24.04.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte, 24 prill 2003

 
 

Pėrmbajtja:

 • Kryeparlamentari Daci ka kritikuar ashpėr administratėn e UNMIK-ut dhe ka kėrkuar reduktimin e stafit tė saj

 • Kuvendi i Kosovės miratoi nismėn e nxjerrjes sė ligjit pėr zgjedhjet dhe dy projektligje

 • Nė Prishtinė u nėnshkrua njė marrėveshje ndėrmjet postave tė Kosovės dhe Maqedonisė

 • Motrat Zeqiri nga Prishtina marrin "Grand prix" nė njė festival tė filmit nė Francė

 • Kryesuesi i radhės sė OSBE-sė thotė se BE duhet qė Kosovėn ta mbajė lart nė axhendėn politike tė saj

 • Veturat qė qarkullojnė pa targa KS do tė konfiskohen nga policia

 • Nė Gjilan ka njė ulje tė dukshmne tė shkallės sė krimit, thotė komandanti i policisė sė UNMIK-ut

 • Kosovės i nevojitet ligji pėr zgjedhjet, u tha gjatė debatit tė sotėm nė Kuvendin e Kosovės

 • Biznismenėt kosovarė dhe ata maqedonas thonė se bashkėpunimi ekonomik i vendeve fqinje ėshtė i domosdoshėm

 • Njė prokuror ndėrkombėtar ka ngritur aktakuzė kundėr Millan Ivanoviqit

 • Edhe PPD kėrkon protektorat ndėrkombėtar nė Maqedoni

 • Pėr deputetėt maqedonas, Lidhja e Prizrenit ėshtė lėvizje "terroriste"

 • Subjektet politike shqiptare vlerėsojnė se arrestimi i Shefqet Musliut nuk i kontribuon stabilizimit nė Luginėn e Preshevės

 • Beogradi kėrkon nga shefi i UNMIK-ut qė Musliu t'u dorėzohet organeve tė drejtėsisė serbe

 • Kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti dhe kryetari i PDK-sė Arbėr Xhaferi nuk arriten tė kuptohen edhe pas takimit tė djeshėm triorėsh

 • Filloi lirimi nga burgu i Shupkės i ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė

 • Bisedimet Pauėll - Dė Vilpėn

 • I hapet rruga aktivitetit tė njė qeverie tė re palestineze

 • Amerika kap irakianė tė tjerė

 • Arrihet marrėveshja pėr qeverinė palestineze

 • Shifra marramendėse tė viktimave tė dhunės shtetėrore nė Kolumbi

 • Njė vetėvrasės palestinez me bombė e ka vrarė njė person dhe ka plagosur edhe 13 persona tė tjerė

 • Nga rrėshqitja e dheut nė Guatemalė ka pėsuar njė fshat dhe kanė humbur jetėn tė pakten 10 persona

 • Kryengritėsit muslimanė nė Filipine kanė vrarė 12 civilė

 • Nė Xhakartė kanė shpėrthyer dy bomba, por s’ka pasur viktima

 • Guerilėt muslimanė nė Filipine kanė vrarė tė pakten njė civil, kurse dhjetėra tė tjerė i kanė marrė peng

 • Pas Juventusit dhe Interit, nė gjysmėfinale tė Ligės sė Kampionėve edhe Real Madrid e Milan


 

Kryeparlamentari Daci ka kritikuar ashpėr administratėn e UNMIK-ut dhe ka kėrkuar reduktimin e stafit tė saj
 
Prishtinė, 24 prill 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci ka akuzuar administratėn ndėrkombėtare nė Kosovė pėr burokraci, duke kėrkuar njėherit reduktimin e stafit tė UNMIK-ut. Kėto komente Daci i ka bėrė gjatė njė bisede me disa gazetarė holandezė qė po qėndrojnė nė Prishtinė nė pėrcjellje tė kryesuesit tė radhes sė OSBE-sė.

Z. Daci ka thėnė se ėshtė e pakuptimtė zvarritja e kompetencave dhe se UNMIK-u ka shtyrė shumė gjatė procesin e bartjes sė kompetencave tė vėrteta tek institucionet e Kosovės, madje edhe ato qė parashihen me kapitullin V tė Kornizės Kushtetuese, tė cilat janė pjesė e pėrgjegjėsive tė vendorėve.
 
Sipas kryeparlamentarit Daci mosbartja e kompetencave nuk lejon institucioneve tė Kosovės qė tė nxjerrin ligje, ndėrkaq kur ato ligje miratohen nė Kuvend ėshtė administrata ndėrkombėtare ajo qė pengon zbatimin e tyre.

"Gjatė tri vjetėve tė pasluftės njė vend i varfėr si Kosova ka suficit buxhetor prej 100 milion eurosh, a nuk ėshtė kjo e pakuptimtė, kur dihet se pensionet dhe rrogat nė Kosovė janė tepėr tė ulėta", tha Daci. Ai me shembuj konkretė ka shpjeguar si ėshtė kjo nė praktikė:
rroga e tij, e presidentit tė Kosovės, apo e kryeministrit, ėshtė mė e vogėl sesa rroga e pastrueses nė zyrėn e administratorit Shtajner.

