25.04.2003 - Trepca.net

Lajme

E preme, 25 prill 2003

 
 

Pėrmbajtja:

 • KFOR-i nuk do tė lejojė qė tė nėpėrkėmben rezultatet e arritura gjatė katėr viteve nė Kosovė

 • Edhe OSBE kundėr nxjerrjes sė ligjit pėr zgjedhjet

 • KFOR-i nė Minierėn e Stantėrgut ka gjetur 15 kilogram eksploziv

 • UNMIK-u thotė se Parlamenti i Kosovės i ka tejkaluar kompetencat

 • Nė Prishtinė po i zhvillon punimet njė konferencė pėr sistemin gjyqėsor

 • Njė organizatė suedeze investon 9 milion kruna pėr rindėrtimin e shtėpive afėr Prishtinės

 • Ē. Brajshou thotė se UNMIK-u ėshtė duke punuar intensivisht nė ndriēimin e fatit tė tė zhdukurve

 • Drejtuesit e Ballit Kombėtar nuk e pėrkrahin idenė pėr moratorium

 • SHBA: UNMIK-u duhet tė kompletojė bartjen tė gjitha kompetencave qė nuk janė tė rezervuara tek institucionet e Kosovės

 • KFOR-it dhe pėrfaqėsuesit komunalė nėnshkruan marrėveshjen pėr pranim-dorėzimin e Kalasė sė Prizrenit KFOR-it dhe pėrfaqėsuesit komunalė nėnshkruan marrėveshjen pėr pranim-dorėzimin e Kalasė sė Prizrenit

 • Futbollisti kosovar Mehmet Dragusha nėnshkroi kontratė trevjeēare me Aintrahtin e Frankfurtit

 • Dihen shtatė ēerekfinalistėt Kupės sė Kosovės nė futboll

 • Futboll: Nė finale tė Kupės UEFA do tė luajnė Seltik dhe Porto

 • Tetovė: U lirua nga burgu Krenar Osmani, por jo edhe nga aktakuza

 • Zėvendėskryeministri serb fton pėr bisedime shqiptaro-serbe

 • Georgievski jep dorėheqje nga kreu i VMRO-DPMNE-sė

 • Pėrleshje tė dhunshme nė periferi tė Tiranės

 • SHBA-tė do tė zhvendosin nga Gjermania nė Irak edhe 5.000 ushtarė

 • Bush thotė se prania ushtarake amerikane nė Irak mund tė zgjasė deri nė dy vjet

 • Uashingtoni paralajmėron Teheranin tė mos pėrzihet nė punėt e brendshme tė Irakut

 • Edhe Britania sinjalizoi konsekuenca tė mundshme pėr Francėn

 • Tarik Aziz u dorėzohet forcave amerikane nė Bagdad

 • Nė Bremen tė Gjermanisė njė burrė i armatosur ka kidnapuar njė autobus me tė pakten 10 persona

 • Ish-gruaja e Nelson Mendeles ėshtė dėnuar me pesė vjet burg pėr mashtrim dhe vjedhje

 • Nė dy incidente nė Kashmirin indian janė vrarė katėr ushtarė, njė civil dhe dy militantė vetėvrasės

 • Deri tani janė kapur shumica e 55 irakianėve mė tė kėrkuar

 • Presidenti Bush shprehet me optimizėm pėr tė ardhmen e Irakut

 • Koreja e Veriut pranon se ka armė bėrthamore

 • Pėrparojnė bisedimet nė Bagdad


 

KFOR-i nuk do tė lejojė qė tė nėpėrkėmben rezultatet e arritura gjatė katėr viteve nė Kosovė
 
Gjilan, 25 prill 2003 - Komandanti i kampit ushtarak "Montieth", nėnkoloneli Dejvid Sejxh deklaroi sot para mediave se KFOR-i nuk do tė lejojė qė tė nėpėrkėmben rezultatet e arritura gjatė katėr viteve nė Kosovė dhe tė gjithė ata qė pėrpiqen tė shkelin mbi kėto rezultate do tė paraburgosen.
 
Komandanti amerikan tha se prioriritet i KFOR-it ėshtė sigurimi i kufijve dhe ndalimi i aktiviteteve ekstremiste, duke theksuar se ka rėnie tė kėtyre aktiviteteve.

Lidhur me AKSH-nė Dejvid Sejxh tha se beson qė ėshtė "njė grup i vogėl njerėzish tė cilėt si grup ekstremist duan tė pengojnė arritjet e gjertanishme". Madje, sipas tij, edhe grafitet qė shihen pėr Gjilan si "AKSH" dhe "Poshtė UNMIK-u" nuk paraqesin rrezik pėr sigurinė, duke i quajtur ato "lojė fėmijėsh".

