OPINIONE

   
29.04.2003 - Trepca.net

Ideja politike pėr ndarjen etnike tė Maqedonisė dhe devalvimi politik i liderėve opozitar Xhaferit dhe Georgievskit para komunitetit ndėrkombėtar

 
29 prill 2003 / TN
 
Shkruajnė:
Dr. NEHAT SADIKU, LUBIANĖ - politolog
Mr. RUFI OSMANI, GOSTIVAR - ekonomist
 
 
Cilat janė sfidat dhe rreziqet e ides sė tandemit  nė dorėheqje Georgieski-Xhaferi?
 
Politizimi i skajshėm qė nė vazhdimėsi karakterizon realitetin politik tė Maqedonisė qė nga lufta e vitit 2001 dhe deri mė sot ariti kulminacionin e tij medial gjatė fundjavės qė e lėmė pas me sihariqėt politikė  tė tandemit Xhaferi-Georgievski pėr ndarjen etnike tė  Maqedonisė alias pėr krijimin e shteteve tė pastra etnike nė Ballkan.
 
Idetė e udhėheqėsve tashmė nė dorėheqje tė parevokueshme  tė dy partive mė tė mėdha opozitare nė Maqedoni verifikuan edhe njėherė tė vėrtetėn e ditur se pėr zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit dhe nė pėrgjithėsi pėr tė ardhėmen e Maqedonisė  mungon koncensuzi i brendshėm politikė.
    
Kontestimi i koordinuar mirė nga tė dy liderėt opozitar  bėhet nė shiqim tė parė nga pozicione tė kundėrta politike dhe duke u nisur nga brenga reciproke pėr fatin e kombeve qė ato pretendojnė se i pėrfaqėsojnė, pėrkundėr faktit se sot niveli dhe cilėsia e pėrfaqėsimit   politikė tė tandemit nė fjalė ėshtė dukshėm mė pak relevante nė krahasim me kohėn e nėshkrimit tė marrėveshjes sė paqės nė Maqedoni, kohė nė tė cilėn liderėt nė fjalė kishin tė gjitha mundėsitė dhe makanizmat institucional pėr tė realizuar iden nė fjalė.
 
 
Ēka ofruan ish kryeministri maqedonas nė kolumnėn e tij nė gazetėn Dnevnik me 17.prill.2003 dhe Xhaferi nė artikullin e tij me datė 27.04.2003 nė Lirinė Kombėtare?
 
Lubēo Georgiveski njė albanofob dhe pansllavist i verifikuar nė kėto pozicione, si nė kohėn e tė qenurit politikan opozitar dhe nė veēanti si kryeministėr i Maqedonisė gjatė luftės shqiptaro-maqedonase tė vitit 2001 ripėrsėriti iden e ripėrkufizimit teritorial  etnik me synim  ruajtjen e ,,tokave dhe interesave sllavoortodokse nė Maqedoni dhe mė gjėrė,,.
 
Nė kuadėr tė kėsaj platforme esencialisht pėrsėritet programi i Akademisė  maqedonase tė vitit 2001 me synim  qė maqedonasit tė shpėtojnė teritoret e  rrezikuara nga shqiptarėt nė veēanti nė qytetet e Kumanovės, Shkupit, Kėrēovės dhe Strugės. Personi nė fjalė si mekanizėm pėr realizimin e projektit tė tij rekomadon  shpėrnguljen masive vullnetare dhe tė dhunėshme tė shqiptarėve dhe pjesėsrisht sllavomaqedonėve nga qytetetet e pėrmendura dhe vendosjen e tyre nė luginėn e Pollogut nė mes tė Tetovės dhe Gostivarit dhe nė disa fshatra tė Shqipėrisė.
 
Pasiqė tė realizohet kjo shpėrngulje masive reciproke atėherė sipas ,,Don kishotit politikė sllavomaqedonas,, duhet tė ndėrtohet njė mur masiv ngjashėm si muri Kinez ose ish muri i Berlinit dhe tė ripėrsėritet realiteti  izraelito-palestineze nė kėto hapsira. Autorėt dėshirojnė tė nxjerin nė pahė tė vėrtetėn e kahmotshme se idet e Lupēo Georgievskit nuk janė vetėm ide anakronike tė kėtij maniaku tė dėshmuar politikė, mendime dhe shqetėsime tė kėsaj natyre mund tė hasen qė nga shkatrimi i ish RSFJ/sė nė shumė debate private dhe mediale  me politikanė, intelektualė por edhe njerėz tė rėndom tė proviniencės sllavo-maqedonase.
 
 
Shqetėsimi i Georgiveskit  buron nga  projekti i Cėrvenkoskit
 
Me kėtė rast vlen tė pėrmendet se i prirė nga  shqetėsimi i ,,gjoja zgjėrimit tė pakontrolluar demografik dhe teritorial tė shqiptarėve nė Maqedoni”, LSDM/ja e kryeministrit aktual Cėrvenkoski nė vitin 1995 me pėlqimin paraprak tė PPD/sė sė Alitit bėri ripėrkufizimin e brendshėm teritorial komunal tė Maqedonisė duke e rritur numrin e komunave nga 34 nė 123 komuna.
 
Kriteri i vetėm i ndarjes teritoriale komunale edhepse i pashkruar publikisht ishte ai etnik maqedonasė  me objektiv tė ēvesh (pastron) teritorialisht qytetet e Kumanovės, Shkupit, Kėrēovės dhe Strugės nga vendbanimet rurale shqiptare qė rethonin kėto qytete. Projekti nė fjalė shkoi edhe mė largė duke krijuar edhė nė tre komunat-qytete me shumicė absolute shqiptare si ajo e Tetovės, Gostivarit dhe Dibrės komuna tė reja me shumicė maqedonase si pasojė e tė cilit veprim kėto komuna-qytete u ngushtuar pėrmbajtėsisht nė aspekt teritorial.
  