"Nuk e akuzoj, por e kritikoj qė bėn shumė pak", ka thėnė zoti Daci pėr shefin e UNMIK-ut Shtajner pėr tė cilin tha se ka ardhur me njė ekip tė vogėl dhe ka gjetur kėtu njė burokraci tė Kombeve tė Bashkuara. Daci pėr Shtajnerin thotė se nuk ėshtė pragmatik, flet gjėra tė ėmbla dhe premton shumė gjėra tė mira.
 
"Ai ėshtė nė gjendje tė nėnshkruajė diēka pėr veriun e Mitrovicės qė ne e pėrkrahim, por qė tė nesėrmen harron se ēka ka nėnshkruar. Pėr kėtė arsye kemi edhe situatėn kur kėrkohet edhe ndarja e Kosovės nė bazė tė gjendjes nė terren", thotė Daci duke shtuar se njė e treta e Kosovės nuk kontrollohet dhe nuk administrohet nga UNMIK-u.

"Unė, presidenti Rugova apo kryeministri Rexhepi as qė kemi qasje fizike nė atė pjesė dhe as qė mund ta vizitojmė veriun e Kosovės", ka thėnė veē tjerash kryeparlamentari i Kosovės, i cili pėr KFOR-in, ka pasur vetėm fjalė lavdėruese, duke thėnė se do tė ishte i lumtur qė qytetarėt e Kosovės t'i besojnė atij sa i besojnė KFOR-it.
 
 
Kuvendi i Kosovės miratoi nismėn e nxjerrjes sė ligjit pėr zgjedhjet dhe dy projektligje
 
Prishtinė, 24 prill 2003 - Pas shumė diskutimeve tė zhvilluar, Kuvendi i Kosovės me shumicė votash miratoi nismėn e grupit paralmentar tė LDK-sė dhe tė Komisionit legjislativ pėr nxjerrjen e ligjit pėr zgjedhjet.
 
Ndėrkohė deputetėt kėrkuan nga Qeveria qė tė nisė hartimin e njė projektligji pėr zgjedhjet, i cili do t'u pėrcillej komisioneve pėrkatėse pėr procedurė tė mėtejshme. Kundėr kėsaj nisme kanė qenė deputetėt e koalicionit serb "Kthimi" dhe disa deputetė tė minoriteteve tė tjera.

Gjithashtu deputetėt me shumicė votash dhe vetėm me njė kundėr miratuan nė parim edhe projektligjin pėr rrugėt. Shjegimet hyrėse pėr kėtė projektligji i dha ministri i Transportit dhe i Telekomunikacionit Zef Morina, i cili tha se miratimi i njė ligji pėr rrugėt ėshtė njė ndėr pėrparėsitė e mėdha tė ministrisė qė ai kryeson.

Ndėrkaq ministri i Bujqėsisė dhe Pylltarisė Goran Bogdanoviq, pasi paraqiti projektlgjin pėr plehrat artificiale, deputetėt edhe kėtė projektligj e miratuan sot nė parim, i cili do tė vazhdojė me procedurėn e mėtejshėm.
 
 
Nė Prishtinė u nėnshkrua njė marrėveshje ndėrmjet postave tė Kosovės dhe Maqedonisė
 
Prishtinė, 24 prill 2003 - Ndėrmjet postave tė Kosovės dhe tė Maqedonisė sot nė Prishtinė u nėnshkrua njė marrėveshje bashkėpunimi, e cila pėr Kosovėn, siē u tha me kėtė rast, ėshtė edhe njė rrugė mė tepėr.

Drejtoresha e pėrgjithshme Leme Xhema, pas nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshjeje, theksoi se do tė merren edhe hapa tė tjerė pėr tė vazhduar nė integrimin apo pjesėmarrjen e postave tė Kosovės nė postat evropiane nė bazė tė normativave tė Evropės.

Nė emėr tė delegacionit nga Maqedonia marrėveshjen e nėnshkroi drejtori i pėrgjithshėm Taip Jakupi. Ai tha se me kėtė marrėveshje edhe komunikimi ndėrmjet dy postave do tė jetė mė i ngushtė.
 
 
Motrat Zeqiri nga Prishtina marrin "Grand prix" nė njė festival tė filmit nė Francė
 
   
Paris, 24 prill 2003 - Me filmin "Exit" (Dalja), motrat Lendita dhe Blerta Zeqiri nga Prishtina kanė fituar "Grand prix" (Ēmimin e madh) nė Festivalin e metrazhit tė shkurtėr nė qytetin Kaen (Caen) tė Francės.
 