Komandanti i KFOR-it ritheksoi se gjendja e sigurisė nė vijėn kufitare ėshtė e qetė dhe e qėndrueshsme.
 
 
Edhe OSBE kundėr nxjerrjes sė ligjit pėr zgjedhjet
 
Prishtinė, 25 prill 2003 - Misioni i OSBE- sė nė Kosovė i ka paralajmėruar institucionet e Kosovės se organizimi i zgjedhjeve dhe nxjerrja eventuale e ligjit zgjedhor ėshtė nė kompetencėn e UNMIK -ut dhe tė shefit tė tij, Shtajner.
 
Nė njė reagim ndaj vendimit tė Kuvendit tė Kosovės pėr ta miratuar nismėn e LDK qė nė njėrėn nga mbledhjet e ardhshme tė shqyrtojė dhe miratojė ligjin zgjedhor, zėdhėnėsi i Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, Sven Lindholm ka deklaruar se Kuvendi i Kosovės mund tė diskutojė pėr ēfarėdo qoftė, por ai duhet ta respektojė Rezolutėn 1244 tė KS tė KB dhe Kornizėn kushtetuese.
 
 
KFOR-i nė Minierėn e Stantėrgut ka gjetur 15 kilogram eksploziv
 
Mitrovicė, 25 prill 2003 - Trupat paqeruajtėse tė KFOR-it kanė ndėrmarrė dje njė aksion tė gjerė kėrkimi nė Minierėn e Stan Tėrgut nė Mitrovicė dhe katėr fshatrave pėrreth saj, ku janė gjetur rreth 15 kilogram eksploziv, pajisje ushtarake, maska mbrojtėse kundėr armėve kimike dhe biologjike tė prodhimit serb, si dhe njė sasi municioni e dokumente tė dyshimta.
 
Ky operacion ėshtė bėrė nė kuadėr tė hetimeve pėr ndriēimin e minimit tė urės hekurudhore nė veri tė Kosovės, pėrkatėsisht nė kėrkim tė pjesėtarėve tė AKSH-sė. Zyrtarėt e KFOR-it thanė se tash pėr tash nuk janė gjetur persona tė dyshimtė.

"Prej disa kohėsh ne kemi vėnė nėn vėzhgim kėtė zonė dhe ne kemi parė lėvizje tė dyshimta dhe tashmė jemi tė bindur se aty ka terroristė qė veprojnė. Unė nuk kam informacione tė tjera, pėrveē faktit se z. Shtajner e ka cilėsuar AKSH-nė terroriste", ka thėnė komandanti i trupave tė KFOR-it pėr Kosovėn veriore gjenerali Mishel Klajn. Ai thotė se bastisjet nė rajonin e Mitrovicės do tė vazhdojė edhe disa ditė.

Tash pėr tash nuk ka pasur tė arrestuar, pėrveē faktit se dy veta janė ndaluar meqė kanė ndjekur nga afėr punėn e ushtarėve tė KFOR-it. Gjenerali Klejn tha se synimi i forcave tė tij ėshtė lufta kundėr terroristėve, qė ėshtė nė pėrgjegjėsi tė trupave tė KFOR-it.
 
 
UNMIK-u thotė se Parlamenti i Kosovės i ka tejkaluar kompetencat
 
Prishtinė, 25 prill 2003 - Nga Zyra e kryeadministratorit tė Kosovės Mihael Shtajner ėshtė njoftuar se vendimi i Kuvendit tė Kosovės pėr fillimin e procedurės pėr hartimin e ligjit pėr zgjedhje i tejkalon kompetencat qė i ka Parlamenti i Kosovės.
 
Nė kėtė njoftim thuhet se sipas paragrafit 11 tė Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė tė gjitha ēėshtjet lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve janė nė tėrėsi nė kompetencė tė UNMIK-ut.
 
 
Nė Prishtinė po i zhvillon punimet njė konferencė pėr sistemin gjyqėsor
 
Prishtinė, 25 prill 2003 - Organizuar nga Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut, nė Prishtinė po mbahet Konferenca rajonale pėr punėn e sistemit gjyqėsor.
 
Nė Konferencė po marrin pjesė personalitete nga fusha e gjyqėsisė nga Kosova, Shqipėria, Maqedonia, Mali i Zi dhe nga Lugina e Preshevės.