Rasti mė specifik ėshtė  krijimi i komunės sė Mavrovės, komunė kjo e cila ka vetėm 1500 banorė ndėrsa pėrfshinė nė vete 39% tė teritorit tė ish komunės sė Gostivarit dhe ka potencialin kryesor energjetik, turistik dhe strategjik pėr pjesėn pėrėndimore tė Maqedonisė. Nė kohėn e pėrkufizimit komunal tė asaj kohe raporti i shqiptarėve dhe maqedonėve nė qytetet e pėrmenduar ishte pėrafėrsisht i barabartė me pėrjashtim tė Shkupit. Pas ndarjes sė re teritoriale tė komunave, qytetet nė fjalė ngelėn me shumicė absolute maqedone ndėrsa  shqiptarėt ngelėn tė koncentruar teritiorialisht dhe politikisht nė vendbanime rurale pėrreth kėtyre qendrave adminstrative, ekonomike dhe politike por pa kurfarė ndikimi qeverisės nė kėto qendra urbane me potenciale tė konsiderushme zhvillimore.
 
Pozicionimi i kėsaj natyre i z.Georgievskit ka pėr synim qė paraprakisht tė pėrpunon ambientin politik maqedonas  nė vigjilje tė ripėrkufizimit tė ri teritorial tė komunave si njė detyrim qė del nga marrėveshja e Ohrit. Synimi i tėrė spektrit politik maqedonasė ėshtė qė tė parandalohet mundėsia  qė qyteteve-komuna tė pėrmendura mė lart tė mos u bashkangjiten vendbanime rurale me popullsi kompakte shqiptare dhe nė kėtė mėnyrė tė ruhet supremacioni etnik, politikė, ekonomik dhe i natyrave tjera i  maqedonėve nė kėto qendra urbane.   Nė veēanti kjo qasje fiton nė peshė tash kur me marrėveshjen e Ohrit komunave nė pėrgjithėsi u rikthehet njė pjesė e pushtetit real qeverisės.    
 
Post festum duhet tė konstatohet me kompetencė tė plotė se dhėnja e pėlqimit e PPD/sė tė z. Aliti nė vitin 1995 pėr ndarjen teritoriale tė komunave nė Maqedoni sipas kritereve ekskluzive maqedonase pėrbėn dėshtimin mė tė madhė politikė tė shqiptarėve nė Maqedoni pėr tė mos thėnė tradhtinė mė tė madhe tė interesave nacionale shqiptare nė kėtė vend.
 
Nga mėsipėr mund tė konstatojmė me kompetencė se pritjet politike tė shqiptarėve nė Maqedoni se me ripėrkufizimin e ri teritorial komunal do tė rikthejnė nė qeverisje politike qendrat e pėrmendura urbane do tė ngelin edhe njė frustracion i parealizuar politikė si pasojė e mospasjes sė vizionit mė elementar  politikė tė nėshkruesve shqiptarė tė marrėveshjes sė paqes. Pėsimi i shqiptarėve nė Maqedoni duhet tu shėrbej si mėsim politikanėve kosovarė qė me asnjė kusht dhe trysni tė mos pranojnė ripėrkufizimin teritorial komunal  tė Kosovės nė bazė tė kriterit etnik sepse nė ate rast do tė formalizojnė edhe legalisht ndarjen faktike jolegale  qė edhe aktualisht ekziston  dhe funksionon jashtė juridikcionit qeverisės tė  Kosovės.  
 
 
Ēka harroi tė thotė z.Xhaferi?
 
Arben Xhaferi ,,ky politikan me nam,, nė skenėn politike tė Maqedonisė dhe mė gjėrė me filozofinė e vet paradoksale politike  nė varshmėri nga pozicioni politikė si nė opozitė ashtu edhe nė pozitėn politike duke u nisur nga parimet e tė drejtės sė tij historike dhe nė kundėrshtim tė plotė me trendet dhe tendencat  integrative bashkėkohore do tė konstatoj : shteti multietnik nė Maqedoni nuk funskionon, marrėveshja  e Ohrit ėshtė e vdekur, duhet tė krijohen shtete monoetnike dhe nė ato suaza edhe Shqipėria etnike sepse praktika ka verifikuar se kėto shtete janė mė tė qėndrueshme,,.
 
Elaborimi i kėtij politikani fillon dhe pėrfundon nė nivelin e konstatimit dhe tė manifestimit tė dėshirės sė tij, dėshirė kjo qė ėshtė ideal edhe i shumė shqiptarėve anė e kėndė tokave shqiptare. Tė lansosh ide tė mėdha dhe tė mos ofrosh vizionin dhe mekanizmin mė elementar pėr tė realizuar projektin nė fjalė nė kuadėr tė konstelacionit real lokal, rajonal dhe ndėrkombėtar ekulibrohet me njė papėrgjegjėsi tė nivelit tė njė manipulimi tė skajshėm dhe tė paprecedent tė patolerushme pėr njė politikan me nam tė sojit tė z.Xhaferi.
 
Jo rallė herė ėshtė vėrtetuar se shqiptarėt nė veēanti politikanėt e tyre kanė shumė dėshira tė cilat kryesisht ia adresojnė bashkėsisė ndėrkombėtare gjithėmonė nė variantin e ides fillestare dhe jashtė kontekstit kohor dhe gjeografik dhe si rėndom kėto dėshira ngelin tė parelaizuara, sepse tė njėjtat nuk arin dot ti rrezistojnė verifikimit mė elemantar tė standardeve ndėrkombėtare dhe tė mbizotrojnė teoritikisht dhe as praktikisht argumentacionin e palės konkuruse-konfliktuoze tė fqinjėve tė tyre.
 
  
Projektet multietnike ose monoetnike, cilėn alternativ tė pėrkrahin shqiptarėt ?
 
Ėshtė fakt se projektet multietnike tė identifikuara me ish shtetet multietnike komuniste dėshtuan. Mirėpo gjithashtu ėshtė fakt i pamohueshėm se ekzistojnė projekte multietnike tepėr funskionale tė demokracive tė zhvilluara ekonomike dhe politike siē janė Zvicra, Belgjika, njėsi autonome nė Itali, Finlandė etj. (shiko pėr kėtė problematikė mė shumė nė librin me titull: “Demokracia nė shoqėrinė plurale rasti i Maqedonisė” autor dr.Nehat Sadiku).
 