Ky ėshtė njė film i shkurtėr artistik qė flet pėr tre persona tė mbyllur nė njė banesė gjatė luftės nė Kosovė. Mungesa e ushqimit, mungesa e informatave nga jashtė, si dhe frika, bėjnė qė kėta tre persona tė jenė shumė afėr njeri tjetrit. Mirėpo nė tė njejtėn kohė nuk kanė qenė asnjėherė mė larg me njėri tjetrin.
 
Skenarin dhe regjinė e kanė bėrė vetė motrat Lendita dhe Blerta Zeqiri. Ndėrkaq rolet kryesore i interpretojnė: Vedat Bajrami, Osman Azemi, Blerim Qeriqi, Alban Ukaj, Alush Gashi etj...

Lendita aktualisht ėshtė duke i vijuar studimet nė Degėn e artit dhe filozofisė nė seksionin: estetika e filmit, nė Universitetin Paris 8. Mė herėt ajo ka kryer Fakultetin e Artit nė Prishtinė.

Ndėrkaq Blerta pasi kishte kryer dy vitet e para nė Fakultetin e Arteve nė Prishtinė, nė Degėn e dramaturgjisė, tani ėshtė duke i ndjekur studimet nė Degėn e kinematografisė nė Universitetin e Paris 8, nė Paris.
 
 
Kryesuesi i radhės sė OSBE-sė thotė se BE duhet qė Kosovėn ta mbajė lart nė axhendėn politike tė saj
 
Prishtinė, 24 prill 2003 - Kryesuesi i radhės sė OSBE-sė Jap de Hup Shefer, pas takimeve qė pati dje me pėrfaqėsuesit vendorė dhe ndėrkombėtarė, tha se nga kėto takime ka krijuar bindjen se nė Kosovė edhe mė tutje do tė ketė nevojė pėr praninė e misionit tė OSBE-sė.

Procesi i bartjes sė kompetencave duhet tė vazhdojė dhe tė bėhet nė pėrputhje me Rezolutėn 1244, ka thėnė Shefer. Ai ka theksuar se BE duhet qė Kosovėn ta mbajė lart nė axhendėn politike tė saj dhe shtoi se ambiciet e Holandės si kryesuese e ardhshme e BE-sė janė qė ajo tė ndihmojė integrimin e kėtij rajoni nė struktura evroatlantike.

"Unė mbėshtes qėndrimin e UNMIK-ut pėr standardet para statusit dhe po largohem nga Kosova me pėrshtypjen se ende nuk ėshtė koha pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovė", tha Jap de Hup Shefer.

Ministri holandez nė rolin e kryesuesit tė radhės sė OSBE-sė gjatė qėndrimit nė Kosovė solli edhe mesazhin se misioni i kėtushėm i OSBE-sė do tė ketė rol parėsor nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Nė kėtė aspekt ai u angazhua pėr legjislacion tė mirėfilltė, i cili do tė garantonte zgjedhje fer dhe demokratike.
 
 
Veturat qė qarkullojnė pa targa KS do tė konfiskohen nga policia
 
Mitrovicė, 24 prill 2003 - Administrata e UNMIK-ut ka hapur njė zyrė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, e cila do tė mbikėqyrė tė gjitha lėvizjet nė trafikun rrugor nė kėtė pjesė tė Kosovės.
 
Kėshtu, prej tash tė gjitha veturat qė qarkullojnė pa targa tė Kosovės, apo kanė targa tė huaja dhe nuk kanė paguar doganėn apo tatimin do tė konfiskohen nga policia.
 
 
Nė Gjilan ka njė ulje tė dukshmne tė shkallės sė krimit, thotė komandanti i policisė sė UNMIK-ut
 
Gjilan, 24 prill 2003 - Komandanti rajonal i policisė sė UNMIK-ut nė Gjilan, Geri Mekkreri, disa ditė para largimit nga kjo detyrė, ka thėnė se gjatė kohės sa ai ka shėrbyer nė Kosovė, ka mundur t`i vėrejė shumė gjėra qė kanė ndryshuar pėr tė mirė dhe pėrgjithėsisht njė lėvizje tė kėtij rajoni nga progresi dhe e ardhmja qė e synojnė njerėzit e kėtushėm.

Nė njė takim tė Komitetit pėr Siguri dhe Emergjencė tė komunės sė Gjilanit, ku ai ka marrė pjesė pėr herė tė fundit, Mekkreri tha se krimi po shėnon rėnie tė dukshme dhe pėr kėtė meritat i adresoi jo vetėm te policia e UNMIK-ut dhe SHPK-ja, por edhe tek institucionet vendore dhe qytetarėt.

Komandanti i policisė e ka argumentuar kėtė pohim me shifrat krahasuese tė krimeve qė kanė ndodhur nė katėrmujorin e parė tė vitit tė kaluar si dhe periudhėn e njėjtė tė kėtij viti, ku shihet njė ulje pėr 232 raste.

