23.04.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure, 23 prill 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Nga takimi Rugova - Shefer: OSBE-ja do tė jetė shumė e pėrkushtuar nė Kosovė

 • Kryeministri e quan KEK-un ndėrmarrje tė sėmurė

 • Komisioni pėr Gatishmėri Emergjente propozon zgjerimin e tij

 • KFOR-i ka shtuar patrullimet nė kufijtė e Kosovės me Serbinė dhe Maqedoninė

 • KFOR-i do tė pėrdor tė gjitha mjetet qė tė luftojė grupet tė cilat paraqesin kėrcėnim pėr sigurinė nė Kosovė

 • Trupat e KFOR-it kanė ndėrmarrė njė operacion kontrolli nė lagjen e Lushtakėve nė fshatin Prekaz

 • Hasellok thotė se autoritetet nė Kosovė asnjėherė nuk e kanė mohuar ekzistimin e AKSH-sė

 • Ende nuk ėshtė konfirmuar identiteti i tė vrarėve nė incidentin e urės nė afėrsi tė Zveēanit

 • Nė Prishtinė u mbajt njė takim mes pėrfaqėsuesve tė Shqipėrisė dhe Kosovės pėr bashkėpunim tregtar

 • Nė pesėvjetorin e Akademisė sė Mbrojtjes sė Kosovės ėshtė prezentuar brezi i parė i oficerėve tė kėsaj akademie

 • Popullata duhet tė paguajė dhe tė kursejė energjinė elektrike, thotė pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut

 • Ėshtė arrestuar Shefqet Musliu, ish-komandanti i UĒPMB-sė

 • Nė Gjilan thyhet pėr herė tė tretė Fabrika e radiatorėve

 • Arrestohet njė person nė Mitrovicė i dyshuar se ka lidhje direkte me shpėrthimin e urės afėr Zveēanit

 • Nė Vushtrri u mbajt manifestimi poetik i poeteshave shqiptare "Vushtrria 2003"

 • A. Ahmeti: Populli nuk mė mbėshteti pėr tė ndarė Maqedoninė

 • Ilir Meta thotė se rajoni nuk ka nevojė pėr njė Bosnje tė dytė

 • B. Mustafaj: PD nuk mbėshtet asnjė ide qė ēon nė cėnimin e integritetit territorial tė Maqedonisė

 • Bigman: Kėto ide kanė shkaktuar lumenj gjaku kėtu nė Ballkan

 • Njė delegacion ushtarak nga Shqipėria viziton Maqedoninė

 • VMRO-DPMNE i ka drejtuar shumė kėrkesa qeverisė aktuale maqedonase

 • Nė Serbi ėshtė hequr gjendja e jashtėzakonshme

 • Bush thotė se s'ka plan pėr farė aksioni tė ri ushtarak pas konfliktit nė Irak

 • Nė Pnom Pen ėshtė vrarė njė gjykatės i lartė kamboxhian nė pikė tė ditės

 • Protesta antimerikane nė Qerbela

 • Xhef Hun beson se Sadam Huseini ende ndodhet nė Irak

 • Ushtria amerikane ka vrarė sot nė Afganistan vrasėsin e njė punėtori tė Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar

 • Pauell: Franca do tė bartė konsekuencat pėr kundėrshtimin e luftės nė Irak

 • Nė Xhakartė ka filluar gjykimi kundėr klerikut radikal, Abu Beker Beshir

 • Mijėra ushtarė amerikanė hynė nė qytetin e tensionuar tė Mosulit

 • Franca bėn thirrje pėr ndėrprerjen e menjėhershme tė sanksioneve tė OKB-sė kundėr Irakut

 • Nis dialogu me koreanoveriorėt

 • Opozita kundėrshton rezultatin


 

Nga takimi Rugova - Shefer: OSBE-ja do tė jetė shumė e pėrkushtuar nė Kosovė
 
   
Prishtinė, 23 prill 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot kryesuesin e radhės sė OSBE-sė, ministrin e Punėve tė Jashtme tė Holandės Jap de Hup Shefer, me tė cilin bisedoi pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė dhe pėr bashkėpunimin me OSBE-nė.

Pas takimit presidenti Rugova tha se mysafirin e ka njoftuar me progresin e arritur, me objektivat e institucioneve tė Kosovės, pėr zhvillimin ekonomik, privatizimin, integrimin e grupeve etnike nė shoqėrinė e Kosovės, si dhe me aktivitetin e OSBE-sė qė ka bėrė njė punė tė madhe gjatė kėtyre katėr viteve tė pasluftės.
 
Pra, gjatė kėsaj kohe, tha Presidenti, Kosova ka pasur tri palė zgjedhje. Me ndihmėn e OSBE-sė ėshtė krijuar njė polici e mirė dhe proceset e tjera demokratike.
 
Presidenti Rugova ritheksoi kėrkesėn e tij pėr njė Kosovė demokratike, paqėsore e tė pavarur, tė integruar nė BE e nė NATO. Tani punohet sė bashku me UNMIK-un e me OSBE-nė nė ndėrtimin e institucioneve dhe nė zhvillimin ekonomik, tha Presidenti i Kosovės pas takimit me ministrin Shefer.

Nga ana e tij, zoti Shefer tha para gazetarėve: "Ishte njė privilegj pėr ta takuar presidentin Rugova. Eshtė shumė me rėndėsi tė nėnvizoj qė OSBE-ja, organizatėn qė unė e pėrfaqėsoj, ėshtė shumė e pėrkushtuar pėr kryerjen e detyrave nė Kosovė. Presidenti na njoftoi se kėtu ėshtė bėrė njė progres i madh, mirėpo ka mbetur ende punė pėr t'u bėrė", tha ai.

Ministri Shefer nė vazhdim tha se OSBE-ja pėr vitin e ardhshėm ka nė axhendėn e saj organizimin e zgjedhjeve tė ardhshme dhe pėrcjelljen e situatės sė gjithėmbarshme politike. Meqė Holanda sivjet ėshtė kryesuese e radhės sė OSBE-sė, ajo ėshtė e interesuar qė kėto struktura tė integrohen.
 