Nė ditėn e parė folėn Pajazit Nushi, Zejnullah Gruda, Luan Omari nga Shqipėria, Osman Kadriu nga Tetova etj.

"Kosova dhe ne si institucion pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut (KMDLNJ) jemi vitalisht tė interesuar pėr miratimin e njė ligji autonom, ku veēoritė dhe specifikat e kosovarėve do tė ishin tė konceptuara nė atė mėnyrė qė do tė avanconin zhvillimin e Kosovės dhe tė shoqėrisė sė pavarur", tha Pajazit Nushi nga KMDLNJ.

Ndėrkaq, prof. Zejnulla Gruda foli nė temėn ndarja e pushteteve, demokracia dhe pavarėsia e gjykatave.

Mysafiri nga Shqipėrai Luan Omari diskutoi pėr kushtetutėn e Shqipėrisė dhe pushtetin gjyqėsor, duke bėrė disa krahasime lidhur me sistemin aktual gjyqėsor tė Shqipėrisė dhe Kosovės.
 
 
Njė organizatė suedeze investon 9 milion kruna pėr rindėrtimin e shtėpive afėr Prishtinės
 
Stokholm, 25 prill 2003 - Agjencia suedeze pėr Zhvillim dhe Kėmbim Ndėrkombėtar SIDA, ka lejuar dhe miratuar njė projekt tė organizatės sė krishterė pėr donacione Erikshjälpen, me tė cilin planifikohet vazhdimi i rindėrtimit tė shtėpive tė shkatėrruara nga lufta nė Kosovė.

Qė nga pėrfundimi i luftės nė Kosovė nė vitin 1999, kjo organizatė e mbėshtetur nga Sida ka meremetuar deri tani 412 shtėpi. Projekti i fundit ėshtė kryer nė Fushė Kosovė ku u ndėrtuan dhe meremtuan 161 shtėpi.

Projekti mė i ri i miratuar nga SIDA parasheh ndarjen e afėr 9 milion krunave suedeze tė cilat do tė pėrdoren gjithashtu pėr meremetim dhe ndėrtim tė shtėpive tė reja. Angazhimet do tė pėrqendrohen pėrreth Prishtinės ku do tė ndėrtohen 90 shtėpi.
 
 
Ē. Brajshou thotė se UNMIK-u ėshtė duke punuar intensivisht nė ndriēimin e fatit tė tė zhdukurve
 
Gjakovė, 25 prill 2003 - Zėvendėskryeadministratori i Kosovės Ēarlls Brajshou dje ka vizituar Gjakovėn, ku ėshtė takuar me zyrtarėt komunalė tė Gjakovės, si dhe me pėrfaqėsues tė administratės ndėrkombėtare nė kėtė komunė.
 
Brajshou pati njė takim tė veēantė edhe me Shoqatėn pėr Persona tė Zhdukur nė Gjakovė, nė tė cilin u tha se tash katėr vjet shumė familjarė nuk dinė pėr mė tė dashurit e tyre.
 
Vetėm komunės sė Gjakovės i mungojnė 700 persona qė po i presin tė afėrmit e tyre e e premtimet akoma vazhdojnė, i thanė me kėtė rast z. Brajshou pėrfaqėsuesit e kėsaj shoqate nė Gjakovė.

Ndėrkaq, z. Brajshou ka thėnė se dihet se janė 4000 persona tė zhdukur tė tė gjitha bashkėsive etnike fati i tė cilėve nuk dihet. "UNMIK-u ėshtė duke punuar intensivisht pėr t'i zgjidhur kėto raste", ka thėnė me kėtė rast z. Brajshou.
 
 
Drejtuesit e Ballit Kombėtar nuk e pėrkrahin idenė pėr moratorium
 
Prishtinė, 25 prill 2003 - Drejtuesit e Ballit Kombėtar nuk e pėrkrahin idenė e kreut tė PDK-sė pėr moratorium mbi statusin pėrfundimtar tė Kosovės dhe kėrkojnė qė pėr ēėshtje me interes madhor tė ketė koncensus ndėrpartiak, pa marrė parasysh madhėsinė e partive.

Kryetari i Ballit Kombėtar Kajtaz Fazlia ka thėnė se zvarritja e statusit pėrfundimtar tė Kosovės do tė ndikojė negativisht nė tė gjitha segmentet e jetės nė Kosovė, veēanėrisht nė zhvillimin ekonomik.
 
Ai ka shtuar se ēdo hap i cili merret pėr shpejtimin e pavarėsisė sė Kosovės do tė pėrkrahet nga Balli Kombėtar.
 