Nė vendet pastkonfliktuale dhe nė njė fazė tepėr delikate tė tranzicionit si pasojė e faktit se  projektet multietnike tentojnė tė realizohen  pas luftrave tė pėrgjakura dhe nė vende ku mbizotron varfėria, paperspektiva, krimi i organizuar dhe ku institucionet nuk funksionojnė siē ėshtė rasti kryesisht me Bosnje Hercegovinėn dhe pjesėrisht me Kosovėn, Maqedoninė dhe Luginėn e Preshevės, funksionimi i institucioneve dhe shoqėrive multietnike realizohet me mjaftė vėshtirėsi.
 
Niveli i funksionalitetit tė projekteve nė fjalė dallon esencialisht nga vendi nė vend nė varshmėri nga pasojat e luftės, zhvillimi ekonomik-social, niveli i barabarsisė individuale dhe kolektive institucionale, niveli i paternalizmit tė shteteve amė, nivelit tė krimit dhe kontrabandės sė organizuar, nivelit tė menaxhmentit funksional qeveritar, tė ariturave tė procesit tė tranzicionit ekonomik dhe politik dhe niveli tė konvergjencės reale tė kėtyre vendeve nė aspekt tė integrimit nė kuadėr tė  strukturave aq tė preferuara  euroatlanike.
  
Parė nė kuadėr tė kritereve tė mėsipėrme do tė  vijmė nė pėrfundime selektive nė aspekt tė nivelit tė efikasitetit institucional dhe civil  tė shoqėrive tė mėsipėrme multietnike ashtu siē mund tė vijmė edhe nė pėrfundime tė ngjashme edhe pėr shoqėrit dhe shtetet kryesisht monoetnike siē ishte rasti me Shqipėrinė e vitit 1997 ose me Sėrbinė e kohės sė Milosheviqit dhe pas tij  qė aktualisht kalojnė nėpėr faza tepėr delikate tė tranzicionit ekonomik, social dhe demokratik.
 
Insistimi i bashkėsisė ndėrkombėtare nė ruajtjen me ēdo kusht tė projekteve multietnike nė fjalė ėshtė pasojė e faktit se interesat e bashkėsive tė ndryshme etnike janė skajshmėrisht konflikutale, fakt ky qė u dėshmua edhe nga konfliktet e dekadės sė kaluar dhe se ėshtė mjaftė vėshtirė tė gjinden kritere objektive pėr njė ripėrkufizim tė drejtė teritorial ndėrmjet kombeve alternative duke mos aktivizuar sindromin e Domino efektit nė tėrė teritorin e Ballkanit dhe mė gjėrė.
 
Njėri prej autorėve tė kėtij artikulli (mr.Rufi Osmani) duke analizuar nė veēanti tė dhėnat makroekonomike tė rajonit tė Europės juglindore dhe nė ato suaza gjendjen ekonomike-social tė kombit shqiptarė nė pėrgjithėsi dhe krahasuar me kombet tjera fqinje-konkuruese ka ardhur nė pėrfundime pesimiste pėr potencialin real demokratik, ekonomik dhe intergativ.
 
Vazhdimi i mėtejshėm  i luajtjes sė lojės sė luftėrave tė reja nga ana e politikanėve legal shqiptarė dhe strukturave tė ndryshme jo legale militare rrezikon qė teritoret shqiptare ti etiketon para investitorėve privat dhe publik tė jashtėm pėrfundimsht si zona tė rrezikshmėrisė sė lartė politike dhe ekonomike dhe kėshtu ti margjinalizon nga rrjedhat bashkėkohore tė kapitalit dhe tregtisė dhe ti pėrjashton nė njė tė ardhėme aftamesme nga mundėsia e integrimeve politike, ekonomike dhe tė sigurisė.
  
  
Ēka dėshmon SWOT analiza e idesė politike tė z.Xhaferi ?
 
Nėn supozimin se shqiptarėt dhe maqedonėt do tė ishin dakorduar tė bėjnė ndarjet teritoriale etnike nė Maqedoni sipas preferenceve tė tandemit Xhaferi-Georgievski aktualisht shqiptarėt do tė ishin humbėsit e mėdhenjė jo vetėm nė aspekt teritorial por edhe nė aspekte tė tjera. Pėrkundėr faktit qė shqiptarėt nė Maqedoni evidentohen nga 23-30% nė strukturėn e pėrgjithshme tė popullsis duhet tė kihet parasysh se:
·         teritorialisht shqiptarėt popullzojnė diēka mbi 10% tė teritorit tė Maqedonisė,
·         nė pronė private shqiptarėt kanė mė pak se 10% tė tapiave tokėsore,
·         janė shumicė absolute nė vetėm 3 qytete tė Maqedonisė,
·         teritoret shqiptare nė Maqedoni janė kryesisht zona tė pazhvilluara ekonomike,  urbanistike dhe sociokulturore.
 
Autorėt dėshirojnė tė jenė tė bindur se protagonistėt e kėsaj ideje nė palėn shqiptare duhet ti ken pasur parasysh disa nga argumentet e pėrmendura dhe argumente tė tjera kur kanė ofruar aventurėn e pėrkufizimit teritorial duke pasur parasysh se nė ish mandantin qeveritar partia e tyre qeveriste me pushtetin lokal  ekonomikisht dhe financiarisht tė bankrotuar nė veēanti nė komunat shqiptare nė Maqedoni. Qė sipėrfaqėsia e propozimit nė fjalė tė jetė edhe mė e madhe pėr realizimin e kėsaj ideje udhėheqėsit e PDSH/sė  ofrojnė mekanizmin e ,,moratoriumit partiak dhe parlamentar dhe aktivizimin intelektual privat tė tyre,, si parakusht qė faktori ndėrkombėtar tė miratoj dėshirėn e tyre dhe tė zbatojė protektoratin ndėrkombėtar mbi Maqedonin. Me sa duket personat nė fjalė nuk kanė njohuri elementare se kur dhe nėn cilat kushte zbatohen protektoratet ndėrkombėtare, jo rastėsisht protektoratet u zbatuan nė rastin e Bosnjės dhe Kosovės por jo edhe nė rastin e  Luginės Preshevės dhe nė Maqedoni pėrkundėr faktit qė edhe tek kėto tė fundit kishim njė llojė konflikti kryesisht tė menaxhuar dhe tė dirigjuar nga faktori ndėrkombėtar.
 