Sipas kėtij zyrtari tė policisė, ndėr shkaktarėt kryesorė qė mund t`i motivojnė njerėzit pėr tė kryer vepra tė kėtilla, siē janė vjedhjet, vjedhjet me thyerje dhe rrahjet, mund tė jenė edhe problemet sociale dhe papunėsia.
Rreth paralajmėrimeve tė mėhershme pėr pavarėsimin e stacionit tė policisė nė Gjilan, mė 15 maj 2003, Geri Mekkreri ka thėnė se do tė ketė njė shtyrje prej njė muaji, meqenėse nuk ishin kryer ende tė gjitha pėrgatitjet e nevojshme teknike.

Krahas procesit pėr mvetėsimin e stacionit tė policisė nė Gjilan, po punohet edhe pėr hapjen e njė nėnstacioni nė Zhegėr, ku do tė jenė tė angazhuar rreth 20 policė tė SHPK-sė si dhe tė njė nėnstacioni tjetėr nė fshatin Cėrnicė, i cili do tė vepronte vetėm nė raste tė caktuara, ka thėnė ai.
 
 
Kosovės i nevojitet ligji pėr zgjedhjet, u tha gjatė debatit tė sotėm nė Kuvendin e Kosovės
 
Prishtinė, 24 prill 2003 - Nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės deputetėt po diskutojnė lidhur me nismėn pėr nxjerrjen e ligjit pėr zgjedhjet, por nė rend ditė ėshtė edhe projektligji pėr rrugėt dhe ai pėr plehėrat artificiale.

Nismėn e LDK-sė pėr nxjerrjen e njė ligji pėr zgjedhjet ėshtė pėrkrahur nga tė gjitha grupet parlamentare shqiptare nė kuvend, por u kundėrshtua nga deputetėt e koalicionit serb "Kthimi".
 
Deputetėt serbė kėrkuan nė fillim tė seancės tė hiqet nga rendi i ditės nisma pėr ligjin e zgjedhjeve, sepse kjo sipas tyre ėshtė nė kundėrshtim me Kornizėn kushtetuese. Pas njė votimi qė u bė, kėrkesa e tyre u hodh poshtė.

Duke folur pėr nevojėn e nxjerrjes sė njė ligji pėr zgjedhjet, diskutuesit thanė se pas organizimit tė tri palė zgjedhjeve nė Kosovė nga OSBE-ja ka ardhur koha qė institucionet e Kosovės tė hartojnė njė ligj dhe tė organizojnė zgjedhjet.

Duke folur nė emėr tė Grupit parlamentar tė LDK-sė, dr. Alush Gashi tha se "jemi tė zotuar ta bėjmė Kosovėn me ligje bashkėkohore. Nė kėtė angazhim jemi tė pėrcaktuar tė bashkėpunojmė me faktorin vendor dhe ndėrkombėtar nė tė mirė tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės si dhe tė paqes dhe stabilitetit".

Nė vazhdim ai tha se deri mė tani zgjedhjet nė Kosovė janė organizuar nė bazė tė rregullores sė hartuar nga OSBE-ja, nė konsultim me vendorėt, por ishte njė kohė kur Kosova nuk kishte Kuvend, President dhe Qeveri, porse tani nė kėtė fazė tė zhvillimit, Kosovės i nevojitet ligji pėr zgjedhjet, tha dr. Gashi.

Ai bėri tė ditur se nė OSBE ėshtė duke punuar Grupi punues pėr zgjedhje, i cili i zhvillon punimet me dyer tė mbyllura. Por, sipas tij, ėshtė mė mirė qė debati tė zhvillohet nė Kuvendin e Kosovės pėr tė qenė mė transparent dhe mė gjithėpėrfshirės, gjė qė nuk ėshtė nė kundėrshtim me rezolutėn 1244 tė KS.

Duke pasur parasysh se nė kuadėr tė OSBE-s punon njė numėr i konsiderueshėm ekspertėsh ndėrkombėtarė pėr zgjedhje, do tė ishte njė ndihmesė shumė e mirė pėr institucionet e Kosovės qė tė shfrytėzohen njohuritė e tyre pėr hartimin e ligjit pėr zgjedhje, theksoi Alush Gashi, duke shtuar se nuk do tė harxhoheshin fonde tė mėdha pėr rregullore vetėm pėr njė parė zgjedhje.

Nė anėn tjetėr, sipas tij, ndihma e OSBE-s nė hartimin e ligjit pėr zgjedhje do tė ishte dėshmi e mirė e bashkėpunimit nė mes institucioneve vendore dhe atyre ndėrkombėtare, tha dr.Alush Gashi.
Lidhur me kėtė temė diskutuan edhe disa deputetė tė tjerė dhe debati po vazhdon.
 