Pėr t'u arritur kėto qėllime, tha Shefer, ka shumė punė, por OSBE-ja gjithmonė do tė ndihmojė nė mėnyra tė ndryshme pėr t'u arritur kėto qėllime, kėshtu qė OSBE-ja, ėshtė, ka qenė dhe do tė jetė shumė e pėrkushtuar, nėnvizoi kryesuesi i radhės sė OSBE-sė e ministri i Jashtėm i Holandės, Jap de Hup Shefer.
 
 
Kryeministri e quan KEK-un ndėrmarrje tė sėmurė
 
Prishtinė, 23 prill 2003 - Nė mbledhjen e sotme tė Qeverisė sė Kosovės u tha se pėr avancimin e KEK-ut duhet tė mirren masa radikale nė mėnyrė qė tė tejkalohet gjendja e vėshtirė energjetike nė vend.
 
Kryeministri Bajram Rexhepi pas mbledhjes u shpreh edhe pėr qėndrimin e Qeverisė pėr ndarjen e suficitit prej 17 milionė eurosh nga buxheti i Kosovės.
 
Qeveria kohė mė parė ka kėrkuar raport mbi gjendjen dhe shpenzimet e bėra nė KEK, mirėpo ky raport nuk ėshtė realizuar asnjėherė, prandaj pala qeveritare nuk ka qenė e pajtimit pėr ndarjen e suficit nga buxheti i Kosovės.
 
Ai tha se KEK-u duhet tė qėndrojė nė baza tė shėndosha dhe nė bazė tė ligjeve tė tregut, e jo nga suficiti i buxhetit, duke kėrkuar njė transparencė tė plotė se ēka po ndodh nė KEK.

Rexhepi deklaroi se KEK-u ėshtė njė ndėrmarrje e sėmurė dhe pėr tė nevojiten masa radikale.

Qeveria ka diksutuar edhe lidhur me njė deklaratė tė ministres serbe tė transportit pėr kontrollimin e hapėsirės ajrore tė Kosovės nga ana e Beogradit.
 
Ndėrkaq kryeministri tha se kjo nuk duhet nėnēmuar dhe se pėr kėtė ēėshtje duhet gjetur njė mėnyrė e pėrshtatshme, duke shtuar se pėr momentin hapėsirėn ajrore tė Kosovės e mbikqyr Islanda.
 
Ai tha se vendimi do tė merret bashkarisht Qeveria, Shtylla e kartėrt e UNMIK-ut dhe Ministria e Transportit.
 
 
Komisioni pėr Gatishmėri Emergjente propozon zgjerimin e tij
 
Prishtinė, 23 prill 2003 - Komisioni pėr Gatishmėri Emergjente, i kryesuar nga Agim Krasniqi, kryetar, sot ka shqyrtuar propozimin e kėtij komisioni pėr zgjerimin edhe me nga njė anėtar nga Presidenca, Parlamenti dhe Qeveria e Kosovės, nė Komisionin e emėruar pėr reformimin dhe pėrcaktimin e kompetencave dhe pėrgjegjėsive tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės (TMK).

Antarėt e Komisionit pėr Gatishmėri Emergjente kanė miratuar propozimin nė fjalė dhe njėkohėsisht kanė vendosur qė pėrmes njė shkrese, kėtė propozim t'ua dėrgojnė kryeadministratorit tė Kosovės Mihael Shtajner, komandantit tė KFOR-it, Fabio Mini, Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, Presidencės, Parlamentit dhe Qeverisė sė Kosovės.

Ndrėkaq, njė delegacion i Komisionit pėr Gatishmėri Emergjente nė fund tė kėtij muaji do tė bėjė njė vizitė zyrtare Parlamentit tė Shqipėrisė, ku do tė takohen me komisionet pėrkatėse tė Parlamentit. Gjithashtu, komisioni i lartpėrmendur do tė ketė takime edhe nė nivelin qeveritar.
 
 
KFOR-i ka shtuar patrullimet nė kufijtė e Kosovės me Serbinė dhe Maqedoninė
 
Gjilan, 23 prill 2003 - KFOR-i amerikan nė Kosovė, qė ėshtė pėrgjegjės pėr sigurinė nė sektorin e lindjes, mbetet i vendosur tė mos lelojė aktivitete ekstremiste nė rajon, ka thėnė sot koloneli Dejvid Sejxh gjatė takimit me kryetarin e komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri.

Pėrndryshe, komandanti i kampit "Montith" nė Gjilan, Devid Sejxh e ka vlerėsuar tė mirė gjendjen e sigurisė, ndėrsa e ka njohur z. Haziri se KFOR-i i ka shtuar patrullimet pėrgjatė vijės kufitare me Serbinė dhe Maqedoninė, pėr tė penguar ēdo tendencė destruktive.

Rreth shqetėsimeve qė kanė shprehur banorėt e fshatrave nė afėrsi tė kufirit me Serbinė, kryetari i komunės, Lutfi Haziri tha se ka biseduar disa herė me zyrtarėt e KFOR-it, por ata thonė se nuk kanė asnjė argument tė besueshėm qė xhandarmėria serbe tė ketė hyrė nė pjesėn e Kosovės, ndėrsa ai ėshtė i bindur se ushtria amerikane ėshtė nė gjendje tė garantojė siguri tė plotė nė rajonin qė mbikėqyrė ajo.

Ndėrkaq, nė lidhje me problemin e Muēibabės dhe tė disa fshatrave tjera tė pjesės lindore tė Kosovės, kapiteni Stankoviē nga kampi ushtarak amerikan nė Gjilan, ka thėnė nė mbledhjen e Komitetit pėr siguri dhe emergjencė tė Kuvendit komunal se nuk e pėrjashton plotėsisht mundėsinė qė forcat serbe tė kenė lėvizur nė pjesėn ku, banorėt e atjeshėm deklarojnė se i kanė parė, por askush prej tyre nuk ishte nė gjendje ta pohonte kėtė gjatė takimit qė ka pasur me popullatėn, tha ai.
 