Me kėtė rast vlen tė pėrmendet se pėr  gjashtė muaj tė qenurit nė opozitė liderėt e PDSH/sė kanė evoluar nė qėndrimet e tyre nė raport me marrėveshjen e Ohrit duke ardhur nė pozicione diametralisht tė kundėrta. Nė veēanti lideri nė dorėheqje i PDSH/sė Arben Xhaferi prezenton qėndrime tėrėsisht dualiste dhe kundėrthėnėse nė lidhje me marrėveshjen kornizė tash si politikan  opozitar duke haruar tė vėrtetėn e njohur se gjatė nėnshkimit tė sajė tė njejtėn e cilėsonte historike dhe vizionare.
 
Pėrderisa pas nėnshkrimit tė marrėveshjes nė fjalė dhe nė veēanti gjatė fushatės elektorale tė vitit 2002 tė njėjtit propagandonin dhe lavdronin tė ariturat e kėsaj  marėveshje nė fjalė duke ia mohuar meritat kryengritjes sė armatosur shqiptare, tė njejtit tash si humbės politikė konstatojnė se sipas tyre kjo marrėveshje qenka tashmė politikisht e vdekur sepse ato nuk bėjnė realizimin  (zbatimin) praktikė tė saj.
 
Autorėt e kėsaj analize ka qenė ndėr tė  rrallėt tė cilėt qė nė kohėn e miratimit tė marrėveshjes sė paqes kanė shprehur vėrrejtje serioze nė pėrmbajtjen dhe nė dinamikėn e jetėsimit tė sajė duke i bėrė njė analizė problemore kėsaj marrėveshje dhe duke pasur parasysh faktin se mekanizmat institucional, fondet finaciare, kapacitetet reformuese tė menaxhmentit politik  dhe gjendja ekonomike-sociale e pas luftės nuk i shkonin nė favor jetėsimit tė shpejt dhe cilėsor tė marrėveshjes nė fjalė. Praktika e deritashme e jetėsimit tė marrėveshjes sė Ohrit konfirmoi si tė sakta shumicėn e vlerėsimeve tė autorėve tė dhėna qė gjatė viteve 2001-2003. (pėr kėtė problematikė shiko ma shumė tek kėta artikuj: Rufi Osmani: “(Mos) implementimi i Marėveshjes sė Ohrit” (Ky artikull ka qenė i botuar nė njėmujoren sllovene Ampak si dhe nė Frymėn e filozofisė dhe nė Lirinė Kombėtare) si dhe “Behemonti sllavomaqedonas me krerėt shqiptar” autor Nehat Sadiku, i botuar nė revistėn shkencore Fryma e filozofisė dhe Globi nė Maqedoni).    
 
 
Cilat mund tė jen refleksionet rajonale tė projektit tė Xhaferit-Georgievskit ?
 
Refleksionet e njė alternative tė tillė pėr Kosovėn dhe shqiptarėt e Luginės sė Preshevės do tė jenė detyrimisht negative. Gjuha e Arben Xhaferit ėshtė identike me gjuhėn e ish kryeminstrit tė ndjerė sėrb z.Xhinxhiē dhe pėrfaqėsuesit tė tij pėr Kosovėn z.Ēoviq. Kėrkesa sėrbe pėr ndarjen e Kosovės nėn supozimin e pėrkrahjes sė idesė sė Xhaferit dhe Georgievskit  do tė mirte nė kėtė rast edhe legjitimitetin shqiptarė. Me kėtė rast dėshirojmė tė potencojmė se politikanėt shqiptarė nė tėrė rajonin duhet tė mos harojnė se teritor kontestues nė aspekt tė statusit shtetrorė ėshtė Kosova dhe jo Serbia dhe Maqedonia.
 
Nė Serbi dhe Maqedoni vazhdon kontesti sistemor nė aspekt tė tė drejtave tė shqiptarėve por ky kontest nuk ėshtė teritorial dhe nuk u adresohet kufijve tė kėtyre dy vendeve. Pėrkundrazi kontesti nė Kosovė ėshtė i dyfisht edhe nė aspekt tė sovranitetit edhe nė aspekt tė tė drejtave tė pakicave dhe nė veēanti tė pakicės sėrbe. Pse kontesti teritorial ėshtė vetėm nė kuadėr tė tokės shqiptare  por jo edhe nė tokat sllave rajonale pėrgjigjen duhet ta japin udhėheqėsit e tri Ushtrive Ēlirimtare nė tokat shqiptare.
 
Pranimin e  idesė sė Xhaferit dhe Georgiveskit qarqe mirė tė informuara diplomatike nė Maqedoni  e interpretojnė se detyrimisht do tė kishte repekusionet e veta edhe nė ndarjen teritoriale tė Kosovės duke pėrfill kryesisht interesat etnike, ekonomike, kulturore dhe tė tjera sėrbe si parakusht pėr dhėnjen  e pėlqimit tė Sėrbisė pėr pavarsinė e Kosovės, mirėpo nuk do tė nėnkuptonte reciprocitet edhe pėr interesat shqiptare nė Luginėn e Preshevės.
 
Njė pėrjashtim i kėtillė niset edhe nga njė realiteti faktik, pėrderisa nė Kosovė nė pjesėt ku jetojnė sėrbėt faktikisht dhe juridikisht nuk funksionojnė jo vetėm institucionet vendore kosovare por edhe ato ndėrkombėtare, pėrkundrazi nė Luginėn e Preshevės efektivisht funksionojnė institucionet serbe nė tė gjitha dimensionet. Deklarimet e fundit tepėr brengosėse dhe mjaftė transparente tė kryeparalamentarit kosovar z.Daci janė njė dėshmi e argumentuar qė pasqyron realitetin e hidhur kosovar ,,nė 1/3 e teritorit tė Kosovės sė ēliruar dhe ndėrkombtarisht tė administruar nuk vlejnė ligjet kosovare dhe nuk zhvillohet aktiviteti i institucioneve vendase,,.
 