 
Biznismenėt kosovarė dhe ata maqedonas thonė se bashkėpunimi ekonomik i vendeve fqinje ėshtė i domosdoshėm
 
Prishtinė, 24 prill 2003 - Bashkėpunimi i Kosovės i vendeve fqinje ėshtė i domosdoshėm, sidomos nė fushėn e ekonomisė. Mirėpo, duhet tė ekzistojė bashkėpunimi i mirėfilltė dhe simetrik, sepse nėse veprohet njėanshėm nuk do tė ketė bashkėpunim afatgjatė, kanė thėnė dje pėrfaqėsuesit e bisnesit kosovar nė takimin qė zhvilluan me kolegėt e tyre maqedonas nė Prishtinė.

Ali Jakupi, ministėr i Tregtisė dhe Industrisė tha se brenda katėr viteve tė pasluftės Kosova ka njė asimetri tė theksuar nė sferėn e kėmbimit tė mallrave, ngase nė vitin 2002 importi nga Maqedonia ka qenė 145 milionė euro, ndėrkaq eksporti i Kosovės me kėtė vend ka qenė vetėm 3 milionė e 300 mijė euro.

Kryetari i Odės Ekonomike tė Maqedonisė Dushan Petrevski ka theksuar se bashkėpunimi mes dy vendeve ka qenė tradicional dhe ka vazhduar vite me radhė. Dėshmi pėr kėtė ėshtė edhe bashkėpunimi ekonomik gjatė bllokadave edhe gjatė luftės.
 
Nė atė kohė dhe nė kohėt e sotme bashkėpunojnė miqtė dhe njerėzit tė cilėt zgjidhjet afariste i kanė ndėrtuar me dekada nė vitet paraprake qė mendojnė se kanė perspektivė nė afarizėm, ka thėnė Petrevski.
 
 
Njė prokuror ndėrkombėtar ka ngritur aktakuzė kundėr Millan Ivanoviqit
 
Prishtinė, 24 prill 2003 - UNMIK-u njofton se njė prokuror ndėrkombėtar nė Kosovė ka ngritur aktakuzė kundėr Millan Ivanoviqit, kryetar i tė ashtuquajturit "Kėshilli nacional serb" nė Mitrovicė pėr siē thuhet udhėheqjen e njė grupi, qė ka kryer krime dhe pėr sulme kundėr forcave tė rendit.
 
 
Edhe PPD kėrkon protektorat ndėrkombėtar nė Maqedoni
 
Tetovė, 24 prill 2003 - Edhe PPD me seli nė Tetovė vlerėson se njė protektorat ndėrkombėtar mund tė shmangė krizėn nė Maqedoni. Kėshtu thotė sekretari i pėrgjithshėm i PPD-sė Naser Zyberi, i cili ka shtuar se tendencat e fundit tė subjekteve serioze politike kontestojnė tėrėsinė territoriale tė Maqedonisė dhe shprehin dilemat e tyre pėr pamundėsinė e funksionimit tė shtetit multietnik.
 
Sipas Zyberit, PPD do t'i kėrkojė faktorit ndėrkombėtar qė Maqedonia tė jetė protektorat ndėrkombėtar. Njė protektorat ndėrkombėtar nė Maqedoni ditė mė parė e ka kėrkuar edhe partia tjetėr shqiptare - PDSH e Arbėr Xhaferit, e cila e ka "ngrirė" aktivitetin e vet partiak.
 
 
Pėr deputetėt maqedonas, Lidhja e Prizrenit ėshtė lėvizje "terroriste"
 
Shkup, 24 prill 2003 - Nė njė njoftim nga Shkupi thuhet se Komisioni pėr kulturė i Kuvendit tė Maqedonisė nga shtatė ngjarjet e propuzuara nga shqiptarėt pėr shėnuar sivjet, ka miratuar se vetėm dy ngjarje mund tė shėnohen gjatė kėtij viti nė Maqedoni.

Deputetėt maqedonas kanė votuar kundėr kremtimit tė 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, madje kėtė ngjarje tė madhe historike pėr shqiptarėt e kanė quajtur si "lėvizje terroriste" pėr formimin e Shqipėrisė sė madhe.
 
 
Subjektet politike shqiptare vlerėsojnė se arrestimi i Shefqet Musliut nuk i kontribuon stabilizimit nė Luginėn e Preshevės
 
Preshevė, 24 prill 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Preshevės, Skėnder Destani ka deklaruar se arrestimi i ish-luftėtarėve tė UĒPMB-sė tė demobilizuar Shefqet Musliut dhe Bekim Tahirit, nuk do t'i kontribuojė stabilizimit tė gjendjes nė Luginėn e Preshevės.
 
Ndėrkaq Orhan Rexhepi nga LPD ka thėnė se pala serbe qartas ėshtė interesuar qė tė destabilizojė situatėn nė kėtė rajon, duke dėshiruar qė pėrziejė edhe faktorin ndėrkombėtar nė Kosovė nė kėtė rast. Ai akuzon autoritetet serbe se me inicimin e arrestimimeve e kanė shkelur Marrėveshjen e Konēulit.
 