 
SHBA: UNMIK-u duhet tė kompletojė bartjen tė gjitha kompetencave qė nuk janė tė rezervuara tek institucionet e Kosovės
 
Nju-Jork, 25 prill 2003 - Si shqiptarėt ashtu edhe serbėt e kanė sfiduar gjithnjė e mė shumė autoritetin e UNMIK-ut qė ėshtė pėrgjegjės pėr administrimin e Kosovės, u tha gjatė debatit nė KS qė ėshtė mbajtur parėmbrėmė vonė.
 
Ndihmėssekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė pėr operacione paqeruajtėse Hedi Anabi, duke informuar KS ka thėnė se Kosova ka edhe do rrugė tė bėjė pėr vendosjen e institucioneve pėrfaqėsuese dhe funksionale.

Ndėrkaq, zėvendėsambasadori amerikan nė Kombet e Bashkuara Riēard Uiliamson i ka bėrė thirrje KS tė OKB-sė qė tė bėjė shtytje pėr sendėrtimin e reformave tė shtruara nga pėrfaqėsuesi special, Miahael Shtajner.

"Ne duhet t'i shfrytėzojmė tė gjitha levat qė kemi nė disponim pėr tė inkurajuar respekt pėr tė gjitha qėllimet e shtruara nė Rezolutėn 1244. Ne duhet tė bėjmė gjithė atė qė mundemi pėr tė inkurajuar qeveritė pėrgjegjėse. Kjo ėshtė arsyeja e mbėshtetjes sė Shteteve tė Bashkuara pėr procesin e standardeve", tha zyrtari i amerikan.
 
Ai ka theksuar se Shtetet e Bashkuara angazhohen qė UNMIK-u duhet tė kompletojė bartjen tė gjitha kompetencave qė nuk janė tė rezervuara tek institucionet e pėrkohshme tė Kosovės, ashtu siē ėshtė paraparė deri nė fund tė vitit, ka thėnė Uiliamson gjatė debatit nė KS tė OKB-sė pėr Kosovėn.
 
 
KFOR-it dhe pėrfaqėsuesit komunalė nėnshkruan marrėveshjen pėr pranim-dorėzimin e Kalasė sė Prizrenit KFOR-it dhe pėrfaqėsuesit komunalė nėnshkruan marrėveshjen pėr pranim-dorėzimin e Kalasė sė Prizrenit
 
Prizren, 25 prill 2003 - Nė Prizren u nėnshkrua marrėveshja pėr pranim -dorėzimin e Kalasė sė Prizrenit midis autoriteteve tė KFOR-it dhe zyrtarėve komunalė. Kryetari i Komunės sė Prizrenit Eqrem Kryeziu e falėnderoi KFOR-in gjerman pėr kontributin e dhėnė nė katėr vitet e pasluftės si dhe pėr mbajtjen e rendit dhe tė qetėsisė nė rajon.
 
Ky akt pėr z. Kryeziu ishte shumė madhėshtor sepse sipas tij njėri ndėr monumentet mė tė vjetra tė qyteti, Kalaja, do tė jetė e lirė edhe pėr vizitorė.

Ndėrkaq zyrtari i KFOR-i Shtefan Diero tha veē tjerash se nėnshkrimi i pranim-dorėzimit tė Kalasė sė Prizrenit ėshtė nė rrugė e drejtė e transferimit tė saj nga KFOR-i tek institucionet vendore.

Sipas pėrfaqėsuesve tė KFOR-it Kalaja e vjetėr e qytetit tė Prizrenit zyrtarisht do tė lirohet nga patrullat e KFOR-it mė 6 maj tė kėtij viti.
 
 
Futbollisti kosovar Mehmet Dragusha nėnshkroi kontratė trevjeēare me Aintrahtin e Frankfurtit
 
Frankfurt, 25 prill 2003 - Futbollisti kosovar Mehmet Dragusha, ka nėnshkruar kontratė trivjeēare me skuadrėn Aintraht Frankfurt. Kjo skuadėr ka gjasa tė mėdha qė edicionin e ardhshėm tė bėjė gara nė elitėn e futbollit gjerman.

Nė kėtė kontratė ekziston njė opsion pėr ta shtyrė atė edhe njė vit tjetėr, nėse palėt do tė jenė tė kėnaqura me njėra-tjetrėn. Mehmet Dragusha aktualisht ėshtė futbollist i Aintrahtit tė Trierit nė Bundesligėn 2, por marrėveshja me kėtė klub skadon nė muajin qershor.

