26.04.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 26 prill 2003

 
 

Pėrmbajtja:

 • Pesė kushėrinj kanė humbur jetėn nė njė fatkeqėsi nė Luzhan tė Pejės nga rrėshqitja e madhe e dheut

 • Hasellok i hedh poshtė kritikat e kryeparlamentarit Daci nė adresė tė UNMIK-ut

 • Boks: Sonte Luan Krasniqi do tė ndeshet me Saletėn

 • Nesėr mbahet konferenca me temėn: "Demokracia amerikane, model pėr zhvillimet nė Kosovė"

 • Sipas Zyrės amerikane, bartja e kompetencave tek institucionet e Kosovės duhet tė bėhet deri nė fund tė kėtij viti

 • Zgjedhjet e ardhshme nė Kosovė do tė mbahen atėherė kur UNMIK-u nuk do tė jetė kėtu

 • KE ka aprovuar pėr kėtė vit 53 milionė euro pėr rindėrtimin e Kosovės

 • U nėnshkrua marrėveshja qė transporti i udhėtarėve dhe mallrave tė zhvillohet normalisht dhe i sigurt

 • Raporti i OKB-sė pėr Kosovėn ėshtė befasues pėr Kryeministrin e Kosovės

 • Ambasadori amerikan nė Shkup thotė se Marrėveshja e Ohrit do tė zbatohet me, ose pa angazhimet e PDSH-sė

 • Presidenti maqedonas ka thėnė para deputetėve se nuk ka nė plan t'i nėnshtrohet asnjė trysnie

 • Raketa ruse Sojuz me dy astronautė ėshtė shkatėrruar nė gjithėsi

 • Nė serinė e shpėrthimeve nė njė depo armėsh nė Bagdad, kanė humbur jetėn 40 irakianė

 • Forcat amerikane kapin shefin e shėrbimit irakian tė spiunazhit

 • Presidenti Bush do tė shpallė sė shpejti pėrfundimin e luftės nė Irak

 • Nė njė seri shpėrthimesh nė njė depo armėsh nė Bagdad, kanė vdekur tė pakten pesė civilė irakianė

 • Njė ushtar amerikan ka vdekur sot gjatė luftimeve tė djeshme nė Afganistan


 

Pesė kushėrinj kanė humbur jetėn nė njė fatkeqėsi nė Luzhan tė Pejės nga rrėshqitja e madhe e dheut
 
Pejė, 26 prill 2003 - Pesė kushėrinj kanė kanė humbur jetėn dje pasdite nė komunės sė Pejės. Fatkeqėsia ka ndodhur nė fshatin Lozhan kur ata ishin duke hapur njė kanal ujėsjellėsi.
 
Njė masė e madhe dheu kishte rrėshqitur dhe ka zėnė tė paktėn gjashtė vetė, pesė prej tė cilėve kanė mbetur tė vdekur nė vend, ndėrsa njė tjetėr ka shpėtuar dhe aktualisht ndodhet nė gjendje tė rėndė nė Spitalin e Pejės.

Nga shembja e dheut kanė humbur jetėn Salih Hoxha, Halil Hoxha, Daut Hoxha, Kamber Hoxha dhe Albert Hoxha, tė gjithė kushėrinj nga fshati Llozhan i Pejės. Ka shpėtuar vetėm Hilmi Hoxha, i cili ka marrė lėndime tė rėnda trupore dhe ndodhet nė shėrim nė spitalin e pėrgjithshėm nė Pejė.
 
 
Hasellok i hedh poshtė kritikat e kryeparlamentarit Daci nė adresė tė UNMIK-ut
 
Prishtinė, 26 prill 2003 - Drejtori pėr informim i administratės sė UNMIK-ut, Sajmon Hasellok i ka hedhur poshtė akuzat e kryeparlamentarit Nexhat Daci, i cili administratėn ndėrkombėtare e akuzoi pėr burokraci dhe kėrkoi reduktimin e saj.
 
Sipas z. Hasellok kritikat qė i janė bėrė UNMIK-ut, veēanėrisht kėtė javė, janė shumė dėshpruese. "Niveli i debateve tė disa njerėzve ėshtė i ashpėr, pėrfshirė kėtu edhe kryetarin e Kuvendit tė Kosovės.
 
Dhe sėrish problemi qėndron te ne, pra meqė jemi siē thuhet burokratė, mė duhet tė them se ne jemi burokraci dhe niveli i kėsaj burokracie ėshtė ēėshtje e hapur pėr t'u diskutuar", tha Hasellok, duke shtuar se ēdo institucion dhe ēdo qeveri ėshtė burokratike.