 
Beogradi kėrkon nga shefi i UNMIK-ut qė Musliu t'u dorėzohet organeve tė drejtėsisė serbe
 
Beograd, 24 prill 2003 - Qendra bashkėrenduese serbe pėr Kosovėn ka kėrkuar dje nga shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner qė udhėheqėsi i ish-UĒPMB-sė Shefqet Musliu, i arrestuar pardje nė Kosovė nga trupat e KFOR-ut t'u dorėzohet sa mė parė organeve tė drejtėsisė serbe.
 
Nga UNMIK-u kėrkohet qė organeve tė judikaturės serbe t'u dorėzohen edhe personat e tjerė tė cilėt do tė arrestohen dhe ndaj tė cilėve ėshtė shpallur edhe fletarrestimi ndėrkombėtar i Interpolit - Besim Tahirit, i quajtur "Ēeēeni" dhe Lirim Jakupit i quajtur "Nazisti".
 
 
Kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti dhe kryetari i PDK-sė Arbėr Xhaferi nuk arriten tė kuptohen edhe pas takimit tė djeshėm triorėsh
 
Tetovė, 24 prill 2003 - Kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti dhe kryetari i PDK-sė nuk arritėn tė merren vesh pėr asgjė nė njė takim triorėsh qė e patėn dje nė Tetovė. Takimi u mbajt pas situatės sė krijuar me shpalljen e moratoriumit tė PDSH-sė.

Ali Ahmeti tha pas takimit se nuk ėshtė arritur asgjė konkrete pėr t'i tejkaluar vėshtirėsitė e krijuara. "Dallimet sigurisht se janė tė dukshme, megjithatė ne do tė pėrpiqemi edhe nė tė ardhmen qė kėto biseda tė vazhdojnė.
 
Nė kėtė takim shpreha optimizmin qė kam pėr materializimin e plotė tė Marrėveshjes sė Ohrit, shpreha bindje qė njė ndihmesė mjaft tė madhe kemi edhe nga komuniteti ndėrkombėtar".

Ndėrkaq, nė emėr tė PDSH-sė Menduh Thaēi ka deklaruar shkurt se qėndrimet e kėsaj partie me ato tė BDI-sė diametralisht janė tė kundėrta dhe se nuk ėshtė arritur qė ta bindin njėra-tjetrėn pėr qėndrime e tyre.
 
 
Filloi lirimi nga burgu i Shupkės i ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė
 
Shkup, 24 prill 2003 - Autoritetet e Maqedonisė qė nga dje kanė fillur tė lirojnė nga burgu ish-pjesėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare.
 
Kryetari i Kėshillit pėr Lirimin e tė Burgosurve Politikė nė Maqedoni Abdurrahim Masuti deklaroi se dje nga burgu i Shupkės janė liruar tre pjesėtarė tė ish-UĒK-sė nga Maqedonia. Ndėrkaq, gjatė ditėve tė ardhshme priten tė lirohen edhe ish-pjesėtarėt tjerė tė UĒK-sė nga Maqedonia dhe nga Kosova.
 
 
Bisedimet Pauėll - Dė Vilpėn
 
Paris, 24 prill 2003 - Ministri i Jashtėm i Francės, Dominik dė Vilpėn, i cili i telefonoi i pari Sekretarit Pauėll, ndėrsa ishte duke bėrė njė vizitė nė Jordani, ėshtė duke mbrojtur veprimet e Francės gjatė krizės sė Irakut.

Zyrtarė tė Departamentit tė Shtetit kanė theksuar se tė dy vendet do tė mbeten aleatė. Ata shtuan se zoti Pauėll dhe homologu i tij francez bėnė shaka me ato qė ata i konsideruan si njoftime tė zmadhuara tė shtypit rreth aludimeve lidhur me komentet e Sekretarit Pauėll, gjatė intervistės qė ai i dha tė martėn nė mbrėmje rrjetit televiziv, C-B-S.

Por zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Riēard Buaēer po i pėrmbahet idesė qė do tė ketė pasoja pėr atė qė ai tha se nuk ishte thjesht njė pėrplasje pikėpamjesh mbi Irakun, por njė ndikim aktiv lobist i Francės kundėr pėrpjekjeve diplomatike tė Shteteve tė Bashkuara para luftės me Irakun.
 
 
I hapet rruga aktivitetit tė njė qeverie tė re palestineze
 
Tel Aviv, 24 prill 2003 - Kryeministri i Izraelit, Ariel Sharon, thotė se qeveria e tij do tė bėjė gjithēka varet prej saj pėr tė arritur njė zgjidhje politike qė do tė ēonte nė vendosjen e paqes me palestinezėt.
 
Sharon e bėri kėtė deklartė nė pėrgjigje tė lajmit se udhėheqėsi palestinez, Jaser Arafat dhe kryeministri i moderuar, Mahmud Abas, ranė dje dakord pėr njė kabinet tė ri.

Zoti Sharon i tha radios izraelite po dje se tė gjithė izraelitėt e duan paqen, por shtoi se ėshtė me rėndėsi qė edhe pala tjetėr ta dojė arė.
 