Pėr pjesėn e kufirit me Maqedoninė, kapiteni Stankoviē tha se ėshtė duke u pėrkujdesur njė grup i ushtarėve norvegjezė.
 
 
KFOR-i do tė pėrdor tė gjitha mjetet qė tė luftojė grupet tė cilat paraqesin kėrcėnim pėr sigurinė nė Kosovė
 
Prishtinė, 23 prill 2003 - Zyrtarė tė forcave paqeruajtėsve nė Kosovė thanė dje se edhe Aleanca Veriatlantike mbėshtet fuqishėm vendimin e shefit tė administratės Mihael Shtajner pėr shpalljen e Armatės Kombėtare Shqiptare organizatė terroriste dhe sė bashku me UNMIK-un do tė bėjnė tė pamundurėn qė tė pengojnė veprimet e ekstremistėve, tė cilėt synojnė rikthimin e Kosovės nė gjendje ēfarė ka qenė vite mė parė.

Zėdhėnėsi i forcave paqeruajtėse nė Kosovė, Benester Grin deklaroi se KFOR-i do tė pėrdorė tė gjitha mjetet qė tė luftojė grupet, tė cilat paraqesin kėrcėnim pėr sigurinė nė Kosovė.

"Grupe tė vogla tė kėtilla vazhdojnė tė jenė pengesė e zhvillimeve demokratike dhe ekonomike nė Kosovė, megjithėse nuk kanė ndonjė mbėshtetje tė madhe te popullata vendore.
 
KFOR-i dhe UNMIK-u do tė punojnė sė bashku qė tė luftojnė kėrcėnimet nga grupet e kėtilla, por mbėshtetja dhe bashkėpunimi i popullatė kosovare dhe udhėheqėsve politikė ėshtė e domosdoshme pėr tė parandaluar elementet e kėtilla kriminale", tha zėdhėnėsi i KFOR-it.

Gjatė javės sė kaluar nė bashkėpunim me SHPK-nė dhe UNMIK-un pjesėtarėt e KFOR-it kanė konfiskuar 13 pushkė, katėr pistoleta dhe dy raketa.
 
 
Trupat e KFOR-it kanė ndėrmarrė njė operacion kontrolli nė lagjen e Lushtakėve nė fshatin Prekaz
 
Prekaz, 23 prill 2003 - Trupat franceze tė KFOR-it kanė ndėrmarrė njė operacion kontrolli nė lagjet Lushtaku e Kodra nė fshatin Prekaz tė Skėnderajt.
 
Banorėt pohojnė se operacioni i kontrollimit ka zgjatur rreth pesė orė dhe nė kėtė aksion trupat e KFOR-it francez kanė kontrolluar vetėm shtėpitė e familjes Lushtaku nė Prekaz. Sipas tyre shtėpitė janė rrethuar rreth orės pesė tė mėngjesit tė djeshėm. Madje janė bastisur edhe kalimtarėt qė hynin e dilnin nga andej.

Familjarėt Lushtaku thonė se bastisja ėshtė bėrė vetėm nė shtėpitė e tyre. Ata thanė se bastisjet ishin korrekte.

Kjo ėshtė hera ė katėr qė trupat e KFOR-it kontrollojnė shtėpitė e Lushtakėve nė Prekaz. Ukshin Lushtaku, ka theksuar se nuk i dinte arsyet e kėsaj bastisjeje.

Ndėrkohė, zyrtarė tė Brigadės Shumėkombėshe tė Veriut kanė theksuar se ky operacion ishte njė operacion i zakonshėm pėr kėrkimin e armėve. Megjithatė gjatė kėtij operacioni nuk ėshtė gjetur asgjė.
 
 
Hasellok thotė se autoritetet nė Kosovė asnjėherė nuk e kanė mohuar ekzistimin e AKSH-sė
 
Prishtinė, 23 prill 2003 - Zėdhėnėsi i UNMIK-ut Sajmon Hasellok tha se autoritetet nė Kosovė asnjėherė nuk e kanė mohuar ekzistimin e AKSH-sė, por nėnvizoi se ata nuk kanė pasur deri sot dėshmi qė ta ndėrlidhin atė me veprime siē tha terroriste.

"Ne kemi thėnė se nuk kemi pasur dėshmi qė tė mbėshtesim pohimet pėr veprimin e kėsaj organizate deri tash. Kur ka ndodhur njė veprim i caktuar dhe pėr tė cilin e ka marrė pėrgjegjėsinė kjo organizatė. Dhe ne tashti kemi kufoma tė njerėzve qė kanė kryer aktin dhe kjo ėshtė njė dėshmi e fuqishme se ata ekzistojnė", tha zėdhėnėsi Hasellok.
 
Ai shtoi se UNMIK-u ėshtė nė dijeni tė veprimit tė grupeve tė tjera tė vogla, ose tė individėve qė paraqesin pakicėn dhe tė cilėt janė tė pėrfshirė nė aktivitete tė dhunės.
 
Sipas tij kėto grupe kanė kryer njė numėr veprash kriminale dhe tė vjedhjeve dhe shtrohet pyetja, tha Hasellok nėse ato janė tė ndėrlidhura me organizata tė tjera, ose janė grupe tė shpėrndara qė veprojnė nė rajonet rurale.
 
 
Ende nuk ėshtė konfirmuar identiteti i tė vrarėve nė incidentin e urės nė afėrsi tė Zveēanit
 
Prishtinė, 23 prill 2003 - Policia ndėrkombėtare nė Kosovė thotė se pėveē tre personave ndaj tė cilėve ka filluar gjykimi nė Gjilan me akuza pėr vepra terroriste dhe anėtarėsim nė Armatėn Kombėtare Shqiptare, asnjė person tjetėr nuk po mbahet nė burg.

