen e "rreptė" tė z.Hasellock! Kritikat e hapura dhe reale tė z.Daci nė adresė tė burokracisė unmikase ka shprishur pėrfundimisht "tezėn" propagandistike majtiste pėr kinse "servilizmin e LDK-sė" kundrejt bashkėsisė ndėrkombėtare, me anė tė sė cilės provohej tė promovohej LDK-ja si parti kinse e gatshme pėr ēdo kompromis politik e sidomos kur ėshtė fjala pėr statusin e Kosovės. Nė kohėn kur PDK-ja arriti tė bėhej "zėdhėnese" e Shtajnerit dhe e UNMIK-ut me idenė absurde tė "ngrirjes" sė procesit tė njohjes edhe formale tė pavarėsisė sė Kosovės, akademik Daci reflektoi pozicionimin e LDK-sė nė mbrojtje tė integritetit, tė dinjitetit dhe vlerave kombėtare tė shqiptarėve tė Kosovės, qytetarėve tė Kosovės tė cilėt as sot e kėsaj dite nuk po arrijnė tė jetojnė njė jetė normale me rrymė, me punė tė pėrditshme, me paga tė mira e tė sigurta, me siguri tė plotė individuale e grupore anembanė Kosovės etj.

Rezistimi dhe mospajtueshmėria aq e hapur e z.Daci kundrejt burokracisė sė UNMIK-ut pas kaq vitesh tė funksionimit tė institucioneve tė Kosovės (pa kompetenca reale) duhet tė jetė shembull edhe pėr subjektet politike tė spektrit tė majtė, tė cilat kanė filluar edhe haptas t'i vejnė pengesa procesit tė pavarėsimit tė Kosovės, duke iu bėrė krah elementeve anti-pavarėsi brendapėrbrenda UNMIK-ut dhe asociacioneve tjera ndėrkombėtare akoma tė pranishme nė Kosovė. Distancimi i akademik Dacit nga papėrgjegjėsia e burokracisė unmikase vie nė momentin e fundit, kur dihet se Kosova zė vendin e parė nė Ballkan e mė gjerė pėr papunėsi tė madhe pėrkundėr resorėve tė saj natyrorė dhe pėrkundėr ndihmave qė vijnė nga bashkėsia ndėrkombėtare;  pastaj kur dihet se krimi politik e ekonomik ka pėrfshirė shoqėrinė e Kosovės pėrkundėr prezencės sė numrit tė madh tė policėve tė UNMIK-ut; edhe kur dihet se institucionet e Kosovės ēdo ditė e mė tepėr po bėhen detyrimisht "institucione kukull" dhe institucione tė instrumentalizuara tė bashkėsisė ndėrkombėtare, pa arritur tė ēojnė as edhe  ndonjė proces pėrpara!

Pra, pėrsėri ėshtė LDK-ja (akademik Daci i ėshtė anėtar i LDK-sė) ajo parti politike e cila merr iniciativėn pėr ndėrprerjen e kėsaj situate tragjikomike nė tė cilėn gjendet Kosova si shtet nėn protektoratin e OKB-sė, duke mos lejuar viktimizimin dhe shkatėrrimin e mėtejmė tė proceseve zhvillimore tė Kosovės nė tė gjitha sferat, vetėm pėr shkak tė njė pjese tė burokratizuar tė UNMIK-ut, e cila ėshtė e interesuar pėr pushtet tė pakufijshėm nė Kosovė. Nė anėn tjetėr, Presidenti i Kosovės dhe kryetari i LDK-sė dr.Rugova ia hodhi poshtė PDK-sė, Thaēit dhe Shtajnerit  idenė e tė ashtuquajturit "moratorium" pėr statusin e Kosovės, qė parasheh uljen dhe "ngrirjen" e intensitetit tė procesit tė njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, duke kėrkuar e ripėrsėritur publikisht realizimin e vullnetit tė lirė politik tė shqiptarėve tė Kosovės - pavarėsinė e Kosovės. Kjo nėnkupton se LDK-ja as nė kohėn e okupimit serbosllav por as sot e kėsaj dite, kur  udhėheqja, anėtarėsia  dhe simpatizuesit e saj janė tė rrezikuar nga zbatuesit e krimit politik nė Kosovė, nuk i largohet me asnjė ēmim opsionit politik pėr pavarėsimin e Kosovės dhe se pėr realizimin e kėtij opsioni LDK-ja ėshtė  e koordinuar dhe e vendosur si asnjėherė mė parė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.