 
Amerika kap irakianė tė tjerė
 
Bagdad, 24 prill 2003 - Forcat e drejtuara nga Amerika nė Irak kanė arrestuar tre persona tė tjerė qė pėrfshihen nė listėn e tyre tė irakianėve mė tė kėrkuar.

Mes tyre ėshtė dhe kreu i shėrbimit informativ irakjan, Gjen. Zuhair al Nakib.

Si shef i shėrbimit informativ ushtarak, Al-Nakib mund tė ketė informata rreth udhėheqėsve tė tjerė ushtarakė irakianė dhe mundėsisht pėr armėt e shkatėrrimit nė masė.

Zyrtarėt amerikanė shpresojnė se ai mund tė jetė nė dijeni edhe tė lidhjeve tė mundshme me ndonjė organizatė terroriste.

I arrestuari tjetėr ėshtė Muzahim Sa'b Hassan al-Tikriti, i dhjeti nė listėn e mė tė kėrkuarve nga Amerika.

Irakjani i tretė nė duart e amerikanėve ėshtė ish-ministri i Tregtisė, ose numri 42 nė listė.

Personi i katėrt, nuk ėshtė nė listėn e mė tė kėrkuarve, por ai ėshtė njė oficer i shėrbimit sekret qė mund tė ketė informata pėr veprimtarinė e agjentėve tė Irakut nė Shtetet e Bashkuara .
 
 
Arrihet marrėveshja pėr qeverinė palestineze
 
Ramallah, 24 prill 2003 - Autoriteti Palestinez njoftoi se ėshtė zgjidhur mosmarrėveshja mes Jaser Arafatit dhe kryeministrit tė tij tė ri, Mahmud Abas.

Mosmarrėveshja kėrcėnonte shtyrjen e bisedimeve rreth njė plani tė ri paqeje pėr Lindjen e Mesme dhe zyrtarė arabė, evropianė dhe amerikanė i bėn thirrje z. Arafat qė tė lėshonte pe.

Mė nė fund, z. Arafat ra dakord me z.Abas nė pėrbėrjen e kabinetit tė ri qeveritar pas njė negociimi nė momentin e fundit tė njė tė dėrguari tė posaēėm egjiptian.

Marrėveshja u arrit pas katėr ditėve pėrplasjesh mes z. Arafat dhe kryeministrit tė tij tė ri.
 
 
Shifra marramendėse tė viktimave tė dhunės shtetėrore nė Kolumbi
 
Bogota, 24 prill 2003 – Komiteti i pėrhershėm i tė drejtave tė njeriut ka publikuar raportin e vet vjetor pėr dhunėn shtetėrore nė Kolumbi, shifrat e tė cilit janė marramendėse, njofton BBCworld.
 
Numri i viktimave tė dhunės, thuhet nė raport, janė mė ta larta se nė vendet me luftė nė shkallė tė gjerė, duke e radhitur kėshtu Kolumbinė ndėr shtetet mė tė rezikshme nė botė.
 
Kėshtu, bėhet e ditur se gjatė vitit tė kaluar nė Kolumbi kanė ndodhur 32 mijė vrasje tė njerėzve, pesė mijė e pesėqind vrasje tė motivuara politikisht, pesė mijė vrasje tė njerėzve tė krahut tė djathtė, kurse mesatarja ėshtė 30 vrasje nė 100 mijė banorė.
 
Kėto informacione nuk do tė jenė tė kėndshme pėr presidenti Alvaro Uribe, i zgjedhur me premtimin se do tė vėrė rend dhe ligj nė vend, pas njė konflikti 39-vjeēar.
 
 
Njė vetėvrasės palestinez me bombė e ka vrarė njė person dhe ka plagosur edhe 13 persona tė tjerė
 
Tel Aviv, Izrael, 24 prill 2003 – Njė vetėvrasės palestinez me bombė e ka hedhur veten nė erė sot nė orėt e hershme tė mėngjesit (e enjte) nė njė stacion treni nė qytetin izraelit Kfar Saba, jo larg Tel Avivit dhe kėshtu, pos vetvetės ka vrarė edhe rojėn e sigurimit dhe ka plagosur edhe 13 persona tė tjerė, njofton Rojter.
 
Ky ėshtė sulmi i parė i tillė brenda muajit nė Izrael dhe ndodh pas marrėveshjes sė tė merkurės pėr formimin e kasbinetit palestinez, qė ka hapur rrugėn pėr paqe sipas nismės amerikane, tė cilėn po e kundėrshtojnė ashpėr militantėt palestinezė.
 
 
Nga rrėshqitja e dheut nė Guatemalė ka pėsuar njė fshat dhe kanė humbur jetėn tė pakten 10 persona
 
Las Barrankas, Guatemalė, 24 prill 2003 – Njė shpat mali nė pjesėn perendimore tė Guatemalės ka rrėshqitur sot (tė enjten) dhe ka rėnė mbi njė fshat, tė cilit i ka shkaktuar shkatėrrime tė mėdha, duke mbytur kėshtu tė pakten 10 persona, prej tyre pesė fėmijė, kurse tetė tė tjerė janė tė zhdukur nė baltėn, qė i ka mbuluar, njofton Rojter. Dheu ka zėnė krejtėsisht gjashtė shtėpi, kurse ka shkatėrruar edhe 16 tė tjera.
 