Zėdhėnėsi i policisė ndėrkombėtare Beri Fleēėr ka thėnė se ende nuk ėshtė konfirmuar identiteti i tė vrarėve nė incidentin e urės hekurudhore nė afėrsi tė Zveēanit.

"Ne ende po presim testin e ADN-sė dhe ne ende nuk mund tė konfirmojmė se kush ishin ata persona, pasi trupat e tyre janė shumė tė dėmtuar dhe ēfarėdo identifikimi ėshtė i pamundshėm", tha zėdhėnėsi Beri Fleēėr.

Ndėrkaq, zėdhėnėsi i KFOR-it, Benester Grin ka njoftuar se dy persona po mbahen tė arrestuar nė kampin e KFOR-it amerikan Bondstill, por, nuk ka dashur tė precizojė nėse ata janė pjesėtarė tė AKSH-sė, duke thėnė se ata paraqisnin kėrcėnim pėr sigurinė nė Kosovė.
 
 
Nė Prishtinė u mbajt njė takim mes pėrfaqėsuesve tė Shqipėrisė dhe Kosovės pėr bashkėpunim tregtar
 
Prishtinė, 23 prill 2003 - Nė Prishtinė u mbajt njė takim mes pėrfaqėsuesve tė Shqipėrisė dhe Kosovės pėr bashkėpunim tregtar, ku u shkėmbyen informacione pėr tė identifikuar fushat e interesit reciprok tė bashkėpunimit pėr tregti tė lirė mes dy vendeve.

Delegacioni i Kosovės ishte nė pėrbėrje tė pėrfaqėsuesve tė Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut dhe tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė.

Pėrfaqėsuesit e tė dy vendeve kanė biseduar pėr listėn e mallrave qė do tė pėrjashtohen nga tregtia e lirė e menjėhershme, e cila nuk ka qenė e paraparė nė marrėveshje me Maqedoninė, duke shpresuar se nė takimin e ardhshėm do tė nėnshkruhet marrėveshja pėr tregėtinė e lirė.

Raundin e parė tė bisedimeve mbi marrėveshjen pėr tregti tė lirė ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės, Andrea Vitkovski, kėshilltar pėr politikat ekonomike nė administratėn e UNMIK-ut e ka vlerėsuar si njė ditė historike pėr Kosovėn.
 
Ai ka theksuar se kjo ėshtė hera e parė qė po zhvillohet biseda pėr tregtinė e lirė me Shqipėrinė dhe sipas tij kjo nuk do tė jetė hera e fundit.
 
 
Nė pesėvjetorin e Akademisė sė Mbrojtjes sė Kosovės ėshtė prezentuar brezi i parė i oficerėve tė kėsaj akademie
 
Prishtinė, 23 prill 2003 - Nė pesėvjetorin e Akademisė sė Mbrojtjes sė Kosovės ėshtė prezentuar brezi i parė i oficerėve tė kėsaj Akademie. Gjithashtu ėshtė zbuluar lapidari i heroit Hamzė Jashari, emrin e tė cilit e mbanė kjo akademi.

"Akademia e Mbrojtjes nė kuadėr tė TMK-sė ėshtė shtyllė kyēe nė pėrpjekje qė Kosova tė integrohet nė strukturat perėndimore, pėrfshirė kėtu edhe Aleancėn Veriatlantike. Gjenerata e parė e shkollės sė oficerėve obligohet pėr bartje tė dijes ushtarake nė konsolidimin struktural si formacion, ashtu edhe kadrovik, ėshtė thėnė me kėtė rast, eprori i lartė i TMK-sė Rrustem Berisha.

Stiv Benet, drejtor i Akademisė sė Policisė nė Vushtrri me kėtė rast ka theksuar: "Eshtė shėnuar njė pėrparim i madh dhe unė ju pėrgėzoj me besim tė plotė se dy akademitė tona nė tė ardhmen do tė kenė njė bashkėpunim tė ngushtė pėr arritjen e synimeve tona".
 
 
Popullata duhet tė paguajė dhe tė kursejė energjinė elektrike, thotė pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut
 
Prishtinė, 23 prill 2003 - Duke komentuar ndarjen e 17 milionė euro pėr KEK-un nga ana e kryeadministratorit tė Kosovės, Mihael Shtajner, qė u kundėrshtua fuqishėm nga Qeveria e Kosovės, shefi pėr informim nė administratėn e UNMIK-ut, Sejmon Haselllok ka thėnė se parat ėshtė dashur tė ndahen, sepse njerėzit nuk i paguajnė borgjet qė i kanė.

"Shuma tė mėdha borxhi kanė edhe ministritė dhe vetė Qeveria e Kosovės. Kėrkesat janė mė tė mėdha se sa prodhimi i energjisė elektrike dhe ajo nuk kursehet nga qytetarėt", ka thėnė Hasellok.
 
Ai ka shtuar se paratė kanė qenė tė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe njėherit ka bėrė thirrje qė popullata duhet tė paguajė dhe tė kursejė energjinė elektrike.
 
 
Ėshtė arrestuar Shefqet Musliu, ish-komandanti i UĒPMB-sė
 
Gjilan, 23 prill 2003 - Paqeruajtėsit amerikanė nė sektorin e lindjes, njoftuan zyrtarė tė KFOR-it kanė arrestuar njė person tė dyshuar se paraqet kėrcėnim pėr sigurinė e mjedisit nė Kosovė.

Paqeruajtėsit nė Kosovė megjithatė nuk kanė dhėnė asnjė hollėsi tė aksionit, i cili mėsohet tė jetė kryer pasditen e sė martės, por kanė saktėsuar se ai u bė nė pėrputhje me autoritetin e dalė nga Rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit.

Ndėrkohė, mjetet serbe tė informacionit kanė saktėsuar se i arrestuari ėshtė ish-komandanti i Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc, Shefket Musliu, pėr tė cilin autoritetet policore serbe kishin lėshuar njė fletė-arresti tre ditė mė parė.