Hudhja posht e kėsaj ideje tė mbrapshtė politike nga ane e qeverisė sė Kosovės ishte njėri ndėr reagimet e qėlluara dhe nė kohė tė kėtij institucioni qė ka pėrgjegjėsi tė shumta dhe rezultate tė pakta nė realizimin e procesit tė tranzicionit dhe ndėrtimin e shtetėsisė sė Kosovės sė pasluftės.
 
 
Ēka i paraprinė  nismės politike nė fjalė?
 
Qėllimi ynė kryesor qė na shtyri pėr ta shkruar kėtė artikull ka qenė qė duhet tė  informohet opinioni publik vendas dhe posaēarisht ai ndėrkombėtar se tė dy protagonistėt e idesė nė fjalė tashmė janė nė dorėheqje tė parevokueshme nė kuadėr tė subjekteve tė tyre politike dhe duke i ngelur besnik  filozofisė sė tyre politike tė prirė nga sintagma dhe koncepte historike kanė synuar qė edhe me rastin e pėrfundimit tė karierave tė tyre politike tė lėnė gjurmė historike anakronike nė kronikat politike tė kohės mė tė re.
 
Thėnė mė ndryshe tandemi nė fjalė Xhaferi-Georgievski nuk arinė dotė tė pajtohet me humbjen e thellė politike qė pėsoi nė zgjedhjet  politike tė vitit 2002 dhe se humbjen vazhdon ta nėnkupton si njė skenarė paraprakisht i pregaditur me luftėn e vitit 2001 me qėllim tė ndrrimit tė pushtetit politikė dhe jo transformimit juridiko-politikė tė Maqedonisė.
 
Njėri prej pėrfaqėsuesve tė Grupit Ndėrkombėtarė tė Krizės nė Maqedoni Eduard Xhozef nė njė deklarim tė tij pėr gazetėn britanike Sandy Tajms theksoi se deklaratat e partive opozitare si tė liderėve Lupēo Georgievski dhe Arbėr Xhaferi janė tė papėrgjegjshme.  Ai qe tejet kategorik dhe theksoi se: “ Ky ėshtė njė gabim, sepse bėhet fjalė pėr njė vendim qė ka tė bėjė me dėshpėrimin dhe mossuksesin e dy politikanėve, qė i humbėn zgjedhjet e fundit nė Maqedoni. Ata janė nėnshkrues tė Marrėveshjes sė Ohrit dhe pa marrė parasysh vlerėsimet e tyre se nė ēfarė shkalle ėshtė zbatuar kjo marrėveshje, apo a do tė ketė sukses, ata kanė ndėrmarrė njė detyrė formale dhe unė e konsideroj tė papėrgjegjshme shmangien nga ky obligim “. Idenė pėr ndarjen e Maqedonisė e konsideroi poashtu si tė papėrgjegjshme dhe shkurtpamėse meqė sipas tij kėto janė sinjale tė gabueshme qė mund tė shfrytėzohen nga qarqe radikale qė janė faktor destabilizues nė regjion.
 
Koha e dhėnjes sė llogarisė dhe pėrgjegjėsisė para elektoratit vetiak dhe nė veēanti para anėtarėve tė partive politike nė krye tė tė cilave ende janė formalisht  tashmė troket fuqishėm nė derėn e liderėve nė fjalė nė pako me aktakuzat e shumta pėr kriminalitet dhe keqpėrdrim tė detyrave zyrtare tė shumė ish funksionerve tė partis sė z.Georgievskit dhe pjesėrisht tė partisė sė z.Xhaferit.
 
Nė veēanti hapja e dosjes sė klanit tė Zemunit edhe nė Maqedoni do tė nxjeri nė sipėrfaqe edhe involvime tė thella kriminale edhe tė politikanėve tė lart jo vetėm tė VMRO-PDSH/sė  por edhe tė LSDM/sė sė kryeministrit aktual maqedonas, fakt ky qė e komplikon dhe e pamundėson luftėn e pakompromisė ndaj krimit tė organizuar ngjajshėm me aktivitetet e qeverisė aktuale tė Beogradit.  
 
Nė kėtė drejtim vlen  tė pėrmendet fakti se ish ministri i ekonomisė Besnik Fetai asesi tė pranon ti pėrgjigjet ftesės sė organeve tė gjyqėsisė vendore pėr veprimet e inkriminuara ekonomike tė tijė dhe tė partisė sė tij, refuzimi i personit nė fjalė  aktivisht vazhdon tė pėrkrahet edhe nga lidershipi aktual i PDSH-sė, fakt ky qė vetvetiu flet mjaftė pėr distorzionin moral tė ideologėve tė patriotizmit verbal tė PDSH-sė.
 
Tė ballafaquar me njė situat tė parrugdaleje dhe me njė izolim komplet nga  faktori ndėrkombėtar dhe faktori rajonal protagonistėt e ides nė fjalė shpejtuan tė zbulonin ndonjė sihariq politikė me synim tė promovimit tė sėrishėm nė skenėn politike dhe tė fitimit nė kohė para ballafaqimit me realitetin e hidhurė tė qenurit  humbės tė mėdhenjė  politik dhe moral.
 
Pėrndryshe sikur tandemi Xhaferi-Georgievski tė ishin serioz nė synimin e tyre, projektin nė fjalė nuk do ta shpalosnin tash si politikan opozitar kur me institucionet e shetit qeverisė bloku alternativ politikė, tė njejtit e kishin mundėsinė ideale qė projektin e tyre ta realizonin  gjatė mandatit qeverisės 4 vjeēar duke pasur parasysh edhe faktin se z.Ali Ahmeti me fillimin e kryengritjes shqiptare nė Maqedoni ua dha shkakun dhe alibin e vėrtetė.
 
 
Si vlerėsohet pjesėmarja e deritashme e BDI/sė nė qeverinė aktuale ?
 