Nė skuadrėn e Aintrahtit nga Frankfurti, aktualisht luan edhe futbollisti i kombėtares shqiptare, Ervin Skela. "Ėshtė njė futbollist i shkėlqyer.
 
Mund tė na ndihmojė shumė pėr t'i pėmbyshur synimet tona", ka pohuar para gazetarėve gjerman, Ervin Skela, pas nėnshkrimit tė kontratės mes Aintrahtin e Frankfurtit dhe Mehmet Dragushės.
 
 
Dihen shtatė ēerekfinalistėt Kupės sė Kosovės nė futboll
 
Prishtinė, 25 prill 2003 – U zhvilluan ndeshjet e kthimit tė sė tetės sė finales tė Kupės sė Kosovės nė futboll. Dihen shtatė skuadra ēerekfinaliste, ndėrkaq ēerekfinalisti i tetė do tė pėrcaktohet nga dueli, Flamurtari-Gjilani, i cili pėr shkak tė terrenit tė mbuluar me ujė nga reshjet e shiut, nuk u zhvillua fare.

Mbajtėsja e kėtij trofeu, Besiana, nuk arriti dot ta pėrmbysė epėrsinė e thellė tė Dritės nga ndeshja e parė, 4:0, edhe pse ajo mundi Dritėn me rezultat 3:2.
 
Kėshtu skuadrės sė Shqiponjės sė Pejės, e cila pjesėmarrjen nė ēerekfinale e siguroi tė martėn, duke e mposhtur skuadrėne Ligės sė Parė Kosovėn e Prishtinės edhe nė takimin e dytė me po tė njėjtin rezultat (2:1), iu bashkangjitėn edhe: KEK-u, Prishtina, Liria, Drita, Vėllaznimi dhe Drenica.

Nė shtatė takimet e zhvilluara u shėnuan gjithsej 25 gola.

Rezultatet komplete:

Kosova(V) - KEK-u 3:2 (0:3)
2 Korriku(P) – Liria 1:1 (0:2)
Shqiponja - Kosova(P) 2:1 (2:1)
Besa – Prishtina 0:1 (0:2)
Deēani – Drenica 1:1 (0:7)
Ramiz Sadiku – Vėllaznimi 3:4 (1:2)
Besiana – Drita 3:2 (0:4)
Flamurtari - Gjilani (0:1) u shty

Shorti pėr ēerekfinale do tė hidhet mė 30 prill nė orėn 12.00, nė lokalet e Shtėpisė sė Sporteve nė Prishtinė. Ndeshjet para tė ēerekfinales do tė zhvillohen mė 7 maj ndėrsa ato tė kthimit mė 14 maj.
 
 
Futboll: Nė finale tė Kupės UEFA do tė luajnė Seltik dhe Porto
 
Prishtinė, 25 prill 2003 – Nė finale tė kupės sė UEFA-sė do tė luajnė Seltik nga Gllazgou dhe skuadra portugeze, Porto.

Seltik me golin e suedezit Henrik Larson nė minutėn e 79, si mysafir, mundi skuadrėn portugeze Boavista. Takimi i parė pat pėrfunduar me rezultat 1:1.

Nė takimin tjetėr gjysmėfinal, Lacio luajti baras (0:0) me Porton. Kėshtuqė Porto u kualifikua pėr nė finale tė Kupės sė UEFA-sė pasiqė nė takimin e paradyjavėsh kishte mundur Lacion me rezultat bindės 4:1.
 
Ndeshja finale e Kupės UEFA ndėrmjet Portos dhe Seltikut, do tė zhvillohet mė 21 maj, nė qytetin spanjoll Sevila.

Rezultatet gjysmėfinale:
 
Boavista – Seltik 0:1 (1:1)
Lacio – Porto 0:0 (1:4)

Nė kllapa janė rezultatet e takimit tė parė gjysmėfinal.
 
 
Tetovė: U lirua nga burgu Krenar Osmani, por jo edhe nga aktakuza
 
Tetovė, 25 prill 2003 - Dje ėshtė liruar nga vuajtja e dėnimit Krenar Osmani, ish-pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare. Z. Osmani nga Gjykata nė Shkup kohė mė parė ishte dėnuar me 6 vjet heqje lirie nėn akuzėn se gjatė krizės tė vitit 2002 ka kryer krime ndaj njerėzimit.
 