Burimet serbe tė informacionit thonė se Shefket Musliu ėshtė kėrkuar nga policia serbe pėr shkak tė siē thuhet, sulmeve, armėmbajtjes pa leje dhe se mund tė jetė i rrezikshėm.
 
 
Nė Gjilan thyhet pėr herė tė tretė Fabrika e radiatorėve
 
Gjilan, 23 prill 2003 - Fabrika e radiatorėve nė Gjilan mbrėmė ka qenė shėnjestėr e plaēkitėsve, pėr herė tė tretė.

Kjo ka ndodhur vetėm pak muaj pas njė tentimi tjetėr pėr tė plaēkitur kasafortėn e fabrikės sė radiatorėve dhe tani kur nė Kosovė pritet tė fillojė privatizimi, i cili parasheh qė kjo kompani tė jetė ndėr tė parat nė Gjilan, qė mund tė nėnshtrohet kėtij procesi.

Fabrikėn e radiatorėve e ka vizituar sot edhe kryetari i komunės, Lutfi Haziri. Drejtori Shefqet Aliu e ka njoftuar z. Haziri se vjedhėsit nuk kishin arritur tė merrnin asgjė, por ai ishte i shqetėsuar nga guximi i tyre pėr tė hyrė kaq shpesh nė ndėrmarrje, pasi qė herėn e parė e kishin plaēkitur kasafortėn e saj.

Kryetari i komunės Lutfi Haziri tha se policia duhet tė jetė mė kėmbėngulėse nė hulumtimin e rasteve tė kėtilla, sikundėr qė duhet tė jenė mė rigoroze edhe gjyqet nė ndėshkimin e krimit, ndėrsa drejtoria e fabrikės sė radiatorėve, gjithsesi duhet ta rishikojė organizimin dhe besueshmėrinė e rojave tė objektit, meqenėse po ndodh qė fabrika tė thyhet pėr herė tė tretė, pas luftės.
 
 
Arrestohet njė person nė Mitrovicė i dyshuar se ka lidhje direkte me shpėrthimin e urės afėr Zveēanit
 
Mitrovicė, 23 prill 2003 - Forcat speciale tė policisė sė UNMIK-ut kanė arrestuar mbrėmė nė Mitrovicė njė person tė dyshuar se ka lidhje direkte me shpėrthimin qė ndodhi mė 12 prill, afėr Zveēanit.
 
Sipas zėdhėnėsit tė kėsaj policie Xhorxhi Kakuk gjatė arrestimti tė kėtij personi nuk pati incidente, ndėrkohė qė identiteti i personit tė arrestuar nuk u bė i ditur.
 
Por, zėdhėnėsi Kakuk megjithatė saktėsoi se i dyshuari ėshtė i moshės 38-vjeēare dhe akuzohet se ėshtė i lidhur nė mėnyrė direkte me shpėrthimin nė urėn hekurudhore, afėr Zveēanit. Rasti lidhur me kėtė shpėrthim mbetet i hapur dhe me kėtė rast janė duke u marrė hetuesit e policisė nga Prishtina.

Siē dihet, pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimin nė urėn hekurudhore afėr Zveēanit e ka marrė AKSH, e cila disa ditė vonė ėshtė shpallur organizatė terroriste nga shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner.
 
 
Nė Vushtrri u mbajt manifestimi poetik i poeteshave shqiptare "Vushtrria 2003"
 
Vushtrri, 23 prill 2003 - Nė Vushtrri dje u mbajt manifestimi poetik tradicional letrar takimet e poeteshtave shqiptare "Vushtrria 2003", nė tė cilin morėn pjesė mė se 30 poete nga tė gjitha trevat shqiptare. Nė kėtė manifestim u theksua se femra shqiptare ėshtė vetė vlera, ėshtė vetė kultura, ėshtė vetė tradita.

Nė pėrfundim tė kėtij manifestimi juria profesionale ndau tri shpėrblime pėr poezinė mė tė mirė. Vendi i parė i takoi poeteshės Vjollca Dibra, vendi i dytė Olimpi Velajt dhe vendi i tretė Shkurte Kadriut.
 
 
A. Ahmeti: Populli nuk mė mbėshteti pėr tė ndarė Maqedoninė
 
Shkup, 23 prill 2003 - "Mua populli nuk mė mbėshteti pėr ta ndarė Maqedoninė. Unė u deklarova dhe kam qenė shumė besnik: Maqedonia ėshtė atdheu im...
 
Ky ėshtė vendi im dhe pėr kėtė vend unė do tė luftoj dhe do tė pėrpiqem deri nė jetėsimin e plotė tė tė drejtave tė shqiptarėve", deklaroi Ali Ahmeti kryetar i BDI-sė. Ai tha se nuk ka dalė me obsione pėr ndarje, pėr copėtime, por pėr tė drejta tė shqiptarėve, ku edhe e ka gjetur mbėshtetjen.

"Pikėrisht me kėtė koncept dola edhe nė zgjedhjet e vitit 2002 qė u zhvilluan nė Maqedoni, dhe pikėrisht pėr kėtė koncept ma dha votėn populli shqiptar nė Maqedoni dhe unė do tė pėrpiqem deri nė maksimum qė ky elektorat, populli im tė mos zhgėnjehet", tha pėr "Zėrin e Amerikės", Ali Ahmeti.
 
 
Ilir Meta thotė se rajoni nuk ka nevojė pėr njė Bosnje tė dytė
 
Tiranė, 23 prill 2003 - Shqipėria ka shprehur keqardhje pėr deklaratat e kreut tė opozitės maqedonase Georgievski pėr ndarjen e territorit mes Shqipėrisė dhe Maqedonisė. Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė Ilir Meta ka deklaruar dje se rajoni nuk ka nevojė pėr njė Bosnje tė dytė.
 