Entuaziazmi fillestar i shqiptarėve vendor nė lidhje me BDI/nė e Ali Ahmetit tashmė pas disa muaj qeverisje tė kėtij subjekti politikė nė kuadėr tė kolacionit ROZĖ kryesisht i adresohet tė kaluarės sė afėrt politike tė identifikuar me kryengritjen e armatosur shqiptare tė vitit 2001.
 
Procesi i humbjes sė kredibilitetit politikė tė kėsaj partie tė dalė si trashigimitare e ish UĒK/sė ėshtė mjaftė i shpejt si pasojė e disproporcionit tė thellė nė mes tė shpresave dhe premtimeve tė mėdha nė njėrėn anė dhe realizimive margjinale institucionale tė kėsaj partie nė anėn tjetėr. Menaxhmenti politikė i BDI/sė si ai parlamentar dhe nė veēanti ai qeveritar i tė gjitha niveleve nuk arinė dotė tė jetė partner serioz dhe konkurues nė qeverisje me detyrimet shtetrore dhe nė ato suaza edhe me punėt dhe shqetėsimet shqiptare nė raport me dy partnerėt tjerė tė koalicionit qeveritar.
 
Njė dėshtim i  kėsaj natyre i dedikohet kryesisht zgjedhjeve joadekuate kuadrore dhe mospasjes sė pėrvojės institucionale mė elementare  tė pėrfaqėsuesve tė BDI/sė, problemeve tė shumta institucionale dhe makroekonomike tė trashiguara nga qeveria paraprake dhe truqeve dhe kurtheve tė shpeshta qė u bėhen nė mėnyrė tė heshtur nga partnerėt tjerė tė koaliconit qeveritar si pasoj e faktit se dy partnerėt nė fjalė kanė shumicėn parlamentare dhe qeveritare.
 
Ndėr mėkatet mė tė mėdha qeverisėse tė BDI/sė nė periudhėn e deritashme do tė kishim evidentuar:
 
·         miratimin e buxhetit pėr vitin 2003 pa inkorporuar mjete finaciare pėr zbatimin e marrėveshjes sė paqes dhe pa pėlqimin e ministrave dhe deputetvėve tė BDI/sė,
·         rehabilitimin institucional dhe financiar tė viktimave maqedonase tė luftės dhe anashkalimin e plotė tė viktimave shqiptare tė luftės,
·         bllokimin e ndihmave sociale pėr mbi 15 000 familije kryesisht shqiptare,
·         bllokimin e aktivitetit ekonomiko-financiar kreysisht tė biznesit shqiptar nėpėmjet kontrolleve rrigoroze nė pikat doganore dhe nė institucionet tjera fiskale,
·         shpėrndarjen e tepricave financiare tė buxhetit qendror tė vitit 2002 vetėm nė dobi tė komunave maqedonase,
·         bllokimin e pajustifikueshėm tė  emrimeve tė kuadrove tė BDI/sė nė eshallonet qeveritare tė niveleve mė tė ulta deri nė momentet e shkruarjes sė kėsaj analize,
·         pajtimi me kyējen nė radhėt  e policisė dhe ushtrisė maqedone tė mbi 1000 pjesėtarėve tė njėsive paramilitare, “Luanėt”,  tė gjithė  me dosje kriminale,
·         vazhdimin e burgosjes sė mėtejme edhepse mė tė pakta tė ish luftėtarėve tė UĒK/sė dhe mbajtja nė burgje te ish luftėtarėve tė burgosur nga pushteti pararendės politik,
·         kidnapimet dhe vrasjet  e shumta tė civilėve shqiptarė nė zona ekskluzive shqiptare dhe mbyllja e syve para kėtij realiteti tė kriminalizuar tė udhėheqėsve dhe funksionerėve tė BDI/sė,
·         lėnja pas dore nga ana e BDI/sė dhe qeverisė aktuale te ish luftėtarėve tė UĒK/sė  dhe vendbanimeve tė dėmtuara shqiptare  gjatė kohės sė luftės,
·         pranimin e pėrkufizimit teritorial Maqedonisė me Kosovėn nga ana e liderit tė BDI/sė pėrkundėr kundėrshtimeve tė ashpra tė institucioneve kosovare,
·         pranimin paraprak tė rezultatave tė regjistrimit tė popullsisė pėrkundėr faktit qė ka dilema dhe shqetėsime reale se pėrsėri do tė ndodhė manipulimi regjistrues,etj.
 
Nė qarqet mirė tė informuara tė mbrendshme dhe nė ato ndėrkombėtare ėshtė shumė evidente pakėnaqėsia me kapacitetet e pamjaftueshme menaxheriale tė qeveritarėve tė BDI/sė dhe tė zgjedhurėve tė tjerė politik tė kėtij subjekti politik.
 
Me kėtė rast nuk duhet tė harohet fakti se partia e Ali Ahmetit ėshtė i vetmi subjekt politikė i cili nė asnjė fazė tė konsituimit tė saj partiako-politikė dhe nė etablimin e sajė parlamentar dhe qeveritar nuk ka zbatuar asnjė procedur demoktratike nė nominimin dhe emėrimin e funksionarėve partiak dhe atyre qeveritar.
 
Lidershipi i kėsaj partie e ka problem madhorė realizimin e tranformimit vetiak demokratik nga njė ish strukturė ilegale marksiste leniniste nė njė strukturė tė mirėfillt legale dhe demokratike. Partia nė fjalė ėshtė e vetmja qė nga konstituimi i sajė formal dhe deri mė sot nuk ka zbatuar asnjė procedur zgjedhore demokratike nė tė gjitha nivelet e saja partiake. Autorėt duke u bazuar nė konkluzionet e ndryshme shkencore tė veta dhe tė analistėve ndėrkombėtar rekomandojnė-kėshillojnė se evitimi i dobėsive qeverisėse i partisė nė fjalė mund tė realizohet vetėm nėse subjekti nė fjalė nė njė tė ardhėme tė afėrt realizon konstitumin  e mirėfillt politiko-partiak duke realizuar njėkohėsisht edhe reformimin cilėsor kuadrovik tė radhėve tė saja. (Pėr kėtė problematikė shiko ma shumė nė: ” Theoretical Understanding of Transition to Democracy” artikull i botuar nė numrin mė tė rri tė Frymės sė filozofisė autor dr.Nehat Sadiku).
 