Megjithatė, Krenar Osmani nuk ėshtė liruar nga aktakuza pėr gjenocid. Lirimin e tij e kishte kėrkuar edhe Komiteti Maqedonas i Helsinkit. Pėr lirimin e tij nė Tetovė u organizuan protesta, si dhe ishte bllokuar rruga kryesore qė lidhte kėtė qytet me Shkupin.

Nė anėn tjetėr udhėheqėsit e partisė shqiptare nė pushtet BDI kanė deklaruar se do tė hiqen tė gjitha akuzat kundėr ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė.
 
 
Zėvendėskryeministri serb fton pėr bisedime shqiptaro-serbe
 
Beograd, 25 prill 2003 - Zėvendėskryeministri i Serbisė Nebojsha Ēoviq ka ftuar pėr bisedime shqiptaro-serbe, por nė tė cilat nuk do tė diskutohej rreth statusit pėrfundimtar tė Kosovės, por pėr ēėshtje morale qė i rėndojnė marrėdhėniet midis serbėve dhe shqiptarėve.
 
Ai ka theksuar se ėshtė me rėndėsi qė sa mė parė dhe nė fillim tė dialogut tė eliminohen dyshimet morale midis serbėve dhe shqiptarėve, duke shtuar se nė kėtė rrafsh pret ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare, por jo me anė tė qasjeve tė njėannshme.
 
Ēoviq ka nėnvizuar se pala serbe pėr hir tė spastrimit tė vet ėshtė e gatshme t'u thotė shqiptarėve se vėrtet kanė vuajtur nėn regjimin e Millosheviqit, ndonėse as serbėt nuk e kanė pasur mė mirė.

Sipas Ēoviqit, si politikanėt e sotėm serbė, ashtu edhe ata shqiptarė kanė mjaft arsye pėr turp dhe pendim, duke shtuar se "sa mė gjatė tė shtyhet momenti i pendimit mė e madhe do tė jetė vuajtja dhe mosndjenja e mirė.
 
 
Georgievski jep dorėheqje nga kreu i VMRO-DPMNE-sė
 
Shkup, 25 prill 2003 - Lideri i VMRO-DPMNE-sė Lubēo Georgievski pėrmes njė deklarate me shkrim ka bėrė tė ditur se tėrhiqet nga kreu i partisė dhe se ai vendim ėshtė pėrfundimtar dhe i pandryshueshėm.

"Si lider i VMRO-DPMNE-sė treiherė me radhė partinė e solla nė humbje. Zgjedhjet presidenciale nė vitin 1999, zgjedhjet lokale nė vitin 2000 dhe veēanėrisht ato parlamentare nė vitin 2002, tė cilat sipas madhėsisė sė humbjes ishin evidente.
 
Duke u nisur nga rregullat e shkruara demokratike evropiane ky fakt ėshtė i mjaftueshėm tė bėhet ndryshim i liderit", thekson Georgievski nė deklaratėn e tij.
 
 
Pėrleshje tė dhunshme nė periferi tė Tiranės
 
Tiranė, 25 prill 2003 - Dje nė zonėn e Bathores nė periferi tė Tiranės, janė zhvilluar protesta tė dhunshme ku ka pasur konfrontime tė pėrgjakshme mes banorėve dhe forcave tė rendit.
 
Protestuesit kėrkonin tė bllokonin rrugėn nacionale dhe ta transferonin protestėn e tyre nė qendrėn e Tiranės. Por forcat e policisė nuk i lejuan duke ju kundėrvėnė masės sė njerėzve. Nga pėrplasjet kanė mbetur tė plagosur tė paktėn 6 anėtarė tė forcave speciale, ndėrkohė qe nuk bėhet e ditur mbi arrestime ndėr rradhėt e protestuesve.
 
Banorėt e kėsaj zone mjaft tė varfėr dhe me probleme tė njė infrastrukture rė rėnduar, kanė kėrkuar qė t'u legalizohen banesat e tyre, tė ndėrtuara pas viteve 1990 si edhe pėrmirėsimin e kushteve tė tyre minimale tė jetesės.
 
 
SHBA-tė do tė zhvendosin nga Gjermania nė Irak edhe 5.000 ushtarė
 
Baumholder, 25 prill 2003 - SHBA-tė do tė zhvendosin nga Gjermania nė Irak edhe 5.000 ushtarė tė tjerė. Njė zėdhėnės i ushtrisė amerikane tha se divizioni tankist do tė kontribojė nė stabilizimin e paqes nė Irak. Ushtarėt do tė fluturojnė brenda dy javėsh nga baza ajrore amerikane e Ramshtajnit fillimisht drejt Kuvajtit.
 