Ai ka theksuar se ky koncept ėshtė nė kundėrshtim me Marrėveshjen e Ohrit si dhe fakti ky deklarim vjen nga ata qė e kanė nėnshkruar atė marrėveshje. Ministri i jashtėm i Shqipėrisė vlerėsoi ėshtė integrimi dhe jo ndarja.
 
Ai i kushtoi vėmendje tė veēantė rolit tė faktorit shqiptar nė Maqedoni dhe posaēėrisht qėndrimit mė tė fundit tė z. Arbėr Xhaferi. Meta shfaqi shpresėn se z, Xhaferi njė nga autorėt kryesor tė Marrėveshjes sė Ohrit nuk do t'i devijojė angazhimet e tija politike tė sankcionuara edhe pėr kėtė marrėveshje.
 
 
B. Mustafaj: PD nuk mbėshtet asnjė ide qė ēon nė cėnimin e integritetit territorial tė Maqedonisė
 
Tiranė, 23 prill 2003 - Opozita demokratike nė Tiranė ka hedhur poshtė angazhimet e fundit tė partive maqedonase, por edhe ato shqiptare qė ishin nė pushtet deri para njė viti.

Partia Demokratike e bėri tė qartė qėndrimin e saj nė mbėshtetje tė proceseve integruese dhe jo ndarėse nė rajon nėpėrmjet sekretarit pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, Besnik Mustafajt.

Ai ka shprehur shqetėsimin e partisė sė tij pėr pėrmbajtjen antievropiane, antiintegruese tė kėtyre deklarimeve dhe ka theksuar qėndrimin tashmė tė njohur tė kėsaj partie se e ardhmja e Maqedonisė ėshtė vetėm si njė shtet multietnik me standarde moderne tė respektimit tė drejtave pėr tė gjithė.

Z. Mustafaj tha se "PD nuk mbėshtet asnjė ide dhe asnjė veprim qė ēonė nė cėnimin e integritetit territorial tė Maqedonisė. Nga ana tjetėr shqiptarėt nė Maqedoni ende kanė shumė tė drejta tė parealizuara, por shpresojmė se kėtė tė drejta do tė pėrmbushen nėpėrmjet zbatimit tė Marrėveshjes sė Ohrit".
 
 
Bigman: Kėto ide kanė shkaktuar lumenj gjaku kėtu nė Ballkan
 
Shkup, 23 prill 2003 - Nikolas Bigman, ambasador i NATO-s nė Shkup, duke komentuar vendimet e PDSH-sė pėr shpalljen e moratoriumit, pėr idenė e formimit tė shtetit etnik dhe qėndrimin e Lubēo Georgievskit pėr ndarjen e Maqedonisė tha se kjo mėnyrė e mendimit ėshtė e vjetruar dhe i takon shekullit XIX apo XX. "Kėto ide kanė shkaktuar lumenj gjaku kėtu nė Ballkan dhe kudo nė botė.
 
Bashkėsia ndėrkombėtare tanimė ėshtė alergjike kur bėhet fjalė pėr shtete tė pastra etnike", tha z. Bigman pėr radion "Evropa e lirė".

Ai theksoi se kjo nuk funksionon dhe NATO ėshtė 100 pėr qind kundėr kėsaj ideje, pa marrė parasysh ku i ka burimet e veta.

Ndėrkaq lidhur me idenė e hedhur nga PDSH pėr krijimin e njė farė protektorati nė Maqedoni, Bigman tha se "kjo ėshtė njė non-sens, sepse qytetarėt e Maqedonisė tanimė kanė treguar se dinė se si duhet t'i zgjidhin vetė ēėshtjet e hapura".

Qytetarėt e Maqedonisė e kanė Marrėveshjen e Ohrit dhe tė gjithė qė e nėnshkruan kėtė Marrėveshje duhet t'i pėrmbahen asaj – edhe Georgievski edhe Xhaferri, theksoi ambasadori i NATO-s nė Shkup.
 
 
Njė delegacion ushtarak nga Shqipėria viziton Maqedoninė
 
Shkup, 23 prill 2003 - Njė delegacion i lartė ushtarak nga Shqipėria, i kryesuar nga shefi i Shtatmadhorisė sė Armatės shqiptare, gjeneralmajori Pėllumb Qazimi, po qėndron pėr njė vizitė dyditore nė Maqedoni.

Njoftohet se shefi i delegacionit gjeneralmajori Qazimi nesėr do tė takohet me ministrin e Mbrojtjes tė Maqedonisė, Vllado Buēkovski, si dhe do tė ketė takime edhe me shefin e Shtatmadhėrisė sė Armatės sėkėtij vendi, gjeneralnėnkolonelin Metodi Stamboliski, njofton MIA nė gjuhėn shqipe.
 
 
VMRO-DPMNE i ka drejtuar shumė kėrkesa qeverisė aktuale maqedonase
 
Shkup, 23 prill 2003 - Partia mė e madhe opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, i ka drejtuar Qeverisė sė Branko Cėrvenkovskit disa kėrkesa, si kthimin e maqedonasve nė Mateē, tė nxėnėsve maqedonas nė shkollėn e Shemshovės, kthimin e emrit tė shkollės nė Shemshovė "Dame Gruev", largimin e busttit tė Jumni Jonuzit.

Poashtu kjo parti kėrkon heqjen e flamurit shqiptar nė Likovė dhe tė ndalet shpėrngulja e maqedonasve nga Ēairi, Gazi Baba, Tetova, Struga dhe nga komunat dhe qytetet e tjera tė vendit.

VMRO-DPMNE pret realizimin e kėtyre kėrkesave, tė cilat, sipas zyrtarėve tė saj, janė tė paraqitura nė pajtim me ligjet, me barazinė e qytetarėve, me dėshirat e deklaruar pėr bashkėjetėsė dhe sigurim tė deklaruar nė tėrė territorin, njofton MIA nė gjuhėn shqipe.
 