"Nėse i shikojmė institucionet e Kosovės ēfarė shohim: nuk shohim efekte, por shumė diskutime dhe shumė retorikė. Mendojmė se ka ardhur koha qė nė vend tė kritikohemi pa arsyee, njerėzit duhet tė punojnė.
 
Prandaj mendoj se njerėzit fillimisht duhet t'i zgjidhin punėt e brendshme, para se t'i shikojnė ēėshtjet e tjera", ka thėnė Hasellok nė njė intervistė pėr radion "Evropa e lirė".

Hasellok ka theksuar se faji pėr mosnėnshkrimin e disa ligjeve nga Mihael Shtajner nuk qėndron tek administrata ndėrkombėtare. Ndėrkaq lidhur me bartjen e kompetencave, Hasellok thotė se institucionet vendore nuk i pėrmbushin as ato kompetenca qė aktualisht i kanė.
 
 
Boks: Sonte Luan Krasniqi do tė ndeshet me Saletėn
 
   
Prishtinė, 26 prill 2003 - Sonte boksieri shqiptar, me nėnshtetėsi gjermane, Luan Krasniqi, nė luftė drejt titullit tė kampionit evropian nė kategorinė e rėndė, edhe njė here do tė ndeshet me boksierin polak Premislav Saleta.

Kėta dy boksierė jan takuar mė 20 korrk tė vitit tė kaluar kur, siē dihet Luan Krasniqi pas rundit tė tetė e pat dorėzuar meēin dhe humbi edhe titullin e kampionit evropian nė kategorinė e rėndė.
 
Sonte ėshtė rast i mirė pėr Luanin qė t'i revanshohet boksierit polak. Luan Krasniqi deri mė tash i ka zhvilluar 23 duele dhe nė 22 prej tyre ka dalė fitimtar.

Titullin e kapionit evropian e mban turku Sinan Samil San i cili ndėrkohė ka mundur Saletėn. Ai sonte pėr tė mbrojtur titullin do tė ndeshet me anglezin Julius Francis.

Nga ora 20.30, RTK transmeton drejtpėrdrejt (pėr rrjetin tokėsor) kėtė duel.
 
   
Nesėr mbahet konferenca me temėn: "Demokracia amerikane, model pėr zhvillimet nė Kosovė"
 
Prishtinė, 26 prill 2003 - Nesėr, mė 27 prill, nė mjediset e hotelit "Grand" nė Prishtinė, nė orėn 11:00, organizuar nga Forumi i Rinisė i LDK-sė mbahet konferenca me temėn: "Demokracia amerikane, model pėr zhvillimet nė Kosovė".

Pjesmarrės nė kėtė konferencė do tė jenė pėrfaqėsues tė institucionėve vendore dhe ndėrkombėtare dhe pėrsonalitete tė tjera tė jetės publike.

Gjithashtu nė konferencė do tė marrin pjesė edhe krerėt e institucioneve tė Kosovės, thuhet nė njė njoftim tė organizatorit tė kėsaj konference.
 
 
Sipas Zyrės amerikane, bartja e kompetencave tek institucionet e Kosovės duhet tė bėhet deri nė fund tė kėtij viti
 
Prishtinė, 26 prill 2003 - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės konsiderojnė se Misioni i UNMIK-ut nė Kosovė duhet ta bėjė bartjen e kompetencave jo tė rezerevuara tek institucionet e pėrkohshme me kohė deri nė fund tė vitit, thuhet nė njė komunikatė tė Zyrės Amerikane nė Prishtinė.
 
Kėrkohet nga UNMIK-u dhe pėrfaqėsuesi special i sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė qė tė vendosin rreth mundėsive pėr zbatimin e bartjes sė kompetencave.

Shefi i Zyrės amerikane nė Prishtinė Rino Harnish nėpėrmjet njė komunikate pėr shtyp nė emėr tė Departamentit tė Shtetit ka thėnė se, ashtu siē ia ka bėrė tė qartė ambasadori Riēard Uiliamson KS tė OKB-sė mė 23 prill, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės konsiderojnė se UNMIK-u duhet tė pėrfundojė transferin e tė gjitha kompetencave jo tė rezervuara tek institucionet e pėrkohshme tė Kosovės sipas orarit deri nė fund tė kėtij viti.

Ashtu siē tregon edhe deklarata e ambasadorit Uiliamson nė KS, thotė Harnish, situata nė Kosovė vazhdon tė jetė me njė rėndėsi tė madhe pėr SHBA-tė.