 
Bush thotė se prania ushtarake amerikane nė Irak mund tė zgjasė deri nė dy vjet
 
Uashington, 25 prill 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka thėnė se deri tani nė Irak nuk janė gjetur armė tė shkatėrrimit nė masė. Megjithatė SHBA-tė do tė zbulojnė nėse Sadam Huseini i ka shkatėrruar apo fshehur kėto armė, tha Bush nė njė fabrikė tankesh nė shtetin federal Ohajo.
 
Sipas presidenti Bush prania ushtarake amerikane nė Irak mund tė zgjasė deri nė dy vjet. Trupat amerikane do tė largohen nga ky vend sapo tė kenė pėrmbushur misionin, tha Bush nė njė intervistė televizive.
 
 
Uashingtoni paralajmėron Teheranin tė mos pėrzihet nė punėt e brendshme tė Irakut
 
Teheran, 25 prill 2003 - Tonet midis SHBA-ve dhe Iranit janė acaruar. SHBA-tė e paralajmėruan Republikėn Islamike qė tė mos pėrzihet nė punėt e brendshme tė vendit fqinj, Irakut. Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė Ari Fleisher tėrhoqi vėmendjen tek njoftimet sipas tė cilave agjentėt iranianė po pėrpiqen tė ndikojnė mbi shiitėt nė jug tė Irakut.
 
 
Edhe Britania sinjalizoi konsekuenca tė mundshme pėr Francėn
 
Londėr, 25 prill 2003 - Pas SHBA-ve edhe Britania e Madhe sinjalizoi konsekuenca tė mundshme pėr Francėn pėr arsye tė politikės sė saj ndaj Irakut. Nė stacionin BBC Ministri i Jashtėm britanik Xhek Stro tha se qėndrimi i Francės dhe i disa shteteve tė tjera para luftės nė Irak ėshtė thjesht i pashpjegueshėm pėr shumicėn e amerikanėve.
 
Vendimet kanė konsekuenca vazhdoi Stro. Sipas tij lufta kundėr Irakut mund tė ishte shmangur nė rast se Franca dhe Rusia do tė kishin mbėshtetur SHBA-ės dhe Britaninė e Madhe duke i vendosur Sadam Huseinit njė ultimatum vėrtetė tė fortė.
 
 
Tarik Aziz u dorėzohet forcave amerikane nė Bagdad
 
Uashington, 25 prill 2003 - Ish-zėvendėskryeministri i Irakut Tarik Aziz, udhėhqėsi mė i njohur irakian pas Sadam Huseinit, ėshtė tani nė duart e Shteteve tė Bashkuara.

Tarik Azis, zyrtari i 43-tė nė listėn e 55 zyrtarėve mė tė kėrkuar irakianė, ishte kėshilltari kryesor i Sadam Huseinit pėr politikėn e jashtėme dhe personi kryesor qė mbante lidhjet e Bagdadit me Perėndimin.
 
Zoti Aziz ishte gjithashtu i vetmi anėtar i krishterė i rrethit mė tė ngushtė tė Saddamit dhe besohet se ai kishte shumė pak influencė nė qeverinė irakiane pasi ai nuk ishte mysliman.
 
 
Nė Bremen tė Gjermanisė njė burrė i armatosur ka kidnapuar njė autobus me tė pakten 10 persona
 
Berlin, 25 prill 2003 – Nė qytetin verior gjerman, Bremen, njė burrė i armatosur ka kidnapuar njė autobus, nė tė cilin kanė qenė tė pakten 10 persona, ka bėrė tė ditur policia gjermane sot (tė premten), njofton Rojter.
 
Autobusi udhėtonte nė drejtim tė Hanoverit, ka deklaruar zėdhėnėsi i policisė nė Bremen. Policia po pėrpiqet tė vėrė kontakt me kidnapuesin. Detaje mė tė hollėsishme nuk janė dhėnė ende.
 
 
Ish-gruaja e Nelson Mendeles ėshtė dėnuar me pesė vjet burg pėr mashtrim dhe vjedhje
 
Pretoria, 25 prill 2003 – Vini Medikizela-Mendela, ish-gruaja e ish-presidentit tė Afrikės sė Jugut, Nelson Mendela, ėshtė dėnuar me pesė vjet burg pėr mashtrim dhe vjedhje, kurse njė vit burg i ėshtė hequr, njofton AFP.
 