Procesi nė fjalė do tė duhet tė definon raporte tė reja tė ekulibruara ndėrmjet udhėheqėsisė  aktuale me nė krye Ali Ahmetin, pėrfaqėsuesve tė mirėfillt tė ish luftėtarėve tė UĒK/sė dhe njė shtrese tė re tė intelektualeve reformator qė duhet tė kyēen nė kuadėr tė procesit demokratik zgjedhor tė subjektit krahas decentralizimit tė vendimarjes nė instaca mė tė ulta politike.
 
Pėrfundimi i suksesshėm i reformimit partiak tė BDI do ti paraprinte rikonstruktuimit  pėrmbajtėsor tė qeverisė aktuale duke zėvendėsuar numrin mė tė madhė tė pėrfaqėsuesve qendror qeveritar tė BDI/sė paralelisht me alternativėn e zėvendėsimit tė resorėve qeveritar nė kuadėr tė koalicionit aktual qeveritar.
 
Efektiviteti i ardhėshėm qeveritar i BDI/sė varet nė mėnyrė proporcionalisht tė drejtė edhe nga aftėsitė menaxheriale dhe reformatore tė pėrfaqėsuesve tė sajė qeveritar sa edhe nga cilėsia e dikasterėve qė ato do tė udhėheqin dhe nė veēanti si hendikep i pakapėrcyeshėm pėrvoja e deritashme qeverisėse ka dijagnostifikuar mos udhėheqjen e resoreve ekonomiko-finaciar. Pozita margjinale e pėrfaqėsuesve tė kėsaj partie nė kuadėr tė ministrisė sė Financave dhe tė Ekonomisė ka pėr pasojė bllokadėn e shumė nismave pėr avansime kuadrovike tė kėtij subjekti nėn preteksin e mosplanifikimit tė mjeteve fianciare nė kuadėr tė buxhetit tė vitit 2003. Tejkalimi i njė gjendje tė kėtillė margjinale qeveritare do tė realizohej nėpėrmjet ndrimit tė dikastereve qeveritare ose nėpėrmjet inkuadrimit tė njerėzve kompetent tė kėsaj partie nė kaudėr tė kėsaj ministrie dhe nė ekipin  e negociatave tė Maqedonisė me FMN, Bankėn Botėrore dhe institucionet tjera financiare ndėrkombėtare.     
 
 
Si e menaxhon politikisht situatėn postkonflikuale Ali Ahmeti ?
 
Personi mė i prekur dhe mė i shqetsėsuar nga ,,radikalizimi verbal i PDSH-sė,, nuk ishte askush tjetėr pos kryetarit tė BDI/sė z.Ali Ahmeti. Menaxhimi edhe i kėsaj situate politike nga lideri mė i ri i shqiptarėve nė Maqedoni realizohet nė kuadėr tė njė menaxhmenti konfuz tė bazuar nė ideologjin bazė tė tijė asaj tė ,, odave tė burrave shqiptar,,. Qė tragjikomika  tė jetė edhe mė  e madhe kryetari i BDI  mori pėrsipėr rolin e ndėrmjetėsit  politikė i cili bartėte mesazhet politike tė kryeminsitrit aktual Branko Cėrvenkoskit deri tek liderėt e PDSH/sė me synim tė bind tė njejtit nė pendimin e tyre politikė. Misioni ndėrmjetėsues i Ali Ahmetit doli i dėshtuar sepse i njejti nuk ofronte ate qė realisht kėrkonin udhėheqėsit e PDSH/sė, rikthimin e tyre nė kuadėr tė pushtetit ekzekutiv.
 
Elektorati shqiptarė nė Maqedoni pret me arsye qė z.Ali Ahmeti dhe partia e tij tė neutralizojnĖ ,,moratoriumin verbal radikal tė PdDSH-sė,, dhe dukuritė tjera reale negative nė kuadėr tė vendbanimeve shqiptare nėpėrmjet implementimit tė sukseshėm institucional efektiv dhe pa vonesa tė mėtejme tė barazisė institucionale tė shqiptarėve konform dispozitave tė marrėveshjes sė paqes.
 
Autorėt janė tė detyruar tė konstatojnė me keqardhje tė thellė se lidershipi aktual i BDI nuk ka kapacitete tė mjaftueshme politike dhe pėrvojėn mė minimale politike pėr tė menaxhuar me sukses situatėn postzgjedhore si nė kuadėr tė popullsisė shqiptare dhe nė veēanti nė kuadėr tė koalicionit aktual qeveritar.
 
Inferioriteti politikė i pėrfaqėsuesve mė tė lartė politikė tė BDI/sė me ndonjė pėrjashtim tė rallė nė kuadėr tė pushtetit ekzektutiv tashmė ėshtė bėrė njė kafshatė e madhe qė nuk e gėlltit dot mė opinionin publik shqiptarė. Pėrkundėr kėtij realiteti tė pakonstestueshėm lidershipi i kėsja partie sillet si ajo popullorja ,,Stambolli digjet plaka krihet,,.
 
Konstatimi i qarqeve tė caktuara ndėrkombėtare dhe atyre kosovare pėr gjoja transformimin e sukseshėm demokratik tė ish udhėheqėsve tė UĒK/sė aktualisht udhėheqės tė BDI/sė verfikohet si konstatimi jo i sakt nė praktikėn  e deritashme  qeverisėse institucionale  me tendecė tė degjenerimit dhe deplasimit tė mėtejshėm.
 
 
Si mė tutje ?
 
Reagimi tejet negativ dhe i sinkronizuar i faktorit ndėrkombėtar dhe i faktorit rajonal shqiptarė pėr idetė e lansuara nga tandemi Xhaferi-Georgieveski argumenton nervozėn e arsyeshme tė institucioneve kryesore ndėrkombėtare  pėr papėrgjegjėsin e skajshme tė  politikanėve vendor protagonist  tė ides nė fjalė.
 