"Nė mesin e ēėshtjeve qė vazhdojnė ta brengosin janė krimi i organizuar, frikėsimi i dėshmitarėve, tensionet ndėretnike dhe dhuna ekremiste", thuhet nė komunikatė.
 
Po ashtu theksohet se pėrfaqėsuesi special i sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė Mihael Shtajner duhet tė punojė bashkė me institucionet e pėrkohshme pėr tė siguruar njė legjislacion tė mirėfilltė, ndėrsa institucionet e Kosovės duhet tė respektojnė objektivat e parapara me Rezolutėn 1244.
 
UNMIK-u dhe pėrfaqėsuesi special i OKB-sė duhet tė vendosin rreth hollėsive pėr zbatimin e bartjes.
 
Mirėpo, atmosfera nė Kosovė shton edhe mė shumė rėndėsinė e konsultimit tė pėrfaqėsuesit special tė sekretarit tė pėrgjithshėm me kohė dhe nė hollėsi me tė gjitha palėt, thuhet nė komunikatė.
 
 
Zgjedhjet e ardhshme nė Kosovė do tė mbahen atėherė kur UNMIK-u nuk do tė jetė kėtu
 
Prishtinė, 26 prill 2003 - Zgjedhjet e ardhshme nė Kosovė do tė mbahen atėherė kur UNMIK-u nuk do tė jetė kėtu. Kėshtu ka deklaruar kėshilltari i kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Ramush Tahiri. Ai shtoi se UNMIK-u duke dashur ta ruajė mandatin e vet nė Kosovė nuk ėshtė duke lėvizur gjėrat pėrpara dhe nuk ėshtė duke shėnuar asnjė pėrparim.
 
Sa i pėrket Ligjit pėr zgjedhjet nė Kosovė ai tha se UNMIK-u nuk duhet tė frikėsohet se ēfarė do tė ndodhė kur ky ligj do tė zbatohet nga kosovarėt, pasi qė atėherė, sipas tij, UNMIK-ut nuk do t'i mbetet asnjė kompetencė.
 
 
KE ka aprovuar pėr kėtė vit 53 milionė euro pėr rindėrtimin e Kosovės
 
Bruksel, 26 prill 2003 - Komisioni Evropian ka miratuar njė program pėr vitin 2003 qė parashikon njė paketė ndihmash nė njė shumė prej 53 milionė euro pėr rindėrtimin, zhvillimin dhe stabilizimin e Kosovės.
 
Nga kjo shumė 30 milionė euro do tė pėrdoren pėr rindėrtimin e ekonomisė kosovare, 12 milionė euro pėr forcimin e institucioneve, ndėrkaq, 5 milionė tė tjera do tė jenė pėr zhvillimin social tė Kosovės. Shuma e mbetur do tė investohet nė projektet e asistencės teknike.

Nė njė komunikatė tė posaēme pėr shtyp theksohet se KE i ka ndarė kėto mjete financiare me qėllim tė ndihmės humanitare pėr Kosovėn.
 
 
U nėnshkrua marrėveshja qė transporti i udhėtarėve dhe mallrave tė zhvillohet normalisht dhe i sigurt
 
Prishtinė, 26 prill 2003 - Mes Ministrisė sė Transportit, UNMIK-ut dhe SHPK-sė ėshtė arritur njė marrėveshje e cila ka pėr qėllim qė transporti i udhėtarėve dhe mallrave tė zhvillohet normalisht dhe i sigurt. Kjo marėrveshje u nėnshkrua nga ministri Zef Morina dhe shefi i policisė sė trafikut tė Kosovės Gill Gibertson.

Ministri Morina ka theksuar se kjo marrėveshje ka pėr qėllim mbarvajtjen e punėve nė komunikacion, duke respektuar ligjin dhe rregullat, si dhe nė bashkėpunim me policinė e komunikacionit, inspektorėt tanė tė bėjnė kontrollimin e automjeteve tė cilat bartin mallrat.

Sipas kėsaj marrėveshjeje do tė ndėrmerren masa ligjore pėr largimin e automjeteve transportuese jolegale nga trafiku.
 