 
Nė Serbi ėshtė hequr gjendja e jashtėzakonshme
 
Beograd, 23 prill 2003 - Nė Serbi ėshtė hequr gjendja e jashtėzakonshme qė u vendos nė vend muajin e kaluar pas vrasjes sė ish kryeministrit Zoran Gjingjiq. Kryeministri aktual Zoran Zhivkoviq tha se propozimi pėr heqjen e gjendjes sė jashtėzakonshme, ishte miratuar njėzėri nga ministrat e kabinetit qeveritar.

Nė Serbi gjendja e jashtėzakonshme u vendos menjėherė pas vrasjes sė kryeministrit Gjingjiq nė Beograd mė 12 mars.

Policia thotė se ai ishte vrarė nga njė eksponent i forcave speciale tė policisė tė njohura me emrin 'Beretat e Kuqe', Zvezdan Jovanoviq, i cili ndodhet nėn arrest. Megjithatė personi qė thuhet se organizoi operacionin pėr vrasjen e kryeministrit, Milorad Lukoviq, i njohur ndryshe si Legija, vazhdon t'i fshihet drejtėsisė.

Sipas shifrave zyrtare, tė cilat u bėnė publike tė martėn, mė shumė se 10 mijė vetė janė marrė nė pyetje pas vendosjes sė gjendjes sė jashtėzakonshme; 4500 vetė janė arrestuar dhe janė ngritur akuza ndaj 3200 syresh.
 
 
Bush thotė se s'ka plan pėr farė aksioni tė ri ushtarak pas konfliktit nė Irak
 
Uashington, 23 prill 2003 – Presidenti amerikan, Xhorxh Bush, ka thėnė se s'ka plan pėr farė aksioni tė ri ushtarak pas konfliktit nė Irak, njofton Rojter. Ai gjithashtu zhdavariti frikėn rreth fundamentalizmit shiit, duke thėnė se irakianėt tash janė tė kėnaqur me lirinė e shprehjes sė religjionit.
 
Z. Bush i ka bėrė kėto komente nė njė takim me reporterė tė biznesit, qė ishin ftuar nė Shtėpinė e Bardhė pėr tė biseduar rreth planeve tė tij ekonomike. Ka pasur spekulime se pas rrėzimit tė Sadamit, SHBA-tė mund ta kthejnė shikimin nga Siria, Irani ose Koreja e Veriut.
 
"Unė nuk mund tė marr me mend farė momenti specifik apo farė incidenti specifik, qė mund tė kėrkojė aksion ushtarak", ka thėnė Bush.
 
 
Nė Pnom Pen ėshtė vrarė njė gjykatės i lartė kamboxhian nė pikė tė ditės
 
Pnom Pen, 23 prill 2003 – Njė gjykatės i lartė kamboxhian ėshtė vrarė sot (tė merkurėn) nė pikė tė ditės nė Pnom Pen, duke shkaktuar frikė pėr valė tė reja tė dhunės gjatė zgjedhjeve tė pėrgjithshme, qė do tė mbahen nė korrik tė kėtij viti nė kėtė vend tė Azisė juglindore, njofton Rojter.
 
Gjykatėsi Sok Sethamoni ėshtė qėlluar katėr herė me armė zjarri nga njė biēiklist i armatosur, ka deklaruar njė polic vendor, i cili kishte parė atentatin.
 
Gjykatėsi kishte vdekur sapo ishte dėrguar nė spital. Motivi i vrasjes mbetet i paqartė, ndonėse ky gjykatės ėshtė i njohur pėr pjesėmarrje nė gjykimin e tė arrestuarve nė trazirat kundėrtajlandeze nė janar. Ai poashtu kishte krysuar gjykimin e njė grupi gueril kundėrqeveritar.
 
 
Protesta antimerikane nė Qerbela
 
Qerbela, 23 prill 2003 - Disa mijėra muslimanė shiitė, gjatė haxhillėkut nė qytetin e shenjtė irakian Qerbela, morėn pjesė edhe sot nė protestat antiamerikane, duke kėrkuar tėrheqjen e forcave amerikane nga Iraku.
"As amerika, as Sadami, po islamit", brohoritėn muslimanėt e tubuar nė sheshin e madh para mauzoleumit tė imamit Husein, nipit tė profetit Muhamed, i cili ėshtė vrarė nė Qerbela nė vitin 680, njofton AFP.
 
Qė nga dita e djeshme nė Qerbela po mbahen solemnitetet kushtuar imamit Husein nė tė cilat kanė ardhur disa qindra mijėra haxhinj nga nbarė Iraku.
 
 
Xhef Hun beson se Sadam Huseini ende ndodhet nė Irak
 
Um Kasėr, 23 prill 2003 - Sekretari britanik i Mbrojtjes Xhef Hun deklaroi se sot se lideri irakian Sadam Husein me siguri ende ndodhet nė Irak.

"Vlerėsimi ynė ėshtė se ai, sipas tė gjitha gjasave ende ndodhet nė Irak", u tha Hun gazetarėve gjatė vizitės nė qytetin jugor irakian Um Kasėr, duke iu pėrgjegjur pyetjes nėse beson qė lideri i pėrmbysur ende ėshtė nė vend, njofton Rojter.
 
"Ne po kėrkojmė vendet nė tė cilat ai mund tė fshehet. Kjo ēėshtje ėshtė ende e hapur, por sipas tė gjitha gjasave ai ende ėshtė nė vend", tha Hun.
 
 
Ushtria amerikane ka vrarė sot nė Afganistan vrasėsin e njė punėtori tė Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar
 
Bagram, 23 prill 2003 – Ushtria amerikane ka thėnė sot (tė merkurėn) se gjatė njė shkėmbimi zjarri ka vrarė njė afgan, i cili besohet tė jetė pėrgjegjės pėr vrasjen e njė punėtori tė Kryqit tė Kuq nė muajin e kaluar, njofton Rojter.
 