Ndėrkaq, bashkėpaditėsin, Adi Mulmen, gjykata e Pretorias e ka dėnuar me shtatė vjet burg dhe atij ia ka hequr dy vjet burg. "Vetėm tė marrėt mund tė luajnė rolin tuaj nė histrorinė e vendit", i ka thėnė gjykatėsi Xonson Vini Mendeles me rastin e shqiptimit tė dėnimit.
 
 
Nė dy incidente nė Kashmirin indian janė vrarė katėr ushtarė, njė civil dhe dy militantė vetėvrasės
 
Shringar, 25 prill 2003 – Tė pakten tre militantė kanė kryer sot (tė premten) njė sulm vetėvrasės nė kampin ushtarak nė Bandipur, 35 mile nė veri tė Shrinagarit, nė Kashmirin indian dhe kanė vrarė dy ushtarė dhe njė civil, njofton Rojter.
 
Nė kėtė incident, po kėshtu janė vrarė dy nga tre sulmuesit, kurse i treti ia ka dalė tė ikėn. Njėri nga sulmuiesit ka pasur tė lidhur eksplozivin rreth trupit dhe kėshtu ka vrarė, pos vetes, edhe njė civil afėr derės sė kampit ushtarak.
 
Po kėshtu, njoftohet se tė premten heret nė mengjes janė vrarė edhe njė oficer i armatės dhe njė ushtar, kurse tre tė tjerė janė plagosur nė njė pritė, qė i kanė vėnė guerilėt separatistė njė patrulle ushtarake nė fshatin e afėrm Sum.
 
 
Deri tani janė kapur shumica e 55 irakianėve mė tė kėrkuar
 
Uashington, 25 prill 2003 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, tha se forcat e koalicionit kanė kapur deri tani shumicėn e 55 irakianėve mė tė kėrkuar. Zoti Ramsfeld i tha agjencisė sė lajmeve Associated Press se zyrtarėt amerikanė do t'i identifikojnė ata sapo tė jenė konfirmuar identitetet e tyre.
 
Tė mėrkurėn, zyrtarėt amerikanė njoftuan pėr kapjen e tre ish zyrtarėve irakianė, duke pėrfshirė edhe personin e 10-tė nė listė, Muhazim Sa'b Hasan al-Tikriti, komandanti i forcave irakiane tė mbrojtjes. Zyrtarėt thanė gjithashtu se kanė nėn vėrrejtje edhe ish ministrin e Tregtisė sė Irakut dhe ish shefin irakian tė zbulimit.
 
 
Presidenti Bush shprehet me optimizėm pėr tė ardhmen e Irakut
 
Ohajo, 25 prill 2003 - Presidenti u pėrshėndet me ovacione nė njė uzinė tė mbrojtjes nė shtetin Ohajo, qė prodhon tanke pėr ushtrinė. Ai i informoi tė pranishmit pėr ecurinė e luftės dhe pėr punėn qė duhet bėrė nė Bagdad.

“Ende ekzistojnė rreziqe dhe sfida. Por njė gjė ėshtė e sigurt, Saddam Husseini nuk ėshtė mė nė pushtet”.

Presidenti tha se demonstratat qė po zhvillohen tani nė Irak, pėrbėjnė njė shenjė qė tregon se liria po hedh rrėnjė dhe se njerėzit tani mund tė flasin hapur dhe tė praktikojnė besimin e tyre pa patur frikė se do tė ndėshkohen.
 
 
Koreja e Veriut pranon se ka armė bėrthamore
 
Phenian, 25 prill 2003 - Njoftohet se Koreja e Veriut u ka deklaruar Shteteve tė Bashkuara nė bisedimet e Pekinit se ajo ka armė bėrthamore. Zyrtarė amerikanė qė kėrkuan tė mos identifikohen u thanė disa agjencive tė lajmeve se Peniani e bėri kėtė deklaratė gjatė bisedimeve tripalėshe qė pėrfuan sot dhe ku merrnin pjesė delegacionet amerikane, koreanoveriore dhe kineze.
 
 
Pėrparojnė bisedimet nė Bagdad
 
Bagdad, 25 prill 2003 - Ministritė e qeverisė irakiane mund tė rihapen nė fund tė javės sė ardhshme, njoftoi administratori amerikan pėr Irakun Xhej Garner.

Zoti Garner u bėri thirrje punonjėsve tė sektorit publik qė tė rikthehen nė punė sa mė shpejt tė jetė e mundur, duke u premtuar atyre se do tė paguhen fillmisht pėr punėn e njė jave dhe pastaj do tė marrin rrogė mujore.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.