OPINIONE

   
25.04.2003 - Trepca.net

Mos i mbyllni sytė e veshėt !!!...

 

25 prill 2003 / Ahmet Haxhiislami

Kuptoj ndihmėn e pėrkrahjen e botės ndėrkombtare qė na u gjetė pėrbri nė momentin kritik pėr ekzistencėn e popullit shqiptar dhe pėr moslejimin e zhdukjes e cfarosjes sė ketij populli gjatė luftės sė fundit por sa po veprojnė e punojnė Presidenca, Qeveria me tė gjitha ministritė e saja, Parlamenti dhe organizatat tjera qeveritare e jo qeveritare, minoritetet qė e ndjejnė Kosovėn si tė tyren nė drejtim tė jetėsimit tė synimeve dhe aspiratave pėr njė Kosovė demokratike e tė pavarur.

Athua tė gjitha kėto institucione janė sajuar sa pėr sy e faqe dhe merren mė vetėvehten, rreth vetėvehtes, pėr pushtetizimin partiak mbi Kosovėn dhe nuk reagojnė ndaj kurdisjeve tė procesit tė fundosjes sė Kosovės dhe popullit tė saj nė HUMNERĖN-SĖRBI.

Ku janė format e rezistencės sė matur e demokratike dhe alarmimi tek miqėt dhe dashamirėt e Kosovės dhe bėrjes me dije si ujkut tė plagosur serb dhe aleatėve tė saj se Kosova nuk mund tė mbetet nėn kthetrat e Serbisė. Cdo kund nė botė dokumentet e faktet flasin. Aso faktesh po pėrpilon e sajon Serbia e po i noterizon bashkėsia ndėrkombėtare ( *Njė dokument zyrtar serb pėr decentralizimin e Kosovės - nga arkivi i Trepca-net ) e ne duarkryqzohem e kėnaqem mė llafe e retorika boshe se njohja e pavarėsisė se Kosovės ėshtė vetem ceshtje kohe e momenti.Faktet e dokumentet mbesin e llafet e demagogjitė tresin.

Athua kjo "liri" na solli gjer tė vetėkėnaqėsia e vetėngopėsia dhe nuk shofim e pėrcjellim se cfarė po punohet nė dėm tonin e pėrshtati armikut tė pėrbetuar.Luftat partiake,luftat pėr pushtet,bajraktarizmat e kapadaillėku,kriminalitetet,vrasjet e vetėvrasjet politike a janė mėnyrat e qėllimet e arritjes sė cakut pėr pavarėsinė e Kosovės?!.Jo,Jo,Jo e asnjėherė Jo.

A po e shifni se kah po rrėshqet Kosova, kah po e shtyni ju tė zgjedhur me votėn e lirė tė elektoratit. Pse e pėrqėndroni dhe harxhoni energjinė pėr pėrfitime tė ngushta partiake, materiale, lokale e aspak demokratike e kombėtare. Apo e keni pasė tė qartė qysh heret sė mjafton qė klane tė vogla liderėsh, "trimash" e pasuri tė pa epurish tė majmosen se me Rambuje, Kornizė kushtetuese e karta kushtetuese po verehet se kah ishte nisur e kah po rrėshqet Kosova.

Populli si cdo herė i shkretė duke iu besuar tė zgjedhurve tė vet del i mashtruar dhe vėshtirė i korrigjuar dhe asnjeherė i pėrmirėsuar e nuk vėnė re se Kartėn kushtetuese pas kurdisjes se saj me ndihmėn e Hakerupit e me AMINIMIN e bashkėsisė Europiane e sot edhe nga Kėshilli i sigurimit pos anės juridike edhe formalisht po njihet e" RURAVAP" Kosova sic na mbushin veshėt e kryposin sytė ca Liderė ditė e natė me buzėqeshje cinike .

Shpejtė po i harrojmė vuajtjet,dėshmorėt,tė zhdukurit,tokat e djegura e hamendem e konsulltojmė s`di se kend?!, se cfarė tė bėjmė e a guxojmė tė i kundėrvihemi me reakcione ekuivalente e akte demokratike e legale aprovimit tė Kartave kushtetuse tė njė sajese qė automatikisht e humbė legjimitetin mbi e pėr Kosovėn edhe nė bazė tė rezolutės 1244 ("RFJ" nuk ka mė).

Ndėrsa na vėjnė para aktit tė kryer ne shtiremi se asgjė nuk po na ndodhė nė Kosovė,mbi Kosovėn e pėr rreth saj.

E ju zotėrinj udhėheqės grinduni mes vedi kėnaquni me pozita, kulltuqe, tė mira tė ngushta partiake e materiale,"JU LUMTĖ".

Ah Kosovė e shkreta Kosovė, gjithėmonė po tė vejnė nė sprovė.

   

P.S. Kėte koment e kisha bėrė para  ca  muajsh por tė tillat gjithėmonė po mbesin aktuale...

    

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.