 
Raporti i OKB-sė pėr Kosovėn ėshtė befasues pėr Kryeministrin e Kosovės
 
Uashington, 26 prill 2003 - Duke komentuar raportin e fundit tė OKB-sė pėr Kosovėn, kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi tha se ai ishte "njė raport befasues prezantimi nga Sekretari i Pėrgjithshėm ku flitet pėr dhunėn ndėretnike, pėr pasigurinė, pėr lėvizjen e lirė tė komuniteteve minoritare, nė radhė tė parė tė atij serb, pėr pamundėsinė qė tė shprehen nė gjuhėn e tyre nėpėr gjyqe".
 
Sipas Rexhepit, ato ishin disa segmente qė nuk pėrkojnė me realitetin dhe adresimi ėshtė i gabuar, pasi kėto janė tė drejta tė rezervuara.

"Unė kam pėrshtypjen qė fjalori i pėrdorur nė lidhje me sigurinė, lėvizjen e lirė, enklavat e tė gjitha, i pėrngjante mjaft fjalorit tė qeverisė serbe, konkretisht tė zotit Ēoviē dhe indirekt mund tė mendohet se ajo pjesė e raportit ishte pjesė e raportit tė dėrguar nga qeveria serbe", ka thėnė kryeministri Rexhepi pėr "Zėrin e Amerikės".
 
 
Ambasadori amerikan nė Shkup thotė se Marrėveshja e Ohrit do tė zbatohet me, ose pa angazhimet e PDSH-sė
 
Shkup, 26 prill 2003 - Ambasadori amerikan nė Shkup Lorens Batler ka thėnė se Marrėveshja e Ohrit do tė zbatohet me ose pa angazhimet e Partisė Demokratike Shqiptare. Megjithatė ai tha se dėshiron qė t'i shohė deputetėt e kėsaj partie opozitare shqiptare nė njė rol aktiv brenda Parlamentit tė Maqedonisė.
 
Ambasadori amerikan ka theksuar se ishte i habitur kur kishte parė se nė seancėn e kaluar tė Parlamentit nė fillim tė javės kur debatohej mbi dėrgimin e ushtarėve tė Maqedonisė nė Irak mungonin deputetėt e PDSH-sė.
 
Ai tha se kishte mbetur i zhgėnjyer edhe pasi kishte biseduar me ta, miqtė e tij tė PDSH-sė, siē i quajti ai. Por theksoi dėshirėn e tij qė t'i shihte nė Parlament deputetėt e PDSH-sė nė njė rol aktiv. "Sipas parimit tė demokracisė nėse fitoni zgjedhjet dhe pėrfaqėsoni elektoratin atėherė ju keni pėrgjegjėsi qė nė mėnyrė aktive tė merrni pjesė nė parlament", tha ambasadori amerikan Batler.
 
 
Presidenti maqedonas ka thėnė para deputetėve se nuk ka nė plan t'i nėnshtrohet asnjė trysnie
 
Shkup, 26 prill 2003 - Presidentii Maqedonisė Boris Trajkovski u ka thėnė deputetėve tė Parlamentit maqedonas se ai nuk ka nė plan tė nėnshtrohet pėrballė asnjė trysnie apo shantazhi, pavarėsisht nga burimi dhe synimi i tyre pėrfundimtar.
 
Trajkovski me kėtė rast i ka akuzuar politikanėt e opozitės se po minojnė autoritetin nė besueshmėrinė e tij dhe po degradojnė dinjitetin e familjes sė tij. Prokurorėt akuzuan shefin e Shėrbimit maqedonas tė Zbulimit, Dosta Dimovska se kishte pėrgjuar bisedat telefonike tė politikanėve dhe gazetarėve gjatė njė periudhe dyvjeēare nė kohėn qė e drejtonte Ministrinė e rendit.
 
 
Raketa ruse Sojuz me dy astronautė ėshtė shkatėrruar nė gjithėsi
 
Baikonur, Kazakistan, 26 prill 2003 – Njė raketė ruse me dy anėtarė tė ekuipazhit ka shpėrthyer sot (e shtunė), njofton AFP. Nė njoftim thuhet se ky ishte fluturimi i parė nė gjithėsi pas shkatėrrimit tė raketės Kolumbia tre muaj mė parė.
 
Raketa ruse, nė tė cilėn ndodhej komandanti Juri Malenshenko dhe inxhinieri astronaut amerikan, Eduard Lu, janė nisur sot nga kosmodromi Baikonur nė Kazakistan dhe kanė pasur tė aterojnė nė Stacionin Ndėrkombėtar tė Gjithėsisė tė hėnėn nė mengjes. Raketa Sojuz ėshtė shqyer nė gjithėsi si njė portokall duke lėshuar re tymi.
 