Fjala ėshtė pėr Rikardo Munguia, njė salvadorian, qė punonte pėr Komitetin ndėrkombqėtar tė Kryqit tė Kuq, tė cilin militantėt talibanė tė provincės jugore tė Kandaharit, mė 27 mars, e patėn nxjerrė nga makina e tij dhe e patėn vrarė me armė zjarri.
 
Koloneli Dagllas Leforxh u ka deklaruar gjithashtu sot gazetarėve nė bazėn e Bagramit se gjatė kėtyre luftimeve, kur ėshtė vrarė vrasėsi i dyshimtė, janė zėnė edhe shtatė persona tė tjerė.
 
 
Pauell: Franca do tė bartė konsekuencat pėr kundėrshtimin e luftės nė Irak
 
Uashington, 23 prill 2003 – Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, ka thėnė se Franca do tė bartė konsekuencat pėr kundėrshtimin e luftės nė Irak, duke shprehur kėshtu zemėrimin e Uashingtonit pėr qėndrimin e Francės ndaj kėsaj lufte, ka bėrė tė ditur njė ndihmės i lartė i presidentit Bush, njofton AFP.
 
I pyetur nėse do tė ndėshkohet Parisi pėr qėndrimin kundėr luftės, Pauell ka pėrsėritur shkurt: "Po. Ne duhet tė rishikojmė marrėdhėniet. Ne duhet tė shikojmė nė kėtė dritė tė gjitha aspektet e marrėdhėnieve tona me Francėn", i ka deklaruar Pauell televizionit PBS.

Kėto komente Pauell i ka bėrė pasi zyrtarėt e lartė amerikanė po pėrgatisin masat e rrepta kundėr Francės, pėrfshirė edhe anashkalimin e Parisit nė NATO, nė pėrfitimet e pasluftės nė Irak dhe masa tė tjera ndėshkuese.
 
 
Nė Xhakartė ka filluar gjykimi kundėr klerikut radikal, Abu Beker Beshir
 
Xhakartė, 23 prill 2003 – Sot nė Xhakartė ka filluar gjykimi kundėr klerikut radikal indonezian, Abu Beker Beshir, njofton BBCworld. Ky lider plak musliman ėshtė akuzuar pėr komplot pėr tė pėrmbysur qeverinė e Xhakartės dhe pėr tė bėrė Indonezinė njė shtet islamik, por ai qė nė fuillim tė seancės gjyqėsore ka mohuar tė gjitha kėto akuza kundėr tij.
 
Policia indoneziane ka bėrė tė ditur gjithashtu se fill pas fillimit tė kėtij gjykimi ka arrestuar edhe 17 persona tė tjerė, tė gjithė pjesėtarė tė Xhihadit Islamik, udhėheqės i tė cilit ėshtė Abu Beshir.
 
 
Mijėra ushtarė amerikanė hynė nė qytetin e tensionuar tė Mosulit
 
Mosul, 23 prill 2003 - Mijėra ushtarė amerikanė hynė nė qytetin e tensionuar tė Mosulit nė Irakun verior.
Ushtarėt amerikanė patrulluan rrugėt e qytetit dje, duke krijuar njė atmosferė relativisht tė qetė pėr herė tė parė qė kur qyteti ra para gati 2 javėsh.

Tanke dhe automjete luftarake amerikane ishin dislokuar afėr aeroportit tė Mosulit dhe helikopterėt fluturonin mbi tė. Ushtarėt thanė se shumė prej banorėve tė Mosulit i mirėpritėn ata.

Komandantėt e ushtrisė amerikane thonė se shumė irakianė nuk e kanė dėgjuar ende mesazhin se Sadam Huseini dhe regjimi i tij kanė marė fund dhe se forcat paraushtarake irakiane ka tė gjarė tė hapin zjarr kundėr trupave amerikane.
 
 
Franca bėn thirrje pėr ndėrprerjen e menjėhershme tė sanksioneve tė OKB-sė kundėr Irakut
 
Paris, 23 prill 2003 - Franca po bėn thirrje pėr njė ndėrprerje tė menjėhershme tė sanksioneve tė Kombeve tė Bashkuara kundėr Irakut, njė propozim i pėrkrahur fuqishėm nga Shtetet e Bashkuara.
 
Ambasadori francez Zhan-Mark dė la Sabier, i tha Kėshillit tė Sigurimit dje se embargoja 12-vjeēare nė tregti dhe investime kundėr Irakut duhet tė ndėrpritet menjėherė, ndėrsa embargoja e armėve duhet tė qendrojė nė fuqi.

Presidenti Bush thotė se ai gjithashtu beson qė sanksionet ndaj Irakut nuk kanė njė qėllim tė dobishėm.
 
 
Nis dialogu me koreanoveriorėt
 
Peking, 23 prill 2003 - Bisedimet pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė programit bėrthamor tė Koresė sė Veriut filluan tė mėrkurėn nė Pekin pas disa muajsh ndėrprerjeje.

Xhems Keli ndihmėssekretari i shtetit pėr ēėshtjet e Azisė Lindore drejton delegacionin amerikan do tė takohet me homologėt e tij kinez dhe koreanoverior.

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Veriut kanė rėnė dakord lidhur me formatin e diskutimeve, por nuk dihet ende se cilat janė gjasat qė kėto bisedime tė shėnojnė progres.
 
 
Opozita kundėrshton rezultatin
 
Nigeri, 23 prill 2003 - Komisioni Zgjedhor nė Nigeri ka njoftuar se Olesegun Obasanjo ėshtė rizgjedhur president i vendit, por opozita nuk e ka njohur kėtė rezultat.

Komisioni tha se zoti Obasanjo ka marrė 62 pėr qind tė votave, gati dyfishin e votave tė mara nga rivali i tij, ish udhėheqėsi vendit Muhamadu Buhari.

Pėrpara se tė shpalleshin rezultatet e zgjedhjeve zyrtarėt tė lartė tė opozitės pushtuan zyrat e Komisionit Zgjedhor.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.