28.04.2003 - Trepca.net

NĖ SURSSE TĖ LUCERNIT U BĖ PROMOVIMI I LIBRIT

"SALIH ĒEKAJ GURTHEMELI I PAVARĖSĖ SĖ KOSOVĖS"

 
Sursse (LU) ZVICĖR, 26 prill 2003 / TN
 
   
Nėn organizimin e nėndegėve tė Grupit tė IX tė LDK-sė nė Sursse tė Kantonit Luzern u mbajt njė tubim pėrkujtimor pėr dėshmorin Salih Ēekaj, me qė rast u bė promovimi i librit tė shkrimtarit e aktorit tė njohur Nimon Muēaj „Salih Ēekaj – Gurthemeli i pavarėsisė sė Kosovės“ nė tė cilin merrnin pjesė aktivist tė LDK-sė si dhe personalitete tė shquara tė jetės publike, nė mesin e tė cilėve Agim Mehmeti, ish zėvendsministėr i mbrojtjes nė Qeverin e Parė tė Kosovės, autori i librit Nimon Muēaj, reēensenti i librit Sefedin Krasniqi, shefi i kompanisė ajrore „Reisenbüro Prishtina GMB, z.Behxhet Sallahu, Xhafer Rraci etj.
 
Tubimin e hapi Skėnder Tolaj koordinator i Nėndegėve tė LDK-sė nė rexhionin e Lucernit i cili pasi i pėrshendeti tė pranishmit dhe musafirėt e ftuar tha: „Njeriu me vlera tė mėdha Salih Ēekaj aq shumė do t’i duhej sot Kosovės, Dukagjinit e nė veēanti Deēanit qė aq shumė e deshti“.
 
Pastaj ai foli pėr kėtė personalitet tė shquar duke evokuar edhe kujtimet e tija, ngase Salih Ēekaj ka qenė disa herė pjesmarrės i takimeve tė kėtyre nėndegėve.
 
Nėn organizimin e nėndegėve tė Grupit tė IX tė LDK-sė nė Sursse tė Kantonit Luzern u mbajt njė tubim pėrkujtimor pėr dėshmorin Salih Ēekaj, me qė rast u bė promovimi i librit tė shkrimtarit e aktorit tė njohur Nimon Muēaj „Salih Ēekaj – Gurthemeli i pavarėsisė sė Kosovės“ nė tė cilin merrnin pjesė aktivist tė LDK-sė si dhe personalitete tė shquara tė jetės publike, nė mesin e tė cilėve Agim Mehmeti, ish zėvendsministėr i mbrojtjes nė Qeverin e Parė tė Kosovės, autori i librit Nimon Muēaj, reēensenti i librit Sefedin Krasniqi, shefi i kompanisė ajrore „Reisenbüro Prishtina GMB, z.Behxhet Sallahu, Xhafer Rraci etj.
 
Tubimin e hapi Skėnder Tolaj koordinator i Nėndegėve tė LDK-sė nė rexhionin e Lucernit i cili pasi i pėrshendeti tė pranishmit dhe musafirėt e ftuar tha: „Njeriu me vlera tė mėdha Salih Ēekaj aq shumė do t’i duhej sot Kosovės, Dukagjinit e nė veēanti Deēanit qė aq shumė e deshti“, Pastaj ai foli pėr kėtė personalitet tė shquar duke evokuar edhe kujtimet e tija, ngase Salih Ēekaj ka qenė disa herė pjesmarrės i takimeve tė kėtyre nėndegėve.
 
Nė njė pasus tė veēantė z.Tolaj u ndal tek libri „Salih Ēekaj – Gurthemel i Pavarėsisė sė Kosovės“ tė autorit Nimon Muēaj, ku nė pika tė shkurtėra foli pėr peripecit e pėrgatitjes sė librit dhe tė filmit dokumentar rreth kėtij personaliteti tė shquar ku do tė falenderoj autorin e librit pėr pėrkushtimin intelektual pėr ta ndriquar figurėn poliedrike tė Salih Ēekajt.
 
 Pastaj njė fjalė rasti e mbajti edhe Agim Mehmetaj ish zėvendėsministėr i Mbrojtjes nė Qeverinė e Parė tė Kosovės i cili me pietet e kujtoi personalitetin e Salih Ēekajt duke referuar sekuenca tė caktuara nga angazhimet nė fushėn profesionale. Nė njė kaptinė tėveēantė ai do tė ndalet tek libri qė promovohej ku e vlerėsoi lart gjestin intelektual tė Nimon Muēajt pėr ta bėrė edhe libėr.
 
Pėr vlerat letrare tė librit nė fjalė  foli Shefqet Dibrani duke e cilėsuar si njė virtyt me vlerė tė rrallė pėr tė davarisur atė mjegullnajėn qė ka pllakosur hapėsirėn Kosovare. Nė kėtė tubim fjalėn e morėn edhe Jusuf Demaj aktivist i LDK-sė si dhe Zef Doda nė emėr tė Klubit <DARDANIA> nė Spreitenbach.
 
Me kėtė rast u theksua se pėr tė gjithė tė interesuarit libri gjindet nė Zyrat e LDK-sė nė Litau (LU), ose porosia mund tė bėhet edhe pėrmes telefontit te Bashkim Nitaj nė kėtė numėr tel. 079 202 17 06

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.