 
Nė serinė e shpėrthimeve nė njė depo armėsh nė Bagdad, kanė humbur jetėn 40 irakianė
 
Bagdad, 26 prill 2003 – Sipas njoftimeve mė tė reja tė Rojterit nė serinė e shpėrthimeve tė fuqishme nė njė depo armėsh nė periferi tė Bagdadit, kanė humbur jetėn 40 irakianė.
 
Trupat amerikane kanė fajėsuar sulmuesit e paidentifikuar tė kenė hedhur nė depo lėndė ndezėse, por vendėsit janė parė tė zemruar nė amerikanėt, qė kanė ardhur tė ndihmojnė viktimat dhe ndaj tyre janė hedhur gurė.
 
 
Forcat amerikane kapin shefin e shėrbimit irakian tė spiunazhit
 
Uashington, 26 prill 2003 - Zyrtarė amerikanė thonė se shefi i shėrbimit irakian tė spiunazhit, i cili ka mundėsi tė ketė patur lidhje me organizatėn terroriste Al-Kaida, ndodhet nė duart e forcave amerikane. Autoritetet amerikane thonė se Faruk Hixhazi u kap nė afėrsi tė kufirit sirian dje, disa orė pasi ish zėvendės-kryeministri, Tarik Aziz, iu dorėzua zyrtarėve amerikanė.

Faruk Hixhazi ishte njė nga agjentėt kryesorė tė zbulimit tė Irakut kur operativėt irakianė u pėrpoqėn tė vrisnin Presidentin Bush 10 vjet mė parė nė Kuvajt. Besohet se ai ėshtė takuar edhe me Osama Bin Ladenin nė vitin 1998.
 
 
Presidenti Bush do tė shpallė sė shpejti pėrfundimin e luftės nė Irak
 
Uashington, 26 prill 2003 - Zyrtarėt e Shtėpisė sė Bardhė thonė se Presidenti Bush do tė shpallė sė shpejti pėrfundimin e luftimeve nė Irak. Zoti Bush do ta bėjė kėtė njoftim qė javėn e ardhshme nė njė fjalim ku do tė parashtrojė planet e tij pėr rindėrtimin e kėtij vendi tė shkatėrruar nga lufta.

Kėshilltarėt e Presidentit thonė se fjalimi nuk ėshtė shkruar ende pasi presidenti po pret raportin e komandantit tė operacioneve nė Irak, gjeneralit, Tomi Frenks, pėr pėrfundimin e luftimeve.

Zyrtarėt amerikanė thonė se ndoshta presidenti do ta mbajė fjalimin tė enjten kur tė vizitojė njė aeroplanmbajtėse qė po kthehet nga lufta. Ėshtė fjala pėr aeroplanmbajtėsen, U-S-S Abraham Lincoln qė do tė lundrojė drejt San Diegos nė Kaliforni nė rrugėn e saj tė kthimit nga Gjiri Persik.
 
 
Nė njė seri shpėrthimesh nė njė depo armėsh nė Bagdad, kanė vdekur tė pakten pesė civilė irakianė
 
Bagdad, 26 prill 2003 – Tė pakten pesė civilė irakianė besohet tė kenė humbur jetėn sot (tė shtunėn) dhe shumė tė tjerė tė jenė plagosur nė njė seri shpėrthimesh tė fuqishme nė njė depo armėsh nė periferi tė Bagdadit, njofton Rojter.
 
Trupat amerikane kanė fajėsuar sulmuesit e paidentifikuar tė kenė hedhur nė depo lėndė ndezėse, por vendėsit janė parė tė zemruar nė amerikanėt, qė kanė ardhur tė ndihmojnė viktimat dhe ata janė gjuajtur me gurė. Korrespondenti i CNN-it ka dėgjuar njerėzit nė vendngjarje tė kenė thėnė se 14 persona janė vrarė kur njė raketė tokė-tokė nga depoja e armėve gabimisht ka goditur njė shtėpi.
 
 
Njė ushtar amerikan ka vdekur sot gjatė luftimeve tė djeshme nė Afganistan
 
Uashington, 26 prill 2003 – Njė ushtar tjetėr amerikan ka vdekur sot (tė shtunėn) nga plagėt, qė kishte marrė gjatė luftimeve tė djeshme nė Afganistanin juglindor dhe kėshtu pra ky ėshtė ushtari i dytė amerikan, qė ėshtė vrarė nė kėto luftime, njofton Rojter. Ndėrkaq, pėr katėr ushtarėt e tjerė tė plagosur nė kėto luftime, njoftohet se janė nė gjendje stabile.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.