 
Kryengritėsit muslimanė nė Filipine kanė vrarė 12 civilė
 
Maigo, Filipine, 24 prill 2003 – Forcat qeveritare filipinase kanė ndėrmarrė sot (e enjte) njė operacion ndėshkimi me helikopterė dhe automjete tė blinduara kundėr gueriles muslimane pasi qindra syresh kishin sulmuar mė parė dy qytete tė afėrme, ku kishin vrarė 12 civilė dhe kishin marrė peng dhjetėra tė tjerė, njofton Rojter.
 
Zyrtarėt ushtarakė dhe policorė kanė thėnė se kryengritėsit kanė ikur nga qytetet Kolambugan dhe Magio, nė tė cilat kishin hyrė dhe kishin kaluar nė ujėdhesėn jugore Mindanao, por ende nuk dihet nė kanė pasur tė vrarė dhe nė janė duke i majtur ende pengjet.
 
 
Nė Xhakartė kanė shpėrthyer dy bomba, por s’ka pasur viktima
 
Xhakartė, 24 prill 2003 – Dy bomba tė prodhimit shtėpiak kanė shpėrthyer sot heret (tė enjten) nė Xhakrtė, afėr zyreve tė Kombeve tė Bashkuara, por tash pėr tash s’ka tė dhėna pėr viktima, njofton Rojter. Njoftohet se edhe njė bombė tjetėr e pashpėrthyer ėshtė gjetur nė tė njėjtin vend. Bomba ka shkatėrruar pakėz urėn e afėrme.
 
 
Guerilėt muslimanė nė Filipine kanė vrarė tė pakten njė civil, kurse dhjetėra tė tjerė i kanė marrė peng
 
Zamboanga, Filipine, 24 prill 2003 – Rreth 500 guerilė muslimanė kanė filluar sot (tė enjten) njė sulm nė njė qytet nė jug tė Filipineve dhe gjatė kėtyre luftimeve kanė vrarė tė pakten njė civil, kurse dhjetėra tė tjerė, pėrfshirė edhe policė, i kanė marrė peng, kanė bėrė tė ditur burimet vendore ushtarake, njofton Rojter.
 
 
Pas Juventusit dhe Interit, nė gjysmėfinale tė Ligės sė Kampionėve edhe Real Madrid e Milan
 
Prishtinė, 24 prill 2003 – Mbrėmė u zhvilluan edhe dy ndeshjet e kthimit tė ēerekfinales sė Ligės sė Kampionėve. U takuan Manēester Junajted – Real Madrid dhe Millano – Ajaksi.

Manēester Junajted edhe pse nė fund tė takimit arriti ta mund Real Madridin me rezultat minimal 4:3, nuk arriti tė kualifikohet pėr nė gjysmėfinale pasiqė epėrsia e Realit nga takimi i parė (3:1) ishte e paarritshme pėr anglezėt.
 
Pėr Manēester Junajtedin golat i shėnuan:
Van Nistelroij 43', Helguera 52'(autogol) dhe Bekam 71' dhe 85'.
Ndėrkaq pėr Real madrid tė gjithė golat i shėnoi futbollisti numėr 1 nė botė braziliani Ronaldo:12', 50', 59.
Nė gjysmėfinale tė Ligės sė Kampionėve u kualifikua edhe skudra e tretė italiane Milan nga Millano. Ajo me mjaft vėshtirėsi elimnoi skuadrėn holandeze Ajaks, me golin qė nė kohėn shtesė prej tre minutash e shėnoi Tomason. Meritat pėr kėtė gol gjithsesi i kishte Inzagi.
 
Golat pėr Milanon i shėnuan:
Ndėrkaq pėr Ajaksin shėnuan: Litmanen 63 dhe Pinar 78'.
Nė gjysmėfinale njė ditė mė parė janė kualifikuar edhe dy skuadrat tjera italiane Juventusi dhe Interi.

Reazultatet komplete tė ēerekfinales janė:
    
Manēester Junajted – Real Madrid 4:3 (1:3)
Milan – Ajaks 3:2 (0:0)
Valensia – Inter 2:1 (0:1)
Barcelona – Juventus 1:2 (1:1).

(nė kllapa janė rezultatet e takimit tė parė ēerekfinal)

Nė gjysmėfinale do tė takohen:
Real Madrid - Juventus dhe Milan - Inter.

Sonte do tė zhvillohen edhe ndeshjet e kthimit tė gjysmėfinales sė Kupės sė UEFA-sė.
Takohen, Seltik – Boavista (1:1) dhe Porto – Lacio (4:1)

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.