Autorėt i rekomandojnė nė veēanti faktorit ndėrkombėtar qė me intenzitetin e njejtė tė vazhdon presionin demokratik mbi qeverinė aktuale tė Maqedonisė dhe tė ofron ndihmat e duhura financiare me destinim ekskluziv pėr jetėsimin praktik dhe me njė dinamikė tė kėnaqshme tė marrėveshjes sė paqes si njė kontribut stabilizues dhe evitues i ngatresave tė reja.  
 
Autorėt dėshirojnė tė rikonfirmojnė edhe njė herė bindjen personale se ruajtja e tėrsisė teritoriale dhe realizimi i pavarsisė sė Kosovės nė kufijtė ekzistues ėshtė interesi strategjik, stabilizues dhe integrues i shqiptarėve nė Ballkan, interes pėr tė cilin duhet tė punojnė tė gjithė pėrfaqėsuesit politikė shqiptarė anekėnd tokave shqiptare. Perspektiva e shqiptarėve ėshtė integrimi i tyre paralel por edhe i veēant si qytetar tė Shqipėrisė, Kosovės, Maqedonisė, Luginės sė Preshevės, Malit tė Zi dhe gjithandej ku ato jetojnė nė kuadėr tė Bashkimit Europian dhe Natos nė kuadėr tė proceseve integrative politike, ekonomike dhe tė sigurisė.
 
Alternativa nė fjalė ėshtė rruga e vetme qė ofrohet dhe pjesėrisht garantohet  edhe nga bashkėsia ndėrkombėtare dhe qė siguron nesėr njė shoqėri etnike gjithėshqiptare  tė lirė dhe me mundėsi  tė barabarta konkurimi dhe pėrparimi nė kuadėr tė standardeve dhe vlerave  Euroatlantike.
 
Nė instancė tė fundit njė qasje tė kėtillė multiintegrative paralele kanė realizuar dhe realizojnė edhe kombe shumė mė tė pėrparuara se ne, siē janė, gjermanėt, francezėt, italianėt, hungarezėt dhe pse atėherė tė mos ndjekim edhe ne shqiptarėt shembullin e tyre pasiqė nė instancė tė fundit ne konkurojmė pėr tu kyēur nė oborrin e tyre vleror dhe jo e kundėrta.
 
Autorėt janė tė mendimit se shqiptarėt krahas pėrpjekjeve maksimale ekonomike-politike pėr realizimin e suskseshėm tė projekteve tė tyre nė kuadėr tė strategjisė pėrėndimore pėr paqėsimin, stabilizimin dhe integrimin nė kuadėr tė strukturave euroatlantike askush nuk i ndalon tė pregadisin edhe projekte alternativa tė tjera ashtu siē bėjnė edhe liderėt politik tė kombeve fqinje, mirėpo shqiptarėt nuk duhet tė jenė iniciatėrėt e kėtyre alternativave sepse rrezikojnė ta pėsojnė mė sė shumti teritorialisht.  
 
Nė ndėrkohė sfidat e tranzicionit ekonomik dhe demokratik  nė shoqėritė shqiptare anekėnd gjeografisė shqiptare janė tė shumta dhe nė shumicėn e lėmive tranzitore tė pafilluara. Liderėt politikė shqiptarė duhet ta kenė parasysh faktik se Kombi shqiptarė anekėnd tokave shqiptare krahasuar me kombet konkurente dhe ato tė Europės sė zhvilluar  nė bazė tė indikatorėve makoekonomik siē janė niveli i bruto prodhimi kombėtar pėr banor, investimeve,  papunėsisė, varfėrisė, prodhimit tė  brendshėm dhe buxhetit fiskal radhitet bindshėm  nė vendin e fundit nė Europė. Tejkalimi i kėsaj gjendje tejet margjinale dhe inferiore ekonomike dhe plotėsimi gradual i kritereve reale tė konvergjencės ekonomike dhe demokratike drejt integrimeve euroatlanike  janė  prioritetetet strategjike nga tė cilat  varet  perspektiva dhe zhvillimi i kombit shqiptarė nė pėrgjithėsi dhe jo nga kushtrimet patriotike verbale tė  kohės sė fundit.
 
Shpallja e  AKSH/sė si organizatė teroriste dhe reagimi joadekuat i politikanėve vendor nė Kosovė dhe nė veēanti nė Maqedoni nxjer nė sipėrfaqe moskuptimin mė serioz tė deritashėm tė mesazhit tė bashkėsisė ndėrkombėtare nga ana e faktorit politkė shqiptarė.
 
Shqiptarėt kėndej bjeshkėve tė Nemura nuk duhet tė lejojnė me asnjė ēmim qė nė agjendat kryesore ndėrkombėtare tė trajtohen jo mė si popull viktimė dhe tė persekutuar por si destabilizues dhe terorist, njė gabim i tillė rrezikon tė anulon tė ariturat e tashme dhe tė degjeneron tė ardhėmen tonė kombėtare.
 
 
Autorėt nuk kanė asnjė dilemė se Objektivi kryesor i ideatorėve tė krijimit tė shteteve tė pastra etnike gjegjėsisht pėrkufizimit teritorial tė Maqedonisė nė instancė tė fundi ėshtė nostalgjia e tyre pėr tu kthyer me ēdo kusht nė pushtet nė kuadėr tė njė qeverie tė re tė koalicionit mė tė gjėrė, alias qeverisė pėr gjoja shpėtimin kombėtar dhe implemenimin e plotė tė marrėveshjes sė Ohrit.
 
Vazhdimi i tendencės pėr rikthimin gradual dhe sistematik tė  imponuar tė  faktorit politikė shqiptar dhe popullit shqiptarė nė Maqedoni nė pozicione inferiore dhe margjinale politike duhet dhe mund tė ndėrpritet sėpari reformimit dhe ristrukturimit demokratik tė subjektit politik shqiptarė pjesėmarės nė qeverisjen aktuale dhe tė tėrė spektrit politikė shqiptarė nė IJRM, alternativa tjera aktualisht nuk ka. 

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.